Laatste Berichten Kerknieuws Onderwijs. Gemengd Nieuws. weZlg' WALCHEREN. NOORD-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. MIDDELBURG. Stukken voor de Piovinciale Staten van Zeeland. t in een ge- tuurlijk heb- dagelijksche ze zoo goed In ons dorp rijd van wel- m eenige ver aard, zooals ziekenfonds, nigingen, het Iranjevereeni- jelegenheid is ieke wijze op liet verwend, urgzaal, doch wanneer wij worden, dit pmiddelen en ;oeden wil te oorden eindl eken, dat het spoedig met vd te maken lange jaren n dark voor tot hem ge- ppen speelden ïarsch. itie ten Raad- Doorn, werd m heer Bur- ier. Spr. wees n schoone ge in wel wijzen van de bewo- lobel zijn. We elkaar, aldus ;oo zal blijven, iusseldorp verheugd te il trachten te :r beter is dan en burgemees- amens de ver- rs en secreta- litte spr. zijn name samen- U treft een mam is. Spr. dan op het /ader hem als ijn beste wen- directeur van es er op hoe a van Katten- van den Wil- jn. Burgemees- zeer veel met bekwaamheid lienen ze ook om hun eigen Spr. drukte n aangename ng van polder ing van O.- ,ijn blijdschap juist deze ge en aangename is. Spr. is er n Doorn zeker ke zou weten gemeente-veld- e v e Jhr Van ming en sprak ïenwerking in begrijpen en r burgemeester jze beantwoord hun goede iptie, waarvan burgemeester schen. Van Doorn de bezocht had, iattendijke ge- namens de in- irgemeester en heette. kinderen lie- een tocht door •p gemaakt, burgemeester ikendijk naar te gebruiken, te Kattendijke van April. Op avond, zaohter adelden mevr. •ik in het park ite Judith was en zware ver die den gan- l had doorge- hap. Ten laat- 1 veriuoeid en keeren, doch egen, met veel it, „ik kan nog ind dat vroege Bovendien heb at ik haar het o-ver wijl dezen iet müm woord als te Wilhelminadorp geconcerteerd en gezongen werd, was burgemeester Van Doorn en zijn familie er weer bij aan- Domburg. Er heeft zich hier een da- mescomité gevormd, hetwelk zich ten doel sted de moeders der baby's, die in denzelfden tijd zullen geboren worden als onze Oranjetelg, eenige uitzetbenoo- digdheden te schenken. Meliskerke. Gevonden een blauwe da^ meshoed. Inlichtingen bij den gemeente veldwachter. (Belangeloos bericht.) Colijnsplaat. Zaterdag vergaderde al hier het Centraal Bestuur uit de Buurt verenigingen (C.G.B.) onder voorzitter schap van dhr J. M. Bom. Deze herinnerde in zijn openings woord aan het slagen van het festival op 1 Juli j.l. ter viering van het 40-jarig jubileum van de Harmonie „Wilhel- mina". Het bestuur heeft echter gemeend zelf geen bestemming te mogen geven aan het bedrag dat nog over is, wat uit de re kening f 143.86 blijkt te zijn. Vroeger werden de overschotten steeds afgedra gen aan de jubileerende vereeniging. Het bestuur is echter bang, dat dit niet zal worden goedgevonden door de ingezete nen en dat het n.l. beter geacht wordt dat het tekort in de kas van het Cen traal Bestuur gedekt wordt. De meer derheid der vergadering was echter overtuigd, dat de harmonie „Wilhelmina" recht heeft op het overschot, waartoe zonder stemming werd besloten. Be sloten werd verder een schoolfeest te or- ganiseeren wanneer de te verwachten blijde gebeurtenis in het Vorstelijk Huis zal plaats hebhen, zoo mogelijk nog den zelfden -dag, andera den dag daarop. Haamstede. In de Vrijdagmiddag ge houden gemeenteraadsvergadering heeft de voorzitter den bij een vliegongeluk om gekomen havenmeester van het vlieg veld, den heer A. de Visser, herdacht. Tot diens opvolger werd benoemd de heer F. Witkamp. Met 5 tegen 2 stemmen werd tenslotte aangenomen het voorstel van B. en W. om de gemeente te doen aansluiten aan de N.V. Waterleidingmijl. Schouwen- Duiveland. Bruinisse. Vrijdagavond vergaderde de Gemeenteraad. Afwezig dhr M. de Koning. Een schrijven van dhr W. v. d. Berg Dz. (A.-R.) (thans burgemeester), dat hij bedankt als gemeenteraadslid. Als zijn opvolger is door het Centraal Stembureau aangewezen dhr C. v. d. Berge Az. (A.R.) Door het Bestuur der oprichting en in standhouding van een kleuterschool wordt gevraagd om een subsidie van f 100. B. en W. stellen voor om op dit adres afwij zend te beschikken, omdat de gemeente- financiën zulks niet toelaten. Wel wil het college bij het vaststellen der begroo- ting voor 1940 rekening houden met deze school. Aldus besloten. Door dhr S. Krijger werd wegens on gesteldheid eervol ontslag verleend als weger dor Fairbank der gemeente. Het concept-reglement van intercommu nale samenwerking voor luchtbescher ming werd goedgekeurd. Tot weger aan de gemeente werd be noemd dhr G. A. Jumelet. Als agent der Arbeidsbemiddeling werd benoemd dhr S. A. Jumelet. Door B. en W. wordt aan den Raad voorgelegd de rekening over 1938. Gewone dienst: ontvangsten f 114591,09; uitgaven f 111637,56; saldo f2953,53. Kapitaaldienst: ontv. f426823,19, uitg. f426766,79; saldo f56,40. Bij de rondvraag vraagt dhr Goud zwaard of er al een straatmaker is aan gewezen voor het opnieuw bestraten van den Noorddijk. De voorz. zegt, dat door B. en W. daar voor is aangezocht dhr W. Wandel van Nieuwerkerk, die inmiddels een prijs opgave heeft ingestuurd. De kosten hier van zullen bedragen, wanneer de bestra ting eind Juli wordt aangevangen f 0,35 per M2. en half November f 0,22 per M2. Aangezien dit een belangrijk verschil is, wordt besloten om tot half November fa wachten. ■gen in £ht is. dat iedere zijn, dat me- vermoeid was, ten laatste, hadden van Maar Louis tuigen; hij had oort te zetten en, -zoodat dan Jiaimes met zijn Louis en ik volgen. ordit vervolgd.) Duivensport. Goes. P.V. „De Rhode Doffer" alhier, uitslag wedvlucht Vilvoorde op 22 Juli, afstand 74.709' km. Gelost 12 uur 45 min. tiers te duif 2 uur 4 min. ie, 3e en 20e pr. A. J. Wal'hout, WoOi- laartsdijk; 2e, '5e, 12e, 14e, 17e en 19e pr. h. verhoeven, Ghes; 4e en 8e pr. D. Kloosterman te Goes; 6e pr. Duimkerke- te BoK®ele; 7e, 9e, 11e, 13e, 16e J1 <22 e pr. J, Hen Herder te Goes; 10e pr. an-Schrijver15e pr. -Schrijiver- hoedbloed; 18e pr. M. Verplakke, Goes; pr' Gebr. Hundersmarck te Katten- mjke; 23e pr. U. van Bemden, Goes. Zaterdag 22 Juli hield 'V- Blauwe Doffer" een vlucht n. Breda met jonge duiven. De uitslag vr e ,®n 6e J. Weststrate; 2e en 4e Allewijn; 3e jj gjoik; 6e J. Honkoop. Voetbal. Kortgene. De juniores van Kortgene «0* hebben Zaterdag te Kiloetinge va* 'gespeeld tegen de jongeren vrm De rust ging in met 21 ki*rj- bfa de ruist hebben de D VfVrnu 6r van gemaakt, doch heeft zich toen dapper geweerd, 2(wdat de eindstand 3-^3 waa. Onvoorzichtig rijden. Het onderzoek 'van de politie 'heeft naar voren gebracht, dat een aanrijding tus- schen een auto en een bakfiets, welke enkede dagen geleden op de Vlasmarht heeft plaats gehad, aanleiding geeft tot het opmaken van procesverbaal tegen den bestuurder van de bakfiets. Deze reed in een fille van voertuigen en heeft zich in strijd met de voorschriften uit die fille naar de linkerzijde van den weg begeven zo-nder zich te overtuigen of er ook ver keer van de andere zijde 'kwam, wat in de gegeven omstandigheden met den auto wel zoo was. De gevolgen waren ditmaal niet van ernstigen aard, doch men zij ge waarschuwd. Molenwateruitvoering. Het programma van 'de Muziekuitvoe ring, die het Middelburgsch Muziekkorps morgenavond op het Molenwater hoopt te geven, bevat 'o.a. de Caprice van S. Octo op „Ktommt ein Vogel geflogen". AÏs nieuw nummer treffen wij aan „Marsch -der West-Zeeuwen" van P. F. van Overbeeke, opgedragen aan de bewol king van Westelijk Zeeuw'sch-Vlaanderen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Gouderak, P. P. J. Monster te Aalburg. Aangenomen naar Hoornsterzwaag, B. E. van Buuren te Drachten (Evangelisa tie); naar Idaard, J. G. A. Nijenhuis Ock- huysen te Sappemeer. Bedankt voor Workum, B. E. van Buu ren te Drachten; voor Bourtange, J. G. A. Nijenhuis Ockhuysen te Sappemeer; voor Aalten, H. A. Visser te Angerlo. Ghr. Geref. Kerk. Beroepen te 'a-Gravenmoer, M. v. d. Klis, cand. te Gouda '(Verb. ber.) Geref. Gemeenten. Drietal te Leiden, A. v. Stuivenberg te Benthuizen, P. Honkoop te Den Haag en A. Visser, cand. te Rotterdam. Ds JOH. RAUWS TREEDT AF ALS ZENDINGS-DIRECTOR. Wegens voortdurende ongesteldheid op medisch advies en wegens het be reiken van den 65-jarigen leeftijd heeft ds Joh. Rauws aan de besturen der Samenwerkende Zendingsco-rporaties eme ritaat gevraagd met ingang van 1 Ja nuari 1940. Ds Rauws werd in 1901 predikant te Aduard (Gr.), in 1905 te Beilen (Dren the). In 1908 werd hij door het Ned. Zend. Genootschap en de Utr. Zend. Vereeniging tot zendingsdirector be noemd. In 1917 werden Zendingsbureau en Ned. Zendingsschool naar Oegst- geest verplaatst. Hij is dus bijna 32 ja ren als zendingsdirector werkzaam ge weest. Viering Heilig Avond maal met kleine bekers. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Oost en West-Souburg heeft besloten over te gaan tot viering van het H. Avondmaal met kleine (per soonlijke) bekers. Om echter tegemoet te komen aan vele leden der gemeente, die tegen deze wij-ze van Avondmaalsviering bezwaar hebben, wordt den daaropvolgenden Zondag het Avondmaal gehouden op de o-ude wijze, n.l. met gemeenschappelijke bekers. Mulo-examens. Goes, 22 Juli. Geslaagd voor diplo ma A: H. G. A. Poley, Waarde; J. F. v. d. Sluis, A. M. Nobels, J. J. v. d. Stel, W. F. Quakkelaar en H. P. Joosse, al len te Goes; M. E. Mangold, M. W. de Ridder, G. M. Pot, EL P. Velleman, M. J. Vermaire, allen te Axel; G. M. Ha melink te Hoek; S. J. Wiskerke, M. P. Pattist en A. M. P. v. Riet te Terneu- zen; J. -de Mul en J. Dagevos te Wemel- dinge; P. Sulsters te Kapelle; A. Geen- se te 's Gravenpolder; H. Koevoets, M. v. As, A. Bil en W'. Timmerman te Zie- rikzee. Afgewezen twee. Voor diploma B: T. J. Hovestadt te Middelburg; J. I. Hage te Axel en G. P. B. Polderman te Vlissingen. Een goede uitslag. De Chr. U.L.O.-school te Goes zag van haar 33 candidaten er 31 slagen bij' de pas gehouden M.U.L.O.-examens, n.l. alle 6 B-candi'daten en 25 van de 27 A-can- di-daten, -zoodat plm. 94 pet. totaal slaag de. Waar van de 240 Overige candidaten, die te 'Go-es geëxamineerd werden, er 47 werden afgewezen en -daarvan -duis plm. 80 pet. slaagde, en van -de 97 te Bergen op Zoom geëxamineerd er 35 werden afge wezen, en -dus plm. 64 pet. slaagde, mag dit resultaat dezer school weer zeer gun stig genoemd worden. Voor haii'delsrekien.en en boekhouden behaalden alle 33 candidaten gemiddeld bijna 8. Ze zijn dus voor bet almeer ver- eischte middenstandsdiploma voor een 4- tal 'van de 6 vakken practisch on-geveer „•klaar", n.l. Nederl. taal, waarvan elk be zitter van een M.U.L.O.-diplonra bij -dat examen vrijstelling 'heeft, en de vakken boekhouden, handelsrekenen en 'handels kennis. De Ruijterschool te Vlissingen. Eindexamen machinistenleerling: o.a. geslaagd voor getuigschrift B.M. Oplei ding J.C.J.L.; N.I.T. en eigen opleiding: J. B. de Danschutter, Axel; A. M. Goud zwaard, Poortvliet; J. L. de Rijcke, Vlis singen; J. Uytterlinde, Vlissingen; P. Vreeke, Souburg. Tholen. In de Vrijdagavond j.l. gehou den vergadering van het bestuur van de „School met den Bijbel" alhier, is met ingang van 1 September as. benoemd tot hoofd, de heer G. Dracht, thans onder wijze^ met hoofdacte te Montfoort. - Te Bergen op Zoom zijn geslaagd voor MTTLO-diploma A: A. M. Geluk en P. van Splunter te Tholen, E. N. Men- heere te Scherpenisse, A. G. Ampt en A. Duine te Oud-Vossemeer, EL F. Moer land te St. Annaland en A. W. G. de Bres te St. Maartensdijk. Bij K. B. is met ingang van 1. Sept. 1939 aan Dr E. F. Jaöobi, op zijn ver zoek, eervol ontslag 'verleend als leeraar aan de Rijkshoogere burgerschool te Goes. Overneming van een deel weg KruiningenYerseke. In antwoord op enkele vragen en op merkingen bij het voorstel tot overneming in beheer en onderhoud van de gemeen te Kruiningen van een gedeelte van den weg Kruiningen—Yerseke deelen Ged. Staten in hun antwoord op het algemeen verslag, na raadpleging van den Hoofd ingenieur van den Prov. Waterstaat, mede, dat de levensduur der onderschei dene wegvakken met name van de vol gende factoren afhangt: le. den onder grond, waarop de weg is gelegen; 2e. de fundeering van den weg, al naar gelang deze bestaat uit een zandbed of gewalste sleenslag, enz.; 3e. de soort van verharding, als walklinkers, dikke klinkers, klinker keien, graniet of basaltkeien, kleinplavei- sel, verschillende gesloten wegdekken of wat voor andere verharding ook; 4e. de intensiteit van het tegenwoordige en het in de naaste toekomst te verwachten ver keer. Geldleenlng. Bij het voorstel tot het aangaan van een geldleening van ten hoogste f 1.525.000 voor den bouw van een motor boot voor den Provincialen Stoomboot- dienst en voor kapitaalverstrekking aan de N.V. Waterleiding Maatschappij „Mid den-Zeeland", resp. f 1.325.000 en f200.000, vroeg in een der afdeelingen een lid meer gegevens ten aanzien van de ver werkte f300.000 der N.V. Waterleiding Maatschappij „Midden-Zeeland" en de be stemming van het aanvullend crediet van f200.000. Ged. Staten antwoorden, dat de verga dering van aandeelhouders nog niet ge houden is, zoodat de jaarstukken nog niet kunnen worden ter inzage gelegd. Tot 26 April j.l. bedroeg het totaal der bouw- rekening f289.634,51. Het brugitarief te Tholen. Het voorstel om het tarief voor de Thoolsche brug gedurende een jaar on gewijzigd te handhaven, ontlokte bij een lid de vraag hoe het met de juridische kwestie staat, waarop gezegd wordt, dat deze aangelegenheid nog in onderzoek en studie is. Het huidige voorstel beoogt slechts, den thans zwevenden toestand nog te verlengen, omdat nog niets beslist kan worden. Een ander lid drong aan op invoering van abonnementen, enz. Weer een ander lid stelde de vraag of de Staten wel bevoegd zijn om de tarie ven te verlagen. Goed zou zijn overleg met het gemeentebestuur van Tholen te plegen. Ged. Staten hebben hoop, zoo dee len zij mede, in een vol jaar wel met een aannemelijk voorstel te kunnen komen. In een andere afdeeling vroeg een lid om in de a.s. najaarszitting met een concreet voorstel te komen, daar hij an ders vermoedelijk een motie zal indienen ter zake van invoering van een abonne mentstarief. In het antwoord op het algemeen ver slag deelen Ged. Staten mede, dat zij hun voorstel ongewijzigd handhaven en her inneren zij er aan, dat het de bedoeling is den tijdelijken toestand te verlengen en het voorstel is ingediend in overleg met Ged. Staten van Noordbrabant en het gemeentebestuur van Tholen. Het zou niet aangaan nu een ander voorstel te doen. Toepassing Art. 161 der Provinciale Wet. Naar aanleiding van de mededeeling van Ged. Staten omtrent de genomen be sluiten ter zake van aankoop van -gron den voor wegsverbetering, maakte een lid in een der afdeelingen attent op de groote verschillen in prijs, waarvoor de gronden zijn verkocht. De genoemde prij zen van fl, f 1,50 en f2 per ca. zijn óf wel te hoog óf te laag; voor gewoon bouw land te hoog en voor bouwgrond te laag Ditzelfde lid vroeg naar de prijzen der iepen, die den prijs voor 'n deel v. d. Prov. weg HulstWalzoorden zoo hoog hebben gemaakt. Hij meent, dat publiekrechtelijke lichamen onder elkander geen prijzen met winst moeten bedingen b.v. verkoo- pen moeten voor f 1 den hoop. Hij heeft zelfs prijzen van f50 per iep hooren noemen. Een ander lid achtte 20 cent per M2 voor bouwgrond te Wissekerke te laag. Een derde lid in dezelfde afdeeling achtte o.a. het verkoopen van erfpachts- recht zonder eigendomsrecht niet juist. In hun antwoord op het algemeen ver slag deelen Ged. Staten mede, dat in den regel het gedeelte van voor een wegs verbetering aangekochten grond, dat achteraf ten gevolge van in de plannen aangebrachte wijzigingen of uit anderen hoofde niet noodig blijkt te zijn, weder verkocht wordt voor den oorspronkelijken koopprijs, waarbij de overdrachtskosten voor rekening van den kooper komen. De Provincie drijft geen handel in grond. Waar de prijs voor bouwgrond bedoeld is waarschijnlijk aan den weg Middelburg—Koudekerke misschien niet hoog schijnt, moet men echter niet uit het oog verliezen, dat in dergelijke gevallen de kooper een sloot moet dem pen, een rioleering aanleggen en een af- heining plaatsen. De prijzen der boomen aan den weg HulstWalzoorden komen overeen met die, welke de Provincie kort te voren voor aan houthandelaren verkochte boo men aan denzelfden weg had ontvangen. Het perceeltje aan den weg Kortgene— Wissekerke is indertijd als bouwland aan gekocht voor 25 cent per c.a., waarvan de overhoek ter grootte van ongeveer 750 c.a, welke de Provincie niet verder noo dig had en die als bouwland minder waarde had dan het geheele perceel, waarvan hij vroeger deel uitmaakte tegen 20 cent is verkocht aan den wegwerker op den Provincialen weg Kortgene—Kam perland, van wien het voor de Provincie niet onverschillig was, dat hij midden aan den door hem onderhouden weg kwam te wonen. EEN' BESCHONKEN AUTOBESTUUR DER VEROORZAAKT EEN ONT ZETTEND VERKEERSONGEVAL. Te Eindhoven is gisteravond een ont zettend verkeersongeluk gebeurd. Uit de richting Geldrop reed een per sonenauto, bestuurd door een marktkoop man uit Einhoven, die het stuur blijk baar niet meester was. Hij reed zoo hard, dat de wagen een bocht niet kon nemen, met het gevolg, dat de auto over het fiets pad reed en daar de familie van Eijk uit Eindhoven, omver reed. D'e heer en mevrouw Van Eij'k reden per fiets. Mevrouw van Eijk had een dochtertje achter op haar rijwiel, terwijl bij den heer Van Eijk, zoo-wel voor als achter op het rijwiel, een dochtertje ge zeten was. Allen werden tegen den grond gesmakt. Het zes-jarig dochtertje, dat achter op moeders fiets- zat, werd op slag gedood. Mevrouw Van Eijk zelve werd zeer ernstig gewond. Ook de heer Van Eijk en diens beide dochtertjes wer den gewond. De auto-bestuurder verkeerde in zeer sterke mate onder den invloed van ster ken drank. Hij' toonde zich vrij1 onver schillig en riep: „Ek kan er niets aan do-en". De politie arresteerde hem. Zijn wagen is in beslag genomen. Bij mevrouw van Eijk is een schedel- basisfractuur geconstateerd. Haar toe stand is zoo ernstig, dat voor baar leven wordt gevreesd. De anderen hebben slechts lichte verwondingen gekregen. Felle brand te Zwolle. Zondagmiddag heeft een felle brand ge woed in het pand Diezerstraat 29, te Zwolle, waarin gevestigd is een dames modemagazijn. Toen de politie en brandweer werden gewaarschuwd, had de brand zoodanige afmetingen aangenomen, dat van blus- schen geen sprake meer. jDo-or het vuur van alle kanten aan te tasten, slaagde de brandweer er in den brand tot het modemagazijn te beperken, dat ge heel uitbrandde. De belendende perceelen kregen veel waterschade. Macht over het stuur ver loren. Vermoedelijlk doo-rdat -de bestuur der de macht 'over het stuur verloor, kwam Zondagmorgen een huurauto uit Rotterdam, met groote snelheid tover den Meeren-dijk, bij Utrecht, rijdend, in bot sing met een -der langs den weg staande boomen. De bestuurder, een dienstplichtige uit Rotterdam, die met -zijn schoonouders op ■weg was naar Ede, werd met een ernstige hersenschudding overgebracht naar het militair hospitaal in Utrecht. Ook zijn schoonouders hadden verwondingen opge- loopen. De man bleek eveneens een her senschudding te hebben en werd met -zijn echtgenoote, -die uit verschillende snij- wonden in het gelaat hevig bloedde, over gebracht naar 'het Ziekenhuis te Utrecht. Ernstig auto-ongeval: Op den rijksstraatweg den BoschEindho ven onder -de gemeente Liempde, is Zon dagmiddag een ernstig auto-ongeluk ge beurd. Daar passeerde de 'heer I. met zijn echtgenoote, afkomstig uit Z'eist, en 2 kennissen uit Utrecht, per auto op weg naar Luik. Juist op dit moment was er een geweldige regenval, waardoor de autobestuurder bet zicht volkomen werd ontnomen. Mede door -de gladheid van den weg verloor de heer I. de macht over zijn stuur, waardoor zijn wagen begon te slip pen en tegen een 'boom terecht kwam. De botsing wa's 'hevig. De auto-bestuurder werd met kracht uit 'den auto geworpen. Het stuurlooze vehikel kwam toen ten tweede male in botsing met een boom. Vervolgens kwam de wagen in eert sloot terecht. Alle vier inzittenden 'hadden min of meer ernstige verwón-dingen top-geloo- pen. In het Ziekenhuis bleek, dat de heer I. behalve inwendige kleuzingen nog ver schillende hoofd- en schouderwonden had o-pgeloopen. Zijn echtgenoote was er niet veel beter afgekomen. Het echtpaar werd ter verpleging in het ziekenhuis te Best opgenomen. De andere inzittenden, een verloofd paar uit Utrecht, was minder ernstig gekwetst. Behalve schaafwonden hadden zij eenige diepe snijwonden opge- lioopen. Na verbon-den te zijn konden zij per auto naar hun woonplaats terugkee- ren. Landbouwer door blik sem gedood, zijn broer verlamd. Omstreeks 5 uur ontlastte zich Zaterdagmiddag boven Amby, bij Maastricht, een kort doch hevig onweer, waarbij een landbouwer gedood en een ander bewusteloos werd geslagen. Toen het onweer begon waren de drie gebroeders Muijters van hoeve Heihof op het land aan het koren maaien. Twee van hen, een van 29 en van 20 jaar zoch ten beschutting achter een hoop afge maaid koren, terwijl de derde broer zich even bezighield met de paarden, die door het hevig gedonder onrustig waren ge worden. Dat is zijn geluk geweest, want gedurende dit moment sloeg de bliksem in den korenhoop, waarachter de twee gebroeders dekking hadden gezocht. De oudste broer werd op slag gedood, terwijl de andere bewusteloos werd weg gedragen. E-ven later is deze weer tot be wustzijn gekomen, doch toen bleek, dat het lichaam verlamd was. Het noodweer in Engeland. De stormen en onweders der laatste dagen hebben zich gisteren vooral naar de Midlands en Schotland gewend. Ox ford is geteisterd door de zwaarste wolk breuk sinds 50 jaar, waarbij het hoofd station onder liep en het hoofdbureau van politie door den bliksem werd ge troffen. In de omgeving is veel vee in de weide door den bliksem gedood. Te Coventry moest het tramverkeer stop gezet worden evenals te Glasgow in een deel der benedenstad. Te Birmingham werd een school getroffen die juist door de kinderen verlaten was. In het gebouw werden groote verwoestingen aangericht. Eigenares van wissel kantoor voor 1000 R ij k s - mark opgelicht. Gisteravond is mej. S., die te Gennep een wisselkan toor heeft, benadeeld door een man, die bij het wisselen een biljet van duizend rijksmark incasseerde en daarvoor een zakje ondeugdelijk geld teruggaf. Mej. S. werd opgebeld uit een op en kele honderden meters verder gelegen café door een haar bekenden man, die haar verzocht een biljet van 1000 Rm. te komen wisselen voor zilvergeld. Over den wisselkoers was men het eens en mej. S. zond haar dochtertje naar het café. Het dochtertje deponeerde hier het biljet en ontving daarvoor een zakje geld terug. Blijkbaar vertrouwde mej. S. de zaak volkomen, want zij pakte het zakje zon der het na te zien van haar dochtertje aan en nam het mee naar kantoor. Hier kwam aan het licht, dat het geld waar deloos was. Terstond stelde zij de politie van de oplichting in kennis. Deze waar schuwde de grenskantoren, omdat het vermoeden voor de hand lag, dat de wis selaar met het geld naar Duitschland was getrokken. Men bleek juist gezien te hebben, want na eenigen tijd kwam uit Goch bericht van de arrestatie van ze keren Sm. Het geld was echter niet meer in zijn bezit. Indien Sm. schuldig wordt bevonden is hij in Nederland strafbaar wegens op lichting en in Duitschland wegens over treding der deviezenbepalingen. De valschmunters in Apel doorn. De politie te Apeldoorn heeft in verband met het vervaardigen en/of uitgeven van valsche bankbiljetten van f 10 na een huiszoeking in 4 woningen te Apeldoorn, waarbij eenige valsche bil jetten en in een woning nabij de Een- drachtstraat een installatie voor de ver vaardiging van deze biljetten in beslag werden genomen, aangehouden den 40- jarigen J. T., den 26-jarigen F. B. en den 49-jarigen L. M., allen te Apeldoorn. Voorzoover kan worden nagegaan zijn do laatste paar maanden ongeveer zestig valsche biljetten van f10 door dit com plot in omloop gebracht, o.a. te Gronin gen, Zwolle, Deventer, Utrecht, Bussum en Apeldoorn. De valsche bankbiljetten van f10 wer den ten huize van B. vervaardigd. Men gebruikte er een degelpersje met hand beweging voor. Het degelpersje en het materiaal zijn op het politiebureau gedeponeerd. Menige buurtbewoner had zich den laat- sten tijd verwonderd over de royale uit gaven van de drie mannen en hun ge zinnen. Vele leveranciers in de omgeving der valsche munters zijn gedupeerd, aan één winkelbedrijf had men er zelfs negen stuks ontvangen. Conductrices in Duitsch land. Dezer dagen werd gemeld, dal in Duitschland veel meer dan tot nu toe vrouwelijke arbeidskrachten werk zou den moeten verrichten, zoo o.a. op de openbare middelen van vervoer. In Düs- seldorf en Keulen doen intusschen reeds jonge vrouwen dienst als conductrice op de trams. Stuur van fiets in den buik gekregen. Donderdag j.l. kwam de 13-jarige H. van der V. uit Lemelerveld, terwijl hij met zijn kameraadjes naar school fietste, met een passeerende vrachtauto in botsing. De jongen kreeg daarbij het stuur van de fiets in den buik en moest naar huis worden over gebracht. Hoewel zijn toestand aanvankelijk gun stig leek, verergerde die later dermate, dat opneming in het ziekenhuis te Zwol le noodzakelijk werd geacht. Daar is de jongen thans aan de gevolgen van het ongeluk overleden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 3