DE POLITIEK VAN HET NIEUWE KABINET De stand der Werkloosheid. GELD N.V. Fin. Mij. „Zeeland ia" Hoes Dagblad voor de Provincie Zeeland gramma. De Regeeringsverklaring. Buitenland. Nederlands neutraliteit. T.FABERY DE JONGE Belangrijkste Nieuws. De Britsch-Japansche overeenkomst. DE REGEERINGSVERKLARING Sowjet-Rusland als zee-mogendheid beschikbaar voor den aankoop van een Automobiel rei meesterd en ge- un snood plan on- an dankbaar drukte bediende de hand. groot gevaar ont- Veiling van 24 Juli Frambozen 30— 100 kg. 24 Juli. Aardappel- jenheimers 3—3.31, .69, Gele Drielingen id. 2.80—3.02, Bonken 2.522.60, 100 kg. Totale aan- rmiddag 3 u.: 750. voor fietsers: nin. >6 Juli 1939. >75 en 414.4 m. VARA 7.30—8.00 VPRO. 3.16 ber.). 9.30 Keu- in w. 10.20 Voor arb. 12.00 Gram. 12.15 (opn.). 1.00 Gram. smeralda. 2.20 Gram. 4.00 Voor de kinde- VARA^orkest (opn.) ber.) 6.40 Reportage. »r. 7.05 Felicitaties. io. 7.308.00 Cyclus eloof". 8.05 Herhaling ANP en VARA-varia. ijsvraag. 8.20 VARA- ladiotoneel. 10.00 Be- Zang en orgel. 10.45 12.00 Gram. 301.5 m. NGRV-uitz. voor de Scheepv. idit. 8.15 Ber., gram. 10.30 Morgendienst, Jhr. gem. koren Cres- Looft den Heer en 15 Gram. 12.30 Orgel Horst en Gram. 2.30 rBgelverz. 3.00 Ens em- gram. 4.15 Bussum's io en gram. 4.45 Feil de jeugd. 5.45 Gram. .alles en causerie over 7.00 Ber. 7.15 Land ie. 7.457.55 Gram. SO'S-ber. 8.15 Arnb ■am. 9.10 Gram. 9.20 513 September te icht" 9.35 Gew. con- :lam. 10.00 Bera ANP Arnh. orkestvereen. 5012.00 Sdbriftl. WEERBERICHT van hedenmorgen jen: weer: betrokken; temperatuur 12; mini- 1; neerslag afgeloopen ig van hedenavond tot 'eer 19 uur: trokken tot zwaar be regen, later met kans zwakke veranderlijke gedeelte van het land: ..«V* "ka- lg, er, geen regen van be- zwakke tot matige ipelzlekte. van 's avonds 23 tot op de Zuid-Holland- eersgesteldheid critieK itreden van aardappel etmalen van 's avonds Juli ook in Friesland g bewolking. denmiddag 3 u.: WOENSDAG 26 JULI 1939 53e JAARGANG - No. 251 Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 44435 Telefoon 11 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j. J.FANOV, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs 13.60 per fcwsrisaJ Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA AdveftentlëR 30 cent per regei Ingezonden mededeelinren 69 cent oer rezel Kleins AdvartentlBn Dinsdags sa Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting De samenstelling van het nieuwe Ka binet moet, gezien in het licht van de verkiezingen van 1937, weinig bevredi gend worden genoemd. Wij zullen echter ook dit Kabinet, het welk zijn oorsprong vindt in de buiten gewone politieke omstandigheden, naar z\jn daden hebben te beoordeelen. En dan kan worden geconstateerd, dat de gisteren door Dr Coljjn afgelegde Regeeringsverklaring, een gunstigen in druk maakt. Het daarin ontwikkelde program geeft aanleiding tot hoopvolle verwachtingen. Een ernstig streven naar een zoo dicht mogelijke benadering van het budgetaire evenwicht, het voeren van een krachtige politiek van werkloosheidsbestrijding, de versterking van de maritieme verde diging van Nederlandsch-Indië, het zijn punten die in dezen tijd als vanzelf spreken. Daarnaast staat echter de verheugen de mededeeling, dat de steeds sterker ge worden drang naar centralisatie met klem zal worden tegengegaan; dat ge poogd zal v/orden aan de noodlijdende gemeenten zooveel mogelijk, en nog wel op korten termijn, haar zelfstandigheid te hergeven, en dat met kracht zal wor den opgetreden tegen uitwassen bij de steunregeling die remmend werken op de begeerte tot arbeid. Wij gelooven dat een streven in deze richting bij een groot deel van ons volk warme instemming zal vinden. En ditzelfde geldt ook, van de toezeg gingen die gedaan werden inzake zorg voor de ouden van dagen, verbetering van de leerlingenschaal enz. Het zal, gezien den financieelen toe stand, niet gemakkelijk zijn hier een uit weg te vinden. Maar het stemt toch tot voldoening, dat de mogelijkheid ernstig door het Kabinet zal worden overwogen. Het blijft te betreuren, dat de recht- sche samenwerking voorloopig is gestuit en dat een Kabinet op principieele basis niet mogelijk bleek. Dit feit aanvaardend, kan worden ge zegd, dat de Regeeringsverklaring goede verwachtingen wekt. Het laagste percentage sinds 1932. Het werkloosheidspercentage in de week van 3 tot en met 8 Juli 1939 was voor de bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas aangeslotenen 17,8, het laagste cijfer sinds 1932. Op 8 Juli 1939 waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling inge schreven, 272.386 werkzoekenden (258.581 mannen en 13.805 vrouwen). Hiervan waren 196.532 (187.502: man nen en 9030 vrouwen) werkloos en waren 59.470 personen door overheidshulp te werk gesteld bij cultuur-technische en ad ministratief daarmee gelijkgestelde wer ken. Blijkbaar waren er dus 16.384 per sonen als werkzoekende ingeschreven, die in bet vrij© bedrijf werkten, doch ander werk zochten. In de week van 3 t/m 8 Juli waren bij gesubsidieerde vereenigingen met werk loozenkas aangesloten 587.643 personen, waaronder 76.911 landarbeiders. Van de 510.732 verzekerden buiten de landarbei ders was het werkloosheidspercentage 17.8 (in de vorige verslagweek, 19 t/m 24 Juni 1939, was dit percentage eveneens 17.8). In de overeenkomstige verslagweek van Juni was het werkloosheidspercentage 'n de laatste jaren als volgt (in het tijd- rak Mei tot en met November worden bij de berekening van de percentages de land arbeiders buiten beschouwing gelaten) 1932 26.2, 1933 24.2, 1934 25.9, 1935 29.3, 1936 30.8, 1937 24.3, 1938 23.2, 1939 17.8. CHINA TELEURGESTELD EN BEZORGD. De Chineesche autoriteiten hebben den mhoud vernomen van de formule, waar op de Britsche regeering heeft toegestemd m beraadslagingen met Tokio. Zij kun- uen hun. teleurstelling niet verhelen over e houding, welke de Britsche regeering ans ter conferentie van Tokio aan neemt, aldus de woordvoerder van het eesche ministerie van buitenlandsche zaken. Tsjang Kai Sjek heeft in een gisteren gehouden toespraak verklaard, dat Ja- 1 an gedoemd ig te falen, wanneer het dat China zich zal onderwerpen Indoen van chanteerende mogend- n> vrelke met Japan compromissen Gisteren heeft minister Colijn als leider van het nieuw opgetreden Kabi net de volgende regeeringsverklaring in de vergadering van de Tweede Kamer afgelegd: Het Kabinet heeft er prijs op gesteld, zoo spoedig doenlijk na zijn optreden, aan de Staten-Generaal mededeeling te doen van de voornemens der regeering met betrekking tot het te volgen beleid. In algemeenen zin stelt de regeering bij de uitvoering van hare taak zich voor oogen, dat de steeds sterker geworden drang naar centralisatie bij de bestuursvoering in de toekomst met klem moet worden tegengegaan. Veeleer zal voortaan het beleid er op gericht moeten zijn in wetgeving en bestuur aan de bestaande lagere publiekrechtelijke organen een zoo groot mogelijke taak over te laten of op te dragen. Voorstellen ter bevordering van dit voornemen zijn in voorbereiding. Bij de bepaling van de taak der overheid en bij den tenuitvoerlegging daarvan dient er nauwkeurig op te worden gelet, dat niet verzuimd worde een ruim gebruik te maken van de krachten waarover het maatschappelijk leven nog in zoo ruime mate beschikt. Van onmiddellijk belang voor het regeeringsbeleid zijn de navolgende vier onderwerpen: le. het financieel beleid van het rijk en 2c. de daarmee samenhangende saneering van de gemeentefinanciën en herstel van de gemeentelijke zelfstandigheid in zeer vele gevallen. 3e. bestrijding der werkloosheid? 4e. versterking der maritieme defensie van Nederlandsch-Indië. Met de opsomming van deze vier punten is niet bedoeld het aangeven van een rangorde. Alle vier genoemde onderwerpen zijn voor ons volks bestaan van diepgaande beteekenis, maar werken ook wederkeerig remmend of bevorderend op elkander in. Naarmate toch de financiëele toestand van rijk en gemeenten gunstiger is, zijn de uitgaven voor verbetering van de defensie en voor de werkloosheidsbestrijding gemakkelijker te dragen; maar ook: naarmate de uitgaven voor deze twee voorzieningen hooger worden, wordt het bereiken van een budgetair evenwicht of het benaderen daarvan moeilijker. Daarom ligt het in het voornemen der regeering, deze vier kardinale vraagstukken te bezien in hunne onderlinge betrekking. Dit vooropgesteld wenscht de Regeering: le. Bij het rijk met grooten ernst te streven naar eene zoo dicht mogelijke benadering van het budgetaire evenwicht bij den gewonen dienst en naar matiging bij de kapitaalsuitgaven waarvan de druk uiteindelijk weer op den gewonen dienst terugvalt. 2e. Door gewijzigde regelingen aan de zg. afhankelijke en noodlijdende ge meenten zooveel mogelijk en op korten termijn hare zelfstandigheid te hergeven. 3e. Met vermijding van aanzienlijke administratieve uitgaven en van kapi- taalsinvestaties van onoeconomischen aard een krachtige politiek van werkloosheidsbestrijding te voeren. Die bestrijding zal geheel beheerscht moeten worden door de gedachte de geleidelijke inschakeling der werk- loozen in het normale bedrijfsleven te bevorderen. Andere voorzieningen worden, voorzoover ze tijdelijk aan het gestelde doel dienstbaar kunnen worden gemaakt, als van aanvullenden aard beschouwd. Tegen uitwassen bij de steunregeling, die remmend werken op de be geerte tot arbeid moet scherp worden gewaakt en waar zulke uitwassen reeds bestaan, zullen ze dienen te verdwijnen. Teneinde den minister van sociale zaken gelegenheid te schenken zijn volle aandacht te geven aan wat de hoofdzaak van zijn beleid is, n.l. bestrijding der werkloosheid, zal de afdeeling Volksgezondheid van zijn departement worden overgebracht naar dat van binnenlandsche zaken. 4e. Bij de indiening der begrooting in September a.s. mededeeling te doen van hare voornemens met betrekking tot de versterking der maritieme verdediging van Nederlandsch-Indië. De verschillende denkbeelden dien aangaande worden door eene technische commissie op hunne militaire beteekenis en op de financiëele gevolgen onderzocht. Naast deze vier centrale vraagstukken, het regeeringsbeleid rakend, zal het Kabinet de mogelijkheid van uitbreiding van de zorg voor de ouden van dagen in overweging nemen, terwijl bet mede onmiddellijke aandacht zal schenken aan een partiëele verbetering der leerlingenschaal, c.q. verbetering van de regeling voor de kweekelingen met acte. Het Kabinet doet voor den hier in het kort geschetsten arbeid een beroep op de medewerking der Staten-Generaal. Het is er zich volkomen van bewust, dat de moeilijkheden, die het op zijn weg ondervinden zal, talrijk en groot zijn. Nochtans heeft het zijn taak aanvaard in het diepe bewustzijn daardoor, in de gegeven omstandigheden, 's lands belang te dienen, daarbij wetend, dat de uitkomst ligt bij Hem, die ook over het lot van landen en volken beschikt. aangaan of probeert verraders er toe te brengen het Chineesche bedrijfsleven in de war te brengen. Sprekende over bet vraagstuk der va luta verklaarde Tsjang, dat ondanks den jongsten val van den wisselkoers „de grondslag van ons nationaal bedrijf even echt is als ons militair apparaat". Hij gaf de verzekering, dat de Chineesche regee ring zeer zeker de waarde van de natio nale munt zal handhaven, ten behoeve van wettige transacties buitenlandsche valuta zal beschikbaar stellen en gepaste maatregelen zal nemen om het hoofd te bieden aan den toestand. In gematigde kringen is men van oor deel, dat China in het vervolg niet meer moet rekenen op hulp van het buitenland en op eigen wijze moet optreden. Volgens den volkscommissaris van marine bezit de Sowjet-Unie de grootste duikbootvloot ter wereld. Gisteren heeft Koeznetsow, de volks commissaris van marine, te Moskou voor een verzameling van 20.000 personen, een rede gehouden, waarin hij zeide: „De beste waarborg tegen iedere be dreiging van een gewapenden aanval op de Sowjetunie is de uitbreiding van onze gewapende macht te land, in de lucht en ter zee. Wiji weten, dat sommige onrustige bu ren, b.v. in 'het Verre Oosten, een les van onze gewapende mac'ht noodig hebben om ziöh te realiseeren, dat onze grenzen on schendbaar zijn en dat wij: niemand zullen toestaan daarop inbreuk te maken. Onze industrie is sterk genoeg gewor den om moderne schepen, groote zoowel als kleine, te kunnen houwen, die niet on derdoen voor de schepen van de groote zeemogendheden. Wij1 hebben reeds derge lijke schepen gekregen ter versterking van de vloot en, krijgen ze in een jaarlijfks toe nemend aantal. Wiji hebben reeds een aanmerkelijk suc ces bereikt met den opbouw van de O o s t z e e v 1 o o t, die jaarlijks met nieuwe oppervlaktesohepen en duikbooten versterkt wordt. Aan de jongste oefenin gen hebben meer dan 50 oorlogsschepen deelgenomen en dat is natuurlijk lang niet De ontwikkeling van deZwarteZee- GEEN NIEUWE VERKLARING. Op vragen van het Eerste-Kamerlid Van Vessem met betrekking tot de op 3 Juli j.l door den regeeringspersdienst gepu bliceerde officieele verklaring naar aan leiding van de berichten, volgens welke Nederland zou zijn genoemd in de on derhandelingen tusschen afgevaardigden der Ehgelsche en Fransche regeeringen met de regeering der Sovjet-Unie, heeft dc minister van Buitenlandsche Zaken het volgende geantwoord: „In de verklaring, welke op 3 Juli j.l. door den regeeringspersdienst werd ge publiceerd, heeft de regeering ten aan zien van de onderhavige aangelegenheid al datgene bekendgemaakt, wat op dit oogenblik zonder schade voor het lands belang kan worden medegedeeld. In hoeverre de door de regeering ge dane stappen resultaat hebben gehad, kan niet worden medegedeeld." (Men zal zich herinneren, dat 3 Juli de Ned. Regeering medegedeeld heeft, dat zij in bedoelde onderhandelingen op gee nerlei wijze is gekend. De rogeeririg, die een en ander eerst uit de bladen had vor- noinen, heeft toen daarin aanleiding ge vonden het traditioneele Nederlandsche standpunt zich afzijdig te houden van de tegenstellingen, welke op dit oogenblik in Europa bestaan, opnieuw te bevestigen.) JUWELIER - HORLOGER LANGE KERKSTRAAT 30 - GOES vloot is aanmerkelijk later begonnen. De eerste oorlogsschepen zijn in 1926/'27 in dienst gesteld, maar nu zijn we reeds in de gelegenheid om bepaalde oorlogs schepen als opleidingsschepen buiten dienst te' stellen en ze door de noodige moderne schepen te vervangen. De Groote Oceaan-vloot is een levendig bewijs van toeneming van onze vloot in haar geheel. Het eerste oor logsschip in het Verre Oosten verscheen vijf of zes jaar geleden; het was de eerste duikboot. Op het oogenblik bedraagt het aantal oppervlakteschepen en duikbooten van de Groote Oceaanvloot reeds een aantal vrfh 100, kleine schepen als torpedobooten buiten rekening gelaten. Vanwege het bijzonder onrustige tem perament van onzen buurman moet de Groote Oceaanvloot bijzonder waakzaam zijn en is geheel gereed om het vaderland te verdedigen. DeNoordelijke vloot breidt zich nog sneller uit dan de Groote Oceaan vloot. In den laatsten tijd toont de burgerlijke pers belangstelling voor onze vloot en pu bliceert allerlei verzinsels omtrent de we zenlijke sterkte daarvan, met de bedoeling om deze te kleineeren terwille van de fas cistische oorlogsaanstichters. Om een eind te maken aan alle valsohe voorstellingen, moet ik verklaren, dat de Sowjetunie meer duikbooten bezit dan eenig ander land ter wereld. Dat niet al leen, wij bezitten aanzienlijk meer duik booten dan Duitscbland en Japan teza/- men. Zonder iemand te bedreigen, bijdragend tot de' vredespolitiek, welke de Sowjetunie voert, zal onze vloot de meest aanvallende vloot worden, wanneer vijanden ons dwin gen naar de wapenen te grijpen om ons vaderland te verdedigen. DREIGT KABINETSCRISIS IN SPANJE? Een overwinning van de phalanx. Naar „United Press" aan de „Tel." meldt, schijnen de berichten, die men aan de Fransch-Spaansche grens heeft opge vangen, erop te wijzen, dat een kabinets crisis in Spanje voor de deur staat. De ministers van Financiën, Amado, en van Justitie, graaf De Rodezno, hebben op nieuw aan Franco te kennen gegeven, dat zij hun portefeuilles ter beschikking stel len. Volgens een bericht, dat evenwel nog niet bevestigd kon worden, zou graaf De Rodezno, die de leider van de Garlisten is, reeds ontslag genomen hebben en door Herreros vervangen zijn. Men verwacht, dat als gevolg van de houding der beide ministers de kabinets crisis niet lang meer zal uitblijven en Franco dan voor de keuze gesteld zal worden, de vorming van het nieuwe ka binet op te dragen aan den buidigen mi nister van Binnenlandsche Zaken Suner, die tevens de leider is van de phalangis- ten (de eigenlijke fascisten) of aan gene raal Jordana, thans minister van Buiten landsche Zaken. Franco zou reeds verleden week beslo ten hebben zijn schoonzoon, minister Su ner, met de vorming van het nieuwe ka binet te belasten en daarom reeds bij Binnenland. Het program van het nieuwe Kabinet. De stand der werkloosheid. Vergadering der Provinciale Staten. Buitenland. De vloot van de Sovjet-Unie. Weer een Britsche oefenvlucht. Teleurstelling in China. op gemakkelijke betalingsvoor waarden. Vraagt inlichtingen. voorbaat generaal Queipo de Llano ont slagen hebben om het verzet te breken, dat hij van militaire kringen tegen deze opdracht verwacht. HITTEGOLF !N GRIEKENLAND. De ongewone hitte in geheel Grieken land houdt nog steeds aan. In de ver schillende steden was het 44 gr. C. in do schaduw. Aan zonnesteek zijn tot dus verre te Athene drie personen en op het eiland Skopelos één persoon overleden. Bij Saloniki werd door een brand, ver oorzaakt door de groote hitte, een hoe veelheid koren vernield. DERDE BRITSCHE VLUCHT BOVEN FRANKRIJK. Grootste welke tot dusver werd ondernomen. Gisteren is de grootste oefenvlucht van Britsche militaire vliegtuigen over Frank rijk gehouden, welke leidde over Parijs, Lyon, het zuidelijke deel van de Golf van Biseaje en de Golf van Lyon. De eerste groep, bestaande uit 60 Blen- 'heim-bommenwerpers, die tusschen half acht en. kwart over acht de kustlijn pas seerde, maakte een vlucht van 800 mijl. Bij: het passeeren van de Fransche kust en overal op haar reis boven Frankrijk werden de machines opgevangen door Fransche gevechtsvliegtuigen. De tweede groep van 50 bommenwer pers' passeerde de kust tusschen half ne gen en negen uur. Zij legden ongeveer 900 mijl af. Tusschen negen uur en half tien pas seerde de derde groep, bestaande uit zware Whitley-bommenwerpers de kust voor een vlucht van 1000 mijl. Er zullen nog meer vluchten volgen. OVERSTROOMINGEN IN ITALIË. Oogst van 10.000 hectaren bouwland verwoest. Hevige regens en overstroomingen 'heb ben in Italië aan den landbouw enorme schade berokkend. Men spreekt van een schade van 15 millioen lire. De oogst van 10.000 ha bouwland zou verwoest zijin. Vooral de streken Volpago, Santa Lucia, Cenegliano en Sussegano werden zwaar getroffen. ENGELAND EN DUITSCHLAND. Geen hervatting der handelsbesprekingen In het lagerhuis heeft de minister van handel, Stanley, verklaard, dat geen ambtenaar van zijn departement, of van het departement van overzeeschen han del, of van dat voor exportcredieten, een ontmoeting met Wohltat heeft gehad tij1- dens het bezoek van den Duitscher te Londen. Op de vraag of het, als gevolg van dit bezoek, in de bedoeling lag, de Duitsch- Britsche handelsbetrekkingen, die na de gebeurtenissen van Maart geschorst wa ren, te hervatten, antwoordde Stanley, dat de toestand blijft zooals hij na de ge- gebeurtenissen van Maart geschorst wa- Spreker had toen medegedeeld, dat de onderhandelingen waren geschorst met het oog op den politieken toestand. DUITSCHE DUIKBOOTVLOOT OEFENT IN DE OOSTZEE. Een massale duikpartij. De omvangrijkste oefeningen, ooh door de Duitsche duikbooten gehouden, worden thans uitgevoerd in de Oostzee. Admiraal Rader heeft de eerste massa-duikboot-de monstraties bijgewoond, waarbij vijf duik- booteskaders tegelijk onderdoken. Naar de „Berliner Börsen Zeitung" meldt, nam de geheele vloot van 71 duik booten aan de oefeningen deel, met uit zondering van één flottilje. Een convooi van 3 schepen werd aan gevallen en geheel van het oppervlak der zee weggevaagd, naar ooggetuigen meld den. Ondanks hun zigzagkoers konden zij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1