Danzig blijft zich wapenen. GELD Ü.V. Fin. Mij. „Zeelaniiia" Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland De Kabinetscrisis, i Belangrijkste Nieuws. DINSDAG 18 JULI 1939 53e JAARGANG - No. 244 Buitenland. Streeft Hitier naar een vreedzame oplossing der kwestie-Danzig Verklaringen van Chamberlain In het Lagerhuis over het Verre Oosten. Hevig noodweer boven Engeland. Rijksmiddelen in Juni. Binnenland. Uit de Provincie MIDDELBURG. beschikbaar voor den aankoop van een Automobiel Uitgave: N. V. Uitgeven - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 11 jljkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J.J, FANOY, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnemontsprila f3.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Qoes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeeiingen 60 cent per regel Kleine Advsrtsniiën Oinsdegg en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting To Berlijn heef t men, volgens het „Han delsblad" het bezoek van den gouwleider van Danzig, Forster, aan Hitier te Berch- tesgaden, met de grootste belangstelling Men gelooft te Berlijn algemeen, dat Forster, die weer naar Danzig isterug- gekeerd, instructies van Hi tier bij zich 'heeft „voor ©en vreedzame oplossing" van het vraagstuk. In dit geloof wordt men versterkt door de opvallende verandering van toon in de Danziger bladen. De agressieve houding, welke zij tegenover Polen hadden aange nomen, is veel verzwakt en ofschoon er geen positieve bevestiging van te verkrij gen is, schijnt het waar te zijn, dat offi cieren en manschappen van de S. A. en S. S. voor het eerst verlof hebben gekre gen voor een tijd van op zijn minst een paar weken. Het is niet bekend wat Hitlers plan in houdt. Men gelooft, dat 'hij er op uit is een regeling te vinden voor onderhande lingen, waarbij hij echter tevens zal staan op wijziging van het statuut van de Duit- söhe minderheden in Polen. De clandestiene hermilitairiseering van de vrije stad gaat stelselmatig voort. G e- zaghebbende Poolse he krin gen te Danzig schatten het uit het rijk gekomen con tingent Duitschers op 15000 tot 17000. Deze Duitschers dienen thans in de Heim- we'hr van de vrije stad. Voorts zijn 400 man S.S. uit Oost-Prui sen aangekomen. Men meldt ook de aan wezigheid in de straten van Danzig van eenige motorrijwielen, bereden door sol daten van de rijksweer in uniform. De „Frankfurter iZeitung" geeft te ver staan, dat Danzig in ieder geval naar Duitschland moet terugkeeren. In hel Engelsöhe Lagerhuis 'heeft mi nister-president Ghamberlain in antwoord op een vraag betreffende den toestand in het Verre Oosten gezegd, dat de data voor de officiee'Ie opening der onderhandelin gen in Tokio nog niet zijn vastgesteld. Er zijn vele verklaringen in de pers ge publiceerd, zoowel in Japan als in Enge land, volgens welke de Japansche regee ring een fundamenteelen ommekeer zal eischen in de politiek der Britsehe regee ring in het Verre Oosten als voorwaarde voor het openen der onderhandelingen. Ik zou gaarne duidelijk willen maken, dat Engeland niet zou willen en kunnen handelen ten aanzien van zijn huitenlandsche poli tiek volgens eischen van een andere mogend hei d". De Britsehe regeering heeft echter geen eischen van dien aard van de Japansche regeering ontvangen. Naar de meening van den Britsohen ambassadeur te Tokio zou de officieele Japansche houding meer correct beschreven worden als de wensch, dat Groot-Brittanië zou trachten, de Chi- neesch-Japansohe vijandelijkheden te zien met meer begrip voor Japans' moeilijkhe den en voor den Japansohen kant van de zaak. De plaatselijke toestand Tientsin, aldus ging Chamberlain voort, is nu °ver het algemeen beter geworden. Levensmiddelen voorra den 'komen nu in voldoende hoeveelheden binnen, terwijl behoorlijke hoeveelheden melk verkrijgbaar zijn. In verscheidene steden in Noord-China worden anti-Britsche betoogingen gehou den en is er eenige schade aangericht aan zendmgseigendom in Sjansi". D'e afgevaardigde der labourpartij, Hen derson, vroeg Chamberlain nog, of de mi nister-president met zijn verklaringen be- oeld had te zeggen, dat de aanstaande onderhandelingen te Tokio beperkt zou- den blijven tot de plaatselijke incidenten te Tientsin. Chamberlain antwoordde op deze vraag: ..ik meen, dat het dat beteekent". In antwoord op een vraag betreffende te onderhandelingen te Moskou, vertlaar- e 'Chamberlain, dat nieuwe instructies zin gezonden aan den Britsohen ainbassa- eur in Moskou en dat hij niet in staat waa iota toe te voegen aan zijn recente verklaringen. Anti-Britsche actie In Japan. Volgens de „Japan Times" nemen de anti-Britsche gevcelens in geheel Japan t o e. Het blad meldt, dat overal in de straten der Japansche hoofdstad biljetten verschijnen met de woorden: „Val Groot- Brittannië aan, dat obstructie voert tegen Japan, door steun te verleenen aan het regime van Tsjang Kai Sjek" of: „Stelt de sluwe Britsehe diplomatie aan de kaak". Rond de Russische ambassade bevin den zich allerlei aanplakbiljetten met hef tige anti-Britsche opschriften, zoodat het geheel veel weg heeft van een tentoonstel ling van anti-Britsche aanplakbiljetten. Het aantal dezer biljetten in Tokio wordt op ruim 10.000 geschat. Bovendien circuleeren anti-Britsche ketting-brieven, welke steeds feller van toon "worden. Aanvankelijk luidde het in deze brieven: „Valt Groot-Brittannië aan. De ware vijand van Japan is het onmen- schelijke Engeland", doch thans heet het: „Groot-Brittannie is een koloniedief. Stelt den grooten dief Brittannië, die zich voor doet als een gentleman, aan de kaak". NIEUWE BRITSCHE OEFENVLUCHT BOVEN FRANKRIJK. De Royal Air Force bereidt een nieuwe expeditie boven Fransch gebied voor Deze vlucht zal alle kenmerken van een oorlogsvlucht hebben. De eskaders zullen eerst twee of drie uur voor het vertrek gewaarschuwd worden en de Fransche luchtverdediging zal niet van de vlucht in kennis gesteld worden. Woensdag of Donderdag zou deze vlucht plaats vinden: Drie honderd toestellen met 1000 man zouden er aan deelnemen. De Britsehe bombardementsvliegtuigen zullen trachten de Middellandsche Zee te bereiken en zonder tusschenlanding op hun basis terug te keeren". MANDSJOEKWO DREIGT MET REPRESSAILLES. Indien de sovjet-Mongoolsche lucht aanvallen worden voortgezet. Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat de regeering van Mandsjoekwo bij de re geering van Buiten-Mongolië, alsmede bij den sovjet-agent te Charbin, geprotesteerd heeft en gewaarschuwd, dat, indien de illegale activiteit wordt voortgezet, zij ge dwongen zal zijn, om. vergeldingsmaatre gelen te treffen. Men neemt aan, dat met de vergelding bedoeld wordt het bombardeeren van Bla- gaveisjenk, Gharbarovsk en andere steden. De Mandsjoekwo-Japansche militaire autoriteiten kennen groote beteekenis aan de luchtaanvallen, welke de sovjet-Mon goolsche vliegtuigen op het kruispunt van spoorwegen Foelargi hebben ondernomen. Zij verklaren, dat deze luchtaanvallen wijzen in de richting van een weloverwo gen plan der sovjets en der Buiten-Mon- goolsche troepen, om nog andere belang rijke plaatsen in Mandsjoekwo te bombar deeren en aldus de grensincidenten uit te breiden. DRIE SCHEPEN MET 2000 JOODSCHE VLUCHTELINGEN AAN BOORD VOOR DE KUST VAN LIBANON. Drie schepen, aan boord waarvan 2000 Joodsöhe vluchtelingen zich bevinden, die er niet in geslaagd zijn Palestina binnen te komen, wachten thans voor de kust van de republiek Libanon. Het Italiaansche schip „Brasslau" 'heeft 650 vluchtelingen aan boord. De kapitein stelde er de Fransche autoriteiten van in kennis, dat er aan boord van het schip een aantal gevallen van pest waren en dat reeds verscheidene opvarenden ge storven waren. Zij waren over boord ge worpen. Daarop hebben de autoriteiten toestemming gegeven tot het aandoen van de haven van Beirut, voor desinfectie. De „Osiris", een Grieksch schip met 600 man aan boord, is bij Tripoli voor anker gegaan, in afwachting van de be slissing der autoriteiten van Libanon. De 'Grieksche „Thissolia" met 700 vluch telingen ligt 'buiten de territoriale wate ren. DE VERDEDIGINGSWERKEN OP HELGOLAND. Heeds sinds eenige maanden is de toe gang van Helgoland voor alle vreemde lingen verboden, met het oog op de ver- sterkingswerken, welke op het eiland worden opgericht. Bij decreet van den minister van Bin- nenlandsche Zaken worden nadere aan wijzingen gegeven. Duitsche onderdanen boven de 15 jaar moeten voor het verblijf op het eiland in het bezit zijn van een officieel identiteitsbewijs met foto. Vreemdelingen mogen er niet aan wal gaan en zich evenmin ophouden aan boord van schepen, welke er aanleggen. Het is verboden er te schilderen, te tee kenen of te fotografeeren. Gisterenmiddag is het Zuiden van En geland door hevige onweersbuien geteis terd. Op verscheidene plaatsen is de blik sem ingeslagen. O.a. werd de electriciteits>- centrale van Brighton getroffen, waar door de centrale ernstig beschadigd werd, zoodat de steden Brighton, Hove, Shore- ham en andere gemeenten in het district van electrisohen stroom verstoken zijn. Ook te Eastbourne heeft het onweer groo te schade aangericht. De storm woedde ook boven het Zuiden van Londen, waar vele straten blank ston den en het verkeer ernstig belemmerd werd. Vijf versperringsballons werden door den bliksem getroffen, een bergbeklimmer is gedood en minstens 12 personen wer den min ofi meer licht gewond. Twee dames, die met 4 kinderen onder een grooten boom te East Dulwich waren gaan schuilen, werden min of meer ge wond, doordat de boom door den blik sem werd getroffen. De dames werden met brandwonden in het hospitaal opge nomen, de kinderen waren slechts licht gewond en 'konden na verbonden te zijn het hospitaal verlaten. Korte Berichten. Door een fout van den stationschef van Powsin zijn twee elkander met een snelheid van 50 km tegemoet rijdende trei nen op de locale lijn Warschau-'Liasecz- no op elkaar ingereden. Drie wagons van den eenen trein en twee van den anderen werden vernield. Er zijn 7 dooden en plm. 200 gewonden te betreuren. Bij St Pierre de Chartreuse is een autobus, waarin kinderen een uitstapje maakten, in een ravijn gestort. 26 kinde ren werden gewond, 1 kwam om het leven. D'e toestand van 9 gewonden is ernstig. i Te Viilers sur ie Roule bij Aubevoy is een auto in de Seine gereden. De zeven inzittenden kwamen om het leven. OPBRENGST f2.1 MILLIOEN BOVEN D'E RAMING. Blijkens de opgave van de opbrengst der Rijksmiddelen over Juni was op 30 Juni van de Directe belastingen in totaal f 73.786.364 op 'het kohier gebracht tegen over f 61.665.705 op denzelfden datum in 1938. De „Overige Middelen" brachten in Juni op f38.914.441 bij f36.810.416 ais 1/12 der raming en tegenover f 39.287.901 in Juni 1938. Over het eerste halfjaar bedroeg de op brengst der „Overige Middelen" in totaal f 223.999.813 bij f220.862.500 als 6/12 der raming en een opbrengst van f 217.234.116 in het eerste halfjaar in 1938. BURGEMEESTERS. Bij Kon. besluit is aan D. H. R. Har- renstein op zijn verzoek met ingang van 18 Juli 1939 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Bierum; is met ingang van 1 Augustus 1939 be noemd tot burgemeester der gemeente Batenburg W. J. Zweers. HET N.V.V. WIL MEER WERKLOOS HEIDSBESTRIJDING VAN HET KOMENDE KABINET. In de gisteren gehouden vergadering van het bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, waarbij 320.000 werknemers zijn aangesloten, wer den uitvoerige besprekingen gewijd aan het werkloosheidsvraagstuk, in verband met de huidige regeeringscrisis. De ver gadering gaf als haar uitdrukkelijke mee ning te kennen, dat, hoe ook de samen stelling van het nieuwe kabinet zal wor den, een krachtiger bestrijding van de werkloosheid en een doeltreffende wel- vaartspolitiek voorop dienen te staan, zulks in het belang van het geheele Ne- derlandsche volk. DE FRAUDE TE IJSSELMUIDEN. Gistermiddag heeft de Raad van de ge meente IJsselmuiden het verzoek om eer vol ontslag met ingang van 15 Juli van den ambtenaar ter secretarie, die 7 Juli gearresteerd werd wegens fraude ter se cretarie, in geheime zitting behandeld. Na afloop daarvan deelde de voorzitter, burgemeester jhr mr M. L. Quarles van Ufford mede, dat dit verzoek was aange houden totdat meer bekend zou zijn van het gerechtelijk onderzoek. Voorts zeide hij, dat deze ambtenaar en de andere be trokken ambtenaren geschorst waren als ambtenaren van den burgerlijken stand en eerstgenoemde tevens als waarnemend secretaris. Gistermorgen werd op het departe ment van Algemeene Zaken de gewone wekelijksche ministerraad gehouden. Deze duurde slechts kort. Na een half uur verlieten de ministers weder het de partement met uitzondering van minis ter Romme, die nog een nabespreking met minister Colijn heeft gehouden. Dr Coiyn gebruikte hierna de lunch met Minister Romme. Gistermorgen heeft de R. K. Tweede Kamer-fractie vergaderd. De heer Joh. Kallemein te 'sHeer Arendskerke, die op 16 dezer zijn 25-jarig jublieum als brievenbesteller vierde. „SPINNEKOP" SLAAT STUK OP DE PIER VAN ZEEBRUGGE. De zes Duitsche emigranten, die j.l. Woensdag uit Vlissingen waren vertrok ken met het motorbootje Spinnekop, heb ben, het niet verder dan de Belgische kust gebracht. Weinige oogenblikken, nadat het Ne- derlandsche douane-vaartuig „Albatros" het bootje, de Spinnekop, buitengaats had gebracht en de zes opvarenden in 'hun no- tedopje alleen had gelaten, bleek opnieuw dat het voorloopig gedichte lek water be gon door te laten, meldt het Volksblad. Onmiddellijk 'koerste men naar de Bel gische kust. Tegen 10 uur in den ochtend kwam men voor de kust van Zeebrugge. De zeestrooming en de branding sloegen de Spinnekop op de steenen glooiing van de pier van Zeebrugge. Een groot gat ont stond in de kiel van het schip. Met behulp van roeibootjes slaagden visschers en per soneel van de haven er in, alle zes opva renden, de vijf mannen en de vrouw, aan wal te brengen. Zelfs wat er nog over was van hun schamele bezittingen kon nog ge red worden. i Twee der Duitschers zijn met verlof van de politie naar Brussel vertrokken, waar zij Woensdagavond laat aankwamen Daar zouden zij trachten van de Belgische autoriteiten nog het een en ander te ver krijgen. JAARVERGADERING NEHALENNIA. Gisterenmiddag werd alhier een alge meene vergadering gehouden van „Ne- halennia", vereeniging tot instandhouding van Walcheren's natuur- en stedenschoon. De vergadering werd gepresideerd door het bestuurslid, den heer C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlis singen. Deze heeft allereerst woorden van groote waardeering geuit aan de nage dachtenis van wijlen den in 1937 over leden voorzitter der vereeniging, den heer L. J. van Voorthuysen uit Domburg, die die functie van het begin der vereeni ging af heeft bekleed. Spr. wees er op, dat mede door het overlijden van den voorzitter sedert 1935 niet meer vergaderd is. De vereeniging heeft den laatsten tijd niet zooveel kun nen doen, mede omdat de uitgaven van de tentoonstelling boven het budget uit gingen. De secretaris, de heer C. Barentsen, bracht vervolgens zijn verslag uit. De financiëele toestand der vereeniging is gunstig ofschoon aanwerving van nieuwe leden zeer gewenscht is. Verontrustende berichten over slooping van historische gebouwen of wijziging van belangrijke punten op Walcheren kwamen in 1935 en 1936 niet bij de ver eeniging in. De herdenking van het 25-jarig bestaan heeft op 11 Mei 1935 plaats gehad, o.a. met een jubileumtentoonstelling van schilderijen van kerken en van buiten plaatsen op Walcheren. In 1937 is door de vereeniging een request gezonden aan B. en W. van Mid delburg voor behoud van het mooie hoek je aan den Bleek, hetgeen evenwel niet tot eenig succes heeft geleid. Binnenland. De opbrengst der Rijksmiddelen. Buitenland. Weer een verklaring van Chamberlain. Noodweer boven Engeland. Wil Hitier de Danzig-kwestie vreedzaam op gemakkelijke betalingsvoor waarden. Vraagt Inlichtingen. In samenwerking met de vereeniging tot instandhouding van oude gebouwen, werd een gevel aan do Pottenmaxkt to Middelburg gerestaureerd, waarvoor f50 werd bijgedragen. Pogingen tot restauratie van de gevels in de Kuiporspoort te Middelburg zijn ondernomen, doch daar Gemeentewerken van Middelburg hierbij betrokken is, heeft subsidieverleening hier gepn in vloed. In 1938 werd door den secretaris de gevel van de V.V.V. aan de Markt te Middelburg gerestaureerd, en een bijdrage voor dat doel verleend groot f200. Deze omvangrijke restauratie heeft veel moeite en tijd in beslag genomen. De rekening aanwijzend een goed slot van f1134 tegen f1044 in 1935, werd goedgekeurd. Van den heer M. Femhout was bericht ontvangen, dat hij wegens vertrek uit Zeeland, bedankte als bestuurslid. De voorzitter sprak woorden van dank voor hetgeen de heer Fernhout voor „Neha- lennia" heeft gedaan. Van de Vereeniging tot het behoud van de Zeeuwsche kleederdrachten was een schrijven ingekomen, waarin verzocht wordt om toekenning van een jaarlijksch subsidie. De voorzitter stelde namens het bestuur voor f5 per jaar toe te kennen. De heer Von Brucken Fock was van meening, dat het bestuur wel wat pes simistisch is. De voorzitter zeide, dat „Nehalennia" jaarlijks maar over f 110 beschikt. Ook andere vereenigingen als „Heemschut" en de „Hollandsche Molen" krijgen maar f5 subsidie. De heer von Brucken Fock meende, dat „Nehalennia" uit zijn potje wel eens f200 kan geven. De voorzitter zeide, dat het thans geen tijd is voor potverteren. De heer von Brucken Fock heeft zich de vraag wel eens gesteld of nu men de Vereeniging tot behoud van de klee derdrachten, het „Zeeuwsch Landschap" en de schoonheidscommissie heeft, er nog wel plaats voor „Nehalennia" is. De voorzitter meende, dat nu de aap pas uit de mouw kwam en dat hij den heer Fock moet waarschuwen niet zijn oudste geesteskind op te offeren voor het tweede. De heer Mr W. K. H. Dieleman, die secretaris is van de Vereeniging voor de kleederdrachten, wees er op, dat die ver eeniging ook geld noodig heeft en reeds een paar maal bijdroeg om de kosten van de Zeeuwsche kleeding te betalen. De ver eeniging beschikt over beperkte midde len en krijgt van den A.N.W.B. f25 of zoo noodig meer subsidie per jaar, van de Maatschappijï Zeeland f 50 en dan vindt spr. voor „Nehalennia" f5 wel heel weinig. Spr. stelt f25 voor. Zoowel de heer Fock als de heer Diele man trokken, na bestrijding door den voorzitter, hun voorstellen in. Dat van het bestuur om f5 te geven, werd z.h.s. aangenomen. Thans werd op voorstel van het be stuur de heer Von Brucken Fock als lid in het bestuur opgenomen. In plaats van den heer Femhout werd tot bestuurslid gekozen de heer mr dr J. van Walré de Bordes, burgemeester van Middelburg; en in plaats van wijlen den heer L. J. van Voorthuysen, Jhr mr A. F. C. de Casembroot, burgemeester van Westkapelle. Herkozen werden de heeren dr J. H. Vemhout en dr W. S. Unger. Als voorzitter werd aangewezen Jhr mr de Casembroot en als vice-voorzitter de heer van Woelderen. Bij de rondvraag stelde de heer von Brucken Fock enkele vragen, die aan leiding gaven tot de opmerking, dat de bebossching in de omgeving van Zoute-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1