eerste blad. Spanning in de Danzigerkwostie weer toegenomen. GEL NI Fin. Mij. „Zeeïandia" Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland De Kabinetscrisis. Buitenland. T. FABERY DE I0NGE Worden de bommenwerpers in Engeland door Duitschland gelinancierd 7 Binnenland. Belangrijkste Nieuws. „Verdachte" auto's worden in het oog gehouden. een reconstructie van het kabinet? militaire voorbereidingen worden voortgezet. beschikbaar voor den aankoop van een Automobiel WOENSDAG 19 JULI 1939 53e JAARGANG No. 245 Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telef oon 28 Abonnementsprijs f3.Ö0 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingea f 0.20 Lor. se nummers 5 cent Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Advcrtentiën 30 cent per regel Ingezorv'en mededeelingen 00 cent per regel Kleine Advcrtentiën Dinsdags er, Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Naar aanleiding van hot feit, dat mi nister Colijn na den ministerraad van Maandag nog een onderhoud heeft gehad met minister Romme, heerscht in parle mentaire kringen de indruk, dat de op lossing van de crisis thans wordt gezocht in de richting van een reconstruote van het huidige kabinet. De mogelijkheid van een overbrugging der oorspronkelijk onverzoenlijk geachte tegenstellingen wordt hierbij niet uitgeslo ten geacht. Mr Beyen bij Dr Colijn. Gistermorgen heeft de minister-presi dent, dr II. Colijn, op het departement van Algemeene Zaken ontvangen mr J. W, Beyen, president der Bank, voor in ternationale betalingen te Bazel. Zooals bekend zal de heer Beyen over enkele maanden als zoodanig heengaan. Daarna zal hij optreden als lid van den raad van beheer der Unilever, tot welke functie hij in de jongste algemeene vergadering van dit concern werd gekozen. Nog een bezoek. Dr Colijn heeft gisteravond te zijnen huize ontvangen den heer G. W. Boden- hausen, oud-vice-president van den Raad van Ned.-Indië en oud-directeur van Fi nanciën van hetzelfde gebiedsdeel. Dë heer Eodenhausen is voorzitter van de ministerieels commissie, die adviseert op belastinggebied. Het bezoek heeft meer dam een uur ge duurd. Deze bespreking zou er weer op kunnen wijzen, dat de formateur zijn pogingen voortzet tot het vormen van een zaken kabinet. Sommigen meenen, dat de for mateur wei is waar streeft naar het tot stand brengen van een niet-politiek ge tint kabinet, dat versterking der defensie, bestrijding der werkloosheid en saneering der financiën als hoofdpunten in zijn program zou opnemen, anderzijds zijn er echter teekenen, die er op wijzen, dat dr Colijn nog altijd de gedachte voor oogen staat van een overbrugging der tegenstel lingen in het demissionaire ministerie, althans van een reconstructie van het ka binet. In ieder geval juicht men het too, aldus het „Handelsblad", dat de forma teur zich den tijd gunt om ten slotte met een groep medewerkers voor den dag te komen, die in staat zijn, in breeden kring vertrouwen in teboezemen al zou daarmede meer tijd gemoeid kunnen zijn, dan men zich aanvankelijk had voorge steld. In Duitsche politieke kringen wordt nadrukke- 1k de opvatting bestre den, dat in het vraagstuk Danzig eenige ontspan- ningzou zijn gekomen. Ver klaard wordt, dat een dergelijke opvatting door niets gerechtvaardigd wordt en dat van de zijde van Duitschland geen zwak kere houding kan worden verwacht. Men wijst er in dit verband op, dat de anti- Poolsche propaganda in de Duitsche pers nog even fel is. Dit is blijkbaar een antwoord op de be richten, dat de Paus en Mussolini aan een vredelievende oplossing zouden wer ken in dien zin althans, dat een status quo voor vijf jaar zou tot stand komen. Het Eagelsche blad de News Chronicle meldde gisteren, dat Hitier zich zeer wel i°t staatspresident van Danzig zou kun nen laten verkiezen. Hij is reeds eereburger der vrije stad en het zou voor de Poolsche en ook voor iedere andore regeering moeilijk zijn, wat dan ook te doen, om deze verkiezing te verhinderen. Het conflict zou dan veeleer op juridi sche in plaats van op militaire basis wor den gebracht. Poolsche persagentschap P. A. T. meldt uit Warschau, dat dit in politieke ringen in de Poolsche hoofdstad als een journalistieke canard wordt beschouwd. In dezelfde kringen wordt verder ver klaard, dat, onafhankelijk van den vorm, waarin Duitschland Danzig zou willen in- 'Jven, reeds het feit alleen van een derge lijke Inlijving beschouwd zou worden als een onduldbare schending van den be- staanden politieken en juridischen status en dat Polen hierop onmiddellijk op de juiste wijze zou reageeren. Bevoegde Poolsche kringen spreken met nadruk tegen: le. dat er politieke besprekingen zijn gehouden tusschen de Poolsche en Duit sche regeeringen over de regeling der tusschen beide, landen hangende geschil len; 2e. dat de Poolsche regeering nooit een oplossing van de kwestie-Danzig zou kunnen aanvaarden, welke een prijsge ven van de vier punten zou zijn, die de basis zjjn en blijven van de houding van Polen tegenover deze problemen; 3e. dat de Poolsche regeering geen nieuwe feiten of toestanden ten opzichte van Danzig, welke naar haar meening de onafhankelijkheid en de vitale belangen des lands zouden kunnen schaden, kan aanvaarden zonder op de gepaste wijze daarop te reageeren. Ook in Danzig zelf wordt commentaar geleverd op de onderhandelingsgeruch ten. Zoo schrijft de „D'anziger Vorpoa- ten", met betrekking tot de door som mige Europeesche bladen gemelde be richten, dat Duitschland bereid zou zijn over Danzig te onderhandelen en dat de toon van de pers in de Vrije Stad in de laatste weken veranderd zou zijn het vol gende „Wij kunnen slechts constateeren, dat wij, hoewel hetgeen in het buitenland wordt gezegd ons onverschillig laat, onze z.g. „verandering van stemming" slechts kunnen accepteeren als een wensch van anderen. Na het bezoek van den gouwleider aan den Fiihrer is er voor de bevolking van Danzig een aan leiding te meer om met rotsvast ver trouwen te gelooven in het bereiken van het doel, daar de te Danzig gevoerde po litiek in volledige overeenstemming met de Duitsche opvattingen is. Reeds her haaldelijk hebben wij de uit Warschau afkomstige geruchten gedementeerd, volgens welke een Poolsche compromis formule voor Danzig en den corridor ook maar de geringste kans van slagen zou hebben. Wfl herhalen, dat de door Polen met laatdun kendheid afgewezen voor stellen van den Fiihrer slechts voor eenmaal gol den. De stemming van Be r- lijn tegenover Warschau is uiterst koel en vastbera- d e n." Danzig in staat van tegenweer. Uit Poolsche bron te Danzig wordt ge meld, dat de militaire voorbereidselen daar stelselmatig worden voortgezet. Men werkt zelfs niet meer in het geheim. Zoo heeft men gisteren te Langfuhr oefeningen met veldbatterijen gehouden. Verder zijn alle scholen op het gebied van Danzig opgevorderd en door Heim- wehrtroepen bezet. Er zijn maatregelen genomen ter verdediging van de stad te gen een luchtaanval. Op de heuvels van Biscauffs, Berg en Hagel zijn afweerbatterijen opgesteld. Op de daken van openbare gebouwen zijn afweermitrailleurs in stelling gebracht. De heuvels bij Zoppot zijn versterkt en voorzien van luchtdoelbatterijen. Aan den mond van den Weichsel bij Schieven- horst zijn loopgraven aangelegd en in de duinen is zwaar geschut opgesteld. Deze maatregelen zouden ten doel hebben in geval van een conflict de Pool sche troepen tegen te houden, die zouden optreden tegen uit Oost-Pruisen opruk kende Duitsche troepen. Wat men in Londen meent. Un. Press meldt uit Londen: De optimistische 'berichten uit Berlijn inzake een vreedzame regeling van de kwestie Danzig worden beschouwd als Duitsche proefballons, waarvan het doel is te ontdekken, of Polen bereid is te on derhandelen. In B'ritsche politieke kringen wordt op gemerkt, dat tot nu toe niet de minste aanwijzing te bespeuren valt, dat er zal worden onderhandeld, of zelfs dat men overweegt tot onderhandelingen over te gaan. Duitschland half Augustus klaar? Berichten, die te Parijs in officiëele kringen zijn ontvangen, hebben den in druk gewekt, dat de strijd- krachten van Duitschland ongeveer midden Augustus „paraat zullen zij n". Genoemde berichten meldden ten eer ste, dat groote troepenbewegingen onaf gebroken van de kazarnes naar strate gisch gelegen punten plaats hebben waar bij de regimentnummers gecamoufleerd zijn, ten einde indentificatie te voorkomen. Ten tweede, dat het aantal reservisten, dat tegen het einde van Juli onder de wape nen zal zijn, het millioen zal hebben be reikt. Ten derde, dat het binnenhalen van den oogst bespoedigd wordt, ten vierde, dat de versterkingswerken in het Rijnland met spoed worden voltooid. Bovendien zouden volgens genoemde belichten, de SS en SA-mannen bevel ge kregen hebben, om hun vacanties tegen 10 Augustus te beëindigen. In Franse.he goed- inge lichte kringen is men van meening, dat ei n periode van groot ere spanning te gen 10 Augustus zal intre den, die dan geleidelijk tot het einde van September zal toenemen, wanneer, zoo hoopt Biuitschland, de jaar- lijksohe sneeuwval het den Franschen onmogelijk zal maken, om een offensief in de Alpen te openen. JUWELIER - HORLO0ER LANGE KERKSTRAAT 30 - GOES DUITSCHE SPIONNAGE. D e „D a i 1 y Herald" meldt, dat de Engel so he regee ring de bewijzen heeft, dat een vreemde mogendheid de jongste activiteit van het Ierse be Republikein- sche Leger heeft gefinan cierd. Men vermoedt, dat de aanslagen van de Ierscthe terroristen door (Duitschland wor den aangemoedigd. De regeering heeft bij bet parlement een wetsontwerp ingediend, dat voorziet in bevoegdheden tot scherper optreden te gen verdachte elementen. Scotland Yard heeft een nieuwe lijst opgesteld van personen, die ervan ver- daoht worden Duitsche agenten te zijn. Men kan verwachten, dat weer een aantal Duitsohers uitgewezen zal worden. De namen en signalementen van 5060 nazi-agenten, die in Engeland werken, zijn thans doorgegeven aan Parijs en Was hington. Deze inlichtingen zijn verstrekt om de Fransche en Amerikaansche politie behulpzaam te zijn bij de jacht op Duit sche spionnen. Een onderzoek heeft uit gewezen, dat de spionnage bedreven wordt op inter nationale sc'haal. Spion nen in Londen ontvangen inlichtingen, die in deVer- eenigde Staten zijn verza meld. Spionnen in Frank rijk geven naar Berlijn ge gevens door, die uit Enge land afkomstig zij' n. BEGINT LEVERING DER BRITSCHE VLIEGTUIGEN REEDS IN AUGUSTUS? De „Daily Herald" meldt, dat Engeland in Augustus zal beginnen met de levering van militaire vliegtuigen aan Polen en „bevriende mogendheden". Het blad verklaart, dat de vliegtuigen op hun weg naar Polen de Duitsche ter ritoriale wateren zullen vermijden door te gaan -over Frankrijk, Egypte, Turkije en Roemenië. Overigens wordt gezegd, dat de produc tie van vliegtuigen een dergelijken om vang heeft bereikt, dat verscheidene fa brieken de productie moesten herzien. Er zijn voldoende reserve-vliegtuigen voor verscheidene maanden, ook al zouden er zware verliezen worden geleden. TE VEEL ETEN IN DUITSCHLAND EEN VORM VAN HOOGVERRAAD. Dr Wirz, lid van de nationaal-socialis- tische commissie voor de volksgezond heid, heeft eritiek geoefend op de „nei ging van het geheele Duitsrhe volk te veel te eten, in het bijzonder vleesch en vet". Hij zeide: „Elke Duitscher, die door on matig eten bijdraagt tot verbreeding van de kloof tusschen productie en consump tie, brengt de behoorlijke voeding vein het geheele volk in gevaar. Voortdurend te veel eten schaadt dus niet alleen de ge zondheid, maar moet noodzakelijk een soort van hoogverraad zijn." AUTOSNELWEG OVER DE BRENNERPAS. Men is op het oogenblik aan beide kan ten van de grens bezig met het aanleggen van een autosnelweg, die een directe ver binding zal vormen tusschen Rome en Berlijn over de Brennerpas. In Berlijn wordt vernomen, dat de noo- dige credieten voor bet Italiaansohe ge deelte verleend zijn. Aan Duitsche zijde ontbreekt nog de verbinding van Mün- chen naar den Brenner. De werkzaamhe den zullen echter zeer actief worden uit gevoerd. Nog dit jaar zullen prestatie-autoraces tusschen Berlijn en Rome worden georga niseerd, waaraan door Duitsche en Itali aansohe wagens zal worden deelgenomen. DE ONDERGANG VAN DE „BOKUYO MARU". Slechts twee personen vermist. De Amerikaansche olietankboot „Asso ciated" heeft aan haar reeders gemeld, dat zij or in geslaagd is, om alle opva renden van bet Japansche schip „Bokuyo Maru" te redden, met uitzondering van twee personen, die vermist worden. CHINEEZEN MELDEN SUCCESSEN. Het Ghineesche persbureau meldt, dat de Ghineesche troepen de stad Tsjautsjau aan den spoorweg naar Swatau stormen derhand genomen hebben. De C'hineezen zijn verder tot het offensief overgegaan langs de Han in Hoepeh; zij hebben de stad Tisjinkiang, op 140 km van Itsjang genomen. Volgens Ghineesche berichten zijn dui zend Japansche soldaten gedood in ge vechten, waarbij de Ohineezea Tsjaoaa, An Poe Fou Jang, Ji Sji en Feng Sji her overden. Al deze steden zijn gelegen aan de spoorlijn Swatau-Tsjaoan. Voorts wordt van Ghineesche zijde ge meld, dat er hij King Sjaa en Loe Sjan hevig gevochten wordt. Men meldt, dat meer dan 100.000 Ghi neesche soldaten over de Gele rivier het Zuid-Oosten van Sjansi binnenrukken, om te trachten een omsingeling der Chinee- zen in het Tatoeng-gebergte door de Ja panners te voorkomen. Er wordt verbit terd gevochten. De Chineezen verklaren» met succes op te treden. Volgens Ghineesche berichten zijn de Japanners voornemens, voor het einde van Juli in Midden-Ghina een groot of fensief in te zetten. Sterke Japansche af- deelingen zijn vein Noord-China naar Mandsjoekwo gedirigeerd in verhand met de vijandelijkheden daar. GROEI VAN CHINA'S LEGER. De Chineesche minister van oorlog, ge neraal Tsjen-tsjeng, heeft verklaard, dat het Ghineesche leger, darbij het uitbre ken der vijandelijkheden weinig meer dan een millioen man telde, thans tot 2.500.000 man is aangegroeid. Het land beschikt over tenminste 15 millioen strijdbare mannen, die eenige oefening hebben gehad en in zeer korten tijd kunnen worden ingelijfd. Dit jaar wil men 4.500.000 mannen oefenen. Het is de overtuiging van iederen Chinees, aldus de generaal, dat China den oorlog zal winnen. PROTESTSTAKING IN PALESTINA BEGONNEN. De Joodsche proteststaking in winkels en openbare gelegenheden is begonnen in het geheele Joodsche deel van Palestina. Het gemeentebestuur van Tel Aviv en de Joodsche gemeente te Jeruzalem hebben den Joodschen bewoners verzocht de hui zen niet tè verlaten om mogelijke ongere geldheden te voorkomen. Door de straten van Jeruzalem rijden gepantserde auto's, terwijl te Tel Aviv de orde wordt gehand haafd door 4000 leden van de Joodsche burgerwacht. Voortdurend worden nog aanslagen ge pleegd in geheel Palestina. Drie Arabie ren werden gisteren gedood en een ge wond bij aanslagen te Ramallah en He- bron. Korte Berichten. Zog, de ex-koning van Albanië en zijn gemalin zijn aan boord van het Zweedsche atoomschip „Aeolus" uit Riga te Stockholm aangekomen, waar zij door een groote menigte werden toegejuicht. UITSTEL INVOERING RIJTIJDEN BESLUIT GEVRAAGD. In verband met de aangekondigde in voering van het Rijtijdenbesluit op 13 Augustus a.s. hebben de voorzitters van de drie landelijke bonden, B. B. N. A. N. B. B. B. E. T. O., zich telegra fisch tot de betrokken ministers gewend met het verzoek, hoewel erkennend de so ciale beteekenis van dit besluit, de in voering hiervan uit te stellen, totdat op oenigerlei wijze de spoorwegen gebonden zullen zijn aan vaste tarieven. Zij wijzen erop, dat bij de reeds-zware lasten op de vrachtauto, de spoorwegconcurrentie, door middel van onderbiedingstarieven, bard werkende particuliere vervoerders op den rand van een afgrond hebben ge bracht en toevoeging van een nieuwen be drijfslast door invoering van bet Rijtij denbesluit bij handhaving van deze spoorweg-concurrentie, toeneming van de werkloosheid beteekent. Binnenland. Dr Colijn voert nog steeds besprekingen. Uitbreiding van de militie over geheel Indië. Buitenland. De politieke toestand in Europa weer meer gespannen. 0'ok president Roose velt waarschuwt. De Duitsche spionnage. De Chineezen melden successen. Stakingen in Palestina. op gemakkeliike betalingsvoor waarden. Vraagt inlichtingen. De heer G. Philipse te 's Heer Arends- kerke, die op 5 dezer tot lid van Gedep. Staten werd gekozen. IN HET BELANG VAN 'S LANDS VEILIGHEID. Op de vragen van het Eerste Kamerlid Van Vessem betreffende het noteeren van auto-nummers en het als „verdacht" opgeven daarvan aan de militaire grens bewaking, luidt het antwoord van Minis ter van Dijk als volgt Nummers van auto's, waarvan de in zittenden ongewone belangstelling aan den dag leggen voor ten behoeve van onze landsverdediging genomen maatre gelen, worden genoteerd en doorgegeven aan de daarvoor in aanmerking komende posten. Deze auto's worden dan in het belang van 's lands veiligheid bijzon der in het oog gehouden. Na informatie is den minister gebleken, dat ook het nummer van de auto van het lid van de Eerste Kamer, den heer Maarsingh werd genoteerd en doorgegeven. Bedoelde maatregel wordt niet uitslui tend dan wel in het bijzonder ten aanzien van leden der N.S.B. toegepast. Het no teeren en doorgeven van autonummers is niet in strijd met eenig recht. Van eenig bijzonder optreden tegen een deel der Nederlandsche staatsbur gers is geen sprake; immers het richt zich alleen tegen personen, die door hun gedragingen daartoe aanleiding hebben gegeven. Hjj is niet bereid de order be treffende het noteeren en doorgeven van nummers van „verdachte" auto's in te trekken. GIFT VAN H. M. DE KONINGIN. H. M. de Koningin heeft een belang rijke gift geschonken voor den arbeid van de Kon. Ned. Vereeniging tot steun aan miliciens. DE PRINS IN DEN RAAD VAN STATE. Z. K. H. Prins Bernhard heeft gister middag de vergadering van den Raad van Staten bijgewoond. FILM VAN PRINSES BEATRIX MAG IN ALLE BIOSCOPEN WORDEN VERTOOND. Z.K.H. Prins Bernhard heeft goedge vonden de door Z.K.H. vervaardigde film van H.K.H. Prinses Beatrix in alle Ne derlandsche bioscopen te doen vertoonen. De Nederlandsche Bioscoop Bond, die zijne bemiddeling hierbij' verleent, beeft van al zijn leden, die deze film zullen vertoonen, een bepaald bedrag voor deze vertooning gevorderd, hetwelk ter be schikking van Z.K.H. zal worden gesteld. Zooals men weet heeft Z.K.H. bepaald, dat dit bedrag zal worden bestemd voor i de ontspanning van militairen aan de grenzen en in de nieuwe garnizoenen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1