GEL NI Fin. Mij. „Zeelandia" Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Dr Colijn's Verjaardag. Buitenland. Engeland zal niet berusten in de blokkade. FA. v. d. VLIET BAK, Wijngaardstraat 66, GOES. Tel. 498 De „Piet Hein" in de Zeeuwsche wateren. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. een Automobiel DONDERDAG 22 JUNI 1939 53c JAARGANG - No. 222 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Voratstraat 70, does Postrekening 44455 Telefoon 11 ji)kantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.00 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg does en Ylissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regei Ingezonden mededeeHngen £9 cent. per rege! Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Ons kleine volk heeft vele groote man; nen gekend. Figuren, die een vooraan staande plaats innamen op het gebied van staatkunde, wetenschap en kunst. Onder deze grooten heeft Dr H. Galijn, die vandaag zijn 70sten verjaardag viert, een geheel eenige positie. Niet alleen omdat hiji op elk terrein waarop hijj zich heeft bewogen en nog beweegt, een eerste- en eereplaats in neemt, maar ook omdat hij] nog bij zdjln leven de waardeering van ons volk in al zijn sohalkeeringen mag ervaren. Ongetwijfeld, ook verguizing is zijn- deel geworden. Toen hij| onder uiterst moei lijke omstandigheden met een bloedend hart diep ingrijpende en voor velen harde maatregelen moest nemen, heeft een deel van de pers zich niet ontzien het voor te stellen alsof hij' met vreugde aan anderen leed berokkend. Op voor hem. persoonlijk uiterst grievende wijize is meermalen zijin optreden beoordeeld, maar dat neemt niet weg, dat toch zeldzaam groot en alge meen de waai'deering is die Dr Colijn ook van de zijde zijner politieke tegenstanders ten deel valt. De groote verdiensten van dezen groe ten vaderlander worden gul en gaarne er kend. Als het waar is, 'dat de zoete geur van imiensohengunst bedwelmend werkt, dain zou Dr Golijin vandaag wel zeer onvast op zdjin beenen staan. Maar zoo is het niet. Dr Colijm is niet alleen een groote fi guur, maar bijl is ook een bescheiden mensch, wien de ware ootmoed niet vreemd is. 'Een man die erkent, dat ook op het gebied van h^t natuurlijke leven „alle roem is uitgesloten". Iemand die waarlijk groot is, omdat hij belijdt, dat de Heere regeert; die sterk staat als het gaat oimi de handhaving van het gezag, omdalt hij! erkent dat alle gezag afdaalt van den alleen souvereinen God. Ook in het leven van Dr Golijin, zooals dat is saamgeweven met de Antirevolu tionaire partij en mee daardoor met het leven van heel ons volk, is openbaar ge worden de wonderlijke leiding Gods. Toen Dr Kuyper stond aan het einde van zijn leven, was er bij de A.R. partij een uitzien naar een anderen Kuyper. .Maar God schonk ons G o 1 ijl n, die niet anders begeerde dan het werk van Kuy per voort te zetten, maar die dat deed op zijn wijze in verband met de gewijlzigde omstandigheden en de behoeften van de zen tijd. Er zijn de laatste weken tal van pogin gen gedaan en meermalen op zeer ver dienstelijke wijfee om de figuur van Go- lijn en de beteekemis van zijn leven te teekenen. Dat is, nu Dr Qolijh nog midden in hej leven staat, misschien rijkelijk vroeg. In elk geval is het niet noodig dat wij trachten, wat op soms zoo verdienstelijke wijze gedaan werd, aam te vullen en te verbeteren. Wat wij wel doen dat is, aan Dr Colijn op dezen feestdag onze oprechte geluk- wensdhen aan te bieden. Onze dankbaar heid uit te spreken voor de ongewoon rijke gaven waarmee God 'hem heeft wil len sieren en voor de wijze waarop hij met de hem geschonken talenten heeft ge woekerd. Moge het God behagen Dr Colijn nog vele jaren te sparen en geve Hij hem ge nade en ongebroken kracht, om als een goed instrument, te arbeiden in het belang van geheel ons Nederlandsohe volk. Verklaring van Chamberlain in het Lagerhuis. Minister Chamberlain heeft gister op een vraag van Eden in het Lagerhuis, verk'aard, dat de Engelsche regeering niet van zins is te berusten' in de blok kade der Britsche concessie te Tientsin, en dat dit de Japansche regeering met nadruk is duidelijk gemaakt. De achtste dag van de blokkade der Dritsche concessie is geëindigd met een vreugdevolle gebeurtenis voor de Engel- sc'hen aldaar, te weten de aankomst van een compagnie infanterie ter versterking van het reeds aanwezige garnizoen. Ollleieele Adler-Agent: Als een loopend vuurtje verspreidde Zich gistermorgen het gerucht door Ter- meuzen, dat het Prinselijk jacht „Piet Hein" zich op de Westersc'helde bevond en in de richting Terneuzen voer. Om streeks 1 uur passeerde het aldaar, va rende in de richting Hansweert, zoo meldt de Msb. Omstreeks half drie zag men uit de verte de „Piet Hein", die gevolgd werd door het rijkspolitievaartuig .R. P. X." weer naderen. De sleepboot „Leen" van W. Muller's Sleepdienst voer uit om den vlaggengroet te brengen. Aan boord van de „Leen" daalde de nationale driekleur en het vlaggesaluut werd op de „Piet Hein" beantwoord. Vanaf de sleepboot zag men duidelijk, dat H. K. H. de Prinses opdraoht gaf om Prinses Beatrix, die zich in de kajuit be vond, op bet achterdek te brengen. Dit moederlijk gebaar werd door de op de „Leen" aanwezige dames met veel en thousiasme begroet en toen de kleine Bea trix met korte dribbelpasjes over bet ach terdek liep en het gewuif beantwoordde, kende de vreugde geen grenzen. Kort daarop arriveerde Z, K. H. Prins Bernhard, die naast zijin broeder gezeten, de raceboot bestuurde. Een snelle draai, een wolk van spattend schuim, waaron der de raceboot vrijwel geheel bedolven werd en Z. K. H. lag langzij' van bet jacht en begaf zioh aan boord. De raceboot werd vastgemaakt en langzaam verdween het jacht in de richting Vlissingen. Het was ongeveer 5 uur gisterenmid dag, dat de Piet Hein met zijn vorstelijke opvarenden van den tocht op de Wester- scbelde weder 'voor de Vlissingsche slui zen aankwam en na te zijn geschut, voor de Kanaalstraat in bet verbreed kanaal 'bleef liggen, totdat blijkbaar besloten werd elders den nacht door te brengen, want om ongeveer -6 uur maakte het schip aanstalten om weg te varen. Aanvankelijk langzaam ging het in de richting van de Keersluis, waar zeer velen waren samen gekomen om bet schip voorhij te zien varen. Door de brug ging bet reeds vlug ger en met een flinke vaart ging het nu door het kanaal. Vele fietsers begeleiden als een eerewacbt op het jaagpad het schip en bij Souburg waren ook weer ve le belangstellenden komen toesnellen evenals bij de Abeele. Toen bet schip Middelburg naderde, leek het alsof men daar de komst niet verwachtte, maar nauwelijks was het jacht in het zicht of op den Blauwendijk kwam men naar buiten. Bij de brug ston den wat menschen, die echter steeds in aantal toenamen. Na het passeeren van de brug werd op de Loskade afgestevend. Mem begreep-, dat -de Piet Hein aldaar zou meren en ook bet begeleidend poli- tievaartuig, kwam aan den wal te liggen. In een minimum van tijd stonden er honderden voor 'het schip in de hoop, dat men de vorstelijke personen zou zien. Ongeveer drie kwartier heeft de Piet Hein daar gelegen, maar de gordijntjes waren en bleven dicht en spoedig werd vernomen, dat bet verblijf te Middelburg maar tijdelijk zou zijn en het jacht nog verder zou varen. De politie heeft er zich toe bepaald een smalle strook langs den wal vrij te houden. Men bleef wachten en vreesde reeds, toen er aanstalten voor vertrek werden gemfaaikt, dat het wachten te vergeefs zou zijn geweest, toen de belooning kwam. Elen der deuren van de deksalon ging open en daar verscheen onze Kroonprinses, ge volgd door Haar geniaal op 't dek. Br was geen houden aan de -menschen en nu was het de taak der politie te zorgen, dat -geen ongelukken bij den. waterkant voorkwa men. Een spontaan gejuich steeg op toen het Prinselijk paan zich naar de stuurhut begaf en daar langs weder in een der salons verdween, na vriendelijk buigend en groetend voor de ovatie dank te heb ben gebracht. Het jacht zette zioh toen dn beweging naar Veere. Hiermee is thans meer dan de helft van alle Engelsche troepen in Noord- China (tezamen een bataljon) in Tientsin geconcentreerd. D'e nieuwe troepen werden met bijzon dere vreugde verwelkomd, daar in de con cessie geruchten de ronde -doen, dat de Japanners van plan zouden zijn met ge weld tegen de concessie op te treden. De autoriteiten 'hebben de heele poli tiemacht opgeroepen om dienst te doen in de versterkte straatpatrouilles en bij de eveneens verscherpte bewaking der con- cessiegrenzen. Vele Engelsc'hen moesten zic'h weer aan een langdurig onderzoek onderwerpen. 'Chamberlain zeide, dat de afsluiting van de Britsch-Fransche nederzetting onverzwakt wordt gehandhaafd. Er zijn weliswaar voldoende hoeveelheden meel en rijst in de nederzetting, doch de aan voer van aan bederf onderhevige levens middelen blijft ver beneden normaal. De Japansc'he minister van buitenland- sehe zaken, zoo zei Chamberlain, heeft beloofd, dat een onderzoek zal worden in gesteld naar ide verschillende gevallen van smadelijke- bejegening en mishande ling, welke te zijner kennis werden ge bracht. In het verdere vervolg van zijn uiteenzetting zeide de premier dat de houding van de Japansche regeering ten aanzien van het voornaam ste punt van 'het conflict niet 'duid 1 ij k i s. -Op de vraag van het lid van Labour Henderson, of dit beteekende dat de Ja pansche regeering nog steeds geen duide lijk omschreven grieven heeft geuit jegens Engeland en, indien dit zoo is, dit niet lastig is voor de onderhandelingen, zeide Chamberlain dat dit inderdaad het geval is, doch de regeering hoopt, dat de Ja pansche regeering haar grieven zal for muleeren. De blokkadebrekers van gisteren blij ken volstrekt niet bestaan te hebben uit een heel detachement troepen, maar uit één luitenant en één soldaat, beiden on gewapend. Zij passeerden in een vracht wagen de internationale brug en keerden terug met een voorraad versohe groenten voldoende voor enkele dagen. Zij 'hebben bed-en opnieuw voorraden gehaald uit bet gebied, dat onder Ja pansche controle staat en konden ook dit keer ongehinderd terugkeeren met een transport vleesch voor een heele week. SWATAU VOLKOMEN BEZET. Officieel wordt bevestigd, -dat de Japan sche troepen Swatau geheel hebben bezet. In een communiqué van de marine-lei ding wordt gezegd, dat thans de versper ringen en de mij-nen uit de- haven van Swatau zijn verwijderd, zoodat de trans portschepen de haven kunnen binnenva ren. In Chineesche kringen te- Tsjoeng King heeft de landing van -de Japanners te Swatau weinig verwondering gewekt, aan gezien deze werd voorzien door de her haalde bombardementen van de lucht macht. Men acht -het verder een bevestiging van de Chineesche veronderstelling, dat de Japanners niet op groote schaal een opmarsch naar bet binnenland zullen on dernemen, doch zich voorloopig zullen be zig houden met het achtereenvolgens be zetten van alle- havenplaatsen. De Japanners, die Swatau hebben be zet, zijn, blijkens een U. P.-bericht, thans reeds tien mijlen bet binnenland ingetrok ken langs de spoorlijn naar Tsjao Tisjou, welke stad dertig mijl verder is gelegen. Men verwacht, dat de Ghineezen daar slag zullen leveren. In Japansche militaire kringen acht men de bezetting van Swatau van de grootste beteekenis. De stad had een wei- warenden buitenlandsohen 'handel en het bedrag van den uitvoer ging dat van den invoer verre te boven. Sedert den val vein Kanton nam Swatau de derde plaats in China's buitenlandsohen handel in en bet kwam onmiddellijk na Sjanghai en Tient sin. Men doet opmerken, dat eenigen tijd oorlogsmateriaal, bestemd voot de Gen- H. M. DE KONINGIN BEZOEKT DE KRIM EN COEVORDEN. DE KRIM. Het voorgenomen bezoek van H. M. de Koningin was te De Krim niet geheel onbekend gebleven. Overal stonden vanmorgen militairen gereed voor de ontvangst toen de Koningin om streeks 8 uur arriveerde met haar gevolg. De stoet bestoud uit vijf auto's. H. M. werd rondgeleid door overste J. Veembaans. Terwijl de Koningin de grensverster- kingen bezichtigde, stroomde van alle kanten bet publiek toe om de Vorstin toe te juichen. Per auto vervolgde H. M. daarna de reis naar Goevorden. Bij' bet vertrek zong 'bet publiek spon taan bet eerste couplet van bet Wilhel mus, waarvoor de Vorstin vriendelijk wuivend dankte. Van D'alen begaf het hooge gezelschap zich naar Sleen, waar het oponthoud on geveer drie kwartier duurde. De Koningin bezichtigde behalve de le gering, de militaire keuken en de in aan bouw zijnde kazematten. Elr werden eeni ge oefeningen met zware mitrailleurs ge houden. Per fiets of per auto begaf men zich, omstuwd door een juichende menigte, door het met vlaggen getooide dorp. Vandaar ging het naar Emmen, waar een groote menigte op de markt, waar de troepen stonden opgesteld, H. M. hartelijk toejuichte. Na een oponthoud van ongeveer een kwartier vertrok de Koningin ion de rich ting 'Emm er-Oompascuum en Barnflair, nabij Ter Apel, om aldaar de grensver- sterking te inspeoteeren. Na daar een bezoek gebracht te hebben kwam H. M. om 11 u. 15 min. iim Stads kanaal aan. Hier werd in 'bet salonrij tuig op het hoofdstation bet noenmaal gebruikt. 'Een grpote menigte bad zioh hier opge steld en juichte 'H. M. geestdriftig toe. Na een inspectie van: de troepen, die in de nabijheid van bet station stonden op gesteld, vertrok H. M. via 'Gieterveen over Wildervank naar Veendam. trale Chineesche regeering en verscheept via 'Honkong, over Swatau de plaats van bestemming bereikt heeft. DUIKERKLOKKEN VOOR DEN BRITSCHEN ONDERZEEDIENST? Shakespeare deelde in het Lagerhuis mede, dat het Britsche ministerie van marine in contact is met de Amerikaan- sche marineautoriteiten over de aan schaffing van duikerklokken van het type, dat gebruikt is hij de redding van een deel der bemanning van de Squalus. De mógelijkheid van bet aanschaffen van dergelijke duikerklokken hangt samen met het vraagstuk der veiligheid van duikbooten. HET EINDELOOS CONSULT TE MOSKOU. Gister hebben de Britsch-Fransche on derhandelaars te Moskou opnieuw met Molbtof een onderhoud gehad, dat 2 uur duurde. Over een paar dagen zal weder om een conferentie, de vierde sedert de aankomst van Strang, worden gehouden. 'Over het langdurig onderhoud van Strang en de ambassadeurs met Molotof op het Kremlin is niets uitgelekt. Strang weigerde zich over de conferentie uit te laten. 'Hij zeide slechts, dat de uitwis seling van meeningen nog voortduurt. In sómmige diplomatieke kringen ging wel het gerucht, 'dat het Engelsch-Fran- sche standpunt nader tot dat van Rus land gebracht is, maar er is geen enkele bevestiging van dit gerucht te verkrijgen. Noodweer in Hcngiarije. Dte hevige onweders, welke Hongarije de laatste dagen hebben geteisterd, hebben tot nog toe aan zes menschen het leven gekost. Talrijke landarbeiders zijn door den bliksem zwaar gewond. D'e herhaalde hagelbuien en wolkbreu ken hebben aanzienlijke materieele schade aangericht. D'e hevige wolkbreuken onderspoelden gisteren in de Karpathiscbe Oekraine een spoorlijn, zoodat een trein ontspoorde. De maohinst en de stoker vonden daarbij den dood. Notariaat. Bij Kon. Besluit van 17 Juni is be noemd tot notaris te Veendam, C'. J. Plaat, candidaat-notaris te Groningen. Burgemeesters'. Bijl Kon. Besluit van 20 Juli is aan J. L. Bossehieter, op zijn verzoek, met in gang van 1 Juli eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Rijnsburg, met dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem als burgemeester be wezen. Binnenland. De Piet Hein in de Zeeuwsche wateren. Kinderbijslagwet door Tweede Kamer aangenomen. De 70e jaardag van dr H. Colijn. D'e afnemende werkloosheid. Indië vraagt spoedige versterking der marine. De Gemeenteraadsverkiezingen van gis teren. Buitenland. Chamberlain over de blokkade van Tientsin. Na de bezetting van Swatau. beschikbaar voor den aankoop van op gemakkelijks betalingsvoor waarden. Vraagt inlichtingen. DE VERJAARDAG VAN DR H. COLIJN. Rad i o-giel ukwemsch door Z, Exc. Dr J. J. C.. van Dijk. Oaiki Mr' P. J. Oud voor de radio. Nu Dr H. Colijn den wensoh te kennen heeft gegeven, op zijn verjaardag niet bet voorwerp te zijn van eenigerlei publieke huldiging en daardoor velen de mogelijk heid ontbreekt, om den jarigen Minister- President persoonlijk geluk te wenso'hen, heeft Z. Exc. D'r J. J. 'G. van D'ijk, minis ter van Defensie, zich bereid verklaard, zich tot tolk van allen te maken en via de N. G. R. V.-microfoon een eenvoudigen gelukwenscht tot Dr Colijn te richten. Deze gelukwensoh zal hedenavond om kwart voor acht worden uitgezonden. Mr P. J. 'Oud, burgemeester van Rot terdam, zal hedenavond omstreeks 8.10 u. voor de A. V. R. 0.-microfoon spreken over de beteekenis van den figuur van den Minister-President D'r H. Colijn voor ons land en ons volk. MINISTER DR H. COLIJN GEHULDIGD. Naar ons wordt medegedeeld is heden aan Dr H. Colijn, naar aanleiding van zijn 70sten verjaardag, zijn door den schilder Roeland Koning geschilderd portret aangeboden. Dit geschiedde voor het Centraal Comité van A.R. Kiesver- eenigingen, den Raad van Beheer der Dr A. Kuyper-stichting, en de A.-R. le den van de Eerste en de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De aanbieding bad plaats ten huize van den jubilaris, en in tegenwoordig heid van den schilder, door de heeren Mr J. A. de Wilde, D's M. v. Grieken en R. A. den Ouden, resp. waarnemend voorzitter, waarnemend 2den voorzitter en adjunct-secretaris van het Centraal Comité, Dt J. J. C. van Dijk, Mr J. Terpstra en Dr J. W. Noteboom, resp. penningmeester, secretaris en Directeur van de D'r A. Kuyperstichting, Prof. Mr A. Anema, voorzitter van de A.-R. Club van Eerste Kamerleden, L. F. Duymaer van Twist en Mr T. A. van Dijken, resp. 2den voorzitter en secretaris van de A.-R. club van Tweede Kamerleden. De heer J. Schouten was verhinderd de A.-R. club van Tweede Kamerleden te vertegenwoordigen, wegens de behande ling in de Kamer van de zaak Oss. D'e heer Mr J. A. de Wilde heeft het portret met een kort woord aan den ju bilaris aangeboden. INDIE VRAAGT SPOEDIGE VERSTERKING DER MARITIEME DEFENSIE. „Tot dusver volstrekt onvoldoende". Te Batavia is een zeer druk bezochte betooging gehouden betreffende de mari tieme defensie van Indië. 'De bijeenkomst stond onder leiding van den voorzitter van het hoofdbestuur van de Vaderland- sche Club, den heer Van 'Holst Pellekaan. Op deze bijeenkomst is, onder applaus, de volgende motie aangenomen „D'e ingezetenen van Nederl. Indië, ge hoord de uiteenzetting van verschillende sprekers; het ernstig betreurend, dat tot dusverre de weermiddelen in Indië vol strekt onvoldoende zijn voor het waarhor- gen van de onschendbaarheid. van 'dit grondgebied; overtuigd, dat in verband met internationale gebeurtenissen een be stendiging van dezen toestand blijk zou geven van een blijvende miskenning van één van 'de voornaamste plichten van het Koninkrijk der Nederlanden; spreken als hun vaste overtuiging uit, dat met den meesten spoed moet getracht wórden dit verzuim te herstellen en Indië een weer macht moet worden gegeven, welke in be hoorlijke verhouding staat tot de gewel dige belangen, welke hierbij' zijn betrok-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1