Verklaring van Chamberlain inzake Danzig. Rusteloos? AKKERS GELD NI Fin. Mij. „Zeelandia" Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland eerste blad. DINSDAG 11 JULI 193 9 53e JAARGANG - No. 238 De nieuwe poging tot Kabinetsformatie. Krachtige aardbeving te Batavia. Polen vindt Engeland aan zijn zijde indien het aanleiding mocht vinden op te treden. Buitenland. De buitenlandsche politiek van Turkije. Belangrijkste Nieuws. beschikbaar voor den aankoop van een Automobiel Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f3.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advsrtentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeeiingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zal Dr Kooien slagen? Weinig optimisme in politieke kringen. Volgens het „A 1 g. H a n d e 1 s b 1." toonde men zich gisteren in politieke kringen omtrent de kansen van slagen van mr Koolens formatie-pogingen, ta melijk sceptisch gestemd, Niet alleen, dat men de taak van den formateur in dit stadium der crisis uiterst moeilijk acht, maar men is er ook van overtuigd, dat evenmin als dr Colijn, mr Kooien er de man naar is, om met een kabinet voor den dag te komen, dat slechts enkele maanden zou kunnen stand houden, Vooral valt het op, dat zelfs in katho lieke kringen men mr Koolens pogingen met groote reserve gade slaat. Daarbij komt, dat men zich steeds duidelijker realiseert, dat tusschen de financieels op vattingen van den eersten en den twee den formateur waarschijnlijk geen funda- meenteele verschillen bestaan. Mr Koo ien is vroeger immers bij herhaling een „Roomsche Colijn" genoemd. Men herin nert er nu ook aan, dat één der eerste bezoeken, welke dr Colijn na het uitbre ken der kabinetscrisis heeft afgelegd, bij mr Kooien is geweest. Mocht de nieuwe formatie niet slagen, zoo acht men het geenszins uitgesloten dat op één of andere wijze dr Colijn toch weer als formateur zou worden aange zocht, De bewoordingen, waarin deze staatsman ontheffing van de opdracht heeft verzocht „daar zijn pogingen tot smenstelling (van een kabinet) in de richting, welke hij zich had gedacht, niet waren geslaagd" behoeven niet per so een nieuwe opdracht en een nieuwe po ging uit te sluiten. Toch achtte men in het algemeen de kansen groot, dat voor het geval ook mr Kooien de opdracht zou moeten neerleg gen, eerst een jonger politicus van alge meen erkend gezag, bijvoorbeeld mr Oud, aan de beurt zou komen. Maar natuur lijk is dit alles toekomstmuziek." Volgens de „Telegr." wordt in par lementaire kringen ook de naam van Jhr Mr de Geer genoemd als een mogelijke verdere formateur. Naar het schijnt wil Dr Kooien aller eerst tot klaarheid komen met de katho lieke fractie. Daarop wijzen zijn lang durige besprekingen met Dr Deckers, den voorzitter van de R.-K. Kamerfrac tie, die gisteren een onderhoud had met staatsraad Prof. Aalberse. Inden loop van den m o- r- gen heeft de heer Kooien heden bezoek ontvang en van prof. M r C. P. M. R o m m e, minster van Sociale Za ken. 'Gillingen zoo hevig, dat seismograaf onklaar raakte. Gistermiddag om acht minuten voor vee werd Batavia opgeschrikt, door een Krachtige, voor de hoofdstad betrekkelijk zeldzame aardbeving. Het meteorologisch observatorium 'heeft e beving dermate zwaar geregistreerd, at de seismograaf onklaar raakte. 'Na lerstel werd het vaststellen van de na- ruüngen^ voortgezet. Deze waren echter voor de inwoners niet voelbaar. Nader wordt gemeld, dat de beving in pt hotel der Nederlanden verschillende euren veroorzaakt. O.a. loopt, m het plafond van het verdiepingsgebouw epn scheur over de lengte van adht ka mers. In de woning van den directeur be- mdt zich een scheur van twee meter ang en een 'halve centimeter breedte, aeraard wordt door vele bewoners van pataivia verband gelegd tusschen de Kra- tau en ,jeze) v00r hoofdstad betrek kelijk zeldzame beving. 'Gisteren heeft minister-president Cham berlain in het Lagerhuis zijn lang ver wachte verklaring inzake Danzig afge legd. Deze verklaring had den volgenden inhoud Ik heb voor het oogenblik niets toe te voegen aan de inlichtingen, die 'het Huis reeds heeft gekregen omtrent den plaat selijken toestand. Misschien echter is het nuttig, dat ik een overzicht geef van de elementen dezer kwestie, zooals zij de Britsche regeering voorkomen. Naar het ras is Danzig een bijna ge heel Duitsche stad, doch de welvaart van zijn inwoners hangt in zeer groote mate af van den Poolschen handel. Dc Weichsel is de eenige waterweg van Polen naar de Oostzee en de haven aan de monding Is daarom van vitaal strate gisch en oeconomisch belang voor Polen.' Een andere, in Danzig gevestigde mo gendheid, zou, wanneer zij dat wenschte, Polen's toegang tot de zee kunnen blok- keeren en aldus oeconomisch en militair Polen In een wurgende greep kunnen nijpen. Zij, die verantwoordelijk waren voor het opstellen van het huidige statuut der Vrije Stad, waren zich deze feiten bewu'st en deden hun best om dienovereenkom stige voorzieningen te treffen. Bovendien is er geen sprake van on derdrukking der 'Duitsche bevolking in Danzig. Integendeel, het bestuur 'over de Vrije Stad is in Duitsche handen en de eenige beperkingen, die haar opgelegd zijn, zijn niet zoodanig, dat daardoor de vrijheden 'van haar burgers worden be snoeid. Ofschoon de huidige regeling misschien verbeterd zou kunnen worden, kan zij zelf niet worden beschouwd als in den grond onrechtvaardig of onlo gisch. En in feite was de hand having van den status quo gegarandeerd door den D u i t- sc'hen rijkskanselier zelf tot 1944, door het tien jaar loopende ver drag, dat hij' met maarschalk Pilsudski sloot. Tot Maart j.l. schijnt Duitschland van gevoelen te zijn geweest, dat, terwijl de positie van Danzig uiteindelijk een 1 herziening noodig zou hebben, de kwestie noch urgent was, noch waarschijnlijk leiden zou tot een ernstig geschil. In Maart echter, toen de Duitsche re geering een aanbod naar voren bracht in den vorm van zekere desiderata, begeleid door een perscampagne, begreep de Pool- sche regeering, dat zij weldra zou kun nen 'komen te staan tegenover een unila terale oplossing, waartegen zij met al haar krachten weerstand zou moeten bie den. Zij zag de gebeurtenissen voor zich, die geschied waren in 'Oostenrijk, Tsje- cho-Slowakije, het Memelge'bied en hijge volg weigerde zij 'het Duitsche standpunt te aanvaarden en. deed zelf voorstellen voor een mogelijke oplosing van proble men, waarhij Duitschland geïnteresseerd i's. Zekere defensieve maatregelen werden door Polen genomen op 23 Maart en het antwoord werd op 2 6 Maart naar Berlijn gezonden. Ik verzoek het Huis nauwkeurig acht te slaan op de tijden on de data. Er is in Duitschland ronduit verklaard, dat het de waarborg der Britsche regeering was, die de Poolsche regeering aanmoedigde om over te gaan tot het optreden, dat ik beschreven heb. Men zal echter opmer ken, dat onze garantie niet werd gegeven voor 31 Maart. Tegen 26 Maart was er zelfs geen gewag van gemaalkt bij de Poolsche regeering. De recente gebeurtenissen in Danzig hebben onvermijdelijk de vrees doen op komen, dat het in de bedoeling ligt om zijn toekomstigen status te regelen door unilateraal optreden, georganiseerd met heimelijke methoden, aldus Polen en de andere mogendheden voor een voldongen feit plaatsende. Onder dergelijke omstandigheden zou, zoo wordt 'opgeworpen, iedere actie, die door Polen werd ondernomen om den toe stand te herstellen, voorgesteld worden als een daad van aggress ie van zijn kant an wanneer zijn actie gesteund werd door andere mogendheden, zouden zij beschul digd worden Polen te helpen en aan te hitsen tot het gebruik van geweld. Wanneer het vervolg der gebeurtenis sen in feite zou zijn, zooals in deze 'hypo these wordt verondersteld, zullen de leden van het Huis uit hetgeen ik eerder gezegd heb, begrijpen, dat de kwestie niet zou kunnen worden be schouwd als een zuiver lo cale aangelegenheid, betrekking hebbende op de rechten en vrijheden der Danzigers, welke tusschen twee haakjes op geenerlei wijze 'bedreigd worden, doc'h terstond ernstiger kwesties zouden doen opkomen, welke het Poolsche na tionale bestaan en de Pool sche onafhankelijkheid ra ken. WIJ hebben den waarborg gegeven, dat wij onzen bijstand zouden verleenen aan Polen, In geval van een duidelijke bedreiging van zijn onafhankelijkheid, welke het van vitaal belang zou achtien om te weerstaan met zijn nationale strijd krachten en wij zijn vastbesloten om deze verplichting ten uitvoer te leggen. In zijn rede van den Rijksdag op 28 Maart zeide de 'Duitsche Rijkskanselier, dat wanneer Polen wenschte te komen tot nieuwe verdragsregelingen betreffen de zijn betrekkingen met Duitschland, bij dit denkbeeld slechts zou kunnen toe juichen. Hij voegde er aan toe, dat iedere toekomstige regeling van dien aard ge baseerd zou moeten zijn op een volstrekt duidelijke verplichting, gelijkelijk bindend voor beide partijen. De 'Britsche regeering is er zich van' bewust, dat de recente ontwikkelingen in de Vrije Stad het vertrouwen hebben ver stoord en het op het oogenblik moeilijk hebben gemaakt de atmosfeer te vinden, waarin redelijk overleg kan 'overheer- scben. Tegenover dezen toestand blijft de Poolsche regeering 'kalm en de Engelsche regeering hoopt, dat de Vrije Stad met haar oude tradities wederom moge be wijzen, gelijk zij tevoren in haar geschie denis heeft gedaan, dat verschillende nationaliteiten tezamen kunnen werken, wanneer haar werkelijke belangen samen vallen. Intusschen vertrouw ik, dat alle be trokkenen hun vastbeslotenheid zullen uitspreken en toornen, dat niet toegestaan zal worden, dat welke incidenten 'ook met betrdkking tot 'Danzig een zoodanig ka rakter zullen aannemen, dat zij1 een be dreiging zouden kunnen vormen voor den vrede in Europa. BEZETTING ALBANIË DEED TURKIJE DEN WEG DER NEUTRALITEIT VERLATEN. De minister van buitenlandsche zaken, Saradjoglu, heeft bij' de sluiting der debat ten in de Nationale Vergadering een uit eenzetting gegeven van de buitenlandsche politiek van Turkije. Het zette in de eer ste plaats de beginselen dezer politiek uit een: vrede in het land en vrede in de we reld. „Toch", aldus de minister, „zouden wij op den dag dat men zou probeeren ons den vrede duurder te verkoopen dan den oorlog, laten zien, dat wij: ook oorlog kun nen voeren en overwinningen behalen. Nadat door verval van den Volkenbond de pogingen tot -ontwapening waren mis lukt, werden assen gevormd. Met geweld werden eenige landen gedeeltelijk, andere geheel vernietigd. Deze gebeurtenissen waren geenszins vereenigbaar met recht matigheid. Midden- en Oost-Europa maakten een ernstige crisis door, welke in Oost-Europa nog niet is verdwenen. En tenslotte werd Albanië bezet, hetwelk geen graanschuur is en geen grondstoffen, mi> nen of vruchtbaren grond heeft. Toen hebben wij besloten bij het voeren van onze vredespolitiek, den weg der neu traliteit te verlaten en hebben wij door ons gewicht het vredesfront versterkt. "Wij hebben toen de Engelsch-Turksche ver klaring aangekondigd. Mr dr D. A. P. N. Kooien, wien door H. M. de Koningin do vorming eener nieuwe rogeering is opgedragen. Moe en afgemat thuisgekomen Neem vlug een "AKKERTJE"! U is dan spoedig weer frisch en fit, als door een wonder I De minister verklaarde, dat Turkije toen eveneens met Frankrijk in contact was getreden. Na de regeling van de kwestie van het Sandjak bestaat er geen enkel probleem meer tusschen Frankrijk en 'Turkije. Met Frankrijk hebben wij een gelijkmatige overeenkomst als met Enge land gesloten en er werden onderhanden lingen aangeknoopt voor een definitieve overeenkomst. De verhouding van Turkije tot Sovjet- Rusland, aldus de minister verder, is nog steeds even hartelijk. Toen wij: toetraden tot het vredesfront, hadden wij geen ander doel dan den vrede te consolideeren. Wij: zijn vastbesloten onze normale betrekkingen met alle staten i Diuitschland en Italië inbegrepen voert te zetten. Deze wenscb moet even wel aan -beide zijden bestaan. HEVIG LUCHTGEVECHT BOVEN DE KALKHA. Japanners zouden 59 vijandelijke toestellen hebben neergeschoten. Uit Tokio wordt gemeld: De Japanscbe luchtmacht heeft 59 Sovjet-Russische en buiten-Mongoolsche 'vliegtuigen neerge schoten in een luchtgevecht 'boven de Kalkha, de grensrivier tusschen Mand- sjoekwo en buiten-Mongolië. Bovendien werden nog zes vliegtuigen vermoedelijk neergehaald, doch daarvan is nog geen bevestiging gekregen. De Japanners maakten ruim 50 tanks en pantserwagens buit, benevens een groot aantal kanonnen, waaronder -drie 15 era. houwitsers en twee stukken veldgeschut. De houwitsers verkeerden in goeden staat en werden terstond gericht op de vluch tende Russische 'en Mongoolsche troepen, die de Kalkha overstaken, waarhij 'hun zware verliezen werden toegebracht. Tenslotte meldt het telegram, dat onge veer ÏOO Russische en buiten-Mongool sche scherpschutters met 40 tanks en ruim 100 pantserwagens er in 'slaagden den Westelijken 'oever te hereiken van de rivier, waar zij thans echter door de Japanners zwaar bestookt worden. STRENGE CONTROLE OP DE RUSSEN TE TIENTSIN. Terwijl te Tientsin de incidenten met Engelschen hebben opgehouden, zijn thans de controlemaatregelen bij de toegangen tot de concessies zeer streng -geworden 'voor de Sovjet staatsburgers, van wie er, volgens Havas, verscheidene zich moes ten ontkleeden 'en uren opgehouden en aan een verboor onderworpen zijin. AMERIKAANSCHE AMBASSADEUR NAAR DANZIG. Dïexel Biddle, de Ameri'kaansche am bassadeur te Warschau, houdt op het oogenblik in Danzig verblijf. De ambassa deur maakt een particuliere reis met zijn vrouw door Noord-Polen. Hij- heeft een bezoek gebracht aan den Poolschen com missaris-generaal en aan d'en hoogen vol kenbondscommissaris in de Vrije Stad. Binnenland. De opdracht aan Mr Kooien. Krachtige aardbeving te Batavia. Onze groenten-export naar België. Vergadering Bond Chr. Jonge Boeren- en Tuindersorganisaties. Buitenland. Verklaring van Chamberlain over Danzig. De indruk in verschillende landen. Nieuwe centrale regeering in China? op gemakkelijke betalingsvoor waarden. Vraagt inlfohtingen. DE „MOBILISATIE" IN DUITSCHLAND „Om den oogst binnen te halen". De Duitsche minister van arbeid Seldte ;die te Stockholm is aangekomen, om deel to nemen aan het internationale stedohouwkundig congres, dat van daag aanvangt, heeft in een in terview o.a. verklaard, dat hot on- dor do waponon roepen van zoo talrijke lichtingen als gisteren in Duitschland is geschied, niets bijzonders beteekont*. „De moeste der opgeroepen mannon zullen gebruikt worden, om te helpen bij het binnenhalen van den oogst". EEN NIEUWE CENTRALE REGEERING IN CHINA? „Campagne van een renegaat". De pogingen van Japan om in China eon nieuwe Chineescho controle regeering te vormen, die bereid zou zijn met Japan samen te werken, zijn tot nu toe steeds mislukt. Het is trouwens een ietwat gevaarlijke onderneming. Zij, die zich tot mede werking in deze richting leenderi, wer den meestal zeer spoedig het slachtoffer van een aanslag. Uit Shanghai wordt thans gemeld, dat Wang Tsing Wei, op wie de Japanners in 't bijzonder hun hoop gevestigd had den, in actie is gekomen. Uit in nauw contact met hem staan de kringen verluidt, dat tot de vorming van een nieuwe Chineesche centrale re geering onder zijn leiding reeds beslo ten is. In verband hiermee krijgt een gisteren per radio gedane oproep, waarin maar schalk Tsjiang Kai Sjek de Chineezen in de bezette gebieden aanspoort op te staan tegen de Japanners, een bijzonder belang. Hij sprak daarin n.L van de „schandelijke en verdraaide interpretatie van het woord vrede door de verraders". Onder het opschrift „Campagne van een renegaat" schrijft de „Daily Telegraph": „Wang is blijkbaar naar Sjanghai terug gekeerd om een nieuwe campagne op touw te zetten. Hij heeft reeds een zestal persbureaux en dagbladen gekocht om zijn ideeën te verspreiden. Een groot huis is voor hem aangekocht en in een compleet fort veranderd, met stalen deuren en vier geschutskoepels op de muren rondom den tuin, die het ge heel beheerschen." ITALIË HERINNERT NOG EENS AAN ZIJN EISCHEN. De „Resto del 'Carlino" publiceert een artikel, waarin het blad uiteenzet, -dat een eventueele regeling van de kwestie-'Danzig overeenkomstig de verlangens van Duitschland niet voldoende zou zijn, om de oorlogsdreiging die over Europa hangt, af te wenden. 'Om tot een werkelijke kalmeering te geraken, aldus het blad, z'ou men ook nog aan Italië Tunis, Suez en Dji- «boeti moeten geven, aan Duitschland koloniën, en ten slotte zou het noodig zijn, dat de „pluto cratieën" financieel medewerken aan den overgang van den D'uitschen en Italiaan- schen handel van de tegenwoordige struc tuur. SLUISDEUR IN KIELER KANAAL VERBRAND. De met vaten benzine geladen Zweed- sche motorschoener „Nobles" is voor de sluis van Brunsbuettelkoog in brand ge raakt en gezonken. Het brandende schip werd door den krachtigen wind tegen de Oostelijke sluisdeur gedreven, zoodat de vlammen oversloegen en de sluisdeur in brand staken. D'e sluis moest voor on- bepaalden tijd buiten werking worden gesteld.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1