De nieuwe ministers. Binnenland. H. M. de Koningh richt boodschap tot de Christen- jeugd. „Geen sprake van een leening aan Duitschland". VERSTOPPING FOSTER* MAAGPILLEN Wij geven hier foto's van de nieuwe ministers. Van links naar rechts, Prof. Dr B. J. 0. Schrieke, Onderwijs; Mr J. A. do Visser, Justitie; C. van den Bussche, Koloniën; Dr Ir M. H. Damme, Sociale Zaken; G. W. Bodenhausen, Fi nanciën; Prof. Ir I. P. de Vooys, Econo mische Zaken; Jhr Ir O. C. A. van Lidth de Jeude, Waterstaat. van de Labouroppositie, of de concessies niet in feite een „de facto"-erkenning zullen vormen van de Japansche souve- reiniteit ten aanzien van deelen van Chi na, die thans onder controle staan van de Japansche gewapende macht, ant woordde Chamberlain ontkennend. Op een vraag van Greenwood, of er eenige wijziging welke ook, is gebracht in de Britsche politiek jegens China, ant woordde Chamberlain: „Neen", waar aan hij toevoegde, dat de verklaring gee nerlei wijziging insluit in de Britsche po litiek in China. Lordt Halifax heeft in het Hoogerhuis een verklaring afgelegd, gelijkluidend aan die van Chamberlain in het Lager huis. Tegenover de Japansche en buitenland- sche pers heeft de Britsche ambassadeur te Tokio, Craigie, verklaard* dat de Britsch-Japansche overeenkomst niet al leen van toepassing is op Tientsin, maar op alle andere deelen van China, die on der Japansche controle staan. Hy voegde er aan toe, dat de overeenkomst geen verandering brengt in de politiek der Brit sche regeering, die nooit de be doeling heeft gehad de verrichtingen der Japansche strijdkrachten in China te belemmeren of de veiligheid der Ja panners in gevaar te brengen en de orde in het door Japan gecontroleerde deel van China te verstoren. In werkelijkheid heeft Engeland er slechts in toegestemd de houding van neutraliteit te bevestigen, die het sedert het uitbreken van de vijandelijkheden steeds heeft aangenomen. Een Japansche uitleg. De „A s a h i" betoogt, dat het accoord tusschen Ari- ta en Craigie een aanzien- lyke wijziging van de Brit sche politiek in China vormt. Engeland, aldus 't blad, erkent namelijk den feitelijken toe stand in China en verplicht zich niets te doen, dat Tsjiang Kai Sjek voordeelen kan verschaffen en de Japansche belan gen benadeelen. Echter, zoo voegt het blad er aan toe, de feiten moeten aan- toonen, of Engeland werkelijk vastbeslo ten is van politiek te veranderen. Duitsch oordeel over Tokio. DeDuitsche bladen noemen de onderteekening van de Britse h-J apansche overeen komst te Tokio een „capitu latie van Engeland in het Verre Oosten." De „Naehausgabe" schrijft, dat de volledige capitulatie van Engeland een zware slag voor het trotsche Albion is. De openlijke bekentenis van de Engel- sche militaire zwakheid, vooral ter zee, zal geen gunstigen indruk maken op de staten van Europa, die door Engeland gegarandeerd zijn. Practisch bewijst Enge land, slechts, dat het de v 1 o o t s t r ij d k r a c h t e n die voor een uitvechten van't conflict in het Verre Oos ten noodig zouden zijn, in het geheel niet ter be schikking heeft, indien het d e Midde11 andsche Zee niet volkomen wil prijsge- ven. De gevolgen van de onderhandelingen te Moscou kunnen in Engeland evenmin onderschat worden. Engeland heeft, over het geheel geno men, slechts toegegeven, zonder een wer kelijk succes behaald te hebben. Dat is de beste kenschetsing voor de positie van Engeland in Europa en in de we reld," In antwoord op desbetreffende door Greenwood (Labour) in het Lagerhuis gestelde vragen, heeft minister-president Chamberlain verklaard, datergeen voorstel is Duitschland e en leen ing te verstrekken. Het kabinet draagt ook geen kennis van de mogelijkheid, dat hierover besprekin gen zouden worden begonnen om den vre de te koopen. „Er was ons van deze be sprekingen niets bekend, noch wist een andere minister, behalve de bij deze zaak betrokken minister, bier iets van af. H e t is niet de bedoeling van de Britsche regeering bespre kingen van dezen aard te beginne n". Sbinwell (Labour) stelde de vraag, of het wensehelijk was, dat een lid der regee ring, hoewel geen kabinetslid, besprekin gen van deze belangrijkheid in critieke tijden als thans aanknoopte en of de mi nister-president categorisch kon verkla ren, dat geen hooggeplaatste regeerings- functionaris besprekingen van dezen aard met Wohltat had gehad. Chamberlain antwoordde geen enkel biji- zonder nadeel te zien in deze parti culiere bespreking, welke van persoon lijken aard was tusschen Hudson en een Duitschen regeeringsambtenaar. 't Kwaad (indien er .sprake is van kwaad) aldus Chamberlain, zit in de onthulling aan de bladen van hetgeen is gebeurd. In het Hoogerhuis heeft Lord Halifax vragen over hetzelfde onderwerp beant woord. "Wohltat was op bezoek in Engeland als Duitsch vertegenwoordiger ter wal- vischvangstconferentie, terwijl het tevens tot zijn verantwoordelijkheid behoorde om zaken te bespreken betreffende het vluch- telingenvraagstuk. Voor zoover mij bekend is, aldus Lord Halifax, gingen de opdrachten van Wohltat niet verder dan deze zaken. Er is geen enkele grond voor de verkla ring of veronderstelling, dat deze opmer kingen, die opkwamen en zich voordeden tijdens een niet-officieel gesprek, een voor stel zouden inhouden tot het verstrekken van een leening van dit land aan Duitsch land. Ook een Duitsche tegenspraak. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: „In de Engelsche pers wordt melding gemaakt van verklaringen van den onder staatssecretaris Hudson over een gesprek met „Ministerialdirektor" Wohltat, waar bij ook gesproken wordt van een „plan", dat den heer Wohltat overhandigd was. Het Duitsche Nieuwsbureau is gemach tigd vast te stellen, dat in het geheel geen plan besproken is. Overigens beteekende het onderhoud, dat niet op initiatief van den heer Wohltat tot stand was gekomen, een zuiver particuliere gedachtenwisseling over eco nomische vraagstukken. HET LAGERHUIS AANVAARDT DE ANTI-TERREUR-WET. lersch terrorisme door buitenland „gestimuleerd". Minister Hoare heeft in het Lagerhuis verklaard: „W ij zijn in het be zit van oen betrouwbare inlichting, d. a t de campag ne der Iersche terroristen door buitenlandse he orga nisaties met aandacht ge volgd vordten metterdaad wordt gestimuleer d". Hoare heeft deze verklaring afgelegd bij de indiening in tweede lezing van het wetsontwerp tot voorkoming van geweld pleging. Hij voegde aan zijn mededeeling toe, dat 't niet in het openhaar belang zou zijn nadere inlichtingen te geven. Met het oog op deze rapporten over buitenlandsch gekuip en een ondervinding van zes maanden, welke doet zien, dat het terrorisme grooten omvang kan aanne men, kan het parlement volgens Hoare niet veilig uiteengaan, zonder de bij' de wet toegestane machtsmiddelen te ver strekken tot handhaving van de orde. Na gesproken te hebben over een docu ment, dat de politie in handen was geval len, waarin plannen voor de campagne van de Iersche terroristen werden ont huld, zeide Hoare, dat sedert Januari 57 aanslagen van terroristen waren voorge- gekomen te Londen en 70 in de provincies. Daarbij werd één man gedood, 75 per sonen werden gewond. Het wetsontwerp werd daarna aangek- nomen in tweede lezing met 218 tegen 17 stemmen. DE GEBEURTENISSEN IN SPANJE. Queipo de Llano te Burgos. Generaal Queip'p de Llano houdt op het oogenhlik verblijf' in Burgos; hij heeft zijn intrek genomen in een hotel. Officieel wordt medegedeeld, dat de ge ruchten over de komst van Queipo de Llano in Frankrijk, op geen enkelen 'grond berusten. Verder zijn berichten uit Spaansche bron in omloop, waaromtrent het echter onmogelijk is hevestiging te verkrijgen, 'volgens welke Queipo 'de Llano hij Vit- toria zou zijn gearresteerd. Hij zou zijn gezien in een rijtuig, gezeten tusschen twee manschappen van de civiele garde. STUDENTEN IN DEN DUITSCHEN OOGST. Slechte werkers. De hladen melden uit het Memelgebied, dat zich talrijke botsingen hebben voor gedaan tusschen landbouwers en natio naal socialistische studenten uit Duitsch land, die te \yerk gesteld zijn op het land. De practijk heeft uitgewezen, dat de stu denten slecht werken en zeer veeleischend zijn. De boeren weigeren nu de studenten in dienst te nemen en eischen, dat de landbouwcommissarissen arbeiders uit Lithauen of Polen laten komen. De Ges tapo is tusschenbeide gekomen en heeft een reeks arrestaties verricht. Korte Berichten. De droogte richt vooral in het Oosten der Vereenigde Staten groote schade aan. De oogsten worden in ge vaar gebracht en de boschbranden ne men voortdurend in aantal toe. De Poolsche bladen melden uit Me mel, dat de Gestapo een der plaatselijke S.A.-leiders, Helmut Knurre, heeft gear resteerd, die speciaal uit Oost-Pruisen was gezonden om de nationaal-socialisti- sche partij in het Memelgebied te reor- ganiseeren. Knurre wordt beschuldigd van verduistering van een bedrag van 200.000 Mark. De vijfde verjaardag van den moord op Dollfuss zal Dinsdag o.a. in Oosten rijk gevierd worden als een feestdag. Een desbetreffende aankondiging is Zaterdag uitgegeven. Commentaar is overbodig. Ook is medegedeeld, dat Mr J. H. Van Maarseveen zijn zetel ter beschikking zal stellen van Mr C. M. J. F. Goseling, al staat de heer H. E. van den Brule mog lager op de door Mr Goseiing aangevoer de candidatenlijst. Intusschen verluidt, dat ook 'de heeren Steenberghe en Weiter'in de Tweede Ka mer zullen terugkeeren. In dat geval zou voor laatstgenoemde de Rotterdamsche middenstander Van den Brule zijn plaats moeten ruimen. Minister Steenberghe heeft nader ver klaard dat hij geen Kamerzetel ambi eert. Ook Prof. Slotemaker de Bruine komt op de can'di'dateniijsten Voor. Zijn terug keer in de Tweede Kamer schijnt echter nog geenszins vast te staan. En dan is er nog de heer De Wilde. Wij weten niet of Mr de Wilde bereid is een Kamerzetel te aanvaarden. Maar het heeft ons eenigszins verbaasd, dat geen der zittende leden heeft aangeboden voor hem plaats te maken. '0f heeft men willen wachten tot de Kabinetsformatie zijn beslag zou hebben gekregen? MUTATIES IN DE TWEEDE KAMER. Nu Ir van Lidth de Jeude als minis ter zal optreden, ontstaat daarmee auto matisch een vacature in 'de Tweede Ka mer. Opvolger op de lijst, waarop de heer Van Lidth de Jeude destijds gekozen is, is het oud-Kamerlid, de heer G. J. van Kempen, met wiens terugkeer in de Tweede Kamer tevens het aantal Indische specialisten met een wordt uitgebreid. RUILVERKAVELING IN DE YERSEK- SCHE MOER? Gistermiddag had op initiatief van de burgemeesters van Ierseke, Schore, Kruiningen en Wemeldinge een vergade ring plaats van grondeigenaren en pach ters in de Ierseksche Moer ter bespre king van de ruilverkavelingskwestie. De vergadering, die ook bezocht was door verschillende autoriteiten, stond onder leiding van mr P. Dieleman, die een har telijk welkomstwoord sprak. Vervolgens hield ir K. J. M. Mohrmann ambtenaar der Heide Mij. uit Arnhem, een rede over de ruilverkaveling. Spr. wees eerst op de moeilijkheden waarmede de landbouw te kampen heeft, waardoor het eisch is de productiekosten te verlagen. Een der middelen is het ver- hoogen van de opbrengst per eenheid van oppervlak, m.a.w. het intensiveeren van het bedrijf. Die intensiveering kan ook door ruilverkaveling in de hand worden gewerkt. Dank zij de nieuwe ruilverkavelings- wet van 1938 zijn de voorwaarden veel gunstiger geworden voor de betrokke nen. Spr. schetste den gang van zaken bij een aanvrage voor ruilverkaveling. Zoo'n aanvraag verbindt tot niets en alle kosten komen, indien de plannen af gestemd worden, voor het rijk. De kosten der verkaveling worden door het rijk voorgeschoten. Het terug betalen kan later geschieden contant of door middel van de 30-jarige ruilver kavelingsrente, dan wel met gesloten beurs door het afstaan van een stuk grond. Daar het rjjk tegenwoordig subsidies geeft in de arbeidsloonen, wanneer in werkverschaffing wordt gearbeid, heeft men thans gunstige omstandigheden. Vervolgens gaf spr. een uiteenzetting over de geologische en historische ont wikkeling van de ruim 1500 H.A. groote Ierseksche Moer en concludeerde, dat de eigenaardige perceelsvorm en de onge lijkmatige ligging te wijten is aan de vol gende oorzaken: oude kreeken, water gangen en kuilenhet afgraven van der rie voor brandstof en zoutvorming en de ongelijkmatige inklinking van de uiteen- loopende grondsoorten. Door ruilverkaveling kan in dit gebied het fundament gelegd worden om tot hoogere ontwikkeling te komen. Door ruilverkaveling zal ook grondverbete ring, zooals egaliseeren en een eventueel aan te leggen drinkwaterleiding voor het vee veel gemakkelijker zijn. Bij monde van Z. K. H. Prins Bernhard. In het Concertgebouw te Amsterdam is gisternamiddag te halfvijf de groote Internationale Conferentie van zestien honderd jonge christenmannen en -vrou wen officiéél geopend. Bij deze opening heeft Z.K.H. Prin» Bernhard de volgende boodschap van H. M. de Koningin voorgelezen: „Het is mij een genoegen, u, die uit alle deelen der wereld zijt samenge stroomd, thans in mijn land vereenigd te weten. Mijn goede wenschen vergezel len u bij uw werkzaamheden. Moge het der jeugd van de geheele wereld zijn gegeven, door gemeenschappelijk overleg en gezamenlijken arbeid, te streven naai de oplossing van de problemen, die in deze moeilijke tijden niet alleen de jeugd maar de geheele menschheid bezig houden. Dat in de dagen, die voor ons liggen, de geest door welken Christus in eiken mensch doordringt en die alle tegenstel lingen en problemen tot oplossing helpt brengen, allen tot richtsnoer zij." Hierop sprak Prins Bernhard nog, mede namens H. K. H. Prinses Juliana, enkele woorden in het Engelsch tot de congressisten. en slechte spijsvertering veroorzaken hoofdpijn, lusteloosheid, gemelijkheid^ r hurtwater, maagpijn enz. Foster's MaagpUfen zijn het probate laxeermiddel en dragen zorg voor een volkomen normale ontlaating, doordat rij too zacht wenken. Prijs f 0.65 De heer Philipse, lid van Gedep. Sta ten, vroeg of er practische voorbeelden zijn van ruilverkaveling en egalisatie van gronden, die overeenkomst hebben met de gr onden in de Ierseksche Moer. Ir. Mohrmann antwoordde, dat bij Staphorst ruilverkaveling is toegepast in een gebied, dat veel overeenkomst met de Moer vertoont. De heer In 't Anker achtte slechts kleine gedeelten van de Ierseksche Moer voor ruilverkaveling geschikt. De heer Van Dissel meende dat door ruilverkaveling de lasten op de gronden, die toch al niet zeer goed zijn, vrjj zwaar zullen worden. Ir de Vinck, inspecteur van de werk verschaffing, merkte op, dat de Moer den naam heeft zeer slechten grond te hebben, doch dat de kwaliteit eerder mee- dan tegenvalt. Dit is reeds geble ken na egalisatie van enkele perceelen. De heer Vreeke dacht dat voorname lijk het Z.-O.-gedeelte voor ruilverkave ling in aanmerking komt. OM EEN KRINGETJE OP EEN STEMBILJET. Ged. Staten hebben het bezwaarschrift van G. J. Janssens te Graauw ongegrond verklaard, waarin deze zijn bezwaren kenbaar maakte tegen de toelating van het nieuwe Graauwsche raadslid H. H. de Waal, waartoe de gemeenteraad van Graauw met 4 tegen 2 stemmen besloot. Ota herkozen te worden in den raad moest de h^er G. J. Janssens drie kwart van den kiesdeeler behalen of 88 stem men. Op hem werden uitgebracht 87 stemmen en nog een stem, die door het hoofdstembureau van onwaarde werd ver klaard, omdat op dit biljet achter den naam van Janssens met het roode stem- potlood een cirkeltje was aangebracht Blijkbaar hebben Ged. Staten van Zee land nu op grond van art. 87 der Kieswet het bezwaarschrift van Janssens onge grond verklaard. DE VERDUISTERINGEN BIJ GR0EDE EN BAANST. De ingelanden van het Waterschap „Groede en Baanst" ontvingen een rap port van den accountant, belast met het Onderzoek naar den omvang van de ver duisteringen gepleegd door den ontvan ger-griffier, die inmiddels in hechtenis werd genomen. Naar men aan het v. Z." mededeelde zou een bedrag van bijna f23.000 zijn verduisterd en zou de fraude gepleegd zijn door het te weinig boeken van f 3332,12; het in uitgaaf boe ken van 24 coupons die niet werden uit betaald f 480; het in uitgaaf boekeu van obligaties die niet aan belanghebbenden werden uitbetaald tot, f 15.500 en het aan 4 personen verkoopen van 7 reeds uitge lote obligaties f 3500. Dus te zamen f22.812.12. Landmacht. Bij Kon. Besluit van 21 Juli is op het daartoe door hem gedane verzoek eer- vol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den heer J. Donner, serve-eerste-luitenant voor speciale dien- sten van het Vrijwillig Landstormkorp Motordienst. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bl| vooruitbetaling.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2