De zaak Oss in de Tweede Kamer. WITTE WEEK WIENER Alle COUPONS en LOSSINGEN NI HUMKSE l Co/s Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. WOENSDAG 28 JUNI 1939 53c JAARGANG - No. 227 Het pleidooi van Minister Geseling. De Minister zal bij aanneming van de conclusie der Kamer-commissie niet aftreden. EEN ZEEREISJE NAAR CnQetand GOES-HARWICH en terug KANT EN KLAAR TOER naar Conden jjj AANVANG DONDERDAG 29 JUNI I. FABERY DE JONGE Buitenland. Japan bereid tot overleg betreffende conflict te Tientsin. Belangrijkste Nieuws. GOES. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 44455 Telefoon 11 Jijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j, J. FANOY, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine AdvertentiSn Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting In de Tweede Kamer heeft gisteren de minister van Justitie, de heer Groseiing, zijn beantwoording van de opmerkingen van Kamerleden over het rapport der commissie-Oss vervolgd. <8pr. herhaalt, in meer dan één opzicht naar dit oogenblik te hebben verlangd, hoewel dit moment internationaal en na tionaal ongelukkig valt. Spr. zal niet spreken over de aantijgin gen die hij met zijn gezin anoniem heeft moeten ondervinden. Ook elders is niet altijd de zorgvuldig heid betracht, die men jegens een mede burger, ook een minister, verschuldigd is. Ook over smaad en laster spreekt hij niet. Onpartijdig onderzoek doet blijiken dat hem geon blaam treft. Spr. is dankbaar voor het vertrouwen op 7 April 1908 door bijna alle groepen der Kamer aan hem geschonken. Toen reeds heeft hij gezegd, datj, als er ten aan zien van geestelijken strafbare feiten wa ren gebleken, ziji den gewonen weg zonden zijn gevolgd. De laster op dit punt heeft spr. diep gegriefd1. lie dwaze stelling, dat aanvallen op spr. aanvallen op de R.K. Kerk waren, heeft hij steeds verworpen. Spr. voelt zich door het rapport der Kamer in meer dan een opzicht voldaan, en voelt zich niet vernie tigd. Na alles wat in een jaar over sprekers hoofd is heen gegaan, zou spr. hebben ge zwegen, ware het niet dat de debatten der vorige week hem daarvan afbrachten. Spr. zou gaarne een weg zien gevonden voor hen die eerlijk sprekers onkreukj baarheid willen uitspreken. Daartoe moet gelegenheid zijn. Sprekers houding jegens de brigade moet uitgangspunt vam alles zijn. Over de beleidsvragen zal hij gaarne nadere me dedeelingen doen. Oolk volgens de com missie heeft spr. zich niet schuldig ge maakt aan maohtsoverschrijding en in gevaar brengen der rechtszekerheid. Het beleid betreft het optreden van po litie en justitie in strafzaken en poten- tieele strafzaken. Daarin ligt de moeilijk heid in deze zaak. Welke bemoeiing 'heeft de Kamer met strafzaken? D'e Kamer kan niet worden bekleed met macht hoven de organen der rechterlijke macht in strafvorderingsza- Iken. Het is van het eminent- ste belang zich te bezin nen omtrent de bevoegd heid der Kamer. Spr. heeft geen enkele rechtszaak doen beëindigen. Als hij pastoors had willen sparen of doen sparen, had spr. den maatregel tegen den marechaussee niet moeten nemen. Er wordt zoo gemakkelijk gesproken over geheime dossiers en om het nog pi kanter te maken, de geheime dossiers van Geseling. Het gaat ten hoogste om gese pareerde dossiers van niet begonnen strafzaken. Het ergst dat iemand kan overkomen, is dat hij verdacht wordt van een strafbaar feit, niet wordt vervolgd, maar la ter wordt veroordeeld voor dat feit door de Tweede Kamer. Men mag het Wetboek van Strafvorde ring niet ter zijde stellen voor een volks gericht. Geen verantwoordelijk bewindsman mag een ander standpunt innemen. Dit geldt ook het verbod aan ambtena ren om de commissie inlichtingen te ge ven. Ook hier imiooht spr. zijn standpunt niet verwaarloozen. Spr. zegt iniet dat de com missie voldaan moest zdjin; ze bad spr. nadere inlichtingen mogen vragen; maar niet aan de ambtenaren waarvoor spr. verantwoordelijk is. Spr. zal geen nieuwe feiten en om standigheden aanbrengen en zich hou- e^..^ain' stukken der commissie. Hij behandelt de feiten als c o ml p 1 e x, in opvolging. De oommissie noemt bijl die afzonder de behandeling verschillende gevallen en geeft er afzonderlijk haar oor deel over. Het gaat bij spr. er om of een verdachte behandeld wordt conform de straf- v o r d e r i ng. Hij! kan zich niet aam den indruk onttrekken dat de raadsman der marechaussee in de zaak H. zich gedeel telijk is gaan opwerpen als openhaar mi nisterie. In de zaak van de geestelijken is voor velen de imi eest afsohuwelijke sensatie gewekt. In verschillende graden is de voorstelling gewekt, alsof door geestelijken regelmatig gruwelijke feiten worden gepleegd welke niet ver volgd worden. Men slingert zijn beschuldigingen in het gezicht van hen die zich niet kunnen verdedigen. Plegen geestelijken strafbare daden, dan worden die vervolgd. Maar hier schept men juist jegens hen reohts- omigelijkhaid, en die zal spr. niet dulden. Als er een verdacht feit was, is het on derzoek steeds geschied zooals overal in andere zaken. De R.-K. kerk heeft geen contact gehad in deze zaak. Van die zijde heeft spr. geen enkel ver zoek bereikt, en spr. zou er niet ontvan kelijk voor zijn geweest. Voor politie en justitie gaat 't om straf bare feiten, en aan een onderzoek als 'je gens de geestelijken had spr. niet gaarne alle burgers zien blootgesteld. Men moet dit niet uit het oog verliezen. De officier 1 van Justitie heeft nooit een onjuiste be doeling gehad. Wat de zaak van pastoor B. betreft, heeft spr. een ernstige grief jegens de op sporingsambtenaren. Er is een man gekomen met beschuldi gingen van 10 'of 10 jaar geleden, en voorts kwamen getuigen met vroeger af gelegde verklaringen in strijd. Zonder eenige aanwijzing over een nieuw straf baar feit ging men alle misdienaars van den pastoor 'hooren, knapen van 10 tot PER MAATSCHAPPIJ „ZEELAND" d«n nan dag heen, den daaropvolgenden dag terug III kt.treln/llkt.boot, Incl.logies -f Q 40 en ontbijt aan boord «lechtsV v PER MAATSCHAPPIJ „ZEELAND" li eiken Donderdag In Juli en Augustus STERK VERLAAGDE SP00RBILJETTEN J Reiskoeten Vlissingen Londen v.v.; twee 'J nachten logies In goed hotel te Londen, maaltijden, sightseeing, 39.50 ALLES INBEGREPEN: Inlichtingen bl] de Stations, Relsbureaux en Maatschappij „Zeeland"te Vlissingen Er moest rniet grooten spoed aan onge- wenschte toestanden een einde worden gemaakt. Het is gemakkelijk, achteraf te critiseeren, maar spr. moest voorkomend optreden. Het beleid van den subst. officier heeft spr. niet in alle opzichten verdedigd. Doch niet uit 'het oog verloren mocht, wor den dat hijl zijn ambt aanvaardde na de zuivering van Oss, de verheerlijking der marechaussee en de critiek op de ge- meente-politie. Eu voor de wijze van een onderzoeik kan men den subst. officier van Justitie niet aansprakelijk stellen. Tegen den proc.-generaal zijln felle ver wijten en aantijgingen gericht. Spr. kreeg wel eens den indruk, dat men nog fellor tegen 'hem inging dan tegen spr. zeiven. Men zou willen dat spr. het hoofd van dezen ambtenaar kwam aanbieden. Dat doet spr. niet, hij heeft niet de overtuiging dat deze heeft gefaald. Ook hij heeft recht op rechtvaardig heid; hiji is iemand van groote bekwaam heid en werkkracht. En wie heeft niet eens fouten begaan? Men moet zich ten volle lm de omstandigheden verplaatsen, Hot verhoor van wachtmeester De Gier van zeven en een half uur had beter in twee etappes kunnen geschieden. Men moet het echter niet draimiatiseeren. Er komen wel meer lange verhooren voor. Bovendien zat men hier samen om een ronde tafel,, en de man wilde zich niet laten overtuigen En de prO'c.-generaa' moest spr. zoo spoedig mogelijk hiliohter. Wil men, aldus spr., de genomen maat- 15 jaar! Spr. vindt dit afschuwelijk, 'hij kan het niet anders zeggen, vooral tegen over de kinderen. Dit moest beroering en afschuw brengen onder de ouders in Oss, en dit is dan ook gebeurd. Dit kan men niet dulden in 'Oss, noch in 'Den Haag. Spreker wraakt de rucht baarheid en de metbode van onderzoek. Vooral bet hooren van een 36-jarige gehuwde vrouw te Den Haag, die 16 jaar geleden al 'Oss had verlaten. Bij deze vrouw viel niets te on derzoeken. Er was geen enkel strafbaar feit. Sprekers grief is, dat er een onderzoek ingesteld is waar er geen aanleiding tot verdenking van een strafbaar feit was. Dit blijkt zonneklaar uit het nader onderzoek. Het verboor in Den Haag heeft alleen geloopen over de eigen erva ringen der vrouw, niet over anderen. Daarbij werd de indruk gegeven, dat de pastoor zo-u hebben erkend dat er z e s- t i e m jaar geleden dingen waren gebeurd die niet hadden imiogen gebeuren. De vrouw heeft later aan den pastoor ge schreven, dat er nooit iets gebeurd was als men dacht. Ze schreef toch zulk een brief niet als er niets tegen baar gezegd werd? Eh de echtgenoot heeft zich ernstig beklaagd over bet onbekookt optreden der marechaussee en het in gevaar brengen van zijn huwelijksgeluk. Ook irn de zaken van den winkelier H. en den arbeider B. besohouwe men het optreden van de marechaussee. Door een deel der pers aangewakkerd, z ij n er ver houdingen van de mare chaussee tot andere orga nen ontstaan, welke niet kunnen worden geduld. regelen rustig zien, dan begrijpt men dal ze aangewezen en verantwoord waTen. Wat ligt meer voor de hand dan dat de marechaussée een deel van haar werk zou staken om tot bezinning te komen? De minister van Justitie had de taak, op te treden met een middel dat binnen zijn be voegdheid lag, doch nieuw was in Neder land. Diaarvan is men geschrokken. 'Gestraft is er niet; daar was sipt. niet toe bevoegd en dat wilde hij oo'k niet. In andere brigades 'had de maatregel als de overplaatsing wellicht geen zoodanig ge rucht veroorzaakt. Spr. heeft zich vergist in den weerslag dien de maatregelen hebben gewekt in een deel van ons volk. Spr. betreurt dat daardoor tegenstellingen zijn versterkt. Doch dit kan men spr. niet verwijten. De samenwerking tusschen brigade en gemeente-politie in Oss is thans gunstig en dus heeft spr. goed gehandeld. De mieeste leden der brigade doen el ders nuttig werk, anderen hebben ontslag gevraagd. Doch de eer van bet korps is niet aan getast. Integendeel beeft spr. die gehand haafd; aan verwijdering uit Oss heeft spr. nooit gedacht. Zijin vertrouwen in het 'korps, zooals spr. dat had in April, heeft spr. nog. Hij zal alles doen om goed contact met het korps te behouden. De dienst is behoorlijk volbracht. Ook ten aanzien van de moei lijke grensbewaking. Hij zou zich verheugen als de Kamer dit wil aanvaarden. Maar zelfs als er ver schil van mieening blijft, zou het niet in staat zijln, spr. te verontrusten. Als spr. soortgelijke gevallen van vroeger nagaat, vraagt hij met den Psalmist: Indien Gij op onze ongerechtigheden acht slaat, Heer wie zal dan bestaan? Spr. moet de goede verhoudingen in ons staatsbestel handhaven. Hij is gerust. De erkenning dat spr. gehandeld heeft in 's lands belang, zal komen,, nu of later. Het zou spr, verheugen, indien de Ka- mier conclusies in dien geest zou willen aanvaarden. Ais er verschil van meening blijft bestaan, zal dit spreker niet veront rusten. Spr. heeft door alles heen behouden de rust van zijn geweten. Dit kan niemand hem ontnemen. Nu of later, de erkenning dat zijn handelen goed is geweest voor het vaderland zal Ikomenl Na de rede van den minister werd een half uur gepauzeerd. Daarna was het woord aan den heer Schouten, voorzitter van de Kamer commissie. Deze rekende eerst en op zeer grondige wijze af rniet den heer Host van T o- fi ning en (N.S B'.), die als zijn beginsel vooropstelde bescherming van de licha melijke of geestelijke ongereptheid zijlner ,',volksgenooten", doch die inmiddels niet anders doet 'dan dezulken in hun geeste lijke ongereptheid schenden. Daarna behandelde de heer Schouten de weigering van den Miinister van Ju stitie om zekere stukken aan de Commis sie over te leggen, waaruit de Minister zelf rijkelijk geciteerd had. De vergadering werd daarna tot heden verdaagd. JUWELIER HORLOGER LANGE KERKSTRAAT 30 - GOES ONDERHANDELINGEN ZULLEN TE TOKIO GEVOERD WORDEN. Uit doorgaans goed ingelichte kringen wordt gemeld, dat de Japansche regee ring twee voorstellen heeft ingediend als basis voor onderhandelingen met de Brit- sche regeering over het conflict te Tientsin. Het eerste houdt in, dat de Britsche concessie te Tientsin niet zal worden ge bruikt voor anti-Japansche machinaties van Chineezen. Het tweede is, dat de concessie niet zal worden gebruikt als basis voor steun aan de Chineesche valuta in Noord-China te gen de valuta, die de Japanners trachten in te voeren. Men meent te weten, dat de Britscheregeeringonmogelijk het tweede voorstel kan aan vaarden, doch dat erniettemin goede reden is om aan te nemen dat in de komende 24 uur te Londen en te Tokio een mede- deeling zal worden gedaan be treffende het openen van on derhandelingen te Tokio. Eerder op den dag had Domei reeds gemeld, dat de Britsche ambassadeur te Tokio, sir Robert Craigie, den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Ari- ta, in opdracht van zijn regeering voorge steld heeft het incident van Tientsin langs diplomatieken weg te Tokio te regelen. Arita heeft daarop over leg gepleegd met den Japanschen minister-president en de ministers van Oorlog en Marine. Er is toen echter ge bleken, dat nog' verdere besprekingen noodig zouden zijn en het Japansche ant woord zou eerst over enkele dagen kun nen worden verwacht. Controle verzacht. Intusschen heeft de bevelhebber van het Japansche garnizoen te Tientsin, generaal Hommia, den Japanschen sol daten, die de posten rond de Britsche Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. De zaakJ0ss in de Tweede Kamer. 'Nieuwe uitgaven voor defensie. Buitenland. Japan tot onderhandelen bereid? Daladier over den ernstigen toestand. Het militair beraad te Singapore. welke per 1 Juli 1939 vervallen worden aangenomen door nederzetting bezet hebben, opdracht ge geven zich te onthouden van het „on waardig behandelen" van vreemdelingen. Tot de vertegenwoordigers van de pers zeide generaal Homma later: „Ik heb mijn manschappen opdracht gegeven voorzichtiger te zijn in hun methoden". Hij voegde hieraan toe, dat nooit op dracht is gegeven om vreemdelingen bij het onderzoek uit te kleeden. Hij heeft ook geen rapporten ontvangen, dat dit zou zijn geschied. Generaal Homma zeide tenslotte, dat de blokkade zal voortduren tot Engeland zijn houding ten aanzien van de gebeur tenissen in het Verre Oosten zal heb ben gewijzigd. „Zelfs Britsche represail les zullen Japan niet van de wijs bren gen", besloot hij. Minister Chamberlain heeft gistermid dag in het Lagerhuis niet gerept van te openen onderhandelingen. In antwoord op een vraag over de situatie in het Verre Ooosten zeide hij, dat hij ten aan zien van Tientsin niets had toe te voe gen aan zijn verklaring van gisteren. Hij hoopt evenwel binnenkort een nieuwe verklaring te kunnen afleggen. DE DIJK-RAMP BIJ HASSELT. VRAGEN IN DEN SENAAT. Op ongeveer twee millioen kubieken meter schat men de hoeveelheid water, die uit het Albertkanaal is gestroomd. Op het ministerie van openbare wer ken veronderstelt men, dat de oorzaak van het doorbreken van de dijken van het Albertkanaal ligt in den aard van het terrein ter plaatse. Dit is zanderig en zeer mul. Bovendien werd op de plaats, waar de dijken zijn doorgebroken, het kanaal gesneden door een beek. Verder werd medegedeeld, dat alles in het werk zal worden gesteld, om de dijken te herstellen, op dusdanige wijze, dat de inwijding van het kanaal op den vast- gestelden datum en met het vastgestelde ceremoniëel zal kunnen geschieden. Het herstelwerk is evenwel zeer om vangrijk. Niet alleen moeten de doorbra ken worden gedicht, doch ook motet de rechteroever welke doorweekt is en door de golven over een lengte van twee kilo meter is meegesleurd, hersteld worden. In den senaat hebben drie leden ver zocht vragen te mogen stellen over de doorbraak. De Minister van Openbare Werken, Van der Poorten, achtte het onvoorzichtig reeds nu den omvang van de schade vast te stellen. Hij verklaarde verder den dood van den ingenieur te betreuren. Een onderzoek is ingesteld om de oorzaak vast te stellen en men moet het resul taat hiervan afwachten. Vervolgens werd met zitten en opstaan het voorstel, om de zaak met spoed te behandelen, verworpen. DE ONDERHANDELINGEN MET MOSKOU. Dé diplomatieke medewerker van Reu ter verneemt, dat de nieuwe instructies voor Seeds en Strang ten aanzien van de Britsche voorstellen gisteravond naar Moskou zouden worden verzonden. Ver wacht wordt, dat zij een bespreking met den Russischen volkscommissaris van buitenlandsche zaken spoedig, zeker deze week, mogelijk zullen maken. Graaf von der Schulenburg, de Duitsche ambassadeur in Rusland, is te Moskou te ruggekeerd m te BieTlijifi rapport te heb ben uitgebracht over de vooruitzichten op eventueel D'uitsch -Russische handelsbesprekingen. Zooals reeds ge meld werd is Duitschland blijkbaar bereid

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1