GELD N.V. Fin. Mij. „ZeeMia" Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. CnQeCand Wettelijke Kinderbijslag verzekering. EEN ZEEREISJE NAAR G O E S-HARWICH en terug KANT EN KLAAR TOER naar Conde.n Buitenland. De gespannen toestand in het Verre Oosten. De uitgifte van erfpachts- gronden te Amsterdam. Belangrijkste Nieuws. beschikbaar voor den aankoop van een Automobiel VRIJDAG 16 JUNI 1939 53c JAARGANG - No. 217 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, does Postrekening 44455 - Telefoon 11 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j. J.FANOY, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs HM per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Qoea en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HET WETSONTWERP IN DE TWEEDE KAMER AAN DE ORDE. Nadat de Kamer gisteren eerst eenige kleine wijzigingen van de Ongevallenwet ten had behandeld, kwam aan de orde het wetsontwerp houdende wettelijke regelen inzake kinderbijslagverzekering. De heer Woudenberg (N.S.B.) acht de grondgedachte aanvaardbaar, doch hij acht de indiening van het ontwerp prae- matuur. Met de herziening van het be lastingstelsel had men in steun aan groote gezinnen kunnen voorzien. Bovendien had de regeering eerst moeten beginnen met de „aanzwengeling" van het bedrijfs leven. Met verlevendiging van het be drijfsleven is de samenleving meer gebaat dan met deze kinderbijslagregeling. Spr. uit het bezwaar, dat de kleine zelfstandigen buiten deze regeling vallen. De fiscale kinderaftrek is bij ons ook zeer slecht geregeld. De hooge arbeidsinkomens behooren niet onder de regeling te vallen; een ma ximumgrens behoort vastgesteld te wor den: De heer Kuiper (R.K.) juicht de in diening van dit ontwerp van harte toe, niet alleen om het principe, doch ook om de uitwerking daarvan. Spr. bestrijdt het bezwaar, dat in de loonregeling het behoefte-element wordt binnengeleid door den kinderbijslag. Deze is een noodzakelijke aanvulling van het loon. Het beginsel van loon naar presta tie wordt hiermede niet losgelaten. Door den kinderbijslag wordt de loon regeling op een hooger plan gebracht. Onze volkskracht zal door den bijslag worden gediend, daar het krachtige ge zinnen bevordert. Spr. sluit zich aan bij het pleidooi om de zelfstandigen onder de regeling te doen vallen. De heer Bakker (C.-H.) is van oor deel, dat de tijd rijp is voor een kinder bijslagverzekering. Bij deze wettelijke regeling is het moei lijk de kleine zelfstandigen er onder te doen vallen. Het stellen van een loon grens ware van belang geweest. Het ar gument, dat dit een katholieke wet is, mag niet worden gehoord, daar er naast propaganda voor de groote gezinnen ook een propaganda voor kunstmatige ge boortebeperking wordt gemaakt. Dit maakt propaganda voor groote gezinnen noodzakelijk. Het zijn niet de slechtste burgers, die uit groote gezinnen voortkomen. Spr. is van oordeel, dat de pleegkin deren terecht niet in aanmerking wor den genomen. Spr. bepleit de wenschelijkheid van een bepaling, die het mogelijk zal maken een gedeelte van de premie op de arbeiders te verhalen. Bij deze wettelijke regeling heeft men, naar sprekers oordeel, met te veel orga nen te doen. Hij wenscht de uitvoering te zien opgedragen aan de werknemers- en werkgeversorganisaties. De heer D r e e s (S.D.) zou tegemoet koming aan groote gezinnen liever zien los van de loonvorming en tot een be paalde loongrens. Hij staat tegenover het ontwerp noch geestdriftig noch vijandig. Men dient bij deze maatregelen uit te gaan van het belang van de kinderen. Spr. is van oordeel, dat een zekere druk op het arbeidsloon zal uitgaan, ook in dien premieverhaal geheel is uitgesloten. Een fout acht hij, dat slechts de loon arbeiders en niet ook de kleine zelfstan digen onder het ontwerp worden be grepen. Toekenning van bijslag aan loonarbei ders zal een ongunstigen invloed heb ben op andere maatregelen voor de groo te gezinnen. Bovendien bestaan er thans ook practische bezwaren tegen den bij slag, b.v. in den landbouw. Sociaal zijn vele kleine zelfstandigen met loonarbei ders gelijk te stellen. De heer Weit kamp (C.-H.) is van oordeel, dat hij, die huwt, in staat moet zijn een kind te onderhouden. Spr. heeft principiëele bezwaren tegen het ontwerp, ch wenscht daarom niet ingedeeld te worden bij de onsocialen. Door de sociale verzekeringen worden ten bate van de loontrekkenden lasten gelegd op de zelf standigen, die dikwijls in slechtere om standigheden verkeeren. ®Pr- wil de sociale voorzieningen zien m de gevolgen, die zij zullen hebben voor de plattelandsbewoners. De landbouw is geen industriëel bedrijf, zijn economische behoeften zijn miskend. Spr. acht den kinderbijslag een druk- kenden last voor het kleine bedrijfsleven. De regeling is voor spr, ten eenenmale onaanvaardbaar. De verhouding platte land en stad wordt daardoor verscherpt. De heer Smeenk (A.R.) merkt op, dat reeds voor vele groepen bij de be looning rekening wordt gehouden met het kindertal. Ingrijpen van den wetgever is echter bij den nood onder de groote gezinnen gemotiveerd, in aanmerking genomen, dat in vele bedrijven een collectief con tract ontbreekt. Spr. is van oordeel, dat de premie in vloed zal uitoefenen op het loonpeil, doch ook de' premies der andere sociale ver zekeringen hebben dezen invloed. Door de partijen, die loonbesprekingen voeren, zal rekening worden gehouden met den bijslag. Van een last op het bedrijfsleven is geen sprake. Het ware het beste in de wet geen suggestie te geven betref fende het premieverhaal. Economisch is het niet van belang, wie de premie be taalt. Een regeling voor de kleine zelfstan digen acht spr. niet wel uitvoerbaar. Bo vendien werkt verbetering van de positie der arbeiders verheffend op die van de kleine zelfstandigen. Spr. juicht toe, dat geen loongrens weidt opgenomen. De regeling mag niet gedenatureerd worden tot iets, dat al leen geldt voor lager gesitueerden. De ervaring leert, dat financiëele factoren de gezinsgrootte niet beïnvloeden. De heer d r V o s (Lib.) kan in dit ont werp de verzekeringsgedachte niet ont dekken. Spr. is van oordeel, dat in dit stelsel vele onvolwaardige elementen een voorsprong verkrijgen boven serieuze arbeiders. Waar blijft het verantwoorde lijkheidsgevoel bij dit stelsel? Het doet zonderling aan, dat anderen moeten be talen voor hen, die uit vrijen wil een groot gezin hebben. Wanneer het alge meen belang de rechtsgrond is, dan moe ten de kleine zelfstandigen onder de rege ling vallen en dan moest de geheele ge meenschap de lasten dragen. De post extra-lasten, die op het bedrijfs leven wordt gelegd, zal zeker met 18 20 millioen gulden per jaar worden ver zwaard door deze regeling. Spr. vreest, dat een wettelijke werkloosheidsverzeke ring naar den achtergrond wordt ge drongen. Daarom acht hij dit ontwerp niet verdedigbaar. Hij wenscht overigens de regeling met het vierde kind te doen ingaan en bij het 14de jaar te doen eindigen. De vergadering wordt om 17.30 uur verdaagd tot Vrijdagmiddag 1 uur. PER MAATSCHAPPIJ „ZEELAND" dtn eenen dag haan, dan daaropvolgandan dag terug 111 kl. treln/ll kl. boot, Incl. loglea -f Q 40 an ontbijt aan boord alachta/ Inlichtingen bij de Stations, Relebureaux en Maatschappij „Zeeland"te Vlissingen PER MAATSCHAPPIJ „ZEELAND" i§ alken Donderdag In Juli en Augustus STERK VERLAAGDE SP00RBILJETTEN 1 Reiskosten Vlissingen - Londen v.v.j twee nachten logies In goed hotel te Londen, ffl maaltijden, sightseeing, «JCI 50 ALLES INBEGREPEN; J (TO BLOKKADE TIENTSIN WORDT VOORTGEZET. Wat Chamberlain er van zegt. Minister-President Chamberlaini heeft in het Lagerhuis een verklaring afgelegd over de blokkade van Tientsin. Hij deelde mee dat Britsche onderdanen en andere j •buitenlanders bij de barrikaden door de Japanners zijn aangehouden en gefouil leerd. Levensmiddelen mogen naar de ne derzetting worden vervoerd, doch de prij zen stijgen. De Britsche scheepvaart wordt lastig gevallen. iDe Britsche autoriteiten (hebben maatregelen geno men de orde te handhaven en het Britsche escorte- vaartuig „Lowestoft" ligt gemeerd aan de Bund van de Bri.tsche concessie. D'e Britsche ambassadeur te Tokio heeft bij den Japanschen minister van buiten- landsche zaiken geprotesteerd. Ook moet •de ambassadeur de aandacht vestigen op de verklaring van den Jaipanschen woord voerder te Tientsin, die heeft gezegd, dat het vraagstuk niet kan worden geregeld door (het uitleveren van de vier Chinee- sche beklaagden, doch dat de blokkade ten doel heeft een grooter samenwerking van de Britsche autoriteiten in China af te dwingen. De minister-president voegde hieraan toe, dat het duidelijk is, dat, indien dit het standpunt van de Japansche autori teiten te Tokio is, zij van een incident ge bruik imiaken tot het verikrijgen van meer dan het uitleveren van de vier Chineezen. Dit zou een politieke kwestie doen rij zen, waarbij ook andere mogendheden betrokken zijn en derhalve staat de regiee- ring in nauw contact met de regeeringen van Frankrijk en de Vereenlgde Staten. De toestand is zeer ernstig, doch de regeering kan op het oogenblik nog niet zeggen,, welke maatregelen zij zal nemen. De Britsche consul-generaal te Tientsin heeft een krachtig protest gericht tot den Japanschen consul-generaal tegen het fouilleeren van Britsche onderdanen, die de Britsche nederzetting binnengaan of verlaten. Verlangd wordt» dat on- middellijk stappen zullen wc orden genomen om hier aan een einde te makenen eveneens om een einde te maken aan het aaoihouden en onderzoeken van Brit sche schepen. Blokkade wordt doorgezet. De Japansche autoriteiten hebben een driedaagsche conferentie gehouden te Pe king, waaraan werd deelgenomen door den consul-generaal Horïruoetsji en den consul-generaal te Tientsin, Tasjiro. Besloten is de blokkade voort te zetten, totdat de Britten hun „anti-Japansche houding" zullen hebben opgiegeven. Ook werd besloten alle Britsche voorstellen tot een compromis van de hand te wijzen. In welingelichte kringen beschouwt men de Britsche berichten, waarin wordt ge sproken over economische vergeldings- (rtiaatregelen tegen Japan, als bluf. Ben •dergelijke actie, aldus zegt men, zou een scbeiniding van bet Japansoh-Britsche handelsverdrag beteekenen en Japan zou ongetwijfeld maatregelen nemen, om aan den toestand, die doordoor zou ontstaan, het hoofd te bieden. De Engelscben zou den daarvan bet meest te lijden hebben. Donderdagmiddag zijn dertig Britsche soldaten, vergezeld van twintig Ghinee- sohe hulppolitiemannen, in drie vracht auto's aangekomen aan de grens van de Britsche concessies. Zij! wierpen daar een barricade op, op slechts enkele meters af stand van den Japanschen wachtpost. Op de barricade staat een lichte mitrailleur opgesteld, gericht cp den Japanschen wachtpost. Later kwamen nog dertig Britsche sol daten en twintig Ghineesohe potitieman- iiren, voorzien van een lichten en een zwa- ren mitrailleur, de wacht versterken. In verband met de Britsche maatregelen is de Japansche post thans versterkt met drie tanks. Als gevolg van een conferentie tussohen den Japanschen minister van oorlog, Ita- gaki, en dien van buitenlandsche zaken, Arita, 'heeft de vergadering van de vijf voornaamste ministers besloten het stand punt van de Japansche militairen te Tientsin over te nemen en te steunen. Zooals men weet 'houdt dit standpunt in, dat Engeland door te weigeren vier van moord verdachte Ghineezen git te leveren, een bewijs heeft geleverd niet met Japan te willen samenwerken. De hi e r- door ontstane moeilijkhe- den kunnen slechts een op lossing vinden wanneer Engeland bereid is zijnge- 'heele houding te herzien door met Japan samen te werken aan den opbouw van een nieuwe orde in Oost- Ifalië staaf achter Tokio. In een commentaar op den toestand in Tientsin schrijft de Gazzeta del Popoli: „Engeland is gesteld te genover een zóó gecompli ceerd en toestand, dat het schijnt, dat het er niet uit zal komen zonder een we reldoorlog te ontketene n". Het blad voegt hieraan toe, dat alle totalitaire staten Duitse h land, J a - Het rapport der Raadscommissie verschenen. Als bijlage van het Amsterdamsche ge meenteblad van gisteravond is versche nen het eerste gedeelte van het rapport der raadscommissie van onderzoek inzake erfpacht. Deze commissie is ingesteld in de raads vergadering van 11 Januari j.l., op voor stel van het gemeenteraadslid, den heer J. W. Matthijssen, nadat het raadslid G. Kits® in die bijeenkomst tot B. en 'W. een interpellatie had gericht naar aanleiding van een opzienbarende publicatie ten op zichte van wethouder S. R. de Miranda en het raadslid Z. Gulden in een der Am sterdamsche dagbladen. De commissie kreeg tot opdracht een onderzoek in te stellen naar en op korten termijn een rapport omtrent haar bevin dingen uit te brengen aan den raad over de wijze, waarop de uitgifte van erf- pachtsgronden heeft plaats, gehad en wat daarmee in den ruimsten zin genomen verband houdt. In het gedeelte van het rapport, dat de commissie den raad thans aanbiedt, komt zij tot de volgende algemeen© conclusies: Ten aanzien; van wethouder De Miranda. De commissie is, gehoord de door wet houder Dei Miranda aangevoerde omstan digheden, tot de meening gekomen, dat deze omstandigheden kunnen gelden als een verklaring voor een grootere persoon lijke activiteit van den wethouder, doch niet als een rechtvaardiging van de wijze, waarop hij in de bijzondere gevallen zelf standig is opgetreden, noch voor het niet volledig inlichten van het college van B. en W. en het onthouden van de waarheid aan den Raad. Voor de commissie is ko men vast te staan, dat de wethouder ernstige be leidsfouten moeten wor den aangerekend en dat de wethouder in meerdere ge vallen ernstig in verzuim is gebleven. Het is de commissie niet gebleken, dat overwegin gen van corruptieven aard den wethouder hebben ge leid bij z iji n doen en laten. Ten aanzien van den heer Gulden. Ten aanzien van den heer Gulden is de commissie gebleken, dat hij zijn beroep van architect niet voldoende heeft ge scheiden van zijn functie van lid van den gemeenteraad en van de commissie van bijstand voor de publieke werken en de ■volkshuisvesting. Hoewel de 'heer Gulden een welbekend architectenbureau beheerde Waaruit hij groote inkomsten trok, verkeerde hij voort durend in financieele moeilijkheden, wel ke tenslotte in 1935 leidden tot een surse ance van betaling, welke eindigde met een accoord van 8 pet. waartoe hij mede, door een financieel aanbod van den heer Ege- man in staat werd gesteld. De lijst van crediteuren in de sursean ce van betaling wijst er op, dat de heer Gulden o.a. in zijn financieele nooden voorzag, door op ruime schaal geld te leenen van bouwers en leveranciers van bouwmaterialen. De heer Gulden was daarmee zijn vrijheid van handelen als raadslid kwijt. Vooruitloopendc op de behandeling van andere gevallen, meent de commissie dan ook te mogen uitspreken, dat de w ij z e waarop de heer Gulden in opspraak is gekomen en de sfeer, die er om h em is ge- schap e e, hem voor de uit oefening van het raads lidmaatschap ongeschikt heb'ben gemaakt. Ten aanzien van den. heer Matthijssen. De commissie is van oordeel, dat de heer Matthijssen buitengewone bemoeiin gen heeft gehad met het verknopen van scholen en door hem pressie is uitgeoe fend op den wethouder voor Publieke Werken, teneinde een school te verkoopen aan den heer G. Elderenbos, met uitscha keling van andere gegadigden. Deze 'handelingen moesten leiden tot bevoordeeling en hebben geleid tot 'be voorrechting, waardoor het belang der ge meente niet is gediend. Bij Publieke Werken geen corruptie. Ten aanzien van den d i e n s t der Publieke Werken wenscht de commissie er de aan dacht op te vestigen, dat zij geen enkele aanwijzing heeft gekregen van eenige corruptie bij dezen dienst. Binnenland. De Tweede Kamer over den kinderbijslag. Leeftijdsgrens voor justitieele ambtena ren. Rapport over de Amsterdamsche erf pachtskwestie. Buitenland. De spanning in het verre Oosten ver ergerd. Treinongeluk in Duitschland. Einjgelsch-Russische besprekingen. op gemakkelijke betalingsvoor waarden. Vraagt inlichtingen. pan, Italië en Spanje 'be sluiten moeten op alle ter reinen samen te werken, zonder to o r behoud. De Gorriere Padano, die zich verheugt over de „door Engeland ontmoete moei lijkheden", ziet daar het voorspel in van een militair bondgenootschap tussohen Japan en de spil. Amerika blijft gereserveerd!. Officieele persoonlijk he den te Washington zijnvan meening, dat de toestand in het Verre Oosten in een zeer critiek stadium dreigt te treden. Men volgt de ontwikke ling van de gebeurtenissen met groote nauwlettendheid, doch men is zwijgzaam over de houding der regeering. De AmerikaansChe autoriteiten stellen zich op het standpunt, dat Engeland en Frankrijk, die de grootste belangen 'hebben in Tientsin, de leiding van een eventueele actie op zich moeten nemen. Mogelijk zul len de Vereenigde Staten dan later met hen gaan samenwerken, omdat tenslotte ook Aimerikaansche belangen op het spel staan, meldt Un. Press. REDE VAN MINISTER GOEBBELS. Over Chamberlains gang naar Miinchen. Minister Goebbels heeft in een rede voor de nationaal-socialistische studen ten van den gouw Berlijn een aanval ge daan op hen, die het Hitleriaansche stel sel critiseeren, vooral op de intellectuee- len. Goebbels zeide o.a.: „Indien er in de zeventiende eeuw een man geweest was, sterk genoeg om Duitschland tot eenheid te brengen, dan zou thans Duitschland over de wereld regeeren en niet Engeland want wij zijn daartoe aangewezen. Wat Duitschland in eeuwen verzuimd heeft, moet thans in decaden worden ingehaald. De jeugd is nu eenmaal een beetje im- moreeler dan bejaarde lieden. Wij' zullen ons recht als onterfden laten gelden. Goebbels verklaarde er zich over te verheugen, dat de democratie in Duitsch land is uitgeroeid, omdat, zooals hij zei- de, een volk slechts opstandig is, als het geen krachtige hand op zich voelt wegen. Duitschland heeft zich nooit zoo sterk gevoeld als thans, nu het niet langer de mocratisch geregeerd wordt. Hun, die mij vragen: „Wat zoudt gij gedaan hebben, als Chamberlain niet naar München was gekomen, antwoord ik: hij is wèl naar München gekomen. Hij kwam niet voor zijn genoegen, maar omdat hij geen andere keuze had. Wij hadden hem in een hoek gedrukt en hij was, wat men noemt, schaakmat gezet. HET CONTACT TUSSCHEN ROME EN BERLIJN. Ciano en von Mackensen hebben te Bome een uitvoerige en langdurige be spreking gehad, waarin naar men in po litieke kringen aanneemt, de volgende punten behandeld zijn: 1. De hernieuwde Poolsch-Düitsche spanning. 2. Een gezamenlijke Italiaansch-Duit- sche poging om Spanje over te halen een militair bondgenootschap aan te gaan. 3. De situatie in het Verre Oosten en de mogelijkheid van een uitbreiding van het Duitsch-Italiaansche bondgenootschap tot Japan. 4. Horthy's rede in het parlement, waar in hij een beroep deed op den Paus om Zijn uitnoodiging tot een internationale conferentie tot regeling van de Eüropee- sche problemen te herbalen. SCHUSCHNIGG NOG STEEDS IN HOOFDBUREAU DER GESTAPO. In bevoegde kringen verklaart men, dat oud-bondskanselier Schuschnigg zich nog steeds in het hotel Metropole, het hoofd-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1