HET VIJFDE KABINET COLIJN eerste blad. N V. Fin. Mij. „Zeelandia" Goes Het Britsch-Japansche accoord. Dagblad voor de Provincie Zeeland GELD Getemperde vreugde Belangrijkste Nieuws. Buitenland. DINSDAG 25 JULI 1939 53e JAARGANG - No. 250 Een program-Kabinet Het nieuwe Kabinet voor de Kamer. II. van Boeyen, minister van Binnen- landsche Zaken. beschikbaar voor den aankoop van een Automobiel Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Voratstraat 70, Goei Postrekening 44488 Telefoon 11 jijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers S cent Adysrtent'ën 30 cent per regel Ingezonden mededeelinger. 60 cent per regei Kleine AdvsrtentSKn Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Dr Colijn, Minister-President. Onze vreugde over het feit, dat Dr Co- lijn geslaagd is in de hem verstrekte op dracht een Kabinet te vormen, is niet onvermengd. Het stemt tot blijdschap, dat, zooals de „Telegraaf" het uitdrukt, de kapitein op de brug blijft. Dat in deze spannende tij den Minister Colijn, een Christen-staats man van groot formaat, de leiding van het Kabinet behoudt. Dat we er op kun nen rekenen, dat aan de groote vraag stukken van dezen tijd, de landsverdedi ging, de verbetering van het bedrijfsleven, het temperen van de gevolgen der werk loosheid en het behoud zooveel mogelijk van het budgetair evenwicht, door ter zake kundige ministers volle aandacht zal worden geschonken. Maar, zooals gezegd, de blijdschap is niet onvermengd. Wij denken aan de in 1937 door de Antirevolutionaire partij onder leiding van Dr Colijn gevoerde verkiezingscam pagne. Wij denken aan den verheugenden uit slag van de verkiezingen, waarbij de A. R. fractie in de Kamer op 17 man werd ge bracht. Wij denken aan de Troonrede, waarmee in 1937 de zitting van de Staten-Gene- raal werd geopend en waarin o.m. het volgende werd uitgesproken: „Te midden van de geestelijke verwar ring in de wereld, waaraan ook ons volk niet geheel ontkomt, is steeds dringender de eisoh, dat in wetgeving en bestuur vóór alles Gods Wet tot opperste richt snoer worde genomen. In zijn algemeen karakter zal het Re geringsbeleid het kenmerk dragen van oen doelbewust streven naar beveiliging en verdediging van de positief Christe lijke grondslagen onzer samenleving. Al dus zal een beleid worden gevoerd, dat met vermijding van toespitsing van te genstellingen —i ook door zijn innerlijke redelijkheid instemming vordert. Het karakter van dit beleid zal tot uiting komen met name in werkdadige zorg voor een gezonde ontplooiing van het 'huwelijks- en gezinsleven, bescher ming van de publieke eerbaarheid, ont houding door de Overheid van aanmoedi ging van alles wat tot ontheiliging van den wekelijkschen rustdag aanleiding goeft en krachtige handhaving van het gezag Veel belovende en tot dankbaarheid stemmende uitspraken. En nu: een Kabinet waarin naast twee enti-revolutionaire en twee christelijk- i> torische ministers, zeven liberalen zitting hebben. Een in meerderheid links Kabinet! et is nog niet de tijd om over dit '!?e Kabinet een oordeel te geven, j. V dienen af te waohten de verklaring 6 inister Colijn misschien reeds naag omtrent het optreden van dit Kabinet zal afleggen. Maar vooralsnog is onze blijdschap er bet slagen van Dr Colijn niet onver mengd. DE ONTVANGST IN DE PERS. „Naar wij vernemen, zegt het „V a d e r 1 a n d bestaat het voornemen, dat vanmiddag om één uur de minister-pre sident, in tegenwoordigheid van het ge- heele ministerie (ir de Vooys zal men nog niet achter de regeeringstafel zien verschijnen, aangezien hij eerst over een paar weken in functie kan treden), ten overstaan van de Tweede Kamer een re geeringsverklaring zal afleggen Vermoedelijk zal men dan ook meteen kunnen constateeren, dat wij thans te doen hebben niet zoozeer met een zaken kabinet dan wel met een programkabi net. Het begrip zakenkabinet is, goed be schouwd, van toepassing op een combi natie, welke politiek kleurloos is, maai bovendien louter aangelegenheden van neutralen aard wil behandelen en daar tegenover zelfs een vrij neutraal stand punt inneemt, hetgeen er vaak toe leidt, dat de leden van zulk een kabinet ten opzichte van pogingen van de zijde van het Parlement, om in hun voorstellen wijzigingen aan te brengen, zich bijzon der meegaande toonen. Dit nu doet zich niet voor met een programkabinet. In één opzicht kan en zal dat gemeenlijk met een zakenkabinet overeenkomen, n.l., dat het ook politiek kleurloos is samengesteld, maar... het groote verschil is overigens hierin ge legen, dat de leden van een program kabinet op zich zelf en gezamenlijk wen schen te staan of te vallen met die pun ten, welke het ministerie principiëel op zijn programma heeft en wenscht aan te snijden. Ten opzichte van die punten ge draagt zich dus een dergelijk ministerie allerminst neutraal en zal het bepaald aanleiding vinden heen te gaan (of H. M. te adviseeren de Kamer te ontbinden) als het daarop een nederlaag mocht lijden. Welnu, wij gelooven niet ver van de waarheid verwijderd te zijn, als wij de verwachting uitspreken, dat de ministers, die deel uitmaken van het nieuwe kabi- net-Colijn, met hem als één man zullen staan achter het programma van dit ka binet op het gebied van de defensie, van de werkloosheidsbestrijding en van het te voeren budgetaire beleid." De „Rotterdammer" geeft een eerste indruk, die wij gaarne onderschrij ven en 'die zich laat samenvatten in drie woorden verheuging, spijt en be zorgdheid. „Hét verheugt 'ons, dat Dr Colijn ge slaagd is. D'e wereldtcestand zoowel als de nationale omstandigheden zijn zooda nig, dat een spoedige oplosing -der crisis meer dan geld waard is. Ook stemt het tot blijdschap, dat Dr Colijn Kabinetslei der blijft. Men behoeft waarlijk niet aan persoonsvergoding te d'oien om te erken nen, dat hij een nationale figuur is, wiens leiding 'vertrouwen wekt bij een groot deel der 'bevolking en evenzeer in het buiten land. Zijn vaste wil, 'zijn kalm beraad en ■zijn rustig 'Godsvertrouwen oefenen wel- dadigen invloed uit op de Nederlandsche burgerij; 'zijn heengaan zou ongetwijfeld terecht of ten onrechte een schok geven aan het maatschappelijk leven Dat een mensch onmisbaar zou zijn in de his torie, zal een Christen nooit beweren; dat ons volk 'op dit loogenblik Dr Colijn moei lijk zou kunnen missen, is niet voor te genspraak vatbaar. Hieraan kunnen we nu toevoegen, dat Dr Colijn er in geslaagd is zich te om ringen met mannen, die bijna hoofd voor hoofd in bekwaamheid en capaciteit uit blinken op meer dan een terrein van het maatschappelijk le en. Politieke eschooldheid mo e elen van hen -ontbreken: gegeven het feit. dat een zakenkabinet thans de eenige o-loss'ng bleek te zijn, 'kan de formateur met zijn mannen voor den dag komen. Echter, onze verheuging is niet abso luut. Wij 'begroeten het Kabinet met ge mengde "evoelens. Naast de vreugd dringt zich spijt naar voren. De ernstige 'scheur in de coalitie doet ons pijn. Die spijt krijgt echter een ernstiger karakter a's we letten 'op de p'olitieke richting van bijna alle nieuwe ministers. D'e werkelijkheid is toch zoo, dat in dit kabinet slechts twee anti-revolutionnairen zitting 'hebben, dat het aantal Christelij'k- Historische ministers ook op twee bepaald bleef, want Mr de Visser komt, doch 'Dr Slotemaker de Bruine kreeg zijn afscheid en -dat, gelijk te verwachten was, geen en kel 'Roomsch-Katholidk zich beschikbaar stelde. Waarschijnlijk zal Mr Patijn, die als minister van Buitenlan-dsche Zaken aan blijft, er bezwaar tegen maken bij de libe ralen ingedeeld te worden, maar de nieu we ministers zijn, met uitzondering dan van Mr de Visser, allen van vrijzinnigen huize. De heer Van Li'dth de Jeude is uit gesproken liberaal; de andere heeren zijn misschien niet in het partijverhand 'opge nomen, maar zij zijn vergissen we ons niet allen de liberale richting toege daan. Hieruit 'volgt onmiddellijk, dat we niet zonder bezor-dheid aan de toekomstige •nt. iM-eLng dor dingen den 1 en. Vast staat re.da de R.K. pers laat ons daar over niet in twijfel dat het kabinet op folie oppositie en vee1! critie'k moet reke nen. Sociaal-democraten en Roomscb-Katho- lieken, gesecondeerd door vrijzinnig-de mocraten, zullen Dr Colijn en zijn man nen niet sparen. Waarschijnlijk zullen zij het in 'het negatieve meer met elkaar eens zijn dan in het positieve, doc'h gemakke lijk zal het nieuwe kabinet het niet 'heb ben. Een reddingsplank heeft groote waarde; een definitieve brug van solide constructie blijft toch het ideaal." De „M a a s b o d e" (R.K.) blijft deze crisis fataal vinden en ongemotiveerd. Dr Colijn redde zich weer eens langs de dak goot, een manoeuvre -die men zich niet te dikwijls moet veroorloven. Ofschoon de Katholieke Slaatspartij en met name de katholieke ministers bij deze crisis wel heel erg het slachtoffer zijn geworden 'van Oo'lijn's onberekenbare spontaneïteit, tóch zal Dr Colijn o-ok nu zeer zeker 'kunnen rekenen op objectieve beoordeeling -door de katholieke fractie van de daden van zijn kabinet a 1 z a 1 eerst moeten vaststaan, dat men zich parlementair-con stitutioneel bij bet optreden van dit kabinet althans kan neerleggen. Verder zal men het op dit punt wel met geen mogelijkheid kun nen brengen! Wij1 twijfelen er geen 'oogen- blik aan, 'of 'jiuist op het constitutioneel- parlementair toelaatbare zal deze Kabi netsformatie met groote scherpte door de Kamer worden onderzocht. Er zitten dus geen katholieken in dit kabinet-Colijn. Bit achten wij 'onder deze omstandigheden gelukkig. Naar het schijnt is Dr Colijn wel teekenend er ook niet in kunnen sla gen personen van vrijzinnig-democrati- schen huize, een partij;, 'die hij de 'laatste verkiezingen sterk aan de winnende hand bleek, tot zijn ministerie te doen toetre den. Hij heeft slechts een willig oor ge vonden bij zijn naaste politieke geestver wanten, met moeite bij' een enkelen Chris tel ijk-historiscbe en verder vooral bij libe ralen of liberaal getinten. Er zitten meer liberalen in het Kabinet dan in de Ka mer! Als een partij 'van 31 meer dan vier ministers zou leveren, zou een rilling gaan door niet-katholiek Nederland. Dat een partij van vier de meerderheid van het Kabinet levert schijnt normaal. Het is opvallend, dat Dr Colijn in christelijken kring erg weinig heeft ge zocht of gevonden. Zelfs den eigenlijken triomfator, minister D'e Wilde, vinden wij niet terug. Met deze ploeg steefkt Colijn thans in zee. 'Zij vormt een stel ministers. Is het ook een kabinet, een ministerie? Met een lichte wijziging in een bekend woord van Groen van Prinsterer zouden wij willen zeggen: Wij zien wel meer dan één homo, maar geen homogeen kabinet, al zullen I Dr J. J. G. van Dijk, minister van Defensie. Binnenland. Het nieuwe kabinet beëedigd. Regeeringsverklaring van minister Colijn Boodschap van H. M. de Koningin tot de jeugd. Buitenland. Het Engelsch-Japansche accoord. Geen Britsche leening aan Berlijn. Slechts particuliere besprekingen. Iersche terroristen door „het buiten land" gesteund. i de titularissen van de 'verschillende de partementen wel op een bepaald pro gramma zijn ingehuurd. Maar bij de uit voering daarvan kan zich, bij. zooveel principieel verschil van inzicht op funda- menteele punten licht eenige moeilijkheid voordoen." De „Avondpost" (Lib.) verheugt zich ten zeerste, dat dr Colijn als minis ter-president aanblijft en dat hij er in is geslaagd een kabinet van knappe man nen bijeen te brengen. „Het heeft geen zin, aldus het blad, de politieke samenstelling van het ka binet precies na te speuren. Het is geen rechtsch, ook geen linksch kabinet; in zekeren zin is het kleurloos; de forma teur heeft mannen van verschillende levensrichting, rechts en links, bijeen gebracht, om een program af te wikke len, dat stellig kort en krachtig zal zijn ingesteld op wat deze moeilijke tijd vraagt. Wij voor ons zullen naar dat program, d.w.z. naar zijn voorstellen, het kabinet beoordeelen. Wij hopen, dat het zeer krachtig zal voortarbeiden aan de ver dere bestrijding der werkloosheid. Dit is een vitaal en eminent volksbelang. Even als de defensie, die voorop moet staan, maar die niet de voorziening in andere nooden mag verstikken. Een beleidvolle, voorzichtige financiëele politiek zal noo- dig zijn, en elke sprong in het duister verdient, wat dit betreft, afkeuring. Gemakkelijk zal het kabinet het niet hebben. Een verbitterde oppositie staat gereed om het te vuur en te zwaard te bestrijden, en, zoo mogelijk, ten val te brengen. Maar de natie ziet toe. Ondanks alle meeningsverschillen zal in ons volk het gevoel van fair play overheerschen, en het zal scherp weten te onderscheiden tusschen lands- en par tijpolitiek. De roomsch-katholieken zou den zich wel eens schromelijk kunnen vergissen, indien zij meenden tegen het nieuwe kabinet een guerilla te mogen voeren. Wij wenschen het nieuwe schip een goede vaart, met in den top van den mast niet een partijvlag, maar het rood-wit- blauw met den oranje-wimpel." „D e T ij d" (R. K.) wijst er op, dat het wezen van Dr Colijn's nieuwe Kabinet hierin bestaat, dat het geformeerd is bui ten het parlement en de parlementaire verhoudingen om, en dat het in zijn sa menstelling geen rekening houdt met de samenstelling onzer volksvertegenwoordi ging, d.w.z. met de politieke overtuigingen van ons volk. Dr Colijn, die menigmaal onze overge leverde vrije instellingen met woorden ge huldigd heeft, tast met deze daad het par lementaire stelsel zelf aan. Tenzij 'hij van meening zou zijn, dat de huidige samen stelling der volksvertegenwoordiging niet meer de politieke overtuigingen van het volk weerspiegelt, en dat de enkele ver schijning van zijn liberaal-getint elftal in die overtuigingen een groote verschui ving zal teweeg brengen. D'an zal hij de Kamer naar huis kunnen zenden en nieu we verkiezingen houden. Wij; voor ons zijn er echter zeker van, dat de verschuiving dan in een andere richting zal gaan dan de zijne. D'e volksvertegenwoordiging van haar kant kan in het optreden van dit Kabinet niet anders zien dan een aantasting van haar rechten en haar bestaan zelf Wij zien dan ook nu een groote crisis, een groote proeve en beslissing aanbreken in het Parlement, en de consequenties daarvan zijn nog niet te bezien. Uit vrees voor bepaalde consekwenties de beslissing uit den weg te gaan, ia echter een handel wijze, die een tijd lang voorzichtig kan zijn, maar die op den duur de levens kracht uitput. op g makkelijke betalingsvoor waarden. Vraagt inlichting n. Mr J. A. N. Patijn, minister van Buiten- landsche Zaken. Op vragen betreffende den huidigen toestand in Tientsin en de besprekin gen in Tokio heeft minister-president Chamberlain in het Lagerhuis deze ver klaring afgelegd: Sinds 15 Juli ztfn preliminaire bespre kingen in Tokio gevoerd tusschen den Britschen ambassadeur en den Japan- schen minister van buitenlandsche za ken. Ten einde den weg te effenen voor be sprekingen over Tientsin, kwam de Brit sche regeering tot overeenstemming met de Japansche regeering ten aanzien van de volgende formule: „De Britsche regeering erkent ten volle den huidigen toestand in China, waar vijandelijkheden op groote schaal aan den gang zijn. Zij neemt er nota van, dat zoolang die staat van zaken voortduurt, de Japansche strijdkrach ten in China bijzondere belangen hebben ten aanzien van het behoud der eigen veiligheid en der handhaving van de openbare orde in het onder haar controle staande gebied, en dat zij al die oorzaken of daden moeten onderdrukken of uit den weg ruimen, welke hen zullen belem meren of hun vijand ten goede zullen ko men. De Britsche regeering heeft niet het voornemen eenigerlei daden of maatre gelen te begunstigen, welke nadeelig z mden kunnen zijn voor het bereiken van bovengenoemde doeleinden door de T".irn:jche troepen en zij zal gebruik ma- en v ,n deze ge'egenheid m haar poli tiek in dit opzicht te bevestigen door het aan de Britsche autoriteiten en de Brit- he onderdanen in China duidelijk te maken, dat zij zich moeten onthouden van dergelijke daden en maatregelen." Op de hem vervolgens gestelde vraag of hij de verzekering wilde geven, dat er geen overeenkomst gesloten zou worden, bij deze komende onderhandelingen, ten aanzien van wat ook, dat er op zou zijn berekend om nadeel toe te brengen aan de Chineesche valuta of aan de rechten van Groot-Brittannië om credieten te verleenen aan de Chineesche regeering, voor welk doel dit ook zij, antwoordde Chamberlain in bevestigenden zin, daaraan toevoegende, dat de be sprekingen beperkt blij- ven tot plaatselijke pro blemen te Tientsin. Op de vraag van Arthur Henderson,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1