*isje, woÊËtmm 1 eerste blad. De pogingen van Mr. Kooien. GELD NI Fin. Mij. „Zeelandii" Boes DELBURG AAN Dagblad voor de Provincie Zeeland >MEN ilGEN Mr Dr Kooien is er niet in geslaagd een Kabinet te vormen. TALAGE'S! erpen, vraagt voor d 18—25 Jaar. dienovereenkom- wordt de anbevolen e tarieven Ï0J.Y. 'ig 20 juli 1939, IN.T.), ten verzoeke v. KOEVERINGE— Waarde, in de her- |lkerke, a contant Iruchten, De Koningin raadpleegt op nieuw Mr. Baron de Vos van Steenwijk. Nieuwe opdracht aan Dr H. COLIJN. De Regeeringspersdienst meldt Mr Dr D. P. A. N. Kooien heeft aan H. M. de Koningin ver zocht van de opdracht tot vorming van een Kabinet te mogen worden ontheven. Vanochtend heeft H. M. Dr Colijn ontvangen en hem ander maal opdracht gegeven tot vorming van een Kabinet. Dr Colijn heeft verzocht deze nieuwe opdracht in beraad te mogen houden. Buitenland. Indië versterkt zijn weermacht. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. beschikbaar voor den aankoop van een Automobiel PRINSES JULIANA. N ZELVE ingscapa- wikkeling 3. D.-Service, sen uit 38 ver- ifnemers, worden ven verstrekt. 32000 (6 lijnen) |L JONKERS te Goes, verkoopen: Comertarwe; 1 perc. |rc. Haver; 4 perc. perc. Ajuin; 1 perc. berc. Suikerbieten; 3 eten; 1 perc. Roode (viasstoppelklaver; 1 de oppervruchten lard en een klamp ïtingen alsmede no ten ten kantore van (aO-ork. (1.00—1.20 je. 3.00 Vrouwen- 3.45 Bjj'bell. 4.45 tb. voor de jeugd. lamermuziekkwartet 6,45 C.N.V.-kwar- lournalistiek overz. Ber. ANP., herh. brkestvereen. en so- J)e Chr. school Uw |v. conc. 10,00 Ber. 3,30 Gram. 10.45— Ga. 11,50—12,00 WEERBERICHT. I van he denmorgen weer: zwaar be- iL-N.W.; tempera- liennacht 13. van hedenavond tot 19 uur: l: meest zwaar be- i beteekenis, weinig ratuur, zwakke tot hhting. redeeltelijk bewolkt, Ter, zwakke tot ma lingen. Imiddag 3 u.: DONDERDAG 13 JULI 1939 53e JAARGANG No. 240 Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 jijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J J. FAN O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Aüverfentiën 30 cent per regei Ingezonden mededeelingen 60 cent per -egel Kleine Advertenfiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting jldag 3 u.: 770. fietsers: Dit nummer bestaat, uit 2 bladen. Nadat de Kabinetsformateur, Mr Kooien, Dinsdag en Woensdag de lei ders van de A.R. en de C.H. Kamer fractie, de heeren Schouten en Mr de Geer had ontvangen, werd hij gister middag door H. M. de Koningin in audiëntie ontvangen. Daarna heeft H. M. de Koningin opnieuw den voorzitter van de Eerste Kamer, Mr W. L. baron de Vos van Steenwijk, geraadpleegd. De conferentie met Mr Kooien heeft ruim een uur geduurd. Het bezoek van Baron de Vos van Steenwijk aan den „Ruigenhoek" duur de van kwart over 8 tot kwart voor 11 Hoewel men in Haagsche politieke krin gen naar de parlementaire redacteur van 't Hdbl. meldt, geneigd is in deze dingen een aanwijzing te zien, dat de kabinets formateur, Mr Dr Kooien, niet in zijn pogingen geslaagd zou zijn, is zekerheid dienaangaande niet te verkrijgen. „Het gehoor, dat de Koningin, even eens op den Ruigenhoek, aan den kabi netsformateur heeft verleend, zou immers ■kunnen beteekenen, dat Mr Kooien ver slag van zijn pogingen, zooals die zich tot nu toe 'hebben ontwikkeld, heeft uitge bracht. Toch acht men het zeer wel mo gelijk, dat Mr Kooien bij die gelegenheid ontheffing van zijn opdracht zou hebben gevraagd. In het algemeen is het 'overigens ge bruikelijk, dat er geen communiqué over 'het neerleggen van een opdracht tot kabi netsformatie wordt uitgegeven, indien niet tegelijkertijd de nieuwe formateur wordt aangewezen. Maar ook dit is geen wet van Meden en Perzen, waarvan niet kan worden afgeweken. In de Haagsche politieke milieu's acht men het overigens geenszins uitgesloten, dat na het advies van Mr de Vos van Steenwijk, het staatshoofd zich ook nog door een of meer anderen omtrent de situatie van het oogenblik zou laten voor lichten. In ieder geval is men het er over eens, dat de vorming van een parlemen tair kabinet, onder leiding van welken formateur dan ook, op zeer groote moei lijkheden moet stuiten. Men houdt er re kening mee, dat, indien Mr Kooien de opdracht zou neerleggen, gestreefd zal worden naar de vorming van een zaken kabinet." Volgens de N. R. G r t. is men1 in par lementaire kring'en door het bericht om trent het onderhoud met baron de Vos van Steenwijk, nog sceptischer aangaan de een slagen van de poging van Mr Kooien geworden dan men reeds was, aangezien het bezoek van den voorzitter der Eerste Kamer er op zou 'kunnen wij zen, dat de heer Kooien aan Hare Majes teit om ontheffing van zijn opdracht heeft verzocht en dientengevolge weer eerst de adviezen van de daartoe aangewezen autoriteiten worden ingewonnen alvorens de ontheffing wordt verleend. In dien ge- dachfengang zou dan de voorzitter van de Eerste Kamer de eerstgeroepene zijn geweest om zijn advies te geven en zou men nog de ontbieding van den vice-pre sident van den Raad van State en den voorzitter der Tweede Kamer kunnen ver wachten. Intusschen is dit niet meer dan een op uiterlijke teekenen afgaande gis sing. Zooals nader uit een mededeeling van den Regeeringspersdienst blijkt, is Mr Kooien er niet in geslaagd de hem ge geven opdracht uit te voeren. Op welke moeilijkheden hij bij zijn po gen is gestuit, wordt niet gemeld. Zeker is, dat de R.-Katholieke pers door zoo a°°f ,van c'en toren te blazen als zij eed het hem niet gemakkelijk heeft ge maakt. Thans, nu de R.-Katholieke formateur met is geslaagd, is Dr Colijn weer &an bod. Welke richting hij een oplossing zal eken is niet bekend. Wel staat vast, a een zeer groot deel van ons volk, welk Colijn nog volstrekt niet ziet als *°?rende tot ^en verleden tijd, n harte hoopt dat het hem gelukken een<trachtig, regeer krachtig Ka mnet te vormen. WREVEL IN DE DUITSCHE PERS. Over de massavlucht der Brltsche luchtmacht. De indrukwekkende massa-vlucht, die Britsche militaire vliegtuigen Donderdag naar Frankrijk hebben gemaakt, neemt in de bladen een vooraanstaande plaats in. 'Een typeerende kop in de Engelsche bladen is die in de ,News Chronicle": „De Royal Air Force toont haar tref kracht boven Europa". De oefenvluchten van twaalf Britsche eskaders over Frankrijk geven intusschen den Duitschen bladen aanleiding tot scherpen commentaar. Zij zien er een manoeuvre in, om den Franscben een in druk te geven van de kracht van hun hondgenooten en de tegenstanders van het vredesfront te intimideeren. Overigens haasten de bladen zich te verklaren, dat deze lange-afstandsvluch- ten in het geheel geen indruk op Duit'sch- land maken en dat de Duitsche toestellen nog hetere prestaties kunnen verrichten. Een Fransch blad, dat wijst op het heilzame karakter van deze demonstratie voor allen, die verleid zouden kunnen worden tot het ondernemen van een oor- logsavontuur, wordt heftig door de Duit sche pers aangevallen. „Deze bedreiging, aldus schrijft de „Berliner Boersenzeitung" raakt niet ons. Zij laat ons even koud als zekere waar schuwing van een zeker lid van het Brit sche kabinet. Het bestaan van deze vliegtuigen laat ons nog kouder". De „V-ölkischer Beobachter" verklaart: „Bij die pogingen tot intimidatie vergeet men, dat het Duitsche luchtleger zich on- vergankelijken roem verworven heeft in de bloedige gevechten boven Spanje, dat het record op record geslagen heeft, dat het zich momenteel aan het hoofd bevindt van alle luchtmachten der wereld en dat het over een actieradius beschikt, waar van men zich nog geen juist beeld schijnt te hebben gevormd." NOG EEN BRITSCHE OEFENVLUCHT. Eïr worden plannen ontworpen voor .een tweede vlucht van Britsche bommen- werpers boven Frankrijk op nog grooter schaal dan Dinsdag. Deze vlucht za( zeer .spoedig waarschijnlijk reeds de vol gende week worden gehouden. Verklaard wordt dat de toestellen vluchten zonder tusschenlanding zullen maken. D'e plannen voor een spoedig bezoek van Fransche bommenwerpers aan Enge land vorderen ook. Aanvankelijk zullen het vluchten bij daglicht zijn. GEEN IMMIGRATIEQUOTA IN PALESTINA VOLGENDE ZES MAANDEN. In het Lagerhuis heeft Mac Donald me degedeeld, dat het aantal onwettige im migranten in Palestina onlangs zoo groot is geweest, dat ik, aldus Mac Donald, thans den hoogen commissaris machti ging heb verleend aan te dringen, dat geen immigratiequota zul len worden uitgegeven voor de volgende zes maan den, d. w. z. vanl October tot 31 Maart 194 0. DE ONDERHANDELINGEN TE MOSKOU. D'e diplomatieke redacteur van Reuter verneemt, dat nieuwe instructies gezon den worden aan den Britschen ambassa deur in Moskou. Men hoopt, dat daar binnenkort een nieuwe ontmoeting tot stand zal komen, waar sommige der op den voorgrond tredende moeilijkheden zouden kunnen worden opgehelderd. HITTE IN PORTUGAL VEROORZAAKT BRANDEN. De ongewoon hevige hitte, welke mo menteel in Portugal heerscht en waar door temperaturen worden geregistreerd van veertig graden in de schaduw en zes tig in de zon, heeft in het land verschei den branden veroorzaakt. Het paleis van den graaf van Talaia in Zemfica bij Lissabon werd geheel in de asch gelegd, waarbij o.m. de kostbare an tieke meubelen en schilderijen een prooi der vlammen werden. GRANDl MINISTER VAN JUSTITIE TE ROME. De ambassadeur van Italië te Londen, graaf 'Dino Grandi, is ben'oemd tot minis ter van justitie in de Italiaansc'he regee ring. CIANO'S BEZOEK AAN SPANJE. De Spaansche pers wijdt zeer warme commentaren aan het bezoek van den Italiaanschen Minister Ciano, maar toont in haar hoofdartikelen een opmerkelijke terughoudendheid over de practische con clusies der besprekingen van Ciano met de verantwoordelijke Spaansche figuren. Men verwacht, dat het verblijf an Ciano niet zal worden gekenmerkt door een verbintenis van politieken of militai ren aard. Ciano is met een Italiaansc'h militair Rond de Kabinetscrisis. De heeren J. Schouten en Prof. Dr G. P. M. Romme brachten een bezoek aan Mr Kooien. vliegtuig uit Barcelona naar Vitoria ver trokken, vergezeld door den Italiaanschen ambassadeur. DE BRITSCH-JAPANSCHE BESPREKINGEN. Zullen zij Zaterdag aanvangen? Er zijn op het oogenblik aanwijzingen, dat de Britsch-Japansche onderhandelin gen Zaterdag zullen beginnen, wanneer dit Engeland gelegen komt. Vice-admiraal Oikawa, de opperbevel hebber der Japansche vloot in de Chi- neesche wateren, heeft laten weten, dat hij een nieuwe militaire operatie tegen drie zeehavens in de provincie Foekien zal beginnen. D'e 'operaties zullen Zaterdagochtend aanvangen. Verzocht wordt oorlogsbo dems em koopvaardijschepen van derde mogendheden deze havens te doen ver laten. RUSSEN EN FINNEN VERSTERKEN WEDERZIJDS HUN GRENZEN. De Russische militaire autoriteiten zijn bezig sterke verdedigingswerken over een afstand van 300 kilometer langs de grens van Letland en Estland aan te leg gen. Daarbij wordt gebruik gemaakt van loopgraven, prikkeldraad-versperringen en tankvallen. De Russische generale staf is ervan overtuigd, dat in geval van het uitbreken van de vijandelijkheden de nazi's stellig geen oogenblik zouden aarzelen om de neutraliteit van de Baltische staten te schenden en een aanval op Rusland te richten via Letland en Estland. In Finland, waar men vastbesloten is een strenge neutraliteit in acht te nemen, vreest men voor pogingen van Russische zijde in geval van oorlog een inval in Finland te ondernemen. Duizenden Fin nen offeren hun zomervacantie op voor de vrijwillige medewerking aan de ver sterking van de oostelijke grenzen van het land. Bovendien worden in tallooze be drijven collectes gehouden om dit werk aan de grens mogelijk te maken. De „Tromp" rechtstreeks naar Priok. In de memorie van antwoord betref fende het departement van Oorlog wordt medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, ter verdere versnelling van het tem po der leger-versterking, om eerlang een tweede aanvullende begrooting voor '39 in te dienen. De voorziening voor luchtbescherming van niet-militaire objecten vindt plaats tegelijk met die voor militaire objecten, althans voor zoover deze niet-militaire punten liggen in belangrijke centra, uit militair of maritiem oogpunt bezien. Reeds zijn verschillende „nood-forma ties" in voorbereiding of reeds gereed. De regeering acht de vorming van vrou welijke vrijwilligerskorpsen of burger wachten niet urgent. Een ontwerp betreffende een nieuwe regeling omtrent den staat van oorlog en den staat van beleg is aan het opperbe stuur aangeboden. Jn de memode van antwoord van het departement van Marine wordt medege deeld, dat over d'en bouw van slagkrui sers nog geen beslissing is genomen, zoodat het een'gszins voorbarig zou zijn reeds nu te spreken over maatregelen, welke zouden moeten worden genomen, indien de bouw van slagkruisers geen voortgang zou hebben. De flottielje-leider „Tromp" zal, zulks in verband met de bestaande politieke spanning, rechtstreeksch naar Ned.-Indië worden uitgezonden. Hr. Ms. „Tromp" kan op 20 September te Tandjong-Priok worden verwacht. Binnenland. Dr Kooien verzoekt ontheffing van de opdracht tot vorming van een kabinet. Dr H. Colijn ontvangt wederom op dracht. De defensie van Indië. De Koningin ontvangt Evangeline Booth. De stand der werkloosheid. Buitenland. De Britsch-Japansche besprekingen. De onderhandelingen te Moskou. Immigratie in Palestina tijdelijk stopgezet. DE W.A.P. IN HET STAATSBLAD. In het Staatsblad is verschenen de wet van 24 Juni 1939 betreffende het vervoer van personen met motorrijtuigen (Wet Autovervoer Personen). D'e wet treedt in werking op een door de Kroon te bepalen tijdstip, dat niet lator zal worden vast gesteld dan 16 Augustus 1939. HOOG ER ONDERWIJS OP GERE F. GRONDSLAG. De V.U.-dagen te Arnhem. Nadat gisteren de gewone Wetenschap pelijke samenkomst was gehouden, had vandaag in „Musis Sacrum" te Arnhem de 59ste Algemeene vergadering plaats van de Vereen, voor H.O. op G.G. De vergadering stond onder leiding van Ds T. Ferwerda te Amsterdam, aan wiens Openingsrede het volgende ont leend is: Spreker begint met er op te wijzen, hoe de verwarde en zorgwekkende wereld- 1 toestand in miljoenen harten de vraag op gemakkelijke betalingsvoor» waarden. Vraagt inlichtingen. H. K. H. Prinses Juliana, die zich steeds bijzonder voor de Koningin Emma naaldvakscbool te Baaru interesseert, heeft gistermiddag, in gezelschap van haar hofdame, jonkvrouwe De Brauw, een bezoek aan deze instelling gebracht. De Prinses heeft hier het werk der leerlin gen in oogenschouw genomen en per soonlijk de diploma's aan de leerlingen, die met goed gevolg het eindexamen van deze school hebben afgelegd, uitgereikt. doet leven: waar moet dat heen? Die vraag brengt ons zonder meer alleen geen stap verder. Dat doet wel de vraag, die het geloof voortdurend bezig houdt: ,Heere, wat wilt Gij dat ik doen zal?" Onder den drang van deze vraag is, aldus ging spreker voort, ook onze Ver- eeniging en de door haar gestichte Uni versiteit geboren. Er mag dan ook geen jaarvergadering voorbijgaan, waarin wij er ons niet over verbazen, dat God ons tot zulk een verantwoordelijke taak als onze Vereeniging in Zijn kracht en naar Zijn bevel begeert te vervullen, geroepen heeft, en dat wij daarbij kennelijk mogen ervaren, dat er zegen op onzen arbeid rust. Sprekende over de moeilijkheden, die er in den kring van onze Universiteit, in haar naaste omgeving en in onze Ge reformeerde volksgroep als geheel ge rezen zijn, betoogde spr., dat die moei lijkheden vooral hieruit vloeien, dat wij het in sommige, en daaronder niet on belangrijke punten, niet met elkander eens zijn. Op zichzelf zoo vreemd niet: de Calvinistische gedachte is moeilijk en ons menschelijke kennen en kunnen is daartegenover zóó beperkt, dat er hierin al aanleiding te over is voor verschil van inzicht. Daar behoeft op zichzelf ook niets verontrustends in te liggen, het kan zelfs een gezond levensteeken zijn. Er is in een vrij breeden kring van onze jongeren 'n progressief, reformato risch élan, dat iets aantrekkelijks heeft, maar ook iets onstuimigs en onbe- heerschts, iets overdrevens zelfs, alsof nu eerst het volle licht van de Calvinistische gedachte gaat doorbreken. Daartegenover staan vele ouderen min of meer gereser veerd om niet te zeggen bezorgd. Zij wil len ook graag vooruit en weten even goed als die jongeren, dat door Kuyper en Bavinck het laatste woord niet is ge sproken, maar, meer bezadigd, matigen zij hun reformatorisch tempo. Uiteraard bemoeilijkt deze uiteenloo- pende geesteshouding het wederzijdsch begrijpen, waarvan dan weer persdiscus sies het gevolg zijn, die wel eens een scherpen en minder aangenamen vorm aannemen, en onze menschen doen vra gen, of daar nu toch niets aan te doen is? Het spreekt wel vanzelf dat, om ons tot onze vereeniging te bepalen, aldus spreker, curato ren zich ook die vraag hebben gesteld. Reeds sinds langen tijd heb ben deze moeilijkheden voorzoover zij in den universitairen kring voorkwamen, hun volle aandacht gehad. Zij meenen te mogen verklaren, dat ten aanzien althans van één enkel principiëel punt, dank zij hun bemoeiingen, onlangs een niet on belangrijk resultaat is bereikt. En ook voor het vervolg nemen zij zich voor, ter zake diligent te blijven. Zoolang het echter om meeningsverschil- len gaat, die zich binnen de grens van confessie en gereformeerde beginselen be wegen, is noch op het terrein der kerk, noch op dat van de school een instantie tot ingrijpen bevoegd. Alleen het zedelijk

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1