MIDDENSTANDSBELANGEN Leestafel. Radioprogramma. De conclusie van Dr. Tobi. Tijdelijke bescherming van het kleinbedrijf. Ontevreden kruideniers. Vrees voor een stroom van filiaal- en groot-winkeibedrijven. De zwerftochten van Kees. Wij hebben beloofd nog terug te zullen komen op de conclusie waartoe Dr Tobi is gekomen bij de bespreking van de vraag of wettelijke bescherming van het Klein bedrijf in den detailhandel noodzake lijk is. Het antwoord luidt zonder meer beves tigend. Erkend wordt, dat de middenstand de eigen positie behoort te verstevigen. Allerlei pogingen in die richting wor den dan ook reeds in verschillende bran ches gedaan. „Maar", aldus Dr Tobi, „om nu, juist in dezen overgangstijd, het verzwakte en on dermijnde middenstandsbedrijf niet nog verder te laten weg dringen is het eenige middel een tijdelijke bescherming te gen de groot-ondernemingen in den de tailhandel, naast een absoluut verbod van enkele inderdaad d e - loyaleconcurrentie-metho- d o n". De schrijver wijst er in verband hier mede op, dat de Regeering krachtiger be hoort op te treden. Er is in middenstandskringen veel on tevredenheid. En naar hij meent niet ge heel ten onrechte. D'e veel gehoorde critiek wordt aldus weergegeven: „De overheid, zoo hoort men vaak in middenstandskringen betoogen, heeft bij alle voorkomende gelegenheden den mond overvloeiende van liefde voor den mid denstand, dien voor onze samenleving zoo onmisbaren stand. En wanneer men den middenstand noodig heeft, zooals in tij den van gevaar voor prijsopdrijving e.d. dan weet de overheid ons zeer wel te vinden. Maar wanneer wij nu eens aankloppen om daadwerkelijken steun in onzen strijd tegen het grootbedrijf, in dien strijd, waarin wij dreigen te bezwijken, dan is diezelfde overheid niet thuis...." Deze oritiek, symptoom van de groote verbittering die er in middenstandskrin gen heerscht, neemt Dr Tobi niet in alles voor zijn rekening. Wel is ze naar zijn meening eeniger- mate verklaarbaar en een zekere kern van waarheid daarin acht hij zeer Z6ker aanwezig. „Wanneer men toch inderdaad den middenstand voor staat en maatschappij van zoo overwegend belang acht, als bij vele gelegenheden tot uiting komt; wan neer men de sociale waarde van dien middenstand inderdaad hoog aanslaat dan heeft die middenstandsbond op sociale gronden toch inderdaad aan spraak op bescherming en dan in de con sequentie, dat die ook wordt verleend." Er is hier naar de schrijver meent een aanwijsbaar tekort. Een vergelijking met andere volksgroe pen valt in het nadeel van den midden stand uit. „Wat de overheid in de laatste decen nia voor de a r b e i d e r s heeft gedaan is overbekend. Wat voor de landbou wers gedaan wordt gevoelen wij dage lijks in onze beurs. (D'e schrijver doelt hier blijkbaar op het duurder worden van sommige artikelen. Maar men zou het ook zóó kunnen nemen, dat de middenstan ders van den landbouwsteun dagelijks profiteeren.) Ook de industrie wordt door allerlei overheidsmaatregelen ge holpen. Daarnaast steekt datgene, wat voor den middenstand geschiedde Ook in dit verband hiermede wordt de roep van den middenstand om wetteiijke bescherming verklaarbaar geacht. Dr Tobi komt dan tot de slotsom, dal de vraag „wettelijke bescherming?" iu be vestigenden zin moet worden beantwoord Althans voorloopig. Om de weerkracht van den midden stand te versterken. „Later, wanneer de Vestigingswet Kleinbedrijf voldoende tijd heeft gehad om door te werken in het middenstands leven, wanneer deze wet tijd heeft gehad om een krachtigen middenstand, degelijk en welonderlegd als vanouds te helpen opbouwen dan kan het grootbedrijf in de distributie ook weer worden vrijgela ten. Dan zullen twee min of meer gelijk waardige tegenstanders elkander op faire wijze kunnen bekampen. Ongelijkheid zal er dan ook nog zijn, maar het beeld van een middenstand, die innerlijk verzwakt en wanhopig strijdende op twee fronten, door een veel sterkeren tegenstander steeds verder in een hoek wordt gedrukt, zal er dan niet meer zijn." Wij hopen, dat dit waarlijk klemmende betoog van Dr Tobi, ook in de kringen van Regeering en Volksvertegenwoordi ging, de aandacht zal ontvangen die het verdient, en dat met de toegezegde over wegingen, de noodige spoed zal wor den betracht. Zooals werd gemeld, zijn dezer dagen uitgegeven de staatsbladen welke de alge- meene maatregelen van bestuur bevatten, waarbij vestigingseischen worden vastge steld respectievelijk voor het automobiel en garagebedrijf, het kruideniersbedrijf en het bloemenverkoopersbedrjjf. Van 7 Juni 1939 af zal het dus slechts toegestaan zijn in bovengenoemde be drijfstakken een inrichting, waarin zoo danig bedrijf wordt uitgeoefend, te vesti gen na een daartoe van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, binnen wel ker gebied de inrichting zal worden ge vestigd, verkregen vergunning. Een zoo danige vergunning is eveneens noodig in geval van uitbreiding van het in een in richting uitgeoefende bedrijf met even- genoemde bedrijfstak(ken), zoomede in geval van voortzetting van het bedrijf in een inrichting, waarin evengenoemde be drijfstak (ken) wordt of worden uitge oefend ingeval van wijziging in de per sonen van ondernemers of beheerders. In verband hiermede heeft het hoofd bestuur van den Landelijken Bond van Kruideniers een telegram gezonden aan den minister van Economische Zaken, waarin wordt gezegd, dat het departe ment in de twaalf maanden, dat de sper tijd in het kruideniersvak heeft ge duurd, geen enkele oplos sing heeft gevonden om paal en perk te stellen aan de ongebreidelde uit breiding van filiaal'- en groote winkelbedrijven, hetgeen zeer noodig is. Het hoofdbestuur sluit zich aan bij1 het tot den minister door den R.K. Kruide niers Bond en den R.K. Middenstands Bond gericht telegrafisch verzoek en ver wacht thans van den ininister onver wijlde maatregelen, om, in af wachting van een wettelijke regeling, te verhinderen, dat na 7 Juni een stroom van nieuwe vestigingen van filiaal- en groote winkelbedrijven losbreekt, waar door wederom voor tal van nijvere mid denstanders de weg naar de stempello kalen zal worden geopend. werd het tempo, waarin de werkzaamhe den uitgevoerd werden, nog aanzienlijk verhoogd. In Silezië en Pommeren liggen reeds op het oogenblik sterke vestingen, die met de rivier de Oder en de vele Pommersche meren een goede verdedi- gingswal vormen. Thans echter gaat men er toe over, deze versterkingen in het oos ten tot eenzelfde onoverwinnelijk bolwerk te maken, als in het westen geschied is. Tienduizenden soldaten, arbeiders en mannen van den arbeidsdienst werken hier in dag- en nachtploegen, om in korten tijd een der meest gigantische ver dedigingswerken der wereld te scheppen. Vesting Oost-Pruisen. Een hoofdstuk op zichzelf is de ver sterking van Oost-Pruisen, dat tot een enkele vesting is gemaakt. Het ia natuurlijk, dat in het systeem der Oostpruisische landversterking de hoofdstad Koningsbergen een bijzondere rol speelt. Zij is in verbinding met haar zeehaven Pillau de toegangspoort der provincie. Als verkeersknooppunt en als zetel van belangrijke wapen- en levtns- middelenfabrieken bezit zij een groote be- teekenis. Men moet er daarbij rekening mede houden, dat de Duitschers getracht hebben, aan deze geheel van het rijk af gescheiden provincie een zoo groot moge lijke mate van autarchie te geven, wat des te gemakkelijker ging, wijl Oost-Pruisen een rijk graanland is. Koningsbergen is de sterke kern van Oost-Pruisen en vol gens de woorden van den Duitse/hen veld maarschalk Von Moltke de stad, die in alle wisselvalligheden van den oorlog de provincie met het rijk verbindt. De rol, die deze vesting in den wereldoorlog speel de is bekend; zdj gaf Hindenburg gelegen heid zijn veraietigingsveldtoöht tegen het Russische leger van Rennenkampf voor te bereiden. Maar dergelijke oude vestingwerken heb- Verdulstering te Heerlen. De gemeentepolitie van Heerlen heeft aangehouden den 39-jarigen vertegenwoor diger M. B. en den 24-jarigen hulpboekhouder A. B., beiden in dienst der firma A. T., distilleerderij in Heerlen. Vast staat, dat in het eer ste kwartaal van dit jaar een bedrag van ruim f2600 is verdwenen. De eigenlijke schuldige is de reiziger M. B., die den hulpboekhouder er toe bracht, de verduisteringen, welke hij pleegde, administratief te be mantelen. Daarbij profiteer de hij van de ziekte van den patroon om grootere be dragen te verduisteren, waar voor de hulpboekhouder dan dubbele wissels schreef of veranderingen in de boeken aanbracht. De hulpboekhouder heeft nooit een cent van deze frau des geprofiteerd; hij is er al leen de dupe van geworden. 211. Ze hadden schipbreuk geleden. Daar lagen ze in de zee. Rondom hen dreven allerlei stukken wrakbout. Het schip scheen vergaan te zijn. Gelukkig konden ze een balk vastgrijpen, en zoo elkander steunend en moed insprekend, dreven ze op de golven, die weer kalmer geworden waren nu de storm was gaan liggen. Ze konden Leiden goed zwemmen en het was ook een geluk, dat ze in elkanders nabijheid waren terechtgeko men. Zoo dreven ze rond. Urenlang. Ze ge raakten echter steeds meer uitgeput en voor al Kees had erg van vermoeidheid te lijden. 212. Doch redding was nabij. Eensklaps zagen ze een strook land voor zich opdoe men en de strooming voerde hen mee in de goede richting. Opeens voelden ze den grond en krabbelden verder. Ze waren gered. ben in den modernen oorlog weinig waar de meer. De nieuwe, enorme verdedigings werken van Koningsbergen en Pillau staan bekend onder den naam „Heilsberg stelling". Terwijl in de haven Pillau ver dragend geschut staat opgesteld, heeft de ze stelling in het binnenland een breedte van 200 km. Tusscthen de wouden en meren liggen hier ontelbare verdedigingswerken, die van alle snufjes der moderne tech niek voorzien zijn. Voortreffelijke, dikwijls onderaardsche verbindingen in de ver sterkte ruimte maken een snel verzame len van krachten mogelijk. Dit biedt gele genheid tot het plotseling 'Overgaan tot een tegenaanval op een bepaalde plaats. Het „'bliksemende zwaard der vergelding" noemen de Duitschers dat. Sterke buitenforten. Vormt Koningsbergen de citadel van de vesting Oost-Pruisen, de meer naar voren geschoven stellingen zijn om zoo te zeg gen de buitenforten. De belangrijkste en sterkste is de vesting Eötzen. Haar taak is als bij welhaast geen andere vesting door de gesteldheid van het landschap voorgeschreven. De ontelbare meren, die hier liggen, vormen voor vijandelijke strijd krachten die van het Oosten en Zuidpn zouden binnenvallen, een bijna volkomen scheiding, die het samenwerken van een heden, die dit gebied willen omsingelen, buitengewoon bemoeilijkt. Naast' de versperrende taak van de ver sterkingen van I.ötzen moeten zij in de tweede plaats de overgangen tussohen de meren voor de eigen strijdkrachten open houden. In 1914 is de vesting daarin slechts ten deels geslaagd. Thans echter is alles anders: Vèr naar1 voren gescho ven versterkingen sluiten een uitgebreid gebied in, welks zeer lange flanken een sterke bedreiging vormen voor eiken te genstander, die zou trachten langs de vesting op te rukken. Alles en alle® bij elkaar zijn de- Duit schers er op het oogenblik van overtuigd dat de „vesting Oost-Pruisen" een naar voren geschoven, maar geenszins een ver loren post van Duitschland is. (Auteursrecht V. P. P.) (Nadruk verboden.) zonde en in verband daarmee over de openbaring aan Israël gegeven De Volheid dos Tijds, door Dr H. F. Kohlbrugge. Drie preeken over Lukas 2 110. J. P. van den Tol Jr, Oud-Beyerland. 1938. Kohlbrugge is als prediker een belang rijke verschijning geweest, die nog blijft spreken. De kracht van zijn prediking komt in deze preeken overtuigend uit. Het gaat om de tegenstelling zonde en genade en om de allesbeslissende betee- kenis van Christus. En de eigen wijze van zeggen is daarbij zoo profetisch, dat het ook in een ietwat verouderde taal vaak nog heel rechtstreeks toespreekt. Oefeirvinoenv van Petrus Immens. J. P. van den Tol Jz., Oud-Bey erland. 1938. Dit boekje bestaat uit een drietal oefe ningen over het verbond der genade, in 1720 uitgegeven door een toenmaligen predikant in Middelburg. D,s Hennephof te Scheveningen heeft deze verhandelingen tot preeken omge werkt door ze van een tekst te voorzien. Aangezien een prediking nog iets an ders is dan een verhandeling houden, kunnen we deze „omwerking" allerminst toejuichen. Dc „Werkers der ongerechtig heid" in de individueele Psalmen door Dr N. H. Ridderbos. J. H. Kok, N. V., Kampen. 1939. Dit werk van bijna 400 blz. diende den schrijver tot verkrijging van den graad van doctor in de theologie. Het behandelt de vraag wie bedoeld worden onder de werkers der ongerech tigheid, zooals ze in de Psalmen geregeld voorkomen. Bestreden wordt de opvatting alsof we onder hen toovenaars en demonen hebben te verstaan. Interessante stof, vooral voor mannen van het vak van belang. De schrijver beeft zijn boek streng lo gisch opgebouwd. Objectief geeft hij het bestreden standpunt weer en goed gedocu menteerd wijst hiji het af. De niet-theologisch geschoolde zal met belangstelling kennis kunnen nemen van wat hier o.a. gezegd wordit over ziekte en Als we jam gaan koken. Daar de tijd van jamkoken nadert, ge ven wij hier wat algemeene wenken, die moeten worden gevolgd bij het bereiden van, jam en marmelade. Ie. Gebruik alleen versche en rijpe vruchten, die bovendien gaaf moeten zijn. 2e. Wasch ze goed af; schil en ontpit al wat noodig is. 3e. Weeg de vruchten nauwkeurig, zet ze op in een wijde, gave pan met niet al te dunnen bodem en doe een dun laagje water in de pan om aanbranden te voorkomen. 4e. Laat de vruchten tot moes koken, laat ze inkoken tot op 2/3. 5e. Voeg van het oorspronkelijke gewicht der vruchten aan suiker toe, dus op 1 kg. schoongemaakte rauwe vruch ten 650 gr. suiker. 6e. Laat de vruchten, herhaaldelijk roe rende, zachtjes koken tot geleidikte, d. w.z., tot een druppel vocht, die ge op een bord laat vallen, niet meer uitloopt. 7e. Schuim de jam af, doe ze over in goed schoongemaakte potjes of fles- schen en laat ze afkoelen. 8e. Strooi, na voldoende afkoeling, een laagje suiker op de jam, sluit dan de potjes met schroefdeksel of perkament papier. 9e. Bewaar jam op een koele, en voor al droge plek, kijk ze af en toe na en verwijder een schimmellaagje, dat zich mocht vertoonen, onmiddellijk, om de jam daarna opnieuw met suiker te be strooien. 10e. Mocht de jam te dun zijn, kook ze dan nog eens, steeds roerende, tot d'e vereischte dikte. Te dunne jam beschimmelt of gaat gistenI (Alg. Han'd.bl.) Enkele recepten. Gemengde sla (4 pers.). Resten koude gekookte groenten, zooals wortel tjes, slaboonen, bieten enz., 4 a 6 koude gekookte aardappelen, 2 eetlepels slaolie, Ï1/2 eetlepel azijn, 2 theelepels Maggi's Aroma, wat fijngehakte peterselie, zout en peper. Snijd de koude gekookte aardappelen in plakjes, hak de gewasschen peter selieblaadjes fijn. Meng dan alles met olie, azijn, de gekookte groenten, Maggi's Aroma, zout en peper voorzichtig door een. Italiaansche sla (4 pers.). Res ten gekookt- of gebraden vleesch, eenige eetlepels in water gekookte rijst of ma caroni, eenige ingemaakte uien en augurkjes, een paar plakken rauwe- of gekookte ham, 2 theelepels Maggi's Aro ma, 1 eetlepel mayonnaise of 2 eetlepels slaolie en I1/2 eetlepel azijn. Hak vleesch, ham, uien en augurk jes fijn. Roer er voorzichtig de rijst of de macaroni door met de mayonnaise en de Maggi's Aroma en misschien een beetje zout en peper. Leg deze sla op een schaal en leg er een rand kropsla omheen, deze ontvangt een beetje zout, een paar druppels Maggi's Aroma en daar overheen een laagje mayonnaise. V i s c h s 1 a (4 pers.). Resten gekookte visch (plm. V2 pond), 1 krop sla, wat ge kookte worteltjes, I eetlepel mayonnaisa of 2 eetlepels olie en 11/2 .eetlepel azijn, 2 theelepels Maggi's Aroma, zout en peper. Maak de kropsla schoon en laat ze uit lekken. Snijd de gekookte visch en de worteltjes in stukjes, vermeng ze met de mayonnaise en de Maggi's Aroma, peper en misschien een beetje zout. Ba- dek een schaal met kropsla, besprenkel deze met wat Maggi's Aroma, een beetje zout en wat vlokjes mayonnaise en leg er de vischsla in het midden op. Koude rijstschotel. Hieronder laten we een reoept volgen, van een gerecht, dat naast de voedzaam heid van rijstebrij het roomige van een vanillevla bezit. Bijzonder smakelijk zal dit dessert zijn, als wij er vruchten bij geven; hiervoor kunnen wij zoowel ver sche vruchten als gedroogde, of wel vruchten uit blik gebruiken. Strikt noo dig is dit echter niet. Het recept, bere kend voor 4 personen, luidt: 1 ons rijst, V2 liter melk, stukje vanille, 30 gr. (3 afgestreken eetlepels) custard poeder, 60 gr. (4 afgestreken eetlepels), suiker, 1/2 liter melk. Kook de goed gewasschen rijst gaar in Vs liter melk met een stukje vanille (on geveer 1 uuij). Meng de suiker en de custardpoeder met eer. gedeelte van de andere S2 liter mel'k tot een glad papje. Breng de rest van de melk aan de kook en roer er het custardpapje door. Laat de vla roerende even doorkoken. Vermeng de gare rijst met de custard- vla en laat liet mengsel goed koud wor den. Presenteer den schotel, al of niet in. combinatie met vruchten, zoo 'koud mogelijk. Heerlijk voor warme dagen 1 Maandag 12 Juni 1939. HILVERSUM I. 1875 en 415,5 M. N'C- RV-uitzending. 8.00 Schriftl. en Medit. 8.15 Ber., gram. (9.309.45 Gelukw.) 10.30 Morgend. 11.00 Ghr. lectuur. 11.30 Gram. 12.00 Ber. 12.15 Quintolia en gram. 1.45 Gram. 2,15 Zang met piano en gram. 3.00 Causerie „Wat de pot schaft". 3,30 Gram. 3.45 Bij'bell. 4.45 Gram. 5.15 Kinderuur. 6.15 Gram. 6 30 Ber. Vragenuur (7.0017.15 Ber.) 7.45—7.55 Gram. 8.00 Ber. ANP., herh SOS-ber. 8.15 Jongedames-Zang club „Con Amore", H.E.M.O.-orkest en solist. 9.00 Causerie „Handel en wandel in den handel". 9.30 Cello met piano. 10.00 Ber. AN1P., act. halfuur. 1030 Gram. (10.45'11.00 Gymnastiekles), co. 11.50—12 00 Schriftl. HILVERSUM H. 301,5 M. Alg. Progr., verz. door de AVRO. 8.00 Gram. (Om 8.15 Ber.) 9.00 Om- roepork. en solist (opn.) 10.00 Morgenw. 10.15 Gew. muz. (gr.pl.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Zang en piano. 11.00 Voor de vrouw. 11.10 Het Sylvestretrio. 12.00 AVRO-Musette-ensemble (opn.) (ca. 1'2.15 Ber.) 12.30 AVR0 - Amu semen t sorlk est en solist. 1.15 Ensemble Jetty Cantor (2.00 2.15 Gram.) 3.00 Causerie „We ham steren niet genoeg". 3.30 Omroeporkest (ca. 3.45 Ber.). 4.30 Causerie „The mu sical corned" (met gram.) 5.30 Stafmu- ziek van het 6e Reg. Inf. en gram. 6.50 Reportage. 7.00 Piano. 7.30 Orgel. 7.45 Causerie „Het 65e lustrum van de Rijks universiteit te Groningen". 8.00 Ber. ANP. 8.15 Omroeporkest en solisten. 9.15 Causerie „Nederland in New-York". 9.40 Het Renova-septet. 10,25 AVRO-orkest en soliste. 11.00 Ber. ANP. Hierma Orgel. 11.3012.00 Ensemble Tom van der Stap.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 6