Uitslagen Gemeenteraadsverkiezingen. U bespaart tijd en geld GEZONDHEID NIET WAAG UW Uit de Provincie Kerknieuws Rechtszaken Finantiëele tienchten. Telegrammen. Het aftreden van Minister de Wilde. Adm. van „De Zeeuw" Goes Marktberichten THOLEN EN SINT PHILIPSLAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. GOES. De gekweekte rente was voldoende en de cnkostencijfers bevredigend. Ur Colijn antwoordt op vragen van van den heer Wijnkoop. ALS DE NltREN niet behoorlijk werken, kun- nen verschijnselen optreden als rugpijn, •pi1-, stijve en pijnlijke gewrichten, verstoorde nachtrust en vr lee van kracht. En wel, doordat het bioeu dan niet gezuiverd wordt var dr erlr voorkomende onzulv rheden door deze 'bloedflltro lende o tanen. Laat het zoo ver niet komen: voorkomen la beter dan genezen. Gebruik tijdig Fosuer's Rugpijn Nieren Pillen, alnda Jaren bekend als het dluretlsch middel bij uitnemendheid. Zoi g, dat uw bloed steeds zuiver, krachtig en leven gevend blijft. bureau van de Gestapo te Wcenen, be vindt. Men meent te weten, dat zijn vrouw nog steeds vergunning heeft hem gere geld iedere week te bezoeken. De 14-jarige zoon van den oud-bonds kanselier is evenals andere jongens in geschreven bij do Hitlerjeugd en neemt deel aan de verplichte oefeningen voor militaire opleiding in het 3e arron dissement van Weenen. D-TREIN BERLIJN—PRAAG ONTSPOORD. 13 dooden, 15 tot 20 gewonden. Gistermorgen om 11.20 is bij het rijden door het station Mittelgruni bij Boden- bach de D-trein Berlijn-Dresden-Praag door tot dusver onbekende oorzaak ont spoord. Drie wagens vielen om, de locomo tief reed tegen het seinhuis, dat geheel vernield werd. Voor zoover bekend heeft het ongeluk 13 dooden geëischt. Er werden ongeveer 15 tot 20 personen gewond. WAPENLEVERINGEN AAN TURKIJE STOPGEZET? Uit over het algemeen welingelichte, particuliere bron wordt vernomen, dat de Duitsche wapenleveringen aan Turijke tot nader order zouden zijn stopgezet. GEEN MINISTERIE VOOR PROPAGANDA IN ENGELAND. Minister-president Chamberlain heeft in het Lagerhuis medegedee.d, dat de re geering besloten heeft in vredestijd goen ministerie voor den inlichtingendienst in te stellen. Wel zal bij het Foreign Office een af- deeling voor publiciteit in het buitenland worden opgericht, welke onder leiding zal staan van Lord Perth, den vroe0eren Britschen ambassadeur te Rome. STRANG BIJ MOLOTOFF. Een onderhoud van 21/* uur. Gisteren hebben Strang en de Britsche en "de Fransche ambassadeur te Moscou een tweede conferentie gehouden. Molotoff heeft gisteravond besprekin gen gevoerd met den Britschen en den Franschon ambassadeur, waarbij ook Strang tegenwoordig was. Het onderhoud duurde 2 uur. Na de besprekingen weigerde Strang zich over do conferentie, die de langste was sedert het begin der onderhandelin gen met de sovjet-unio, uit te laten. Wel verklaarde hij, dat de onderhande lingen werden voortgezet en dat spoedig een nieuwe bespreking met Molotoff zou plaats hebben. OEFENINGEN IN WESTELIJKE VERSTERKINGEN. De „Frankfurter Zeitung" meldt, dat binnenkort in de versterkingen in West- Duitschland belangrijke oefeningen zullen beginnen voor de troepen, aangewezen voor de bezetting van deze versterkingen. Britsch koningspaar weer naar Engeland vertrekken. D'e „Empress of Britain," aan boord waarvan het Engelsohe koningspaar zich op weg naar Londen bevindt, is uit Hali fax uitgevaren. Alvorens zich in te schepen, hebben de koning en de koningin zich in een harte lijke afscheidsrede tot het Ganadeesche volk gericht. ZUID-BEVELAND Heinkenszand. Uitgebracht zijn 933 geldige stemmen; 26 ongeldige stemmen. Lijst no. 1 (R.K.): 402 st. (in 1935: 432). Gekozen op deze lijst: A. Simonse Bz., H. Vermue en A. C. Bos. Lijst no. 2 (A.R.): 104 st. (in 1935: 105). Gekozen: H. Lammers. Lijst no. 3 (Gemeentebelang): 268 st. (in 1935: 379). Gekozen: C. Nijsse Gz. en C. Dellebeke. Lijst no. 4 (Lijst vrije kiezers): 159 st. (in 1935 geen lijst ingediend). Gekozen: G. P. Beaufort. Nieuw Raadslid de heer H. Lammers. Dhr J. Steketee keert niet in den Raad terug. (Deze was geen candidaat meer.) Opgemerkt wordt, dat de lijstaanvoer der van de lijst Vrije Kiezers verleden keer als no. 1 op de lijst van Gemeente belang voorkwam. ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Zuidzande. Uitgebrachte geldige stem men 522. Liberale lijst 140 (283) zetels 2 (3). S.D.A.P. 141 (130) zetels 2 (2). A.R. Partij 58 (58) zetels 1 (1). Lijst Risseeuw 183 zetels 2 (1). Biervliet. Totaal aantal geldige stem men: 1066 R.K. (v. d. Hemel) 188; Chr. Hist. 179 (167); S.D.A.P. 229 (230); R.K. (Cuelenaere) 160; Vrijzinnig 127; Vrije lijst (De Blaeiji) 183. Gekozen: 1. E. A. v. d. Hemel r.k.; 2. W. J. Naeije c.h.; 3. J. J. de Vogelaar s.d.a.p.; 4. J. Klaeijsen s.d.a.p.; 5. F. de Cuelenaere r.k.; 6. J. M. de Putter lib.; I. M. de Blaeij vrije lijst (lib.). De samen stelling van den Raad blijft dezelfde. Nieuwe raadsleden: J. J. de Vogelaar, J. Klaeijsen. Zij, die niet terugkeeren: P. Michielsen, J. du Fossé. Cadzand. Uitgebracht 536 stemmen. Ongeldig 12 stemmen. Totaal aantal gel dige stemmen 524. S.D.A.P. 161 (162) zetels 2 (2). C.-H. 156 (148) zetels 2 (2). Vrijz. 207 (195), zetels 3 (3). In de samenstelling van den Raad is geen verandering gekomen. Gekozen zijn: H. de Neef (s.d.a.p.); P. Vasseur (S.D.A.P.); I. M. de Bruyne (c.h.); W. Tittman (c.h.); J. Kools (vrijz.); P. M. van Iwaarden (vrijz.) en D. van Houte (vrijz.). Nieuwe leden: H. de Neef en D. van Houte. In den Raad keeren niet terug: P. Ro bijn en J. Goossen. Schoondijke. Uitslag: Lib. 424 (455); A. R. 200 (199); R. K. partij 149 (114); Vrijz. arbeiders 20i6"(152). De kiesdeeler was groot: 139 6/7 (voor- loopig). De zetelverdeling is als volgt: Lib. 3 (3); A. R. 1 (2); R. K. 1 (1); Vrijz. arbei ders 2 (1). Gekozen werden: J. M. Risseeuw, I. A. Dhont, W. Bruijnooge-Rofock (Liberaail); Joh. de Feijter (A. R.); G. C. Gammaert (R. K.); J. H. Oosterling, S. J. van der Meulen (Vrijz. arbeiders). St. Kruis. Uitslag: R.K. 107 (154), R.K. (dissidenten) 53 (0); Vrijiz. 71 (76); A. R. 17 (19). De kiesdeeler was groot: 35 3/7. De zetelverdeeling is als volgt: R. K. 3 (5): R. K. (dissidenten) 2 (0); Vrijz. 2 (2)- A. R. O (0). Gekozen werden: P. J. Backere, C. L. v. d. Bunder en C. P. Snouwaert (R. K.: A. L. V. de Smet en C'. T. J. Rombouts (R. K. diss.); A. W. Duininck en J. Oos- terbaan (Vrijz.). PocrMicffi. Uitgebraoht werden 826 st.; van onwaarde 37. De C. H. 204 st. en 2 zetels; de A. R 185 st. en 2 zetels; de S. G. P. 160 st. en 1 zetel: Gem. belang 240 st. en 2 zetels. Gekozen zijn de heeren: J. v. d, Slikke en P. J. Vroegop (C. H.); G. K. J. Krijger en G. K. Krijger (A. R.); M. G. van Ast (S. G. P.) en W. J. Boogaard en G. J. de Graaff (Gem. belang). St Maartensdijk. Gekozen: 2 S. D'. A. P. (2); 2 Gem. belang (2); 1 A. R. (1); 0 Staatk. Geref. (1); 2 Neutrale partij (1). Gekozen zijn: G. M. Quakkelaar (Neu trale partij); A. P. Bout en A. J. op den Brouw (S. D. A. P.); A. L. Hage en P. J. Nelisse (Gem. belang); N. J. Langejan (N. P.); N. L. Koopman (A. R.). Stavenisse. Uitgebracht 607 geldige stemmen. Lijst 1 verkreeg 242 st. Gekozen A. G. van IJsseldijk (aftr.), D. Stoutjesdijk en J. W. v. d. Slikke (aftr.). Blijft gelijk. Lijst 2 verkreeg 133 st. Gekozen: L. Potappel Cz. Verlies 1 zetel. Lijst 3 verkreeg 158 st. Gekozen: D. v. d. Berg (aftr.) en G. Goedegebuure. Winst 1 zetel. Lijst 4 verkreeg 74 st. Gekozen: M. P. Tazelaar (aftr.). Blijft gelijk. St Philips'a-vd, Lijst 1, P. J. de Ru ijler, 192 st., 1 zetel; gekozen P. J. de Ruijter Lijst 2, A. R., 106 st., 1 zetel, gekozen A. L. Abraihamse. Lijst 3, Liberaal, 240 st., 2 zeiels; gekozen L. J. van Nieuwenhuij- zen en W. C. van Nieuwenhuijzen. Lijst 4, arbeiders, 292 st., 2 zetels; gekozen P Mol en J. C. ten Hove. Lijst 5, A. M. van Dijke, 156 st., 1 zetel, gekozen A. M. van Dijke. De Arbeiders verliezen 2 zetels. De A.R. en Lib. winnen een zetel. De A. R. winnen hun zetel met 5/14 stem. Dili vend ijko.. De A. R. lijst verkreeg 156 en de Vrijz. lijst 107 st. Gekozen van de A. R. de heeren: C. W. den Boer, Pb. de Jonge, I. W. Padmos en J. W. v. d. Weele (alle aftr.), en van de Vrijz. de heeren: J. Kloet (aftr.), W. J. Boogerd en A. Gast Nieuwerkerk. Lib. 279 st.; Gem. belang 35; S. D. A. P. 93; G. H. 93; A. R. 224; Staatk. Geref. 194. Gekozen zijn: Lib.: J. A. Gaanderse, G. Steendijk en H. G. v. d. Zande. A. R.: M. J. Stoutjesdijk en S. Overbeeke. Staatk. Geref.: J. J. van Klinken en Jac. Flik- weert Pz. Na aankomst van de O. 16 te Tandjong Priok aan het einde van den buitenge woon voorspoedigen tocht, kwam vice-admiraal Ferwerda aan boord om de be manning te inspecteeren en met de geslaagde reis geluk te wenschen. de gang. De heer des huizes ging kijken en zag dat de parapluiebak en de kapstok in lichtelaaie stonden. De man wierp alles naar buiten, waardoor erger werd voorkomen. Toen politie en brandweer verschenen, was het gevaar reeds geweken. Naar ver moed wordt, is de brand ontstaan in een parapluie, waarin, misschien een brandend eindje sigaar of iets dergelijks is gevallen. ZUID-BEVELAND Ycraoke. Sterke visch. De heer E. Minnaard, werkzaam op een oester perceel op de Schelde, kreeg van een pijl staart een klap, waardoor zijn laars stuk werd geslagen en zijn been verwond. De hulp van. Dr Polderman moest worden ingeroepen. GAAT TANTE POS AAN OUDERDOMS GEBREKEN LIJDEN? Er gaat bijna geen week voorbij of een op tijd geposte brief op het traject Mid delburgGoes bereikt ons te laat. Zoo nu weer een brief, Maandagavond j.l. per eerste post uit Arnemuiden verzonden, die eerst 's avonds te Goes aankwam. De vele klachten, door ons te bevoegder plaatse ingediend brengen maar weinig verbetering. Zaterdagavond 10 dezer waren wij er persoonlijk getuige van, dat er aan het station Roosendaal om 8 uur meer post zakken waren dan in de voor de post be stemde coupé konden worden geborgen. Wij hoorden den dienstdoenden chef zeg gen, dat dit meermalen voorkwam. „Jul lie moet een tweede coupé afhuren", voeg de hij' er aan toe, „maar dat kost natuur lijk geld. Dat begrijp ik wel." Het gevolg was, dat een deel der post zakken bleef liggen en met den volgenden trein werd verzonden. Dat er op die ma nier klachten over het te laat ontvangen van correspondentie komen, is te begrij pen. MIDDELBURG. Dinsdag vergaderde de Onderl. Vee- verz. Mij. Walcheren onder leiding van dhr L. J Lorier', die er op wees, dal de I vereeniging dit jaar ook de nadeelige ge volgen van het miond- en klauwzeer heeft ondervonden. Doch niettegenstaande dat is de financieele toestand niet ongunstig. I Uit het verslag van den Secr.-Pen- ningm. dhr J. Marinissen bleek dat ont vangen is f 3.750.75 en uitgegeven f 3.570,02, batig saldo f 180,73. F.r waren gemiddeld 700 stuks vee ver zekerd. 21 ongevallen hadden plaats ge had. Bij' de vette kalverenverzekerimg hadden geen ongevallen plaats. I De premie voor het eerste halfjaar werd vastgesteld op 1 pet voor kalfvee en Vs pet. voor jongvee. De maximumprijs voor kalfvee werd vastgesteld op f260. De aftredende bestuursleden L. J. Lo rier en P. de Buck werden herkozen. Als coitmmissaris werd herkozen dhr J. Over beeke en gekozen in plaats van dhr de Buck die bedankt had dhr Jacob Gi- dionse. Elf nieuwe leden werden bijge schreven. Begrafenis Chr. do Jcngih. Op de algemeene begraafplaats had he denmiddag de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer Chr. de Jongh, in leven oud-secreta ris van het Burg. Armbestuur. De lijkstoet ging van den Wal door de Abdij naar de St Pieterstraat waar even halt werd gehouden voor het geheel geslo ten kantoor van het Burgerl. Armbestuur. Op de begraafplaats waren o.a. aanwezig de waarn. voorzitter en de leden van het Armbestuur, de opvolger van den over ledene en personeel van het kantoor. Aan de groeve werd het woord gevoerd door Ds M. van Empel, waarna de zoon, de heer G. P. de Jongh, dank bracht voor de laatste eer zijn vader bewezen. Verboden venten. Gisteren heeft de politie proces-verbaal opgemaakt tegen een persoon, die liep te venten zonder de daarvoor vereischte ver gunning. Een autobrandje. Gdsterniiorgen stopte een auto van het circus Strasshurger uit de rich ting Middelburg bij de Koepoort. De bestuurder vroeg iemand den weg. Toen ontdekte men dat de vlammen uit de achter den wagen meegevoerde bagage sloegen. Door vlug de brandende voorwerpen, weg te trekken werd een ern stiger ongeval voorkomen. Waarschijnlijk zijn er uit de uitlaat on der het rijden vonken gevlogen in de ma tras van een kinderbedje. Begin van brand. Woensdagavond zat de familie D. aan den Poelweg in de woonkamer bijeen, toen men plotseling geknetter hoorde in Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oudkarspel, W. A. Nell te Jorwerd. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Haarlem (Gentrum), W. F. Laman te Middelharnis. Gen. Synode Geref Ker ken. Door de Part. Synode te Groningen werden afgevaardigd naar de te houden Generale Synode Ds S. Idema te Win schoten en Ds G. Diemer te Scheemida en de ouderlingen A. Scholtens te Gro ningen en R. Smid te Stedum. Rechtbank Middelburg. Door J. A. D., 26 jaar, borstelkoopman te Bergen op Zoom, is faooger beroep aan- geteekend tegen het vonnis dezer Recht bank van 5 Juni 1939, waarbij' 'hij wegens oplichting is veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. De Officier van Justitie is mede tegen dit vonnis in hooger beroep gegaan. Bevordering. Bij beschikking van den Minister van Justitie van 15 Juni 1939 is de heer Th. W. de Lange, schrijver 2e klasse ter Grif fie der Arrondissementsrechtbank te Mid delburg, wonende te Vlissingen, benoemd tot schrijver le klasse in vasten dienst ter Griffie voornoemd. BEURSBERICHTEN. Slolkoersen van de Amslei dnuisclie Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel G. N.V le Goes vorige koers lieden H. V. A. 421 415 Ned. Ind. Handelsbank 120 120 Philips 199'/a-200 197/8 Unilever 133 1325/e A. K. U. 34 34%-Va Amsterd. Rubber 191 187 Kon. Olie 308% 304%-5 Kon. Boot 109 108 Scheepv. Unie 111 108Va Deli Mij. 213/5 212 Nederland 1937 92'/a 923/e Nederland 1938 96)4 96)4 U. S. Steel 35/4 343/a-3/i8 Anaconda 187/s 18Ve-3/m L'eth. Steel 423/18 40ü-'h. North. Am. Cy. 16'/a 16%-3/a Int. Nickel 365/a 36Va I Gont. Oil 17 54 -8 17% Shell 86/a 8°/i. Kennecott 247/s 243/a Radio 5 4% Am. Enka 23 Va 23% Car Foundry 167/« 16% Tidewater 97/a 95/e Midpetco lOVa 97/a Rep. Steel ll7/a ll7/i. Waterworks 7l/a 7 Gen. Motors 33% 32% De beurs was flauw, daar de gedepri meerde stemming te Londen ook de an dere beunzen infecteert. De hoofdfondsen waren zonder noemenswaardige omzetten 35 pet lager. Ook de Scheep vaar Ihoek, die doorgaans bij flauwe stemming wel wat weerstand biedt, was wat lager. Vooral voor Scheepv. Unie's, die 108% gedaan werden tegen gisteren 111 pet. De eenige hoek waar wat omging waren aan- deelen Duitsche Rijksbank, die 4749 ge daan werden tegen gisteren 35 De ver wisseling hiervan werd 'gunstig beoor deeld. De Amerikanen waren zonder veel omzet beneden pariteit en nog iets terug- "looipend. De obligatiemarkt bleef stil. Wisselkoersen Amsterdam, 16 Juni, 2.30 u. Berlijn 75.4075.60. Londen 8.81 Va—8.82 Parijs 4.98%4.99Va. Brussel 31.9832.03. New-York 1.87%—1.8854. DE R. V. S. IN 1938. In de heden gehouden gewone Alge meene vergadering van Aandeelhouders van de N. V. Rotterdamsöhe Verzeke- rings-sociëteiten (R. V. S.) werd de ha- lans en de winst- en verliesrekening goed gekeurd. Blijkens het uitgebrachte jaarverslag stemt de ontwikkeling van het bedrijf tot bijzondere voldoening. De productie van nieuwe verzekeringen was grooter en bo vendien het bedrag der vervallen verze keringen minder dan in 1937. De voor uitgang van het totaal verzekerd bedrag was ruim f 27.700.000, waardoor de stand 1938 ruim f 430 millioen bedroeg. De premie-reserve voor het geheele be drijf bedraagt f 77.863.365, terwijl de extra reserve f 9.235.126 bedraagt. Het voorstel van Commissarissen tot verdeeling van het winstsaldo werd aan genomen. Het dividend werd vastgesteld op 30 pet. op de verplicht en 10 pet. op de on verplicht gestorte bedragen en de uitkee- ring op Winstbewijzen op f 120.05 p. stuk. DEN HAAG. Op de door den 'heer Wijn koop in de Tweede Kamer gestelde vragen in verband met het aftreden van Minister De Wilde heeft de Minister van Algemee ne Zaken, Dr Oolijn, geantwoord: dat de bezwaren van Minister De Wilde minder betrekking hadden op het doen van bepaalde uitgaven dan wel op het ontbreken van noodzakelijke bezuinigin gen die een tegenwicht hadden behooren te vormen van nieuwe of uit het normale accres voortvloeiende uitgaven. De vraag, of de uitgaven, waartegen de afgetreden Minister bezwaar maakte, nu toch door het Kabinet worden aanvaard, is niet voor beantwoording vatbaar, om dat zooals gezegd Minister De Wilde niet zoozeer bezwaar had tegen bepaalde uitga, ven, maar meer tegen het verstoren van het budgetair evenwicht in het algemeen. Het onderzoek naar het 'herstel van dit evenwicht is nog gaande en het is nog niet mogelijk te zeggen, welke uitgaven al of niet gehandhaafd kunnen worden. Andere geschillen dan over den budge- tairen toestand zijn er in den boezem van het Kabinet niet geweest. Spr. is niet bereid thans inlichtingen te verstrekken omtrent de te voeren finan cieele politiek, maar wel kan hij verkla ren dat hij niet voornemens is een poli tiek van voortdurende tekorten met zijn verantwoordelijkheid te dekken of zich daarbij neor te leggen. Wat betreft de vraag of er genoeg zame homogeniteit bij het Kabinet aanwe zig is antwoordt de Minister dat op deze vraag geen antwoord kan worden gege ven, voor het overleg over den budge- tairen toestand beëindigd is. LEEFTIJDSGRENS VOOR JUSTITIEELE AMBTENAREN. DEN HAAG. Naar wij vernemen, is in een circulaire van den Minister van Ju stitie bevestigd dat de leeftijdsgrens van 65 jaar, welke voor Rijksambtenaren geldt van 1 Januari 1940 mede zal gelden voor de procureurs-generaal en de advocaten- generaal bij' de Gerechtshoven en voor de leden van het Openbaar Ministerie bij de Rechtbanken en Kantongerechten. CONCIERGE-MOORDENAAR GEARRESTEERD. MADRID1. D'e concierge van een gevan genis en zijn vrouw zijn gearresteerd. D© man heeft 'bekend, naar gemeld wordt, 250 moorden te hebben gepleegd tijdens den oorlog en te hebben medege werkt aan duizenden andere. DE DERDE DAG VAN DE BLOKKADE TE TIENTSIN. TIENTSIN. In den ochtend van den 3en dag der blokkade hebben de Japan ners hun maatregelen verscherpt. In de vroegte werden de buitenlanders uit hun slaap gewekt door schoten bij de barri caden. Er ontstond een groote opwinding, die niet verimiinderde toen men vernam dat twee Chineezen, die manden met groenten over de barricaden aanreikten, waren neergeschoten. De Engelschen wagen zich, gedachtig aan de vernederingen van de vorige da gen, over 't algemeen niet buiten de con cessie. It i 1 11 TOKIO. Het kabinet heeft besloten de maatregelen te Tientsin te handhaven en vastbesloten door te zetten. door uw advertentiën in andere bladen te plaatsen door bemiddeling van de MIDDELBURG, 15 Juni. Veiling vroege Aardappelen. Aanvoer 35000 kg. Bonken 1,511.61, Groote 1.501.85, Drielingen 1.401.61, Kriel 0.80—1.35. MIIDDtELBURG. Veiling van 16 Juni. Aardbeien 21'43 ct. ip. kg.; roode bessen 18 ct. p. doos; perzikken van 18 ct. P- stuk. GOES. Veilingsvereen. Zuid-Beveland. Veiling van Dondardag 15 Juni 1939. Kruisbessen 8.608.90 per 100 kg. Kleine veiling. Fruit: 1134, Roode Bessen (Prolific) 46, Tomaten 30, alles per 100 kg. KRABBEND'IJKE. Veiling van 15 Juni- Kruisbessen 8.508,80, Aardbeien 25.10. Alles per 100 kg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2