De postcheque- en girodienst. GELD NI Fin. Mij. „Zeelandia" Does Dagblad voor de Provincie Zeeland De Kabinetscrisis. Japan koestert nieuwe blokkade-plannen. MAANDAG 17 JULI 1939 53c JAARGANG No. 243 EEN ZEEREISJE NAAR CnQztand en terug GOES- HARWICH en terug KANT EN KLAAR TOUR naar Conden Buitenland. Binnenland. i Belangrijkste Nieuws. beschikbaar voor den aankoop van een Automobiel Uit de Provincie VLISSINGEN. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 jljkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J.J.FANOY, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f3,60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Viissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per rege! Ingezonden mededeeiingen é-0 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdag* f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting DR COL1JN VOERT NOG STEEDS BESPREKINGEN. ONTSTEMMING IN R.-K. KRING. De Kabinetsformateur heeft Zaterdag morgen op het departement van Alge- meene Zaken ontvangen Prof. Dr J. A. J. Barge (R.K.) te Leiden, lid van de Eerste Kamer. Hieruit kan worden afgeleid dat Dr Golijn poogt enkele R.-K. persoonlijkhe den in het Kabinet op te nemen. Zaterdagmiddag heeft een langdurig onderhoud plaats gehad met Mr H. EL A. Sluis, procureur-generaal hij het ge rechtshof te Leeuwarden. In den loop van den Zaterdagmiddag heeft Jhr Mr O. G. A. van Lidth de Jeude, het liberale Tweede Kamerlid, met wien Dr Co'lijn zoowel bij zijn eerste als bij zijn tweede formatiepoging een onder houd heeft gehad, besprekingen ge voerd met den oud-gouverneur-generaal van Indië en minister van Staat, den heer D. Fock en eenige andere zijner partij- genooten. Zondag, na d6n kerkdienst, heeft Jhr Mi' D. J. de Geer, een bezoek aan Dr Go- lijn gebracht. De procureur-generaal bij het Gerechts hof te Leeuwarden, Mr EL H. A. Sluis, met wien Kr Golijn Zaterdag' een onder houd heeft gehad, heeft zich, voor zoover bekend, nooit op politiek terrein bewogen. Indien hij politieke belangstelling fcoes1- tert, zou hij in algemeenen zin liberaal moeten worden genoemd. Mr Sluis schijnt een knap jurist te zijn. Zijn ervaring als procureur-generaal zou hem te stade kunnen komen, wanneer hij zou moeten bepalen, in hoeverre in de Ossche zaken alsnog een nader onderzoek zou moeten worden ingesteld! De parlementaire redacteur van het „Alg. Hdbl." hoorde verluiden, „dat de formateur er naar streeft een kabinet samen te stellen, dat geen uitgesproken politiek karakter draagt. Blijkens is het de bedoeling zich daarbij gedeelte- 1 ij k te baseeren op de vorige regee- ringscombinatie. Zoo schijnt men het er terecht over eens te zijn, dat de taak van dr Van Dijk als minister van Defensie zoo om vangrijk is en zooveel routine vereischt, het het in 's lands belang aanbeveling verdient, dat op dit gebied de regeerings- continuïteit blijft bewaard. Wie van de andere demissionnaire ministers zal wor den aangezocht om tot de nieuwe forma tie toe te treden, is op het oogenblik nog niet bekend. In ieder geval hoorden wij van verschillende kanten den wensch uiten, dat het nieuwe ministerie duide lijk het accent zal verkrijgen van een za kenkabinet." In R.-K. kringen kan men niet na laten van zijn misnoegen met den loop van zaken blijk te geven. De vorige week hebben wij melding gemaakt van smalende opmerkingen van liet „D a g b 1. voor Z e e 1 a n d". D'e „M a a s b o d e", een hoogstaand blad overigens, acht een door „een eenigs- zins" komiek aangelegde abonné inge zonden lijstje van personen, allen boven de 70 jaar, die in aanmerking zouden kunnen komen voor een plaats in het Ka binet, belangrijk genoeg, om het af te drukken. Voorts acht dit orgaan het noodig de volgende waarschuwing te plaatsen: „Indien de heer Golijn meent, die poli tiek te kunnen voeren (dit in verband met het polsen van niet-politieke katholie ken) is dat zijn zaak, maar het is onze taak, katholieken, die de doolhoven der Politiek minder goed kennen, te waar schuwen dat zij1 aan zulk een politiek hun medewerking niet verleenen, zonder zich te bevoegdor plaatse ter iege te hebben georiënteerd over aanleiding en oorzaak en verloop der huidige crisis alsmede de plannen van den formateur. Het verschil dat de katholieken met aen heer Golijn hebben is van zakelijken aard Het dient zakelijk te worden be sproken en zakelijk te worden beslist voor het forum van het Nederlandsche volk. De katholieken hebben den tijd. De tijd zelf zal voor hen werken, want de feiten zullen spoediger dan men denkt duidelijk spreken. Juist daarom is noodig dat geen persoonlijke misverstanden de politieke situatie vertroebelen, en het zou daaren- oven prikkelend werken, indien katho- ieken, tegen eigen fractie en ministers m, met hun naam de vlag van een aan passingspolitiek gingen dekken. Elke poging om door wie ook een bijtel n de voegen van onze partij te doen zet- en, moet onvermijdelijk worden ge- et3rd. Ook de heeren Golijn en de Vos an Stoenwijk zullen moeten voelen, dat e eenheid van de katholieken op staat- livL 'j ?eMed geen woord maar werke- Wieid is. Is die vuurproef eenmaal door- s aan, dan zal het aan ons zijn te beslis sen hoe wij. onze macht zullen gebruiken, uze positie en tactiek kunnen wij niet mat d» nieuwe motoriohepan der MQ. „ZEELAND" III kl.treln/ll kl.boot,Incl.logies q i/% •n ontbijt aan boord slechts J met de nieuwe motoreohepen der MIJ. „ZEELAID" eiken Donderdag In Juli en Augustue 8TERK VERLAAGDE SPOORBIUETTEN Reiskoeten Viissingen Londen v.v.j twee nachten logies in goed hotel te Londen, maaltijden, slghteeejng, 39 ALLES INBEGREPEN! Inlichtingen bi] de Station*, Reisbureaux en Maatschappij „Zeeland" te Viissingen door buitenstaanders laten bepalen. Die bepalen wij zelf. Het is noodig, dat de verantwoorde lijkheid voor de aanpassingspolitiek, die de heer Golijn wenscht, onverdeeld dèAr komt te liggen waar ze thuis hoort. Dat is niet bij ons, want do katholieken achten die politiek verderfelijk en wen- schen geen verantwoordelijkheid te dra gen voor do hernieuwde aanpassings- proef, welke men het rijk hier en overzee blijkbaar weer wil doen ondergaan. De Japansche marine-autoriteiten, die Hongkong meer en meer insluiten, heb ben aangekondigd, dat zij verschillende havens aan de kust van de provincie Kwantoeng zullen gaan blokkeeren. Zij vragen daartoe de verwijdering van de buitenlandsche schepen uit deze havens, omdat het onmogelijk is hun veiligheid na den 17den Juli langer te garandeeren. Drie dagen geleden hebben de Japan ners reeds de blokkade aangekondigd van een drietal havens aan de kust van ^Foekien. DE ENGELSCH-JAPANSCHE BESPREKINGEN. De Britsche ambassadeur te Tokio, Craigie, heeft Zaterdag in zijn eerste onderhoud met minister Arita duidelijk gemaakt, dat Groot-Brittannië bereid is de algemeene vraagstukken te bespreken, welke den achtergrond vormen van de situatie, die te Tientsin is ontstaan. De Asahi schrijft, dat Groot-Britannië de Japansche eischen in zeker opzicht schijnt te hebben ingewilligd, en dat het rekening houdt met de vastberadenheid van Japan en de anti-Britsche stemming en de openbare meening in Japan. Groot- Brittannië schijnt de oogen te openen voor de werkelijkheid en den nieuwen toe stand in het Verre Oosten. De Japansche regeering zal haar vastberadenheid blij ven toonen. ITALIAANSCH VERZET TEGEN DEN AFSTAND VAN ALEXANDRETTE. De „Popoio d'Italië" verklaart, dat het afstaan van de Sandzjak Alexandrette aan Turkije tegen het belang van Italië is. Sterke volken leggen rechtvaardigheid op, indien noodig met de wapenen. Het vraagstuk Alexandrette heeft niets te ma ken met de vredesverdragen. Alexan drette vormt een rekening, welke nog vereffend moet worden. Eerder dan val lend onder de jurisprudentie van den Volkenbond, valt het onder de jurispru dentie van Italië en het vraagstuk zal worden opgelost door de uitvoerende macht van het Italiaansche volk. DE BESPREKINGEN TE MOSKOU. Vandaag weer nieuwe instructies uit Londen? De Britsche ambassadeur in Moskou, Sir William Seeds, zal waarschijnlijk van daag nieuwe instructies uit Londen krijgen. Het is n.l. gebleken, dat hij na zijn con ferentie met zijn Franschen ambtgenoot te Moskou nog eenige opheldering be hoefde aangaande sommige punten. Na de intusschen bepaalde conferentie met Molotow zal men kunnen zien hoeveel dichter de drie mogendheden zullen zijn gekomen tot overeenstemming over het voorgestelde verdrag. Aan den anderen kant meldde Havas gisteren, dat de Fransche en de Britsche ambassadeur samen met Strang om vijf uur des middags een onderhoud zouden hebben met Molotow. SPION NAG E-SC H AN DALEN. De zoogenaamde spionnage-affaire in Frankrijk dreigt uit te groeien tot een groot schandaal. Op den vooravond der nationale fees ten werd bekend, dat twee journalisten waren gearresteerd. Een publiciteitsagent van de „Figaro" en een verslaggever van de „Temps" waren gearresteerd en zou den bekend hebben een millioen, respec tievelijk anderhalf millioen francs te 'heb ben ontvangen voor sp ionnaged i ens ten Voorts werd beweerd, dat andere arres taties op handen waren en dat naar 150 personen een onderzoek werd ingesteld. Nu steeds meer namen, worden ge noemd, zou men, als alle geruchten juist zijn, de conclusies moeten trekken, dat de Duitsche propaganda in vrijwel alle par tijen haar vertakkingen heeft. Volgens de „Diaüy Express" zijn te Londen agenten van den Franschen oontra-spionnagedienst aangekomen om met den Britschen contra-spionnagedienst samen te werken en hun collega's docu menten voor te leggen, waaruit' plannen blijken voor een uitgebreide nationaal- socialistische propaganda-campagne door het geheele Britsche rijk. Het blad meldt, dat in Engeland ver scheidene nazi-agenten ontmaskerd zou den zijn. Mag men de Belgische bladen gelooven, dan zou Aibetiz, de uit Frankrijk uitgezette leider van de Duitsche propaganda-bedrij- vigheid in de Parijsohe krantenwereld ook in België geen onbekende zijn. TERUGKEER VAN DUITSCHERS UIT HET BUITENLAND Talrijke in het buitenland verblijf hou dende Duitschers keeren metterwoon te rug in Duitschland. Volgens de statistie ken bedraagt him aantal 'n maandelijksch gemiddelde van drie tot vier duizend. In 1938 was dit nog slechts 2550. ONTPLOFFING OP EEN BRITSCH SCHIP TE COLOMBO. Gisterochtend heeft te Colombo aan boord van de Narkunda een brand gewoed welke door een ontploffing werd gevolgd. Drie leden der bemanning zijn omgeko men, 23 werden gewond. Volgens latere berichten zijn vijf leden van de bemanning omgekomen en 26 ge wond. De politie staat sceptisch tegen over de veronderstelling, dat een bom on der de mail was gesmokkeld. DE NATIONALE DIENST IN ENGELAND. Millioen man onder de wapenen legen Augustus. Generaal majoor Beith, directeur voor openbare betrekkingen in het departement van oorlog, heeft in een toespraak tijdens een revne over den national en dienst te Birmingham verklaard, dat in En geland tegen Augustus b ij- na een millioen manschap pen onder de wapenen zul len z iji n. Dit is een volstrekt historische dag in de annalen van ons land, zoo voegde de spr. hieraan toe, omdat op dit oogenblik omstreeks 30.000 jonge dienstplichtigen, die zich voor den dienst aanmeldden in de verschillende kampen en depots, de eersten van dien aard zijn, die ooit zijn I opgeroepen in vredestijd. In de afgeloopen maand, zoo verklaar- de Reith verder, heeft de recruteering voor het geregelde leger alle records' se dert den wereldoorlog gebroken, waardoor het verbazingwekkende feit werkelijkheid werd, dat het territoriale leger binnen drie maanden verdubbeld is tot een troe pensterkte, die de 400.000 man te boven gaat, welke nog gesteund worden door vele honderdduizenden mannen en vrou wen der vrijwilligers in den nationalen dienst. Nooit in de geschiedenis van Engeland, aldus: spr., is er een spontaner ontwaken geweest van nationale geestdrift. Niemand weet, wat de toekomst voor ons verborgen houdt, maar ho© meer wij gereed zijn, en hoe standvastiger wij zijn, des te krachtiger moet de hoop zijn, dat wij' nog in staat zijn om den vrede van deze verbijsterde wereld te handhaven en te behoeden. BELGISCHE LEEN ING IN NEDERLAND? Naar te Amsterdam verluidt, aldus meldt het „Hbld.", zou de Belgische re geering thans onderhandelingen voeren met een der leidende Nederlandsche bankinstellingen over een leening van meer dan f2 milliard. DE SNELLE GROEI IN 1938 VOORTGEZET. Aan het verslag van den postchèque- en girodienst over 1938 ontleenen wij: De on zekerheid, welke vermoedelijk voorname^ lijk tengevolge van 4e politieke omstan digheden in Europa en in 'het Verre Oos- ten, in economisch opzicht ook in 1938 ia blijven voortduren, heeft- op de ontwikke ling van het postchèque- en giroverkeer haar invloed in geen enkel opzicht doen gelden. De aanhoudende groei van den dienst heeft er toe geleid, dat in vergelijking met andere landen, met uitzondering van België, ons land relatief genomen, reeds thans de meeste rekeninghouders telt. Het aantal postrekeningen vermeerderde in 1938 met 25.848 nieuwe rekeningen, zoo dat het jaar met 338.012 rekeningen werd besloten. 'D© geldelijke omzet is in 19384met 8.9 pet. gestegen en bereikte daarmede een hoogte van ruim f 18.627.000.000, dit is gemiddeld meer dan f 61 millioen per werkdag. In totaal vonden ruim 101.948.000 boe kingen plaats of gemiddeld 334.258 per werkdag. Aan -de rekeninghouders werden in totaal 27.759.062i afrekeningen gezon den of gemiddeld 91.013 per werkdag. Op de postkantoren vonden 17.346.218 stortingen plaats tot een bedrag van f 1.668.941.883. Uitbetalingen hadden plaats tot een aantal van 5.192.300 met een bedrag van f 720.469.023. De reeds in 1937 sterke stijging van de saldi heeft zich in 1938 vrijwel ononderbroken voort gezet. Het algemeen saldo-tegoed bedroeg ultimo December ruim f46 millioen, dat op de particuliere rekeningen ruim f 38 millioen meer dan het jaar te voren. Het totale tegoed bad daarmede een bedrag van f 228- millioen, dat van de particuliere rekeningen de totale som van f240 mil lioen overschreden. Het rendement van de belegging beeft niet meer dan 3.42 pot. bedragen, tegen 3.87 pet. in 1937 en is derhalve met bijna een half pet. gedaald. Het is ondanks alle daarvoor aangewende pogingen niet mo gen gelukken door uitbreiding van de be legging (f 168.662.,238, terwijl het totale tegoed op de postrekeningen f288 milli oen bedroeg), voldoende compensatie voor het verminderde rendement te vinden. Een voorloopige 'berekening geeft dan ook een resultaat, dat ongeveer f 650.000 ongun stiger is dan dat van 1937, waarbij bui ten beschouwing wordt gelaten een bedrag van phn. f 607.000, verkregen door con versie en aflossing als koerswinst en uiteraard niet tot de normale bedrijfs-in- komsten kan worden gerekend. De voorwaarden voor deze leening zou den nog met vaststaan, maar de looptijd zou één jaar bedragen met de mogelijk heid van verlenging. HOOGSTE NEDERLANDSCHE BAGGERMOLEN TE WATER GELATEN De hoogste baggermolen in Nederland, die bij de N. V. Arnhemsehe Stoomsleep- hellingmaatschappiji te Atrnhem in aan bouw is, de grintsorteerbaggermolen Oranje-Nassau, is met goed gevolg te wa ter gelaten. Het schip heeft de hoofdafmetingen: 45 X 8.60 X 2.50 m, de lengt© van de beun bedraagt 22.50 m en de baggerdiept© 15 m; de hoogte van den baggermolen boven de waterlijn bedraagt 16.25 m, de opbrengst bedraagt 300 m3 per uur. De 'baggermachine wordt ingericht voor het sorteeren van diverse grintsoorten, waaruit tevens het zand gescheiden zal worden opgevangen. INVOER LAND- EN TUINBOUW PRODUCTEN IN BELGIë BEMOEILIJKT. Ook voor ons land van beteeken is. De Belgische kabinetsraad beeft den tekst goedgekeurd van een Koninklijk Be sluit, dat ook voor den Nederland se b e n land- en tuinbouw van belang is. Het machtigt den minister van Land bouw om, ten einde bedrog en verval- scbing te voorkomen, de voorschriften uit te vaardigen aangaande de samenstel ling, de geaardheid, de kwaliteit, de hoe veelheid, den oorsprong en de verpak king van land- en tuinbouwproducten, die in België in den handel gebracht, ten toon of te koop gesteld, vervoerd, ver kocht, geleverd, ingevoerd en uitgevoerd worden. Biji ministerieel besluit zal eerlang wor den bekend gemaakt, welke merken, lood jes, etiketten, certificaten, verklaringen, opschriften, teekens, (verpakkingen, be namingen en documenten voor de ver schillende land- en tuinbouwproducten verplicht zullen worden gesteld. Het be sluit moet nog door den Koning worden onderteekend en zal waarschijnlijk op 1 September a.s. in werking treden. Binnenland. De Kabinetscrisis. Nog steeds bespre kingen. Uitvoer van groenten en fruit in 1939. Buitenland. Nieuwe Japansche blokkade-plannen. Hoe Engeland zich bewapent. Spionnage-gevallen. op gemakkelijke betalingsvoor waarden. Vraagt Inlichtingen. De organisatie der werkloosheids bestrijding, D'e minister van sociale zaken heeft van heden af de rijksinspecties voor de werkverschaffing opgeheven en heeft voor elke provincie een inspectie van den rijksdienst voor de werkverruiming ingesteld. De zetel der inspectie voor Zeeland is Middelburg. Aangewezen is als hoofdvan deze inspectie ir M. de Vink. De hoofden der inspecties, zoomede het aan hen toegevoegde technisch, admini stratief en overig personeel, hierbij: inbe grepen het administratief personeel, tot dusver ingedeeld bij de thans opgeheven rijksinspecties voor de werkverschaffing, worden overeenkomstig het bepaalde in art. 37 van het Koninklijk besluit van 20 April 1939, gesteld onder de bevelen van de directie van den rijksdienst voor de werkverruiming. Aan het hoofd der inspectie voor Zee land wordt toegevoegd ir G.J. ter Brugge DE SCHELDEWEDSTRIJD. Was het verleden jaar noodig door hei weinig medewerkende weer den Schelde- bekerwedstrijd te laten vervallen en de deelneemsters en deelnemers te verwij zen naar het kanaal door Walcheren vooi een wedstrijd MiddelburgViissingen, Za terdag was het weer zeer gunstig, zoodat 1939 geboekt kan worden als een jaar, waarin dit bijzondere sportevenement in alle opzichten goed is geslaagd. Evenals vorige jaren was alles tot in de kleinste nauwkeurigheid voorbereid en was mede in verband met de veiligheid het aantal deelnemers tot 20 beperkt. Bij den vuurtoren van Nieuwersluis werden de deelnemenden, na eerst aan boord van de boot, die hen met de jury leden, leden van den medischen staf, de persvertegenwoordigers en verschillende andere genoodigden en officals naar de overzijde van de Schelde bracht, te zijn ingevet, met marine-barkassen op den jol gebracht, die hem of haar zou begeleiden. Vanaf den mijnenlegger Abraham v. d. Hulst werd het startschbt gelost en gingen de dames en heeren van hun jol te water om de lange baan af te leggen. Onderweg heeft alleen de Vlissinger Sanders den strijd opgegeven, doch alle anderen hielden vol. Het was de Engelschman C. T. Deane, die den beker verdedigen moest en dit ook deed door in 1 u. 11 m. 37.8 sec. als eerste aan te komen. Zijn recordtijd is 1 u. 1 m. 52.2 sec. Hij heeft dit dus niet kunnen verbeteren. No. 2 was J. Stender te Hilversum in 1 u. 13 m. 15.6 sec.; 3. Potte, Londen 1 u. 17 m. 2.8 sec.; 4. G. Nieuwland, Leeu warden 1 u. 18 m. 52.8 sec.; 5. mej. Willy den Ouden 1 u. 19 m. 44 sec.; 6. C. Wage naar, Viissingen 1 u. 20 m. 23.2 sec.; 7. mej. N. Coenen, Bergen op Zoom 1 u. 21 m. 3 sec.; 8. J. Siesterman van Ooye, Den Haag 1 u. 22 m. 12.8 sec.; 9. N. Vrees wijk, Utrecht 1 u. 22 m. 44.8 sec.; 10. D. de Vos, Rotterdam 1 u. 23 m. 29 sec.; 11. W. Versluijs, Bergen op Zoom 1 u. 24 m. 3.6 sec.; 12. Gill, Londen 1 u. 25 m. 22.2 sec.; 13. mevr. R. AarsbergenOlsen, Rot terdam 1 u. 28 m. 56.2 sec.; 14. mej. J. Kastein, Amsterdam 1 u. 29 m. 13.2 sec.; 15. mej. N. Ladage, Rotterdam 1 u. 29 m. 18.2 sec; 16. W. Dill, den Haag 1 u. 29 m. 21.2 sec.; 17. mej. M. Kerkmeester, Rot terdam 1 u. 35 m. 40 sec.; 18. H. Boonsma, Den Haag 1 u. 37 m. 37.6 sec.; 19. E. A. Meskritz, Arnhem 1 u. 37 m. 39.6 sec. De voorzitter van de Vlissingsche Zwem- club, dr A. Stavennen, bood aan de eerst- aankomende dame, mej. den Ouden, die nu bewees ook op den langen afstand een groote kracht te zijn, bloemen aan. Bij de later op den dag in THotel Bri tannia plaats gehad hebbende prijsuitrei king heeft burgemeester van Woelderen den Scheldebeker wederom aan den heer

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1