Verscherpte blokkade van China's kust. „Prinses Tbeatrix" De moeilijkheden in hel Kabinet. Alle COUPONS en LOSSINGEN NI HENDRIKSE Co/s 6ANK komt JULI a.s. in de vaart EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. GOES. Binnenland. MAANDAG 26 JUNI 1939 53c JAARGANG - No. 225 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 4445! Telefoon 11 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Dagblad voor de Provincie Zeeland Abonnementsprijs f2,<50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden medcueelingen M cent per regel Kleine Advcrtcnflün Dinsdags en Vrijdags I 0.75 bij vooruitbetaling Advertcnticn onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN. De vice-admiraal Kondoh, de opperbe velhebber van de Japansche vloot in de Zuid-Qhineesche wateren, heeft verklaard, dat het noodig zal zijn, de blokkade van de Chineesche kust nog te verscherpen, om het „incident in China" spoedig te kunnen beëindigen door omverwerping van het regime van Tsjang Kai Sjek. Ter hoogte van Swatau, welke haven weer voor de Britsche schepen is openge steld, hebben zich nieuwe moeilijkheden voorgedaan en in verband daarmede heb ben de Japansche autoriteiten opnieuw aan de autoriteiten van derde mogendhe den verzocht, er wel aan te willen denken, dat al hun schepen 24 uur, voordat zij Swatau binnenkommen, daarvan opgave moeten doen aan de Japanneezen. Een Britsche torpedojager, die een Britsoh schip escorteerde, wierp het anker in de haven van Swatau uit, zonder voor af de Japansche autoriteiten hiervan op de hoogte te stellen. Hierover ontstemd, wierpen de Japanneezen versperringen op voor de ligplaats van 'het Britsohe schip, waarmee de kade -werd afgesloten. Tevens verzochten zij- den beiden Brit- sohen schepen Swatau te verlaten, aan welk verzoek deze vaartuigen, gevolg ga ven. Intusschen zet de Japansche marine haar program voort. Na de inneming van Swatau zijn thans de Tsjoesjan-eilanden, aan de monding van de baai van Hang- tsjau bezet, en hiermede is, volgens een bericht uit Sjanghai, de blokkade van de Chineesche kust alweer verder verscherpt. De Tsjoesjaneilanden vormen een groep van ongeveer 200 eilanden en strekken zich uit over een lengte van ongeveer 100 kilometer. Door deze Japansche bezetting wordt de stad Ningpo rechtstreeks bedreigd, welke tot dusver een belangrijke rol heeft gespeeld als doorvoerhaven van oorlogs materiaal voor het bewind van Tsjang Kai Sjek. CHAMBERLAIN OVER DEN INTERNATIONALEN TOESTAND Minister-president Chamberlain heeft in een massa-bijeenkomst van regeerings- aanhangers een rede gehouden, waarin hij ook den internationalen toestand be sprak. De ware tragiek van den toestand, zoo zeide de premier, schijnt te zijn, dat de toekomst van Europa heden ten dage ver giftigd wordt door de verspreiding van verdachtmakingen en valsche ongerecht vaardigde achterdocht. H e t Di u i t s c h e volk b. v. wordt dag en nacht be werkt met beweringen, vol gens welke Engeland voor nemens is, het te omsin gelen. Het doel van onze buitenlandsehe po litiek is, en is steeds geweest, het tot stand brengen van een vreedzame wereld waarin ieder land zijn bezigheden in vei ligheid en vertrouwen kan vervullen. In zulk een wereld kunnen wij1 groote moge lijkheden zien voor de uitbreiding van de Duitsche industrie en de werkzaamheid van de Duitsche arbeiders. In een wereld, waarin het vertrou wen hersteld zou zijn, zouden onze bei de landen zeer wel kunnen samenwerken. Doch zulk een gelukkige toekomst moet een droom blijven, totdat D u i t s c h- 11 d bereid is, zijn onge rechtvaardigde achter docht jegens anderen te laten varen en te tooien, dat het oprecht bereid is, redelijk te praten met re- del ij; ke menschen. Mat de toestand in Tientsin aangaat, 2®i de premier: Geen Britsohe regeering kan dulden, dat haar onderdanen onderworpen wor den aan een behandeling, als, naar wij gehoord hebben, zij te Tientsin hebben moeten ondergaan of zich door een an dere mogendheid haar buitenlandsehe po litiek kan voorschrijven en ik vertrouw ^arom, dat wij het bij het goede eind i hebben, wanneer wij veronderstellen, dat de Japansche regeering een dergelijk voornemen niet koestert en dat zij" niet de I bedoeling heeft een reeks daden van haar soldaten goed te praten en evenmin het tsche volk in zijn rechten en belangen in China te tarten. Het nieuwe motorschip voor den DAGDIENST VLISSINGEN-HARWICH v.v. der MAATSCHAPPIJ „ZEELAND" Verder merkte hij op: Onze vloot is thans de machtigste ter wereld, ons leger neemt dagelijks in aan tal en -doeltreffendheid toe en wat onze luchtmacht betreft, kan ik u verzekeren, dat zij: zich de laatste maanden heeft uit gebreid in een tempo, dat onze verwach tingen verre heeft overtroffen, terwijl de kwaliteit van haar personeel en de snel heid en kracht van haar machines door de luchtmacht van geen enkel ander land worden overtroffen. Op het gebied van de verdediging der burgerbevolking zijn eveneens groote vor deringen gemaakt. De diploan&tieke correspondent van Reuter verneemt, dat offieieele kringen zeer onder den indruk zijn van de toene mende openbare verontwaardiging, die zeer krachtig gewekt wordt in geheel En geland door -de berichten uit Tientsin over de -brutale behandeling van Britsche on derdanen door Japansche soldaten en ambtenaren. Verwacht wordt, dat deze verontwaardiging niet zal nalaten reacties te hebben op de regeering, wanneer Ja pan weigert voldoening te geven op de voorstellen, die aan de regeering te Tokio zijn voorgelegd. De economische toestand van Japan. Het Amerikaansche ministerie van bui tenlandsehe zaken heeft een rapport over den economisohen toestand van Japan gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat het economische evenwicht door den oor log in China totaal is verstoord. Japan leeft practisch op een economische oor- logs-organisatie onder de vrijwel volledige controle van de regeering op productie, invoer, prijizen en distributie. Teneinde de waarde van de munt te handhaven is de invoer verminderd, zoodat de grond stoffen uit het buitenland, welke de basis zijn voor de uitvoerproducten, thans wor den gebruikt voor de oorlogs-industrie. De uitvoer lijdt door de verhooging van de productieprijs, welke hierdoor is ont staan en door de verminderde vraag uit het buitenland. De stemming te Londen. Met het toenemen van de Britsch-Ja pansche spanning en het weinig vlotte verloop van de Engelsch-Russische on derhandelingen, komen steeds opnieuw berichten in Londen binnen over omvang rijke Duitsche troepenbewegingen bij de Poolsche grens en over versterking van de bezetting der Siegfriedlinie. Halifax bleef gedurende het weekend in Londen. Chamberlain keerde Zondag uit Cardiff terug en de andere minister*, bleven binnen bereik. De woordvoerder van de regeering heeft opnieuw bevestigd, dat een toenemen van de Japansche dwangmaatregelen onge- twijf ld Britsche repressailles tengevolge zal hebben. De Japanners te Londen gelooven even wel, dat dit slechts bluf van Engeland is. Het is een publiek geheim, dat het Brit sohe kabinet aarzelt met het nemen van deze maatregelen, daar het de overtuiging heeft, dat Engeland erop voorbereid moe' zijn, om, zoo noodig, de economische sancties gewapenderhand te ondersteunen DE TOESTAND IN OOSTENRIJK. Schuschnigg ernstig ziek? Het Zwitsersche socialistische blad „Volksrecht" publiceert een verslag over den huidigen toestand in Oostenrijk, dat o.a. zegt, dat bijna dagelijks door de op positie brochures verspreid worden en opschriften worden aangebracht. Heel Oostenrijk, aldus het blad, luis tert naar de uitzendingen in het Duitsch van de E'ngelsche radio. In de fabrieken bestaat nog steeds een socialistische or ganisatie. In de locomotievenfabriek van Florisdorf was sabotage gepleegd, waar op de nazi's de schuldigen sommeerden zich bekend te maken. Alle werklieden meldden zich vervolgens schuldig en de kwestie had geen gevolgen. Het gerucht, dat Schuschnigg overleden zou zijn, wordt niet bevestigd. Wel meent men, dat hij ernstig ziek is. DE BESPREKINGEN TE SINGAPORE. Aigeheele overeenstemming tusschen Frankrijk en Engeland. Aigeheele overeenstemming is tot stand gekomen over alle aangelegenheden be treffende de politiek ter zee bij de En- gelschFransche defensieconferentie te Singapore, die naar men verwacht van daag zal eindigen. Admiraal Noble, de opperbevelhebber der vlootstrijdkrachten in de Chineesche wateren, die de conferentie presideert, zal na beëindiging der besprekingen ver trekken aan boord van zijn vlaggeschip, den kruiser Kentt. Hij begeeft zich naar de noordelijke Chineesche wateren. Naar verluidt is admiraal Noble er thans van overtuigd, dat de Britsch- Fransche strategie in het Nabije Oosten aldus opgesteld is, dat iedere bedreiging met succea het hoofd kan worden gebo den. DE LUCHTGEVECHTEN AAN DE MO N GOQLSC H—M A N TS J OE RI JSC H E GRENS. Meer dan 200 toestellen namen er aan deel. In verband met berichten omtrent bot singen aan de Mongoolsch-Mantsjoerij- sche grens, is te Mtoskou een communiqué uitgegeven, waarin medegedeeld wordt, dat „in werkelijkheid de volgende gebeur tenissen geschied zijn in het gebied van het Boeir-meer aan de Mantsjoerijsche giens." Op 11 Mei werden Mongoolsche grens posten ten Zuidoosten van het genoemde meer plotseling aangevallen door Japan- sohe-Mantsjoerijsche troepen. Zij moesten van de grens in Westelijke richting te rugtrekken naar de rivier Khalkingol. Gedurende tien dagen te beginnen cp 21 Mei, gebeuren in dit gebied bijna dagelijks botsingen, waarbij dooden en gewonden aan beide kanten vielen. Op 22 Mei trachten de Japansch-Mlant- sjoerijsche troepen, die nieuwe verster kingen hadden gekregen,, de Russisch- Mongoolsche troepen aan te vallen en dieper door te dringen op het gebied van van de Mongoolsche volksrepubliek. Zij werden echter over de grens teruggewor pen met aanzienlijke verliezen. Op 28 en 29 Mei trokken de Japansch- Mantsjoerijsche troepen, die nieuwe ver sterkingen hadden gekregen, uit Khailar, met tanks, pantserwagens, artillerie en een groote luchtstrijdmacht, wederom het Mongoolsche gebied binnen. De troepen der Mongoolsche volksrepubliek verjoegen de aanvallers: De Mantsjoerijsch-Japan- ■che troepen lieten op het slagveld vele dooden en gewonden, benevens een groote hoeveelheid wapens achter en trokken naar 'hun eigen gebied terug. Bij; dezen slag verloren de Japansch-Mantsjoerij- sohe troepen ruim 400 dooden Behalve de botsingen te land, werden ook gevechten in de lucht geleverd, al dus het communiqué. Op 28 Mei schond een groep Japansche vecht- en bombar- dementstoestellen de grens en viel plotse ling twee vliegvelden van het Mongool sche leger aan. De onverwachts aangeval len Mongoolsch-Russische vliegers stegen met eenige vertraging op, welke een voor deel gaf aan den vijand. Bij dezen lucht- j slag verloor de Sovjet-luchtmacht negen j toestellen en de Japansche drie. Tenslotte I moesten de Japansche toestellen haastig I terugvliegen naar hun basis. Op 23 Juni deed een Japansch-MantsjoerijsChe lucht macht van 120 toestellen een nieuwen aanval. De Mongoolsch-Russische lucht macht, 95 toestellen, bond den strijd aan. Daarbij werden 31 Japansch-Mantsjoe- rijsohe toestellen en 12 Mongoolsch-Rus sische omlaag geschoten. Oip 24 Juni viel de Japansoh-Mantsjoerijsche luchtmacht wederom aan, ditmaal met 60 toestellen. D'e Mongoolsch-Russische luchtmacht, eveneens 60 vliegtuigen, steeg op en haal de 25 Japansch-Mantsjoerijisohe vliegtui gen neer, terwijl zij zelf twee toestellen verloor. Van Japansche zijde wordt gemeld, dat vijftien Russische vliegtuigen Zaterdag bij het Boeir-imieer neergehaald zijn. Een Ja- pansch vliegtuig is verdwenen. Domei voegt hieraan toe, dat sedert 20 Mei 133 Russische vliegtuigen op deze wijze zijtn neergehaald. De lezingen zijn niet precies gelijkt REEKS ONTPLOFFINGEN TE LONDEN. Om tien uur Zaterdagavond werd het geheele verkeer op Piccadilly Circus te Londen stilgelegd door een ontploffing, welke drie personen heeft verwond. D'e ontploffing was, naar gebleken is, ver- Wij lezen in de „N. R. Cl.": Naar ons ter oore komt, is Zaterdag toch, in afwijking van wat nog tot Don derdag het plan was, een buitengewone ministerraad gehouden. Deze was gewijd aan de problemen in verhand met de ontwerp-begrooting voor 1940. In parlementairen kring neemt men aan, dat ook indien het tot een kabintts- crisis zou komen, waaromtrent men op 't oogenblik nog in onzekerheid verkeert, een definitieve beslissing te dien aanzien niet naar buiten bekend zou worden, voordat minister Goseling nog gelegen heid zou hebben gehad, zijn verweer in de Kamer te voeren naar aanleiding van de debatten over Oss. Want indien een kabinetscrisis en een daarmede samenhangende ontslagaan vrage een feit zou zijn, aleer de minister van justitie de vele critische redevoerin gen van de laatste dagen had kunnen beantwoorden, zou hij zijn verdediging in demissionairen staat moeten voeren. En nu ligt het voor de hand, zoo hoorden we nog opmerken, dat het ongewensoht en onjuist ware, als hij zich in zulk een extra zwakke positie zou hebben te ver dedigen. oorzaakt door een bom. Een voorbijgan ger verklaarde, gezien te hebben, hoe een man iets liet vallen, terwijl een andere man achter een taxi wachtte, waarna beiden in de menigte verdwenen. Picca dilly Circus lag na de ontploffing aan de noordzijde vol met glasscherven van vernielde étalageruiten. In een brievenbus op Marylebone Road is 's avonds nog een brandbom ontploft. De brand werd terstond door de brand weer gebluscht. Na middernacht is de vijfde bom ontploft voor een bank in Park Lane. Er zijn drie arrestaties ver richt. Van de 17 personen, die in totaal bij de ontploffingen in verschillende deelen van Londen gewond zijn, zijn slechts twee in het ziekenhuis achtergebleven. Hun toe stand is bevredigend. 200 Ieren zijn Zondag in optocht ge trokken door de straten van Londen, om langs de gebouwen, die Zaterdag door explosie beschadigd zijn. Zij droegen vlaggen mede met opschriften als: „Zon der vrijheid zal Ierland nooit vrede heb ben", „Liever dood dan dienstplicht". Ongeregeldheden te Dublin. Gisteren hebben zich te Dublin enkele ongeregeldheden voorgedaan. D'e politie trachtte vergeefs een aantal uit Belfast afkomstige aanhangers van het Iersche republikeinsche leger te beletten, het sta tion van Dublin te verlaten. Gisterochend hebben zij in het centrum der stad een betooging gehouden. Na verscheidene re devoeringen verbrandde de menigte een Engelsche vlag. CHINA SLUIT EEN HANDELSVER DRAG MET RUSAND. Gisteren is te Moskou onthuld, dat al daar op 16 Juni een handelsverdrag tus schen de Sowjet-Unie en China is ge- teekend. Het verdrag is gebaseerd op het beginsel van gelijkheid en weder- keerigheid en bevat de clausule van meestbegunstigde natie. Het regelt han dels- en scheepvaartkwesties BEPERKING BENZINEVERBRUIK IN DUITSCH LAND. Volgens hardnekkige geruchten zou binnenkort in Duitsch] and een benzine- kaart voor autorijders worden ingevoerd. Reeds zijn verscheidene maatregelen overwogen om het benzineverbruik te beperken, teneinde de behoeften van de openbare diensten en met name van het leger te verzekeren. DS NIEMÖLLER AL TWEE JAAR IN HET CONCENTRATIEKAMP. Ds Niemöller, die reeds twee jaar lang in het concentratiekamp Sachsenhausen zit opgesloten, is door het consistorie van Brandenburg ter beschikking gesteld. Dit besluit wordt gegrond op de overwe ging, dat de predikant als gevolg van zijn opsluiting in de onmogelijkheid ver keert, zijn amht te vervullen. Practisch komt dit besluit neer op schorsing. Wat den toestand van ds Niemöller betreft, deze is, voor zoover het zijn lichamelijke gezondheid aangaat, betrek kelijk bevredigend, doch moreel is hij er minder gunstig aan toe. Mevrouw Niemöller mag haar man eens per maand bezoeken, doch zij kan hem slechts in tegenwoordigheid van een bewaker spreken. Men weet niet, wanneer aan de opslui ting een einde zal komen, doch het door het evangelisch consistorie genomen be sluit zou zijn invrijheidstelling tot op ze kere hoogte kunnen vergemakkelijken. Binnenland. De moeilijkheden in het kabinet. De proeftocht van de „Prinses Beatrix". D'e wijziging van de Tariefwet. De nieuwe brug bij' Dordrecht geopend. A.R. Partijdag te Middelburg. Buitenland. Verscherpte blokkade van China's kust. Chamberlain over den toestand. De luchtgevechten aan de Mongoolsoh- 'Mantajoerijsohe grens. welke per 1 Juli 1939 vervallen worden aangenomen door ALEXANDRETTE WORDT EEN VERSTERKTE HAVEN. Naar gemeld wordt, is Turkije voor nemens, de haven van Alexandrette te maken tot een waardevolle strategische basis. Het voornemen zou bestaan, de haven te moderniseeren en te versterken en haar daarmede te maken tot een belangrijk militair steunpunt. Men acht Alexan drette een vitaal punt ten opzichte van de Dardanellen en het Suez-kanaal. HET PRINSELIJK GEZIN OP SOESTDIJK TERUG. Zaterdagmiddag heeft Prinses Juliana met Prinses Beatrix de reis op de Piet Hein beëindigd. Zij zijn om vier uur ten paleize Soestdijk teruggekeerd. Prins Bernhard volgde enkele uren later. GEEN BESPREKINGEN VAN NEDER- LANDSCHE VERTEGENWOORDIGERS TE SINGAPORE. Engelsch bericht uit de lucht gegrepen. D'e Regeeringspersdienst meldt: Naar aanleiding van een bericht in de Daily Telegraph, als zou er sprake van zijn, dat een aantal hoogere marineofficieren uit Nederl.-Indië zich naar Singapore zal begeven om een onofficieels gedachten- wisseling te voeren met de Engelsche en Fransche vertegenwoordigers, kan van de meest gezaghebbende zijde worden medegedeeld, dat een dergelijke bespre king op grond van de Nederlandsche po litiek van onzijdigheid uitgesloten is en dat het bericht geheel uit de lucht is ge grepen. ONZE MINISTER-PRESIDENT SPREEKT DE KERKGANGERS TOE. Onze minister-president, dr H. Colijn, pleegt eiken Zondag de godsdienstoefe ningen bij te wonen in de Geref. Noorder- kerk te 's-Gravenhage, de wijkkerk van de Geref. Kerk van 's-Gravenhage-Oost, waaronder hij ressorteert. Ook gistermorgen waren dr en mevr. Colijn in de Noorderkerk, waarin voor ging de wijkpredikant, Ds A. G. Barkey Wolf, die in zijn gebed bij den aanvang van den dienst, de door dezen staatsman in de afgeloopen week gevierden 70sten verjaardag memoreerde en Gods zegen over zijn verder leven afsmeekte. Ds Barkey Wolf bediende het Woord naar aanleiding van Deut. 33 27a, deze woorden: „De eeuwige God zij u een woning, en van onder eeuwige armen". Aan het einde van den dienst deed de voorganger de gemeente zingen Gez. 28 2: „Ik weet aan wien ik mij betrouwe, Al wisselen ook dag en nacht", enz. Onmiddellijk nadat ds Barkey Wolf den zegen had uitgesproken, zong de gemeente dr Colijn staande toe de zegen bede uit Ps. 121: „De Heer zal U steeds gadeslaan, Opdat Hij in gevaar, Uw ziel voor ramp bewaar", enz. Dr Colijn verliet daarna zijn zitplaats en trad voor het voorlezersbord om een een woord van dank te spreken. Hij sprak de aanwezigen aan met „Broeders en Zusters", er aan toevoegend, dat hij zoo de gemeente mocht toespreken, om dat men in deze hoedanigheid hier bij een was. Hij dankte zeer bewogen de gemeente voor de hem toegezongen zegen bede en verzocht haar met hem te wil len aanheffen Gez. 29: „Hallelujah, eeuwig dank en eere", waaraan zij vol deed, waarmede de godsdienstoefening, die een indrukwekkend karakter droeg en die zeer druk bezocht was, werd be sloten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1