Wijziging van de Spelling. Uit de Provincie gezag van degenen, die leiding hebben te geven, kan zich hier doen gelden, op dat de vorm en de toon der discussies zij zooals die onder Christenen past. Wij durven het nu eenmaal, zegt spre ker wat dit betreft, met de vrijheid aan. Maar die vrijheid legt dan ook voor de genen, die ervan genieten, den eisch op van de grootst mogelijke zelftucht. Dat wij het met elkander in verschil lende punten niet eens zijn, behoeft op zichzelf niet erg te wezen, indien wij elkander maar willen begrijpen. Want al zijn wij het dikwijls niet eens, wij zijn toch één. Maar die vaste wil tot wederzijdsch begrijpen moet er dan ook zijn. Om der wille van de zaak, die wij dienen, en dat is niet onze zaak, maar de zaak des Heeren. De moeilijkheden, waarmee wij te kam pen hebben, aldus spr., zijn ernstig. Er is inderdaad een gevaarlijke kant aan. Zij leggen een zware verantwoordelijkheid op ons allen. Maar indien die vraag naar den wil des Heeren ons niet loslaat, en heel ons doen en laten ook in dienst van onze Universiteit beheerscht, dan behoeven wij de toekomst niet donker in te zien. Dan, maar ook dan alleen. Geve God in Zijne genade dan ook het gebed in ons aller hart: „Leer mij Heere, Uwen weg ik zal in Uwe waarheid wan delen, vereenig mijn hart tot de vreeze van Uw Naam". De jaarverslagen werden goedgekeurd. In de vacature Mr B. H. A. Grosheide (niet herkiesbaar), werd tot bestuurslid gekozen Mr H. Bijleveld. Daarna werd door dhr C. S m e e n k gerefereerd over „Universiteit en maat schappij". Verder werden nog toespraken gehou den door Prof. Grosheide over „Voor heen en thans". Dr J. Hoek over „De po pulariteit van de V.U." en Ds J. Douma, die een opwekkend slotwoord sprak. VOOR MIDDELBARE, GYMNASIALE EN ONDERWIJZERSEXAMENS. De buigings n weer terug. Gisteren zijn uitgegeven de staatsbla den nrs. 365 tot en met 368, zijnde de koninklijke besluiten van 8 Juni 1939.' Betreffende de schrijfwijze van de Ne- derlandsehe taal bij het eindexamen der gymnasia, het examen, vermeld in arti kel 12 der Hooger-Onderwijswet, de eind- .examens van de openbare en aangewezen bijzondere hoogere burgerscholen B en de bekwaamheid als onderwijzer en als hoofdonderwijzer. Hierin is bepaald, dat de besluiten van 28 Augustus 1934 (staatsbladen nrs 484 tot en met 487), zooals deze zijn ge wijzigd bij Kon. besluit van 18 Juli 1936 (staatsblad 369) met ingang van 1 September 1939 als volgt gelezen moeten worden „Bij het schriftelijk werk volgt de ad- spirant de schrijfwijze volgens de Vries en te Winkel, evenwel met inachtne ming van het onderstaande: 1. de e wordt in open lettergrepen niet verdubbeld. De ee blijft echter aan het einde van een woord, alsmede in afleidingen en sa menstellingen van woorden op ee. Als samenstellingen van woorden op ee wor den ook beschouwd samenstellingen, waarvan het eerste lid, op een ee-klank uitgaande, niet of niet meer als afzon derlijk woord voorkomt; 2. De o wordt in open lettergrepen niet verdubbeld. De oo blijft echter voor ch in woor den: goochelen, goochem, loo chenen, alsmede in hun afleidingen en samenstellingen; 3. Sch wordt alleen daar geschreven, waar de ch gesproken wordt. De ch blijft echter in het achtervoegsel isch; 4. De verbuigingsuitgangen e en en van het lidwoord een, van geen en van de bijvoeglijk gebruikte bezittelijke voornaamwoorden m ij n, uw, z ij n, hun, naar, mogen worden weggelaten, behalve in staande uitdrukkingen, als hare hoogheid, te zijnen hui- z e, en in bijzondere taal en bijzonderen stijl. 5e. De schrijfwijze der namen van pu bliekrechtelijke lichamen blijft onveran derd, zoolang niet langs wettelijken weg tot verandering is besloten. De regels 1 tot 3 worden derhalve op deze namen niet toegepast; Aardrijkskundige namen. b. Op aardrijkskundige namen, die geen aanduiding zijn van een publiek rechtelijk lichaam, mogen de regels 1 tot 3 worden toegepast. Dit geldt ook, evenwel met overeenkomstige toepas sing van het onder c bepaalde voor de bjjvoegelyke naamwoorden, al of niet van een aardrijkskundigen naam afge leid, die als afzonderlijk woord deel uit maken van zoodanige aardrijkskundige namen c. In woorden, die van aardrijkskun dige namen zijn afgeleid, en geen deel uitmaken van een aardrijkskundigen naam, volgt het achtervoegsel de regels 1 tot 3. Het grondwoord of het gedeelte daarvan, dat in de afleiding voorkomt, behoudt den vorm, dien het volgens het onder a en b bepaalde heeft, evenwel met dien verstande, dat de regels 1 tot 3 worden toegepast op den klinker van de lettergreep, die onmiddellijk aan het achtervoegsel voorafgaat. In afleidingen van aardrijkskundige namen, die volgens het onder a en b be paalde sch aan het einde behouden, blijft (s) sch bewaard; d. Namen van landen, zeeën, rivieren, steden, enz. in het buitenland, waarvoor men in Nederland een eigen benaming heeft, alsmede hun afleidingen volgen de regels 1 tot 3". Door deze besluiten is, zooals reeds was aangekondigd, het stelsel van 1934 j gedeeltelik verlaten. Het voornaamste is, dat de geslachtenregeling van De Vries en Te Winkel weer zal moeten worden toegepast van 1 September. BOND VAN CHRISTEN-BOERINNEN, BOERENDOCHTERS EN ANDERE PLATTELANDSVROUWEN EN -MEISJES. Deze Bond vergaderde Dinsdag te Mid delburg. Mevrouw J. BogersVisch, pre sidente, opende de bijeenkomst en merk te op, dat het leven van den Bond |in Zeeland nog in een beginstadium vér- keert. Terwijl hij in andere provincies over het algemeen zeer vlug groeit, blijft Zeeland achteraankomen. De aardrijks kundige ligging zal wel mee schuld hier aan hebben, doch zeer zeker ook de remmende houding van verschillende ouderen, die meenen, dat een organi satie voor boerendochters en boerinnen onnoodig is. Is dit waar? Moet een toe komstige boer zich wél verder ontwik kelen en zorgen, technisch en maatschap pelijk op de hoogte te zijn en heeft de boerin dit niet noodig? Zijn er vóórhaar ook niet zeer veel veranderingen geko men als we haar werk met dat van haar moeder vergelijken? Hoe kan zij een goede steun en hulp voor haar man wor den, wanneer zij niet op de hoogte is van de geestelijk-zedelijke beteekenis van een .gezonden boerenstand, waarin ook zij een taak te vervullen heeft, die God haar gaf? In andere doelen van het land heeft men dit zeer goed begrepen. Spr. twijfelt niet, gezien de zeer groote. belang stelling, vooral van de jongeren voor deze vergadering, of ook hier komt ver andering. Mej. Brants uit Zelhem sprak ver volgens over „Bezit". Wat doen wij met ons geld? „In de kous" stoppen en vei lig opbergen? We kunnen het ook. naar de spaarbank brengen, zoodat het zon der moeite een kleine rente opbrengt. Als derde mogelijkheid kunnen wij er papieren voor koop-en. Hierbij moet men er zelf moeite voor doen en zorgen, dat de papieren goed vertrouwd zijn: zelf denken, zelf werken en beslissen. Ook kan men een lijfrente koopen; het geld wordt uit handen gegeven en men heeft een rustig leven. Voor ons geestelijk bezit staan de za- ken eigenlijk precies zoo. Onze persoonlijkheid, ons verstand, naaien we die „in de kous", zoodat het geen rente opbrengst Of laten we ze op de spaarbank van 't eigen huis, het eigen mi lieu? De rente deel je dan niet verder uit, laat niemand merken, wie je bent, en wat je kunt. Fondsen koopen? Wer ken dus, kennis uitdeelen, doorgeven, anderen helpen met je invloed, je be grip, zoodat de fondsen hooge rente op brengen. De middensluis te IJmuiden wordt op het oogenblik van nieuwe deuren voorzien. Een der kolossen wordt gemonteerd, En de ljjfrente? Men kan lid van een vereeniging zijn, braaf iedere vergadering aanwezig zijn, meesjokken, en toch niet werkelijk meeleven, zoodat niemand iets aan ons heeft en er net zoo goed eem leege stoel kon staan. Christus zegt: „Doet handeling totdat Ik kom". Dan hebben we rekenschap te geven van alles, onze persoonlijkheid, ons verstand, de kansen, die we nu heb ben. De heer P. de Kam, secr. van den C. B. T. B. in Zeeland, sprak namens zijn organisatie. Ook in Zeeland begint de beteekenis van het Chr. Landbouwhuishoudonder- wijs door te dringen. Bond en onder wijs zullen elkaar tot grooten steun kun nen zijn. Namens de Chr. Jonge Boeren organi satie sprak de heer J. A. Geelhoed de beste wenschen uit voor den Bond in Zeeland. Tenslotte werd in principe besloten een gewestelijke afdeeling Wal cheren op te r.chten, waarvoor zich reeds meerdere leden aanmeldden. H.erna slui ting. HET AVONTUUR MET DE „SPINNEKOP". Het avontuur van de zes Duitschers, waaronder één vrouw, die met het kleine in slechten staat verkeerend jachtje, ge naamd „Spinnekop", dat eerst te Han's- wcert is aangekomen, Maanda0middag in de haven van Vlissingen waren binnen gesleept, is voortgezet. Op verzoek van den commissaris van politie te Vlissingen', die de landing van deze menschen had geweigerd, heeft de scheep\aartinspectie Maandagavond het 'vaartuigje 'onderzocht, waarna geen toe stemming werd verleend om uit te varen, daar het bootje verre van zeewaardig was. D'eze Duitschers bleken echter niet ontmoedigd. Door bemiddeling van de S. H. V. werd bet bootje aldaar op het •droge gezet en de bemanning toog aan den arbeid. Inderdaad gelukte het hun om met eigen middelen en materialen1 hun bootje voldoende te dichten, waarna de 'scheepvaartinspectie toestemming gaf om bij kalm water naar Oostende te varen. Gisternacht om drie uur is het zestal vol goeden moed 'vertrokken naar 'Oostende. Zij zijn vast ,van plan om in de Spin nekop over te varen naar Engeland. Zij zullen trachten daar aan land te komen, doch zij begrijpen volkomen, dat daar weinig kans voor is, waarom zij besloten zijn, 'ondanks hun weinig zeewaardig vaartuig, de tocht naar Zuid-Ameri'ka te wagen. Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Apel doorn geeft in overweging, d'engenen, die wenschen te reflecteeren op een adver tentie, waarin bij J. A. van der Horst, wonende Stoppelbergweg no. 25 te Beek bergen een huisknecht wordt gevraagd, om alvorens op dié. aahbieding in te gaan zich om inlichtingen tot hem te wenden. Spoorwegraad. De Minister van Waterstaat heeft tot 1 Juni 1942 tot lid in den Spoorwegraad benoemd den heer A. Jeronimus, lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middel burg. GOES. Bevolking. Ingekomen Wed. J. P. Joossen, zon der. beroep, van Halsteren, J. Valckestr. 7; M. G. de Feijter, hulp huish., van Heteren, Tulpstraat 46; J. P. van Rij, verpleegster, van Amsterdam, Oostwal 31; A. Tempelaars, dienstbode, van Was senaar, Ro-mmerswalestr. 12; J. Heijns- dijk en gezin, melkslijter, van Kloetinge, Tulpstraat 49; G. J. Rijn, winkelbedien de, van Tilburg, Scheldestraat 2; P. A. Filius, varensgezel, van Vlissingen, Pr. Julianastr. 6; E. van der Laan, zonder beroep, van Middelburg, Klokstraat 3; L. G. Trommelen, leerl. instr. maker P.T.T., van Teteringen, Leliestraat 15; H. A. M. Borgemeester, kleermaker, van 's-Herto- genboscb, Blaaubeenstraat 10. Vertrokken G. F. Maartense, leerl. verpleegster, van Stoofstraat 5 naar Lei den; P. G. A. Lies, teekenaar, van Oost singel 144 naar Den Bosch; G. J. J. Peperzak, bankwerker, van Nieuwstraat 44 naar Vlissingen; J. H. Zuidema, leerl. verpleegster, van Rimmelandplein 1 naar Dordrecht; Wed. G. Steenbergen, zonder beroep, van Groote Kade 26 naar Zwol lerkerspel; G. S. van Haaren en gezin, adj. comm. regie, van Leliestraat 57 naar Eindhoven; J. J. van Boven, melkknecht, van Blaaubeenstraat 5 naar Luxemburg; B. TLmer, dienstbode, van Patijnweg 4 naar Beieren; C. Slabbekoorn, dienstbode, van Westwal 22 naar Rilland Bath; F. van der Peijl en 'vrouw, zonder beroep, van Westwal 28 naar Vlissingen; L Schrijver, dienstbode, van Groote Markt 8 naar Kloetinge; A. C. J. van Altena, laborant, van Oostsingel 146 naar Heiloo; D. D'ijl, dienstbode, van Couwervestraat 60 naar Waarde; P. C. 'Callenfels en ge zin, hoofdinsp. verz. Mij., van Voorstad 79 naar Voorburg; J. Harinck en gezin, adj. insp. Verz. Mij, van Blaaubeenstraat 1 naar Amersfoort. De Goesche Wijkverpleging dankt hartelijk voor de- onderstaande giften ontvangen in de maanden April, Mei en Juni 1939. Twee giften van f 25, één van f 10, vijf van f 5, twee van f 3, acht van f 2.50, zes van f 2, twee van f 1.50 en elf van f 1. Het jubileum van „Hosanna". Ter gelegenheid van bet 50-jarig be staan van de Harmonie „Hosanna" al hier, hetwelk a.s. Dinsdag 18 Juli met een Feestconcert in het Schuttershof her dacht staat te worden, is door de Har monie „Euphonia" een concert aan de jubileerende vereeniging aangeboden, te geven op de Groote Markt alhier op a.s. Maandag 17 Juli. Dit bewijs van sym pathie is door „Hosanna" dankbaar aan vaard. ZUID-BEVELAND STAKING TE RILLAND-BATH BEËINDIGD. Doordat de erwten te rijp zijn gewor den, om nog groen te kunnen worden geplukt, hebben de gebroeders N. te R i 1 - land-Bath besloten het plukken te beëindigen en behoort ook de staking on der de erwtenplukkers, welke van Dins dag 4 Juli tot gisteren heeft geduurd, weer tot het verleden. Hoewel deze staking de gemoederen in het 'dorp in beroering heeft gebracht, is zij toch rustig verloopen. Ongeregeldheden hebben niet plaats gehad. Ovezande. De werkverschaffing en steunverleening wordt in deze gemeente definitief stop gezet met ingang van 17 Juli a.s. Alhier is op 46-jarigen leeftijd plotseling overleden de heer J. Verhoef, in leven dierenarts in deze gemeente. De over edene was o.a. Keuringsvee arts in de gemeenten aangesloten bij de centrumgemeente 0 ezande en hoofd van den Luchtbeschermingsdienst in deze ge meente. Baar'and. Het bestuur van de afdee ling Baar'and van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming koos tot voorzitter Ds B. Dagevos, tot secretaris de hoer H. L. K. Leys en tot penningmeester de heer H. A. Minnaard. E'en tentoonstelling zal worden aange vraagd. Ook zal er lectuur over luchtbe scherming worden gekocht. Bovendien zal de bevolking voorlichting krijgen door te houden voordrachten. 's-Heerenhoek. Gemeenteraad. Nog geen nieuw raadhuis. In de Raadsvergadering was ingekomen: Be sluit van Ged. Staten van Zeeland, waar bij goedkeuring onthouden wordt aan het sluiten 'van een geldleening ten behoeve van het bouwen van een nieuw raadhuis met ambtswoning voor den burgemeester om reden het voor het oogenblik ontijdig schijnt tot dekking der eventueele kost'en van dien bouw thans reeds een geld leening aan te gaan. De ileden geven den burgemeester vrij heid het stuk van het Bouwmeestersgilde, kring Middelburg, betreffende bouwtoe zicht Zuid-Beveland en den brief van de heeren Rothuizen te Goes 'en Middelburg niet voor te lezen, omdat de Raad niet de plaats is om onaangename verhou dingen tusschen de heeren architecten te bespreken. De voorzitter deelt mede, dat bij open- hare aanbesteding onder de aannemers van deze gemeente de verbouwing van de lagere landbouwschool is gegund aan den laagsten inschrijver den heer J. Brand voor de som van f 835 '(begroeting f 1000). De nieuw benoemde leden van den Raad worden allen toegelaten na onder zoeik der geloofsbrieven. De begrooting 1939 wordt gewijzigd volgens de wenschen van Ged. Staten. Ook worden de door dit college gestelde bij zondere voorwaarden aanvaard. 'Mitsdien wordt de jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie voor 1939 vastgesteld op f700. Bij de rondvraag wijst het lid Wester- weele op den minder goeden toestand van den oprit naar de Werrilaan. B. en W. beloven deze te doen herzien. Wethouder Raas bespreekt de 'stopzet ting van de werkverschaffing en steun verleening. De voorzitter antwoordt, dat naar om standigheden zal gehandeld word'en; blij ken om gemotiveerde redenen nog werk- loozen te zijn die niet naar den Wierin- germeer kunnen, dan zal getracht wor den evenals vorige jaren te bandelen. WALCHEREN Oostkapelle. Woensdag herdacht Mej. H. J. Breel het feit, dat zij 25 jaar als hoofd der C'hr. Bewaarschool werkzaam is. Van verschillende zijden mocht zij felicitaties ontvangen, terwijl er een groot aantal bloemstukken aan huis werden be zorgd. Des middags was het voor de 'kleuters feest. In de versierde bewaarschool had het geheele bestuur met de eere-voorzit- ster, Freule van Citters, zich vereenigd. De voorzitter gewaagde'in zijn toespraak van de groote waardeering van het be stuur voor het vele werk, dat door haar dag aan dag voor de kleuters wordt 'ver richt, De kinderen werden nu getracteerd. Verschillende cadeaux van 'het bestuur van de kinderen en van de ouders zullen de herinnering aan dezen dag voor de jubilaresse levendig houden. Aagtekerke. Woensdagavond werd in Irene gelegenheid gegeven voor alle be langstellenden tot het bezichtigen van de kleedingstukken die in den afgeloopen winter door de Chr. Meisjesvereenigin- gen werden gemaakt. De groote meisjesve: eeniging Helpt Elkander vervaardigde 49 kleedingstuk ken die in verschillende gezinnen in de gemeente werden uitgedeeld. Door de kleine meisjesvereeniging „Van Knop tot Bloem" werden 22 klee dingstukken gemaakt welke allen ten goede komen aan de Stichting Kinder- zorg te Middelburg. De heer P. de Visser Pz. Jr. heeft zijn benoeming tot lid van den gemeente raad aangenomen. Bigjekerke. Gemeenteraad. Woensdagmiddag vergaderde do gemeen teraad. Besloten werd niet toe te treden tot het Borgstellingsfonds voor de Zeeuw- sche eilanden. Van de P.Z.E.M. zal een terugbetaling ontvangen worden van f 145 50 voor de gemaakte kosten voor het ondergrondsch net. Besloten werd deze gelden te bestemmen tot aflossing van de voor dit doel aangegane leening. Van de afd. Zeeland der Ned. gemeenten was een gedenktegel ontvangen, vervaardigd ter gelegenheid van haar 10-jarig be staan. Besloten werd tot aankoop van een nieuwe ambtsketen voor den burge meester. Goedgekeurd werd de rekening van het Burg. Armbestuur over 1938. De ontvangsten waren f2488,74, de uitgaven f 2361,07, goed slot f 127,67. Bij gehouden stemming voor derden ambtenaar van den Burgerlijken Stand werd gekozen de heer J. Moens. Het advies inzake toepassing van art. 3, 2e lid der gemeentewet (streek- ontvanger), werd behandeld in geheime zitting. De geloofsbrieven der nieuwgeko- zen raadsleden werden in orde bevonden. De voorz. bracht hierop ter sprake den verkoop der oude brandspuit. Hiervoor is door een gegadigde geld geboden, terwijl bij den laatst voorgekomen brand geble ken is, dat de nieuwe spuit goed voldoet, zoodat hij meende te kunnen adviseeren de oude spuit van de hand te doen. Dhr P. Janse meende, dat het geen geschikte tijd is, gezien de gespannen internatio nale toestand de spuit nu te verkoopen. Ze is nog goed bruikbaar. De raad kori zich met de zienswijze van den heer Janse vereenigen, zoodat de spuit niet verkocht zal worden. Een verzoek van dhr Joh. Wisse het voetpad bij zijn hof stede recht door te mogen trekken, werd naar B. en W. verwezen om advies. Bij de rondvraag stelde de heer P. Janse voor den vroongrond, volgende jaren niet meer te betelen met landbouw gewassen, daar dit op den duur een schadepost zou kunnen worden, maar deze gronden geschikt te maken voor bouwterrein. Men zou al vast kunnen beginnen met het planten van houtgewas. B. en W. zullen een en ander nader onde; de oogen zien en in de volgende verga dering met plannen komen. Domburg. D'e commissie tot regeling der zomervermaken laat voor dit seizoen wederom een lijst bij de inwoners ter in teekening circuleeren. Haar doel is om voor de kinderen van alle badgasten een tweetal festiviteiten te organiseeren, zoo mogelijk één in Juli en één in Augustus. Voor 25 Juli staat een strandfeest op het programma. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. Tholen. Naar wij vernemen, zal de heer W. v. d. Berg, hoofd van de school met den Bijbel alhier, welke met ingang van 1 Augustus a.'s. met vervroegd pen sioen gaat, zich dit najaar mettterwoon te Bergen op Zoom vestigen. In verband met den straks aan te leggen nieuwen verkeersweg, welke bui ten -de gemeente omgaat naar den Post weg, zal de spuiboezem aan de brug niet 1 worden gedempt, daar deze niet kan wor- De toestand te Tientsin. Engelsche militaire afdeelingen en politietroepen houden streng toezicht in verband met de jongste gebeurtenissen en de anti-Britsohe campagne, welke nog niets aan hevigheid verloren heeft.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2