•VAAK Alle drukke auto» egen krijg.n speciale verlichting Leestafel. In ruim een etmaal naar Indië. Gemengd Nieuws De zwerftochten van Kees. Ingezonden Stukken ROOKT NIET IN BOSCH OF HEI Radioprogramma. Medededircgi van Minister van Buuren op Congres Int Verlichi'ings-ccmmissie. In zijn openingsrede tijdens de tiende zitting van de Internationale Verlich- tingscommissie te Scheveningen, wees Mi nister van Buuren er op, dat de verlich tingstechniek de laatste jaren weliswaar zeer sterk is vooruitgegaan, doch er blijft nog zeer veel als onderzoeking». en stu diomateriaal over. Spr. hield het niet voor onwaarschijnlijk, dat deze techniek in de toekomst in geheel andere banen zal wor den geleid tengevolge van de diepgaande studie, welke de mannen der wetenschap er van maken. Als minister van water staat zeide spr. zeer veel belang te stellen in de verlichtingsproblemen, vooral wat aangaat de verlichting van wegen, ver voermiddelen, mijnen en de speciale ver lichting ten dienste van de luchtvaart. Op een gedeelte van de rijksautowegen in Nederland worden de moderne gasontla dingslampen reeds toegepast en er zijn plannen in voorbereiding om dezelfde ver lichting aan te 'brengen op alle rijksauto wegen met niet gescheiden rijbanen en een verkeerssnelheid van 2400 vervoermidde len per 24 uur. Deze plannen omvatten on geveer 125 km. aan te gaan bij de Boerenleenbank, groot f II 1.600. De eerste 10 jaren tegen een rente van 3,5 pet. en daarna 4 pet., af te lossen in 29 jaar, ingaande 1940. Even eens met alg. st. aangenomen. De voorzitter antwoordt dhr Vink op diens vraag in de vorige vergadering ge daan, dat het z.g. oudemannenhuis niet meer kan worden opgeknapt. Er wordt zoo weinig gebruik van gemaakt, dat be sloten wordt het af te breken. De heer de Pree vraagt of nu bij de be graafplaats de scheiding in orde is, waarbij ook de heer Hartog opmerkt, dat de gemeente verplicht is dit in orde te maken. Dhr Janse vraagt naar het bodeschap van den gemeente-veldwachter, daar hij gezien heeft, dat de collecte voor den ge- wapenden dienst, als zijnde werk voor den bode, door den gemeentewerkman werd verricht. Kan de veldwachter wei voldoende toezicht houden vanwege deze functie, daar een hoop zand op het ha venplein door de kinderen naar alle kan ten is verspreid. De voorzitter antwoordt, dat wat be treft de collecte, de veldwachter het zeer druk had met toezicht houden bh het sproeien der aardappelen. Het andere ge val zal hij onderzoeken. Dhr Contant vraagt of reeds is onder zocht of voor de woningen vanaf I. Plat- schonre tot aan mej. J. de Pree nog een trottoir kan worden aangebracht. Dit zal indien mogelijk plaats hebben. Kats. Gemeenteraad. Maan dagavond vergaderde de raad. Door den heer C. van der Maas was ontslag ge vraagd als correspondent van de Arbeids bemiddeling, hetgeen hem eervol is ver leend tegen 16 Juni a.s. Op voorstel van B. en W. wordt hiervoor benoemd de ge meenteveldwachter C. Boey op een sala ris van f 40 per jaar. Het tertiair weger^plan KatsKort- gene en NoordDangeweg en Groeneweg werd breedvoerig besproken. Van de ge meente Kortgene en van verschillende polders was hierover bericht ingekomen. Door den Frederikspolder, Oostpolder en Anna Jacobapolder was afwijzend be schikt op het verzoek om een jaarlijksche bijdrage, de Leendert Abrahampolder wil f 100, en de Katspolder f 25 bijdragen. De gemeente Kortgene f 200 per jaar gedu rende 25 jaar. De raad besluit omi aan de gemeente Kortgene te verzoeken om een bijdrage van f 500 per jaar gedurende 25 jaar lang. De heer D. Snoodijk werd tegen 1 Juli benoemd als straatreiniger. Groot Vertelboek voor de Bijbel- flohe Geschiedenis, door Anne de Vries. 1 Uitg. J. H. Kok, Kampen. D'e vraag kan gedaan worden of er naast de vele Kinderbijbels e.d. nog be hoefte bestaat aan en plaats is voor een Vertelboek als hier aangekondigd. In het algemeen zouden we geneigd zijn deze vraag ontkennend te beantwoorden. Maar het wordt toch weer anders als Anne de Vries gaat vertellen en als Kok te Kampen zich met de uitgave belast. Anne de Vries heeft kans gezien de oude geschiedenis nog weer eens in een nieuw kleed te steken, waarbij hij zich echter, voor zoover wij konden nagaan, zeer dicht aan het. Bijbelverhaal heeft ge houden. Wij twijfelen niet of dit Vertelboek zal er wel ingaan. Ouders en onderwijzers zullen het gaarne gebruiken als ze zich voorbereiden voor de vertelling en als de kinderen zoover zijn dat ze zelf kunnen lezen, hebben ze hier een voortreffelijk leesboek. Ridder zander vrees af blaam. Een groo- te verjaarspartij met genoode en ongenoo- de gasten ter eere van den 70-jarigen Hendrikus Colijn, aangeboden door Ben jamin Cooper en opgeluisterd door Co. 1 no. 2. D'. A. Daamen's Uitgeversmij N.V. 's-Hravenhage. Dit is de langdradige titel van een eigenaardig boekje. Op 22 Juni a.s. zal, zoo de Heere wil, onze Minister-President Dr H. Colijn zijn 70»ten verjaardag vieren. In verband daarmee zijn reeds verschil lende gesohriften verschenen. Het meest origineels is waarschijnlijk dat van Benjamin Cooper, die een soort verjaarpartij heeft gearrangeerd. Hij heeft n.l. allerlei artikelen en uitspraken over Dr Colijn verzameld en ze zoo gegroepeerd alsof ze als redevoeringen bij een verjaar partij waren afgestoken. In de hall vertelt Rudolf van Reest in het kort de levensgeschiedenis van den „ridder zonder vrees of blaam". En dan volgen in bonte mengeling de „toespra ken", waarin de persoon en het werk van Dr Colijn worden belicht en waarbij naast waardeering, zeer véél waardeering, ook de critiek niet ontbreekt. Nadat eerst de Nederlandsche pers aan het woord is geweest, volgen de buiten- landsohe gasten van in en buiten Europa. Een niet onaardig boekje, dat we mis schien meer konden waardeeren als het betrekking had op een ander dan Colijn, een minder stoere en bezonnen figuur. Dit wil niet zeo^en, dat dit boekje geen goede kwaliteiten heeft. Het geeft wel geen volledig beeld van het leven van dezen grooten Vaderlander, die met ridderlijke trouw Vorstin en Vaderland op zóó voor treffelijke wijze heeft gediend en nóg dient, maar de voornaamste trekken komen toch wel uit. De illustraties zijn in overeenstemming met den geest van het werkje. Hoewel niet onaardig, en geestig soms, zijn ze toch niet karakteristiek. In een causerie, welke de K.L.M.-direc teur, de heer A. Plesman gisteren voor de Alg. Ned. Verkeersfederatie te Den Haag heeft gehouden, vroeg hij de aan dacht van de verkeersexperts voor de regelmatigheid van het luchtverkeer, welke voor de K.L.M.-diensten nagenoeg 100 pet. bedraagt. De omzet van de K.L.M. bedraagt thans f 14 millioen per jaar en hij zal, naar een schatting van spreker, over een tiental jaren veertig millioen per jaar beloopen. Remmend op de rentabiliteit werken n'og de onvoldoende 'bezettingsgraad en de snelle afschrijving van de vliegtuigen. Hoewel deze vrijwel een onbeperkten le vensduur hebben, moeten we toch in vrij korten tijd afschrijven, om met onze toe stellen op de hoogte van den tijd te blij ven. Er worden immers telkens nieuw technische verbeteringen gevonden. D'e afschrijving bedraagt ongeveer 16 pet. van de totale exploitatiekosten der K. T M., terwijl de subsidieering slechts 5 pet bedraagt. In de bijna 20 jaren van haar exploi- atie heeft de K. L. M. f 68.5 millioen uitgegeven en f 59.2 millioen aan inkom sten genoten. Er is derhalve f 9 millioen subsidie verbruikt, 'hetgeen beteekent, dat de K. L. M. voor 86V2 pet. haar uitgaven heeft gedekt. De aanschaffingskosten van een vlieg tuig bedragen f 20 per kilogram, voor 'bijzondere toeste'len echter wel f 30 a f 40. De afschrijving kan op 3.000.000 'kilometer worden gesteld, de actie-radius is tegenwoordig wel tot 7000 K.'M. opge voerd Dank zij de „automaat" is het mogelijk 24 uren achtereen te vliegen. Indien de actie-radus grooter kan wor den gemaakt, dan kunnen benzine-sta tions worden overgeslagen en dan kan de afstand naar Indië, die hemelsbreed 11.000 km. bedraagt, in korteren tijd wor den afgelegd, voornamelijk 'omdat op den vliemfstand an 14.2<X) K.M. dan aan merkelijk kan worden ingewonnen. In een afzienbare toekomst rekent spreker op het afleggen van den afstand Amsterdam Batavia in ruim een etmaal. Nederland trachte door zijn luchtver keer een plaats vooraan op de wereld markt te verkrijgen en te behouden. Luchtverkeer verrijkt het leven en slechts wanneer we over een sterke luchtvloot beschikken, zullen we den wereldconcur rentiestrijd met succes kunnen voeren. Hier komt het niet 'op woorden, doch op daden aan, die we niet tegen elkanders, maar in samenwerking met alle belang hebbenden dienen te verrichten. Soldaat schiet per on geluk op meisje. Te Veeler- veen (Gro-n.) heeft een droevig gebeuren plaats gegrepen, toen een der daar ver toevende militairen de onvoorzichtigheid had zijn geweer aan te leggen op een spe lend kind, het schot afging en het 7-jarig meisje ernstig verwondde. Eenige schoolmeisjes passeeren eiken dag de militaire posten aan de Neder- landsch-Duitsoh© grens. Zooals vaker ge beurde, keken ze ook nu door een kijkgat der militaire verschansing. De dienst doende schildwacht, de soldaat H., die juist zou worden afgelost, riep voor de grap: „Ga weg of ik schiet je doodl" De soldaat, in de meening verkeerende dat zijn wapen ongeladen was, richtte, trok af enmeteen weerklonk een schot. Het 7-jarig dochtertje van den arbei der K. bleek door den kogel te zijn ge troffen en stortte ernstig gewond neer. Het kind werd in een nabij gelegen wo ning binnen gedragen, terwijl onmiddel lijk geneeskundige hulp werd ingeroepen. D'e toestand van het meisje was zoo danig, dat het aanvankelijk niet kon wor den vervoerd. Later op den avond werd het kind per Groene Kruisauto naar een ziekenhuis te Winschoten overgebracht, waar direct operatief werd ingegrepen. PLANNEN VOOR GROOTE TENTOONSTELLING TE AMSTERDAM. Er bestaan bij het gemeente bestuur ernstige plannen om de gereedkoming van de Am sterdamRijnverbinding in 1943 te vieren met een groote tentoonstelling, die voor het geheele land aantrekkelijk zal worden gemaakt. Het onderwerp van de ten toonstelling staat nog niet geheel vast. Men mag echter aannemen, dat uit de erva ringen met de Luiksche ten toonstelling „Het Water" les sen voor de Amsterdamsche I zullen worden geput. 213. Uitgeput en doornat lagen ze aan het strand. Waar waren ze? De zon scheen ech- I ter krachtig en hun kleeren werden al spoedig drooger. Opeens zagen ze een ge- I stalte naderbij komen, die een vreemde kleedij droeg. Wie was dat? 214. Toen de man dichterbij gekomen was, bleek het een Arabier te zijn. Grijnslachend keek hij de schipbreukelingen aan. Hij bleek een weinig Engelsch te verstaan en Ralph legde hem zoo goed mogelijk uit wat er gebeurd was. Bijenzwerm strijkt op een 'hond neer. Te Tilburg streek een bijenzwerm in den tuin achter de wo ning van den banketbakker de W. neer. D'e bijen kwamen op den daar liggenden hond neer, die zich uiteraard verweerde. De daardoor woedend geworden bijen sta ken het dier dusdanig, dat het aan zijn verwondingen bezweek. Eén op den Pelgrimsweg staand paard werd mede door de bijen aangevallen. Het dier sloeg met den wagen achter zich op hol, doch kon gelukkig tot stilstand wor den gébracht zonder ongelukken te ver oorzaken. Noodlottig schot opeen bal. Na afloop van een bal in een café te Duiven werd een der aanwezigen, de 27-jarige B. Fonteijn, door een revolver schot in den buik getroffen. Het slachtoffer, dat ter verpleging was opgenomen in een ziekenhuis te Zevenaar, is aan de bekomen verwondingen overle den. Nader wordt gemeld, dat op dien nood- lottigen avond de aanwezigen door een officier met een revolver zijn bedreigd. Toen zij hem trachtten te ontwapenen is het schot afgegaan, waarvan F. het slacht offer is geworden. 1 Misdrijf? Vrouw ver dronken. Zaterdagavond hoorde een wandelaar op den provincialen weg bij Zaandam hulpgeroep. Toen hij zich in de richting van het hulpgeroep spoedde, vond hij aan den kant van de Vaart een man, die met moeite een vrouw het hoofd boven water hield. Zij bleek echter reeds bewusteloos te zijn. D'e man, de 38-jarige monteur P. D. uit Zaandam, die erg overstuur schesjp te zijn, had met zijn 39- jarige echtgenoote een kanotochtje ge maakt, waarbij opeens het vaartuigje z,ou zijn omgeslagen en beiden te water raak ten. De vrouw, die niet zwemmen kon, is verdronken. Toen de vrouw met behulp van den voorbijganger op 'het droge was gebracht heeft de laatste onmiddellijk de hulp van den geneeskundigen dienst in geroepen, die spoedig verscheen. De po gingen om de levensgeesten op te wekken faalden echter. De minder gunstige antecedenten van den man en het feit, dat de huwelijksver houding niet goed was, zoodat reeds over echtscheiding werd gesproken, gaven de P' litie aanleiding tot het instellen van een onderzoek of er van de zijde van den man opzet in het spel kon zijn. Zaterdag nacht is D'. gearresteerd en aan een scherp verhoor onderworpen, dat Zondag den geheelen dag is voortgezet. D'. ont kent echter alle schuld. Hij 'heeft, naar hij verklaart, alles gedaan om zijn vrouw te redden. Hoe het ongeluk gebeurd was kon hij niet zeggen. Hij verstond het ped delen slechts in geringe mate en had al zijn aandacht voor het navigeeren noodig, Hij' veronderstelt, dat zijn vrouw, die voorin zat, onverwachts is gaan verzit ten en dat daardoor de kano is omgesla gen. Uit het verhoor is nog gebleken, dat beide echtelieden eenigen tijd van elkaar zijn geweest, doch sedert Paschen weer samenwoonden. De man schijnt een ver houding te hebben met een andere vrouw. Het ongeluk is gebeurd op een stille plek, waar het vaarwater niet meer dan 1.25 M. diep is. Ongelukkige duik- s p r 0 n g. In den D'ommel onder Gestel waren Zaterdagavond enkele jongens gaan zwemmen, waarbij de ongehuwde P. eensklaps zoo ongelukkig van den kant dook, dat bij met 'bet hoofd in het zand van den rivierbodem bleef steken. Zijn kameraden merkten het gelukkig en haal den hem op bet droge. Evenwel bleek, dat hij1 er zeer ernstig aan toe was, zoo dat ijlings een dokter werd gehaald. D'eze constateerde, dat de jongeman zijn hals gebroken had en liet hem per ziekenauto naar het ziekenhuis brengen. Daar is de jongen overleden. Buiten verantwoordelijkheid der Rpriaetie ORGANISATIE DER GROND EIGENAREN. Het zal stellig de aandacht hebben ge trokken, dat bij' de onderhandelingen over de O'prichting van een pachtbureau voor Zeeland, niet alleen de organisaties welke het landbouwbedrijf vertegenwoordigen, betrokken zijn, maar ook, en zulks over eenkomstig den wensch der regeering, de georganiseerde grondeigenaren, voor Zee land en andere gewesten vertegenwoor digd door de algemeene organisatie, de vereeniging „Het Grondbezit". Deze vereeniging is vrij oud, daar zij in 1911 is opgericht. In haar bestuur hebben vooraanstaande personen op het gebied van den landelijken eigendom zit ting. De bestuursleden zijn zooveel moge lijk in verschillende gewesten woonachtig, of vertegenwoordigen in het bestuur be paalde categorieën van belanghebbenden, zoo bijvoorbeeld de Federatie van Diaco nieën in de Ned. Herv. Kerk, het Kroon domein, de 'Rentmeesterskamer e.d.. Zee land wordt in het bestuur vertegenwoor digd door den heer Joh. Pilaar te Goes Het verschijnsel, dat deze vereeniging, samen met enkele meer provinciale of specifiek confessioneele organisaties een niet onbelangrijke rol gaat spelen naast de landbouworganisaties, is een korte be schouwing alleszins waard. Deze ontwik keling is namelijk een logisch gevolg van de structuurveranderingen, die in, onze huidige maatschappij plaats vinden en die noodig maken, dat elke maatschappe lijke groep haar eigen zakelijke vertegen woordiging heeft. Hoe zuiverder die ver tegenwoordiging is, hoe beter, en daarom wordt als overal elders in onze steeds ge compliceerder wordende samenleving een toenemende specialisatie noodig. Tn de dagen, dat de maatschappijen van land- bo'irw en later de confessioneele land bouworganisaties opkwamen, waren deze z,eer wel in staat ook de belangen van den landelijken eigendom te behartigen en zij deden dat ook. Later hebben z,ij bij steeds toenemende werkzaamheid, zich meer moeten beperken tot het landbouw bedrijf zelf. En de belangen van dat be drijf zullen zij kunnen blijven behartigen, hoe ook de eigendomsverhoudingen op het land zouden veranderen en zelfs al zou de particuliere grondeigendom op houden te bestaan. Bovendien zullen de landbouworganisaties den eigendom slechts uit één gezichtshoek mogen en kunnen bezien, namelijk uit dien van het bedrijf alleen. Zouden zij zich op een an der standpunt stellen en bijvoorbeeld uit sluitend de belangen van den grond- eigenaar gaan behartigen, dan kan dit tot controversen in eigen boezem aan leiding geven, die beter vermeden kunnen worden. Maakt dit het behartigen van de specifieke eigenaarsbelangen door de landbouworganisaties reeds niet wen- schelijk, daarenboven vereischt de behar tiging van die belangen tegenover andere klemmend gestelde eisohen, als die van het verkeer, volkshuisvesting, natuurbe scherming, enz., en tegenover politieke wenschen, een zeer speciale outillage en 'krachtige organisatie, willen eerstge noemde niet in het gedrang komen. Van de landbouworganisaties kan niet worden verlangd, dat zij naast hare toch al zoo uitgebreide en nog steeds wassende taak ook deze ter hand zal nemen. Behalve de algemeene belangen van den grondeigendom vallen er nog afzon derlijke belangen van een bepaalde cate gorie van grondeigenaren te behartigen, namelijk die van de verpachters. Onder deze categorie kan iedere grondeigenaar, ook die zijn grond zelf gebruikt, komen te vallen, zoodra het hem onmogelijk wordt zelf het bedrijf te voeren. Daarom is de pacht zoo'n belangrijk onderdeel van de bemoeiingen van een eigenaren-organi satie. De behoefte aan afzonderlijke organi- satie van den grondeigendom, in 1911 door nog slechts enkelen met vooruitzien- den blik geconstateerd, is in den loop der jaren geworden tot een maatschappelijke noodzakelijkheid, zoodat elke groep, die haar belangen niet kan doen medewegen, .mieer en meer zelve zal worden gewo gen. en te licht bevonden. Zoo gezien is de opkomst van den georganiseerden grondeigendom een teeken des tijids. Moet men zich daarover verheugen? Zou slechts het doel zijn met alle mid delen het botte eigenbelang te verdedigen en met egoïstische 'kortzichtigheid te trachten de wijizers van het maatschappe lijke uurwerk terug te zetten, het ware zeker geen winst. Maar zoo de particuliere grondeigendom in het diepe besef van zijn sociale taak, door middel van organi satie krachtig medewerkt om dien eigen dom zoodanig te ontwikkelen, dat hij zijm maatschappelijk en economisch nut ten voile bewijst, dan is dat eenerzijds de beste verdediging, welke hij vinden kan en anderzijds een algemeen belang van de eerste grootte. Dat de organisatie, welke door een advertentie in dit blad de aan dacht op zich vestigt, de laatstbedoelde opvatting huldigt, is aan geen twijfel on derhevig. Bovendien is deze organisatie de eenige, der eigenarenorganisaties, die een rol zal spelen in het Zeeuwsche Pachtbureau, als uiteindelijk oprichting van dat bureau tot stand zal komen. Eén sigaretteneindje één enkele lucifer is im mers al méér dan genoeg om een heel bosch in vlammen te doen Woensdag 14 Juni 1939. HILVERSUM I. 1875 en 415,5 M. NCRV-Uitz. 6,30'7,00 Onderwijsf. voor de Scheepv. 8,00 Schriftl. en medit. 8,15 Ber., gram. 9,309,45 Gelukw. 10,30 Morgend. 11,00 Gram. 11,15 Zang met piano en gram 12,00 Ber. 12,15 Gram. 12,30 D'e Postil lons en gram. 2,00 Gram. 2,40 Het Hol- landsch Kamermuziekensemble en gram 4,00' Gram. 4,45 Felicit. 5,00 Voor de jeugd. 5,45 Gram. 6,10 Causerie „Filmt U nog niet?" 6,25 Gram., ber. 6,30 Taal les en causerie over het Binnenaanv.- regiement. 7,00 Ber. 7,15 Causerie „De .actie van de G. B. T. B. in Groningen". 7,35'7,55 Gram. 8,00 Ber. ANP., herh SOS-ber. Het avondprogr. zal worden on derbroken voor verkiezingsuitslagen. 8,15 Causerie „Een kerk vol tegenstrijdigheden in Indië". 8,35 Stafmuziek van het 5e R.I. 10,00 Ber. ANP., act. halfuur. 10,30 Ver volg concert. 10,45 Gymnastiek. 11,00 Gram. Ga. 11,5012,00 Schriftl. HILVERSUM II. 301,5 M. 8,00 VARA. 10,00 VPRO. 10,20 VARA. 6.30 RVU. 7,00 VARA. 7,30 VPRO. 8,00—12,00 VARA. 8,00 Gram. Ca. 816 Ber. 9,30 Causerie „Onze keuken". 10.00 Morgenw. 10.20 Voor arb. in de Continubedr. 12.00 Gram Om 12,15 Ber. 12,30 Fsmeralda. 1,00 1,45 Orgel en zang. 2.00 Voor de vrouw. 300 Voor de kinderen. 5,30 VARA-ork, 6,28 Ber. 6,30 Lezing Leven en dood van uit godsd. standpunt belicht". 7,00 VARA- kalender. 7,05 Felicitaties. 7,10 Vocaal concert. 7,30 Muziek. 7,35 Cursus „Jeugd 1939". 7,50 Muziek. 7.558.00 Toespraak ,„Tot de V. G. J. B.a Herh. SOS-berichten. 8,07 Ber. ANP., VARA-Varia. 8,17 De VARA-Zomerprijsvraag. 8,20 Gram. 9,00 Guaserie „Handschriftkunde". 9,20 VARA-orkest. 1000 Ber. ANP. 10,10 Es meralda en soliste. 10,45 Orgel. 11,15 12,00 Gram. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. D'e weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur te Vlissingen: weer: regenbuien: wind: matig N.-N.W.; temperatuur 11; minimum hedennacht 8; neerslag afgeloo- pen etmaal 1. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur; Voor het geheele land: wisselende be wolking, enkele plaatselijke regenbuien, koude nacht, iets warmer overdag, ma tige tot zwakke N.W. tot Z.W. wind. Stand van hedenmiddag 3 u.: Stand van gistermiddag 3 u.; 761. Licht op voor fietsers Woensdag 9 u. 47 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 6