Verbod van politieke vergaderingen op Zondag. Rechtszaken Binnenland. Gemengd Nieuws Land- en Tuinbouw Radioprogramma. Wettelijke verze De zwerftochten van Kees. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. Openbare Verkoopingen en Verpachtingen v R IJ D A G 53e JAAR* EERST De Tweflde Kamer over het Initiatief- ontwerp- De Marchant et d' Ansembourg. Aan het voorloopig verslag der Twee de Kamer over het' voorstel van wet van den heer De Marchant et d'Ansembourg c.s. tot verbod van politieke vergaderin gen op Zondagen en door de kerkgenoot schappen van den Ohristelijken gods dienst algemeen erkende en gevierde Chr. hoogdagen is het volgende ontleend: Algemeen was men van oordeel, dat dit ontwerp niet kan worden beschouwd als een ernstige poging om te komen tot een meerdere eerbiediging van den Zondag en de christelijke feestdagen. Indien de voorstellers werkelijk de in de considerans bedoelde wettelijke voor ziening hadden gewenscht, dan zou hun aandacht niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats zijn uitgegaan naar politie ke vergaderingen, maar veeleer naar de openbare vermakelijkheden en wedstrij den, waardoor, naar 'het oordeel van vele leden, de Zondagen en Christelijke feest dagen ernstiger en veelvuldiger worden ontheiligd dan door het houden van po litieke vergaderingen. Men deed o.a. opmerken, dat ook de volgende onbepaaldheid van het begrip „politieke vergaderingen" de kern toch van dit voorstel een gemis aan ernst bij de voorstellers verraadt. Is een optocht, een demonstratie, een vergadering? Is een bijeenkomst, zooals deze herhaaldelijk wordt georganiseerd door een vakvereeniging of een vereeni- ging van algemeen maatschappelijk nut, waarbij onderwerpen worden behandeld, welke liggen op sociaal en economisch terrein, een politieke vergadering? Vallen bijeenkomsten tot stichting en wijding, ge houden door jongelingsvereenigingen en dergelijke organisaties, waarbij' sociale en maatschappelijke vragen worden bespro ken, onder dit begrip? De voorgestelde vage aanduiding sluit een bevestigend antwoord op deze vragen niet uit. Ja zelfs de vrijheid van prediking op den kansel zou aan banden kunnen worden gelegd, t indien dit voorstel tot wet werd verheven. Een godsdienstoefening, gedurende welke een preek wordt gehouden over de over heid en haar werk, zou als een politieke vergadering kunnen worden aangemerkt. Het uitspreken van gebeden in openbare godsdienstoefeningen voor de regeering, voor regeeringspersonen, voor het be houd van den vrede, zou belemmerd kun nen worden. Verklaren de voorstellers een dergelijke interpretatie niet te willen, dan treft hen het verwijt, aldus merkt men op, dat zij zich niet de moeite heb ben gegeven, zich de consekwenties van hun voorstel voor oogen te stellen. Op grond van deze overwegingen kwam men algemeen tot de slotsom, dat het in dienen van dit wetsontwerp niet als een ernstige parlementaire handeling kan be schouwd worden, hetgeen door vele leden te meer werd betreurd, wijl het ontwerp betrekking heeft op> een onderwerp van zoo verheven aard als de Zondagsheili ging. Vele leden achtten ook uit constitutio neel oogpunt de indiening van dit voor stel ongewenscht. Het had vele leden verbaasd, dat dit ontwerp is ingediend door aanhangers van een systeem, onder hetwelk geweld dadige politieke excessen ook op Zondag hebben plaats gehad, onder hetwelk op Zondagen een groote politieke bedrijvig heid wordt ontwikkeld, onder hetwelk een groot deel van het volk door de verplich ting tot deelnemen aan oefeningen, de monstraties en politieke vergaderingen, alsmede door het gedwongen verblijf in kampen feitelijk niet in staat is gods dienstoefeningen biji te wonen, onder bet- welk militaire operaties1 op Christelijke hoogtijdagen werden ingezet. Deze leden wilden dan ook een woord van protest doen hooren tegen de onwaarachtige geestesgesteldheid, welke uit deze tegen stelling spreekt. Eenige leden meenden zelfs te weten, dat op de terreinen van den eersten onderteekenaar van de me morie van toelichting 's Zondags marsc'h- oefeningen en dergelijke werden gehou den, wat al zeer moeilijk in overeenstem ming is te brengen met diens zorg voor de Zondagseerbiediging door anderen, die zich tot vergaderingen beperken. ZWARE STRAP WEGENS DIENSTWEIGERING. Het Hoog Militair Gerechts hof heeft uitspraak gedaan in de zaken tegen de gewoon dienstplichtige soldaten P. de V., T. S., A. de V. en C. D., allen gedetineerd, die bij von nissen van den Krijgsraad te Den Bosch, wegens opzette lijke ongehoorzaamheid in tijd van oorlog, werden veroor deeld ieder tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met ontslag uit den militai ren dienst. Het Hof heeft de gevange nisstraf gebracht op twee jaar en zes maanden, voor allen met aftrek der voorloopige hechtenis. ter, tegen de heeren v. d. Hage, Stoutha- mer, de Dreu en Grootheer). Gisteren is op het aardappelveld van den landbouwer J. S. een colorado kever met twee eihoopjes gevonden. De voorgeschreven maatregelen zijn genomen. Tholen. Door het bestuur der veilings- vereeniging is een actie begonnen tot het verplichtend stellen van het veilen van aardappelen. Reeds een 20-tal telers heb ben het contract geteekend. mer en mr dr A. M. Joekes, lid der Twee de Kamer, gelijk wij dezer dagen hebben gemeld, aan de uitnoodiging van het ge nootschap gehoor gegeven. Beide heeren zullen 11 Juli a.s. per Stuyvesant de reis aanvaarden. Prof. de Savornin Lohman zal Suriname en Curacao bezoeken, mr Joekes zal zich, wegens tijdsgebrek tot Suriname moeten beperken. 215. Hij gaf zijn verlangen te kennen, dat hij zoo spoedig mogelijk de bewoonde wereld wilde bereiken en de Inlander schreeuwde en gesticuleerde met zijn han den, dat hij1 het begrepen had. Eensklaps rende hij weg. 215. De beide vrienden keken elkaar aan. Wat zou er nu gebeuren. Was de man ge schrokken van die twee havenlooze men- schen? Doch neen. Na verloop van eenige uren zagen ze hem terugkomen, gezeten op een ezel, terwijl hij nog een grauwtje naast zich voortdreef. De man noodigde de vrien den uit de ezels te bestijgen, terwijl hij er zelf naast bleef loopen. DE VESTIGING VAN DE DIRECTIE VAN DEN N.O. POLDER TE ZWOLLE. Waarom niet in Friesland vragen de Tweede Kamerleden Bakker en Algera. De Tweede Kamerleden Bakker en Algera hebben aan de ministers van wa terstaat en binnenlandsche zaken de vol gende vragen gesteld: Is het juist,, dat krachtens besluit van de regeering de directie van den Noord- oostelijiken polder is of zal worden geves tigd te Zwolle en de Technische dienst van dezen polder te Kampen? Indien bovenstaande vraag bevestigend wordt beantwoord, zijn de ministers dan bereid mede te dealen: 1. om welke algameene en bijzondere redenen vestiging is gezocht in de provin cie Overijssel, die door veireweg het grootste deel door water van den N.O. polder is en zal blijven gescheiden en niet in de provincie Friesland, die binnenkort direct, en wel met het eerst droogliggen- de gebied, met den polder verbonden zal zijn en waar de landbouworganisaties veel meer dan im Overijssel, zulks als ge volg van de bodemgesteldheid, van betee- kenis zij'n voor den N.O. polder; 2. of vestiging van een of meer bureaux in Friesland nader zal worden overwo gen: 3. dat deze vestiging van de directie en den Technischen Dienst, resp. te Zwolle en te Kampen geenszins vooruitloopt op tijdelijke of definitieve indeeling bij ge meenten en provincies? DE HANDELSBESPREKINGEN TUSSCHEN NEDERLAND EN DUITSCHLAND. Naar wij vernemen is de Duitsche han delsdelegatie, over wier komst reeds is be richt,hier te lande aangekomen, in ver band met de gebruikelijke driemaande- lijiksche samenkomsten van de in het ham- delsverdrag met Duitschland voorziene commissie van Nederlandsche en Duit sche deskundigen. De economische en financieele omstan digheden van het oogenblik kunnen tot resultaat hebben, dat de besprekingen in deze commissie ditmaal niet van belang ontbloot zullen zijn. PROF. DE SAVORNIN LOHMAN EN MR DR A. M. JOEKES NAAR DE WEST. Het genootschap ter bevordering van de kennis van Suriname en Curasao heeft evenals in 1938 ook dit jaar er naar ge streefd vooraanstaande personen uit het moederland aan te moedigen tot het on dernemen van studiereizen naar onze West. Ditmaal hebben prof. jhr mr B. G. de Savornin Lohman, lid der Eerste Ka- Gevaarlijke gewoonte. 'Gis teravond kwamen enkele Helmondsche arbeiders per fiets van de werkverschaf fing. Onder de gemeente Someren gingen twee van hen achter een autobus han- *en, welke een aantal arbeiders uit de werkverschaffing naar huis verboerde. D'oor de groote snelheid kon de arbeider v. E. zijn evenwicht niet bewaren en sloeg tegen den grond. Met een zware hersenschudding moest de man naar het gasthuis te Helmond worden overge bracht. D' o o d e 1 ij k e v a 1. Gisteren was een 32-jarige schilder bezig werkzaam heden te verrichten aan de achterzijde van een huis aan de Stadhouderskade te msterdam. Om de raamkozijnen op de derde verdieping te schilderen, had hij tnsschen twee haaks op elkaar staande ramen een plank gelegd. Met den eenen voet stond hij op de vensterbank, met den anderen op de plank. Vermoedelijk is op een gegeven oogen blik de plank losgeschoten, waardoor de man zijn evenwicht verloor en viel. Het slachtoffer kwam op een binnenplaatsje terecht en werd zoo ernstig gewond, dat hij vrijwel onmiddellijk overleed. Faillissementen. Het faillissement vaan Pieternel la Jozina 'Snood ijk, weduwe van J. J. de Jonge, pensionhoudster te Goes, Wilhelminastraat, is opgeheven wegens gebrek aan baten. Gurator mevr. Mr E. P. A. Akkerman Weber, advocate te Goes. Twee ex-bankiers veroordeeld. De Rechtbank te Amsterdam, deed uitspraak in de strafzaak tegen de bedde ex-bankdirecteuren G. J. F. M. Muschter en J. C. F. Wiegerinok, die twee weken geleden tereoht hebben ge staan wegens verduistering van een zeer groot bedrag Ier, nadeele van cliënten van de banlk. Het tekort beliep meer dan twee millioen gulden. De rechtbank veroordeelde Muschter tot anderhalf jaar gevangenisstraf con form den eisch. De verdachte Wiegerinck hoorde zich veroordeelen tot twee en een half jaar ge vangenisstraf. De officier van Justitie had vier jaar tegen hem gerequireerd. In beide gevallen bracht de rechtbank de voorloopige heohtenis acht maan den in mindering. Het nachtelijke drama te Waddinxveen. Het Gerechtshof te 's Gravenha- ge heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 3<5-jarigen strooper H. R., die in den nacht vian 4 op 5 October 1988 te Waddinxveen op den rijksveld wachter G. v. d. Hoef, die hem en zijn kameraad bij het stroopen op heeterdaad betrapte, geschoten heeft, met het gevolg, dat de veldwachter ernstig aan zijn arm werd gewond. R. is door de Rotterdamsche rechtbank tot een gevangenisstraf van acht jaar ver oordeeld,, van welk vonnis hij1 hooger be roep heeft aangeteekend. De advocaat-generaal had de poging tot doodslag bewezen geacht en verhooging van de straf tot tien jaar gevangenisstraf gevorderd. Het gerechtshof heeft thans conform dezen eisch arresit gewezen. DE KOSTPRIJS VAN DE TEELT VAN AARDBEIEN. Door de directie van den landbouw wordt een onderzoek voorbereid naar den kost prijs van de teelt van aardbeien. Het ligt in de bedoeling zooveel mogelijk gegevens te verzamelen van alle kosten als bemest ting, arbeidsloonen, transport en veiling- kosten enz. enz. Deze gegevens worden naar Den Haag opgezonden en zullen die- Koning George van Engeland in gezelschap van president Roosevelt tijdens den intocht van het Engelsche Koningspaar te Washington. nen om vergelijkingen te maken en fouten op te sporen. Men hoopt daardoor de leelt te kunnen verbeteren. Voor den aanvang van het volgende seizoen, dus reeds in het komende najaar, zal met deze werkzaam heden een aanvang worden gemaakt. HET ZEEUWSCHE PACHTBUREAU. Een voorstel van Ir Roebroek. Zooals bekend is er tusschen de land bouworganisaties in Zeeland nog steeds geen overeenstemming over de samenstel ling van het Zeeuwsche pachtbureau. Daarom heeft de directeur-generaal van den Landbouw onlangs de afgevaardig den der organisaties bijeen geroepen en in die vergadering het volgende voorstel ge daan: Zeeland wordt verdeeld in 5 rayons, te weten: 1. Schouwen-Duiveland; 2. St, Fi- lipsland, Tholen, Noord- en Zuid-Beve land; 3 Walcheren; 4. West Zeeuwsch- Vlaanderen; 5. Oost Zeeuwsch-Vlaande ren Elk dezer rayons krijgt een eigen (on der) pachtbureau, samengesteld als volgt: 1. Schouwen-Duiveland: voorzitter Z.L. M.; 1 lid Z.L.M,, 1 lid C.B.T.B.; 2. St. Filipsland, Tholen en de Bevelan- den: voorzitter: Z.L.M.; leden: 1 ZL.M.; 1 C.B.T.B.; 11 „Grondbezit"; 1 L.T.B.; 3. Walcheren: voorzitter: G.B.T.B.; le den: 2 Z.L.M.; 4. West Zeeuwsch-Vlaanderen: voorzit ter: Z.L.M.; leden: 1 N.G.B.; 1 C.B.T.B.; 5. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen: voorzit ter: N.C.B.; leden: 1 G.B.TB.; 1 Z.L.M. De vijf voorzitters zullen, spet een af gevaardigde van „Grondbezit" het Cen trale Zeeuwsche Pachtbureau vormen, waarvan het secretariaat voorloopig zal worden waargenomen door den adjunct- Rijlksla'nidbouiwoonsulent ite Goes, totdat het Bureau zelf iemand zal hebben be noemd. De voorzitter van groep twee zal voor zitter van het Centraal Bureau zijn. Dit bureau zal dus bestaan uit: 3 leden der Z.L.M., 1 lid van den C.B.T B., 1 lid van den N.G.B. en 1 lid van Grondbezit. Dit alles werd meegedeeld (ook dat de Z.L.M. tegen dit voorstel geen bezwaar had) in de vergadering van het Hoofd bestuur der Z.L M., die 6 dezer te Kloos- terzande werd gehouden en die ook door een verslaggever va:n ons blad werd bij gewoond. Maardeze mededeelingen waren zoo deelde de voorzitter, mr P. Dieleman, nadr ikkelijk mede niet voor publiciteit bestemd. Toch heeft de Middelburgsche corres pondent van N. R. Ct. en Hbld. zich blijk baar niet ontzien deze copie aan genoem de bladen door te geven pn ook de Midd. Crt. op de hoogte te stellen. Wij achten ons nu ook ontslagen van den plicht tot geheimhouding, maar be treuren deze onbescheidenheid zeer. O'p die manier wordt het immers wel heel moeilijk gemaakt te voldoen aan een be- William Strang bij zijn vertrek van het vliegveld te Heston, op weg naar Moskou voor de onderhandelingen inzake het EngelschFransch—Rus sisch verdrag. leefd verzoek van den voorzitter eener vergadering om een of andere mededee- ling of bespreking niet in het verslag te vermelden. Juni. 16 Oudelande, Bouwland, Kram. 17 Goes, Inboedel, De Kok. 19 Wemeldinge, Kersen, Kram. 19 Wemeldinge, Huis en Bouwland, Kram. 20 Koudekerke, Vee en Gras, Loeff. 21 O.- en W.-Souburg, Huizen, Paap, 21 Wolfaartsdijk, Bouwl. en Bouwter rein, Jonkers. 21 O,-Souburg, Woonhui9, Bouw- en Weil., Hertogs. 28 Grijpskerke, Woonhuis en Erf, Bouw- en Weil., Hertogs. Juli. Wolfaartsdijk, Landhuis enz., v. Dissel. 5 Kats, Inspan, Heijboer Vrijdag 16 Juni 1939. HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. Alg. Progr., verzorgd door de NCRV. 8,00 Scbriftl. en medit. 8,15 Ber., gram. 9,309,45 Gelukw. 10,30 Morgend. 11,00 Gram. 11,15 Viool en piano, en gram. 12,00 Ber. 12,15 Gram. 1,00 Amsterd. sa lonorkest en gram. 2,30 Chr. lect. 3,00 Zang, piano, klarinet en gram. 4,30 Gram. 5,30 Orgel. 6,30 Ber., hierna: Voor tum- liefh. 7,00 Ber. 7,15 Lit. halfuur. 7,45 7,55 Ber. ANP.,herh. SO'S-Ber. 8,00 Utr. Sted. orkest, koor van de Ned. Bach-ver- eeniging, en solisten. 10,15 Gram. 10,30 Ber. ANP., act. 'halfuur. 11,00 Piano en gram. 11,30 Gram. Ga. 11,5012,00 Scbriftl. HILVERSUM n. 301.5 M. 8,00 VARA. 10,00 VPRO. 10,20 VARA. 12,00 AVRO. 4,00 VARA. 7,30 VPRO. 9,00 VARA. 10,40 VPRO. 11,00—12,00 VARA. 8,00 Gram. Om 8,16 Ber. 10,00 Morgen wijding. 10,20 Declam. 10,40 Piano. 11,10 Declam. 11,30 Gram. 12,00 De Palladians. Om 12,15 Ber. 12,45 Gram. 1,15 AVRO- Amusements-orkest. 2,00 Viool en piano. 2,30 Declam. 3,00 Gram. 3,30 AVRO- Band en soliste. 4,00 Gram. 5,00 Voor de kinderen. 5,30 Orgel en Gram. 6,28 Ber. 6,30 Letterk. overz. 6,50 Gram. 7,00 VARA-Kalender. 7,05 Cyclus „Reizen en Trekken". 7,23 Ber. ANP. 7,30 Ber., meded, 7,35 Causerie „De beginselverkla ring van de Centr. Comm. voor het Vrijz. Protestantisme". 8,00 Zang en piano. 8?30 Causerie „Vrijz. Protest, in Frank rijk". 9,00 VARA-orkest. 9,30 Radiotoo- neel. 9,45 Gram. 10,00 Eömeralda. 10,30 Ber. ANP. 10,40 Avondw. 11,00 Viool, piano en gram. 11,30 Jazzmuz. 11,55— 12,00 Gram. TELEGRAFISCH WEERBERICHT De weerstoestand van hedenmorgen 7,20 uur te Vlissingen: weer: zwaar be wolkt; wind: matig Zuid; temperatuur 14; minimum hedennacht 12; neerslag afge- loopen etmaal 0. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Zwaar bewolkt tot betrokken met plaat selijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur, matige tijdelijk krachtige Z. tot W. wind. Stand van hedenmiddag 3 u Stand van gistermiddag 3 u.: 765. Licht op voor fietsers: Vrijdag 9 u. 49 min. Uitgave: N. V „Luctor et Eit het b Bureaux Lnng< Postrekening 44' bijkantoor M I d j. J. F A N O Y, Directeur - Hooft Dit nummer be HET WETSO TWEEDE KAMI Nadat de Kame: kleine wijzigingen ten bad behandeld, wetsontwerp boudi inzake kinderbijsla De heer Woud de grondgedachte acht de indiening matuur. Met de h lastingstelsel had n gezinnen kunnen had de regeering met de „aanzwengc leven. Met verlev drijfsleven is de sai dan met deze kin: Spr. uit het be zelfstandigen bui te: De fiscale kinderaf; slecht geregeld. De hooge arbei niet onder de regel ximumgrens behoo den: De heer K u i p e diening van dit oi niet alleen om he om de uitwerking Spr. bestrijdt he loonregeling het b binnengeleid door e is een noodzakeliji loon. Het beginsel tie wordt hiermed Door den kinder! regeling op een 1 Onze volkskracht worden gediend, d zinnen bevordert. Spr. sluit zich a£ de zelfstandigen doen vallen. De heer Bakkf deel, dat de tijd ri, bijslagverzekering. Bij deze wettelijk lijk de kleine zelf doen vallen. Het grens ware van be gument, dat dit e mag niet worden g propaganda voor d een propaganda boortebeperking maakt propaganda noodzakelijk. Het zijn niet de uit groote gezinne Spr. is van oorc deren terecht niet den genomen. Spr. bepleit de w bepaling, die het m gedeelte van de pi te verhalen. Bij deze wettelijk naar sprekers oord nen te doen. Hij te zien opgedragen en werkgeversorga: De heer D r e e s koming aan groote los van de loonvo paalde loongrens, ontwerp noch gees Men dient bij dez gaan van het bela Spr. is van oordeel op het arbeidsloon dien premieverhaal Een fout acht hij arbeiders en niet digen onder het grepen. Toekenning van ders zal een ongi ben op andere maa te gezinnen. Bovem ook practische bez slag, b.v. in den h vele kleine zelfstal ders gelijk te stelh De heer Weit., oordeel, dat hij, di« zijn een kind te on principiëele bezwar doch wenscht daar worden bij de onsoc verzekeringen won loontrekkenden lasl standigen, die dik\ handigheden verke Spr. wil de socia m de gevolgen, die de plattelandsbewo geen industriëel bei behoeften zijn misk I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 6