Het Rapport inzake Oss ver schenen. Binnenland. Uit de Provincie De Eerste Kamer over het verbod van pui-aanvoer. Mr GOSELING ALS GETUIGE GEDAGVAARD. Aangezien de minister van Justitie, Mr C. M. J. F. Goseling, heeft gewei gerd den naam en het adres op te geven van den rijksrechercheur, die de getuigen in de zaak tegen jhr E. L. M. T. J. von Bönninghausen, den ontslagen burge meester van Ootmarsum heeft gehoord, en het onderzoek in dezen in opdracht van den minister van Justitie is geschied, heeft de raadsman van jhr von Bönning hausen minister Goseling zelf doen dag vaarden om als getuige in deze zaak voor het ambtenarengerecht te verschijnen op Vrijdag 16 Juni a.s. Bovendien zijn tien andere personen namens klager als ge tuige gedagvaard, terwijl de minister van Binnenlandsche Zaken, de heer H. 'van Boeyen, is 'opgeroepen om ails partij' in deze zaak verklaringen af te leggen. VERPLICHTE WERKLOOSHEIDS VERZEKERING. Het rapport van den Hoogen Raad van Arbeid. Naar gemeld wordt, kan zeer binnen kort het rapport van den Hoogen Raad betreffende de verplichte werkloosheids verzekering worden verwacht. DE TARWEPRIJS VOOR DEN OOGST 1939. Blijft voorloopig onveranderd. De minister van oeconomische zaken heeft aan de centrale landbouworganisa ties geantwoord, dat er voor hem op het oogenblik geen aanleiding bestaat om tot een verhooging van den tarweprijs voor 1939 te besluiten. Hij stelt zich evenwel voor, nadat een oordeel kan worden ge veld over de resultaten van den oogst- 1939, te zullen nagaan of de gevolgen van de vorst van dien aard zijn, dat een algemeene kostpripwerhooging van de tarwe kan worden geconstateerd. Mocht deze van beteekenis zijn, dan wil hij na der overwegen, of tot eenige verhooging van den tarweprijs voor dit jaar zal kun nen worden besloten. DE VARKENSPRIJZEN. Hei standpunt van de regeering. De minister van oeconomische zaken heeft aan de centrale Landbouworgani saties op hun brief over het verloop van de varkensprijzen geantwoord, dat de om standigheden zich zoozeer gewijzigd heb ben, dat het mogelijk bleek op 11 April den verkoopprijs der baconvarkens te verhoogen. Met den aankoop van zware varkens is doorgegaan, alleen is de gele genheid tot verdere opgave na 25 Maart gesloten. D'e tot dien datum opgegeven varkens zullen nog worden afgenomen. De minister heeft het in hooge mate be treurd, dat de prijs der zware varkens in weerwil van de genomen maatregelen niet is gestegen. Toch kan op dit moment moeilijk voldaan worden aan het vei zoek om door te gaan met het afnemen van zware varkens, want in verband met het groote aantal varkens, 70 a 90 pet. meer dan normaal, dat de laatste weken van baconbereiding wordt afgenomen, zou bij een doorgaan met het afnemen van zware varkens gevreesd moeten worden voor een toekomstig ernstig tekort aan bacon varkens, hetgeen de minister niet ver antwoord acht. Mocht blijken, dat het prijsniveau bij voortduring onvoldoende blijft, hetgeen er op zou wijzen, dat bo venbedoelde vrees niet zou behoeven te bestaan, dan zal de minister ernstig over wegen, wat gedaan kan worden. De middengroep In het donker. Gisteravond vijf imdnuten over tien ging in heel de middengroep het electrisch licht uit door een storing in de centrale te Vlissingen Na ongeveer 20 minuten ging overal het licht weer aan. Vrijw. Landstorm-corps Motordienst. De navolgende korporaals van het Vrijw. Landstorm-corps Motordienst afd. Zeeland zijn bevorderd en aangesteld tot sergeant met ingang van 2 Juni 1939, M. D. G. P. Persijn, D. Faberij de Jonge, J. Droogers, W. van Strien, G. M. Broek stra, J. Vermue en B. Vermue. Watertoren! met ambtswoning. 'De gemeenteraad van Oostburg heeft aangenomen een voorstel van B. en W. om f 1000 bij te dragen in de kosten van opruiming van twee oude buizen met tim mermanswerkplaats aan de Breedestraat aan de grens van de gemeente Schoon- dijke, ten behoeve van de N. V. Water leiding Maatschappij „Zeeuwsoh Vlaan deren", die op de daar vrijgekomen grond waarbij nog een deel van een aangren zend perceel zal noodig zijn, een water toren met ambtswoning te stichten. „Vrederust". De 35ste Jaarvergadering van de Ver- eeniglng tot Christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland zal dit jaar gehouden werdon op Donderdag 6 Juli a.s., op de stichting „Vrederust" te Ber gen op Zoom. In den vooraf te houden bidstond zal voorgaan Ds M. Ros te Krabbendijke. Na afdoening der huishoudelijke zaken, zooals verslagen van secretaris en pen ningmeester en de verkiezing van be stuursleden zal dr P. J. Waardenburg te Arnhem een lezing houden over den erfelijken ondergrond van het mensche- lijk zieleleven. Als 'k in mijn tuinstoel zit en prettig hobbel dan, Geniet ik Ibis Shag en droom van Dobbelmannl ibisshag mgar h hw voorde pijp Dobbelmannlekker, man 1 Directe belastingen. Uitgesteld tot 1 Juli 1939 is de ver plaatsing van den rijksklerk der registra tie en domeinen, mej. G. W. Schout van Middelburg, directie, naar 's-Gra- venhage inspectie en registratie en domei nen. De ontvanger der directe belastingen S. J. Visser werd verplaatst van Oost burg naar Leeuwarden, inspectie di recte belastingen. MIDDELBURG. Luchtvaart Propagiandacomité Walcheren Gisteravond vergaderde hier het Lucht vaart Propaganda-Gomité Walcheren, on der leiding van den heer J. J. Andriessen uit Vlissingen. De heer G. A. Kruijder verklaarde zich bereid het penningmeesterschap op zich te nemen. Het moge bekend zijn, dat het comité als onderdeel van de Zeeuwsche Vereeni- ging voor de Luchtvaart, evenals derge lijke comité's te Goes en te Zierikzee tot doel heeft propaganda te maken voor het reizen met de K.L.M. Er waren brieven van de K.L.M.on derteekend door den heer v. d. Pauw, binnengekomen, waaruit blijkt, dat men daar verheugd is over de vorming van het Comité. Besloten werd van de op- riohting kennis te geven aan verschillen de instanties, als de Kamer van Koop handel, aan alle V.V.V.'s, aan bepaalde gemeentebesturen. Er zal worden nagegaan, waar de K. L.M. zelve reeds propaganda heeft ge maakt of waar zij dit nog denkt te doen en waar zij bot heeft gevangen. Men weet dan waar het coimité kan werken en dacht daarbij' o.a. aan het plegen van. overleg met de onderwijsautoriteiten om op de scholen ook propaganda te kunnen ma ken. Aan de hand van de brieven en een lijst van propagandamateriaal werd nog nagegaan welke artikelen, die grooten- deels in natura aanwezig waren, voorloo pig zouden worden besteld voor vervoeT met de K.L.M. Het zal mede van den fi- nancieelen steun van K.L.M. en andere instellingen afhangen wat meer kan wor den gedaan. Binnenkort zal het Comité weer bijeen komen. GOES. Viering Koninginnedag. Schoolwedstrijden. Het Bestuur van de Oranjevereeniging had gisteravond een bespreking met de heeren M. Haasdonk en H. van Benthem over op Koninginnedag te organiseeren schoolwedstrijden. De voorzitter, de heer Van Ballegoyen de Jong, zette uiteen, dat bedoeling was de kinderspelen ditmaal af te wisselen met schoolwedstrijden, voetbal, korfbal en mogelijk ook handhal. Met de school hoofden waren reeds voorloopige be sprekingen gevoerd. Besloten werd aan een commissie, bestaande uit de heeren M. Haasdonk, J. M. Meijler en A. J. G. Nordlohne, de verdere regeling op te dragen. Doodshoofden opgegraven. Bij het graafwerk voor de verbouwing van het Gasthuis aan de Kleine Kerk straat, tegenover de Lange Vorststraat, zijn gisteren vier doodshoofden en enkele deelen van geraamten gevonden. Zooals bekend, heeft hier vroeger een kapel gestaan, zoodat het niet onmoge lijk is, dat hier wel eens lijken zijn be graven. ZUID-BEVELAND Kapelle. De Tuin'bouwvereeniging Ka- pelle-Biezelinge kwam onder voorzitter schap van dhr G. van der Vliet in alge meene ledenvergadering bijeen. De voorzitter zegt, dat we weder onder bizondere omstandigheden samen komen. Het vorige jaar was het de nachtvorst, nu is het de vorst en de droogte die groote schade aanbrachten. 193'8 'bleek in viele opzichten niet slecht te zijn geweest. De aardbeien herstelden zich, maar nu is de hoop geringer. De late sooiten aardbeien (Jucunda) staan er al heel slecht voor. Het bestuur wees er op, dat het polder water veel aan den bodem onttrokken wordt en de waterstand! zeer laag is, het welk wel als ongewensoht beschouwd wordt, vooral nu met de groote droogte vele gewassen, vooral van 'het zachte fruit, veel water noodig 'hebben. Getracht zal worden in samenwerking met andere ver- VAN VERSCHILLENDE KANTEN ERNSTIGE BEZWAREN. Aan het voorloopig verslag der Eer ste Kamer over het ontwerp van wet tot goedkeuring van het te Londen g-sloten verdrag nopens het vaststellen van een maaswijdte van vischnetten en van mini mum-maten op sommige vischsoorten, is het volgende ontleend: Algemeen bleek men van oordeel, dat maatregelen dienen te worden genomen tegen overbevissching van de Noordzee. Tegen de voorgestelde voorziening wer den echter van verschillende zijden zeer ernstige bezwaren geuit. Verscheidene le den waren van de doelmatigheid dier re geling geenszins overtuigd. Zij meenden integendeel dat de met het wetsontwerp beoogde bescherming van den vischstand door het verbod van den aanvoer van puf niet zal worden bereikt. Het kwam hun voor, dat een beter re sultaat ware te bereiken ter beperking van de visscherij door, bijlvoorbeeld, ver mindering gedurende eenige jaren van de uitv&artvergunningen. Naar het oordeel van eenige andere le den zouden de twee volgende oplossingen de voorkeur verdienen: óf bepalen, dat van de aangevoerde visch slechts een deel ondermaatsche visch mag zijn, de opzet telijke pufvisscherij zou aldus onmogelijk worden gemaakt óf een gedeelte van de kustwateren als een soort reservaat aanwijlzen, in welk gebied de pufvissche rij wordt verboden. Voorts werd de vrees uitgesproken, dat het voorgestelde aanvoerverbod weinig be teekenis zal hebben, indien buitenland- sche schepen, welke mede ingericht zijh voor de vervaardiging van vischmeel, de Noordzee gaan bevisschen of Nederland- sche reederijen noodgedwongen schepen met soortgelijke installaties doen inrich ten. Verschillende leden meenden, dat Ne derland zich bij de onderhavige interna tionale regeling zal hebben aan te sluiten. Zij drongen er echter op aan, dat de overheid de moreele verplichting zal er kennen hun., die onmiddellijk nadeel van deze voorziening zullen ondervinden, den grootst mogelijken steun te bieden. eenigingen bet polderbestuur hierop Ie wijizen. Bespreking volgde over verkoop aard beien en frambozen. Het bestuur advi seerde, nu de toestand zoo kritiek is en wanneer er geen regen komt binnen en kele dagen, een afwachtende houding aan te nemen miet den verkoop van aardbeien. Er kan zooals gewoon 'bij het vat verkocht worden, maar de oogst zal wel gering zijn. Geen enkel lid durfde het aan om nu voor vatveiling (voorkoop) op te geven. Besloten werd ook met den verkoop van frambozen een afwachtende houding aan te nemen. Deze staan er tot op heden be ter voor, sommige peroeelen beloven heel veel. Wat den verkoop van boonen (veilen op contract) betreft, verschillende leden waren voor contract-verkoop, indien de prijs eenigszins aannemelijk is. Een drukke bespreking volgde over de konijnenplaag, welke steeds uitbreidt. Opgave kan geschieden (tegen een be drag van 50 cent per gemiet), 'teneinde personen aan te stellen om tegen vergoe ding te trachten deze schadelijke dieren uit te roeien. Nadat een drukke bespreking was ge voerd over den aankoop van stamboonen, volgde sluiting. Rilland-Bath. Auto in de sloot. Gisternamiddag reed bij het klooster al hier een personenauto van den heer de Dreu uit Goes in de diepe sloot aan den tweeden weg. De bestuurder, welke leer de chauffeuren, maakte een verkeerde manoeuvre. De inzittenden, de Gebrs T. uit Krabbendijke, kwamen met den schrik vrij, doch de auto was zwaar beschadigd. De motor was o.a. geheel gebroken. De auto werd met een vrachtauto van den heer v. Koeveringe te Krabbendijke uit de sloot getrokken en weggesleept. Ellewoutsdijk. Gemeenteraad. Woensdagmiddag vergaderde de Raad. Afwezig de heer Goetheer. Kennis wordt genomen van een schrijven van Gedep. Staten, waarin wordt medegedeeld, dat krachtens artikel 16 aan de tertiaire we- genverordenin'g Zeeland, aan de gemeente een bijdrage zal worden verleend van f 5414.68 in de kosten van de straabver- nieuwing over 1937. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W., betreffende het toekennen van ex tra werklozensteun (z.gn. B-steun), het welk, evenals vorig jaar, wordt vastge steld op een bedrag van f75.14. Voorts wordt goedgekeurd de aanvulling van de politie-verordening met het 'verbod tot het houden van wilde dieren, wier aan wezigheid voor hun omgeving gevaar kunnen, opleveren. De regeling tot het vormen van een gemeenschappelijk lucht- beschermin'gsgebied Zuid- en Noord-Be veland wordt z.h.st. aangenomen. Over het voorstel van B. en W. tot het toetre den tot de gemeenschappelijke regeling tot centralisatie 'van het Bouw- en Wo ningtoezicht op 'Zuid-Beveland, staken de stemmen (voor de heeren Smal'legange, van de Velde en Zoeter, tegen de heeren van der Hage, de Dreu en Stouthamer), zoodat de beslissing wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Borssele. Gemeenteraad. Gis termiddag vergaderde de Raad. Van dhr Van 't Hoff, hoofd der O. L. school, was een verzoek gekomen om gebruik te mo- DE CONCLUSIES VAN DE KAMER COMMISSIE. DEN HAAG. De Kamercommissie in gesteld op 1 Februari .1. en bestaande uit de heeren Schouten, voorzitter, Ti- lanus, Drees, Wendelaar en Sweens, in wier handen de nota van Minister Go seling betreffende de zaak Oss was ge steld, heeft thans haar verslag aan de Tweede Kamer uitgebracht. De meerderheid stelt aan de Kamer voor: le. uit te spreken dat de feiten en om standigheden, welke den Minister van Justitie hebben geleid tot het nemen van den maatregel van 1 April 1938, ten aan zien van de Brigade Oss der Kon. Mare chaussee, dien maatregel niet rechtvaar digen, terwijl aan hetgeen nadien is ge bleken in elk geval geen motiveering voor dien maatregel kan worden ontleend: 2e. de nota van den Minister voor ken nisgeving aan te nemen. Een lid der commissie kan zich alleen met de 2e conclusie vereenigen. De commissie merkt op, dat in haar verslag niet alle détails van de zaak Oss zijn besproken en dat alleen aan de hoofdzaken en aan de belangrijkste onder- deelen voldoende aandacht is geschonken. De meerderheid betreurt het, dat de Minister heeft gemeend slechts zeer ten deele aan het verzoek tot overlegging van de stukken te kunnen voldoen en dat zij de concrete vragen, welker beantwoor ding wellicht omtrent enkele feiten na dere opheldering zou hebben kunnen geven, aan de door haar uitgenoodigde personen (uitgezonderd de gepensioneer de luit.-kolonel Boellaard) niet heeft kunnen stellen. Dit is uiteraard niet bevorderlijk ge weest aan het onderzoek en heeft de com missie voor moeilijkheden geplaatst bij de overweging van bepaalde feiten en Om standigheden en bij de vorming van baar oordeel daarover. Intusschen is zij niet de overtuiging toegedaan, dat deze bezwaren en moeilijk heden van dien aard zijn, dat zij tenge- DE LEVERING VAN HUISBRAND. Vrees voor schaarschte in den winter ongemotiveerd. Op de vragen van den heer Wijn koop in verband met een te verwachten achterstand in den aanvoer van huis brandkolen heeft de minister van econo mische zaken geantwoord, dat het 'hem niet gebleken is, dat de handel voor het nieuwe kolenjaar 1 April 1939 tot 1 April 1940 bij' de Limburgsche steenkolen mij nen in het algemeen belangrijk kleinere hoeveelheden zou kunnen betrekken dan in het vorig kalenderjaar. Wel 'bestaan er moeilijkheden ten aanzien van de leve ring van enkele soorten huisbrandkolen, omdat de vraag naar deze soorten in den laatsten tijd sterk is toegenomen, doch de levering van huisbrand als geheel geno men heeft, naar den minister is gebleken, tot nog toe een normaal verloop. Aangezien in het contingent 'voor Bel gische huisbrandkolen geen wijziging is gekomen, is het ook niet juist, dat aan de importeurs minder consenten zouden worden verstrekt dan vorig jaar om de zen tijd. Zulks blijkt overigens ook uit den invoer, die blijkens de handelsstatis tiek in de eerste 4 maanden van dit jaar circa 20 ipct. hooger was dan in het over eenkomstig tijdvak van 1938. Zooals de situatie zich t'hans laat aan zien, bestaat er voor den minister geen aanleiding om te vreezen, dat een even- tueele achterstand in den aanvoer van huisbrandkolen in het najaar van zoo- danigen omvang zal worden, dat een schaarschte in den winter daarvan het gevolg zou zijn. Gezien het bovenstaande acht de minis ter geen dringende noodzaak voor verrui ming van de invoermogelijkheid van huis brand uit België aanwezig. gen maken van een leegstaand school lokaal, waarin onderwijs kan worden ge geven door een kweekeling met akte. De voorzitter stelt den Raad voor dit in han den te stellen van B. en W. Dhr Bruinooge merkt op, dat het verzoek toch wel toe gestaan zal worden. Die voorzitter zegt, dat er waarschijnlijk wei geen bezwaar te gen zal zijn. Medegedeeld wordt, dat de minister van Sociale Zaken geen goedkeu ring 'kan hechten aan de in een vorige raadsvergadering gedane benoeming tot controleur der steunregeling. Benoemd is toen dhr J. de Kok. Bij «temming verwieven de 'heeren J. Paauwe 4 st., Imminok 2 st., Van Loon 1 st. Gekozen J. Paauwe. Aan de orde kwam de vaststelling van een gemeenschappelijke regeling met ove rige gemeenten op Zuid-Beveland betref fende bouw- en woningtoezicht. Dhr Dekker merkt op, dat de ge meenteopzichter voor die betrekkin? een salaris geniet van f 150 en voor bouw kundig opzichter f 100. Nu vond dhr Dek ker wat de werkzaamheden betrof het eene eigenlijk te weinig betaald tegen over het andere. Bij toetreding zou dan volge daarvan zich niet in staat moet ver klaren tot het uitspreken van een oordeel over het beleid van den Minister van Justitie. Deze meerderheid is van gevoelen, dat de door den Minister op 1 April ge troffen maatregel tenaanr zien van de brigade Oss niet noodzakelijk was en dat de Minister er niet in geslaagd is deze maatre gel op genoegzame wijze te motiveeren. Door de leden der brigade Oss zijn fouten begaan. Maar deze rechtvaardigen niet, dat men op haar of haar leiding van toepassing zou verklaren: „Zij is op hol geslagen". Wel konden deze fouten aanleiding ge ven tot het nemen of doen nemen van maatregelen waardoor herhaling daarvan kan worden voorkomen. De commissie betreurt het, dat het contact met het corpscommando veel te wenschen heeft overgelaten en dat is verzuimd de leden van de brigade in de gelegenheid te stellen zich te verant woorden. 1 |"j; |||4| Voor zoover aan den wachtmeester de Gier wel die gelegenheid is geboden is dat gedaan op een wijze welke niet be hoorlijk is. Zoowel de maatregelen als de uitvoe ring daarvan dragen het karakter van over haastin Een van de leden acht de door den Mi nister genomen maatregelen onder de toen bekende omstandigheden ten volle gerechtvaardigd. Ten slotte is de vraag gesteld of de ge schiedenis van de zaak-Oss met inbegrip van de tijdens het onderzoek opgedane ervaringen aanleiding geeft om uit te spreken, dat een nader onderzoek (en quête) noodig of wensohelijk is. Zij meent, dat een zoodanig onderzoek, gelet op den gang in den huidigen stand van zaken, niet noodzakelijk is, mede omdat het tekort aan gegevens, waar van is gebleken, niet van die beteeke nis is, dat •omtrent de hoofdzaak (het beleid van den Minister), thans van een uitspraak zou moeten worden afgezien. WORDEN DE KERSEN WEER DUUR? Onder buitengewoon groote belangstel ling uit den geheelen omtrek hebben Vrij dag te Tiel de eerste groote kersenverkoo- pingen plaats gehad. Uit de resultaten van deze verknopin gen, waarbij' de 'kersen uit de voornaam ste boomgaarden in Tiel, Drumpt, Eohteld Zoelen, Ommeren, Kerk-Avezaath en Zen- newijnen verkocht werden, valt op te ma ken, aldus de „N. R. Crt", dat de kersen dit jaar weer duur zullen worden, prac- tisch bijna even duur als bij een misoogst Want ondanks bet feit, dat er aanvanke lijk zeer veel kersen verwacht werden, hebben ze thans bij de verkoopingen reeds f 1 tot f 2 per bushel (10 kg) op het hout opgebracht. Zelfs als er spoedig een einde aan de huidige droogte komt, waardoor de ker sen bij' honderden van de boomen vallen en waardoor ze natuurlijk steeds duurder worden, zullen ze op grond van deze ver koopingen reeds op tenminste 2040 cent per kg komen voor ze in den handel zijn. En al de droogte nog lang aanhoudt, zul len deze prijzen natuurlijk nog verder stijgen. Komt er daarentegen spoedig regen, dan is het best mogelijk, dat de prijzen nog iets meevallen al zullen ze natuur lijk ook dan nog zeer hoog blijven want de koopers hebben vanzelfsprekend bij het koopen al wel op eenige verdere droog te gerekend. het bouwkundig opzichterschap wellicht vervallen. De voorzitter zou als zoo iets plaats had dhr Warren, die tevens com mandant van den luchtbeschermings dienst is daarvoor jaarlijks een gratifica tie willen toekennen van f 100. Dhr Nijsten vraagt of aan eventueels toetreding meerdere kosten zijn verbon den dan nu worden betaald. De voorzitter zegt, dat het bedrag ongeveer gelijk zal blijven, mogelijk iets meer. De voorzitter adviseert' den Raad tot de gemeenschap pelijke regeling toe te treden, daar Ged. Staten een ander besluit van den Raad wellicht niet goed zouden keuren. Dhr Dekker: Dan moeten ze dat maar doenl Dhr de Regt zou willen besluiten maar toe 'te treden, daar we anders wellicht er toch toe worden genoodzaakt. Bij stemming waren voor toetreding de heeren: De- Regt en Rottier; tegen de hee ren: Almekinder®, Overbeeke, Nijsten, Dekker en Bruinooge. Alzoo ver worpen. Verder komt ter tafel de verzekering van het personeel van de luchtbescher mingsdienst tegen ongevallen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2