ALTIJD DE KAIIKETSCRISIS. De Kabinetscrisis. Groote Luchtmachtmanoeuvres ia Engeland. NI Fin. Mij. „Zeelandia" Sons Dagblad voor de Provincie Zeeland Twee jaar oorlog in het Verre Oosten. Buitenland. Polens rechten in Danzig. Bezoek van Minister Funk aan Zuiderzeewerken. Binnenland. EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. GELD De Koningin raadpleegt Haar adviseurs. De Kabinetsformatie is in een nieuw stadium gekomen. beschikbaar voor den aankoop van een Automobiel VRIJDAG 7 JULI 1939 53e JAARGANG - No. 235 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het biad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 /ijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs 12.00 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mcdedeellngen 08 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting De oriëateerende besprekingen van Dr Colijn zijn afgesloten door de conferentie met de zes fractievoorzitters. Dit overleg heeft den formateur blijkbaar, 'hoewel daaromtrent niets is uitgelekt, geleerd, dat voor een algemeene samenwerking op den grondslag van bet door hem in groote lijnen opgesteld concept-program van na/ tionale concentratie niet voldoende waar borgen aanwezig zouden zijn. Daarom heeft H. M. de Koningin, na dat Dr Colijn haar uitvoerig had inge licht over de verschillende aspecten dei politieke situatie en de onderscheiden mogelijkheden om de hangende crisis op te lossen, gisteren weer haar hoogste ad viseurs geraadpleegd, te weten don vice- president van den Raad van State en de voorzitters der Kamers. Zooals gemeld, is de voorzitter der Eer ste Kamer, MrW, Lbaron de Vos van S 't e e n w ij: k, vroeg in den mid dag op „De Ruigenhoek" ontvangen. De bijna 80-jarige president heeft onge veer drie uren in het koninklijk buitenver blijf vertoefd. Om kwart over vijf begaf de vice-pre sident van den Raad van State, minister van staat Jhr Mr F. Beelaerts van Blokland, die ook eerst een bezoek aan Dr Colijn bad gebracht, zich naar „De Ruigenhoek". Doze audiëntie duurde tot kwart voor zeven Na den maaltijd, tegen kwart over acht, ontving H. M. de Koningin tenslotte tl.-n voorzitter der Tweede Kamer, M r J. R. H. v a n S c h a i k, die buiten de stad ver toefde en zich naar Den Haag had terug gehaast. Ook deze audiëntie heeft eenige uren geduurd. Hiermede was voor H. M. de Koningin een druk bezette dag ten einde. In parlementaire kringen houdt men er volgens de „T'elegr." rekening mede, dat overeenkomstig het gebruik nu vandaag de fractievoorzitters zullen worden ont boden. Tenzij H. M. mocht meenen, reeds voldoende te zijn ingelicht om hetzij' Dr Colijn zijn pogingen te doen voortzetten, betzij een anderen formateur te polsen. Gisteren werden in politieke kringen reeds de namen van Jhr de Geer, Mr Ver schuur en Mr Oud, thans burgemeester van Rotterdam, die van 1933 tot 1937 als minister van Financiën naast medewerker van Dr Colijn, genoemd als mogelijke per soonlijkheden in verband met een forma tieopdracht. De parlementaire redacteur van het „Algem. HandelSbl." meldde omtrent m o» gelijkheden en onderstel lingen in verband met de Kabines- crisis o.m. het volgende: Ondanks het feit, dat Dr Colijn de op dracht tot het vormen van een Kabinet nog in beraad houdt, acht men in Haag- sche politieke kringen de kans niet zeer groot dat deze staatsman alsnog bij mach te zou zijn op den door hem gewenschten grondslag van een verantwoord financieel beheer met de kabinetsformatie te slagen. De geneigdheid om op deze basis met hem samen te werken is en blijft, met name bij de roomsch katholieken, niet aanwezig. Maar ook do mogelijkheden van een kabinet-Verschuur of van een kabinet-De Geer worden zeer verschillend beoordeeld. Men gaat van de veronderstelling uit, dat het ook dezen heeren zeer moeilijk zal zijn een kabinet te formeeren, dat op een vol doenden eensgezinden steun in de Staten- Generaal zou kunnen rekenen. Ten Slotte werd ook de mogelijkheid ge opperd van een nationaal kabinet onder een ander dan Dr Colijn, die zich nu een maal op financieel gebied sterk heeft vast gelegd. Zoo noemde men ook den naam van Mr P. J, Oud, minister van Finan ciën in vorige kabinetten-Colijn en bur gemeester van Rotterdam als mogelijken kabinetsformateur. In ieder geval: op dit oogenblik heeft Dr Colijn nog niet voor de opdracht be dankt. En verder: Het behoeft geen betoog, dat de tegen strijdige officieuse berichten omtrent de kabinetsformatie de spanning in de Haag- sche politiek kringen heeft versterkt. Het feit, "dat H. M. de Koningin den vice- president van den Raad van State en de voorzitters der beide kamers in audiëntie heeft ontvangen, alsook de bezoeken van deze heeren aan Dr Colijn, wijzen er op, dat opnieuw algemeene, oriënteerende be sprekingen zijn gehouden. Toch blijft in politieke kringen de meening stand hou den, dat het in de gegeven omstandighe den Dr Colijn op dit oogenblik zeer moeilijk zal vallen, een kabinet te formeeren. Zooals wij reeds meldden, wordt ook de burgemeester van Rotter dam, Mr P. J. Oud, als eventueels kabi netsformateur genoemd. Maar enkelen onzer zegslieden vestigen er onze aandacht op, dat onder leiding van dezen uiterst consciëntieusen vroece- ren minister van Financiën toch kwalijk een „vlot" financieel beheer kan worden verwacht. HET PROGRAM DER BESPREKING MET DE FRACTIE-VOORZITTERS. Het schematische program, dat Dr Co lijn gisteren tot grondslag van bespreking met de ze® fractie-voorzitters heeft ge maakt, bevatte, naar de „N. R. Crt" ver nam, drie hoofdpunten: 1. de ongerepte handhaving van onze zelfstandigheids, en neutraliteitspolitiek; 2. benadering van het begrootingsevenwicht door bezuinigin gen (waarbij de werkloosheidspolitiek wel een groote rol in de samenspreking zal hebben gespeeld); 3. krachtige versterking van de maritieme defensie van Neder- landsch-Indië. Het standpunt van Warschau niet gewijzigd. De president der Poolsche republiek, Moscicki, heeft gisteren Warschau ver laten, om eenige dagen te gaan doorbren gen in zijn zomerresidentie te Spala. Dit schijnt er op te duiden, dat in den ministerraad zekere beslissingen zijn ge- nomen. Het heet, dat deze beslissingen etrekking hebben op de nota, welke de Roolsohe regeering voornemens is, bin nenkort aan den senaat van Danzig te noen toekomen. In gezaghebbende politieke kringen wordt vernomen, dat het standpunt van arschau ten aanzien van Danzig niet gewijzigd is. Er is een grens, welke de Poolsche u to rit ei ten de nazi's van Danzig niet zullen laten overschrijden en deze grens wordt door drie principes bepaald. L Danzig mag niet worden g ei i] f id b ij het Duitsche r ij k. -Danzig mag niet buiten de oo 1 sche douane-grenzen ko men te liggen. rechten, die Polen ,anzig bezit, moeten a b - uut worden geëerbiedigd, p - name de rechten van en, om vrij te beschikken over de haven, de dokken, spoorwegen en andere com municatie-middelen, alsme de z ij n controle op het post verkeer tusschen de vrije stad e n Pole n. Anderzijds zal Polen voortgaan met het erkennen van D'anzigs rec'ht op een eigen cultureele ontwikkeling zijner Duitsche bevolking, mits daaruit geen ongunstige behandeling of ander nadeel voor de Poolsche bevolking voortvloeit. De Poolsche bladen melden, dat de Danzigsche nationaal-sociailisten te Ple- handorf, 'bij de bocht van Danzig een kamp voor Hitlerjeugd organiseeren, voor 1200 personen, die waarschijnlijk Zater dag in Danzig zullen komen. Deze jonge lieden zouden ingelijfd worden bij het z.g. vrijcorps. D'es nachts zouden wapens ge smokkeld worden langs grenswegen. PROEFMGBILISATIE. Een aantal reservisten der Engelsche luchtmacht wordt opgeroepen gedurende de volgende drie of vier maanden als oefening voor een proefmobilisatie. Zekere eenheden zullen in die periode, naar door het ministerie van luchtvaart wordt medegedeeld mobilisatie- en bewe gingsoefeningen ten uitvoer leggen. De oefeningen zullen ten uitvoer wor den gelegd in samenwerking met de oefe ningen der vloot en de legermanoeuvres in Juli, Augustus en September. Het ministerie van oorlog deelt mede, dat de vliegtuigen der Royal Air Force op 7, 9, 13 en 14 Juli oefeningen van grooten omvang en van langen duur zul len houden in verschillende streken van paidden- en Zuid-E'ngeland. Reuter verneemt van het ministerie van luchtvaart, dat besloten is, vijf eskaders naar Frankrijk te zenden, die op 14 Juli boven Parijs zullen vliegen. VERKLARINGEN VAN DEN JAPAN- SCHEN PREMIER EN VAN TSJANG KAI SJEK. Do Japansche minister-president Hlra- noema heeft naar aanleiding van den tweeden verjaardag van het uitbreken yan het incident in China tegenover persvertegenwoordigers verklaard, dat Japan onmiddellijk een nieuwe centrale regeering in China zou erkennen, zoodra deze zou worden ingesteld. Hiranoema zeide, dat er geen wijziging Is ln de vastgestelde politiek der regee ring met betrekking tot een versteviging van het antikomintern verdrag, welke ln de toekomst zal worden voortgezet op een zelfde wijze als ln het verleden. Het ge rucht was ln omloop, aldus de premier, dat een commerciëele of handelsovereen komst zou zijn gesloten tusschen Duitsch- land en de Sovjet-Unie. De premier achtte het even- welonbegrijpelijk, dateenover eenkomst of afspraak van poll- tieken aard tusschen Duitse li- land en de Sovjet-Unie zou zijn bereikt. Dte premier verklaarde, dat het voor' Japan onmogelijk is samen te werken met eenig land, dat bezwaar maakt tegen den opbouw van een nieuwe orde in Oost- Azië en probeert deze te obstrueeren. Japan gaat met vastberadenheid voort; alle inmenging of obstructie moet met alle middelen van de hand worden ge wezen. Indien G root-B ri t tan n i mocht weigeren op het voor naamste punt de opvatting van Japan te erkennen, en daarmede de eischen van Ja pan te aanvaarden, zal er voor Japan niets anders overblij ven dan de besprekingen af te breken. Japan eerbiedigt de rechten en belan gen van derde mogendheden in de bui- tenlandsche concessies, doch Japan zal het onmogelijk achten samen te werken met derde mogendheden, die weigeren de positie van Japan en zijn wettige oog merken te erkennen. Wat Tsjang Kal Sjek zegt. Tsjang Kai Sjek heeft ook een ver klaring uitgegeven, waarin hij opnieuw de vastberadenheid tot uitdrukking brengt om den „weerstandsoorlog" tegen Japan voort te zetten. De verklaring, die gericht is tot het Chineesche leger en het volk en die be schouwd wordt als bijzonder belangrijk in verband met de talrijke vredesgeruch- ten, die thans de ronde doen, stelt in bittere bewoordingen den vroegeren pre mier Wang Tsjing Wei aan de kaak wegens zijn gemelde vredespogingen. Een tweede manifest is gericht tot het Japansche volk. Daarin wordt een be roep gedaan op Japan, om de agressie- politiek te laten varen. De weerstand der Chineezen wordt gerechtvaardigd, met er op te wijzen, dat de Japanners op gelijke wijze zouden optreden, wanneer een in val in Japan gedaan zou worden. EEN KRACHTIGE AARDBEVING GEREGISTREERD. De bevingswacht te Pasadena (Zuid- Galifornië) heeft medegedeeld, dat zich op 1300 km. afstand van dezen een aard beving bad voorgedaan. „Krachtig ge noeg om aanzienlijke schade te hebben aangericht, indien zij in een bewoond ge bied heeft plaats gevonden". BRITSCHE OVERZEESCHE HANDEL. Hei wetsontwerp op de exportgaranties. De Engelsche regeering heeft bij' het lagerhuis het wetsontwerp op de garan ties voor den overzeeschen handel inge diend, strekkende tot uitbreiding van de bevoegdheid van het ministerie van han del tot het geven van garanties met het doel overzeeschen handel in het leven te roepen of aan te moedigen. Het wetsontwerp stelt een verhooging voor van 10 tot 60 millioen pond ster ling, zonder interest, voor credieten, die kunnen worden verleend door het minis terie van handel in gevallen, waarin dit de overtuiging heeft, dat het in het DEN HAAG. De regeeringspers- dienst meldt: H. M. de Koningin heeft hedenmiddag in verband met de Kabi netscrisis Mr Dr L. N. Deckers in ge hoor ontvangen. BESPREKING HEDENAVOND TEN PALEIZE. DEN HAAG. Het ligt in het voor nemen van H. M. de Koningin heden avond ten Paleize aan het Noordeinde een bespreking te houden met de voor zitters van de beide Kamers der Staten- Generaal, den vice-president van den Raad van State en den Minister van Staat Mr D. Fock. De chef van den generalen staf en van den marinestaf zijn uitgenoodigd de vereischte inlich tingen te verstrekken. nationale belang is, dat dergelijke credie ten worden verleend. DRAMA OP ZEE. 400 Joodsche vluchtelingen op brandend schip. Wederom hebben Europeesche Joden een vei schrikkelijk drama beleefd op hun tocht naar andere gebieden. Het gebeurde gisteren in de wateren van de Dtodekane- sos, waar, ter hoogte van het eiland Simi, bij Rhodes brand ontstond aan boord van het schip „Rim", dat onder Panameesche vlag voer en dat 400 Oostenrijksche Jo den aan boord had. Het Italiaansche s.s. „Fiume", dat bij Rhodes voor anker lag voer terstond uit en verleende assistentie. De opvarenden werden aan boord ge bracht van het Italiaansche schip. D'e „Rim" zou 'ten slotte gestrand zijn. Duitsch gezelschap vol bewondering voor den afsluitdijk. Tijdens zijn bezoek aan de Zuiderzee werken heeft de Duitsche minister van Economische Zaken dr Fuinik ook ;e de Lemmer vertoefd. De minister, die o.a. vergezeld wa3 van zijn echtgenoote, den demissiona iren mi nister van Waterstaat, mr dr ir J. A. M van Buiuiren, den directeur-generaal der Zuiderzeewerken ir W. J. F.de Bloei van Kuff el er, den Duitscben gezant graaf J. von Zech Burkersroda en dr H. M. Hirschfeld, directeur-generaal vami Han del en Nijverheid, kwam hier omstreeks half drie aan. Het gezelschap begaf zaoh allereerst naar de werkhaven, waar de burgemees ter van LeroiSterland, mr M. Krijger, door ir de Blocq van Kuffeler aan minister Funk en de overige personen werd voor gesteld. Nadat men het gemaal en de slnisput in oogenschonw had genomen, verlieten de bezoekers Leunimer. Met de gereedlig gende vaartuigen „Breezand" en „Flevo", welke geëscorteerd werden door een rijkspolitieboot, is men door den Noord oostpolder maar Kampen gevaren. Van daar vertrok de minister met zijn gezel schap naar Nijkerk, waar men gister avond te kwart voor acht aankwam. De hooge .gasten begaven zich naar 't kasteel Salentein, waar de kasteelheer jhr. H. M. van Eöauersma de With en zijn echtge noote hen ontving. Bij het gezelschap had zich de burgemeester van Nijkerk, de heer Z. Bruins Slot Pzn. aangesloten. Vervolgens begaf omen zich naar een der salons, waar het diner werd gebruikt. De afsluitdijk had grooten indruk op het Duitsche gezelschap gemaakt. Men toonde zich zeer enthausiast over den tocht, welke begunstigd werd door mooi weer. Hjet lag in de bedoeling gisteravond oin half elf het (kasteel te verlaten en de te rugreis naar Den Haag te aanvaarden Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. De Kabinetscrisis. H. M. de Koningin raadpleegt haar adviseurs. Vanavond een conferentie ten Paleize. Het bezoek van den Duitscben Minister Funk. Buitenland. Luchtmanoeuvres in Engeland. Polen formuleert zijn rechten in Danzig. op gemakkelijke betaling»voor waarden. Vraagt Inllohtingen. BIGGENMERKEN. In de week van 19 tot 24 Juni zijn aangebracht 47.087 biggenmerken, tegen over 48.838 in de overeenkomstige pe riode van het vorige jaar. Van 1 Januari tot 24 Juni 3939 zijn in totaal 1.061.999 biggen, en in hetzelfde tijdvak van 1938 1.057.947 gemerkt. DE ZELFSTANDIGHEID VAN NEDERLAND. Het Eerste Kamerlid Van Vessem heeft de volgende vragen gesteld aan den mi nister van Buitenlandsche Zaken: Is de minister bereid om in aanvulling op de 3 Juli j.l. door den regeeringspers- dienst gepubliceerde officieele ver klaring naar aanleiding van de berich ten, volgens welke Nederland zou zijn ge noemd in do onderhandelingen, welke de zer dagen te Moskou zijn gevoerd tus schen afgevaardigden der Engelsche en Fransche regeeringen met de regeering der Sowjet-Unie, mede te deelen: 1. Aan wie en op welke wijze de Re geering „het traditioneele Nederlandsche standpunt, zich afzijdig te houden van de tegenstellingen, die op dit oogenblik in Europa bestaan, opnieuw heeft beves tigd"? 2. Of de Regeering stappen heeft ge daan, en zoo ja, welke, om tegen ihet 'betrekken van Nederland, zonder de Nederlandsche Regeering daarin op eonigerlei wijze te kennen, in onderhan delingen tusschen andere mogendheden, te protesteeren? 3. Wat het resultaat van zoodanig eventueel protest is geweest? MR JGEKES NIET NAAR SURINAME. Naar men verneemt, heeft mr A. M. Joekes wegens den politieken toestand afgezien van zijn voornemen dezen zomer een studiereis naar Suriname te maken. Als voorzitter der Vrijzinnig-Democra tische Kamerfractie toch kan de heer Joekes in verband met de kabinetscrisis bezwaarlijk op 11 Juli naar Suriname vertrekken, terwijl uitstel van het vertrek tot een later tijdstip niet mogelijk is met het oog op de hervatting van de werk zaamheden der Kamer in September. AFZONDERLIJK DEPARTEMENT VAN LANDBOUW GEVRAAGD. Namens „Landbouw en Maatschappij" is onder dagteekening van 5 Juli j.l. een adres gezonden aan den kabinetsforma teur, waarin de instelling wordt bepleit van een afzonderlijk departement van Landbouw. Voorts wordt in het adres be toogd, dat alle plannen tot bestrijding der werkloosheid zullen falen', zoolang niet daadwerkelijke pogingen zijn gedaan om de belooning van landbouw- en anderen arbeid in evenredige verhouding tot elkaar te brengen. Daar, zooals in 't adres wordt gezegd, vooral de gelden, noodig voor de werk loosheidsbestrijding de moeilijkheden heb ben gevormd in het thans afgetreden ka binet, wordt er ten slotte op gewezen, dat het in het adres voorgestane stelsel is te verwezenlijken zonder bezwaar van de Nederlandsche schatkist en alleen reeds uit dat oogpunt aandacht verdient. DIJK VAN URK NAAR OVERIJSSEL- SCHE KUST BIJNA GEREED. Alleen hei sluitgat moet nog worden dichtgegooid. De dijken, welke straks den N.O.-pol- der zullen omvatten en beveiligen, groeien hard. De dijk van Urk naar de Overijs- selsche kust is reeds zoover gevorderd, dat alleen het sluitgat nog dichtgewor- pen moet worden, om hem, op de afwer king na, voltooid te kunnen verklaren. Voor tall van arbeiders, bakschippers, o.a. heeft deze situatie het onaangename gevolg gehad, dat van hun diensten geen gebruik meer zal worden gemaakt. Aan verschillende arbeiders is het werk reeds

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1