NI Fin. Mij. „Zeelandia" Boes Uitslagen Gemeenteraadsverkiezingen. GELD Dagblad voor de Provincie Zeeland De Defensie-ontwerpen door Kinderbijslag verzekering. Buitenland. Ontspanning tusschen Berlijn en Warschau? Belangrijkste Nieuws. DONDERDAG 15 JUNI 1939 53e JAARGANG - No. 216 EERSTE BLAD. ital'aanjsghe koning en franco worden te berlijn verwacht. rede van hitler op 1 juli? Tientsin geblokkeerd. duitsche intrige; de fransch-br1tsche samenwerking. laatste toevoersweg naar china met overstrooming bedreigd? Amendement wil premieverhaal mogelijk maken. beschikbaar voor den aankoop van een Automobiel WALCHEREN Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Voratstraat 70, Qoes Postrekening 444M Telefoon 11 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs 1ZM per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Qoes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertcntiün 30 cent per regel Ingezonden mededelingen <0 sent per rtge! Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bil vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De Tweede Kamer heeft gisteren de wetsontwerpen tot wijziging van de dienst plichtwet, het onder de wapenen blijven van opgeroepen dienstplichtigen en het in werk el ijken dienst houden van dienst plichtigen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Minister Van Dijk kan tevreden zijn. Aanvankelijk werd van verschillende zijde met kracht aangedrongen op ver grooting van het contingent inplaats van een zoo noodig langeren oefeningstijd, maar na de overtuigende rede van den door en door deskundigen minister, ging zoo goed als de geheele Kamer met hem mee. Niet alle leden lieten zich overtui gen. Een kleine minderheid kon er niet toe komen aan deze nationale ontwerpen haar steun te geven. Dat hierbij de mannen van de N. S. B. weer één lijn trokken met de Communis ten wekt geen verbazing en zal zeker door de kiezers niet worden vergeten. Een amendemeni-Albarda, dat beoog de den duur van de machtiging aan de regeering te beperken, werd met een klei ne meerderheid aangenomen, nadat 1 Ja nuari 1942: was veranderd in 1 Januari 1944., De Regeering 'had er de voorkeur aan gegeven, de machtiging niet aan een ter mijn te binden, daar deze eerst kan ver vallen, „wanneer de rust op internatio naal terrein voor langen tijd verzekerd kan worden geacht". Minister Van Dijk heeft bovendien her haald, dat in normalen tijd de eer ste oefentijd van 11 maanden niet ver lengd zal worden en dat alleen in tijd van spanning, dus1 in buitengewone om standigheden, van deze machtiging ge bruik zal worden gemaakt. De Kamer is echter altijd huiverig voor algemeene machtigingen vooral met het oog op volgende minis ters, die zich misschien niet gebonden zouden achten aan toezeggingen van hun voorgangers en gaf de voorkeur aan een tijdelijke machtiging. Deze kan uiteraard in 1944 verlengd worden, indien daaraan dan behoefte zou bestaan. Szembeck, de Poolsche onderminister van buitenl. zaken, ontving gisteren den Duitschen ambassadeur von Moltke. D'it is het eerste contact van een ver tegenwoordiger van Berlijn met een der Riders van de buitenlandsche politiek van Polen sedert de rede van Beek, waarin deze de Duitsche eischen in zake Danzig en een autoweg door de corridor van de hand wees. In politieke kringen verklaart men, dat het onderhoud betrekking had op de be trekkingen op het gebied van de pers en wel in verband met onlangs van Duitsche zijde gedane voorstellen met het oog op net tot stand brengen van een ontspan ning. Szembeck ontving eveneens den Russi- schen ambassadeur Sjaronov. Naar verluidt, zullen koning Victor manuel van Italië en generaal Franco nen nie' al te langen tijd een bezoek aan Berlijn brengen. De voorbereidigen voor deze beide be zoeken zouden half Augustus aanvangen. Naar Reuter meent te weten, zal Hit- ter zjjn vacantie te Berchtesgaden waar schijnlijk onderbreken om op 1 Juli te Bremen den nieuwsten Duitschen 10.000 tons-kruiser te water te laten. Men oppert de veronderstelling, dat de rede, die hij dan eventueel zal houden, een antwoord zal zijn op de jongste rede voeringen van Chamberlain en Halifax. ENGELAND OVERWEEGT REPRESAILLES. De eerste dag van de Japansche blok kade van de Engelsche en Fransche con cessies te Tientsin, heeft reeds duidelijk getoond welke gevolgen deze voor het in gesloten gebied kan hebben. Het onderzoek van voetgangers en voertuigen, die de concessies verlieten of binnenkwamen, werd zoo nauwkeurig uitgevoerd door de Japanners en de door hen beoogde Chineescbe autoriteiten, dat het verkeer tot 1/50 van zijn normalen omvang werd teruggebracht. Van de ongeveer 100.000 Chineezen, die dagelijks naar hun werk in de con- oessies gaan, waren er om twaalf uur 's middags pas 2000 de Japansche afslui ting gepasseerd. Tijdens de spitsuren 's morgens en 's middags begeven zich normaliter 10.000 menschen per uur over den Asahi-weg van de Japansche- naar de Fransche concessie, gisteren werden slechts 50 man per uur doorgelaten. Terwijl de politie de personen, die de grens willen overschrijden, langdurig 'on derzoekt, herhalen luidsprekers telkens weer: „Het spijt ons, u zulk een last te moeten berokkenen, doch het is onver mijdelijk voor het onderdrukken van de communisten, die in de Britsche neder zetting hun operatiebasis hebben geves tigd." Op het einde van den dag bood de an ders zoo drukke Britsche concessie een Ongewoon beeld. D'e straten waren don ker en verlaten. De stilte werd slechts verbroken door de stappen der patrouil- leerende politiemannen en schildwachten en het gedreun van gewapende vracht auto's. Hoewel de Japanners officieel toestaan, dat voedingsmiddelen worden binnen ge laten, bereikten de gewone transporten vandaag de concessies niet, daar geen Chinees voedsel durft binnen brengen uit angst voor „anti-Japansch" te worden aangezien. Inmiddels zal a.s. Zaterdag de heele Japansche kolonie, 50.000 man sterk, de Britsche concessie bezoeken, om de gra ven te bezoeken van Japan sche soldaten, die bij den Boxeropstand in 1900 gesneu veld zijn en in de concessie begraven liggen. Op de Hai-rivier, waaraan Tientsin 'ligt, is de staat van beleg afgekondigd. Tusschen 18 uur en 6 uur is alle verkeer op de rivier verboden. De Britsche consul-generaal heeft de Britsche scheepvaartmaatschappijen aan geraden tijdelijk alle verkeer op de rivier te staken. Op de internationale brug is het, door de zorgvuldige fouilleering van alle pas santen tot een geweldige opstopping ge komen. Voor een afstand waar men vroe ger vijf minuten over deed, had men nu ten volle twee uur noodig. Te Londen is men er van overtuigd, dat de eisch tot uitlevering der vier geïn crimineerde Chineezen slechts een voorwendsel is voor een veel verder gaande actie. Duidelijk blijkt uit de verkla ringen, die van semi-officieele Japansche zijde worden gegeven, dat 'het vraagstuk der vier Chineezen door de Japanners slechts wordt gebruikt als voorwendsel voor agressieve maatregelen, teneinde Japan de economische controle te geven over den buitenlandschen handel van Tientsin. In het Engelsche Lagerhuis heeft But ler de onderminister van buitenlandsche zaken verklaard, dat de quaestie der blok kade thans wordt bestudeerd en dat de maatregelen wélke genomen zullen wor den afhangen van het optreden van de Japanners. De Britsche regeering staat in nauw contact met de regee ringen van Frankrijk en de Vereenig de Staten. De Engelschen en Franschen zien met spanning uit naar de aankomst van 2 Britsche schepen, welke zullen traéhten, de blokkade van de Hai-rivier te forcee- ren. Een groot aantal Engelschen is van daag door de Japanners gefouilleerd, waarbij' in het geheel geen onderscheid is gemaakt. Zoo werd bijv. E. C. Peters, lid van den gemeenteraad der Britsche concessie, ge dwongen met de 'Chineescbe koelies in een rij te gaan staan. Met de anderen moest hij rustig zijn beurt afwachten, om gefouilleerd te worden, hoewel bij in het bezit was van ©en Britsoh paspoort. De vernedering voor de Engelschen is des te grooter omdat zij door de..Japanners ge dwongen worden, zelfs hun sokken uit te trekken bij' de fouilleering. De officiëele woordvoerder 'heeft na af loop van de Engelsche kabinetszitting, welke twee en een half uur geduurd heeft verklaard, dat de Britsche autoriteiten in Tientsin de Japansche blokkade vastbera den zullen verdragen. De Britsche regeering heeft inmiddels het nemen van economische rep resail- 1 e-m aatregelen in overwe ging genomen. Indien Engeland echter eenig succes wil behalen met economische sanc ties, zal het zich tevoren ervan moeten overtuigen, dat de Dominions en de Ver- eenigde Staten bereid zijn, een gelijksoor tige actie te ondernemen. In officiëele kringen te Washington is men van meening, dat de Vereenigde Sta ten zich van de moeilijkheden tusschen Japan en Engeland te Tientsin afzijdig moeten houden. De mogelijkheid bestaat echter, dat de Amerikanen toch bij het ge schil betrokken worden, aangezien zich te Tientsin ongeveer vierhonderd Amerika nen bevinden, alsmede een Amerikaansch marine-detachement van 223 man. Ook is een Amerikaansch bezit van on geveer 3.480.000 dollar in Tientsin geïn vesteerd. In antiwoord op de vraag, of het aan de Britsche regeering bekend was, dat bij een rechtzaak te Manchester is gebleken, dat de Duitsche consul te Liverpool in oontact stond met agenten van een bui tenlandsche mogendheid, aan wie plan nen van een regeeringsfaibriek in Lancas hire waren verkocht, zeide de minister president Chamberlain in het Lagerhuis, dat de Britsche regeering tijdens het ge noemde proces was gebleken, dat het Duitsche consulaat te Liverpool in deze zaak betrokken was. Derhalve is aan de Duit sche regeering twee dagen geleden verzocht, den con sul aldaar, Rein hardt, te rug te roepen. In antwoord op de vraag, of het de politiek was van de Britsche regeering toe te stemmen in de 'benoeming van een Franscb generaal als opperbevelhebber van de vereenigde Britsch-Fransche strijdmacht in geval van oorlog, ant woordde minister-president Chamberlain, dat bet vraagstuk van de coördinatie van bet commando in een actie, waarin de Britsche en Fransche strijdkrachten sa men moeten werken in geval van oorlog, een noodzakelijk onderwerp' van bespre king vormt tusschen de vertegenwoordi gers van heide landen, doch het is niet in het openbaar belang, nadere inlichtingen .dienaangaande te geven. In antwoord op de vraag, of de berich ten in de Fransche pers, dat generaal Ga- melin zou zijn aangewezen als opperbe velhebber van de vereenigde strijdkrach ten, zeide Chamberlain, dat niet ieder be richt in de pers als waarheid moet wor den aanvaard. De laatste weg waarlangs munitie en wapenen China kunnen bereiken, wordt volgens een artikel in de „New York Ti mes" ernstig bedreigd, doordat het regen tijdperk, dat gewoonlijk aan het eind van Mei begiinit, dit jaar eerder is ingetreden. Het regentijldperk duurt tot October. De verbinding in kwestie is een nieuwe weg van Lasohio, in Oostelijk Birma naar Koemning, de hoofdstad van de Chinee- sche provincie Joennan. Vam Joennan loopt een rechtstreeksohe verbinding naar het hoofdkwartier van Tsjiang Kai-bjek, Tsjoengking. Deze weg in zijn huidigen staat, is, hoewel hobbelig en vol kuilen, een voor beeld van den onvermoeiden arbeid der Chineezen. De geheele, ongeveer 1300 km. lange weg, is door 160.000 koelies met de hand gemaakt, van met de hand gehakte steenen. Na den val van 'Sjanghai had China twee wegen, waarlangs het zijln voorraden kon betrekken. De eene, via Honkong, werd door de bezetting van Kanton, af gesneden. De andere liep van Haiphong in Fransch Indo-Qbina, via Hanoj naaT Koennoeng, en was slechts vier uur ver wijderd van de nieuwe Japansche lueht- vaartbasis op bet door de Japanners be zette eiland Hainan. Door bombardemen ten en andere oorzaken werd deze weg practisch onbruikbaar. ZuO blijft dus alleen deze nieuwe weg over, waaraan ongeveer een jaar geleden begonnen werd. Alleen zeer groote optimisten vertrou wen, dat de weg het tegen de stortregens van bet regenseizoen uit zal houden; dui zenden koelies zijln in werkkampen verza meld langs de geheele lengte van den weg, om te trachten dezen begaanbaar te hou den. mfê# Par ituk 3 ct. 12 ttuki 30 ct. Bl| Apotheker» an Drogisten» D'e heeren Smeenk en Van den Heuvel hebben op het ontwerp wettelijke regelen inzake kinderbijslagverzekering een twee tal amendementen voorgesteld. Blijkens de toelichting tot het eerste amendement schijnt het den voorstellers niet wenschelijk, in de wet een volstrekt verbod van premieverhaal op te nemen. Evenmin is er h.i. aanleiding om uitdruk kelijk to bepalen, dat premieverbaal ge oorloofd is, hetgeen als een suggestie in deze richting opgevat zou kunnen worden. Beter is het h.i., de vraag, óf en in hoe verre premieverhaal plaats zal hebben, geheel over te laten aan het overleg tus schen werkgevers en arbeiders. De bedoeling van bet tweede amende ment is, ook met het oog op de kosten, de uitvoering van de kinderbijslagverzeke ring te combineeren met de uitvoering van de ziekteverzekering en daarbij toch de mogelijkheid open te houden, dat straks eventueel de bedrijfsraden met de uitvoering van beide verzekeringen wor den belast. Binnenland. Uitslagen 'Raadsverkiezingen. Tweede Kamer aanvaardt wijziging Dienstplichtwet, Extra uitvoer van tuinbouwproducten naar Duitischland. Tweede Kamer over verbod van politieke vergaderingen op Zondag. Buitenland. De blokkade te Tientsin. op gemakkelijke betalingsvoor waarden, Vraagt Inllohtingen. VERNIELENDE STORMEN IN FINLAND EN ZWEDEN. Poi het 0c3ten van Finland heeft een vernielende storm uitgestrekte bosschen verwoest. Vele boerderijen >zijn eveneens vernield, telegraaf- entelefoonlijnen ver broken, akkers beschadigd. Honderddui zenden boomen zijn ontworteld. Ook in Norrbotten (Noord-Zweden) is door stormen groote schade aangericht, die wordt geschat op een millioen kro— men. Bijna een millioen boomen werden hier ontworteld. Wie iets wil verkoopen adverteert. Dat is logisch. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig. Middelburg! Uitgebracht 9800 geldige stemmen. De kiesdeeler was 576 8/17. Uitgebracht werden op de S.D.A.P. 2876 (2738 in 1935), antirev. 1750 (1671), Ghr. H&st. 1722 (1525), Vrijz. Dein. 1188 (1136), liberalen 927 (742), Roomsch- Kath. 642 (552), anti-fase. 238 (179), Staat'k. Geref. 456 (405). Deze laatst en behaalden nu meer dan drie-kwart van den kiesdeeler (432 6/17) in tegenstel ling met voor vier jaar, zoo dat zijl in aan merking kwamen voor een restzetel. Gekozen zijn: 5 S.D.A.P., 3 A.R., 3 C.H., 2 V.D., 2 Lib., 1 R.K. en II S.G.P. De A.R. verliezen een zetel, die aan de S.G.P. ten goede komt. Thans laten wij volgen de verdeeling der stemmen op ieder der lijsten over de daarop voorkomende candidaten: Lijkt 1. S.D.A.P.: Onderdijk 2809, Paul, 10, Mandeel 23, Wondergein 5, Sulkers 2, Boummn 5, 'Berenpas 0; Geers 9, de Jonge Baas 4, Bos 1, v. d. Meer 4, Jellema 5, totaal 2876. Lijst 2. Antirev.: den Hollander 1513, Kögeler 72, de Bruin 23, Rothuijzen 30, Hoek 6, Goedbloed 28, Meliefste 45, Lo- riecr 7, v. d. Hooft 12, v. Siuijs 7, v. d. Berg 7, totaal 1750. Lijst 3. Cfhr. Hist.: v. d. Feltz 1623, Luij- endijk 17, Flips© 27, Versluijs 10, Jonker 9, van Sluijs 8, de Vos 10, Gorstan je 4, de Jongh 2, Hoegen 13, totaal 1723. Lijst 4. Vrijz. Dem,: mevr. Weijïl 989, Boasson 115, Schenk 49, de Blécourt 8, Verhage 12, Minderhout 6, Doorenbos 9, totaal 1188- Lijst 5. Liberalen: PoTtbeine 725, Je- ronim/us 87, de Veer, 48, Louws 19, Éver- wijtn.' 8, mevrouw van Ittersum 10, mevr. v. d. Mijle 12, mevr. Brevet 6, Moll 6, Simeding 6, totaal 927. Lijst 6. R.-Kath.: Lambermont 611, Ëveraard 7, Vriens 12, Soheers 12, totaal 642. 'Lijst 7. Anti-fascisten: den Engelsman 232, van Wijngen 2, Vogel 2, v. d. Berge 2, totaal 238. Lijst 8.Staatk. Geref.: A. J. Schot 434, Janse 15, Jobs© 4, Heijboer 3, totaal 456. De namien van de gekozenen zijn: J. Onderdijk, P, Ph. Paul, J. Mondeel, J. Wondergem, L. P. J. Sulkers (allen S.D.); W. A. den Hollander, J. W. Kö geler, C'hr. de Bruin- (allen A.R.); W. F. E. Baron van der Feltz, G. H. Luijien- dijk, A. Flipse (allen C.H.); mevr. R. WeijlSnuijï, M. H. Boasson, beiden V. D.); imir Th. Portheine, A. Jeronimus (beiden Lib.); J. A. M. LambeTmont (R. K.), A. J. Schot (Staatk. Geref.). Nieuwe leden zijn de heeren Luyendijk (G.H.) en A. J. 'Schot (S.G.P.). De heeren Heemskerk (A.R.) en Helder (C.H.) kee- ren niet in den Raad terug. Stempercentages: 'Raad Partijen 1935 Lib7.99 V.D111.16 S.D.A.P29.48 AR17.99 C.H16.44 R.K5.94 Staatk. Geref. 4.36 Staten Raad 1939 1939 8.64 9.46 13.14 12.12 28.47 29.35 20.52 17.86 15.08 17.58 6.83 6.55 4,27 4.65 Vlissingen. Hier hadden vrijz. dem. en liberalen één gezamenlijke lijst. Uitgebracht werden: Lib. en vrijz. dem. 2000 st. (1935 1877) S. D. A. P. 3439 st. 3224) A. R. 1685 st. 1904) G.H. 1933 st. 1490) R. K. 1568 st. 1258) Gekozen: 4 lib. en vrijz. dem. (thans 3) 6 S. D. A. P. (thans 7) 3 A. R. (thans 4) 3 G. H. (thans 3) 3 R. K. (thans 2) D'e Lib. -f- vrijiz. dem. en de R. K. win nen een zetel, de S. D. A. P. en A. R. ver liezen er een. De namen der gekozenen zijn: A. Rorije, L. P. van Oorschot, A. R. Kö- nig, J. M. G. de Roo, J. Post Jr, W. J. Gastel (allen s. d.); H. G. V. Sorel, Pb. J. Woltering, J. L. de Wit (allen a. r.); W. de Ruiter, H. van Rooijen, Mevr. A. D. Hartjes-Nijland (allen c. h.); H. B. J. Knoop, A. Korteweg, J. L. Verhagen, J, de Wilde (allen lib./vrijz. dem. lijst); W. P. Edelman, O. J. N. de Graaf f, E. An- driessen (allen r. k.). Stemm en-percentages Raad Staten Raad Partijen 1935 1939 1939 Lib. 13.53 7.42) V. D. 5.46 10.81) lö'17 S. D. A. P. 32.62 23.60 31.23 A'. R. 19.27 20.70 15.31 C'. H. 15.08 21.11 17.56 R. K. 12.73 8.72 14.24 Souburg, C.H. 740, A.R. 617, S.D.A.P. 1023, S.B en V.D'. 401. Totaal geldige stemmen 2781. Kiesdeeler ruim 252 stem men. Gekozen: 4 S.D.A.P. (thans 3), 3 C.H. (3), 2 A.R. (3), 1 S.B. (1), 1 V.-D. (1 V.B.). Zoodat de A.R. 1 zetel verliezen en de S.D.A.P. er een wint. In den nieuwen raad keert niet meer terug dhr A. J. Arendse. Voor de S. D'. A. P. komt als nieuw lid dhr de Bouff in den Raad. Verder zij' opgemerkt, dat de lijst van S.B. en V.B. gecombineerd was bij deze verkiezing en deze bij de toe wijzing van den 11 den zetel bet grootste overschot bezat. Vrouwenpolder. Uitgebracht 538 gel dige stemmen. Kiesdeeler 766/t. Lijst 1 Chr. Hist. Unie te Vrouwenpol der 83 st. (1 zetel).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1