Het aftreden van Minister de Wilde. IBIS'hag De blokkade te Tientsin Opbrengst Rijkmiddelen in Mei. GELD NI Fin. Mij. „Zselaoiia" Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Ijhristèïijk Humanisme. UITSLAG ENGELSCHE T. T. C. DE LEEUW, MIDDELBURG, KSSLTL-. s.-.. Fransche duikboot in Indo-Chineesche wateren vergaan. Dr H. Coiijn zeventig jaar. amma. ZATERDAG 17 JUNI 1939 53e JAARGANG No. 218 Zij winnen weer, De merken van DE LEEUW! 500 o.o. klasse! Eerste B, 8VI. W.s Q, $Iey©r Tweede B. M. W., J. West 350 o.o. klasse: Eerste VELOCETTE, Stanly Woods Een latente Kabinetscrisis? Minister Coiijn en den heer de Wilde homogeen. Redding der 71 opvarenden uitgesloten. Buitenland. Britsche waarschuwing aan Japan Belangrijkste Nieuws. een beschikbaar voor den aankoop van Automobiel 50; Jacs. de Jon de Ragt, Neuzen Verheijko, El'a- Boven, El'.e- Dekker, Papen- rrens, Ossenisse aigd, Hontenisse Walsoorden f 4860 ni 1939. en 415,5 M. KRO 8.15 Ber.) 10.00 uurtje. 12.00 Ber. ïierna: KRO-Me- de rijpere jeugd, uurtje. 4.00 KRO- 4.45 Grami) 5.15 .30 Gram. 5.45 ,ilö Gram. 6.30 Ber., gram. 7.00 „Bezetenheid en let. aetherfl. 8.00 Jedit. met muzik. iO-operette-orkest NP. 10.40—12.00 M. 8 00 VARA. RA. 7.30 VPRO. Ber.) 10.00 Mor de continu'bedr. Ber.). 2.00 Cau- 20 Esmeralda, ram, met confé- .Zoete most. De interview. 4.50 Filmland. 6.00 28 Ber. 6.30 Or- 7.05 Felicita- ijounnaal. 7.30— iders. 8.05 ITerh, P, VARA-Varia. iste. 9,00 Puzizle- >ké. 10.30 Ber. 11.00 Radiotoo- :ng. 11.45—12.00 il 1939. en 415,5 M. 8,30 OIO. 5.00 NCRV w. muz. (gr. pl.) ïierna gew. muz. istandspr. 12.35 Boekbespr.) 1.45 ano. 2.00 Gods ouderen. 2,30 uitz. 3.00 3e acte üre" (opn.). 4.10 ut. 4.55 Gram. 20 Geref. Kerk- tz. (gr. pl.) 7.45 ir. ANP, meded. Aest en de Kon. s Mannenkoor oneel. 9,20 Verv. en grami. 10.30 og. il.i.00—11.80 M. 8.55 VARA. 10. 5.00 VARA, 9.05 Tuinb.half- Causerie „Van 10.00 „In de toespraak. 10.30 de Vrijz. Luther- yclus „Weg met Br. Hierna: Om- Causerie „Wat Gram. 2,00 Boe- Iklein gem. koor. e-ork. en soliste, en 4.30 gram. en Vries' Intern, en sren. 6.00 Esme- er. 7.05 Causerie jening, dat de J'onge Pie- 1.30 Bravour en radiojournaal, k. en solist. 9.15 .25 Radiotooneel >-Amusementsor- ters. 11.00 Ber. AVRO-Band. ERBERICHT. n hedenmorgen weer: licht be- temperatuur 17; neerslag afge- hedenavond tot I uur: lkt, droog warm onweer in het matige wind uit ddag 3 u.: Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux LangeVorstitraat7 0, Qoes Postrekening 4445! Telefoon 11 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J.J.FANOY, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Abonnementsprijs f2,00 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelisgen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting ig 3 u.: 767. etsers: Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zeker niet ten onrechte is onlangs door Prof. Geels te Apeldoorn gewezen op het groote gevaar dat velen in onzen tijd den rechten koers kwijt raken. De gevaren, die thans dreigen, zoo be toogde hij!, zijn te grooter, omldat zij naam en vorm van Christelijke beginselen aan nemen en bij meende ze te mogen sa menvatten oinder den naam Christelijk- humanisme: Het hieraan ten grondslag liggende be ginsel oefent zijn invloed uit op het ter rein van onderwijs en opvoeding, van ge zin en maatschappij en kerk en staat. Voorzoover hierbij nog van Christeni- doml gesproken kan worden, is het een christendom boven geloofsverdeeldheid. Het predikt een broederschap welke vreemd is van den Christus, het beoogt een nieuwe samenleving te vormen van menschen die van goeden wille zijn, die spreken van vrede en verzoening, maar zonder het Kruis. De leuze, die velen hierbij1 aanheffen heeft veel aantrekkelijks. Men spreekt van moreele en geestelijke herbewapening als voorwaarde om tot betere verhoudingen te komen, nationaal en internationaal. Dit wachtwoord is niet kwaad, maar allerdroevigst is de wijze waarop het wordt toegepast. Merkwaardige staaltjes van de voor stellingen die aan deze herbewapening zekeren inhoud pogen te geven, werden door de „Standaard" medegedeeld. „Vorige week verscheen een geschrift van ir A. G. Bosman over moreele en geestelijke herbewapening op sociaal-eco nomisch gebied, dat de oorzaak van nood en verwarring zoekt in het toepassen) van protectie. Keer terug tot den vrijhandel en de her bewapening heeft het gewenschte resul taat zoo luidt de oplossing van dezen berbewapenaar. Zoo tracht men van herbewapening te maken wat bet meest in zijn kraam te pas komt. Met een beroep op „geestelijke en zede lijke herbewapening" drongen anti-mili- tairisten op ontwapening aan en legden de Nederlandsche studenten in een manifest aan de Koningin op bun bereidwilligheid om het land met de wapenen te dienen. Het protest tegen het ontslag van den burgemeester van Ootmarsum werd in al len ernst gefundeerd op bet vermaan der Koningin tot eenheid. De oprichting van een Christelijke la gere Landbouwschool werd door een lid van den Bestuursraad van do Wieringer- meer bestreden als indruiscbend tegen de geestelijke en zedelijke herbewapening. De invoering van bet ambtsgebed in een gemeenteraad werd door „Het Volk" te gengestaan met de overweging: „Kan dat nu de vrucht zijn van geestelijke en moreele herbewapening, dat men deze oude twistappel gaat opwerpen." Zoo wordt er lustig op los geknoeid! Is het te sterk gezegd, wanneer hier van ontwapening der herbewapening ge waagd wordt?" Tot zoover „De Standaard". Niet minder frappant zijn de redevoe ringen die deze week in een drukbezochte bijeenkomst ten gunste van moreele en geestelijke 'herbewapening te Utrecht ge houden werden. De leider deelde mede, dat de S. D'. A. P. wegens bet houden van een propaganda- optocht verhinderd was, maar dat zij ove rigens ten volle met het streven van gees telijke en moreele herbewapening instem de. A Geestelijke en moreele herbewapening -us, niet verwerping van Gods Woord, be strijding van Jezus Christus als den Zoon van God en verheerlijking van revolutio naire theorieën. Een der spreeksters betoogde, dat er een heroriënteering moet komen, waarbij het bovenal aankomt op gehoorzaamheid aan het Woord van God? neen, „op de rotsvaste overtuiging, dat de geest niet kan worden gedood". Verder wees zij er op, uat iedere waarachtige drang om elkan der te helpen een geestelijken achtergrond heeft en stamt uit de Goddelijke liefde, maar dat we van het ideaal der ware hu maniteit nog zeer ver verwijderd zijn. -De laatste spreker wees er op, dat bet A ederlandsdhe volk, hoe gevarieerd ook, door een drievoudigen band is saamge bonden: wij zijn allen menschen, wij zijn allen Nederlanders en wij zijn allen kin deren van één Vader. In eensgezindheid moeten wij ons maatschappelijke en na tionale leven opbouwen en als de moreele en geestelijke herbewapening dieper ge grift wordt in ons hart, mogen we de toe komst met een gerust hart tegemoet zien in het vooruitzicht van een samenleving, waarin bovenal de liefde triumfeert". Prof. Geels sprak van „christelijk hu manisme". Beter is misschien: humanisme met hier en daar een christelijk tintje. Maar een gevaarlijk humanisme. Omdat het de werkelijke tegenstelling tracht te verdoezelen. Omdat het zoekt de eere van den mensch. Omdat het verwerpt 'het Koningschap van Christus. Een socialistisch strijdlied zegt: „de mensch wil eigen heiland zijn". Welnu het groote gevaar bij vele her- bewapenaars is, dat de mogelijkheid van dit eigen heiland zijn wordt erkend en ondersteld. Met het gevolg, dat de goed bedoelde herbewapening in werkelijkheid voert tot geestelijke en moreele ontwapening. In vijf maanden f7.1 millioen meer dan de raming- De Rijksmiddelen 'brachten in Mei op f 36.53 millioen tegen f41.40 millioen in Mei 1938 en f36.81 millioen als 1/12 der raming. In de eerste vijf maanden van 1939 bedroegen de totale ontvangsten f 185.08 millioen (v. j. f 177.94 millioen) bij f 184.06 millioen als 5/12 der raming. Wat de kobierbelastingen betreft, was einde Mei in totaal f 52.65 millioen op kohier gebracht tegen f 47,25 millioen op 31 Mei 1938. DE ZWAARSTE WEDSTRIJD TER WERELD Vraagt onze sohltterende prijscouranten De gisteren in de Tweede Kamer ge houden interpellatie over het aftreden van Minister de Wilde, heeft aan het licht gebracht, dat de politieke toestand ver van gunstig iis op dit oogenbïik. Niet geheel ten onrechte gewaagde een der leden van een latente Kabi netscrisis. In duidelijke bewoordingen, zooals hij dat gewoon is, heeft Minister Coiijn ope ning van zaken gegeveni. Reeds in Augustus van het vorige jaar had mr. de Wilde ernstige bezwaren te gen de begrooting. Toen had de minister reeds het voornemen ontslag te vragen. Hij heeft er echter vanaf gezien, daar men stond vlak Voor het nieuwe zitting jaar van de volksvertegenwoordiging. Hij stelde echter als voorwaarde, dat het eindcijfer van den gewonen' dienst niet zou uitgaan boven dat van het vooraf gaande jaar. Tegenover alle verhoogingen door werkloosheidsbestrijding moesten dus besparingen elders staan. De opbrengst van de nieuwe belasting voorstellen moest t'ot dekking van de meerdere uitgaven dienen. Daarom heeft spr. bepaald, dat de voorloopige begrootingen eind April moes ten worden ingediend om aftreden vlak voor de opening van de Staten-Generaal te voorkomen. Er bleek teen echter bij verre na niet te zijn voldaan aan de voorwaarden van Mr de Wilde. Het eindcijfer wees een tekort aan van enkele tientallen millioenen, vooropge steld, dat de nieuwe belastingvoorstellen de verwachte 55 millioen zouden opbren gen. Daarom is Mr de Wilde afgetreden. Naar zijn oordeel, moesten ten behoe ve van de militaire uitgaven andere uit gaven van den staatsdienst worden be perkt. In verband met dit aftreden rezen ook andere vragen. Welke gevolgen moeten hieraan verbonden worden? Naar spr.'s oordeel moest eerst beproefd worden het door inr de Wilde gestelde en door spr. beaamde einddoel te bereiken. Daarom aanvaardde spreker de porte feuille van financiën. De bereikte resul taten der bezuiniging zijn nog niet vol doende; maar het overleg wordt voort gezet. Lang kan dit niet meer duren. Vóór het eind der maand is in een of anderen zin een beslissing te verwachten. Bij het verdere debat beeft de heer Oolijn nog duidelijk gemaakt, dat er tussehen hem en Mr de Wilde geen verschil van meening bestaat. Er is echter verschil tussehen een minister en den formateur van een kabi net. Een minister kan alleen heengaan; af treden van den formateur neemt het ka binet mede. En over een kabinetscrisis denke men niet te licht. Toen de beoogde bezuinigingen niet be reikt werden zag de heer de Wilde er geen licht meer in. Spr. heeft grooter verantwoordelijkheid en moest het toen zelf probeeren: het gaat om een bedrag van ten minste 80 millioen gulden. Uit alles blijkt, dat de politieke baro meter ver van gunstig staat. Een der bladen toont zich getroffen door het feit, dat de R.K. fractie in alle talen gezwegen heeft. Dit zwijgen1 is inderdaad niet zonder beteekenis. Evenmin als het spreken van de R.K. „Maasbode" over „het g e k r ijt over sluitende be g r o o tinge n". De Fransche duikboot „Phenix", aan boord waarvan zich 71 man zouden be vinden, is niet boven wiater gekomen, na dat het vaartuig 30 uur geleden is onder gedoken. Het Fransche ministerie van marine heeft bericht ontvangen van de vermissing van de duikboot „Phenixin de Indo- Ghineesche wateren, ter hoogte van Cam Ranh, ten Noorden van Saigon. Na een langdurigen duik in den och tend van 15 Juni, ter hoogte van de baai van Cam Ranh gehouden oefeningen, is de duikboot niet weder verschenen. De vlootstrijdkrachten in het Verre Oosten, alsmede in Indo-China gedeta cheerde marinevaartuigen hebben onmid dellijk een onderzoek ingesteld, dat nog i voortduurt en waaraan watervliegtuigen deelnemen. De duikboot „Fhenix" moest zich van een punt aan de Indo-Chineesche kust, gelegen op ongeveer 300 km ten Noorden van Saigon, in de baai van Cam Ranh, naar een ander punt aan de kust begeven. Het vaartuig moest laat in den ochtend aan het eindpunt van den tocht aankomen. Toen de commandant van de Fransche vlootstrijdkrachten in 'het Verre Oosten de „Fhenix" niet omstreeksi het verwachte tijdstip boven water zagen komen, alar meerde hy terstond alle schepen en wa tervliegtuigen van de Indo-Chineesche vlootbasis. Nadat eenigen tijd gezocht was, moest men wel tot de conclusie komen, dat de Wanneer Sr 't volgend |aar wéér zomerzegels komen, Dan wordt mijn beeltenis er ook bij opgenomen. voordepijp Dobbelmannlekker, man I „Fhenix" bij 'het duiksa door tot nu toe onbekende oorzaak uit haar evenwicht la geraakt en op den zeebodem is gestooten. De „Phenix" behoort tot de technisch succesrijkste duikboottypen der Fransche marine, bet z.g. Ro<iuebert-type. Het schip is in 1930 voltooid. D'o snel heid bedraagt aan de oppervlakte 18 knoo- pen en onder water 10 knoopen. De „Phenix" vertrok in April van Tou lon naar Saigon om daar ingedeeld te worden bij de marinestrijdkrachten in In do-China. De zee is ter plaatse van het ongeluk meer dan 100 m diep. Indien de onderzeeër op deze groote diepte ligt, is het schip waarschijnlijk reeds door den geweldigen druk der wa termassa's in elkaar gedrukt en gebroken. Bovendien is de onderzeeër niet voor zien van reddingsappaxaten. Nauwelijks bekomen van den indruk, gewekt door het omkomen van de „Squa- lus" en van de „Thetis", staat men thans voor een derde duikbootramp. Gisteravond om 11 uur waren er nog geen levensteekenen van de „Phénix" ontvangen en was er nog geen bericht dat een van de schepen of vliegtuigen, die op zoek zijn naar de onderzeeboot, de boot zelf, boeien of sporen, ervan had ge vonden. Indien de boot gezonken is, wat waar schijnlijk moet worden geacht, is de kans uiterst gering, dat de bemanning nog zal worden gered. De ervaring met de „The tis" heeft geleerd op welke onoverkome lijke moeilijkheden berging- en reddings pogingen stuiten. Hoewel de bemanning niet meer te redden zal zijn, wordt toch het opspo ringswerk voortgezet. De oorzaak van de ramp is onbekend. In een officieele verklaring, welke gis teren te Londen is gepubliceerd inzake den toestand in het Verre Oosten, wordt gezegd, dat indien de nieuwe vragen» welke men in of ficieele Japansche krin gen in Noor d-C hina heeft laten doorschemeren, wer kelijk gesteld zullen wor den» «en buitengewoon ern stige toestand zal ont staan. D'e Britsche regee ring zal dan moeten over wegen, welke stappen o n - middellijk genomen moe ten worden tot bescher ming van de Biitsclie be langen. in China. Maandag a.s. zal de Brit sche ministerraad bijeen tomen ter bespreking van den toestand te Tientsin. Het belangrijkste feit was gisteren het besluit der Japansche regeering, dat het conflict locaal moet worden geregeld. Hiermede geeft Tokio het leger in Noor d-C hina de v t ij e hand. In de concessie zelf verliep de dag van gisteren in een atmosfeer van afwach ting en spanning. Na het neerschieten van twee Chineesche groenteverkoopers vielen geen verdere incidenten voor. Tengevolge van de Japansche blokkade wordt de voedselvoorziening steed3 moei lijker. Aangezien de Britsche koopvaar- Binnenland. De opbrengst der Rijksmiddelen. Het aftreden van Minister de Wilde. Buitenland. Fransche duikboot gezonken. 71 slacht offers. De blokkade te Tientsin. Engeland waar schuwt Japan. op gemakkelijke betalingsvoor waarden. Vraagt inlichtingen. Esn feastnummsr van „De Standaard^. „De Standaard" komt in verband met den a.s. 7Qsten verjaardag mot eoni Golijn- nummer uit, dat er wezen mag en dat zooals een der bladen terecht opmerkte alle records op dit gebied slaat. Het omvat een kleine 100 pagina's druks en is zeldzaam rijk geïllustreerd. In de keuze der medewerkers is de re dactie wel zeer gelukkig geweest. Prof. Mr Anema schetst na een inlei dend artikel van de redactie, „de natio nale figuur". Mr J. A. N. Patijn be spreekt zijn internationale werkzaam heid. Mr de Wilde teekent hem als den leider van een kabinet, de beer J. Schou ten als leider van onze partij.en zoo zouden we door kunnen gaan. Van alle zijden wordt hier de wondere figuur van 'Coiijn door vrienden en politieke te genstanders belicht. We zien Coiijn hier in zijn ouderlijk huis, als officier in tndië, als groot za kenman, als econoom, als politicus, en als familie-vader enz. Allerlei aardige bijzonderheden en wetenswaardigheden, mitsgaders vele bekende en onbekende foto's, maken bet lezen van dit feest nummer tot een! rijk genot. Wij hébben slechts één bezwaar, n.l. bet formaat, waarin dit alles den lezers wordt aangeboden. Het is te mooi en te goed en te leerzaam voor een altijd on handige en onhandelbare feestkrant, boe uitstekend de technische verzorging ook inag zijn. dijschepen geen nieuwe levensmiddelen kunnen aanvoeren, hebben de Engelsche autoriteiten te Tientsin den Britschen vloootoommandant verzocht, oorlogssche pen uit Tsjing Wang Tao en Wei Hai Wei opdracht te geven, levensmiddelen maar de concessie in Tientsin le vervoe ren. Tegelijkertijd wordt be kend, dat in de concessie duizend soldaten en vrij- willigers gereed gehou den worden, voor het geval hettot een botsing met de Japansche militairen al daar zou komen. Het aantal manschappen is evenwel te gering, om met succes tegenstand te kunnen bieden. Inmiddels zijn ook de Fransche wacht posten aan de grens van de Fransche concessie versterkt. De Japanners hebben een kabelballon opgelaten, waaraan een vlag is bevestigd, waarop in Chineesche karakters een op roep tot de Chineesche bevolking staat, waarin deze wordt aangespoord, de Brit sche autoriteiten er toe te brengen, haar houding te wijzigen. Voorts hebben de Japansche autoritei ten het bezoek van 2000 Japansche reser visten en padvinders aan de graven van de bij den Boxeropstand van 1900 gesneu velde soldaten, die in de Britsche con cessie gelegen zijn, uitgesteld. Het voornemen was geweest, dat van daag de heele Japansche bevolking van Tientsin een demonstratieve bedevaart zou hebben gemaakt naar deze graven op het kerkhof in de Britsche concessie. Diplomatieke kringen te To kio beschouwen den toestand met eenige beduchtheid, o m- datzijgelooven, dat het moei- lijk zal zijn voor Engeland om het conflict te regelen zonder eenig verlies van prestige. Een Reuterbericht uit Tokio maakt melding van een gehouden conferentie, welke door den minister-president en de ministers van buitenlandsche zaken, oor log, marine en financiën werd bijgewoond. Naar het agentschap Domei meent te weten, zou daar de politiek der regee-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1