GELD NI Fin. Mij. „Zeelandia" Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland De Tweede-Kanier-Commissie Duiten baar boekje gegaan? De Tweede Kamer over de wijziging van de Dienstplichtwet. Buitenland. T.FABERY DE JONGE Belangrijkste Nieuws. WOENSDAG 14 JUNI 1939 53c JAARGANG No. 215 Binnenland. De Tweede Kamer ovor de wijziging der beschikbaar voor den aankoop van een Automobiel VreeselIJk auto-ongeval te Soest. Vier dooden en één zwaar gewonde Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, does Postrekening 44455 - Telefoon 11 jijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementoprija £2-69 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeeüngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting VERLENGING VAN DEN EERSTEN OEFENINGSTIJD OF CONTINGENTS- UITBREIDING? De Tweede Kamer heeft gisteren een begin gemaakt met de openbare behande ling van de wetsontwerpen wijziging van de dienstplichtwet, onder de wapenen blij- van van dienstplichtigen, in werkelijken dienst houden van dienstplichtigen. De heer Ruys de Beeren- b r o u c k (R. K.) ziet verschillende ver beteringen in het eerste ontwerp. Ten aan zien van de herhaling© oefenin- g e n sluit hij zich bij den minister aan. Over de overige voorstellen is spr. minder enthousiast. Spr. acht de beste oplossing de verhooging van het con tingent, gepaard met een geringe verlenging van di e n eersten o e f e n t ij d. Spr. wensoht een contingent van 50.000 man en een eerste oefeningstijd van 17 maan den, indien noodig. Naar sprekers meening is dit stelsel ook een betere voorziening te noemen. Is tweejarige onteigening van a rbe ids moge lijkheid zonder schadeloosstelling billijk? Spr. vraagt daarom het iets duurdere stel sel te nemen. Het) stelsel van spr. komt ook aan de werkloosheid ten goede. Men zoekt naar objecten en hier voert men het kostenbe- zwaar aan tegen uitbreiding van kazer nes enz. Men moet hier eerder aan een sluitende landsverdediging en een slui tend budgeti denken Spr. acht li et ontwerp niet aanbevelenswaardig en de maatregelen wiïlekeurig Spr. bepleit voorts1 een "éoo spoedig mo gelijke invoering van een afzonderlijk commando grensbeveiliging. De heer Duymaer van Twist (A. R.) is van oordeel, dat vaststaat, dat de dienstplichtwet ten aanzien van da grens- en kustbeveiliging onvoldoende werkt. Bij een snellen overval was er van de mobilisatie en concentratie niets te recht gekomen. De toestand blijft thans zooals hij is te dien aanzien. Waarom acht de minister ©en permanente grens- en kustbeveilingin niet noodig? Dit stand punt strookt niet met de radiorede van Minister Golijn op 11 April. Waaraan is dit verschil te wijten? Zonder per manente grens- en kustbe veiliging is d© veiligheid van het rijk niet verzekerd De toegangsdeuren van Ne derland moeten gesloten' kunnen worden. Spr. bepleit de totstandkoming van een kanaal Almen-Pannerden voor onze lands verdediging. De overwegingen van de re geering hiertegen zijn niet deugdelijk en duidelijk. D© landsverdediging is van pri mair belang. Spr. betoogt, dat de ver van de grens gelegerde bataljons geen beteekenis heb ben voor de grens- en kustbeveiliging. Men mag niet aannemen, dat wij bij een over val den tijd hebben onze grenstroepen te mobiliseeren. De verlengingsmogelijkheid van den eersten oefentijd tot twee jaar acht spr. niet zonder bezwaar; er zal een oneven redige last worden gelegd op een deel der mannem D© dienstplichtigen staan nu reeds bij de niet-dienstplichtigen ten ach ter. De oplossing is: ver- groo'ting van het contin- g e n t. Spr. deelt het 'bezwaar van den minister, dat dan uitbreiding van de ka zernes noodig zal zijn, niet, daar deze ook bij verlenging van den eersten oefenings>- tijd noodig is. D© herhalingsoefeningen zullen met veel beleid moeten plaats heb ben. Welke maatregelen izullen getroffen worden om den dienstplichtigen eenige ze kerheid te geven, dat zij hun betrekking niet verliezen? Spr. is er van overtuigd, dat veel loffe- lijke^ arbeid aan het departement wordt verricht ten aanzien van de vervanging door werkloozen. Maar hiji is van oordeel, dat aan de vrijwillige landstormoorpsen motordienst groote schade is1 toegebracht door onoordeelkundig oproepen. Spr. wijst voorts op de groote uitgaven voor auto's enz. door de militaire autori teiten. De heer A 1 b a r d a (S. D.) is van oor deel, dat over de noodzakelijkheid van een verscherpte grensbewaking geen verschil ven meening kan bestaan. Een zwakke efensie werkt oorlogsinitiatief van andere mogendheden in de hand. De noodzakelijke oproeping van dienst plichtigen heeft groote bezwaren getoond. Daarom kan spr. volledig met de bedoe- f van de wijziging der dienstplichtwet instemmen. Spr. geeft toe, dat de regeermg de ge vraagde machtiging moet bezitten voor buitengewone omstandigheden. Een grief is, dat tot duurzaam recht gemaakt zal worden, wat) voor buitengewone omstan digheden is bestemd, Daarom wensoht hij beperking van tijdsduur, teneinde onze kerheid onder de dienstplichtigen te ver mijden. Spr. vreest, dat bij verlenging van den diensttijd de afstand tusschon militairen en burgers grooter wordt. Men geve den soldaten meer bewegingsvrijheid. Voorts aoht spr. particuliere en gemeen telijke luchtafweer in strijd mets de grond wet. Vele objecten zijn van vitaal belang, doch zij krijgen eerst bescherming van den staat, als particulieren en gemeenten fi- nancieele offers brengen. Is het niet de plicht van de regeering te beslissen over bedrijven, die bescherming behoeven? De heer DeMarchant et d'Ansembourg (N. S. B.) acht da't de voor de hand liggende oplossing is: de algemeen© dienstplicht. Thans bewerkstelligt men telkens par tieels mobilisaties, die duurder zijn dan de algemeene dienstplicht. Het geld kan niet den doorslag geven. Spr. ontkent, dat onze zee- en landmacht toereikend zijn. Naar spr.'s meening staat het vast, dat de vredessterkte niet tijdelijk, doch blij vend wordt vergroot door den. vastgestel- den maatregel. Spr. wensoht daarom ver hooging van het contingent lot minstens 50.000 met een eerste oefentijd van één jaar. Hij wensoht den minister niet te volgen, indien deze niet den duur beperkt tot on geveer één jaar en daarna den. algemeenen dienstplicht voorstelt. Spr. verwacht dit echter niet en zal daarom tegenstemmen. De heer T i 1 a n u s (G. H.) vestigt er de aandacht op, dat de minister ten aan zien van de internationale omstandighe den 'heeft verklaard, dat ons land daarbij niet 'betrokken was en niet bedreigd werd. Wij moesten echter gedekt zijn en daarom zijn de genomen maatregelen noodzakelijk geweest). Moeten zij echter onverzwakt worden gehandhaafd, en kan thans niet een ge deelte van de mannen, nu alles is voorbe reid, naar buis worden gezonden? Spr. constateert, dat op1 de vraag, hoe veel van het buitengewoon cre-diet van honderd millioen gulden is uitgegeven, geen antwoord gekomen is. D'e minister moet dit toch weten; spr. hoopt, dat de minister dit alsnog zal willen mededeelen. Wat de vervanging van de dienstplichtigen betreft, is spr .van oordeel, dat moeilijk geschift kan worden in de aanvragen. Hij dringt op spoed aan. Spr. deelt de bezwaren van den heer Albarda ten aanzien van de werkloozen niet: zij behouden hun steun, krijgen soldij, kleeding, dekking en voed stel. Spr. is van oordeel dat een werklooze, die werk gekregen heeft, op verzoek steeds vrijgesteld zal worden. Ten aanzien van de wijziging van de dienstplichtwet merkt spr. op, dat de M. van A. hem heeft overtuigd, dat de keuze juist is. Hij zal er zich niet tegen verzet ten. Spr. kan zich met deze voorloopige op lossing van de regeering vereenigen. Hij is van oordeel, dat bovendien uitbreiding van 't contingent door de regeering wordt voorgestaan, indien de voorgestelde maat regel niet voldoende blijkt. Heeft de minister ook geld over voor de godsdienstige verzorging van het leger? De vergadering wordt om 17.30 uur ver daagd tot Woensdagmiddag 1 uur. stantie. Lawlor zal daar terechtstaan, zoowel voor het plegen van een aanslag op de hertogin van Kent, als voor het schieten op de woning van de zuster des konings. DE AANSLAG OP DE HERTOGIN VAN KENT. Gisteren heeft de Australiër Vincent Lawlor terechtgestaan voor den politie rechter van Westminster. Zooals men zich zal herinneren, heeft hij geschoten op de hertogin van Kent op 6 Juni j.l. Nadat het schot bij de auto van de hertoging van Kent was gelost, werd Lawlor door de politie gegrepen en in het bezit gevonden van een klein kaliber geweer van Duitsch fabrikaat. D'e loop van het wapen was afgezaagd, zoodat welgericht vuren vrijwel onmogelijk was. Verder vond men 21 houders met muni tie. Op de rugzijde van de wapenvergun ning van Lawlor stonden de adressen van de hertogin van Kent en van de zuster des konings geschreven. Hij verklaarde, dat toen hij op 6 Juni in Belgrave Square liep, zijn geweer vast zat en toen hij poogde het los te maken, ging het schot af. Lawlor vertelde verder, dat hij ook een bezoek had gebracht aan Buckingham Palace en Windsor. Hij wilde hertogen en koningen zien. Hij droeg toen steeds zijn geweer bij zich. Nadat een aantal politiemannen en an deren als getuigen waren gehoord, werd de zaak verwezen naar een hoogere in- JUWELIER - HORLO0ER LANGE KERKSTRAAT 30 - GOES PROPAGANDA-MINISTERIE IN GROOT-BRITTANNIE. Het Ehgelsche kabinet zal in zijn heden te houden bijeenkomst het voorstel he spreken tot instelling van een ministerie van inlichtingen, dat zich in hoofdzaak zou bezighouden met buitenlandsche aan gelegenheden, met de bedoeling, op doel treffender wijze ;aan de wereld de Brit- sche zaak uiteen te zetten. Men verwacht, dat Lord Perth, de ge wezen ambassadeur te Rome,een voor aanstaande rol zal spelen in het werk der nieuwe organisatie. NAZI-PROPAGANDA IN BELGIë. Interpellatie In de Kamer. De Belgische Kamer heeft een interpel latie van de heeren Piérard en Balthazar (sociaal-democraten) behandeld, betrek king hebbende op het optreden van natio naal-socialisten in België. Piérard zeide, dat zekere personen uit Duitschland naar Etipen zijn gekomen om te spréken. Hij' achtte het ontoelaatbaar dat officieele Ehitsohe vertegenwoordi gers zich ongerust maken over de reli gieuze of politieke overtuiging van Belgi sche onderdanen, die Duitsche firma's Vertegenwoordigen en deze met repres- saillsmaatregelen bedreigen, wanneer zij Joodsoh personeel in dienst honden. Spr. verlangde van de 'regeering, dat zij dien aangaande stappen zou doen. Vervolgens merkte Piérard op, dat de Duitsche propaganda zeer actief is. In verscheidene deelen van het land zijn vlugschriften verspreid, waarin het na- tiomal-socialistische bewind wordt opge hemeld en de emigranten worden door agenten van de gestapo bespionneerd. De minister-president verklaarde, dat België niets wil doen, dat schade kan be rokkenen aan de goede betrekkingen met andere landen, doch de soevereiniteit van België moet onaangetast blijven. De regeering zou in haar eersten plicht tekort schieten, indien zij zich zwak toonde. Zékere feiten, waarvan de sprekers me- dedeeling hebben gedaan, zijn het onder werp van besprekingen met naburige lan den geweest. De overige feiten, welke de regeering niet bekend waren, zullen na der worden onderzocht. Men moet vertrouwen stellen in de re geermg, dat zij de inmenging van een een vreemd land zal weten te verhinde- ren.Binnenkort zullen 'de politiediensten uitgebreid worden. DUITSCHE DIPLOMATEN KOMEN BIJEEN. Op het oogenblik wordt te Berlijn een vergadering gehouden van de Duitsche ambassadeurs en gezanten in de staten vian Midden- en Z u i d-A m e r i k a. De Duitsche autoriteiten verklaren, dat geen sprake is van een bijleenkomst met een buitengewoon karakter. Tot nu toe had men de gewoonte de Duitsche diplomatieke vertegenwoordi gers in het buitenland te laten vergaderen op het partijcongres te Neurenberg. •Op het oogenblik hebben de Duitsche politieke leiders het nuttiger geoordeeld reeds thans de vertegenwoordigers van Duitschland in Midden- en Zuid- Amerika te doen komen om hun de nood zakelijke opdrachten te geven. VERTREK VERBODEN VAN SCHIP MET JOODSCHE VLUCHTELINGEN. Het oude? Canadeesohe vlag varende s.s. „Ma.mara" is uit de Roemeensche ha ven Mangalia vertrokken met 500 uitge weken Duitsche Joden. Tezelfdertijd werd in de haven Balcic het vertrek verboden van een ander schip, de „Agio Nicolas", met 552 Joodsche vluchtelingen aan boord Onder de passagiers van dit schip bevinden zich 152 Joden uit het concen tratiekamp Dachau, die reeds drie maan den in de douane-lokalen te Constanca op de mogelijkheid wachtten het land te ver laten. Zij moesten naar Constanza terug- keeren; 'hun toestand is precair. Op den Donau, tusschen de havens Toelca en Soelina, wachten nog 1300 vluchtelingen op drie rivierbooten op de mogelijkheid hun weg voort te zetten. Zij hebben zich visa voor Shanghai ver schaft. Sommigen hunner verzekeren, dat zij wenschen aan land gezet te worden op In de „Maasbode" bet/oogt Mr Mar- chant, dat de Kamer-oommissie inzake Os» buiten baar boekje is gegaan, door zich te begeven op bet terrein onzer onaf hankelijke, reohterlijke macht. Zij heeft, zegt hij, goroohtahofje willen spelen, en dat keurt hij af. De vragen van beleid laat hij rusten, maar: naar de Nederlandsöhe wetgeving, be slist het Openbaar Ministerie over de vraag, of het al dan niet een straf vervolging zal instellen, en wanneer een belanghebbende over het achterwege blij ven van een strafvervolging niet tevreden is, kan hij zich wenden tot 'het van den minister en het Openbaar Ministerie on afhankelijke gerechtshof, met het verzoek om aan 't Openbaar Ministerie een straf vervolging te gelasten. Meenen ouders, dat hun kinderen niet veilig zijn en vervolgt het Openbaar Mi nisterie niet, dan is het Gerechts hof het adres, waar zij zich hebben te vervoegen. En omgekeerd: als iemand wordt gedagvaard ter openbare terecht zitting, en hij- staat liever niet terecht, dan is zijn adres de rechtbank, het gerechtshof in hooger beroep, en de Hooge Raad in cassatie, wanneer hij buiten vervolging wil blijven. Deze procedures komen dage lijks voor. In den rechtsstaat, dien de Nederland söhe staat is, moet men niet trachten, voor deze wettelijke instanties andere in de plaats te schuiven, want dan ondermijnt men den rechtsstaat en dan geeft men het beste prijs wat wij in Nederland bezitten. En is door de bij de wet aangewezen in stantie beslist), dat bepaalde beweerde fei ten niet zullen worden vervolgd, dan is de zaak met die beslissing afgeloopen, en de desbetreffende stukken blijven geheim. Wil dus hij, die met de beslissing van het Openbaar Ministerie niet tevreden is, daarin nieti berusten, dan is zijn eenige weg, zijn eenige rechtsmiddel, de gang naar het gerechtshof, en niet naar de pers of naar de Staten-Generaal. Aan het laatste, adres moet hij alleen wezen, wan neer hij zich beklaagt over de toepassing van de wet door een minister of door an dere ambtenaren, buiten de rechterlijke macht; of wanneer hij in de geldende wet verandering begeert." Mr Marchant oordeelt dan ook, dat de minister terecht heeft geweigerd, de stukken betreffende buiten vervolging ge laten zaken over te leggen en terecht zijn ambtenaren heeft verboden, daarom trent aan de Kamercommissie verklarin gen af te leggen, en hij keurt het af, dat de Kamercommissie zich een oordeel over de instructie van strafzaken heeft aangema^ tigd. Daarin had zij, volgens de wet haar neus niet te steken. een of ander putnt van Afrika, doch het wordt waarschijnlijker geacht, 'dat hun bestemming Palestina is. VANDAAG WORDT BE BLOKKADE TE TIENTSIN EFFECTIEF. De Japansche autoriteiten te Tientsin hebben aangekondigd, dat vanmorgen om 5 uur de blokkade van de Engelsche en Fransche concessies effectief zal worden. Volgens een mededeeling van de Ja pansche ambassade te Londen, heeft de Japansche ambassadeur bericht ontvan gen dat de Britsche regeering Dinsdag middag besloten heeft, de vier Ghineesche terroristen in Tientsin uit te leveren. De Britsche autoriteiten zijn tot de be vinding gekomen, dat de tegen de vier Ghineezen ingebrachte beschuldigingen juist zijln. Aan den eersten eisch is nu voldaan; het is echter zeer de vraag, of de Japan ners thans geheel tevreden zullen zijln, want hun verlanglijst is nog lang. Zoo verlangen de Japanners, dat een einde komt aan het hamsteren in de con cessies, waardoor de prijzen van de le vensmiddelen worden opgedreven. Uitzen dingen van onwettige radiostations moe ten de Britten verbieden en de anti-Jia- pansche leerboeken moeten zij van de Britsche scholen verwijderen. Groeiende spanning. De Britten te Tientsin hebben besloten met vastberadendheid de Japansche blok kade van de concessie te verdragen. De toestand is ernstig, doch in de concessie voelt men meer woede dan vrees. In het Lagerhuis heeft de ondermini- nister van buitenlandsche zaken, Butler, gezegd, ten aanzien van den toestand te Tientsin, dat volgens opvatting van de Japansche autoriteiten het Britsche ant woord niet bevredigend was en derhalve maatregelen waren genomen de concessie te isoleeren. De toestand is ernstig, doch de onderhandelingen duren nog voort en innen hoopt een regeling tot stand te bren gen. Vreosolijk auto-ongeluk te Soest. Vier doo- den. Disnatpliehtwet. Buitenland. Nazi-propaganda in België. Conferentie van Duitsche diplomaten. De Spanning te Tientsin. op gemakkeil|ke betalingsvoor waarden. Vraagt Inlichtingen. BAARN. Vannacht om half twee is te Soest op den Rijksweg een auto met groote snelheid tegen een boom gereden en in brand gevlogen. Van de zes inzit tenden werden vier personen gedood. Van bewoners van het hotel Kamp lust wordt vernomen dat zij omstreeks half twee vannacht een hevigen slag hoorden. Toen zij buiten kwamen zagen zij een auto aan den kant van den weg in brand staan, terwijl 1 man er naast stond. Met zand en snelblusschers trachtte men den brand te blusschen, doch men moest toe zien dat de bestuurder, die muurvast achter het stuur geklemd zat en nog tee kenen van leven gaf, verbrandde. De vier andere inzittenden waren uit den wagen geslingerd en drie van hen op slag gedood. De auto is met zooveel vaart tegen een boom gereden, dat bet voorstuk geheel om den boom gedraaid zat. Het ongeluk zou te wijten zijn aan mis bruik van sterken drank. De auto werd bestuurd door J. Bruins uit Amersfoort. De overige verongelukten waren twee vrouwen wier namen nog niet bekend zijn en de 34-jarige A. Beek man uit Amersfoort. De zwaar gewonde is de heer E1. Boom, eveneens uit Amersfoort. Hij heeft een ernstige hoofdwonde opgeloopen en is op de plaats van het ongeluk zijn oog kwijt geraakt. Zijn toestand is zorgwekkend. De eenige niet gewonde was slager van beroep. Hij is met den groentenhandelaar Beek man omstreeks half negen per motor naar Utrechts gegaan. Daar hebben zij den motor gelaten en zijn met Bruins en twee vrouwen per auto, eigendom van Bruins, verder gegaan tot bet ongeluk ge beurde. KONING BORIS NAAR ENGELANiD. Waarschijnlijk In September. De diplomatieke corrspondent van de E'aily Telegraph verneemt, dat koning Boris van Bulgarije, indien de internatio nale toestand het toelaat, in September a.s. een bezoek aan Engeland zal brengen, evenals hij dit in het afgeloopen jaar deed tijdens de crisisdagen van September j.l. Het bezoek zal van privaten aard zijn en het is mogelijk dat koning Boris weer naar Balmoral zal gaan. DAGELIJKS ONTPLOFFEN BOMMEN TE JERUZALEM. Sedert het aanbreken van den dag zijn gisteren acht bommen en een mijn ont ploft. In verschillende wijken van Tel Aviv zijn de telefooncellen door bommen vernield. Te Jaffa is een Britsch politie-agent door een bom ernstig gewond, en ook een Arabier werd gewond. Bij een vechtpartij in het clubgebouw der revisionistische jeugd zijn zes perso nen gewond. Te Jeruzalem zijn verscheidene jood sche studenten gearresteerd. Zij zouden er van verdacht worden de terroristen van ontplofbare stoffen voorzien te heb ben. Korte Berichten. 1 Volgens de „Detroit News" zouden verscheidene staafjes dynamiet gevonden zijn in een spoorwegtunnel ten Oosten van Windsor in Ontario. Deze ontdekking zou gedaan zijn kort vóór het bezoek van den koning en de koningin van Engeland op 6 Juni. De politie verklaart van een der gelijke ontdekking niets te weten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1