Anti-Nationale onruststokers. Blokkade te Tientsin verbroken. De besprekingen te Moscou. GELD NI Fin. Mij. „Zeelandia" Boes 1 de Koningin naar Het Loo. Dagblad voor de Provincie Zeeland mma. Het Ontwerp-Kinderbijslag- verzekering. Buitenland. De „Piet Hein" in de Zeeuwsche wateren. T.FABERY DE JONGE Belangrijkste Nieuws. Binnenland. WOENSDAG 21 JUNI 1939 53e JAARGANG - No. 221 een beschikbaar voor den aankoop van Automobiel Zondagsrust bij de posterijen. f8700; H, van e Jonge, Bieze- nsweerd f 0490; f0457; a. :5; J, van Kov- Priem, Ovezan- ?oel, Oudelande enszand f0047; f 5970; G. Cha- 5197. werd ten over nam in de her- te Wemeldinge lipper Jacz. pu- jrf staande aan ot 1 A. 33 c.A. Burger Jz. voor or f 1530. aan het Zoute gemeente We- A. Hoogste in- dinandusse Jz. ehouden. Ata met tuin in c.A. Ingezet op 15. elf perceelen jehoorende aan als volgt: edje" W. Klap de Kerk" Jac. aan den Bier- 1; perc. 4 Ach- Zeeuw f 90 aan ke; perc. 5 aan in G. Veerhoek; rrd" ingezet op „Huisdijk" aan perc. 8 „Bos- oor f 180; perc. 370 aan J. de aauwhuis" aan perc. 11, voor aan den Bier- Cz. voor f 72. Koopers achter lats is vermeld prijzen variee rt hout. Het ge- 1939. 415,5 M. NG- :wijsf. voor de 15 Ber., gram. Morgendienst, ile v. d. Horst. .45 Verv. conc. Ptiano en gram. 3.45 Zang en 4.45 Gelukw. 45 Gram. 0.10 iiet?(II)". 0.25 alles en cause- iringsregl. 7,00 orporatieve ge- 8.00 Ber. ANP, ondprogramma verkiezings-uit- -orkesl. 10.00 30 Verv. conc. Schrifbl. M. VARA-uitz. 11.00—11.30 U. 7.30—8.00 r.). 9.30 Cause- Morgenw. 10.20 iedr. 11.00 „Do smeralda. 12 00 fARA-ork. 100 mconcert 2 00 or de kinderen, 'ries' Intern en Leven cn dood elicht", lezing. )5 Felicitaties. Kiek. 7.35 ,.Va- caussrio. 7.50 de Rijzende lerh. SO'S-ber. ia. 8.17 VARA- «ndprogr. wordt ïgsuitsl.) 8.20 30 Gram. 10.00 k. 11.00 Esme- IRBERICHT. hedenmorgen eer: zwaar be- tot Z.W.; tem- hedennacht 12; 1 3. hedenavond tot .uur: I uit Zuidelijke wolkt, geen re- irmer. Ldag 3 u.: Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 11 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.00 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentilia 30 cent per regel Ingezonden msdedeeüngen 00 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags 10.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting i 3 uur: 700. tsers: MINISTER ROMME VERDEDIGT HET ONTWERP. De Kamer heeft gisteren de behande ling van het ontwerp-Kinderbijslag-ver- zekering voortgezet. De heeren Krol (C. H.) en Van Houten (C. D. U.) juichten het toe, dat er voor het groote gezin iets gedaan wordt. De laatste zou ook de kleine zelf standigen willen inschakelen. De heer Joekes (V. D.) maakte be zwaar dat het bedrijfsleven in deze om standigheden opnieuw wordt belast. De heer Van den Heuvel (A.R.) juichte de bedoeling van het ontwerp toe Hij noemde echter het t ij d s t i p bijzon der ongeschikt om 'n dergelijke bedrijfsbe lasting in te voeren. Het bedrijf moet zoo veel mogelijk vrijgelaten worden. O n- overkomelijk bezwaar had Spr. te gen het verbod van premie- verhaal, ernstig bezwaar tegen de uitvoeringsorganen. Men had dit aan de bedrijfsvereenigingen moeten overlaten, dan had de opzet niet zoo duur behoeven te zijn. De bedrijfsraden zijn een nog te jong en te weinig algemeen instituut. De heer De Visser ('Comm.) ver klaarde 'het ontwerp op afbetaling te willen aanvaarden. De heer Vander Waerden (S. D.) keurde het af, dat de steun reeds wordt verleend na het tweede kind. Dit gaat hem veel te ver. Men zou bij1 het v ij f d e of het zesde moeten beginnen. Men mag geen premie stellen op onverantwoorde lijkheid. De heer Loerakker (R. K.) ver klaarde het ontwerp gaarne te willen steunen in tegenstelling met den heer Zandt (St. Geref.), die ook dezen vorm van verplichte verzekering afwijst. De 'heer A m e 1 i n k (A. R.) bleek het met den heer v. d. Heuvel niet eens te zijn. Hij juichte de uitvoering door de be drijfsraden toe. De Minister van Sociale Zaken, de heer R o m m e, oordeelde dat hier oen centraliseerende regeling noodzakelijk is, hoewel er veel bezwaren aan kleven. Spr. heeft echter het zwaarst laten wegen wat het zwaarst was. Hij hoopt, dat later nög eens recht zal kunnen worden gedaan aan de eisc'hen van de verschillende bedrijfstakken. "Wat de kleine zelfstandi gen betreft, ziet de minister geen we zenlijk onderscheid tusschen deze zelfstan digen en de loontrekkenden. Pïactisch zijn er echter tal van moeilijkheden om tot een regeling ten aanzien van de zelfstandigen te komen. Bovendien behooren deze niet thuis in dit ontwerp. Ook opneming van de werkgevers is afgestuit op practisohe bezwaren. Spr staat op het standpunt, dat een loongrens niet gewensoht is, daar alle loontrekkenden onder het ontwerp moeten vallen. Wanneer 'het belang van het kind voorop staat, dan is inderdaad een loongrens gewenscht. Hier is echter sprake van een voorziening, die een ele ment is van het loon. Het doel van de voorge stelde regeling is de alge- heele doorvoeringvan het beginsel, dat bij de loonbe- paling rekening wordt ge houden met de gezinsgroot te, gebaseerd op een gezin gemiddelden omvang. Naar Spr.'s gevoelen heeft deze vraag niets te maken met de stelling „loon naar prestatie", dus los van de behoefte. Men mag den arbeid niet zuiver be schouwen als koopwaar, doch hetzij als onafscheidelijk verbonden aan den leven den mensch, hetzij opgaande in den arbei der. Aan de behoeften van dien levenden mensch moet worden voldaan. De gemeenschap moet de voorwaarden scheppen, waardoor het individu aan zijn behoeften kan voldoen. Zij mag het indi vidu niet dringen naar beperking van zijn gezin. Ten aanzien van de financieele werking van de regeling meent spr., dat verbod van Premieverhaal en verdisconteering in het oon niets met elkaar te maken hebben. Niemand kan zeggen, of verdisconteering geschieden zal. Het is niet uit te maken, wie uiteindelijk de premie zal betalen. Wat de kosten betreft, is spr. van .oor deel, dat men zeer voorzie h- 'g moet zijn met het leg- genvan lasten op het b e - dryfsleven, nog voorzich- .'ger dan met lasten op a©n staat. Wanneer het bedrijfsle ven deze lasten niet kan dragen, zullen eze waarschijnlijk in de loonbepaling verdisconteerd worden. Spr. weet niet hoe de tijd zal zijn, als öeze wet wordt ingevoerd. Dit zal vermoe delijk in het voorjaar van 1940 zijn. Kun nen wij nu reeds zeggen, of dan het be drijfsleven den last zal kunnen dragen? Bovendien is hier geen sprake van een grooten last. Spr. acht het niet onjuist, dat de regeling ingaat bij het derde kind. De meeste regelingen in het particuliere bedrijf beginnen daarmede eveneens. Ook ten aanzien van den leeftijd is deze regeling gevolgd. Er is uitgerekend, dat er 332.000 kinderen onder de regeling zul len vallen. Met de kosten is rekening ge houden met 300.000 kinderen. Men kwam tot een last van f 15 millioen, d.w.z. 1 pet van het totale loonbedrag. Wat de wijze van uitvoering betreft, deze geschiedt primair door het bedrijfs leven, subsidiair door rijksorganen. Hier mede is aangesloten bij de andere sociale verzekeringen. Naar de opvatting van den minister wordt aan deze gedachte geen afbreuk ge daan door de bedrijfsraden in te schake len. De uitvoering van deze wet en van de ziektewet moet zijn in dezelfde hand. De vrees, dat de bedrijfsraad de bedrijfs- vereeniging om hals zal brengen is niet gefundeerd. De minister mag niet de uit voering opdragen aan de bedrijfsraden, doch slechts machtiging verleenen. Alleen wanneer er dus uit het bedrijfsleven om gevraagd wordt, zal de bedrijfsraad een taak krijgen. Inschakeling van den be drijfsraad is een onafwijsbaar vereisOhte. Spr. hoopt, dat de Kamer dei uitvoering van de regeling zal acoepteeren. Vandaag komen de artikelen aan de orde. Speculanten op den chaos. De zoogenaamde nationale N.S.B., die reeds in de eerste dagen na de deprecia tie van onze munt een financiëele pa niek trachtte te verwekken, spreekt nu in haar dagblad het zgn. „Nationale Dag blad", naar aanleiding van het aftreden van minister de Wilde en de Interpellatie Wijnkoop in de Tweede Kamer, over de „financiëele ineenstorting". En elders heet het, dat de Nederland- sche democratie ook financiëel „in volle ontbinding is", en wordt gewaagd van „de financiëele ruïne", „het naderend staatsbankroet" „den chaos der finan ciëele ineenstorting" enz. Prettig aldus de „N. R. Crt." om dergelijke landgenooten te hebben! Al leen de speculanten 4 la baisse zullen de N.S.B. dank kunnen weten voor dezen aanval op het Nederlandsche devies. Indien men bij ons over financiëele in eenstorting bazelt, wat zou men dan niet moeten zeggen van de financiën van Duitschland en Italië? Maar daar is na tuurlijk alles couleur en rose! Immers Schacht is er om weggegaan en Brinck- mann is er zenuwziek van geworden! BRITSCHE AUTO MET GROENTEN PASSEERT DE AFZETTING. Het vrijwilligerskorps van de Britsche concessie te Tientsin heeft order gekregen zich voor onmiddellijke mobilisatie ge reed te maken. Gistermiddag is het Britsche convooi- schip „Sandwich" te Tientsin aange komen. Een Engelsche vracht auto, geladen met een groote hoeveelheid groen ten, heeft de blokkade ver broken. De auto werd be geleid door een detache ment Britsche troepen en kon de Japansche afzet ting ongehinderd pas- se e r e n. Het bericht, volgens hetwelk gisteren zeven vrachtauto's de blokkade zouden verbroken hebben, is onjuist. De anti-Britsche agitatie duurt in het door de Japanners beheerschte gebied nog steeds voort. Ghineesche hotelhou ders hebben gisteren biljetten verspreid, waarin de overgave der Britsche conces sie wordt verlangd en allen Chineezen, die de concessie zouden willen verlaten, onderdak tegen halve tarieven wordt aangeboden. Het voedseltekort blijft nijpend. Groote voorraden, welke eigendom van Ehgel- schen zijn, liggen opgeslagen aan de an dere zijde van de Hai, in het door de Ja panners gecontroleerde gebied, maar tot nu toe werden alle pogingen, om deze over te brengen, verhinderd. De Britsche ambassadeur te Tokio heeft opnieuw een bezoek gebracht aan Arita, den minister van buitenlandsche zaken, welk bezoek een kwartier duurde. Naar verluidt, heeft de ambassadeur HET PRINSELIJK GEZIN OVER NACHT IN DE GEMEENTE VEERE. Men zou tot in de verre historie terug moeten gaan, als men zou willen weten of vroeger wel eens een lid van het regee- rend Vorstenhuis binnen de grenzen van het oude Veere den nacht heeft door gebracht. In den afgeloopen nacht is dit met drie leden van ons Oranjehuis het geval geweest Groot was de varrassing voor de Veere- naars, toen bleek, dat het Prinselijk echt paar met het lieve Prinsesje en de broer van Prins Bernhard en verder gezelschap ditmaal de Zeeuwsche wateren voor een boottocht met de „Piet Hein" had uit gekozen. Gekomen van Dordrecht kwam het Prinselijk jacht te ongeveer half zes voor de sluizen van het kanaal door Walche ren. Het koos na geschut te zijn met de begeleidende politieboot ligplaats aan den steiger aan de rechterzijde van het kanaal. In den loop van den avond werd het steeds verder bekend, welke hooge be zoekers binnen de grenzen van Veere waren en de Prinselijke standaard over tuigde ons, toen wij ons per taxi naar Veere hadden begeven, reeds van eenigen afstand, dat twijfel niet wel mogelijk was. Tijdens den maaltijd aan boord, waren de gordijnen in den salon aan de zijde van den dijk gesloten en op de sluis muren werden zij, die aan die zijde een kijkje wilden nemen, door de politie ver wijderd. De velen, die zoo tegen 9 uur op den dijk stonden, wilden toch gaarne de hoo ge bezoekers zien en af en toe gaven zij daaraan uiting door het zingen van het Wilhelmus. Echter zonder succes. Ge dachtig aan het gezegde, dat de aan houder wint, zette men een ander be kend liet in en galmde het over het water, dat de naam van Piet Hein klein, maar zijn daden groot waren. Dit hielp, want nauwelijks waren de laatste klanken ver storven of de deur van den salon ging open en H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard kwamen naar buiten en dankten lachend en wuivend voor deze zoo spontane hulde. Dat een juichkreet uit de wachtenden opsteeg, spreekt vanzelf. Het Prinselijk paar bleef slechts kort buiten en voegde zich weer spoedig bij het gezelschap binnen. Het was een zachte wenk, dat men rustig wilde genieten van de reis en de aanwezigen verlieten bijna zonder uit zondering dijk en jaagpad, den wensch begrijpend en eerbiedigend. Men meldt ons uit Kortgene: Het Prinselijk jacht „Piet Hein" is Dinsdagmiddag voor den ingang van de Zandkreek bij het Katsche Veer ver schenen, waar het op stroom ging lig gen. Prins Bernhard is hierna met een racoboot voorbij Kortgene gevaren. De Prins verdween in de richting Veere. Later is de Prins met do raceboot terug gekeerd. Ter hoogte van Kortgene is de Prins overgestapt op de „Piet Hein", wel ke zijn tocht vanaf Katsche Veer verder vervolgd had. Zoodra de „Piet Hein" in zicht kwam, omstreeks kwart voor 0, werden de vlag gen op de veren Kortgene en Wolfaarts- dijk geheschen. Ook het personeel van den dienst Kort gene—Wolf aartsdijk bracht het vlagge- saluut. Op het Prinselijk jacht was niemand van de Hooge familie te zien, hoewel sommigen beweren, dat ze Prins Bern hard hebben zien filmen. verzocht, dat de Britsche bewoners der concessie op dezelfde wijze zullen worden behandeld als de andere buitenlanders, waarbij hij er op wees, dat de Britsche onderdanen op discrimineerende wijze werden behandeld door de Japansche con troleposten. Tenslotte heeft hij verzocht de eontrole op de goederen, welke naar de concessie worden vervoerd, te verzachten. Krachtige houding der Vereenigde Staten. In welingelichte Amerikaansohe krin gen te Tokio verklaart men, dat de Ame- rikaansche zaakgelastigde bij zijn bezoek aan het Japansche ministerie van buiten landsche zaken twee krachtig gestelde nota's heeft overhandigd. In een dezer nota's wordt een opsomming gegeven van de schade, aan Amerikaanschen eigendom in China aangericht door de Japansche luchtaanvallen, hoewel Japan verzekerin gen op dit punt gegeven had. In de twee de nota wordt gevraagd, dat de levens middelenvoorziening te Koelangtsoe niet langer gehinderd zal worden. In beide nota's wordt in krachtige be woordingen onmiddellijke voldoening ver langd. In geval deze niet zou worden ge geven, zou Washington zich het recht voorbehouden „de publieke opinie in de Vereenigde Staten in te lichten over de willekeurige wijze, waarop de Japansche militaire autoriteiten omgaan met de rechten der mogendheden in China." Lord Halifax over den toestand in Tientsin. In het hoogerhuis heeft de Engelsche minister van buitenlainidsche zaken, lord Hlalifax, verklaringen afgelegd over den toestand te Tientsin. Halifax deelde o.a. mede, dat de blok kade door de Japanners met de grootste gestrengheid wordt gehandhaafd. De aanvoer van aan bederf onderhevige levensmiddelen, zooals groenten, melk en ijs, wordt vertraagd door een streng on derzoek aan de afzettingen, zoodat slechts nu en dan versche aanvoer binnen komt. „De algemeene toestand, aldus Hali fax, is nog niet duidelijk. De Britsche regeering heeft zich bereid verklaard, maatregelen te bespreken ter verzekering van, wat altijd baar doel te Tientsin geweest is: de neutraliteit van de concessie te Tientsin, die in geen geval de basis van vijandige actie mag zijn. De Britsche regeering .vertrouwt, dat de Japansche regeering, evenmin als de Britsche, het terrein van geschil wensoht uit te breiden, of den toestand, die reeds uiterst moeilijk is, te compliceeremi. De regeering staat in het nauwste con tact met de regeeringen van Frankrijk en de Vereenigde (Staten." Admiraal Noble te Singapore. Admiraal Noble is aan board van zajln vlaggeschip „Kent" te Singapore aange komen voor de Fransch-Britsohe defen siehesp rekingen. JUWELIER - HORLO0ER LANGE KERKSTRAAT 30 - GOES Vandaag wordt de Fransche kruiser „Lamotte" verwacht met den Franschen opperbevelhebber in Indo-Ghina, gene raal Martin. Men veronderstelt, dat de coördinatie van de beide strijdmachten in het Verre Oosten in geval van oorlog zal worden besproken. (DE VOORUITZICHTEN.) Enkele Duitsche bladen hebben de be wering gepubliceerd, dat de Sowj et-regee ring bij haar onderhandeliigen met Groot-Brittannië en Frankrijk aandringt op garanties voor de grenzen der Sowj et- Unie in het Verre Ooosten, en dat deze eisch het beletsel vormt voor het sluiten van een overeenkomst Het officiëele nieuwsagentschap Tass is gemachtigd mede te deelen, dat deze bewering volkomen ongegrond is en niets anders dan een bedenksel. Naar Reuter verneemt wor den bedoelde besprekingen uitsluitend op een strikt Europeeschen grondslag ge voerd. Uit Londen meldt Reuter, dat men al daar in diplomatieke kringen een gun stiger indruk krijgt van den voortgang der onderhandelingen te Moskou. De standpunten komen steeds dichter bij elkaar. Men vermoedt, dat bij de eerstvolgende ontmoeting met Molotov de moeilijkheden althans in be ginsel zullen worden opgelost. In Fransche diplomatieke kringen blijft men de grootste stilzwijgendheid in acht nemen ten aanzien van de bespre kingen te Moskou. Gisteravond kon ech ter in welingelichte kringen een zeker optimisme vastgesteld worden. Blijkens een Reuter-telegram uit Mos kou laat men zich in sovjet-kringen over dc x ooruitzichten van de conferentie nog sieeds niet uit. Ook de Russische pers zwijgt. Inmiddels doet te Berlijn het gerucht de ronde, dat op het oogenblik een particuliere Duitsche handelsmissie in Moskou zou zijn, om daar over een uitbreiding van de Duitsch-Russische uit wisseling van goederen te spreken. Voor al zou het hier gaan om een uitbreiding van den olie-, vet- en houtexport naar Duitschland, maar ook over vergrooting van den ijzeruitvoer zou gesproken worden. •■■■"■■■««■■■•■■■■■■■■•«■■«"■■■«««•■«««ai Binnenland. De Kamer over de Kinderbijslagverzeko- ring. De verhouding Nederland-België. De Prinselijke Familie te Veere. Buitenland. De blokkade te Tientsin. De onderhandelingen te Moscou. op gemakkelijks betalingsvoor waarden. Vraagt Inlichtingen. DEN HAAG. Hare Majesteit de Konin gin is vanmorgen van Den, Haag naar Het Loo vertrokken. Zij hoeft op den weg daarheen een kort bezoek gebracht aan Soestdijk. DE MUNITIEVOORZIENING IN AMERIKA. Tienduizend fabrieken zjjn gereed. lOp een congres van den bond van reclamebedrijven heeft de waarnemende minister van oorlog, Johnson, gesproken over de wijze, waarop de Amerikaansohe industrie op een oorlog voorbereid is. Hijlzeide dat tienduizend fabrieken onmiddeilijlk kunnen overgaan tot den aanmaak van munitie. Ambtenaren van het ministerie van oorlog hehfoen een onderzoek ingesteld in mieer dan 20.000 fabrieken en het is, al dus Johnson, gebleken, dat vrijwel de ge heels militaire behoefte in de Vereenigde Staten bevredigd kan worden. ROOSEVELT EISCHT SPOED MET NEUTRALITEITSWET. President Roosevelt beeft aan de lei ders van het congres te verstaan gege ven, dat hij, indien de neutraliteitswetge- ving niet vóór de verdaging van het con gres geregeld is, een speciale congreszit ting bijleen zal roepen. Roosevelt verzet zich met klem tegen een verdaging van het congres midden Juli, tenzij dat dan de neutraliteitswet ge regeld is. Het huis van afgevaardigden zal daarom de volgende week het voorstel in behandeling nemen, doch 20 isolationis tische senatoren hebben al gedreigd dat zijl de wet „dood zouden praten". Zij zijn van plan minstens een maand erover te debatteeren. MILITAIR VLIEGTUIG IN BELGIë VERONGELUKT. Tijdens een militaire tuchtoefening bo ven bet vliegveld te Wevelgem, bijl Kort- rij'k, is een Belgisch jachtvliegtuig te plet ter gevallen. Een 39-jarige luitenant-vlie ger zat in het toestel en bleef op slag dood. Ter bevordering van de Zondagsrust wordt, volgens bet „Vaderlan d", overwogen de postbestelling op Zondag te Amsterdam, Rotterdam, 'sGravenhage en Utrecht ge heel op te heffen met uitsluiting ,van de bevoegdheid tot het afhalen der poststuk ken door het publiek aan de postkanto ren. DE VERHOUDING NEDERLAND BELGIë. Betrekkingen voortdurend hartelij*ker. D'e Belgische premier en minister van Buitenlandsche Zaken, Pierlot, heeft in de senaatscommissie voor Buitenl. Za ken, in antwoord op hem gestelde vragen over de Nederlandsch-Belgisohe betrek kingen en over de revisie van de verdra gen van 1839, verklaard, dat de betrek kingen tusschen beide landen voortdu rend hartelijker worden. Tijdens het bezoek van Koningin Wil- helmina, aldus Pierlot, heeft men gecon stateerd hoe groot de sympathie der Bel gen voor de Nederlandsche vorstin is. i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1