Tegen zonnebrand PuroE Binnenland. Uit de Provincie zou zich kunnen wijzigen na het beëin digen van de onderhandelingen met Frankrijk en Engeland en sommigen zijn van meening, dat de Sowjet-Unie er geen bezwaar in zal zien een poditieke overeen komst te sluiten met Engeland en Frank rijk en een economische met Duitschland. DUITSCHLAND EN DE HAVENS VAN ROTTERDAM EN ANTWERPEN. In geval van verhooging der havenrechten. De „D'aily Express" meldt, dat Duitsch land er de regeeringen van België en Nederland van in kennis gesteld zou heb ben, dat zij het op prijs zou stellen offi cieel geraadpleegd te worden, indien beide landen het eens zouden worden over een verhooging der havenrechten te Rotter dam en Antwerpen. „De Duitschers aldus meldt het blad verklaren niet te kunnen berusten in een dergelijke verhooging, tenzij België en Nederland zich zouden verplichten hun invoer-contingenten voor Engelscho en Amerikaansche goederen te verlagen en het vrijkomende gedeelte aan te vul len met Duitsche goederen". AFROEPEN VAN TELEGRAMMEN OP STATIONS. Door middel van luidsprekers. Het is dikwijls moeilijk op de stations reizigers, voor wie een telegram is aan gekomen, daarvan te verwittigen. Daarom is eenigen tijd geleden op het station Arnhem een proef genomen om reizigers, voor wie een telegram ligt te wachten, door middel van op het station aanwezi ge luidsprekers te waarschuwen. D'aar deze proef een bevredigend resultaat heeft gehad, zal voortaan behalve te Arn hem eveneens op het station te Amster dam C. 'S., Utrecht C. 'S., Rotterdam D'. P., Nijmegen, Groningen, 'is-Hertogen- bosch, Zwolle, Dordrecht, Hilversum en Amlersfoort voor dit doel van de be1* staande luidspreker-installaties gebruik worden gemaakt. ZOO ZIJN ONZE MANIEREN. Haat uw politieleen tegenstander, tot zelfs op zijn verjaardag. „Het Nationaal Dagblad" en „Volk en Vaderland", de organen van de N.S.B., hebben naar aanleiding van den zeven tigsten verjaardag van Dr Colijn een heele pagina bedrukt met hoonende af beeldingen van den jarige en dito bij schriften uit vroegere nummers van die organen. Wij herinneren ons niet, zegt de libe rale N. R. Crt., dat zelfs de communisten ooit van een dergelijke smakeloosheid en ontaarding van politieke zeden blijk heb ben gegeven. OPLEIDING TOT RESERVE-OFFICIER Aanvragen vódr 1 Juli. Jongelieden, die in aanmerking wen- schen te komen voor een der opleidingen tot reserveofficier, welke begin Septem ber en October a.s. aanvangen (ook zij die in de maanden Juni, Juli of Augustus deelnemen aan het eindexamen H. B. S. of gymnasium) moeten zorg dragen dat hun daartoe strekkende aanvrage uiterlijk 1 Juli a.s, op het departement van Defen sie is ingekomen. RANTSOENEERING VAN BENZINE IN DUITSCHLAND VERWACHT. In kringen van D'uitsc'he benzinepomp- houders en andere belanghebbenden ver wacht men binenkort de afkondiging van een rants'oeneering der benzine. Het vast leggen van een snelheidsgrens zou te weeg hebben gebracht, dat het benzine- gebruik aanmerkelijk is verminderd, zoo dat men er toe over zou kunnen gaan aan de 'houders van pompstations van de onderscheidene merken benzine, slechts 80 pet. te verstrekken van de hoeveelheid welke zij' daarvan vroeger plachten te trekken. Hoe deze rantsoeneering in bijzonder heden zal worden geregeld en hoe men zal willen handelen bij uitbreiding van het Duitsche autopark, zal moeten wor den afgewacht, merkt de N.R.C. op. DE ARRESTATIE TE KRABBENDIJKE Het is te begrijpen, dat de arrestatie van wethouder de K. en het hoofd van de school der Geref. Gemeente G. v. H. groote beroering hebben gebracht te Krabbendijke. „D'e Banier", het orgaan der Stk. Geref. partij, vertelt van de dingen, die hebben plaats gehad: Bij de indiening van de afrekening met de burgerlijke gemeente Krabbendijke ontbraken eenige kwitanties. Deze moes ten, eer de staat naar B. en W. werd op gezonden, worden toegevoegd. Teen deze kwitanties niet te vinden waren, hebben beide bedoelde personen den datum op oude kwitanties veranderd, zoodat kwi tanties van 1934 in 1938 nog eens in re kening werden gebracht. Op één kwitan tie is zelfs de handteekening geplaatst van den leverancier. De voorzitter van het schoolbestuur, ds J. v. d. Berg, deelde aan den correspon dent der „Mid.. Crt." nog mede, dat de arrestatie voor het bestuur als een don derslag bij helderen hemel kwam. Door de onregelmatigheden is het schoolbestuur in geen enkel opzicht gel delijk bevoordeeld. Het vermoeden bestaat dat er tusschen de twee verdachten een afspraak heeft bestaan en dat de twee ge arresteerden bet teveel ontvangen geld ten eigen bate hebben aangewend. Groot kan dit bedrag niet zijn. Men spreekt van hoogstens f200. D'e wethouder De K. was penningmees ter van het schoolbestuur, doch deze man was administratief niet voldoende onder legd. Eén groot gedeelte van de administra tie van den penningmeester werd dan ook door het schoolhoofd G. v. H. per soonlijk gevoerd. Dit wettigt het ver moeden, dat beide personen zich door de onregelmatigheden te plegen, hebben be voordeeld. AFD. ZEELAND VAN DE VEREEN. VAN NEDERLANDSCHE GEMEENTEN 41e Algemeene Vergadering. In hotel Britannia hield de afdeeling Zeeland van de Vereeniging van Neder land sohe gemeenten baar 10de algemeene vergadering onder voorzitterschap van den waarnemenden voorzatter, mr A. J. van der Hoeven, burgemeester van Tholen. Speciaal heette de voorzitter welkom den directeur der Vereeniging mr Jonker en den vertegenwoordiger van bet ge meentebestuur van Vlissingen, wethouder Edelman. De voorzatter stond stil bij het leven der afdeeling in de eerste tien jaarj en betreurde het, dat er nog 25 Zeeuw- sohe gemeenten 'buiten de vereeniging staan. Het voornaamste werk der vereeniging en dat in bet bijlzonder van het bestuur bestond wel uit 't destructievraagstuk en de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. Ook de schoolgeldheffing, de autonomie der gemeenten en dergelijke punten vormden meer of m'.nder het on derwerp der gesprekken. Bericht van verhindering was ingeko men van den Commissaris der Koningin en van mr dr Mes, burgemeester van Heinkenszand, wien de voorzitter reeds dank had gebracht voor zijn arbeid in bet belang van de destructie. De heeren Jonker en Edelman brachten dank voor de woorden van wel kom en boden hun gelukwenschen met het tweede lustrum aan, terwijil de heer Edel man mededeelde, dat burgemeester van Woelderen wegens uitstedigheid niet kon komen. De heer Ei d e 1 m a n gaf een uiteen zetting van het ontstaan van het Nolle- bosch, dat ma afloop der vergadering zou worden bezocht en bood ieder aanwezige een nieuwen plattegrond der gemeente aan. Minister-president dr H. Colijn en zijn" echtgenoote bewonderen de door H. M. de Koningin ter gelegenheid van den zeventigsten verjaar dag van den premier gezonden bloemen, welke in den tuin van Paleis 'tLoo gekweekt zijn. Het nu door den secretaris, den beer F. Bisschop, uitgebrachte jaarverslag stond ook geruimen tijd stil bij de de structie van vee en vleesoh en bet met de Gekro tot 30 Juni 1943 loopende contract. Medegewerkt is ook aan het tot stand- komen van de Zeeuwsche gromdverbete- rings-imaatschappij en ook het schoolart sen-vraagstuk had de volie aandacht. De inkomsten der afdeeling bedroegen f 429, de uitgaven f 222,51, zoodat het voordeelig saldo bedroeg f 206,49. Het be drag der gereserveerde gelden, zonder ge noemde saldo was f 466,76. Verslag en rekening werden goedge keurd. De vergadering koos tot voorzitter m r dr J. van Walré de Bordes, bur gemeester van Middelburg, in plaats van zijn voorganger, den heer M. Fernhout, en tot bestuurslid jhr mr J. Schuurbeque Boeye, burgemeester van Zierikzee, in- plaats van dien heer S. Hage, afgetreden burgemeester van Bruinisse. O'p voorstel van een der aanwezigen werd een telegram van gelukwensoh ge zonden aan den beer Simouse, burge meester van Biggekerke, die zijn zilveren jubileum vierde. Aan alle aanwezige vertegenwoordigers van gemeenten werd een jubileumtegel overhandigd. Na de lunch werd de vergadering voortgezet en hield de beer A. in t Veld uit Voorschoten, voorzitter van de sectie schoo 1 genees kunde, van de alge meene Nederlandsdhe Vereen, voor So ciale Geneeskunde, een inleiding over de practiscbe toepassing van het instituut schoolarts in samenwerking met andere gemeenten. Spr. wees er op, dat zoolang er scholen zijn, men ook sohoolhygiène kende, maar eerst in de 18e eeuw kwam er iets meer teekening in de beschouwingen ter zake. Het was ten slotte Frankrijk, dat in de vorige eeuw bet eerst begon met het toezicht op het afzonderlijke kind, op het individu dus inplaats van de collectiviteit. Engeland volgde eerst in 1907, maar het meest intensief is de regeling in Duitsch land. Wat Nederland betreft kwam het eerste ■officieele schoolartsenstelsel in werking te Zaandam. Voor wat het platteland betreft kwam dei eerste distriatsorganisatie tot stand in Zuid-Oost Drente en wel in 1927. Voor al in het Noorden zijn er nog verschillen de districten, totaal in het land 11, waar bij spT. ten slotte als 12de voegt de rege ling tusschen Middelburg, Vlissingen en Souburg. Spr. wees op de moeilijkheid, als de huisarts tevens schoolarts is en omgekeerd, wat leidt tot een schijncon- trole. Het is goed tijldig bij gebreken te kun nen ingrijpen on niet eerst op hoogeren leeftijd. Ook bet toezicht op den bouw der scholen is goed, maar een schoolarts moet oppassien niet zonder unieer scholen af te keuren. De schoolarts moet zooveel mo gelijk de ouders bij het onderzoek aanwe zig doen zijn. Er moet ook een goede samenwerking zijin tusschen het t.b.c.-consultatiebureau en den schoolarts. Spr. acht vier tot vijf gemeenten met tezamen 45.000 tot 47.000 inwoners goed voor het gezamenlijk heb ben va.n een schoolarts, waarvan de kos ten dan maximaal 16 tot 18 cent per in woner zijn. Spr. meent, dat in deze de provincie steun kan en moet verleenen en men op rijkssteun mag hopen. E'r moet een commissie van beheer komen en het honorarium moet zijn van f 5500 tot f6500. De heeT Edelman noemde verschil lende voorbeelden om het systeem van schoolartsen aan te bevelen en wekte de gemeenten op er aan mede te werken. Mr v. d. Veur, gemeentesecretaris van Middelburg wees op de geringe re sultaten van de poging van Ged. Staten om te komen tot samenwerking onder de gemeenten. Hij hoopt, dat het bestuur zal trachten het to een weede poging in die riching te te brengen en dat het op steun van de Provincie zal aandringen. De voorzitter bracht dank aan den inleider en richtte zich toen tot den beer Fernhout, die ter vergadering was geko men. Spr. bracht hem hartelijk dank, dat hij zich met hoofd en hart heeft gegeven, niet alleen in het belang van Middelburg, noch van geheel Zeeland. Ook den heer Hage zal men niet licht vergeten en spr. hoopt, dat dit ook omgekeerd het geval niet zal zijn. Bezoek aan het Nollebosch. Hiet grootste deel der aanwezigen heeft daarop voldaan aan de uitnoodiging van Vlissingen otmi een wandeling door het Nollebosch te maken en heeft zich over tuigd van het mooie geheel, dat hier in werkverschaffing reeds is gewrocht. Het was er heerlijk vertoeven tusschen de jonge boomen, bij de vijvers en kanaaltjes met de aardige bruggetjes. Het gezelschap werd op een weide ont haald op thee met versnaperingen. Eén mooi plekje aan den rand van het hosch, zeer geschikt voor een klein paviljoen, was uitgekozen en men had daar een mooi zicht oveT een deel van Walcheren. DE MONUMENTENDAG. De deelnemers aan den 14en Monu mentendag, die dit jaar te Middelburg wordt gehouden, hebben gisteren een be zoek gebracht aan Goes, Middelburg, Veere en Vlissingen, waar des avonds in Brttannia een diner plaats had, tijdens hetwelk prof. De Vleesauer uit Gent een rede hield. Hedenmorgen werd de eigenlijke mo numentendag gehouden in de Statenzaal, waar de eerste redenaar was de heer J. Si «n I u H. Froger uit 'Maastricht, die sprak over het algemeen aspect van het streekplan- werk. De tweede spreker was de inspec teur der Volksgezondheid te Middelburg, Ir J. de Ranitz, die een inleiding hield over „Het streekplan van Westelijk- Zeeuwsc'h-Vlaanderen en het nog vast te stellen streekplan van Walcheren". In deze zeer uitvoerige rede behandel de de inleider eerst het werk der streek plancommissie Walcheren. Om te ikunnen nagaan wat er nu op Walcheren kan gebeuren en hoe de ontwikkeling van het landschap is te beïnvloeden, gaf spreker een overzicht van den bodem- en waterstaat kundigen toestand, van het karakter van 'het landschap, van den volksaard, van de economische ontwikkelingsmogelijkhe den, van de ontwikkeling der bevolkings grootte en samenstelling; van het wo nen; van de recreatie, van de publieke voorzieningen, van het verikeer te water en te land en van 'het Oandschapsschoon. Op deze rede en op die van den heer de Ranitz, die hij des middags in de Vergenoeging aan de hand van lichtbeel den over 'het streekplan van de West kust van Zeeuwsoh-Vlaanderen zou hou den en eveneens op hetgeen de laatste spreker, Dr S. S. Smeding, zal zeggen in zijn daarna te houden voordracht over „Het Zeeuwsc'he landschap", eveneens aan de hand van lichtbeelden, komen wij Maandag nader terug. MIDDELBURG. Van wie is dat? Op het politiebureau is een wit konijn met zwarte vlekken gedeponeerd, dat in de omgeving van de Nieuwe Poort on beheerd is aangetroffen. Tevens staat er nog een rijwiel, dat onbeheerd is aangetroffen, te wachten op afhalen. Overtreding op de paardenmarkt. Tijdens de paardenmarkt zijn Donder dag processen-verbaal opgemaakt wegens het aan de 'zorg van een persoon beneden de 16 jaar toevertrouwen van een paard en ook tegen het aanvoeren van een paard na tien uur, dat niet door een dierenarts was gekeurd. (Deze beide berichten bereikten ons gisteravond inplaats van gistermiddag. Tante P03 had zeker last van de warmte.) De ringrijderij in de Abdij'. Het aantal bezoekers van de jaarlijk- sche ringrijderij op den laatsten Donder dag in Augustus, is de laatste jaren aan 'het afnemen en reeds meermalen is de gedachte 'opgekomen of het wel goed is gezien dit folklorisch feest steeds zoo laat in het jaar te doen plaats 'hebben. Thans 'heeft ook het bestuur van Vreemdelingenverkeer deze zaak' nader overwogen en tkwam het tot het besluit dit jaar een proef te nemen met een vroeger doen plaats hebben der ring rijderij. Besloten is thans om op Donderdag 27 Juli, den druksten tijd van het vreemdt- Iingenbezoek, de ringrijderij te 'houden. Het is te hopen, dat de ringrijders ook dan een dag vrij' kunnen maken. ZUID-BEVELAND Krabbendijke. Donderdag werd alhier een geitenkeuring gehouden. Aanvoer 42 geiten. Door den burgemeester was een medaille beschikbaar gesteld voor de bes te melkgeit, welke werd gewonnen door v. d. Parel te Kruiningen. Er kon gecon stateerd worden dat de kwaliteit, vergele ken bij andere jaren, vooruitgaande was. Eir konden dan ook twee geiten in het Prov. Stamboek worden opgenomen, n.l. één van v. d. Parel en één van J. Tram per. Elke inzender van een melkgeit kreeg een practischen prijis, bestaande uit een melkzeef of een literkan. WALCHEREN Koudekerke. Donderdagavond werd op 'het gemeentehuis de algemeene vergade ring gehouden van de Woningbouwver- een-iging „Gouburg", onder voorzitter schap van burgemeester J. L. Dregmans. Er bestond voor deze vergadering weinig belangstelling. De voorzitter merkte op, dat deze kleine opkomst het bewijs is, dat het beleid van het bestuur met de com missie van toezicht, door de leden wordt gesanctiommeerd. Verslag werd uitge bracht over bet boekjaar 19381939. Ten behoeve van bet onderhoud der 28 wonin gen is een bedrag uitgegeven van ruim f 1000. Geen enkele woning heeft leegge- staan. Alle woningen bevinden zich in goeden staat van onderhoud, dank zij het feit, dat de gemeente een hooger bedrag per woning toestaat, dan de Minister in de exploitatie opneemt. Uit de rekening en verantwoording over 19381939 blijkt dat het exploitatietekort bedraagt 6541,86 gld. Dit geheele tekort wordt gedekt door de bijdragen van bet Rijk en de Gemeente. Herbenoemd werd als lid van het bestuur de heer F. de Rijke en als lid van de oommissie van toezicht, de heer A. J. Stoppels. De rondvraag leverde geen bij zonderheden op. Hierna sluiting. Zoutelande. Gemeenteraad. Donderdagavond kwam de Raad in spoed- eisohende vergadering bijleen. De heer Ga- briëlse was met kennisgeving afwezig. Behalve notulen der vorige vergadering was het eenige punt op de agenda een voorstel van B. en W. om aan Gedep. Sta ten te melden, dat de Raad bereid is om den bouw op het vroon der gemeente te bevorderen, mats deze in de eerste plaats geschiedt in aansluiting aam de bestaande bebouwing van de kom, en ten tweede, dat eventueele bouw op het gedeelte vanaf de bocht in den weg tot aan het gedeelte, dat de heer Corbijin wensoht te 'koopen, zoo wordt geregeld, dat de gebouwen ten minste 120 M. uit elkaar verwijderd wor den geplaatst. Be bebouwing van 'het vroon wordt door den Inspecteur van de Volkshuisves ting en den voorzitter van de Streekplan- commissie Walcheren, afgeraden, met het oog op het natuurschoon, waarom Gedep. Staten tot nog toe het Raadsbesluit tot verkoop van grond aan den heer J. Cor- biju niet hebben goedgekeurd. Omdat B. en W. ook het nut van het behoud van 'het natuurschoon erkennen, willen zij' aan de geopperde bezwaren, zooveel als dit met de belangen der ge meente in overeenstemming is te brengen, tegemoet komen, waarom zij het ge noemde voorstel aan den Raad deden. Vooral met het oog op het Vreemde lingenverkeer te Zoutelande, is het, naar het oordeel van B. en W. gewensoht, dat ook het Noordervroon oordeelkundig be bouwd wordt. Het strand aan de andere De zeventigste verjaardag van minister- president dr H. Colijn. De jubilaris temid den van zijn familieleden in den tuin van zijn woning.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2