(a&txoï eerste blad. IRIC SHAG Prins Bernhard in Drente. GELD NI Fin. Mij. „Zeelandia" Boes Dagblad voor de Provincie Zeeland De Kabinetscrisis. militaire voorzorgs maatregelen tegen den zomer. ogramma. Buitenland. AulotnotulUlcto C. DE LEEUW, Middelburg. Machtige wapenschouw te Parijs. Binnenland. H. M. de Koningin terug op don Ruigenhoek. Belangrijkste Nieuws. ZATERDAG 15 JULI 1939 53e JAARGANG - No. 242 BETER NAAR DEN BAKKER DAN NAAR DEN DOKTER" Als Uw MOTOR te hard KLOPT is het óók mis enhet kost U geld. Voorkom ditGeef hem Vraagt Uw garagehouder. Olie PATEMT ff SbPkSSP voorde pijp Dobbelmannlekker, man I beschikbaar voor den aankoop van een Automobiel Uit de Provincie ZUID-BEVELAND. lij met den instructeur iegt onder diens lei. van meaning, d»> ie lef gezien acrobatiek één der opstijgingen rde bij zijn requisitoir, in deze zaak niet het igend bewijs aanwezig lachte vrij, (VI, Q.) 15 Juli 1939. 1875 en 414.4 10.00—10.20 vxn. m, eu 8.16 Ber.), 10.00 Mei foor de arb. in de con- 00 Gram. (ca. 12.15 ie „Door China langa landbouw- en dorps- Esmeralda en soliste 30 Gram. 4.30 Film- VARA-orkest. 5.30 rgel. 6.28 Ber. 6.30 Kalender. 7.05 Felici- radiojourn. 7.308.00 teden en dorpen. XV rh. SOS-ber. 8.07 Ber 8.20 'Het VA'RA-or- 9.00 Puzzle-uitz. 9.15 10.30 Ber. ANP. 10.40 tooneel. 11.00 Jack de ils en solist. 11.30— 301.5 m. K'RO-uiUen- üram. (ca. 8.15 Ber.). G'odsd. halfuur. 12.00 odisten en solist. 1.00 er.). 1.20 KRO-orkest, ere jeugd. 2.30 Gram. 4.00 Gram. 5,00 R.K. ,11 tile Dalei" (5.15— KR'O-N achtegaait jes, Journalist, weekoverz. ,00 Ber. 7.15 Causerie in het leven van den ct. aetherflitsen. 8.00 selingen. 8.15 Meditatie ,35 Gram. 8.45 Gevar, ANP. 10.40—12.00 6 Juli 1939. 1875 en 414,4 M. 8,55 HO. 12,00 AVRO. 5.00 AVRO. 1 Bor. 9,05 Tuinbouw- 9,40 Causerie „Van >9 Ber. 10,00 „In de igen", toespraak. 10,30 12,00 AVRO-Amuse- 12,15 Ber.) 12,45 10 Gram. 1,30 Causerie van N.-Guinea", 1,50 enhalfuur. 2,30 Kon. ist na Arb id" met or- X) Resid.-orkest en so- ;e. 5,00 Jack de Vries' list. 5,30 Gram. 6,00 Sportpr. 6,50 Sportn. VAR A-Kalender. 7,05 uldig? 7,30 Bravour en ANP, radiojournaal, concert. 9,05 Radio- sk. 9,40 Resid.-ork. en Renova-septet. 11,00 Reportage. 11,25 Het —12,00 Gram. 301,5 M. 8,30 KRO. KRO. 5,00 NCRV. 7,45 9,30 Orgelconc. 9.50 irna: Evangelisatiekoor gram. 12,15 Cause- mpwerk noodzakelijk?" Boekbespr. 1,20 Kon. 5 „Concordia". 2,00 2,30 Verzoekconcort ikenhalfuur. 4,555,00 luz. (gram.). 5,50 Ned. •na: Gew. muz. (grain.) Ser. ANP., meded. 8,15 solist. 8,45 Gram. 9,00 koor en solisten. 10,15 ANP. 10,40 Epiloog •rantolezing. H nd WEERBERICHT van hedenmorgen ngen: weer: zwaar be- l Z.-Z.W.; temperatuur lennacht 14; neerslag i: enkele druppels, dig van hedenavond tot eveer 19 uur: aanvankelijk regen me later brekende bewol' cke tot matige, tijdelijk Ü.W. wind. anvankelijk gedeeltelij ivarm weer, later reSen en afkoeling, zwakke wind. ledeiiniidrlag 3 u Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en YHssingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regel ingezonden mededee'ingen 60 cent per rege! Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Dr Colijn ontvangt demissionnaire ministers en de hieeren Schouten en Van Lidt de Jeude. Gisteren den dag, waarop het twee weken geleden was, sinds békend werd, dat de kabinetscrisis een feit was ge worden, 'heeft Dr Colijn, in deze periode thans ten tweede male werkzaam als eventueel kabinetsformateur, een onge twijfeld belangwekkende bespreking ge voerd. Met zijn vijf demissionnaire ambtge- nooten, welke niet tot de R.K. staats partij behooren, had hij een vrij. lang durig onderhoud op zijn departement. Later verscheen daar ook de heer Schouten, de voorzitter van de A.R. Tweede Kamerfractie, die nog een tijd bij den eventueelen formateur bleef, nadat het zooeven aangeduide demissionnaire vijftal alweer vertrokken was. Of dit er op wijst, dat thans de over weging is naar vervanging van het R.K. vierspan te streven, dan wel of de bespre king een andere bedoeling had, valt nog niet te zeggen. In ieder geval wijst de bespreking met den beer Van Li-dth de Jeude er op, dat het blijkbaar niet de bedoeling van den formateur is, zich tot een rechtsch'e sa menwerking te beperken. Aan een beschouwing in de „Neder lander" over de nieuwe opdracht aan Dr Golijn is nog 'het volgende ontleend „Wat Dr Golijn thans zal gaan dolen zullen wij moeten afwachten. D'at 'hij zal slagen lijkt ons zoo goed als zeker. Wij kunnen althans niet aannemen, dat hij deze nieuwe opdracht ook maar in be raad zou hebben genomen als hij voor zich zelf niet de zekerheid had gehad, dat bet tot de vorming van een kabinet zou komen. Wij verwachten dan ook, dat wij thans de laatstephase van de kabi netscrisis zijn ingetreden en wij verwach ten tevens, dat deze niet lang zal duren. Minder hoopvol zijn wij ten aanzien van den koers, die het te vormen kabinet zal kiezen. Wij zien twee mogelijkheden. Of er komt een kabinet, dat een tusschenweg zal volgen, of een kabinet, dat zal sturen in de richting van de meerderheid van het demissionnaire kabinet. Indien het waar zou zijn, dat de poging van Mr Dr Kooien tot 'herstel van de rechtsche sa menwerking is afgestuit op de Anti-Revo lutionairen, lijkt deelneming van de Roomsch-'Katho'lieken aan een kabinet van den tusschenweg niet waarschijnlijk. Een dergelijk kabinet zal dus wel geen duidelijk politiek, stempel 'dragen. Dat zelfde is te verwachten van een kabinet tot voortzetting van het beleid Golijn de Wilde in zijn nieuwste versie. Maar een dergelijk 'kabinet beeft nog minder, hoopvolle perspectieven wat betreft de samenwerking met de Tweede Kamer. Daarom houden wij een kabinet van den tusschenweg nog voort het meest waar schijnlijk. Wat het ook zal worden, een kabinet van den tusschenweg of een kabinet tot voorzetting van het beleid Colijnde Wilde, wij vreezen, dat van het komen de kabinet niet is te verwachten de de fensie- en werkloosheidspolitiek, die wij tezamen: en in onderling verband de juis te achten." Lit Londen wordt aan de „Jour-Echo de Paris" gemeld: „Te oöirdeelen daar de inlichtingen, die ver kregen konden worden, heeft net Britsche kabinet besloten, 1 u Augustus de lucht macht en de marine op V'en voet van oorlog e brengen. Zoodoende zullen e herfstmaanden, die, naar men voorziet, moeilijk en ge- ^aarlijk zullen zijn, Engeland iet onvoorbereid vinden. Het en dat de mobilisatie van de thuis vloot in de eerste dagen van Augustus een fait ccompli zal zijn, vormt zonder twijfel et beste antwoord aan hen, die onbe zonnen een nieuw Munchen aankondigen of twijfelen aan den wil van Engeland, ,zich tegen niewe daden van geweld in Europa verzetten. Over de door Engeland getroffen maat regelen schrijft de Ordre: „De redenen voor deze voorbereiding, deze manoeu vres en deze waakzaamheid ontgaan nie mand en wanneer wij binnenkort getuige zullen zijn van de manoeuvres der Brit sche luchtmachten, waarvan de eenheden van de Britsche kusten zullen vertrek ken om over de Oostzee te vliegen en op Poolsche vliegvelden te landen, zal de Duitsche regeering niet meer kunnen twijfelen aan de waarde van de verzeke ringen en verklaringen, welke de verant woordelijke ministers In het parlement hebben afgelegd. De in het Lagerhuis aangekondigde maatregelen nemen natuurlijk ln de En- gelsche bladen een vooraanstaande plaats in. De cijfers, welke gegeven worden om trent het aantal mannen, dat in Augustus en September onder de wapenen zal zijn, geven een totaal aan van bijna een half millioen, met inbegrip van 30.000 mili ciens, waarvan de eerste groep zich van daag moet melden. De „News Chronicle" verklaart van de komende gecombineerde vloot- en lucht- oefeningen, dat het de grootste zullen zijn, die Engeland ooit in vredestijd heeft ge houden en voegt hieraan toe, dat deze omvangrijke concentratie van vlootstrijdkrachten samen, valt met den tijd van het jaar, waarin waarschijnlijk de vraag oorlog of vrede zal worden be slist. De „Times" schrijft: Het is duide lijk, dat Engeland, met de legermanoeu- vres in vollen gang, in een tijd van het jaar, die gemeenlijk beschouwd wordt als een, die bijzonder onderhevig is aan internationale spanning, in de hoogste mate gereed zal zijn voor zijn verdediging. BOODSCHAP VAN PRESIDENT ROOSEVELT AAN HET CONGRES. President Roosevelt heeft een bood schap aan het congres gericht, betref fende de neutraliteit. De president ver klaart er in, dat een neutraliteitswet nog in deze zitting van kracht behoort te worden, „ter wille van de zaak des vre- des en in het belang van de Amerikaan- sche neutraliteit en veiligheid". In het licht van de tegenwoordige we reldtoestanden ziet hij geen reden om die meening te wijzigen". De verklaring, aan Roosevelt's bood schap door Huil toegevoegd, luidt: De vrede is zoo kostbaar en de loorlog zoo verwoestend, dat het Amerikaansc'h'e volk en zijn regeering niet mogen nala ten een gerechtvaardigde en legitieme bij drage voor het behoud van den vrede te offeren. Het bestaande embargo is een aanmoediging voor een algemeenen oor log in Europa zoowel als in Azië. TWEE OCEAANVLUCHTEN. D'e Yankee Clipper heeft thans de eer ste uit- en thuisreis van de Ver. Staten naar Engeland met passagiers volbracht. Op het vliegkamp Felixtowe is giste ren om 6.15 G.T. een Amerikaansch bom bardementsvliegtuig, bestemd voor de Engelsche luchtmacht, aangekomen. Het is een vliegboot van 15 ton, de eerste van een reeks, welke op eigen kracht dien Oceaan is overgestoken. DE BRITSCHE BRIEVEN AAN DUITSCHERS. Namenis Stephen King Hall werd aan de Un. Press medegedeeld, dat er geen woord waar is van de bewering van Dr Goebbels betreffende de relaties van Gom- mender Stephen Ging Hall met het Fo reign Office. I!1, is een bekend Zeeuwsch spreekwoord. Als de dokter Uw pols voelt en hij klopt te snel, Is het mis I Vertegenwoordiger voor Zeeland Vlfssingsche str. 39—41 Telefoon 669. IMPOSANTE MANIFESTATIE DER FRANSCH-BRITSCHE KRACHT. De formidabele troepen-revue te Parijs is geworden tot een ontzagwekkende ma nifestatie van Frankrijks kracht en fier heid, deze wapenschouw, waaraan dui zenden en duizenden manschappen deel namen, vliegtuigen bij honderdtallen ronkten over de stad, terwijl de bevolking héél de bevolking en haar tallooze gasten uit het buitenland, met onbeschrijfelijke geestdrift haar vreugde uitjuichte Het was zeer zonnig en eerst toen de revue afgeloopen was, pakten zich enkele wolken samen, waarachter de zon kon schuil gaan. Tegen negen uur verscheen de presi dent van de republiek, vergezeld van minister-president Daladier en het was vooral Daladier, die uitbundig overal werd toegejuicht. Het troependefilé is werkelijk het groot ste geweest, ooit te Parijs gehouden en heeft in pracht alles overtroffen wat tot dusverre op dit gebied werd geleverd. Daartoe heeft ongetwijfeld de aanwezig heid van de Britsche garderegimenten, die aan de infanterie voorafgingen, zeer veel bijgedragen. In rijen van 25 man trokken de troe pen, voorafgegaan door de stafmuziek, voorbij. Niettemin duurde het défilé zeer lang. Het gedeelte, waarvan heel Parijs ge noten heeft, was het voorbijtrekken van de luchtvloot. Er werd op 2000 meter hoog te gevlogen, behalve de zware bommen werpers, die veel lager daalden. Met een ontzaglijk geweld en gedaver ronkte het enorm aantal vliegtuigen, vierhonderd toestellen, naar men zegt, voorbij. Eerst kwamen de 52 Engelsche vlieg tuigen en vervolgens de Fransche vlieg tuigregimenten, regiment na regiment, alles in een volmaakte orde. Het défilé heeft urenlang geduurd, 'tls een imposante manifestatie geworden van 1 de Fransch-Britsche kracht... ENGELANDS VOORZORGEN. In een witboek, waarin uiteengezet wordt, hoever de uitvoering der plannen van de Engelsche regeering is gevorderd, wordt medegedeeld, dat in tijd van nood voor de slachtoffers onder de burgerbe volking 300.000 bedden noodig zullen zijn, en dat maatregelen worden beraamd om de beschikking te hebben over een groot aantal hospitalen buiten de ste den, met gebruik van de bestaande zie kenhuizen in steden om aan de slacht offers de eerste hulp te verleenen. Tot dit doel worden 181 gestichten voor gees teszieken, gebouwen van liefdadigheids instellingen en sanatoria ingericht als ziekenhuizen. Voorts moeten 1200 bestel auto's binnen 24 uur veranderd kunnen worden in ziekenato's. Verder zijn groote bestellingen geplaatst o.a. op 226.000 bran cards, waarvan de meeste reeds gedistri- beerd zijn, en op genees- en verbandmid delen en chirurgische instrumenten. DE TE VERWACHTEN BLIJDE GEBEURTENIS. Feestviering op den dag na de geboorte. In verband met de te verwachten heu gelijke gebeurtenis in bet Prinselijk Gezin is door bet ministerie van Binnenland- sche Zaken medegedeeld, dat de dag, vol gende op dien van de geboorte van een Koninklijken Prins of van een Konink lijke Prinses, zal worden gevierd als een verjaardag van een der leden van het Koninklijk Huis, d.w.z., dat de dienst op dien dag, na de morgendienst, als op Zon dag wordt verricht. Op den middag zullen derhalve alle rijksdiensten, -instellingen en -bedrijven gesloten zijn, voor zoover de dienst dit toelaat. Indien de dag, volgende op dien waar op de geboorte heeft plaatsgevonden, een Zondag mocht zijn, wordt de feestviering Een leder naar zijn meugi een aardworm voor den merel, Een pijp en Ibis-shag voor lederen fllnken kerel I verlegd naar den onmiddellijk volgenden Maandag. Terstond na het bekend worden van de geboorte, wordt van alle openbare gebou wen de nationale vlag uitgehangen. Deze vlag blijft hangen gedurende den daarop volgenden dag. H. M. de Koningin is gisteravond om kwart over acht per auto van het Paleis Soestdijk op den Ruigenhoek terugge keerd. BEZOEK AAN ONTGINNINGEN EN VEENDERIJEN. Z. K. H. Prins Bernhard heeft Vrijdag, den tweeden dag van zijn bezoek aan de provincie Drente, eerst een bezoek, ge bracht aan Rolde, waar het hunebed be zichtigd werd, evenals de Balloërkuil, de befaamde Germaansche rechtplaats. Vervolgens reed men naar Westerbork, naar de uitgestrekte terreinen van de be kende -ontginning „Het Witteveen" Hier heeft men, langs stoffige zandwegen en nieuwe straatwegen rijdende, in oogen- sohouw genomen, wat er gedurende onge veer 15 jaar door werklooze arbeiders is tot stand gebracht. Een woestenij van heide en veen, ter grootte van vele hon derden ha is 'herschapen in vruchtbaar bouwland met welvarende boerderijen, terwijl in het hart van deze ontginning een geheel dorp is ontstaan. De Prins bezocht allereerst de hoeve, bewoond door den landbouwer J. Gritter, een bedrijf van ongeveer 30 ha, dat be heerd wordt door een landbouwer, die des tijds als werkloos arbeider naar Witte veen kwam en aan de eerste ontginnings werken deelnam. Ook werd een bezoek gebracht aan de arbeiderswoning, bewoond dor het gezin Ubels. De Prins liet het geheele gezin, man, vrouw en enkele kinderen, aan zich voorstellen en bezichtigde de woning met schuren, veestallen enz., waarna de tocht werd voortgezet naar de heereboerderij „Zönnehoeve", bewoond door den heer H. Cool, waar ook weer het geheele be drijf in oogensehouw werd genomen. Na de kleuterschool en het kerkgebouw te hebben bezichtigd, heeft de Prins Wit teveen verlaten om via Emmen naar Kla- zienaveen te gaan, teneinde aldaar kennis te maken met het typisch Drentsch-e veen- bedrijf. Na den maaltijd heeft men op het ter rein der N. V. Klazienaveen het proces van het turfmaken in oogensehouw ge nomen, 't eerst, zooals dit thans geschiedt overeenkomstig het voor de crisisturfcen- trale uitgebrachte rationalisatierapport van de Ingenieurs Louwers® en Beresohot te Utrecht, en vervolgens op een ander terrein, zooals het naar de oude metho de nog in de meeste bedrijven geschiedt. Ook hier legde de Prins een groote be langstelling aan den dag. Toen men zich van het eene terrein naar 'het andere begaf, een wandeling door het veen van meer dan een kwartier, werd het gezelschap door een onweers bui met zwaren regen overvallen, zoodat inderhaast een arbeider moest worden nagezonden met regenkleeding. De bui dreef evenwel spoedig over en de excursie ondervond daarvan geen vertraging. Na met de verschillende onderdeden van het veenbedrijf te hebben kennis ge maakt, nam de Prins -afscheid van zijn begeleiders om via Hoogeveen, de pro vincie' Drente te verlaten. Binnenland. De Kabinetscrisis. Dr Colijn houdt be sprekingen. Prins Bernhard in Drente. De feestviering na de a.s. blijde gebeur tenis. Buitenland. Grootsche wapenschouw te Parijs. President Roosevelt over de neutrali teitswet. op gemakkelijks betalingsvoor waarden, Vraagt Inlichtingen. PENSIOENFONDS GRAFISCHE VAKKEN. To Amsterdam werd onder leiding van den 'heer H. Diemer, de algemeene verga dering gehouden van de voreeniging Pensioenfonds voor de Grafische Vakken. In zijn openingswoord vestigde de voor zitter de aandacht op de per 1 April '39 in het boekdrukkershedrijf ingevoerde vervroegde pensionneering, waardoor een daadwerkelijke bestrijding van de werk loosheid is bereikt. Uit het door den directeur Ir J. N. Smit uitgebrachte jaarverslag blijkt, dat de bedrijfsgewij-ze pensioenverzekering van alle georganiseerde drukkerijen in het land, waarin het fonds voorziet, aan het einde van het boekjaar 133 ondernemin gen bestreek met 11.550 verzekerde werk nemers. Ten behoeve van deze werkne mers zijn pensioenen verzekerd tot een gezamenlijk bedrag van f 6.315.132 per jaar, overeenkomende met een verzekerd kapitaal v. f63.151.328 (v.j. f61.431.755). Op den balansdatum waren 575 werkne mers in het genot van pensioen met een gezamenlijk jaarlijksch pensioen van f284.668. MIDDELBURG. Een heerlijke dag voor de ouden van dagen. Gistermiddag maakten bij' heerlijk zo merweer 204 ouden van dagen in 71 auto's de jaarlijksche rit door Walche ren. Het ging eerst over Veere, Vrouwen polder, Zeeduin, Oostkapelle naar Dom burg, waar de auto's werden verlaten en -de eerste versnaperingen werden geno ten. Over den Westkapelschen Zeedijk, Zoutelande, Biggekerke en Koudekerke ging het vervolgens naar Vlissingien. Op het terras van Brittannia konden de oudjes genieten van het fraaie uitzicht over de Schelde. Natuurlijk had ook hier weer een ont haal plaats. De heer (P. van -Surge dankte namens alle 204 gasten de commissie, maar ook de eigenaressen en eigenaars van auto's. Onder een regenhui reed men naar Middelburg terug. De commissie kan met groote tevreden heid op dezen dag terug zien. Oe muziekuitvoering op het Molenwater. Juiist tegen dat gisteravond de muziek- uitvloering van het 'Middelburgsch Mu ziekkorps op het Molenwater zou begin nen, begon het goed te regenen, doch even later was het weer droog. De heer Caro kon toen geen aanleiding vinden niet door te spelen. 'Het bezoek heeft er echter wel zeer londer geleden. De Ballonwedstrijd. In het verslag over de vergadering van Woensdag betreffende de feestelijkheden ter eere van de geboorte van een Prins of Prinses, is onvermeld gebleven, dat de 1750 balonnen voor den wedstrijd be schikbaar zijn gesteld door het Midza-co- mité, dat tevens ook voor een bedrag van f 50 aan prijzen aanbood. Wemeldinge. Op initiatief van Mevr. WillemsenVetten is alhier een Dames comité opgericht om aan de kinderen die in dezelfde maand geboren worden als de tweede telg uit het Prinselijk Gezin een aandenken te geven. 's Heer Arendskerke. Door het niet aannemen der benoeming tot lid van den raad dezer gemeente van dhr Jacs. de Schipper te 'sHeer Hendrikskinderen is benoemd verklaard dhr M. Dhijnkerke te 's Heer Arendskerke, welke zijn benoe ming heeft aangenomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1