NI Fin. Mij. „Zeelandia" Goes eerste blad. GELD Dagblad voor de Provincie Zeeland De Kabinetscrisis. Buitenland. Positief vredesplan? Worden de besprekingen te Tokio afgebroken? Het onderzoek naar de ramp van de Thetis. Prins Bernhard in Limburg. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Met incident aan de Poolsche grens. beschikbaar voor den aankoop van een Automobiel VRIJDAG 21 JULI 193 9 53c JAARGANG - No. 247 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 4445B Telefoon 11 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs fl.30 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeeüngen éO cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Dr COLIJN NAAR H. M. DE KONINGIN. Nog meer namen. Dr Colijn is hedenmorgen door H. M. de Koningin op den Rui'genhoelk ontvan gen. Gisteren heeft Dr Colijn besprekingen gevoerd met de heeren H. P. BHoemers, burgemeester van Arnhem, Dr Ir M. H. Damme, directeur-generaal van P.T.T., Dr J. A. Nederbragt, oud-chef van de afdeeling Economische Zaken aan Bui- tenlanclsche Zaken en ten slotte geduren de een uur met Jhr Mr O. G. A. van Lidth de Jeude. Deze oud-Minister van Waterstaat had nu de derde bespreking met Dr Golijn tijdens de kabinetscrisis. (Dr Nederbragt kan Dr Colijn bezocht hebben om inlichtingen te verstrekken over Danzig, daar hij voorzitter is van den havenraad ivan de Vrije Stad. Naar verluidt stond zijn bezoek dan ook niet in verband met de kabinets formatie. Behalve de reeds genoemde personen, heeft ook Dtr A. D. A. de Kat Angelino, oud-directeur van onderwijs en eeredienst in Nederlandsch-Indië, tot tweemaal toe een bespreking met den kabinetsforma teur gevoerd. Naar men verder in parlementairen kring wist te verteilen, zou de formatie thans een vrij aardig eind zijn opgescho ten. Maar zekerheid omtrent de bezetting van de verschillende portefeuilles zou er neg niet bestaan. Vermoedelijk zal Dr Colijn niet veel eerder dan in het begin van de volgende week de oplossing voor elkaar hebben. Het gaat dus hoogstwaarschijnlijk in de richting van een zaken-kabinet. EEN BRITSCH INITIATIEF? Naar de U. P.-correspondent Carroll seint, zou de Britsche regeering doende zijn met het ontwerpen van een positief vredesplan, dat in den nazomer aan Hit- Ier zou worden voorgelegd. Berichten omtrent een dergelijk plan doen inderdaad, de laatste dagen, in goed ingelichte diplomatieke kringen de ronde, dooh van officieele zijde worden geener lei mededeelingen dienaangaande ver strekt. Volgens bedoelde diplomatieke kringen zou het Britsche plan de volgende punten inhouden: 1. Aan Duitschland zou worden verzocht een deel van zijn bewapening op te offe ren. Engeland en zijn geallieerden zouden garanties voor een dergelijke unilaterale ontwapening vragen, opdat deze werkelijk wordt uitgevoerd. 2. Engeland zou, in ruil voor deze par- tieele ontwapening, een enorme leening aan Duitschland verstrekken, teneinde Hitler in staat te stellen, om de Duitsche oorlogsindustrie te veranderen in indu strieën van vreedzamen aard. 3. Indien Duitschland eenmaal met de beperking van ziju bewapening begonnen is, zullen verdere concessies aan het rijk, o.a. inzake het koloniale vraagstuk over wogen worden. 4. Engeland zal alle middelen te baat nemen voor het propageeren van zijn voorstel, opdat de Duitsche bevolking op tie hoogte worden gebracht van dit aan bod en dus wete, dat, indien het tóch tot een oorlog komt, de Duitsche regeering daarvoor verantwoordelijk is. Van diplomatieke zijde wordt verzekerd dat de Britsch-Japansohe onderhandelin gen over Tientsin zuilen worden afgebro ken tengevolge van de hardnekkigheid, waarmee Japan vasthoudt aan zijn eisoh wijziging van de Britsche houding in et Verre Oosten, welken eisch Japan in gewilligd wil zien alvorens de kwestie- dientsin te behandelen. an het incident, dat zich gisteren aan 6 |bens tusschen de Vrije Stad en Polen eelt voorgedaan, geeft Havas een lezing, v®, 1tegengesteld is aan de lezing van «Ti! ~iuit'sc|he Nieuwsbureau. Havas be- urijft het incident als volgt: Gisteren heeft zich een incident voor gedaan aan de Poolsoh-Danzigsche grens waarbij een Poolsoh grenswachter door Danzigers gedood is. Om 10 uur over schreden bij Trionski, een Poolschen dou anepost gelegen op 30 m van de grens bij Tozew, een Danzigsch douane-ambtenaar en twee nationaal-socialisten de grens, drongen op Poolsoh gebied en doodden met een revolverschot den grenswachter Witold, die trachtte hen te arresteeren. De moordenaars vluchtten naar Danzigs gebied. De Poolsche autoriteiten hebben een onderzoek geopend. De Danzigsohe middagbladen trachtten het incident als van geringe beteekenis voor te stellen; zij schrijven, dat de grens wachter slechts gewond werd. In officieele Poolsche kringen wordt het inci dent zeer ernstig geacht. SLACHTOFFERS HEBBEN WELLICHT WEINIG GELEDEN. Het onderzoek naar den ondergang van de Thetis is gisteren verdaagd. Gisteren heeft het Hof de verklaringen aangehoord van Prof. Haldane, die zich 14V2 uur lang in een luchtdichte stalen kamer heeft opgesloten in atmosferische omstandigheden, die, naar hij aannam, ook in de duikboot hebben bestaan, om te onderzoeken, wat de bemanning van de Thetis heeft meegemaakt. Na zijn eigen proefneming had getuige nog vier vrienden in den cylinder opge sloten en get. zelf en een der vrienden was ook misselijk geworden door de verbruik te lucht toen hij weer in de buitenlucht gekomen was. Get. veronderstelde, dat de mannen, die in de ontsnappingskamer verdronken waren, hetzelfde gevoel van misselijkheid en duizeligheid zouden heb ben gehad, weshalve ze geprobeerd had den de klep van 'het Davistoestel te vroeg te openen, waardoor ze verdronken wa ren. Get. veronderstelde, aan de hand van zijn ervaring, dat het lot van de beman ning niet zoo vreeselijk was geweest, als de leek zich voorstelde. Als de lucht steeds slechter begint te worden krijgt men een gevoel van groote vermoeidheid alsof men zware, physieke inspanning achter den rug heeft en men dommelt spoedig in zonder bijzondere pijnen. Al leen zenuwlijders, die zich willen verzet ten 'hebben een zwaarderen doodsstrijd. In de middagzitting is overste Oram nog geboord over de vraag, waarom niet dadelijk een gat in den boeg van de duik boot was geboord om verbinding met de opvarenden te verkrijgen. Get. ant woordde onder groote span ning in de zaal, dat op het oogenblik, dat het nog m 0- gelij'k geweest zou een gat te boren geen snijapparaat van voldoende sterkte aan wezig was aan boord van de Vigilant of de Brazen en toen het apparaat aan gevoerd was was het te laat, want de Thetis was van positie veranderd en de boeg was weer onder water gegleden. ZWITSERSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Zes dooden. Gistermiddag is bij Constanz een pas sagiersvliegtuig van de Swiss Air, dat op de lijn ZürichWeenen vloog, neerge stort. De bestuurder, de radio-telegrafist, een employé der luchtvaartmaatschappij en drie passagiers kwamen om het leven. EGYPTE GAAT EEN VLOOT BOUWEN De Egyptische regeering heeft besloten een begin te maken met den bouw van een Egyptische cloot, waarmede een be drag gemoeid is van 3.500.000. Her eerste deel van het programma omvat den bouw van een kruiser, vier mijnenvegers en zes torpedobooten. In schrijvingen zijn opengesteld voor door de Britsche admiraliteit erkende scheeps bouwers en voor werven in Egypte. De Egyptische vloot zal bestaan uit 36 eenheden, n.l. lichte kruisers, mijnen- leggers, mijnenvegers en onderzeebooten. Naar verklaard wordt, zullen deze sche pen, tezamen met de kustverdediging, in staat zijn Egypte tegen een aanval van zee uit te verdedigen. BOMMEN OP JAPANSCH HOSPITAAL Te Tokio is groote opschudding veroor zaakt door een vertraagd legerbericht, volgens hetwelk Zondag j.l. negen sovjet- Russische bombardementsvliegtuigen zijn verschenen boven een Japansch veldhos pitaal op eenigen afstand van de grens tusschen Mandsjoekwo en Buiten-Mon- golië en daarop eenige bommen hebben laten vallen, ondanks de Roode Kruis- vlaggen. Het betrokken bericht meldt, dat ver scheidene bommen de tenten op het ter rein van het hospitaal raakten, waardoor vier personen gedood en vijf gewond wer den. In het bericht wordt hieraan nog toe gevoegd, dat het Zondag j.l. niet de eerste maal was, dat sovjet-Russische vliegtuigen noncombattanten en open ste den bombardeerden, doch dat zij' dit her haaldelijk elders in Mandsjoekwo hebben gedaan. RONDZWALKENDE JODEN. Volgens de „Daily Herald" heeft Groot- Brittannië de Turksche regeering ver zocht den doordocht te blokkeeren van Joodsche vluchtelingenschepen, die door den Bosporus op weg zijn naar Palestina. Deze maatregel beoogt den stroom van illegale immigranten tegen te gaan. De meeste vluchtelingen komen uit Duitschland den Donau af en schepen zich in Roemeensche Zwarte Zeehavens in voor Palestina. In het Engelsche Lagerhuis heeft mi nister Mao Donald verklaard, dat zich ongeveer 4000 Joden op schepen bevin den en probeeren onrechtmatig naar een ander land uit te wijken. Men raadt den Joden aan hun papieren over boord te werpen om te verhinderen, dat zij naar het „land van herkomst" worden terug gezonden. De vice-voorzitter van de Eviancommis- sie, Helio Lobo, heeft verklaard, dat Bra zilië bereid is, wederom 4000 Joodsche vluchtelingen toe te laten. Hun toelating zal echter afhangen van de werkzaam heden, die zij in Brazilië zullen kunnen verrichten. Korte Berichten. 1 In geheel Albanië heersoht een hit tegolf. In de hoofdstad wees de thermo meter 42 gr. in de schaduw, maar in het binnenland is de hitte nog veel heviger. DE NIEUWE RIJWIELBELASTINGPLAATJES. Met ingang van heden zijin verkrijgbaar op de kantoren der posterijen de rijwiel- belastingplaatjes voor het belastingjaar 1939<1940 (1 Aug. 1939 t./m. 31 Juli 1940). Van 1 tot en met 8 Aug. zal het geoor loofd zijn te fietsen zonder belastingplaat je. Na dien datum is 't bezit ervan weer verplicht. HET VERLOF VOOR DE GRENSTROEPEN. De minister van defensie heeft, zooals bekend, besloten op ruime schaal klein verlof voor ten minste één maand te ver- leenen aan de grenstroepen. Van de korps commandanten wordt verwacht, dat zij", wanneer van defensie bericht inkomt over een ter beschikkingstelling voor klein ver lof, daaraan zoo spoedig mogelijk gevolg geven. Het is de wensch van den minister, dat al het. mogelijke worde gedaan om de per soonlijke lasten van de buitengewone maatregelen niet zwaarder te laten druk ken dan strikt noodzakelijk is. Bovendien heeft de minister een be schikking laten uitgaan, waarhij den korpscommandanten uitdrukkelijk wordt opgedragen, aan de betrokken dienstplich tigen het antwoord mee te deelen op hnn verzoekschrift, waarin zij om groot of klein verlof hebben gevraagd. Hij' acht het verkeerd, dat de soldaten in de onwetendheid worden gelaten over hetgeen hun te wachten staat. Een weige rend antwoord op een verzoek of uitstel van verlof is, wanneer het antwoord wordt gemotiveerd, minder erg, dan het leven van dag tot dag tusschen hoop en teleur stelling. DE „KARIMATA" GAAT NAAR INDIE. De tinbaggermolen „Karimata", welke een wereldvermaardheid heeft verworven bh' de vergeefsche pogingen tot het opbag geren van het „Lutine"-goud nabij het eiland Terschelling nu een jaar geleden, heeft vanmorgen van Smit's scheepswerf te Kinderdijk de lange reis naar Nederl. Oost-Indië met als eindbestemming het eiland Billiton, een afstand van ongeveer 10.000 mijlen aanvaard. De sleepboot „Roode Zee" is met het transport belast. De bemanning van de sleepboot en de runners voor den molen tellen in totaal 2527 koppen. SOEST KRIJGT EEN CARILLON IN BRUIKLEEN. Ter gelegenheid van de a.s. blijde ge beurtenis ten paleize Soestdijk heeft de firma Petit en Fritzen te Aarle-Rixtel, door' bemiddeling van den beiaardier van het Koninklijk Paleis op den Dam te Amsterdam, den heer J. Vincent, aan de Z. K. H. Prins Bernhard heeft gisteren zijn eerste bezoek gebracht aan de pro vincie Limburg. De ontvangst was harte lijk. Het was omstreeks half 12 toen de open Maibaoh Zeppelin van den Prins aan de grens der gemeente Roermond zichtbaar werd. Langs de straten der stad stonden de schoolkinderen met oranje getooid en wimpels in de hand en de bevolking juich te, in dichte hagen opgesteld, den Prins hartelijk toe. Het eerste bezoek gold het Landbouwhuis van den L. L. T. B. Van hier werd gereden naar de coöpe ratieve Roermondsche eiermijn. Door de bevlagde straten der stad werd vervolgens gereden naar „Hoosterhof", de proefboerderij van den L. L. T. B. te Beesel. Een klein incident deed zich voor, toen de slagboomen van een spoorwegover gang juist dicht vielen voor een naderen den kolentrein. Het volk drong in groote massa rondom de auto van den Prins en juichte hem luide toe. De Prins nam het geval nogal gemoedelijk op en lachte hartelijk. Onder de eeuwenoude, breede takken van noteboomen was te Beesel in de open lucht 'n koffietafel aangericht, waaraan de Prins en zijn gevolg en verschillende autoriteiten aanzaten. In Maastricht had de Prins een har telijke begroeting van de geheele bevol-< king in ontvangst te nemen. Duizenden belangstellenden hadden zich langs den weg geschaard, waarbij' vooral de jeugd talrijk vertegenwoordigd was, die den Prins uitbundig toejuichte. V. V. V. „Soest Vooruit" in bruikleen af gestaan een nieuw door haar gegoten ca rillon, bestaande uit 30 klokken, opgesteld in een ijzeren frame. Waarschijnlijk zal 'het carillon op het einde van deze maand worden opgesteld op het grasveld voor 'het monument, op gericht ter nagedachtenis van wijlen H, M. de Koningin-Moeder, aan de Torenstraat -Kerkstraat, te Soest, tegenover de oude Ned. Herv. kerk. De 'heer Vincent zal het carillon dan op een nader bekend te maken uur bespe len, zeer kort na de blijde gebeurtenis ten Paleize Soestdijk. Voorts ligt het in het voornemen, dat de heer Vincent ook nog op den geboortedag van H. M. de Konin gin, op 31 Aug. a.s., een carillonbespeling zal houden. DE NEDERLANDSCH HERVORMDE RADIO-OMROEP. Waarom de zendtijd is geweigerd. De heer Van Boeijen, minister van Bin- nenlandsche Zaken, heeft op de vragen van den heer Krijger in verband met het vragen van zendtijd door de Ned. Herv. Radio-omroep het volgende geantwoordt: 1. Van den Nederlandsch Hervormden Radio Omroep (N. H. R. O.) is inderdaad een verzoek ingekomen om machtiging tot het doen van radio-omroepuitzendingen, alsmede tot toewijzing van zendtijd over eenkomstig artikel 2 van het Radio-regle ment 1930, met de bedoeling dezen zend tijd te gebruiken voor uitzending van Her vormde kerkdiensten, het houden van le zingen over onderwerpen, die van belang zijn voor de Ned, Herv. Kerk, bespreking van hetgeen voorvalt op kerkelijk terrein, het geven van voorlichting in al die dingen die 'het leven der kerk raken, van Her vormde zijde de Vraagstukken omtrent Kerk, Staat en Maatschappij' te belichten en voorts aan alle takken van arbeid bin nen de Ned. Herv. Kerk de gelegenheid te bieden zich meerderen ingang biji en steun van ons volk te verzekeren. Omtrent deze aanvraag is het advies van den Radioraad gevraagd. Na ontvangst van dit advies is door den minister met de betrokken organisaties overleg gepleegd ten einde te onderzoeken of een regeling zou zijn tot stand te bren gen, waarbij, met behoud van het in Ne derland historisch gegroeide omroepbe stel, aan de Protestantsche kerkgenoot schappen de juiste invloed wordt toege kend op de uitoefening door de N .C. R. V. van dat gedeelte omroeptaak, waarbij die kerken meer in het bijzonder belang heb ben. Aangezien dit overleg heeft geleid tot een regeling, die naar de meening van den minister aan de bovenomschreven eischen voldoet, heeft 'hij op de aanvraag om zend tijd van de N. H. R. O. afwijzend beschikt. Het antwoord op de vraag, luidende: „Is de minister bereid andere kerken, in dien zij den wensch daartoe te kennen geven voor de uitzending van kerkdiensten onder de noodige waarborgen, dezelfde rechten te verleenen als zijn toegekend aan de tot het verband der „Gereformeer de kerken" behoorende plaatselijke kerk van Bloemendaal", luidt ontkennend. De minister heeft n.l. afgezien van de technische bezwaren in verband met het Binnenland. De Kabinetscrisis. Dr Golijn naar H. M. de Koningin. Z. K. H. Prins Bernhard in Limburg. Memorie van Antwoord over de verhoo ging der defensie-begrooting. Buitenland. Een positief vredesplan? Worden de besprekingen te Tokio afge broken? Het incident aan de Poolsche grens. op gemakkelijke betalingsvoor waarden. Vraagt Inlichtingen. golflengte vraagstuk overwegende be denkingen tegen uitbreiding van een se dert 1'92'4 bestaanden toestand, waarbij de oprichting en exploitatie van den zen der te Bloemendaal als „draadlooze kerk telefoon" werd toegestaan. NIEUWE GEZANT TE RIO DE JANEIRO. Binnenkort is de benoeming te verwach ten, tot Hr Ms gezant te Rio de Janeiro, van den heer W. A. A. M. Daniels, laat stelijk consul-generaal der Nederlanden te Singapore. BESTRIJDING VAIN DEN COLORADOKEVER. Op 30 Juni iheeft het Tweede Kamerlid De Marohant et d'Ansembourg de volgen de vraag gericht tot minister Steenberghe: Is de minister bereid, nu het in zijn antwoord van 15 Mei op schriftelijke vra^- gen van het lid der1 Kamer den heer Droe- sen aangekondigde wetsontwerp tot ver hooging van 'tXde hoofdstuk der Rijks- begrooting voor 1939 met f350.000 voor uitgaven ter bestrijding van den Colorado kever de Staten-Generaal nog niet heeft bereikt en dat 'het ontwerp derhalve ver moedelijk Diet voor het najaar tot wet zal kunnen zijn verheven, in afwachting daar van de landbouwers in de provinciën Noord-Brabant en Limburg, die, mede in het belang van geheel Nederland, voor het genoemde doel steeds grootere uitgas- ven moeten doen, onmiddellijk geheel of gedeeltelijk voor de onkosten, door hen ter bestrijding van den Coloradokever ge maakt, schadeloos te stellen? Thans heeft de minister deze vragen als volgt beantwoord: D'e vraag wordt ontkennend 'beantwoord. De aan te vragen gelden dienen voorna melijk om het spuitmateriaal kosteloos ter beschikking te stellen, alsmede voor het nemen van dieper ingrijpende maatrege len ter plaatse, waar de aanwezigheid van den Golorado-kever is vastgesteld, en die met veel grooter zekerheid dan de alge- meene bespuiting tot vernietiging van dien kever voeren. Het ligt niet in de be doeling in de overige kosten, die uit de verplichting tot spuiten voortvloeien, bij te dragen. DE POSITIE VAN DE R.T.M. De minister van waterstaat heeft in antwoord op de vragen van den heer Van Braambeek over de mogelijkheid van de voortzetting van de exploitatie der n.v. Rotterdamsche Tramweg Maatschappij en betreffende het instellen van een onder zoek van rogeeringswege naar den toe stand van genoemd bedrijf, den vragen steller, onder verwijzing naar de door de zen in 1935 gestelde vragen en het ant woord daarop een tot nu toe bijgewerkt deskundig rapport inzake den financiee- len toestand van de R.T.M. met bijlagen doen toekomen, met verzoek, te willen be vorderen, dat dit rapport ter griffie van de Kamer wordt neergelegd ter inzage voor de leden. DOET AANGIFTE VAN UW RADIOTOESTEL. "Wie een radio-ontvangtoestel bezit, is verplicht daarvan aangifte te doen. Deze aangifte kost niets, zij' kan geschieden op een formulier, dat op elk postkantoor gra tis wordt verstrekt. Wie verzuimt aangif te te doen (men is hiertoe binnen 14 da gen na plaatsing van het toestel verplicht) stelt zich bloot aan een hechtenisstraf van ten hoogste zes maanden, of boete van ten hoogste f 1000. Wie zijn toestel nog niet aangegeven heeft, doe het thans dadelijk. Een veront schuldiging, dat men het niet wist, wordt niet aangenomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1