O. Fin. lij. „Zeelandia" Soes Dagblad voor de Provincie Zeeland WEK UW LEVER-GAL OP De besprekingen te Moskon. EERSTE BLAD, De Hooge Raad van Arbeid eenstemmig vóór verplichte aansluiting. Da lasten te dragen door werkgevers, werknemers en Overheid. Buitenland. DE KWESTIE TIENTSIN. Amerika bereid tot bemiddeling. Belangrijkste Nieuws. GELD beschikbaar voor den aankoop van een Automobiel Berlijn spreekt troepenbe weging in Slowakije tegen. DINSDAG 20 JUNI 1939 53e JAARGANG - No. 220 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 11 Ajkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. FANOY, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs 1ZM per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen t 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per rege! Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting De Hooge Raad van Arbeid heeft ad vies uitgebracht over het voorontwerp wettelijke regelen inzake de verzekering tegen geldelijke gevolgen van werkloos heid. De raad beantwoordt de vraag, of een, regeling van de werkloosheidsverzeke ring bij de wet aanbeve ling verdient, eenstemmig bevestigend. De werkloosheidsverzekering is een on derwerp van zoodanig belang, zoowel wat betreft de voorziening in de middelen tot dekking van de kosten, als wat betreft de regeling van de verplichtingen van hen, die onder de verzekering vallen, zoomede van de aanspraken van de werikloozen op nitkeering, dat regeling bij de wet ge wenscht moet worden geacht. Ook is de raad eenstem mig van oordeel, dat in stelling van een verplich te werkloosheidsverzeke ring gewenscht is. Hoewel het stelsel vain vrijwillige ver zekering, zooals dit sinds 1917 in ons land bestaat, van groot nut is, wordt langs dien weg met dezen belangrijken tak van sociale verzekering slechts een deel der daarvoor in aanmerking komen de arbeidskrachten bereikt en mist het in stituut ten onzent den breeden grondslag, die voor de verzekering gewenscht is. Het verdient daarom aanbeveling ook in Ne derland, evenals in tal van andere landen reeds vroeger is geschied, en zooals bijl de andere takken van sociale verzekering in ons land het geval is, de deelneming aan de werkloosheidsverzekering verplicht te stellen. Ten aanzien van de vraag, of de kring der verzekerden juist getrokken is, spreekt de raad zich een stemmig er voor uit om het over lie i d s- en spoorwegperso neel, voorzoover dit niet uit anderen hoofde recht heeft op uiitkeering bijl werk loosheid, onder de verzekering te bren gen. De groote meerderheid vau den raad is van meening, dat ook de provisie reiziger, die voor meer dan één on derneming werkt, niet bij voorbaat van de verzekering behoort te worden uitgeslo ten. Een meerderheid van den raad is van oordeel, dat eveneens een mogelijkheid moet worden opengelaten om het huis personeel ouder de verzekering te brengen. Hoewel eenige leden van meening zijin, dat de mogelijkheid daartoe in de toe komst geopend behoort te worden, staat de groote meerderheid van den raad op het standpunt, dat het niet ge wenscht is de kleine zelf standige® b ij de werkloos heidsverzekering te be trekken. Het behoefte-element moet dan n.l. in aanmerking worden genomen, zoodat men op het gebied van den steun komt. Wat het vaststellen van e e loongrens betreft, spreekt de meerderheid van den raad zich uit voor het trekken van een loongrens. De raad heeft zich uitvoerig bezig ge houden met de vraag, of het grond beginsel van het vooront werp, dat n.l. het voorwerp der verzeke ring gevormd wordt door de geldelijke ge volgen voor de werknemers verbonden aan de normale werkloosheid, als juiste basis kan worden overgenomen. De raad is daarbij vrijwel eenstemmig tot de conclusie gekomen, dat deze vraag ontkennend dient te worden beant woord. Verzekering tegen de geldelijke gevol gen uitsluitend van normale werkloosheid zou derhalve tengevolge hebben, dat in Stallen va® abnormale werkloosheid de middelen der werkloozenkassen na korten tijd uitgeput zullen zijn. De raad spreekt zich verder uit voor een voor alle bedrijven uni- orm minimum, neer te leggen in de wet. De overgroote meerderheid van den raad beantwoordt de vraag, of op grond van de onderscheiding tusschen normale en abnormale werkloosheid een splitsing kan gemaakt worden tusschen de lasten, te dragen door het bedrijfsleven eener- zijds en de overheid anderzijds, in dien zin, dat het bedrijfsleven de volle kosten der normale werkloosheid heeft te dra gen, ontkennend. De raad spreekt zich in overgroote meerderheid uit voor een verdeeling van de lasten tusschen werkgevers, werkne mers en overheid. 'O'ver de® vorm der overheidsbijdrage bestond verschil van meening. Terwijl sommige leden de verdeeling der lasten aldus zouden wenschen, dat werkgevers, werknemers en overheid ieder 1/3 beta len, staat een aantal andere leden op het standpunt, dat de overheid eerst een bij drage moet geven, wanneer de kosten van de verzekeringen een bepaalde grens overschrijden; weer andere leden zijn van meening, dat de overheid steeds 1/3 van de premies behoort te betalen en daar naast boven een bepaalde grens de volle dige lasten te dragen. 'Wat de uitvoering betreft spreekt de raad met 25Hl stemmen zijn voor keur uit voor een b e d r ij f s g e w ijl z e inrichting en uitvoering van de werk loosheidsverzekering. De vraag, in hoeverre het mogelijk en gewenscht is, om in aansluiting bij haar tegenwoordige positie de vakorgani saties der arbeiders b ijl de uitvoering der wettelijk geregelde werkloosheids verzekering te betrokken, kwam herhaalde malen in den raad ter sprake. Ook wat dit punt betreft, bleek verschil van inzioht te bestaan. De meerderheid van den raad stmt op het standpunt, dat het op den grr ndslag van het ontwerp met mogelijk is, een wet telijke verplichting voor d3 bedrijfsorga nen in het voorontwerp op te nomen om de vakorganisaties met oen deel der uit voering te belasten. De raad spreekt zich tenslotte in meer derheid uit voor een overgangs regeling voor diegenen, die, hoewel aangesloten bij1 de vrijlwillige verzekering, op het oogenblik van de inwerkingtreding van de wet werkloos zijh en dus niet meer onder die verplichte verzekering zullen vallen. en u zult 'b morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever- gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, ver teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER'S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. Cordell Huil, de Amerikaansche minis ter van 'buitenlandsohe zaken 'heeft ver klaard: „D1 e consul-generaal van de Vereenigde Staten te Tientsin heeft zijn goede diensten aangeboden, voor het geval Groot-Brittan- nië en Japan hiervan ge bruik willen make n". „De Amerikaansche regeering, zoo ver klaarde Hull, is niet betrokken bij het oorspronkelijke incident betreffende' de geëischte uitlevering van vier van moord beschuldigde Ghineezen. Zij is echter wel betrokken bij de daarop gevolgde ontwik keling, 'die een verder strekkende betee- kenis krijgt door haar verband met an dere daden en uitingen in andere deelen van China". De Amerikaansche regeering volgt daarom van dag tot dag met bijzondere opmerkzaamheid de ontwikkeling van al les wat in China met dit conflict samen hangt". Inmiddels wordt deblok- kade vooralsnog met on verminderde scherpte ge handhaafd. Na het eerste reeds ge melde geval, heeft nog een Eagelsch on derdaan op het Britsche consulaat zijn beklag ingediend over de wijze, waarop hij door de Japanners aan de grens van de nederzetting was behandeld. Hij moest zich geheel ontkleeden en moest zich een schandelijke vernederende 'behandeling laten welgevallen. Vervolgens werden hem zijn kleeren teruggegeven en moest hij zich buiten aankleeden, temidden van de Ghi neezen, die rondom stonden. Een nieuwe maatregel der Japanners bestaat in de intimidatie van Chineezen in Engelsehen dienst. Japansohe soldaten in burger hebben gisteren pamfletten ver spreid onder de Ghineescho politiemannen in Britschen dienst, waarin dezen werden aangespoord hun ontslag te nemen, aan gezien anders tegen hen en hun familie zal worden opgetreden. Ook de Ghinee- sche beambten die op 't bureau van den Britschen gemeenteraad werkzaam zijn, worden door de Japanners bedreigd als zij' den dienst niet verlaten. Velen denken er thans ernstig over, ontslag te nemen. Dé voorzitter van den gemeenteraad van de Britsche nederzetting te Tientsin, Tip per, heeft ten stelligste ontkend, dat de Britsche autoriteiten een embargo hebben geplaatst op de voorraden meel en graan in de nederzetting. In de afgeloopen week zijn 150.000 balen meel en 10.000 balen rijist uit de Britsche nederzetting uitge voerd. Tipper voegde hieraan toe, dat de Ja panners hun belofte om voedingsmiddelen te zullen toelaten hebben gebroken, daar sinds Vrijdag de heele toevoer per boot over de Hai-rivier is afgesneden. Kleine hoeveelheden komen weliswaar nog bin nen over land, maar deze zijn absoluut onvoldoende voor de bevolking der con cessie, die behalve uit buitenlanders, uit 80.000 Chineezen bestaat. Hoewel alle berichten het afsnijden van den levensmiddelentoevoer bevestigen, heeft generaal Soegijama, de opperbevel hebber van het Japansche leger in N. China, aan de pers verklaard, dat „de Ja pansche autoriteiten alles doen om aan den toevoer van levensmiddelen naar de concessies te vergemakkelijken". Naar Domei bericht, gaf hij verder te kennen, dat de Japanners niet de bedoe ling hebben zich met geweld meester te maken van de buitenlandsöhe nederzettin gen, doch zij zullen 'hun krachtige politiek handhaven, totdat de Britten den nieu wen toestand in het Verre Oosten zullen hebben erkend en met Japan zullen sa menwerken tot het opbouwen van een nieuwe orde. Engeland voerde stelselma tig een politiek ten voordeele van Tsjang Kai Sjek en de concessie van Tientsin werd gebruikt als basis voor deze opera ties en als schuilplaats voor anti-Japan- sche terroristen. Op de vraag, of de Britsche regeering van plan was, de vloot in de buurt van Tientsin te versterken, antwoordde Butler, dat de „Lowestoft" 'het grootste schip was, dat met het oog op het peil der rivier in Tientsin kon komen, en dat het schip er dan ook al ligt, 'De tegenwoordigheid van meer oorlogsschepen in de buurt van Tientsin de naastbij zijnde haven, ligt op 30 mijl afstand, werd van geen waarde geacht. Indien zij' noodig waren zijn echter oorlogsschepen in de Noord-Ghineescbe wateren beschikbaar. CHAMBERLAIN OVER DE BLOKKADE In antwoord op een aantal in het La gerhuis gestelde vragen over het Tientsin- gesohil heeft minister-president Gham- berlain o.a. verklaard, dat blijkbaar het aanvankelijk door de Japanners gedane verzoek tot uitlevering van vier Ghineezen is vertroebeld door nieuwe eisc'hen inzake de algeineene politiek. Van de Japansche regeering is geen formeele mededeeling ontvangen en men hoopt nog steeds', dat een plaatselijke re geling tot stand zal komen. 'De minister van buitenlandsohe zaken, Lord Halifax, heeft naar Chamberlain verder mededeelde, een onderhoud gehad met den Japansohen ambassadeur en de Britsche ambassadeur te Tokio poogt eveneens de zaak op' te helderen. De Britsche regeering is verder in nauw contact met de regeeringen van Frank rijk en de Vereen. Staten. Ook let de re geering scherp op de reactie van 'het hui dige conflict op de overige Britsche en internationale nederzettingen in Ghina. De versperringen op de wegen naar de Britsche nederzetting 'blijven gehandhaafd Alle Britsche onderdanen worden aange houden en in sommige gevallen onwaar dig behandeld. Het invoeren van aan bederf onderhe vige levensmiddelen en ijs wordt bemoei lijkt door het langzame onderzoek en der halve wordt slechts weinig aangevoerd. De aanvoer naar de aangrenzende Fran- sohe nederzetting zou evenwel normaal zijn. Op het oogenblik zijn van Britsche zijde nog geen maatregelen overwogen, doch nadere inlichtingen worden verzocht aan de plaatselijke autoriteiten. Op 18 Juni zijn twee Britsche kustvaar tuigen te Tientsin aangekomen, zonder te zijn aangehouden of doorzocht. Over het algemeen worden evenwel Britsche sche pen door de Japansche autoriteiten aan gehouden. De Britsche consul-generaal te Tientsin heeft hiertegen bij zijn Japan sohen collega geprotesteerd en ook de Britsche ambassadeur te Tokio heeft op dracht ontvangen, de zaak te bespreken met de Japansche regeering. Over het algemeen is1 de toestand niet duidelijk. D' e Britsche regeering kan niet gelooven, dat de Ja pansohe regeering den toe stand moeilijker zou wil len maken. Japansche soldaten landen te Tientsin, welke stad, in verband met de Japansch-Ehgelsche spanning thans in het middelpunt der Internationale belangstelling staat, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Jaarvergadering afd. Zeeland G. B. T. B. Advies Hooge Raad van Arbeid over werkloosheidsverzekering. Onze uitvoer naar Duitschland. Buitenland. Het Engelsche Koningspaar op de thuis reis. De besprekingen te Moskou. De blokkade te Tientsin. op gemakkelijke betalingsvoor waarden. Vraagt inlichtingen, In antwoord, op de vraag van Eden, zeide de minister-president nog dat maat regelen genomen zullen worden, dat vol doende levensmiddelen voorradig zullen zijn. Een optimistisch geluld. Naar aanleiding van het bezoek, dat de Japansche ambassadeur in Londen, Sji- gemitsoe, gisteren aan Lord Halifax heeft gébracht, meent de „United Press" te kun nen melden, dat er weer eenige hoop is, dat het conflict te Tientsin tenslotte nog op vreedzame wijze geregeld zal worden. Halifax beeft namelijk aan Sjigemitsoe nieuwe voorstellen gedaan. Lord Halifax beeft niet gesproken over eventueele re- perssailles, maar den nadruk gelegd op het verlangen van Engeland, om de strijd vraag op vriendschappelijke wijze uit den weg te ruimen. Hij heeft bet voorstel ge daan, de ouderhandelingen tusschen de plaatselijke Engelsche en Japansche auto riteiten te heropenen. VERKLARING VAN CHAMBERLAIN. In het 'lagerhuis heeft minister-presi dent Chamberlain medegedeeld, dat Don derdagmiddag jjl. de ambassadeurs van Frankrijk en Engeland te Moskou, verge zeld van Strang, door Molotof zijh ont vangen. De diplomaten hebben de jongste Fransoh-Britsche voorstellen uiteengezet. Vrijdagmiddag is een tweede bijéén komst gehouden, waarop Molotof enkele opmerkingen heeft gemaakt ten aanzien van deze voorstellen. De besprekingen zijn nog gaande. Tijidens de debatten vroeg de labour- afgevaardigde Dalton nog, of de instruc ties aan den Britschen ambassadeur te Moskou niet uitgebreid genoeg waren, om onderhandelen zonder ruggespraak mo gelijk te maken. De minister-president antwoordde hierop, dat dit hegrijpelijkerwijKe zal af hangen van het verloop van de bespre kingen. Het is mogelijk, dat punten ter sprake zullen komen, welke ruggespraak noodig maken, doch tot nu toe is dit niet het geval geweest. Op de vraag van den conservatief Adams, of er dan nog andere moeilijk heden waren, behalve de positie van de Oostzee-staten, antwoordde Chamberlain „Ja, er zijln nog verschei dene andere punte n." Gisteren werden te Moskou geen be sprekingen gehouden tusschen de verte genwoordigers van de drie mogendheden, teneinde de regeeringen in staat te stel len de verschillende voorstellen en tegen voorstellen, welke zijln gedaan, nader te bestudeeren. Het P. N. B. deelt het volgende mede: In de Britsche pers worden sedert enkele dagen met steeds grooteren op hef berichten gepubliceerd over ver meende Duitsche troepenbewegingen in- Slowakije en in 'het Protectoraat, die blijkbaar volgens een weloverwogen plan ten nauwste verband houdend met de algemeene omsingelingspolitiek, gelan ceerd worden. Van officieele Pnitsohe zijde worden deze volko men ongegronde geruch ten en berichten, welke

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1