blies Ie Kerknieuws Gemengd Nieuws. Een woord van den Voor zitter der Eerste Kamer. MIDDELBURG. V LISSINGEN WALCHEREN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Handtastelijkheden inzake1 steunuitkeering ken, en in 'het bijzonder: zoo spoedig mogelijk over te gaan tot versterking van de vloot, in den gest van de onlangs offi cieus gepubliceerde vlootplannen. NIEUWE RICHTLIJNEN VOOR ONZE VOLKSTELLING. Er komt een bevolkingsboekhouding. Blijkens het jaarverslag van de Cen trale Commissie Voor de Statistiek, zal bij de in 1940 te houden volkstelling voor bet eerst gebruik gemaakt worden van de bevolkingsboekhouding. Hiervoor kun nen wij binnenkort de verspreiding over het land van de gezinspersoonskaarten verwachten, die den grondslag vormen van het nieuwe registratiestelsel van onze bevolking. In 1940 komt ook een bedrijfstel- 1 i n g, die om de tien jaar zal worden gehouden. BOTER OF MAGARINE VOOR DE SOLDATEN. De 'heer Dieters heeft aan de minis ters van Defensie en Economische Zaken de volgende vragen gesteld 1. Zijn de ministers bereid mede te deelen, of het juist is, dat ook aan de voor de grensbewaking opgeroepen mili tairen inplaats van boter uitsluitend margarine wordt verstrekt? 2. Zijn de ministers bereid eveneens mede te deelen, of bet juist is, dat aan vankelijk overwogen is, aan de in vraag 1 bedoelde militairen wel boter te ver strekken, en, zoo ja, welke de redenen geweest zijn, aan dit voornemen geen ge volg te geven, in 'het bijzonder of zulks is geschied ten gevolge van aandrang, uitgeoefend door belanghebbenden bij de levering van margarine? 3. Zijn de ministers niet van meening, dat eindelijk een verandering dient te ko men in de tot nog toe te dezen algemeen toegepaste praktijk, en dat aan de man schappen van het leger, in het belang onzer volkshuishouding, in het bijzonder van den landbouw, voortaan boter in plaats van margarine behoort te worden verstrekt? Jij de Province Wethouder en hoofd eener school aangehouden. Naar wij vernemen, zijn gisteren aan gehouden S. J. de K., wethouder en pen ningmeester van de school der Geref. Gemeente te Krabbendijke en v. H., hoofd dezer school. Na den nacht in het arres tantenlokaal te hebben doorgebracht, zijn ze heden door rijksveldwachters naar Middelburg overgebracht. Over deze geruchtmakende aanhouding vernemen wij, dat Vorige week ten ge meentehuize is ontdekt, dat zich in de administratie dezer school onregelmatig heden hebben voorgedaan. Daarna hebben verschillende onderzoe kingen en verhooren plaats gehad met het gemelde resultaat. Naar wij verder vernemen moet men getracht hebben maar deze fraude zou zich nog slechts over een korten termijn uitstrekken om door middel van ver- valschte kwitanties de uitgaven voor deze school op te voeren zoodat haar krach tens art. 101 L.0.-wet meer werd uit- taald dan haar rechtens, op grond van de werkelijke uitgaven, toekwam, HET GEMAAL „DE MOER" IN WERKING GESTELD. "Woensdagmiddag werd het nieuwe elec- trische gemaal „De Moer" van het water schap „De hreede Watering bewesten Ier- seke", dat gebouwd is Oostelijk van het kanaal door Zuid-Beveland, in werking gesteld. Biji deze plechtigheid waren tegenwoor dig de Commissaris der Koningin in Zee land, de hoofdingenieurs en ingenieurs van den Rijks- en Prov. Waterstaat; Mr H. v. d. Beke Callenfels, voorz. van het bestuur der Visscherijen op de Zeeuwsche Stroomen; burgemeester H. C. J. Gun ning van Yerseke; Ir S. Netto van de Fa Netto Smit, die het gemaal ontwierp; Ir C. A. van Goudoever de Jongh, van de Fa. Panners Zoon, die de machines le verde, het bestuur van het waterschap en de chefs van den administratieven en den technisehen dienst. Dhr G. D. V e r e e k e, dijkgraaf, heette het gezelschap welkom en wees er op, dat het een bijzonder gemaal is, omdat het niet alleen het water uit den polder voert, maar tevens voorkomt, dat het wa ter de oesterperceelen verontreinigt. Ir. Van Goudoever de Jong gaf hierna eenige technische uiteenzei tin gen. Hoofdfiguur is een centrifugaalpomp, die een capaciteit heeft van 150 m3 water per minuut, en gedreven wordt door een 120 pk eleotro-motor. Bijzondere opdracht was bij deze pomp, dat zij dadelijk moest stoppen als de primaire stroom uitvalt. Dit werd gevonden, doordat dan dadelijk lucht naar de pomp gevoerd wordt, die het vacuum opheft en de pomp doet stop pen, Nadat men nu de gebouwtjes, de water leiding en den duiker bezichtigd had, ging men weer naar de machinekamer terug, waar de Commissaris der Koningin het woord 'nam en er op wees, dat met dit gemaal een voor deze streek belangrijk werk tot stand kwam. Het heeft lang ge duurd. In 1933 kregen de Prov. Staten het eerst bericht van de plannen, en kwamen ook de bezwaren van het Visseherijbe- stuur binnen, dat bij loozing aan den Yer- sekendam verontreiniging der oesterper ceelen vreesde. Er zijn nadien heel wat conferenties gevoerd. Tenslotte verklaar de de minister van Finaniën zich bereid de meerdere kosten, die een gemaal aan het kanaal met zich zou brengen, te dra gen, en daarna kwam het werk vlot tot stand. Evenals de bespreking met de P. Z. E. M, over de levering van electrischen stroom. Spr. drukte nu de hoop uit, dat ook de ingelanden van den polder zouden medewerken om de toevoerleidingen in orde te houden, want dat is van zeer veel belang. Evenzoo hoopt spr., dat dit een voorbeeld voor andere deelen der provin cie zal zijn. De strijd tegen het buitenwa ter wordt in Zeeland voorbeeldig gevoerd, maar tegen het binnenwater is nog veel te doen, ter wille van de bodemproductie en werken als het graven van waterlei dingen, egaliseering, ruilverkaveling. Spr. wensoht het waterschap geluk met de tot standkoming van dit gemaal, terwijl hij de hoop uitsprak, dat het aan de ingelanden meer welvaart zou brengen. Nadat de Commissaris der Koningin het gemaal door het overhalen van een handel in werking gesteld had, maakte het gezelschap nog een rit door het water schap, om tenslotte te Goes aan een ge zamenlijk en maaltijd in de „Korenbeurs" deel te nemen. DE PROEFVAART VAN DE „PRINSES BEATRIX". Het staat thans vast, dat Prins Bern- hard a.s. Zaterdag aan de proefvaart van de „Prinses Beatrix" het nieuwe mail schip der Zeeland zal deelnemen. Ook de Commissaris der Koningin heeft de invitatie aanvaard. Jaarvergadering Uit het VolkVoor het Volk. Woensdagavond hield de vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" haar jaar vergadering, onder voorzitterschap van den heer W. de Graaf. üJe heer L. A. Schenk bracht rijin jaar verslag uit. Gok in dit jaar is de Vereen, voornamelijk op den voorgrond getreden bij een groot feest, het veertig-jarig re- geeringsjubileuin van H. M. Koningin Wilhelmina, waarbijl op ondubbelzinnige wijze uiting is gegeven aan de gevoelens vaui groote genegenheid en trouw die de Middelbur.gsche burgerij onze Vorstin toe draagt. Biji gelegenheid van de verjaardagen der leden van het Koninklijk H,uis kon de Vereeniging niet anders doen dan zich beperken tot de gebruikelijke fakkelop tochten, van welke die, ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. prin ses Juliana op 1 Mei wegens ongunstig weer moest worden afgelast. Op 14 Jan. 1939 bezocht H.M. de Ko ningin, na haar aanwezigheid in Vlissin- gen biji de tewaterlating van een mail boot, korten tijd onze stad en heeft onze Vereeniging de leiding genomen om H.M. in de Abdij een huldebetuiging te bren gen. ■Hetzelfde geschiedde op 24 Maart 1939, toen Z. K. H. Prins Bernhard een bezoek aan den heer Commissaris der Koningin bracht, en een groote stoet van Middel- burgsche vereenigingen, waaraan vier muziekgezelschappen medewerkten, des avonds in de Abdij voor Z. K. H. heeft gedefileerd. De Volkszangschool gaf op 22 en 25 Juni twee uitvoeringen, ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan der school. Het aantal leerlingen van de school bedroeg biji het begin van den cursus 220, en wel '191 meisjes en 35 jongens. Bij 'het einde van den cursus zijn deze cijfers resp. 240, 208 en 32. Bij zijn vertrek uit Middelburg nam de heer M. Fernhout ontslag als bescherm heer der vereeniging. Met ingang van 1 Mei heeft de heer P. Luteyn ontslag genomen als bestuurslid onzer vereeniging. Zijn toenemende hard- hoorendheid weTd door hem als een groot bezwaar gevoeld zijn functie naar behoo- ren uit te oefenen. Hjji was bestuurslid sedert 3 Juli 1033, waarvan de eerste twee jaren als secretaris. Wat het ledental der vereeniging be treft, dit is sinds het vorig jaar onver anderd. Het jaar eindigde met 130 ge wone en 179 buitengewone leden, in to~ 'taal 309, contributie-bedrag f 522,50. Bij de gewone leden zijn thans 6 buurt- vereeniginngen als zoodanig ingeschreven, terwijl daarnaast 23 buurtcomimissies zijn ingegaan op het voorstel de vereeniging jaarlijks minstens f 5 af te staan ter dek king van de onkosten verbonden aan een feestelijke viering van de verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis. Dit jaar zal de vereeniging den leeftijd der ouden bereiken. Het zal ongetwijfeld de bedoeling van bestuur en leden zijn, dat ook na het be reiken van dien 75-jarigen leeftijd, de vereeniging verder zal gaan op den tot dusver gevolgden weg, n.l. door leiding te geven aan de Oranjefeesten ter plaatse georganiseerd. Er zullen er misschien zijn, die met weemoed terugdenken aan den tijd, toen „Uit het VolkVoor het Volk" rijker was dan t'hans, toen het ook innerlijk krach tiger kon zijn, omdat het een kleine dui zend leden had. Zou er iets schooners als feestgeschenk aan den 75-jarige gegeven kunnen wor den, dan een verdubbeld ledental? Het jaarverslag werd goedgekeurd. Ook het financieel verslag, waaruit blijkt, dat de ontvangsten bedroegen f 2842,21 en de uitgaven f 2853.46, zoodat het vereeni- gingsjaar 19381939 slechts f 11,25 na- deelig saldo opleverde. Bij acclamatie werden als bestuursle den herbenoemd de heeren L. M. Helder, J. J. Kerkmeijer en L. A. Schenk. Thans richtte de voorzitter zich tot den heer Luteijn oan hem dank te brengen voor rijm werk als bestuurslid, waardoor een groote band is 'ontstaan, o.a. door zijn tevens secretaris zijn van het Middel- buTgsch Muziekkorps, ook al bracht dit ook wel zijn moeilijkheden mede. Spr. vertrouwt dat de band zal blijven bestaan. De heer Luteijn dankte voor die woor den. Steeds zal hij1 bereid zijn iets voor de vereeniging te doen ook als secretaris vain het Middelburgsch Muziekkorps. In zijn plaats werd tot bestuurslid ge kozen de heer R. Hoegen met 32 der 35 uitgebrachte stemmen. Deze verklaarde de benoeming te aanvaarden. De voorzitter deelde nu mede, dat op 29 Juni, den verjaardag van Prins Bern hard, het Middelburgsch Muziekkorps om half tien een fakkeloptocht, aansluitende op een concert op het Molenwater, zal houden. Spr. wekte de buurtoommissies op zich daarbij aan te sluiten. De voorzitter wees er op, dat tot nu toe een f 130 is toegezegd door buurtcommis- sies voor de viering van de jaardagen van de leden van het vorstenhuis, dooh dat is voor 4 keer te weinig. Het fondsje moet grooter worden. Er moet hulp uit de burgerij komen. Besloten werd een commissie voor pro paganda en ledenwerving in te stellen. Nog stond de voorzitter stil bij het 75- jarig bestaan der vereeniging in 1940. Dit jubileum mag niet onopgemerkt voor bij gaan. Bij de rondvraag heeft de heer Geers namens de Mlidza-combinatie aangeboden het beschikbaar stellen van ballons voor een eventueel op Koninginnedag te hou den ballonwedstrijd. De voorzitter heeft hartelijk dank ge bracht voor dit aanbod. De voorz. sloot de geanimeerde verga dering met een opwekking nu reeds te denken aan de viering van den 60stem jaardag van II. M. de Koningin, waarbij hij herinnerde aan de grootsche feesten bij den 50sten verjaardag van onze lands vrouwe. Jaarvergadering C. K. W. 0. Gisteravond hield het comité der C. K. W. 0. haar jaarvergadering. De voorzitter, dhr J. Marijs, besprak in zijn openingswoord den toestand der vereeniging. Het gewone verschijnsel, dat in den zomer het ledental terugloopt, doet zich ook thans weer voor. Het bestuur heeft onder het oog gezien tegen September een krachtige propagan da te voeren, teneinde te trachten het le dental weer omhoog te brengen. De secretaris, dhr G. N. A. Vreke, bracht het jaarverslag uit, waaruit o.a. bleek, dat het ledental op 30 April 811 bedroeg. De administrateur, dhr P. A. Gillissen, bracht het financieel verslag uit. De ont vangsten bedroegen f 1537,26, de uitgaven f 1371,55, batig saldo f 165,71. De secretaris der sportafdeeling, dhr J. Woltering, bracht verslag uit over deze vereeniging. Het aantal leden en adspi- rantleden bedraagt 120. D'e vereeniging ontplooide een groote activiteit. De ont vangsten bedroegen f 859,71, de uitgaven f821,73, batig saldo' f37,98. Hierna werd het programma voor het a.s. winterseizoen vastgesteld. NI- en St. Joosland. Naar wij verne men heeft de gemeente-politie proces- verhaal opgemaakt tegen den landbouwer C. de D. alhier wegens het niet be sproeien van aardappelen tegen den colo radokever. Hoek. Gistermorgen vervoegde zich ten gemeentehuize te Hoek de werklooze W. de G. met verzoek om steunuitkeering. Toen deze hierop een antwoord ontving dat hem niet bevredigde, nam hij een drei gende houding aan en ging tot handtaste lijkheden over, waarbij hij den burge meester en den veldwachter te lijf ging en deze nog in de burgemeesterskamer ach tervolgde. De burgemeester slaagde er eindelijk in om De G. op straat te zetten, waar De G. nog voortging met bedreigingen te uiten O.a. zou hij' zijn fiets op den burgemees ter kapot slaan. Dit muisje zal voor den betrokkene wel een staartje bebbenl (T. G.) Korfbal. Colijnsplaat. Maandagavond werd al hier een korfbalwedstrijd gespeeld tus- schen S.S.S. van Colijnsplaat en een com binatie uit Cortgene en Wissekerke. S.S.S, won den wedstrijd met 200. Toelatingsexamen R.H.B.S. te Middelburg. Geslaagd voor het toelatingsexamen R. H.B.iS. te Middelburg: J. G. J. van der Minne (m), J. A. Du- rink, N. en St. Joosland, W. G. Beeftink, M. L. EVeraars (m), G. R. van Waesber- ghe, J. J. Geldhof, Ch. H. Willemse, A. J. Minderhout, M. Everwijin, R. Jeelof, D. Julianus, C. van Swigohem, J. van Swig- chem, C. J. Vogel, J. de D'reu, A. J. de Lange, Oostkapelle, F. van Makkelenberg (m), G. Nonnekes, J. J. Wolf, J. A. Ste- ketee, B. Keller, G. Huhregtse (m), G. D. Verstraten, E. H. Portheine (m), J. J. Holthuysen, Koudekerike, J. de 'Graaf (m), Koudekerke, H. Flipse, Westkapelle, A. E. EVerse (m.), P. A. Lindenbergh, 's H. Arendskerke, P. H. Meijer (m), G. Meijer (m), G. Spijkerboer, Souburg, 'C. Vader, J. A. Heijse, J. C van Nieuwenhuijzen (m), G. J. E. Adriaanse (m), A. T. Reijnierse (m), M. J. A. Th. Bogaert (m), A. Klaver (m), J. J. Klaas- sen, Gapinge, P. Versluijs, Kamperland, M. F. Koning (m), St. Laurens, J. H. Loman. Bij wie geen woonplaats is vermeld, wonen te Middelburg Voor één candidaat werd het examen uitgesteld. Meisje onder vallend zand bedolven. Gistermiddag heeft zich te Horst een ongeluk voorgedaan, waarvan een achtjarig meisje het slacht offer is geworden. Het kind was met eenige vriendinne tjes aan het spelen naast een berg zand van tien meter hoogte. Plotseling kwam er beweging in de hoeveelheid zand, met het gevolg, dat het meisje onder het val lende zand werd bedolven. De vriendinnetjes diepen op korten af stand werkzame arbeiders, die ter plaat- se een rijwielpad aanleggen, te hulp. i Deze slaagden er in het meisje te bevrij den. De levensgeesten waren toen echter reeds geweken. Benauwde uren op zee. Aan boord van de M. K. 28, schipper Jan Steven Korf, heeft, men enkoio honauwde uren doorgemaakt. Op de Noordzee sloeg plotseling de motor op hol door een de fect in de olietoevoerregeling. Door het geweldige rammelen van den motor werd het schip le'k en het water stroomde naar binnen. Steven, één der zonen van den schipper, bleef kalm en zijn eerste werk was, den olietoevoer af te sluiten, zoodat de motor tot rust kwam. Intusschen was 'het water echter danig gestegen. Schip per P. Molenaar, M.K. 90, kwam geluk kig tijdig te hulp en het gelukte ten slotte het schip nog eenigszins drijvende te hou den en te IJmuiden binnen te brengen. Bij het baden verdronken. Gistermiddag is de 24-jarige H. H. uit Rotterdam te Wassenaar bij het baden in zee verdronken. De man, -die goed kon zwemimen, was reeds herhaaldelijk ge waarschuwd, niet te ver in zee te gaan. Inbraak tijdens de kermis. Tijdens de kermis te 's-Heerenberg is op twee plaatsen ingebroken, en wel bij de landbouwers Tervoert en te Boekhorst. Bij eerstgenoemde werd een bedrag van f 600 gestolen, bij den tweede f 900. De onbewaakte overwe gen. Gisteravond is op den onbewaakten overweg te Waalwijk de 17-jarige J. v. H. op zijn mtotor door een passeerenden trein gegrepen en gedood. Een jonge man, die op de duo zat en bet gevaar had zien aankomen, was tijdig van den motor gesprongen. Kind verdronkén. Gistermid dag is het driejarig dochtertje van de familie P. v. G. te Zwaagdij'k in een on bewaakt oogenblik in een sloot gevallen. Even later werd 'het ongeluk ontdekt en het kind uit het water géhaald. De levens geesten waren echter reeds geweken. Brand in graanmaal- d e r ij. Door onbekende oorzaak is gister middag brand uitgebroken in de opslag plaats, annex graanmaalderiji, van den landhouwbom'd te Panningen. Aangewakkerd door een stevigen wind, verspreidde het vuur rich snel. Aan be- Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Well en Ammerzoden, J. Godthelp, cand. te Alphen a. d. Rijn. Aangenomen naar Kesteroi, J. T. Door nenbal te Woubrugge. Naar Alkmaar, P. Prins van Wijngaarden te Bergen op Zoom, Ghr. Geref. Kerk. Tweetal te Alphen a. d. Rijn, S. de Bruijne te Sassenheim en H. Visser te Bunschoten. Geslaagd te Amsterdam voor het candidaats-examen Wis- en Natuurkunde hoofdvak Pharmacia, de heer P. J. van Sprang te Terneuzen. Van de vele artikelen die in verband met den verjaardag van Dr Colijn ge publiceerd werden laten wij hier volgen een bijdrage van Mr W. L. Baron de Vos van Steenwijk, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal in de „Standaar d": „Dr Golijn op zijn 70sten geboortedag een heilgroet te brengen is mij eene ware behoefte. Zijne beteekenis voor Nederland in en kele regelen te schetsen is volstrekt on mogelijk. Daarvoor is zijn arbeid ten bate van het Vaderland te langdurig, te on derscheiden, te omvangrijk, te gewichtig geweest. Zijn curriculum vitae, zijn staat van dienst is te uitzonderlijk. Ik moge volstaan met, als mijne over tuiging uit te spreken, dat deze zeldzaam begaafde staatsman, toegerust met veelzij dige deege kennis en ongemeene werk kracht, welsprekend en oorspronkelijk als weinigen, niet slechts van Europeeschen, maar van mondialen roep en gezag, dat deze gansch bijzondere verschijning niet alleen tot eene nationale figuur, maar zelfs tot een onvervangbaar element in ons staatsleven is uitgegroeid. Inderdaad; facile princeps. En toch verzinkt dit alles in het niet bij Golijn, als mensch. Hij, de doodeenvoudige, zich zelf nooit sparende, bovenal rich zelf nimmer zoe kende, integendeel offers en geen ge ringe brengende waar het moet, steeds voor alle gewenschte doeleinden zijn kostbaren tijd en talenten ter beschikking stellende, vergevende „tot zeventig maal zeven maal"; en ten slotte, zelfs in de moeilijkste omstandigheden, sereen rustig. Altemaal schoone vruchten van het diepgaand en rotsvast geloof, dat hij be lijdt en beleeft, en hem bekwaam maakt tot zooveel goeds, wetende, dat „die in de schuilplaats des Allerhoogsten is ge zeten, die zal vernachten in de schaduw des Almachtigen." De beteekenis van dezen „singulieren", grooten Nederlander zal in hare, volle, rijke verscheidenheid eerst na zijn heen gaan blijken. En daarom zal zijn naam in gezegende en dankbare herinnering tot in het verre nageslacht blijven voortleven, wanneer de mannetjes vooral niet alleen ter linkerzijde die hem in zijn staatkun dige optreden hebben bestookt, de klein- zieligen, reeds lang terecht niet meer zullen worden genoemd. God, de Heere, voege aan de 70 jaren genadiglijk nog meerdere toe." houd viel niet te denken. Een groote voor raad granen, meel, oliën en vetten viel het vuur ten prooi. In verband met het groote gevaar, dat de omliggende panden liepen, werd de Venlosche brandweer gealarmeerd, die na een half uur ter plaatse was. Wegens ge brek aan water kon deze evenwel weinig uitrichten. Niettemin bleef de brand be perkt tot het pand van den landbouw fond, dat geheel verwoest werd. De schade, welke in de duizenden loopt, wordt door verzekering gedekt. VERKIEZINGEN GEMEENTERADEN. Gisteren hebben er tal van gemeenten, waaronder verschillende groote steden, de gemeenteraadsverkiezingen plaats gehad. Wij laten hier enkele uitslagen volgen: Amsterdam: S.D.A.P. 14 (17); R.K. 8 (7); Communis ten 7 (7); Chr.-Hist. 3 (3); Lib. 3 (3); A.-R. 3 (2); R.S.A.P. 1 (7); Vrijz.-Dem. 2 (1); De Hartogh 1 (1); ëN.S.B. 3 (0). Nat. Herst., C.D.U. en Middenstanders verloren hun eenigen zetel. Den Haag. S.D.A.P. 16 17; R.K. 10 (9); A.-R. 5 (4); Liberalen 4 (4), C.-H. 4 (4); Communisten 2 (1); Vrijz. Dem. 3 (1); „Volk in Nood" 1 (0); Hervormd-Geref. 0 (1); Nat. Herstel 0 (4). Rotterdam. S.D.A.P. 18 (20); R.K 8 (7); A.-R. 6 (5); C.-H. 3 (3); Van Burink 1; Liberalen 4 (3); Communist 1 (2); R.S.A.P. 2 (1); Staande op het platform van den Koninklijken trein wuiven de Koning en de Koningin van Engeland bij bun vertrek uit New York naar Canada een hartelijken groet naar president Roosevelt en zijn echtgenoote, die hen uitgeleide deden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2