D DE (B.0) DE ZEEUW Nederlandsch-Duitsclie relaties op ing tweede blad 42 !bn met zilveren randen. G Binnenland. Uit de Provincie De Wereldscheepsbouw. >PJES! ItZ te oefenen. De economische opvat- Sren <üe men thans in Duitschland land huldigt, verschillen nogal van die, welke wtj het meest juist achten. Het Rijtijdenbesluit. MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND WALCHEREN. De Middenstand en het Grootwinkelbedrijf. Bijna één millioen méér verreisd in Mei '39 dan in Mei '38. zo heer- fopt met aanstoot vandaag VAN VRIJDAG 14 JUNI 1939, Nr 241. Over dit onderwerp schrijft deStan- De Duitsche minister Funk heeft in ziin toespraak op de persconferentie wel een en ander gezegd, waarop critiek zou Maar met instemming vernamen wij, dat de Minister prijs stelde op uitbrei- dine van de economische relaties tus- achen Nederland en Duitschland. Zelfs werd het uitzicht geopend op uitbrei dingsmogelijkheden bulten de clearing om. Duitschland heeft behoefte aan vele [agrarische producten, die wtj zouden kunnen leveren. Maar de moeilijkheid schuilt in het gebrek aan dèviezen. De opbrengst van den industrieelen uitvoer Js tot dusver te gering om èn de groote behoefte aan grondstoffen, bepaaldelijk ook voor industriewerken ten behoeve r van leger en vloot, èn de behoefte aan voedingsmiddelen etc. in voldoende mate door invoer te dekken. Hoe de Duitsche Minister zich precies voorstelt om deze moeilijkheid te over winnen, ten einde met name tot meer uitgebreide relaties met Nederland te komen, is nog niet geheel duidelijk ge- maakt. Maar dat naar oplossingen ern stig gezocht wordt, is in elk geval ver- heugend. Nederland is, ook al werd hier allengs meer geproduceerd ten behoeve van de bmnenlandsche markt, toch altijd nog een van Duitschlands beste klanten. Dit blijkt ook uit de cijfers over het eerste halfjaar van 1939. De invoer uit Duitschland bedroeg 154 millioen gul den, tegen 147 millioen in de eerste zes maanden van 1938. Wij kochten dus in [Duitschland zelfs nog iets méér. Daar entegen daalde de waarde van onzen ex port naar Duitschland van SO op 74 mil lioen gulden. Natuurlijk geven deze cijfers niet een volledig beeld van de economische rela ties tusschen beide landen. Van betee- kenis zijn o.a. ook de transportdiensten, die Nederland aan Duitschland bewijst en waardoor verrekening moet plaats hebben. De stand van de clearing wordt voorts mede door de Indisch-Duitsche handelstransacties bepaald. Maar de cijfers bewijzen in elk geval, dat. Nederland nog steeds een goede af nemer is van Duitschlands industrieels voortbrengselen. Het schijnt ook voor Duitschland niet gewenscht, om ons te dringen naar andere markten. Het heeft bovendien aan onze agrarische produc ten behoefte, terwijl wij, reeds door onze ligging in de nabijheid van een groot Duitsche industriegebied als het ware voor den export van groenten, boter, enz. naar het buurland zijn aangewezen. Er is dus reden, om on danks groot verschil in staatkundige en econo mische opvattingen, weer op uitbreiding van de oude economische relaties be dacht te z ij n. 13 Augustus In werking. Naar gemeld wordt, heeft de minister i van sociale zaken ter kennis van de bur gemeesters gebracht, dat het de bedoe- hng is de Rijtijdenwet 1936 en 'het Rijtij denbesluit, waarvan de inwerkingtreding reeds eenigen tijd geleden was aangekon digd, Zondag 13 Augustus in werking te doen treden. FEUILLETON Naar het Engelsch van EMMA JANE WORBOISE 60) Maar hij is toch je broer. Jullie hebt ,j een en dezelfde moedeT." „Dat is zoo, maar je weet, dat wij in maatschappelijke leven de kinderen dpv va^ers zijdi, niet varai onze moe- dnnt' ontvangen onzen rang en stand man' 01120 mdeps- Nu was taijh vader een ford V?n aan2aeri 'en geboorte, een Traf- j vader varu Jannes was een arme Dlattm68'.] f zoon van 6011 no'S armer Plattelamdsheehneester. Hij zelf is niets ter iw, '6ncli£e> tobberige schoolmees- TT7 .n de erfgenaam van Guppage." èinrnif3^ k611 de erfgenaam van gestorven?» de Catherwoo(is dan wai^nfn' dat n*et' maar zijn onterfd, ginï i ^enoei? hetzelfde is. D'e erfopvol- rtprfo S ln mhn oud-over-g'root-vaders tijd iedereenVevannderpd' r u°odat GuPPa^e aaE kan toebehooren, wanneer het DE SPOORWEGEN EN DE DIENSTPLICHT. De directie der Ned. Spoorwegen ver zoekt ons mede te deelen, dat tot haar leedwezen in een advertentie voor nieuw personeel de voorwaarde is opgenomen: „vrijgesteld van militairen dienst of eer ste oefening vervuld hebbende". Deze beperking strekt geenszins tot haar bedoelingen. Verplichting tot mili tairen dienst is in geen enkel opzicht een beletsel om bjj de Ned. Spoorwegen in dienst te kunnen treden. DOUGLAS-BOMMENWERPERS. Achttien stuks arriveeren in September. Naar wij vernemen zullen de eerste Bou- glas-bommenwerpera, type 8 A, welke be stemd zijn voor het Nederlandsche leger en waarvan de onlangs door de regeering naar Amerika uitgezonden oommissie 18 toestellen heeft besteld, in September a.s. in ons land arriveeren. 'De toestellen zullen direct in Nederland aankomen en niet, zooals dit met vroegere buitenlandsche zendingen het geval was, te Cherbourg, Ongeveer half October zul len de laatste vliegtuigen van deze be stelling in ons land aankomen. DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en steun- uitkeering op boter, behoudens tusschen- tijdsohe wijziging, is voor de week van 13 tot 20 Juli vastgesteld op 50 cent per kg. INVOERVERGUNNINGEN VOOR TARWE IN BELGIE INGETROKKEN. Voorloopige maatregel om een einde aan speculaties te maken. De Belgische Minister van Landbouw beeft met ingang van heden de invoer vergunningen voor tarwe voorloopig inge trokken dit om een einde te maken aan de speculatie, die sedert eenige dagen op groote schaal is begonnen naar aan leiding van de geruchten, volgens welke de regeering voornemens zou zijn het in voerrecht op tarwe te verhoogen. Moest men deze speculatie ongebrei deld baar gang laten gaan, dan zouden daardoor aan de schatkist belangrijke in komsten worden onttrokken. DE BEVOLKING VAN ZEELAND. De bevolking van Zeeland steeg in 1938 van 253.924 tot 254.565. In Walcheren ging het aantal inwoners naar boveni en wel van '68.666 tot 69.091; in Zuid-Beve land van 50.998 tot 51.056; en in Noord- Beveland van 7448 tot 7474. De andere deelen der provincie geven allen eenige vermindering en wel Ooste lijk Zeeuwsch Vlaanderen van 57.252 tot 57.235; Westelijk 'Zeeuwsch Vlaanderen van 26.829 tot 26.546; Schouwen en Dui- veland van 23.592 tot 23.527 en Tholeni van 17.646 tot 17.620. Marinus Flipse onderscheiden. Op een concours, te Parijs gehouden, om den Prix-Albert Roussel 1939, heeft de bekende Rotterdamsche pianist, Ma rinus Flipse, afkomstig uit Wissekerke, een eervolle vermelding verworven. Het jubileum van het Leger des Heils». Ter sluiting van de jubileumdagen van het Leger des Heils zal Zaterdagavond op de Groenmarkt nog een openlucht- samenkomst plaats hebben. Zondag zal Kolonel Visser de samenkomsten komen leiden. Kolonel Visser is in zijn jeugd o.a. broodbakkersknecht te Middelburg ge weest en1 heeft alhier de eerste zeer moei lijke jaren van de opkomst van het Leger medegemaakt. Hij ging naar de kweek school van 'het Leger, in d'en tijd toen men het gebouw van het Leger te Yerseke in brand stak als uiting van baat tegen den arbeid van deze, nu algemeen als bijzonder nuttig erkende, instelling. Kolonel Visser beeft in zijn loopbaan bij het Leger 'o.a. verschillende jaren in Indië gearbeid. Ook was hij een tijdlang financieel secretaris van het Leger in Nederland. Verhuur van duingrond. B. en W. stellen den raad voor 2 per ceeltjes duingrond in de gemeente Vrou- slechts in de familie blijft. Mijn oom Ho race heeft zich zelf in ontzettende moei lijkheden gewikkeld, en naderhand is hij gansch en al beneden zijn stand gehuwd. Ik geloof, dat hij verschillende zoons en dochters heeft nagelaten, maar ik kan je onmogelijk zeggen op welk punt der aardbol zij zich bevinden, ik weet bet niet, en verlang het evenmin te weten. Zij zijn Catherwoods, dat is waar, maar zij kunnen nooit Guppage Catherwoods worden." „Maar waarom beeft de dochter van je oom Eldmund het landgoed dan niet ge- eifd? Zij behoort toch tot den ouderen tak?" „Gedeeltelijk omdat mijn overgrootva der natuurlijk een mannelijken erfgenaam verkoos, gedeeltelijk omdat oom Edmund Guppage verafschuwde, en zonder dit be zit was hij toch millionair; en ten derde, omdat grootmama altijd bij <jen ouden heer bleef, gedurende zijn laatste ziekte, en zij liet hem doen juist wat zij goed vond. Zij' stelde zijn testament op, en liet het hem onderteekenen in het bijzijn van behoorlijke getuigen; en toen heeft zij wel gezorgd, dat ik alles erfde wat er was en het is toch niet veel bijzonders! Een oud, uitgewoond buis, eenige bunders slecht gelegen land en een paar verval- wenpolder te verhuren voor f 10 totaal aan het departement van defensie. VLISSINOEN. Een raar heerschap. Woensdagmiddag meldde zich bij de politie alhier een 18-jarige jongen, die naar Rotterdam teruggezonden wilde worden en voorgeleiding voor de politie aldaar verzocht. Hij verklaarde als loop jongen bij een wasscherij te Rotterdam Maandag met zijn bakfiets waschgoed te hebben opgehaald en eenige kwitanties tem bedrage van ongeveer f 10 te hebben ge-incasseerd. In het bezit van het geld, had hij zijn bakfiets maar ergens onbe heerd in Rotterdam achtergelaten en had den trein naar Vlissingen genomen. Hier heeft hij twee dagen rondgezworven en 's nachts in een kermiswagen geslapen. Nu de pot verteerd was, vond hij het ge makkelijker maar door de politie per trein te worden teruggebracht, dan te voet of hier en daar met een vrachtauto mede te rijden, de thuisreis te volbrengen. Als verdacht van verduistering is hij gistermorgen naar Rotterdam overge bracht om ter beschikking van de politie aldaar te worden gesteld, (Yl, Crt.) GOES. De a.s. feestelijkheden. Men schrijft ons: Evenals andere jaren heeft de Oranje vereniging haar plannen voor de vie ring van den verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Aug. a.s. gereed, met de uitvoering waarvan het grootste deel der beschikbare middelen gemoeid is. Naast dit gebruikelijke feest vraagt de te verwachten blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin bijzondere aandacht. Het organiseeren van feestelijkheden ter gele genheid daarvan brengt vele moeilijkhe den met zich mede. De schoolkinderen o.a. zullen waar schijnlijk nog met vacantie zijn en daar door is mede door de afwezigheid van het grootste deel van het onderwijzend perso neel, zang op de Markt en optocht voor de kinderen althans in schoolverband niet mogelijk. Een ontvangen circulaire van het Mi nisterie van Binnenlandsche Zaken geeft aan, dat de dag, volgend op dien van de geboorte van een Koninklijken Prins of van een Koninklijke Prinses zal worden gevierd als een verjaardag van één der leden van het Koninklijk Hui®, d.w.z. dat de dienst op dien dag, na de morgendienst als op Zondag wordt verricht. Op dien middag zullen derhalve alle Rijksdiensten -instellingen en bedrijven gesloten zijn, voorzoover de dienst dit toelaat. Valt deze middag op een Zondag, dan wordt de feestviering verlegd naar den onmiddellijk volgenden Maandag. Rekening houdend met bovengenoemde instructies en van meening zijnde, dat de geboortedag zelve niet ongemerkt kan voorbijgaan, 'heeft het Bestuur de navol gende regelingen getroffen: a. Indien de geboorte plaats vindt vóór 7 uur des avonds dan zal direct bij het bekend worden hiervan de klok worden geluid en vroolijke muziek worden ge maakt op de Markt, zoo mogelijk met volkszang, met na afloop muzikale rond wandeling door de stad. Op den middag van den volgenden dag, dus op den offi cieel vastgestelden middag zai er een con cert zijn op de Markt, waarvan de num mer® zullen worden afgewisseld door Op het peil van verleden jaar. Volgens de scheepsbouwstatistiek van Lloyd's Register of Shipping is over de geheele wereld, zonder Rusland en Span je, de tonneninhoud van schepen in aan bouw weer tot het peil van verleden jaar gestegen; het aantal onderhanden sche pen is echter belangrijk kleiner. In het afgeloopen kwartaal is de hoeveelheid werk toegenomen met 3 schepen en 155.625 ton tot 719 (v.j. 801) schepen en 2.859.292 (2.826.902) ton bruto inhoud. In Nederland is meer dan 70.000 ton nieuwe scheepsruimte op de hellingen gezet, of ongeveer tweemaal zooveel als in het voorafgaande kwartaal, doch werd nog belangrijk meer gereedgekomen werk aan de reederijen afgeleverd, zoo dat het onderhanden werk met 18 sche pen en 19,307 ton is verminderd tot 85 (v.j. 115) schepen en 223.381 (280.816) ton bruto inhoud. len boerderijen aan den anderen kant van Gretton, die daarenboven nog bespot telijk laag verpacht zijn! Indien ik slechts een paar duizend pond in handen had, dan zou ik wel spoedig hier veranderin gen maken. Maar grootmama wil mij rooit iets mededeelen omtrent den staat mijner zaken, ofschoon zij als mijn voog des mijn gansche vermogen onder haar beheer heeft. Op dit ééne punt is zij altijd schrikkelijk geheimzinnig. Maar wacht maar, wanneer ik eens meerderjarig ben! Ho, ho, Christal, ma belle, dan zullen wij zien, wat ons te doen staat." „Maar dat kan toch eerst na drie ja ren geschieden?" „Ja, want ik word achttien jaar in September. James is pas kort geleden meerderjarig geworden, maar dat is voor hem van weinig belang. Zooals ik je reeds vroeger heb gezegd, heeft zijn va der hem niets nagelaten; de 200, die hij van zijn grootvader geërfd heeft, zijn totaal opgebruikt, zoodat hij nu letterlijk niets meer bezit, dan wat hij verdient." „Dat klinkt al zeer vreemd, want hij is toch de zoon van mevrouw James Traf- ford." Vergeef me, hij is de zoon van me vrouw Lascelles. Mijn vader stierf reeds, toen ik nog een klein kindje was. De oude spreker® yan verschillende gezindten. b. Vindt de geboorte plaats des avonds na 7 uur, dan zal het in de eerste alinea onder a genoemde samenvallon met het program van den middag (onder a. twee de alinea), zoodat dan de muzikale rond wandeling het slot vormt van den mid dag. De Oranjevereeniging wekt hij voorbaat op tot vlaggen, om de stad eon feestelijk aanzien te geven en hoopt op een spon tane uiting van liefde en van verknocht heid aan het Oranjehuis. Kloetinge. Aangereden. Donder dagmiddag werd in de Lewestraat H. M. alhier, aangereden door een vrachtauto met aanhangwagen. De getroffene be kwam een beenbreuk en werd in het zie kenhuis opgenomen. Kapelle. Een zoon van den fruitkwee- ker M. S, alhier kwam bij het plukken van kersen, zoodanig uit den boom te vallen dat directe geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Wolphaartsdljk. Woensdag maakten de ouden van dagen uit deze gemeente, dank zij de welwillende medewerking van de verschillende autobezitters een rijtoer. Deelgenomen werd door plm. 85 oudjes welke vervoerd werden met 23 luxe wa gen® en 1 autobus. Via Bergen op Zoom, waar eenige ververschingen werden ge bruikt, werd gereden naar Breda waar werd gegeten, om daarna de terugtocht te aanvaarden. Jammer, dat op den terugtocht onder Roosendaal een der wielen van de autobus warm liep, zoodat de inzittenden der bus overgenomen werden in de luxe wagens. Dit veroorzaakte eenige vertraging. De muziekvereeniging die reeds stond opge steld, kreeg telefonisch bericht van de vertraging en maakte intusschen 'n rond gang door de kom van het dorp. Om ruim half elf kwamen allen opgeto gen over het vele dat zij hadden geno ten de gemeente binnen. Advendo zorgde voor een blijde thuiskomst. Kruiningien. Het bouwen van het elec- trisch gemaal in het vergroote sluiskom ten behoeve van het Waterschap Kruinin- gen vordert slechts langzaam. Deze week is de damwand die het water tegenhoudt voor de bouwput, doorgebroken, zoodat een nieuwe damwand noodzakelijk is, Dit is niet de eerste keer dat genoemde dam wand het begaf. lerseke. Benoemd tot plaatsverv. Wijk zuster, mej. N. de 'Gloe van Rotterdam. Ringvergadering N. J. V. De Ring Walcheren van het Ned. Jon gelingsverbond hield Donderdagavond een goed bezochte vergadering op het binnenplein van het fort Rammekens, die begunstigd werd door prachtig zomer weer. In zijn openingswoord heette de heer J. Schipper in het bijzonder de dames welkom, die voor 'teerst uitgenoo- digd waren, ds Bartlema van Ritthem en de heeren v. d. Weijde en de jonge leden der P. C. van Z.-Holland of Zeeland. Hierna hield de heer C. de Visser van Ritthem een inleiding over Gen. 4 116. Medegedeeld werd, dat het plan bestaat 28 en 29 Oct. a.s. een weekeind te houden te Zoutelande, waar dr Itter- son aanwezig zal zijn. Na de pauze werd als proef een improvisatiewedstrijd ge houden, die uitstekend slaagde en waarbij de heeren de Nie, Terwoerd en Verbeek prijswinnaars werden. Na een slotwoord van den voorzitter sloot ds Bartlema met dankgebed. Het was een mooie avond. Grijpskerke. Loop der bevolking over de maand Juni 1939. Ingekomen; geen. Vetrokken: Johanna Kaljouw, dienst bode A 19, naar Koudekerke; Jo>os Dek ker, landbJknecht, B 92, naar Meliskerke Arnemuiden. D'e muziekvereeniging „Arnes Genoegen", directeur dhr F. Buis, hoopt Zaterdagavond bij gunstig weer een concert te geven op bet marktplein, aan vang 8 uur (zomertijd). (Belangeloos be richt.) De vrouw van den landbouwer en vrachtrijder S. had het ongeluk zoodanig op de straat te vallen en haar rechter arm zoo te bezeer en, dat ze zich op me disch advies voor een nader onderzoek naar het ziekenhuis te Middelburg moest begeven, waar bleek dat ze een armfrac- tuur had opgeloopen. heer Catherwood heeft hem eenige maan den overleefd; hij is zeer oud geworden. Het schijnt, dat de Traffords over het geheel geen hoogen ouderdom bereiken." „Waar ben jij geboren, Louis?" „In Indië, evenals mijn vader. Madame huwde met kapitein Trafford, dat weet ge, en toen ging zij naar Indië met één kindje, een klein schepseltje, dat gedu rende de reis stierf. Mijn vader werd ge boren niet lang na haar aankomst in dat land, en sedert dien tijd gingen Madame en haar echtgenoot ieder hun eigen weg; zoo heeft men mij' verteld. Hij was slechts zeer kort ziek; in dat heete klimaat duurt geen ziekte ooit lang, de menschen sterven of herstellen spoedig. „Ik wenschte wel te weten, Louis, hoe veel dergelijke huwelijken er toch wel be staan? D'aar hebt ge bijv. tante Mona zij is diep ongelukkig, en met reden! Mijn eigen vader en moeder waren ook niet ge lukkig. Hoe was het met je ouders, weet je dat ook?" „O, ik geloof, dat zij gelukkig samen leefden. Zij zijn slechts anderhalf jaar getrouwd geweest. Ik kan mij nog wel eenige voorstelling van Indië maken. Wij vertrokken, toen ik nog een heel kleine jongen was, maar ik geloof toch, dat ik sommige plaatsen nog zou herkennen; Motie van het Chr. Middenstandscongres Op het te Utrecht gehouden congres van den Christelijken Middenstandsbond is na een rede van prof. mr P. Lieftinck, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam, over „actueele midden- standsvragen" met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin waardee ring wordt uitgesproken voor de maat regelen, welke de regeering de laatste jaren ten bate van den middenstand heeft getroffen. Overwegende, dat het behoud van een gezonden middenstand in Nederland moet worden beschouwd als een natio naal en sociaal belang van de eerste orde en dat de bestaanspositie van den middenstand door de uitbreiding en de concurrentiemethoden van de grootwin kel- en filiaalbedrijven ten zeerste wordt bemoeilijkt, spreekt de bond als zijn mee ning uit, „dat voor den middenstand tijd en gelegenheid moet worden geschapen om zich te herstellen van den voortduren- den terugslag der laatste decenniën en zich aan te passen aan de groote ver anderingen in de economische verhou dingen; dat dit consolidatieproces uit overwe gingen van sociale rechtvaardigheid en wegens het gevaar van te groote vernie tiging van algemeen en nationaal belang niet uitsluitend kan worden overgelaten aan de vrije ontwikkeling; dat de bond uit dien hoofde oordeelt, dat de uitbreiding van het grootwinkel en filiaalbedrijf aangewende concurren- tie-methoden gedurende een voldoend aantal jaren door onder deskundige voor lichting tot stand te brengen wettelijke maatregelen dienen te worden beperkt, en dat de gegroeide en groeiende ver houdingen uitstel van het nemen van dusdanige maatregelen niet meer ge- doogen". Bij de beantwoording van de vragen, welke naar aanleiding van zijn referaat gesteld waren, had prof. Lieftinck als zijn meening te kennen gegeven, dat noo- dig zou zijn, dat van overheidswege een maatregel getroffen wordt om de vesti ging in kleine gemeenten van warenhui zen (bijvoorbeeld in gemeenten beneden honderddnizend inwoners) te verbieden, en om uitbreiding van bestaande waren huizen tegen te gaan door bijvoorbeeld te verbieden uitbreiding van het aantal artikelen, dat er verkocht wordt. Meliskerke. Loop der bevolking over de maand Juni 1939 Ingekomen: Joos Dek ker, landb. knecht, B 14, uit Grijpskerke; Willemina Melse, zonder beroep, A 103a, uit Aagtekerke. Vertrokken: geen. In vijf maanden bijna vier millioen meer ingekomen bij de N.S. dan het vorige jaar. De ontvangsten der Ned. Spoor wegen over Mei 1939 bedroegen f 9.224.420,42 tegen f 7.945.397,20 over Mei 1938. Een voordeelig verschil dus van niet minder dan f 1.279.023,22. De ontvangsten uit het reizigers- en baga- gevervoer (die voor het eerst sedert ja ren in Mei de 5 millioen haalden) geven een voordeelig verschil te zien van f 926.605,96, dus bijna één millioen. Verschillende factoren zullen hiertoe hebben bijgedragen: de geleidelijke ver betering van den economischen toe stand, het einde van het rijden der wilde bussen en last notieast de vrijgevige be palingen van de spoorwegen. De ontvangsten uit het goederen- en veevervoer droegen f 220.482,30 aan het voordeelig verschil bij, hetgeen welis waar niet onbevredigend is, doch weinig in verhouding tot de ontvangsten uit het reizigersvervoer. Mogelijk dat na het in werking treden der aanhangige wet ten ook hierin verbetering komt. De post-ontvangsten waren als ge woonlijk f 15.000 lager, de „diversen" daarentegen f 146.934,96 hooger dan in Mei 1938. In totaal is thans over de eerste vijf maanden van 1939 een voorsprong ver kregen van f 3.753.741,08. ofschoon, het kan wel zijn, dat die her innering slechts in mijn verbeelding be staat, en opgewekt is door veel platen te zien en dikwijls over al die plaatsen te hooren spreken. Toen wij in Europa kwa men, hebben wij het eerst in Tyrol ge woond. Te Munchen ben ik op een kost school geweest, en naderhand te Berlijn; Madame was er zeer op gesteld, dat ik de moderne talen vloeiend zou leer en spreken. Na verloop van eenigen tijd ver lieten wij' ons Tyrolisch verblijf en brach ten ongeveer een jaar door met heen- en weerreizen in Noordelijk Italië. Toen heb ben wij gedurende den winter ons verblijf gehouden in Cannes, en met het voorjaar gingen wij naar de Riviera. Eindelijk vertrokken wij naar Parijs, en daar had den wij ons gevestigd, alsof dit onze vaste woonplaats nu voortaan zou zijn, totdat plotseling werd besloten om naar Engeland te vertrekken; toen sprak grootmama voor de eerste maal met mij over Guppage, mijn erfenis, mijn voor uitzichten, en die gansche verdere Ge schiedenis. Zoodoende kwamen wij hier, en ik had nog nooit zulk een onaange name plaats meer gezien. Mijn ontmoe ting met jou Ghrystie, was mijn eerste zonnestraaltje. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5