DITO MIDDENSTANDSBELANGEN Fabriek voor Houtbewerking W. DE GLAS A. DE JAGER-TOLHOEK Middenstanders Fa. GEBR. MULDER - GOES Triplex Fijnhout en Boards Burgerlijke Stand Radioprogramma. De zwerftochten van Kees. Een nieuw verweer van Dr Tobi. Wettelijke maatregelen ten opzichte van het grootbedrijf. De stand van het probleem in Zwitserland. FINSCH BERKEN-TRIPLEX, Oenkt aan Uw Handelskennis. gebruikt KOENA'S PAPSOORTEN, Fabriek v. Melkproducten „KOENA" Een glazen buisje met 15 Cascarra Tabletten Korte Kerkstraat 17. Tel. 415. Voor GOES. TEL. 9. ACCOUNTANT - LEER. BOEKH. M.O. Opleiding voor de diverse Boekhoudexamens, Repetitielessen voor afgewezen candidaten. 1937. Een groote tabel, waarin de uit komsten van meer dan 8000 bedrijven verwerkt zijn, vermeldt gegevens uit de landbouwgebieden van de verschillende provincies. De hoogste gemiddelde netto-opbrengst per heotare is volgens deze tabel verkre gen in den Wieringermeer- p o ld er (f 1121,37). De laagste gemiddelde netto-opbrengst per hectare leverde het Land van Maas en Waal (f 19,27). In de ruibriek arbeidsloonen komt een stijgende tendenz tot uiting. In een artikel over de be drijfs uit kom s t e n als uitgangspunt voor de be drijfsvoorlichting wordt aamgetoond, hoe zeer de cijfers van bedrijf tot bedrijf kun nen uiteenloqpen. Men vindt daar een figuur, dat een idee geeft van de sprei ding van de netto-uitkomsten van 98 Friesche pachtbedrijven van 20 tot 50 h.a. in de kleiweidestreek voor het boekjaar 19371938. De bedrijven oefenen zuivere veeteelt uit en zijn zeer uniform van structuur. Toch blijkt dat de financieele resultaten zeer sterk uiteenloopen. Een tweede figuur geeft een analoog overzicht van de netto-bedrijfsuitkomsten van 47 Zeeuwsche pachtbedrij- v e n van 20 tot 50 h.a. groot, welke over wegend akkerbouw beoefenen. Ook hier ziet men zeer groote verschillen: er zijin bedrijven, die in het verslagjaar verlies hebben opgeleverd, en er is ook een be drijf met een netto-opbrengst van f 150 per h.a. Dat geeft dus voor een boerde rij van 40 h.a. een verschil van imeer dan VLIEGWIEL VAN MACHINE GESLINGERD. Nadat Dr E. J. Tobi in een eerste pu blicatie waarop wij hier de aandacht vestigden de beide memoranda van de professoren Verrijn Stuart en Gerbranay critisch bad bezien, geeft dezelfde schrij ver in een tweede publicatie eveneens j een uitgave van de drie Middenstands- bonden enkele beschouwingen over het j memorandum van prof. Hentzen. Deze heeft, evenals de beide vorige rappor teurs, in opdracht van den Raad voor het Grootwinkelbedrijf in Nederland, de vraag behandelde, of wettelijke maatrege len gewenscht zijn, teneinde daardoor in de verhouding tusschen groot- en klein bedrijf in den detailhandel, de ontwikke ling van het grootbedrijf ten hate van het kleinbedrijf te remmen. GOES Telef. 376 - MIDDELBURG Telef. 626 bericht hiermede aan zijn afnemers, dat hij ontvangen heeft een schitterende p a r t IJ in alle maten en dikten. Prof. Hentzen beziet, aldus Dr Tobi, de sociale zijde van het vraagstuk vanuit een tweetal gezichtspunten, die hij noemt, geestelijk-cultureel en algemeen maat schappelijk welzijn. Hij komt tot de con clusie, dat ook vanuit deze gezichtspun ten gezien, maatregelen tegen het groot winkelbedrijf in den detailhandel niet ge wenscht zijn. Hiertegenover stelt dr Tobi in de eerste plaats, dat de visie van prof. Hent zen op de cultureele zijde van het pro bleem zeer eenzijdig moet worden ge noemd. Integendeel, aldus dr Tobi, er is nog een groote kern aanwezig van dege lijke middenstandors, voor wie bet ver wijt van „te kort aan cultuur" geenszins opgaat. D'e cardo questionis ligt echter elders. Billijke en vlugge opleiding voor het Middenstandsdiploma bij I. O. M. Korte Kerkstraat 5, Goes, en voor privé-lessen bij H. M. SCHIPPERS, Leeraar Boekh. M.O., Kamperfoeliestraat 45, Goes. Voor prof, Hentzen is niet de zelf standigheid, doch het inko men hoofdzaak en in dien gedachten- gang noemt hij zelfs de employees van het grootwinkelbedrijf, die een vast inko men genieten, „middenstanders in maat- schappelijken zin." Deze opvatting noemt dr Tobi volkomen onjuist. Voorts heeft de schrijver scherpe critiek op de wijze, waarop prof. Hentzen het onderhavige vraagstuk meent te kunnen oplossen, n.l. door overleg tusschen betrokkenen onderling, die zelf de besl's- sing moeten hebben, en welk overleg dan zou moeten plaatsvinden tusschen het grootbedrijf en de vakorganisaties, met uitschakeling van de nationale midden standsbonden. HUISMOEDERS, de beste. 12 cent per Literflesch. RIJSTPAP, H. O.-PAP, BLOEMPAP GORTPAP, GORTMOUTPAP (geplette gort). Depöt GOES, Tel. 271. Dtr Tobi tracht het z.i. ongerijmde hier van aan te toonen. Eerst, zoo betoogt hij, probeert prof. Hentzen in zijn geschrift met tal van aa-gumenten te bewijzen, dat op geen enkelen gTond de wenschelijk- keid van wettelijke maatregelen ter be scherming van het klein bedrijf kan wor den aangetoond. Maar dan plotseling wordt het gewenscht en zelfs noodzake lijk geacht, dat betrokkenen tezamen gaan overleggen, hoe voor de gerezen moeilijkheden een oplossing kan worden gevonden. Dr Tobi merkt op: „Wanneer er wer kelijk geen enkele reden is voor wette lijke maatregelen tot bescherming van het kleinbedrijf, dan is er ook geen en kele reden om eenig overleg ter verkrij ging van hetzelfde uiteindelijke doel aan te raden." Doch bovendien is dr Tobi van mee ning, dat in dit vraagstuk nimmer van redelijk overleg kan worden gesproken. Wat toch is het geval? Niet ontkend mag worden, dat het grootwinkelbedrijf te genover het kleinbedrijf staat als de eco nomisch sterkere tegenover de economisch zwakkere. Maar indien dit zoo is, dan is het ook duidelijk, dat hier van een re delijk overleg nimmer sprake kan zijn. De practische waarde van een overleg zal zeer ge ring zijn om niet te zeg gen nihil. De schrijver is dan ook voorshands t.a.v. deze oplossing, door prof. Hentzen voorgesteld, sceptisch ge stemd. Aan bovenstaand betoog worden vast geknoopt enkele beschouwingen omtrent den stand van het onder havige probleem in Zwit serland. Zooals bekend bestaat in dat land een verbod van opening van nieuwe en uit breiding van bestaande warenhuizen en eenheidsprijswinkels, alsmede van som mige filiaal-ondernemingen. Verder is ook de beslissing over het oprichten en uitbreiden van filialen van VOOR 1 DUBBELTJE bij coöperaties vrijwillig in handen gesteld van een paritetisch samengestelde com missie uit de levensmiddelenbranche eenerzijds en de verbruikscoöperaties an derzijds. D'r Tobi wijst er op, dat de regeling in Zwitserland het complement van de onze is en omgekeerd. Aan den middenstand hier te lande is een wapen gegeven in den strijd naar binnen, de Vestigingswet Kleinbedrijf; en in Zwitserland is men juist op het andere front gaan helpen door het bovengenoemde bondsbesluit te gen de warenhuizen enz. Overduidelijk demonstreeren de verlan gens, die in den Zwitserschen en Neder- landschen middenstand leven, dat ingrij pen van de landsoverheid op één der beide fronten, waarop de middenstand strijdt, niet voldoende is, doch dat een bevredigende regeling alleen te verkrijgen is, indien de overheid op beide fronten steun ver leent. De schrijver besluit zijn betoog: „Wan neer de overheid meent, dat zij tegen een te wild uitgroeiend distributie-apparaat moet optreden, moet zij ook héél dit ap paraat in haar bemoeiingen begrijpen. De overheid in ons land heeft reeds een eerste schrede gezet op den weg ter sa neering van den middenstand door in te grijpen en steun te verleenen op één der beide gevechtsfronten. Moge de tijd niet ver meer zijn waarop zij het tot nu toe gedane werk zal volmaken, door ook haar onmisbaren steun te geven op bet tweede front." GOES - WIJNGAARDSTRAAT 21. Een Ucht gewonde; veel schade. Gisteren is in de Eerste Gooische Kalkzandsteenfa briek te Naarden van een 40 P.K. stoommachine het vlieg wiel in brokken door het dak geslagen. Gelukkig was nie mand in de machinekamer aanwezig. Het grootste stuk van de velg vloog tegen den top van den hoogen fabrieks schoorsteen, waarvan brokken metselwerk werden afgesla gen en daar nog ver boven uit. Door de gebroken vaart kwam dit brok in stukken op het ketelhuis. Slechts een der werklieden liep niet zware brandwonden op. 2ub. da vo-n. Z- frankrijk, dt kandcfrwp ctelt eea. rtri&xr Voor 3» 229. Vervolgens gaf dr Bollaert een soort college. Hij schetste de vrienden verschillen de beesten uit het oer-tijdperk, o.a. de zgn. reuzenluiquard, een dier met de afmetingen van een huidigen olifant, doch een zacht aardige planteneter, die door den oermensch gemakkelijk kon worden overwonnen. 230. Daarop toonde de professor een prachtig gesneden dolk, vervaardigd van rendierhoorn, gesneden in oertijden door een oermensch. Met ontzag keken de vrienden naar dit voorwerp uit lang vervlogen eeuwen. zesduizend gulden. In het verslag wordt opgemerkt: Hoewel er natuurlijke en eco nomische hinderpalen tegen een verbete ring vain de rentabiliteit aanwezig kunnen zijn, ligt 't voor de hand, een deel van de geconstateerde verschillen op rekening van technische fouten of gebrek aan be- drijfs-economisch inzicht te moeten stel len. In een artikel over het verloop vain prijzen van boerde- •r ij e n wordt vermeld, dat de gegevens daaromtrent zijn aangevuld tot en met September 1938. De halfjaarlijksche ge middelden vertoonen in het afgeloopen jaar een stijging voor zeekleigronden met akkerbouw- en gemengd bedrijf; een' hoogtepunt werd bereikt in de periode Maart 1938Aug. 1938 met gemiddeld f 2405 per h.a. Voorts geeft het verslag een naar de bedrijifsgrootte gespecificeerd overzicht van de in de onderscheiden landbouwge bieden per h.a. bestede pacht sommen in het boekjaar 19371938. Het blijkt opnieuw, dat de kleine bedrijven van 110 h.a. grootte per oppervlakte-eenheid vaak de hoogste pachtsom betalen. In Zeeland wordt in deze categorie gemiddeld f 15,35 per h.a. meer 'betaald dan in de .groep 1020 h a., in het weidegebied van Over ijssel f 17,54; in de IJsselstreek van Over ijssel f 3,62. De bedrijven van 1020 h.a. betalen overwegend een hoogere pacht dan de boerderijen van 2050 h.a., terwijl het daarnaast nog veel voorkomt, dat een voor beide categorieën ongeveer even hoo- ge pacht wordt besteed. In vergelijking met de klasse 2050 h.a. heeft die vam 1020 h.a. met name een hoogere gemiddelde pacht in de klei- bouwstreek van Friesland, de Meerlan den, Zeeland, de IJsselstreek, de Lij mers, de kleiweidestreek en de veenweide- streelk' van Friesland, 'het Noordwestelijk weidegebied van Utrecht, de Maaskant, de Wouden en de Westelijke en Zuidelijke en Oostelijke zandgronden van Noord- Brabant. Merkwaardig is, dat im een gebied als de Graafschap gemiddeld tusschen de grootte-klassen geen verschillen optreden, zoodat de hoogte van de pacht hier dus geen invloed ondergaat van de bedrijifs grootte. De hoogste gemiddelde pacht komt voor bij de bedrijven van 1020 h.a. in de Meerlanden (f 109,31) en de laagste ge middelde pacht in het zandgebied van Drente, waar deze voor de categorie 10 20 h.a. gemiddeld f 33,92 bedraagt. Een extra tractatie in den Aardbeientijd, door Martine Wittop Koning. Aardbeien op zichzelf vormen al zeker een tractatie; maar de lekkernij wordt nog steriker tot een extraatje gemaakt als we ze Voor bijzondere gelegenheden over gieten met room 'of fijner nogl ze combineeren met soezen en geslagen room. Die tractatie brengt de handige huis vrouw in haar eigen keuken best tot standmits ze een betrouwbaren oven bezit, daarvan hangt bij het soezen bak ken alles af. E'en goed recept is bet volgende: 2V2 dl. mik of water, 100 gr. (1 ons) boter, 150 gr. (1% ons) bloem, 4 eieren, snuifje zout. Breng het water of de melk met het zout en de boter aan de kook; roer er vlug de bloem door en laat het mengsel steeds op het vuur en voortdurend roerende even doorkoken tot bet als één bal van de pan loslaat. Neem de pan van bet vuur en werk één VLor één de eieren door bet beslag, zóó, dat geen ei wordt toegevoegd voordat bet vorige geheel in het deeg is opgenomen. Schik het deeg in gelijke portietjes op een met boter ingesmeerd bakblik, hotzij eenvoudig met behulp van een lepel, het zij door middel van een spuitzak je. Zet het bakblik in een gelijkmatigen, vrij heeten oven en laat die gedurende 10 minuten bepaald gesloten; onderzoek dan, hoe de kleur is en temper misschien in verband daarmede de ovenwarmte; laat de soezen verder gaar worden (ongeveer 20 minuten in 't geheel), neem ze van het bakblik en laat ze koud worden. Maak intusschen de aardbeien, bij voorkeur een kleine soort, schoon en laat ze vooral volkomen droog uitlekken. Klop I den room stijf, vermeng ze met zooveel t poedersuiker als voor den smaak noodig blijkt en roer er de aardbeien door. Snijd of knip de koude soezen aan één kant open, breng er door de opening het \ulsel in, bestrooi ze dan met poeder suiker en schik ze op een schotel. Amerikaansch geheimpje. „Wat zet jij een kwaad gezicht op zoo'n heerlijke vacantie-ochtend, nu je weer eens een paar weken thuis bent!" plaagde Ma rianne haar zusje Tine, O (T\ die boos allerlei kleeding- (V) 1 stukken uit haar koffer trok en op bed gooide. „Ja," antwoordde Tine verontwaardigd. „Lies, Friedje en ik laten, nu we op één flatje wonen, ook samen wasschen, omdat dat voordeeliger is; maar R het is zoo lastig, want al- les raakt in de war. Zie l je, ik heb verkeerde kou- sen meegenomen en een ■verkeerde onderjurk." Marianne deed haar mond open om iets te zeggen, maar Tine ging verder: „Ik weet wel, wat je nu zeggen wilt: merk je goed dan, of maak er mono grammen in. Maar dat is het hem nu juist: daar heb ik geen zin in en ook geen tijd voor. Als ik 's avonds thuis kom en er is n'og van alles te doen, heb ik geen zin meer in al die karweitjes." „Maar Tine, als je nu eens niet zoo doordraafde, zou ik je iets kunnen ver tellen, dat een oplossing zou zijn voor dat probleem van jou. Ik gebruik strijkpa- troontjes Weer onderbrak Tine haar. „Ah bah, ze'ker van die leelijke inkt- merken in je lingerieI" „Kind, je bent ongenietbaar vanoch tend. Laat me nu eindelijk eens uitspre ken. Ik zei je, dat ik strijkpatronen ge bruikte, die vervaardigd zijn volgens een nieuwe Amerikaansche vinding, waardoor de letters, wanneer zij op gewasschen goed, waar dus geen pap meer in zit, ge streken zijn, onverbleek'baar zijn. Je moet er met een heete strijkbout even stevig O'P' drukken en dan is het klaar." „Maar staat dat dan niet leelijk?" „Integendeel, juist heel aardig. Je kunt de lettertjes in rood en zwart in twee formaten krijgen, waardoor heel leuke combinaties mogelijk zijn. Ik zal je eens wat laten zien." Weg holt Marianne en even later is ze terug met een stapeltje lingerie. Als ze de kleedingstukken openvouwt, kan Tine een kreet van verrassing niet 'onderdruk ken: keurig gecombineerd prijken daar een sierlijke M en een V in de zijden dessous. Wat staat dat leuk, maar wat kosten die lettertjes?' „In iedere 'handwerkzaak kun je een strookje met zulke letters voor een prikje koopen. Probeer het eens, dan loop je nooit meer de kans, dat je de ver keerde spulletjes uit de wasch krijgt!" (Ingezonden d'oor de Wereldmode- Service, Amsterdamse.) Enkele wenken. Zeer verstandig is het bij 'het was schen van witte goederen een thelepeltje borax in het water te doen. Dit moet geschieden voordat bet water gekooktwordt, zoodat de borax mede- kookt. Het is aan te raden, de korrels eerst fijn te stampen, voor men de borax in bet water stort. Als het water kookt en men de tobbe in gereedheid heeft gebracht, moet men vlak voordat het witte goed in de tobbe wordt gedaan, nogmaals een theelepeltje fijn ge maakte 'borax in het heete water oplos sen. De reinigende hoedanigheid van het water wordt door borax aanzienlijk ver hoogd en de witte stukken komen niet alleen kraakhelder uit de wasch te voor schijn zonder eenige verdere m'oeite, maar men kan 'ook op een veel geringer zeep- verbruik rekenen. Deze methode van wasschen is ook daarom voordeelig, om dat de kwaliteit van het goed in het ge heel niet zal verminderen. Inktvlekken in een pluche tafelkleed. Deze moet men direct met citroensap op melk bedruipen. Met een lepeltje tel kens weer opscheppen, opnieuw be druipen en de vlek zal heelemaal ver dwijnen. Van 2226 Juni VLISSINGEN. Ondertrouwd: I. F. Fa- ber 26 j. en L. G. van Daele 20 j. Getrouwd: J. J. Ie Roij 43 j. en F. J. van de Velde 42 j.; J. G. Kemmer 28 j. en G. van der Burght 25 j. Bevallen: G. P. Wisse geb. de Koning d.; P. van Koeveringe geb. Havermans d.; H. M. J. van Beers geb. van D'ieren- donck d.; T. Soetemeijer geb. de Ridder z.; M. Cameron geb Schönberg z. Overleden: V. A. Schwarz, 19 j. (V. G.) Van 1522 Juni. KRUININGEN. Bevallen: J. M. de Jonge geb. Moerland d. (I. C.) WEMELDINGE. Bevallen: G. Schot geb. Mentjox zC. F. Hout geb. Keste- loo z.; A. van der Steege geb. Hoen z. Getrouwd: Joh de Schipper 30 j. jm. en J, P A. Bruinooge 37 j. jd. Overleden: L. Engelaar 76 j., echtgen. P. Dekker; A. de Bourgraaf 39 j., echtg. E J. Lindenbergh. (I. G.) Van 18—24 Juni 1939. VROUWENPOLDER. Bevallen: A. H. de Nood geb. Jioosse zn. 'Ondertrouwd: J. Merison 28 j. jm. met E. D'iinigemanse 33 j. jd. (M. Ct.) Van 1927 Juni 1939. WEISTKAPELLE. Getrouwd: Mars. Gabriëlse 25 j. jm. en G. Tanker 23 j. jd. Ondertrouwd: P. Cij'souw 27 j. jm. te Den Helder en Willa. Minderhoud 28 j. jd. Bevallen: Piëta. Peene geb. Minder houd, z. Overleden: N. Adra. Minderhoud 5 md. (M. Gt.) Juli. Wolfaartsdijk, Landhuis enz., v. Dissel. 1 Ritthem, Huis en Erf en inboedel, Hertogs. 5 Serooskerke, Huis, Bouwl., Terpstra. 5 Middelburg, Woonhuis, Hertogs. 5 Nisse en 's Heer Arendskerke, Bouw land, v. Dissel. 5 Kats, Inspan, Heijboer 6 Middelburg, Huizen, v. d. Harst. 12 Heinkenszand, hofstede „de Kouse", Jonkers. 12 Vrouwepolder, Bouw- en Weilanden, Hertogs. 12 Souburg, Huizen, Erven enz., Batten. 12 Kruinigen, Boereninspan, Thiery en Heijboer. 14 Wemeldinge, Hoefje, Jonkers. 19 Kamperland, Hofstede „Hofwijck", Jonkers. Maandag 3 Juli 1939. HILVERSUM I. 1875 en 414,4 M. Alg. Progr., verz. door de VARA. 10,0010,20 v.m. VPRO. 8,00 Gram. Ca. 8,16 Ber. 10,00 Mor genwijding. 10,20 Declam. 10,40 Gram. 11,10 Declam. 11,30 Piano. 12,00 Gram. 12,15 Ber. 12,17 Orgel. 1,00 Gram. 1,15 1,45 Esmeralda. 2,00 Zang, piano en gram. 230 Gram. 3,05 Bravour en Char me. 3,45 Declam. 4,15 Gram. 5,00 Orgel. 5,30 Esmeralda en solist. 6,00 Gram. 6,28 Ber. 6,30 Muzik. causerie (met gram.). 7,00 VARA-Kalender. 7,05 Sportpr. 7,30 8,00 Viool en piano. 8,05 Herh. SOS- Ber. 8,07 Ber. ANP. 8,15 VARA-Kinder- koor „De Krekels" en gram. 8,45 Gram. 9,00 Reportage. 9,30 VARA-orkest. 10,00 Ber. ANP. 10,10 Verv. concert. 10,45 Gram. 11,15 Verv. conc. 11,4512,00 Gram. HILVERSUM II. 30,5 M. NCRV-Uitz. 8,00 Schriftl., medit. 8,15 Ber., gram. 9,309,45 Gelukw. 10,30 Morgend. 11,00 Cbr. lectuur. 11,30 Gram. 12,0012,15 Bur. 1230 Orgel. 1,30 Gram. 2,15 Cello en gram. 3,00 Causerie over kamerplanten. 3,40 Gram. 3,45 Bijbell. 4,45 Gram. 5,15 Kinderuur, 6,15 Gram., Ber. 6,30 Vragen uur. 7,007,15 Ber. 7,35 Gram. 7,40 7,55 Causerie over de plannen van het Generaal Appèl op 3 Aug. 1939. 8,00 Ber. ANP., herh. SOS-Ber. 8,15 Arnh. orkest- vereen. en solist. 9,009,30 Causerie „Hoe slaan wij een brug tusschen blin den en zienden?" 10,00 Ber. ANP., act. halfuur. 10,30 Gram. 10,45 Gymnastiek!. 11,00 Gram. 11,50—12,00 Schriftl.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 6