Sommatie van Warschau aan Danzig? Rondom de Kabinetscrisis. Provinciale Stalen van Zeeland. N.V.Hendrikse&C= Bank Soes Dagblad voor de Provincie Zeeland Engeland toont een gesloten en vastberaden front. De besprekingen te Moskon. 939) ?ING U op dit blad indmakingen. en Aanbestedingen Stand. EERSTE BLAD. CnQztand en terug Diplomatieke bedrijvigheid te Londen. Minister Colijn door H,M, de Koningin ontvangen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Bonnet waarschuwt den Duitschen gezant. EEN ZEEREISJE NAAR GOES. HARWICH en terug KANT EN KLAAR TOUR naar Condtn Compagnie Fran$afse des Pótroles UITGIFTE VAN f 12.000.000.— waarvan reeds f 6.000.000is geplaatst 20-jarlge 4M% OBLIGATIËN a 97M% ILICATIE. OEDING ERWTEN BOONEN. idache Akkerbouw- bekend, dat de voor erwten van gedenatureerd van met 1 Juli 1939, voor door handelaren en voldoende aan de ters van de kwall- B of C, respectieve- 10 en ƒ1,80 per 100 en, en voor voeder- .tureerd door telers, en zelf hebben ge- 100 kg. eeding voor veldboo- ogst 1938 in hetzelf- telers of handela- eerd en voldoende itseischen, zal ƒ1,50 mgen. medegedeeld, dat Ï9 denaturatie van en veldboonen met sding niet meer mo- behoudens de vol ing. In de week van •8 Juli 1939- zullen vergoeding, welke voor de week van en met 1 Juli 1939, vten en veldboonen gedenatureerd, mits anvrage vóór 2 Juli tit was van de Ne- Akkerbouwcentrale de betreffende pro- mwcrisisorganisatie. 30 Juni 1939. was een zware dag k; t'oien zetten zijn i dezelfde s'piegel- Versaiüles, waar in overwonnenen ver- ;he Keizerrijk werd adteekening onder dat nadien in ïgeduid onder den Versailles". Nadruk verboden.) ddag werd in de an van not. J. J. ngen, ten verzoeke fe, Wed. P. Koster, verkocht gelegen r, groot 75 A. 10 Koop er werd dhr rde voor den prijs tend notaris J. L. .agmiddag publiek erf te Ritthem !op ö2 c.a. Kooper L. r f435. /EERBERICHT. van hedenmorgen weer: zwaar be- Z.W.; temperatuur :bt 13. m hedenavond tot 19 uur: :t met plaatselijk ner overdag, zrwak- wind. middag 3 u.: >rgen 10 uur: 757. fietsers: ifm z. v. Marinus ternella Catbarina lorgo, 62 j., echtg. >rte. UR VAN DE MDHEID. ofdinspecteur van ais 'opvolger van er, is benoemd Dr m. DINSDAG 4 JULI 1939 53e JAARGANG No. 232 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 jijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs 13.00 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goea en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertent'ën 20 cent per regel Ingezonden mededeeïlngen 09 cent per regel Kleine Advertewtiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Eerste gewone zitting in 1939. Hedenmiddag te twee uur kwamen de Provinciale Staten van Zeeland bijeen voor de eerste gewone zitting in 1939. Voorzifter was de Commissaris der Ko ningin, Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford, die de zitting opende en het ambtsgebed voorlas, terwijl de leden van hun zetels opstonden. Onderzoek geloofsbrieven. De voorzitter benoemde 3 commis sies, die ieder de geloofsbrieven van 14 der gekozen leden onderzochten. Tijdens dit onderzoek werd de verga dering geschorst. Na terugkeer der commissies in de ver gadering, werd deze heropend en rappor teerden de woordvoerders dor commissies tot toelating van alle leden, die daarna in handen van den voorzitter de voorge schreven eeden of beloften aflegden. De voorzitter sprak daarop onge veer als volgt: Leden der Staten, Nu gij aan het voorschrift van art 7l der Prov. wet hebt voldaan en bel lid maatschap der Staten dezer provincie hebt aanvaard, moge ik U daarmede mijne hartelijke geluikwenschen aanbieden en de hoop uitspreken, dat Gij allen in de nieuwe vierjarige periode, welke wij zijn ingetreden, zoowel tot heil der provin cie als tot eigen voldoening werkzaam zult zijn. In de samenstelling van Uwe vergade ring is sedert Uwe vorige zitting vrij groote wijziging gekomen. Een tiental le den heeft voor het eerst zijn intrede in de Staten gedaan en beeft evenzooveel le den vervangen, die gedurende korteren of langeren tijd hunne beste krachten aan de belangen der provincie hebben gege ven. Aan allen, die niet meer zijn terugge keerd, breng ik dank voor al hetgeen zij ten bate der provincie hebben gedaan. Zij mogen zich overtuigd houden van de ge voelens van waardeering, waarmede hunne ijverige medewerking en hun col legiale omgang in deze vergadering zul len worden 'herdacht. Het zou mij te ver voeren aan allen een bijzonder woord te wijden. Eén twee tal hunner mag m.i. echter niet onge noemd blijven. In de eerste plaats denken wij met grooten weemoed terug aan wijlen Uw zoo hooggeacht lid den heer J. A. Do- minicus. Van 1923 tot 1927 en daarna sedert 1931 maakte hij deel uit van Uwe vergadering en ook bij de jongste verkie zingen was hij andermaal tot lid der Sta ten gekozen. Met groot leedwezen werd °P 25 April j.l. de droeve tijding verno men van zijn plotseling overlijden. Met bem ig uw midden heengegaan een hoogstaand, ijverig en trouw lid, die voor z-ijn eigenschappen van hoofd en hart ons aller hoogachting genoot en wiens «oorden, hoezeer 1 en misschien mede juist omdat hij' daarvan een spaar zaam gebruik maakte, steeds van grooten invloed waren op de beslissingen, welke °l* Uw® vergadering werden getroffen. ,™iten deze vergadering is hij' op erschillend terrein met groote activiteit n toewijding ten bate onzer provincie j aam geweest. Zijne nagedachtenis boor ons allen ongetwijfeld in dank- re herinnering worden gehouden. Len speciaal woord van groote, oprech- waardeering zij het mij veroorloofd nog met de nieuwe motoreohepen der MIJ. „ZEELAND" III kl. treln/ll kl.boot,Incl.logli» r> q Af\ J O.tU met de nieuwe motoreohepen der MIJ. „ZEELAND" •Iken Donderdag In Juli «n Auguatu» STERK VERLAAGDE 8P00RBILJETTEN Ralskoeten Vllaalngan Londen v.v.j tweo nachten logies In goed hotel te Londen, maaltijden, alghteeeing, nn ia ALLES INBEGREPEN! •n ontbijt aan boord alaohta Inlichtingen bij de Station», Relsbureaux an MaataohappIJ „Zteland" te Vllaelngan Un. Press meldt uit Warschau, dat de Poolsche regeering, naar vermoed wordt binnen vier en twintig uur, een nota aan den senaat van Danzig zal zenden, waar in niet alleen geprotesteerd zal worden tegen het stichten van een Duitsche mi litaire basis in Danzig, doch in feite zal worden aangekondigd, dat, indien de re geering van Danzig geen einde maakt aan de toebereidselen daartoe, Polen zich gedwongen zal zien tot interventie, om er zelf een einde aan te maken. De Britsohe en Poolsche diplomaten werken hard aan de voorbereidingen om Hitler's greep naar Danzig te weerstaan. Gevraagd zou worden onmiddellijk de militaire activiteit op het grondgebied van de vrije stad te staken, aangezien deze een schending van het verdrag be- teekent. Ook zou er op worden aangedrongen, de „Heimwehr" in Danzig te ontbinden en de Duitsche kanonnen op de heuvel toppen van D'anzig te verwijderen. Beck's nota zou een tijdlimiet stellen, bij overschrijding waarvan Polen ge noodzaakt zou zijn, zelf toe te zien, dat de eischen nagekomen werden, een drei gement dus met de komst van Poolsche troepen naar D'anzig. Indien D'anzig de Poolsche eischen zou afwijzen, zouden Engeland en Frankrijk aldus verneemt men, te Berlijn interve- nieeren en Düitschland officieel waar schuwen voor de ernstige gevolgen van militaire voorbereidingen in Danzig. De Poolsche regeeringsbladen melden uit D'anzig, dat de politie van de vrije stad thans voorzien is van gasmaskers en deze zeer ostentatief draagt. Een der correspondenten van Un. Press heeft met eenige vrienden een toer door het gebied van Danzig gemaakt. Zij' con stateerden o.a. dat Danzig gedurende de laatste twee weken een groot aantal van zijn mannen in uniform heeft gestoken. Het tochtje heeft eohter twee interes sante feiten onthuld n.l. ten eerste een groeiend zelfvertrouwen in het geheele gebied dat de D'anzigers binnen enkele weken deel uit zullen maken van Hitler's groot- Düitschland, ten tweede, dat het Duitsche leger, om dit gebied van het Oosten uit binnen te komen, een groot aantal natuurlijke moeilijkheden in den vorm van rivieren zonder bruggen en smalle kronkelende wegen zal hebben te overwinnen. D'e taxi, waarin de correspondent ge zeten was, volgde een groep van 3 trucks vol S.S.-mannen in werkpak, De trucks reden naar 'het hoogst gelegen punt, „Bischofsberg" genaamd, waar een on bekend aantal S.S.-mannen in de oude kazernes gestationneerd is. Twee man nen hielden de taxi boven op de heuvel aan. Zij deelden den correspondent norsch mede, dat de weg versperd was. De kazer nes, die van beneden af niet te zien zijn, liggen omringd van prikkeldraad. te spreken ten opzichte van het afgetre den lid, den heer 'G. P. Vogelaar, die se dert 1910 onafgebroken lid der Staten en sedert 1935 lid van het Dagelijksch Be stuur dezer provincie was. Het wil mij voorkomen, dat de heer Vogelaar door zijn arbeid aanspraak op den warmen dank der provincie heeft verworven. Op uitnemende wijze en met groote toewijding heeft hij steeds de be langen der provincie, welke hem lief is, behartigd. Door zijne rijke ervaring en degelijke kennis in het bijzonder op land en tuinbouwgebied werden zijne adviezen zoowel in Uwe veigadering als in Uw da gelijksch bestuur steeds op hoogen prijs gesteld. Door zijn eenvoud, zijn recht schapenheid, zijn hartelijkheid genoot hij eens ieders: sympathie. Ik moge den wensch uitspreken, dat de heer Vogelaar nog vele jaren van een rustigen levens avond zal kunnen genieten. Meerderen van U treden vandaag voor het eerst deze Statenvergadering binnen. U roep ik naast uwe medeleden in het bij zonder een hartelijk welkom toe. Onder ernstige en zorgvolle tijdsomstandigheden hebt gij: het lidmaatschap aanvaard, maar ondanks alle onzekerheid en de moeilijk heden, waardoor dat tijdperk gekenmerkt wordt, tracht de Zeeuwsche' bevolking haar goeden moed en veerkracht te hand haven. Het hoofd omhoog, het oog naar boven, dat geldt ook voor de Overheid, hoe zwaar haar taak ook moge zijn. Een breed arbeidsveld ligt voor U open en belangrij ke waagstukken, waarhij' met de financi- eele draagkracht der Provincie ernstig zal zijn rekening te houden, zullen in deze en volgende zittingen aan uw oordeel worden onderworpen. Met uwe talenten en met uwe gaven van hart en hoofd zult gij; de belangen dezer provincie en van hare ingezetenen kun nen dienen; ik twijfel er niet aan of gij zult dat doen in den algemeenen geest van onderlinge waardeering en vriendelijke welgezindheid, welke tot de gelukkige tra dities van deze vergadering behooren. Ik houd er mij' van overtuigd, dat gij' allen daartoe zult willen streven naar een vlot ten, geregelden, goeden gang van zaken en dat nw beraadslagingen zich zullen ken merken door een waardigen toon, waarbij de eerbied voor elkander® meening in acht wordt genomen. Voorstander zijnde van het vrije woord, zal ik met stipte hand having van het reglement van orde ieder, die zulks wenscht, steeds gaarne in de ge legenheid stellen zijn zienswijze kenbaar te maken .Zooals vanzelf spreekt, ver trouw ik daarbij, dat gij' u van alle hin derlijke interrumpties zult onthouden. Welnu, mijne heeren, in de hoop, dat onze gemeenschappelijke arbeid, daarbij voortdurend door vele trouwe en toege wijde medewerkers wordt gesteund, door U allen met lust, ijver, toewijding, kracht en opgewektheid mogen morden aange vat, in goede harmonie worde voortgezet en tot heil der provincie moge strekken, alsmede de bede, dat daarop Gods zegen in rijke mate zal mogen rusten, stel ik u voor tot onze verdere werkzaamheden over te gaan. Ingekomen stukken. Onder de thans behandelde ingekomen stukken waren Koninklijke besluiten tot goedkeuring van verschillende in de vo rige zitting der Staten aangenomen voor stellen van Ged. Staten. Verder o.a. een nader adres van ont slagen personeel bij de Z.V.T.M. om sub sidie ten behoeve van een te verstrekken uitkeering; een verzoek van de Prov. Ver. tot bestrijding der t.b.c. om subsidie voor haar „aanvullingsverpleegfonds"; een adres van het bouwmeestersgild in zake centraal bouwtoezicht op Zuid-Beve land en een schrijven betreffende dat adres van de architecten F. G. C. en Ir A. Rothuizen; een adres van de N.V. „Z.V.T.M." inzake medewerking aan de reorganisatie der Vennootschap; een ver zoek van het gemeentebestuur van IJzen- dijke om subsidie in de kosten van den aankoop van het z.g. Ravelijn aldaar en een van het gemeentebestuur van Re- tranchement om steun ten behoeve van de restauratie der oude vestingen. Nog een verzoek van de Commissie voor de Hygiëne van het kind in Zeeland om verhooging van het verleende subsidie ten behoeve van de consultatiebureaux en een schrijven van mr H. D. J. Wolfens- berger, lid van den gemeenteraad van Tholen, inzake de tarieven voor de Thoolsche brug. Mededeelingen. Namens Ged. Staten werden mededee lingen gedaan over den post onvoorzien van de begrootingen 1938 en 1939, over onderhandsche aanbestedingen, over de samenstelling der afdeelingen van hun college en de presentielijsten van hun vergaderingen, over den staat van de Prov. eigendommen en bezittingen en van die, welke verhuurd en verpacht zijn en ten slotte de genomen besluiten terzake Het heeft de aandacht getrokken, dat ditmaal, vóór aan Dt Golijln, opdracht tot Kabinetsformatie werd verleend, niet als gebruikelijk, de voorzitters van de beide Kamers door H. M. de Koningin 'zijn ge hoord. De N. R. Gt. meent intusscben te we ten, dat deze 'heeren wel door Hare Ma jesteit gehooid zijn. Eohter zou dit, evenals een onderhond van de Koningin, unlet jhr. Beelaerts van Blokland, den vice-president vain den Raad van State, reeds enkele dagen eer der hebben plaats gehad. Er was immers toen al een latente Kabinetscrisis en de ministerraad van j.l. Donderdag, die slechts kort heeft geduurd, droeg meer het karakter van lijkschouwing dan van stervensuur. D'e wensch, minister Geseling nog de gelegenheid te bieden zich als n i e t-d e- missionair minister te verantwoor den, heeft tot verschuiving van het offi cieels doodsbericht van het Kabinet ge leid. Bij dien exceptioneelen stand van zaken konden echter zeer wel reeds vóór Vrijdag door H. M. de Koningin adviezen worden ingewonnen, die onder andere omstandigheden pas later zouden zijn ge geven. Wat de pogingen van Dr Colijn betreft, wordt het volgende gemeld: Gisteren heeft de heer Colijn bespre kingen gevoerd met den burgemeester van Rotterdam Mr P. J. Oud, den heer J. Schouten, voorzitter van de A.R, Kamer fractie, den 'heer Albarda, voorzitter van de 'Soo. Dem. Kamerfractie en den oud- imllnister Jhr. O. G. H. vau Lith de Jeude. BESPREKINGEN MET VOORZITTERS KAMERFRACTIES. DEN RAAG. Dr Oolljn Ie vanochtend door H. M. de Koningin op den Rulgen- hoek ontvangen. Naar wij voorts vernemen heeft Dr Colijn de voorzitters van de zes groote Kamerfracties uit de Tweede Kamer uit- genoodigd voor een bespreking op Woens dagmiddag a.s. van aanknoop van gronden voor wegs- verbetering. Verslag toestand provincie 1938. Het verslag van den toestand der Pro vincie over 1938 werd aangeboden. De voorstellen. Alle voorstellen van Ged. Staten wer den naar de afdeelingen verwezen. Daarna werd de vergadering verdaagd tot Woensdagmorgen 10 uur. Dan zullen gekozen worden de zes gewone en het buitengewoon lid van Ged. Staten. Belangrijke uitspraak van de „Times'. In Engeland heeft sterk de aandacht getrokken de duidelijke stelling neming van de „Times" tegenover een Duitschen ooup in Danzig. Men zal zioh herinneren, dat de „Ti mes", vlak na de afkondiging van de ga rantie aan Polen, in een hoofdartikel den indruk wekte, als zou deze garantie niet op Danzig en den coiridor betrekking heb ben. Deze interpretatie werd toen van of- ficieele zijde direct tegengesproken, maar de achterdocht, dien 'het hoofdartikel niet alleen in Polen, maar ook in Engelsche kringen had gewekt, bleef bestaan. Men kan nu eenmaal niet vergeten, dat de „Times" in het verleden vaak zekere opvattingen had bepMt, (denk aan Miinchen!) die vervolgens bleken een merkwaardige overeenstemming met de inzichten van de regeering te toonen. De achterdocht werd nog vergroot, toen de „Times" kort daarna verklaarde, „dat Danzig geen oorlog waard was" en de correspondentiekolommen van het blad tijdelijk weer begonnen te wemelen van pleidooien voor een toegeeflijke houding. Al deze dingen wezen er op, dat de in vloedrijke kringen, waar de „Times" voor spreekt, die in zoo nauw contact staan met den premier, nog steeds speelden met het idee van een tweede München. Thans blijkt echter duidelijk, dat men die idee heeft laten vallen. De bekeering tot de nieu we politiek is oompleet. Binnenland. Vergadering Staten van Zeeland. Dr Colijn naar de Koningin. Tegen verplicht fruitveilen. Steun voor boom- en bloemkweekers. Buitenland. Sommatie van Polen aan Danzig? D'e besprekingen te Moskou. Toenemende spanning te Tientsin. Het onderzoek naar het vergaan van de „Thetis". In stukken van f IOOO.—. Inschrijvingen worden gaarne aangenomen door Onomwonden wordt verklaard, dat Düitschland Danzig slechts wil gebruiken als een strategische basis voor verdere aanvallen op Polen, waarom een Duitsche coup in D'anzig, van welken aard dan ook, niet geduld kan worden. Men kan daarom met recht zeggen, dat er nu niet meer de geringste onzekerheid over Engelands houding bestaat. Engeland toont eindelijk een gesloten en een vast besloten front. Engelsche gezant uit Berlijn terug naar Londen. De Fransche minister van Buitenland- sche Zaken, George Bonnet, heeft na af loop van 'dien ministerraad, waarin beslo ten werd iederen twijfel aan Frankrijk's krachtige houding weg te nemen, den Duitschen ambassadeur in Parijs, Graaf Von Welozeck, bij zich ontboden. Bonnet overhandigde den Duitschen ambassa deur een note, waarin, volgens de „Daily Telegraph", de Duitsche regeering ge waarschuwd wordt voor het gevaar van •den huldigen toestand. Bonnet zette Giraaf Von Welczeck Frankrijk's positie uiteen in geval van een poging oral den status quo in de vrije stad Danzig met geweld te veranderen. Frankrijk's verplichtingen jegens Polen, aldus verklaarde Bonnet, waren precies en onherroepelijk en de regeering zou ze naar de letter nakomen. MOLOTOF OVERHANDIGT ANTWOORD OP DE JONGSTE FRANSCH- BRITSCHE VOORSTELLEN. De ambassadeurs van Engeland en Frankrijk zijn gistermiddag van vier uur tot half zes in het Kremlin geweest, waar zij een nieuw onderhoud hadden met Molotof. Daarna beraadslaagden de Britsche en Fransche vertegenwoordigers op de Britsche ambassade. Naar verluidt, heeft Molotof het ant woord der sovjet-regeering overhandigd op de laatste Fransch-Britsche voor stellen, doch de inhoud van het antwoord wordt niet onthuld. Men verwacht, dat in de eerstkomen de dagen de onderhandelingen zullen worden voortgezet. De lange duur van de conferentie van gistermiddag benevens het uitblijven van het gebruikelijke communiqué wordt door sommige waarnemers uitgelegd als een bewijs, dat de onderhandelingen thans vlot verloopen. In politieke kringen te Moskou is om trent den inhoud van de Russische ant woordnota niets bepaalds bekend gewor den. Tot dusverre wordt de toestand nog steeds aldus beoordeeld, dat de onder handelingen nog verder zullen trainee- ren. Men is ook in Engelsche kringen in Moskou die opvatting toegedaan, meent het Duitsche nieuwsbureau. Een woordvoerder van sovjet-Russische zijde verklaarde tegenover de United Press, dat de Engelsch-Fransche voor stellen, die Zaterdag aan Molotof zijn overgebracht en waarop Rusland geant woord heeft, „bepaald veelbe lovend" waren. D'eze verklaring is te opvallender, daar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1