KAMPEERDERS r Kerknieuws Predikbeurten. Onderwijs Bij Examens Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken "SPRUTOL Politieberichten. Rechtszaken Burgerlijke Stand .viaiKtbericiiten Consultatiebureau DE RUYTERSCHQOL 'li Halve Lucifer Zomersproeten Ontslag Burgemeester van Qost- marsum voor het ambtenarengerecht apg&paSt* De gewone audiëntie van den Commissaris der Koningin in Zeeland op DONDERDAG 22 JUNI a.s zal NIET doorgaan. voor T.B.C. bestrijding Geen spreekuur 2 Lib., 1 S. D. ANDEL EN ZEEUWSCHE de Kamer van or de Zeeuw- ;itterschap van Berlekom. n. Afwezig de Wesseliin.g, en g grootbedrijf, onouwe, Ham- d. kleinbedrijf. V. Haven van 11 h o f f, dat .V. goed gaat, pig geen reve- geld. men optimist ilijke tijden, verwachtte dat japitaalsuitbrei- oprecht blijde laven zoo loopt >ed is. van het Borg- juwscbe Eilan- bij acclamatie Berdenis van In een aaabeve- m een lid van Ie 'heer J. C. E. lie functie heeft tschi'kbaar stel en brengt den wijze, waarop lor den heer A. foor te dragen, ten slotte heel [nigde. zal een even- fen. |ich met de re- fijst in ontvang f72.034.67, al- ran f4882,53. |om adhaesie te mn de Kamer labrieken voot ïdhaving van irereenigde zich landbouwcrisis- Joi krachtigen adres van de I aanleiding van Iverneming van elen door de be- Ipte zich als een 5tel van het bu- uiteen, dat z.i. en handel sa- bouw heeft niet regel als in het let aan den mii- L, dat de larnd- le handelszaken it. Het bureau het ie steunen om lagen van den |t en omdat de de meeningen zeide, dat het duw en handel hier' z.i. tegen [louw. Het gaat bedrijfsgenoo- de handel in bedrijfsgenooten Het gaat niet Jwel weer eenis jen het „blijvend luwcrisisorgani- Teorganisatie is ]tot een opslag- aeende, dat het bedrijfsgenoo- laar die mogen biten. st dat men op bedrijfsgenoo- |e toekomst, als lerugkeeren zal |der den handel ureau werd ten 11 tegen 2 st., 1 en Enzlin. Jeronimus (iet bureau van met de wet op Spr. meende, je dan ook een je ais regel de ijuw zal moeten |de overweging es op de wen- jn in de verbin- aelde. Inner de aan de in nieuwe boot, leiding van het [eelde mede, dat |s de wenschen nen krijgt geen personen. Spr. reau toezenden, van de kamer loogde de wen- lissies voor ves- rgaderen als er (dan tot betere resultaten komen dan ,eei± bij schrifte lijk overleg. De heer Duve j t leest meermalen, dat stukken ter visie worden gelegd, en wijst er op, dat men uit plaatsen buiten Walcheren niet zoo gemakkelijk kan ko men naar Middelburg om die stukken te lezen. De secretaris, Mr H. Doorenbos, zeide, dat men onderscheid moet maken tusschen stukken van het bureau aan de Kamer, die o.a. ook te Goes op bet Land- bouwhuis ter inzage worden gelegd en die stukken, die op last van hooger hand op 'het bureau voor ieder belanghebbende worden' ter inzage gelegd en waarvan per advertentie kennis wordt gegeven. Hierna sloot de voorzitter de vergade ring. is al méér dan genoeg om een héél bosch in een half uur in lichterlaaie te doen komen I Ned. Herv. Kerk. Zestal te Almielo (vac.-L. S. van Zwet) P. Fagel, te Veere; J. J. Hietkamp te Vlissingen; G. J. laarman te Velp (G.); A. Th. Stegenga te Zuidzande; A. G. van üchelen te Meppel en H. W. Warners te Alkmaar. Drietal te Kampen, E. Broekema te Doorwerth, G. J. Streeder te Leiderdorp en W. Willemse te Mluiderberg. Beroepen, te Eindhoven, J. B. Wolfens- bergeT te Sneek. Bedanikt voor Brielle, J. J. Kloots te Maassluis. Zondag 18 Juni 1939. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Odé (bevestiging diaken), av. ds Steinz. Wilhelminadorp 9.30 u. dr Hansen, 2 u. ds Odé. Nuttige handwerken. Voor het examen nuttige handwerken slaagden gisteren aan de Chr. Kweek school te Middelburg de dames G. Hame link, Middelburg; F. J. Koolman, West- kapelle; C. P. Kuiper, Goes; A. H. Peters, Eist; P. Riemens, St. Laurens. Eindexamen Chr. Kweekschool. Aan de Chr. Kweekschool te Middel burg slaagden voor het eindexamen S. Wijkhuijs eni W. de Wolf, beiden te Se- rocskerke. Eindexamen Gymnasium. Vrijdag slaagden voor het eindexamen van het gymnasium te Middelburg voor de afdeeling A W. A. van der Feltz em R. Veltman Fruin, beiden te Middel burg en voor de afdeeling B J. A. C. de Jong te Vlissingen en A. Y. A. Looijen te Goes. Eén candi'daat werd afgewezen en met twee wordt het examen voortgezet. BiezeHingie. Onze vroegere plaatsgenoote Mej. H. van der Hoek, slaagde voor het examen akte L. O., aan de Chr. kweek school te Leiden. Oostkapelie. Geslaagd te Utrecht voor het diploma vakbekwaamheid van den Gentralen Vleesch- en Veehandel dhr A. Brand alhier. Dit diploma is door den Minister van Economische Zaken erkend als bewijs van vakbekwaamheid ingevolge het Vestigingsbesluit Slagersbedrijven. Geslaagd te Amsterdam voor de akte L.O. Mej. A. Everts te Middelburg. blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten ge bruikt. Koker 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten. (Adv.) P s e u d o-d oofstomme ont maskerd. Gistermorgen ontdekte te -Del een surveilleerende agent, dat een ongeveer vijftigjarige man geld inzamelde langs de huizen. Gmidat do man een ver gunning niet kon toonen en schijnbaar doof stom was, zooals zijin bedelbrief, che bovendien vermeldde, dat hij aan val lende ziekte leed ook aaingaf, werd hij meegenomen naar het politiebureau. Bij' de ondervraging van den mian, die natuurlijk schriftelijk plaats had, bleek I volmaakt normaal te zijln. Hij gaf de doofstomheid maar voor om op die wijize m zijn onderhoud te voorzien. Hij is ge verbaliseerd en zal ter besohikking van den officier van justitie gesteld worden. (Alg. Handelsblad.) Petekind van H. M. de Koningin trad in het hu- we 1 ij k. 'Gisteren is te Bunschoten in het huwelijk getreden Wilhelmina Aartje Fedder, petekind van H. M. de Koningin. Een drietal hofdames woonde namens H. M. de inzegening van het huwelijk in de Geref. kerk bij en vergezelde daarna de bruid naar de ouderlijke woning, waaT uit naam van de Koningin geschenken werden aangeboden. De bruid werd te Spakenburg geboren in den watersnoodnacht van 13 op 14 Januari '1916. Toen H. M. eenigen tijd na dien 'Spakenburg bezocht, aanvaardde zij bet peetschap over de jonggeborene. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnbeer de Redacteur, Nu, voor wat Goes en omgeving betreft, de collecte voor „Jong Holland snakt naar werk" oftewel „Werk maakt sterk" voor dit jaar ten einde is, vraag ik U, na mens ons Comité, beleefd deze regelen in uw blad op te nemen, om allen, die, op welke wijze' ook, ons hebben geholpen om deze collecte op zoo'n schitterende wijze te doen slagen, onzen hartelij'ken dank lo betuigen, en tevens langs dezen weg hen mede te deelen, dat het bedrag, dat wij' na aftrek der allernoodzakelijkste kleine on kosten, aan de Centrale voor Werkloo- zenzorg te Utrecht mochten opzenden, is geweest f 1108.Voorwaar een bedrag, waarvoor wij zeer dankbaar zijn. D'e collectanten, zoowel in Goes als in de omliggende dorpen, ressorteerende on- de de Chr. Besturenbond te Goes e.o. heb ben ook dit jaar weer 'hun uiterste best gedaan. Daarvoor nogmaals onzen 'har- telijken dank. Namens het Comité Goes e. o., C. K. MAARTENSE, Goes, Juni 1939. Secr.-penn. verdwijnen spoedig door 'n pot Bij alle Drogisten De directeur der Hoogere Marine Krijgs school te D'en Haag, de beer C. El. L. Helfricb, zal den heer Ferwerda opvol gen als commandant der Zeemacht, Hoofd van het Departement der Marine in Ned.-Indië. Waarschuwing. De burgemeester van De Bildt (U.) geeft belanghebbenden in overweging om, alvorens in relatie te treden met Maria Frederika Vervenne, geboren te Middel burg 7 Augustus 1876, zonder beroep, wo nende Overboschlaan 50 te Bilthoven, met betrekking tot de levering van linnengoed of leening van geldsbedragen, inlichtingen in te winnen bij' den Inspecteur van politie te De Bilt. Zij is gescheiden ec'htgenoote van G. J. Meulmeester en handelt onder den naam: Mevr. Vervenne, Mevr. Meul meester of ook Mevr. 'Hofman. Gisteren heeft het ambtenarengerecht uit Arnhem te Almelo zitting gehouden ter behandeling van de ontslagkweetie van den burgemeester van Ootmarsum. Mr von Bönninghausen, een broer van den ontslagen burgemeester, kwam io zijn pleidooi tot de conclusie, dat het amb tenarengerecht dient uit te spreken, dat het ontslag onwettig is en subs, dat de Kroon bet ontslag eervol bad moeten ver- leenen. De vertegenwoordiger van den Minis ter, Mr Mulder, wees er op, dat er tus schen de rechtspositie van den burgemees ter en al de ambtenaren in den zin der Ambtenarenwet een groot verschil be staat. Een burgemeester kan ten alle tijde ontslagen worden. De beslissing blijft, zon der eenig voorbehoud, aan de Kroon. De burgemeester weet dit bij de aanvaarding van zijn ambt en weet, dat het een kwes tie van vertrouwen is en dat hij mogelijk na zes jaar niet meer herbenoemd zal worden. Dat het vertrouwen, dat de burge meester op zijn beurt in de regeering heeft niet misplaatst is, wijzen de feiten uit, er worden maar weinig burgemeesters niet herbenoemd. Doch dit feit doet er niets aan af, dat juridisch de ontslagmogelijk heid van een burgemeester door de Kroon volkomen onbeperkt is. Juist omdat hij magistraat is, dus het vertrouwen van de Kroon geniet. Iemand die men niet vertrouwt benoemt men niet tot burgemeester, iemand dien men niet vertrouwt kan men niet als burgemeester handhaven. Men is magistraat, of men is het niet! Hij is het hoofd van de politie en slechts te handhaven, zoolang hij het vertrouwen van het gezag geniet. Valt dit vertrouwen weg, dan is er maar één mid del: ontslag. Vertrouwen of géén vertrouwen. De mo gelijkheid van correctie zooals bij andere ambtenaren bestaat bier niet. Disciplinair kan een burgemeester niet worden ge straft, in rang kan hij niet worden ver laagd. Thorbecke heeft elke besnoeiing van het ontslagrecht voor 'burgemeesters op de meest volstrekte wijze afgewezen. Een gouvernement moet daarin vrij zijn. In den breede betoogde Spr. verder, dat terecht ontslag is verleend. Deze burgemeester, die zóó openlijk blijk gaf van zijn anti-nationale, pro- Duitsche neigingen, is, mede in verband met zijn optreden tegenover Ged. Staten en de wethouders, niet te handhaven. Uitspraak op 7 Juli a.s. Het tekort bij de Boerenleenbank te Roswinkel. D'e rechtbank te Assen zette gisteren de behandeling voort van de zaak tegen den landbouwer KI. G., kassier van de Boe renleenbank te Roswinkel, die beschul digd was van verduistering en valschbeid in geschrifte. Be officier meende te moeten persis- teeren bij zijn eisch, welke luidde: drie jaar en zes maanden gevangenisstraf. De verdediger achtte het bewijs ten aanzien van de verduistering niet bewe zen en vroeg daarvoor vrijspraak. De uitspraaik werd bepaald op 23 Juni. MIDDELBURG. 'Getrouwd: G. Brood- man, 23 j. jm. en E. J. D. Boel, 18 j. jd. L. J. den Hollander, 29 j. jm. en P. L. Zonruiter 27 j. jd.; H. G. Vermeulen 29 j. jm. en J. J. de Bree 23 j. jd. (M. G.) Van 1215 Juni. VLISSINGEN. Getrouwd: W. Sinke 46 j. en W. Stroo 39 j.; J. Goedbloed 28 j. en A. S. Snoep 31 j.; P. A. Kampwart 21 j. en M. Christiaansen 21 j.; K. de Bree 43 j. en M. P. Fagel 44 j.; J. H. Ligterin- gen 26 j en L. van Beveren 24 j.; J. Roelse 25 j. en J. J. Heijboer 23 j. Bevallen: L. Smit geb. den Engelsman d.; P. van der Valk geb. Flissebaalje d.; P. Weezenbeek geb. Wijt d.; G. P. Tour- noij geb. Begars 2 d.; J, G. Schreur geb. Voor ting z.; B. Rozenburg geb. Phil d.; E. E. A. van der Wijk geb. Spittler z.; M. G. A. Post gob. Faasse d.; HP. Hubregt- se geb. Goedvriend z.; M. S. Leertrouwer geb. Frederiks z. Overleden: R. van Tijen 19 A. de Visset 26 j., man van G. J. Gillissen; J. Nijssen 72 j., man van E. Daane; G. Fa- ber 19 j. (V. C.) Van 1017 Juni 1939. IEiRjSEKE, Geboren: 'Gornelis Pieter z. v. Gornelis Pieter van de Plasse en Fie- teriaella Jacoba de Jonge; Lenie d.v. Ja cob Poelman en Lena Leunt je de Jonge. (1. G.) Van 115 Juni 1939. WEMjEöLD'IN'GE. Geboren: Pieternella Bartheliena Jacoba d.v. M. Hoogesteger en J. E. Snoek; Maria Wilhelmina d.v. J. N. de Leeuw en M. Traas. Ondertrouwd: Jobannis de Schipper 30 j. jm. en Jacoba Pieternella Adrians Bruinooge 37 j. jd.; Gommert Lindenberg 29 j. jm. en Catbarina Jacoba Anthonisse 23 j. jd. Gehuwd: G. v. d. Schraaf 28 j. jm. en E. v. Elsacker 26 j. jd. Overleden: Eliza Lindenbergh 80 j. wedn. van Geertruida Dekker; Jacobus Lo uwer ens 74 j., echtgenoote v. Alida Ma- grita Vermeulen; Jacob Moelker, 66 j., ongehuwd. Levenloos aangegeven: een kind van J. Snoep en M. Lobbezoo. (I. G.) Van 815 Juni 1939. KRUININIGEN. Geboren: Christiaan Adrianus z.v. Jacob Marinus Komejan en Wilhelmina Maria Mulders. Overleden: Jacoba Jacomina Verboom 45 j., echtgenoote van Adriaan Dek. Gehuwd: Jacob Ferdinandusse 26 j. te Jutphaas en Anna Stroosnijder 25 j. (I. G.) WISSEKERKE. Geboren: 8, Jacob Marinus z. v. Jan Adriaan Bouterse en B'omina Adriana Kempe. Getrouwd: 14, Jasper Tazelaar 32 j. te Kolijnsplaat en Adriana Maatje Wester- weele 25 j. Overleden: 8, Cornelia van de Velde, 78 j., wed. van A. Dourleijn; 14, Marcus Smit 68 j., wedn. van J. M. Minderhoud. (N.-B.) Wie iets wil verkoopen adverteert. Dat is logisch. Wie adverteeren wil gebrnikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig MIDDELBURG, 16 Juni 1939. Groen- tenveiling. Spinazie 7-14, Suikerboonen 50-56, stamsnijboonen 35-50, tuinboonen 5-10, doppers 13-24, peulen 26-39, andij vie 2-9, alles per kg. Peen 5-9, kroten 3-6.5, selderij 1-3, radijs 1-4, alles per bos. Bloemkool 2-18, kropsla 0.5-1, kom kommers 2-5, alles per stuk. GO'ES. Groote Veiling van 16 Juni. Kruisbessen f 9.70f 10.35 p. 100 kg. Kleine veiling: Aardbeien 1431, Roode Besen 55, vroege kersen 51 gld. p. 100 kg. Andijvie 33,50, duhb. princesseboo- nen 4950, wagenaarsboonen 4447, komkommers stek 3,505, doperwten 5 18, peulen 628, tuinboonen 1014, pos telein 3.5011, spinazie 6, tomaten 19— 30, waschpeen 7, nieuwe aardapp. 8,50 9.50, drielingen, 5.508, kriel 1.50 4.50, oude aardapp. 1.503.50 gld. p. 100 kg; kroten 59, kunne 2,50, peterselie 4.505, rabarber 3.506.50, radijs 0.60 3, rammenas 1.502,50, sjalotten 1 1.50, selderie 1.504.50, wortelen 38 gld. p. 100 bos. Bloemkool 216, kropsla 0.501.70, komkommers 37 gld. p. 100 stuks. Bloemen: Zaai-begoinda's 24.50, bol- begonia's 9, violen 2, petunia's 1 gld. p. 100 stuks. GlOE'S. 'Geveild de opbrengst van ruim 13 gemot Mad. Moutot-aardbeien voor f 28.40 p. 100 kg. KAPELLE. Veilingen van 15 Juni 1939. Exportveiling 10 uur v.m.: Kruisbessen 88.70 per 100 kg. Aardbeienveiling 1 uur n.m.: Mad. Moutot 2526.50, Jucunda 24.90, beide per 100 kg. Kleine veiling. Aardbeien 1516 p. kg. Veilingen van 16 Juni 1939. Export veiling 10 uur v.m.: Kruisbessen 8.70 9.90 per ÏO'O kg. Aardbeienveiilng 1 uur n.m. (voorkoop- veiling): Mad. Moutot pl.m. 5 gemeten f 27.50, Jucunda pl.m. 2 gemeten 29.10, beide .per 100 kg.; Mad. Moutot 27.50 28.10, Jucunda 28.30, beide per 100 kg. Kleine veiling. Aardbeien 1029, Ear- ley Rivers 54, Vroege kersen 30, Roode Bessen 3080, Postelein 910, Doperw ten 1314, Wagenaarsboonen 43, Tuin boonen 9, Vroege Aardappels 611, alles per kg.; Bloemkool 614, Komkommers 46, beide per stuk; Bospeen 2.58 per bos; Bosselderij 1.20'1.50 per 100 bos; Natuursla 5590 ct. per 100 krop. KRABBEND'IJKE. Veiling van 16 Juni. Kruisbessen 9.500.90, Aardbeien Jucun da 29.70, id. Madam Moutot 25. Alles per 100 kg. TH'O'LEN. Door de voedselschaarste in de weiden loopen, de prijzen van boter elke week omhoog. Voor roomboter wordt momenteel besteed f 0.75 per pond en voor boereboter f 0.70. Eieren zijn f 3.40 per 100 stulks. Deze prijfcen gelden voor de winkels. TEOOLEiN Eerste aardappelveiling. Eer stelingen groote 5,195.49, drielingen 5,17, kriel 4,25 gld. p. 100 kg. De prijzen der vroege aardappelen zijn zeer laag, terwijl de opbrengst per H.A. tot heden niet meevalt. loe vaker brandalarm... es te minder bosch oe meer rommel... Des te meer prikkeldraad) Stand van hedenmoigen 10 u.: Stand van gistermiddag 3 u.: 761. Licht op voor fietsers: Zondag 9 u. 50 min. Maandag 9 u. 51 min. Op 20 Juni a.s. hopen HUB RECHT MARINUS FONTEINE en ADRIANA SONKE hun 50-jarige Echtvereeniglng te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Krabbendijke, 17 Juni 1939. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze geliefde zorgzame Man en Vader JACOB KWEKKEBOOM, in den ouderdom van 56 jaar en 10 maanden. Wed. J. KWEKKEBOOM— WISSE. JACOB. SAMUËL. NEELTJE. JOHANNES. Aagtekerke, 16 Juni 1939. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze geliefde Broeder en Oom JACOB KWEKKEBOOM, in den ouderdom van ruim 56 jaar. P. KWEKKEBOOM. H. HENDRIKSE. J. P. HENDRIKSE. Koudekerke, 16 Juni 1939. DANKBETUIGING. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank voor de zeer vele blijken van deelneming, ondervon den na het overlijden onzer geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder LEUNTJE DE VISSER, g«b. Wisse. Namens de familie: J. DE VISSER. Domburg, 17 Juni 1939. Hartelijken dank aan allen, die hebben meegewerkt aan mijn be noeming tot raadslid. J. J. MOL. Ovezand, 17 Juni 1939. op Dinsdag 20 en 27 Juni a.s. De Heer en Mevrouw COLIJN—GROENENBERG deelen mede, dat zij DONDERDAG 22 JUNI a.s. verhinderd zijn te ontvangen. Gevraagd: Goede hulp in de hulshouding, P.G., bij J. A. VAN DER JAGT, Schotte B 15, Ierseke. BUITENMODEL MILITAIRE GRIJZE UNIFORMEN TE KOOP GEVRAAGD. Brieven, onder letter M, aan STURM'S BOEKHANDEL te Goes. VLISSINGEN. Opleiding voor Stuurlieden, Machi nisten en Radiotelegraflsten. Aanmelding van leerlingen voor den lo. 2-jarigen cursus van Stuurmans leerling (getuigschrift BS) 2o. 2-jarigen cursus van Machinist leerling (getuigschrift BM) Opleiding v. rekening Stoomv. Maatschappijen is mogelijk.) 3o. 2-jarigen cursus voor Radiotele grafist (ook Luchtvaart), 2e en le klasse certificaat. Inlichtingen betreffende toela- tingseischen, worden gaarne ver strekt door den Directeur der School. Prospectus op aanvrage. Toelatingsexamen mogelijk. Inschrij vingen bij voorkeur vóór 1 Juli a.s. Fa. J. Goedbloed Zonen Lijkkisteniabriek Veersche Singel, Middelburg. Telefoon 277. Levering van alle soorten LIJKKISTEN Direct uit voorraad tegen billijke tarieven. Door geheel Zeeland. Voor aanvragen van dienstperso neel is een kleine advertentie in „De Zeeuw" ad ƒ0.75, altijd doel treffend. TT-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 3