LEERLING Timmerlieden IGIDS DE ZEEUW Is de Jeugdregistratie nood zakelijk met zilveren randen. Vervanging van grenswachters. enstbode tweede blad G "Pt De Financiën van Rijk en Gemeenten. te Jongen Uit de Provincie Verhuur woning. ZUID-BE VELAND WALCHEREN. FEUILLETON OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN in van dienstperso- eine advertentie in i 0.75, altijd doel- AGNY, Oostkapelle. f zoo spoedig moge- KE, Bakkerij, Vrou- agd DIENSTBODE oor winkel en huis dag en nacht. Brie- Z., Bureau „Vliss. *1. POLDERDIJK, Tim- v- en Sint-Jooslanu, k vraagt Mevrouw IAMMACHER, Mei- liddelburg, tegen 1 DAGMEISJE. Aan ds tusschen 7 en ST MEISJE, nnende werken en ind. Adres Mevrouw tidsingel 128, Mid- Mevr. VERHAGE, 240, Middelburg. Door [handelaren (orden tTENTIËN en (TEMENTEN lad aangenomen [ire personen- in de lucht |n Zeeuw on- ïze abonné's, tegen afgifte post, na in- irag in post- „Do Zeeuw". |n Bijkantoor vangen 1 ex. per post k 8 bijgesloten, nschelijk, eerst te oefte ook werkelijk Cel en of er dus Irxg kans op succes gedeelte betreft, -ecteur, de musicus ïrg, dat het te ge' kd verzorgd en tot »rkt zal zijn. |dere ouders voor en dergelijk koor Bestuur het zeer eze blijken van iu- het zenden van op andere wijze _i bij een der on- |en. Ook is het be- de noodige inliw> i over de contn- iqgelijk zal worden enz. [.r van „Soli D,e0 )RNEE, voorzitter. 3E, secretaris. VAN VRIJDAG 9 JUNI 1939, Nr 211. Een merkwaardig resultaat. In Gouda werd, aldus bericht de „N e- derlandsche Werkgever" door verschillende fabrikanten geklaagd over gebrek aan jeugdige arbeidskrach ten. Zelfs exportorders moesten afgezegd worden, omdat men niet kon voorzien in de behoefte aan jeugdig personeel. Op 6 April is een bespreking te Gouda gehouden, waaraan deelnamen een aan tal directeuren van de grootste onderne mingen ter plaatse, de directeur van de Arbeidsbeurs en een vertegenwoordigeï van het Departement van Sociale Zaken „Uitvoerig werd de toestand onder oogen gezien. De directeur van de Ar beidsbeurs stemde volmondig toe, dat hij geen kans zag door zijn bemiddeling vrou welijke arbeidskrachten te werk te stellen, terwijl er slechts 7 werklooze jongens bij de Arbeidsbeurs stonden ingeschreven Hoewel de hier te verrichten werkzaam heden zich bij uitstek leenen voor de vaardige vrouwenhand, waren de fabri kanten zeer gaarne bereid tot het nemen van een proef met jonge mannelijke ar beidskrachten, en zoo rees het plan ge bruik te maken van de Jeugdregistratie, die ook in de gemeente Gouda werd bijge houden. Onmiddellijke informatie bij dit orgaan, waar wekelijks de mutaties wor den geregistreerd, wees uit, dat in Gouda '124 jongens werkloos zouden zijn. Het slot van de bijeenkomst leidde er toe, dat door de vertegenwoordiger van het De partement van Sociale Zaken en den di recteur van de arbeidsbeurs pogingen zouden worden gedaan om deze 124 jon gens of en deel daarvan aan het werk te zetten, waarvoor gelegenheid bestond. De resultaten van dezen arbeid laten wij hieronder volgen. Van de 7 bij de Arbeidsbeurs inge schreven mannelijke arbeidskrachten ble ken er 3 reeds werk te hebben, die echter hadden verzuimd hiervan mededeeling te doen. Daarna werd het contingent van 124 jongens, ingeschreven bij de Jeugdre gistratie, aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Al aanstonds werd gecon stateerd, dat er van de 124 jongens 56 moesten worden afgesohreven, omdat zij bleken werk te hebben. Deze jongens had den verzuimd het arbeidsboekje bij de Jeugdregistratie in te leveren, zoodat bijna de helft ten onrech te als werkloos gesignaleerd stond. Van de overblijvende 68 waren er 58 niet bereid den aangeboden arbeid te aanvaarden. D'i verse gronden werden hiervoor aan gevoerd, o.a., dat men liever in het eigen vak tewerk gesteld wilde worden, dat meD er niet voor voelde op een fabriek ar beid te verrichten, enz. enz. Slechts 10 bleken bereid den aangeboden arbeid te aanvaarden. Hiervan waren er 6, die de Arbeidsbeurs niet meende te mogen aanbevelen, op grond van achterlijkheid, mentaliteit, enz. Een tweede oproep aan de bij de Jeugd registratie overgeblevenen bracht aan het licht, dat 30 in het geheel niet meer ten tooneele verschenen. Het eindresultaat is, dat slechts 4 jongens, zegge vier van de 124 bij de Jeugdregistratie ingeschreven werklooze f jeugdige arbeidskrachten bereid en ge- j schikt waren om geplaatst te worden!! „Patrimonium" merkt hierbij op: Wij kunnen en mogen niet zeggen: zooals het in Gouda is, zoo is het overal Stellig zijn er nog een aantal steden en dorpen, waarin de jeugdwerkloosheid nog vrij omvangrijk is, al neemt zij ook regelmatig af. Toch dringt zich de vraag op: heeft de Jeugdregistratie nog zooveel nut, dat er 150 nieuwe ambtelijke bureaux moeten komen? Is het verantwoord, dat per jaar 10 millioen zal worden besteed voor de uit voering der grootsche plannen van den Socialen Jeugddienst? Kan een dergelijk bedrag, althans \oor een belangrijk deel, niet méér produc tief worden besteed? De werkloosheid onder de ouderen is h e t groote euvel. De beschikbare middelen zijn nu eenmaal beperkt, tenzij men meent dat met tekor ten en schuldmaken de crisis valt op te lossen. Daarom moeten beschikbare gel den zoo efficiënt mogelijk tot bestrijding van de werkloosheid worden aangewend. Dat geschiedt bij de plannen van Minister Romme niet. DIE STEEDS TERUGKEERENDE HOOFDPIJN.... die soms dagen achtereen Uw hersens doorpriemt. Dat gevoel van hopelooze moeheid, van uitputting, de onmogelijk heid om de handen uit de mouwen te steken, al die verschijnselen zijin in negen van de tien gevallen het gevolg van on zuiver Moed. Er zijn tienduizenden ener gieke mannen en vrouwen in Nederland, die daar ook eens het slachtoffer van warentot zij Kruschen probeerden. Volg hun voorbeeld. Kruschen'a „dage- lijksche dosis" zal ook Uw bloed reinigen door Uw lever, nieren en ingewanden aan te sporen tot krachtiger werking. Frisch bloed zal weer door Uw aderen stroomen en binnen enkele weken bent U een ander mensch, dat gelukkig en opgewekt door het leven gaat. Kruschen Salts is uit sluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k f 0,40, 0,75 en 1,80 (extra groot pak). Fabrikanten: E. Grif fiths Hughes Ltd., Manchester (Enge land). 'Opgericht 1750. (Adv.) i Besmettelijke ziekten. In de week van 28 Mei tot en met 3 Juni kwamen in onze provincie 2 geval len van roodvonk voor, n.l. één te Oud- Vossemeer en te Retranchement. MIDDELBURG. Jaarrekening 1938 Vee- en Vleeschkeuri nigsd i enst. B. en W. hebben aan den Raad ter goed keuring aangeboden de rekening van den Vee. en, Vteesohkeuringsdienst, sluitende met een batig saldo van f 2439,19. Verschillende benoemingen. B. en W. stellen den Haad voor den bur gemeester, Mr Dr J. van Walré de Bordes te benoemen tot lid van de Streekplan- oommissie Walcheren en hem aan te wij zen als lid der Commissie van beheer voor den Middelburg-Vlissingschen, rijweg, ter voorziening in de vacatures in die com missie, ontstaan door Ihet vertrek van den heer M. Fernbout. Voor de benoeming van een onbeizoldigd amblenaar van den Burg. Stand ter voor ziening in de vacature-Fernhout, doen B. en W. de volgende aanbeveling: 1. dhr Mr Dr J. van Walré de Bordes, burgemeester, en 2. dhr J. Ondërdjjtk, wethouder. B. en W. stellen voor de gemeentewo ning in de Koepoort wederom te verhuren aan wed. G. van der Weele-Florusse voor f2,50 per week. Premien verbetering artalderewonlngen. Blijkens bericht van den minister van Binnen!andsohe Zaken verleent het Rijk een bijdrage in de verbetering van arbei derswoningen, als de kosten niet meer be dragen dan f495 en wel tot ten hoogste f 165, waarvan dan de gemeente f 55 moet bijdragen. Na herhaalde oproeping ia voor vier woningen steun aangevraagd. B. en W. stellen voor, om voor die woningen rijks- premiën te vragen, en f 220 voor rekening der gemeente te nemen. Wemeldinge. Bij de gem. politie is als gevonden aangegeven een huissleutel, een monteurstang en een bus machineolie. (Belangeloos bericht.) Bors&elen. Ongeluk. Donderdag morgen had de timmermansknecht Karei- se in dienst bij timmerman Melis het on geluk bij het machinaal zagen, dat de balk uitschoof en K. met zijn linkerhand met de zaag in aanraking kwam. Zijn wijs vinger werd letterlijk van zijn hand ge rukt en zijn duim in tweeën gespleten. Dr Kieviet en zuster Kribbe verleenden de eerste hulp, waarna de patiënt direct naar ©en ziekenhuis te Goes werd ver voerd. Zeer waarschijnlijk zal bij ook den duim moeten missen, Kruiningen. Deze week is de aannemer voor het vernieuwen en verleggen van de leien van de torenspits met dit werk be gonnen. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling de achtkantige spits in 4 jaar te 'her stellen, dooh daar Ged. Staten in overwe ging gaven het werk ineens uit te voeren, wat voordeeliger zou zijn, is daartoe be sloten. Reeds is vanaf den beganen grond een vernieuwd gedeelte zichtbaar. Straks zal onze monumentale toren met zijn mooie spits zich weer als een sieraad der ge meente vertoonen. lerseke. Het 6-jarig zoontje van dhr Engelvaart kwam Woensdagavond spelen derwijze terecht in het haventje van dhr I. Willemsen. Gelukkig zagen voorbijgan gers het 'kind bovenkomen en mocht de zoon van C. P. Bos het genoegen smaken het jongetje van een wissen dood te red den. De Bijbeltentoonstelling, welke hier een drietal dagen wordt gehouden, werd' met een kort openingswoord van Ds van Egmond geopend verklaard. Van verschil lende kerkelijke instanties en van het Le ger des Hedls waren vertegenwoordigers aanwezig. De tentoonstelling mag ziöh in een druk bezoek verbeugen. 1 Koudekerke. Loop der bevolking in Mei 1939. Gevestigd: L. van den Driest, landbouwerskn. B 145, van Domburg; J. Cornelisse, landb.kn., B 182, van N. en St. Joosland; E. A. Adriaanse, dienstb., D 226, van Middelburg; G. J. van Huizen, zomder her., B 450, van Vlissingen; A. Provoost, dienstb., B 133, van Aagteker- ke; G. J. ter Brugge, adj. inspecteur werkverschaffing, D 60, van Middelburg; D. J. Guequierre, bankwerker, E 343, van Vlissingen; D. Joziasse, landb.kn., B 170, v. Biggekerke; L. Sturm, dienstbode, B 282, van Biggekerke; J. van Keulen, dienstbode, B 161 v. Biggekerke; A. J. H. baron vaan Lynden, student, G 40, van Wageningen; Cbr. Boone, dienstb., B 100, van Middelburg; A. G. Buiijn, leerling ver pleegster, B 451, van Middelburg; J. v. d. Heide, handelaar, E 136, van Middel burg; M. J. Adriaansen, fabrieksarbeider, E 136 van Middelburg; J. W. Poortvliet geb. Dekker, huishoudster, E 318, van Nijmegen; A. Dourliju, letterzetter, E' 349, van Middelburg; E. Wattel, dienstbode, B 49, van Vrouwenpolder; A. J. van Die- rendonok, kantoorbediende, B 392, van doet je Naar het Ehgelsch van EMMA JANE WORBOISE 34) -o_ Zij gaf mij een hartelijke kus tot af scheid, en nadat ik nog even een blik bad geworpen op dat lieve, oude gelaat, ver liet ik haar, om te doen zooals zij mij ge raden had. Het was een heerlijke zachte Meidag, de zon scheen zoo helder en de vogels zongen, terwijl de golven haar diepe me- loaieuse tonen lieten hooren. Ik bedacht dat ik even goed in den tuin kon gaan en daar een stil plekje zoeken, als in mijn kamer, ofschoon ik overtuigd was, tot ik in de leerkamer ongestoord zou olijven, want sedert mijn verbanning had niemand van de familie Perren dat ver trek meer betreden. In een hoek van den tuin, vlak bij het weiland gelegen, was een allerliefst Prieel, ik richtte mijn schreden daarheen en deed juist zooals mijn lieve vriendin mij gezegd, had. In eenvoud en oprecht- leid sprak is tot God over alles, wat ge- oeurd was. Ik verborg Hem niets, ik rachtte al de bittere en hoogmoedige gedachten uit mijn hart te verwijderen, toen vroeg ik om vergiffenis, en tevens of ik geduld mocht verkrijgen, ten einde met onderworpenheid de straf te verdragen, die mij zeker zou worden opgelegd. Toen gevoelde ik voor de eerste maal de onein dige verlichting, die er gelegen is in een oprechte bekentenis voor den almacht,igen God. Want toen ik van mijn knieën op rees, en naar buiten wandelde onder bet genot van den heerlijken zonneschijn, ge voelde ik mij' gelukkiger, dan ik nog im mer geweest was, sedert dien ongeluks dag, ongeveer twee maanden geleden. Eënige uren later schreef ik mijn brief, en het duurde lang voordat stijl en in houd mij volkomen bevredigden. Na ver schillende proeven te hebben verscheurd, had ik eindelijk iets tot stand gebracht, dat mij wel voldeed. Nadat ik zorgvuldig het adres op het couvert had geschreven, legde ik mijn epistel ter zijde, om het den volgenden dag aan tante Rachel ter hand te stellen. Rustig en ongestoord sliep ik dien nacht, en toen Dobbs als naar gewoonte hard en op ruwen toon tot mij sprak, hield ik het scherpe antwoord terug, dat mij op de tong zweefde. Tegen twaalf uur kleedde ik mij met bijzonder veel zorg, en begaf mij' naar de kamer van tante Rachel. Zij zond haar kamenier dadelijk met mijn brief naar mr Vlissingen; J. G. Smits, pianist, B 400, van Vlissingen; W. Griep, loodgieter, E 232, vam Middelburg; M. Maljaars, dienstb., G 26, van Aagtekerke; J. N. Ver- stelle, ohef kok, E 316, van Vlissingen. Vertrokken: J. van Beugen, ingenieur, naar Bandoeng (N.I.); A. van den Driest, landbouwer, maar SeTooskerke; J. S. Adiiaanse, landbouwer, naar Opladen (Duitsohland)K. Dingemanse, landbou wersknecht, naar Biggekerke; J. Wiele- maker, landbouwersknecht, maar Bigge kerke; G. J. van Son, colporteur, naar Tilburg; J. Adriaanse, fabrieksarbeider, naar Middelburg; J. Sanderse, landbou wer, naar O. en W. Souburg; Th. P. Pij per, onderwijzer, naar Vlissimgen; M. Ja- kobsen, dienstbode, naaT Meliskerke; J. Flipse, stoker, naar Ritthem; M. Geldof, dienstbode, naar Biggekerke; C. Meul- meester, naar Arnemuiden; J. H. van Dijike, rijksklerk, naar Middelburg; G. Adriaanse, naar Vlissingen; J. Snoep geb. de Jong, naar Middelburg; N. Corne lisse, geb. Melse, naar Middelburg; A. Lampers, naar Vlissingen; H. A. Scheij- beler, 3e stuurman, naar Batavia; S. S. D'omenie, huishoudster, maar Middelburg; T. Otte, naar Vlissingen; L. Jobse, veld- arbeider, naar Meliskerke; L. Adriaanse, landbouwerskn., naar Biggekerke; A. de Potter, fabrieksarbeider, naar Middel burg; P. van 'Eijzeren, naar Meliskerke; J. Brosens, monteur, naar Vlissimgen; L. Brandes, naar Palembang; H. Simonides, arts, naar Renkum; E. N. Simonides, leerares vakonderwijs, naar Renkum; L. Bimmel, naar Rotterdam; L. Bimrnel, naar Middelburg. (V. C.) Perren en beval baar, dien eigenhandig over te geven, tevens dat zij in geval men haar zou willen verhinderen dit te doen, zich op baar meesteres moest beroepen en vooral den brief aan niemand anders moest afgeven. Zoo vertrok dan mijn postbode, en met kloppend hart wachtte ik haar terug komst af. Ik verbeeldde mij dadelijk van haar iets te zullen hooren aangaande de wijze waarop mijn brief ontvangen was, om daaruit mijn gevolgtrekkingen te kun nen opmaken. Doch tante Rachel waar schuwde mij om geduldig mijn tijd af te wachten, en dat het zelfs zeer mogelijk was, dat ik volstrekt geen antwoord laoeg. HOOFDSTUK XHI. De vreugde der vergeving. „Zal het nog lang duren voordat zij terugkeert?" riep ik ongeduldig uit, toen eenige minuten verloopen waren, sedert de kamenier was heengegaan. Tante Rachel zag mij- medelijdend aan. „O mijn kind", zeide zij, „hoeveel hebt gij nog te leeren! en ik vrees tevens te lijden ook! Gij zult zeker u zelve steeds kwellingen bereiden, Chrystabel; en van al bet verdriet, dat tot ons komt in dit le ven, is, geloof ik, de moeite, die wij ons zeiven veroorzaken, het zwaarste om te dragen." SAMENWERKING TOT OPLOSSING VAN DE MOEILIJKHEDEN IS GEBODEN. Op het congres van de „Vereeniging van Nederlandsch© Gemeenten" heeft de burgemeester van Rotterdam, mr P. J. Oud, een voordracht gehouden over de gemeente-financiën als onderdeel van de overheidsfinanciën. Spr. zeide, het vraagstuk zoo objec tief mogelijk te willen bespreken. Ge durende vier jaar heeft hij het standpunt van de regeering verdedigd; thans be ziet hij de financiën meer uit het oog punt van de gemeenten. Op het eerste gezicht lijkt dit een tegenstrijdigheid, maar dit is het niet. De rij'ksbegrooting heeft moeilijkheden, en de gemeentefi- nanciën hébben die ook. Hoe staat bet met de gemeenten? De vereeniging heeft een vragenlijst aan 450 gemeenten gezonden, en 300 hebben ge antwoord. Het blijkt dat de begrootin gen van 1939 op een bijzondere hulp van de regeering rekenen van 35 milli oen. Het werkelijke tekort is evenwel veel grooter, want 12.7 millioen wordt nog op bijzondere wijze gedekt. Het to taal tekort kan geraamd worden op 48 millioen. Een tegenstelling tusschen rijk en ge meenten moet zooveel mogelijk vermeden worden. Het gaat om een billijke ver deeling van den belastingdruk. Als de crisis niet gekomen was, zou het sy steem van 1929 goed ^gewerkt hebben. Maar het liep vast, toen de inkomsten van het gemeentefonds geweldig daald'en. Na de wijziging van die verhouding tus schen Rijk en Gemeenten is het werk- loosbeidssubsidiefonds gekomen. Dit heeft getracht een redelijke verdeeling van de werkloosheidslasten te verkrijgen. Waar door faalde dit? De subjectieve bijd'rage uit het Weikloosheidssubsidiefonds is geen bescheiden plaats, maar een veel te groote plaats gaan innemen, hetgeen van invloed was op de zelfstandigheid van de gemeenten. Vervolgens behandelde mr Oud de voornemens van de regeering. De re geering wil de subjectieve bijdrage over hevelen naar de begrooting van Bin- nenlandsche Zaken. Maar z.i. is het zaak, dat de objectieve bijdrage in het alge meen de noodlqdendiheid van de gemeen te kan voorkomen. Als men de noodlijdencëheid wil voor- „Ik ben overtuigd, dat ik nooit zonder moeilijkheden wezen zal." „Zekerlijk zult gij die altijd gevoelen, wanneer gij niet geduldig en zachtmoedig wordt, Ghrystie. Verlangt gij niet om ge lukkig te wezen?" „Zoolang als ik mij kan herinneren, heb ik steeds gewenscht gelukkig te zijn, ïnaar er kwam altijd iets in den weg. Etn nu ben ik nog ongelukkiger dan ooit te voren, 1 ofschoon ik gisteren gedurende een korten tijd mij werkelijk gelukkig ge voelde." „Wat was de reden daarvan?" Ik deelde tante Rachel alles mede, hoe ik in den tuin was gegaan, en mijn ge waarwordingen daarna. „Gij zijt gegaan tot de eenige ware bron van geluk, mijn lieve", zeide zij, terwijl een glimlach van voldoening haar gelaat verhelderde; „in God is steeds geluk te vinden. Buiten Hem kan geen ware vrede gevonden worden. O, indien de wereld dit Slechts mocht begrijpen!" Verscheiden goede boeken zeggen dit ook, en alle mogelijke preeken evenzeer; vele mensehen moeten dit dus weten." „Het is een van die waarbeden, die tel kens weer herhaald moeten worden; maar welke kracht kan een waarheid uit oefenen, die koud en dood in het hart be graven ligt? Eén waarheid, die men slechts met de lippen belijdt, en niet in Reeds tegen de 10.000 is met verlof naar huis. Aan de Memorie van Antwoord aan He Tweede Kamer betreffende het onder d'e wapenen blijven en in werkelijken dienst houden van dienstplichtigen, is het vol gende ontleend: a. Doordat nog talrijke verzoeken in onderzoek zijn bij de voor het uitbren gen van advies in aanmerking komende burger-autoriteiten, en er bovendien nog dagelijks verzoeken binnenkomen, kan bij benadering niet worden opgegeven, hoe groot het aantal van hen is, die werke lijk voor vervanging in aanmerking ko men. Wel kan worden gezegd, dat het aantal binnengekomen verzoeken ver over de 20.000 bedraagt; vele verzoeken be vatten echter geenszins een afdoende re den om het gevraagde verlof te verleenen. b. Als werklooze dienstplichtigen, die voor oproeping in aanmerking komen, stonden op 1 Juni bij bet vervangings bureau ingeschreven plm. '19.000 dienst plichtigen. Echter worden dagelps mededeeling en ontvangen, waaruit blijkt, dat een be langrijk aantal piet meer als werkloos kan worden beschouwd. Dit heeft ten gevolge, dat de verrichte vervangings werkzaamheden ten aanzien van deze dienstplichtigen opnieuw moeten worden verricht. c. Ter vervanging van dienstplichtigen hebben zich tot 1 Juni vrijwillig aange meld plm. 2750 dienstplichtigen. d. Thans zijn plm. 2580 buitengewoon opgeroepen dienstplichtigen vervangen. Dit getal geeft echter geen beeld van het aantal dienstplichtigen, dat reeds met verlof is vertrokken. Door de 10 pet. van de sterkte aan welke klein verlof is ver leend en de regeling, welke werd getrof fen ten aanzien van de dienstplichtigen behoorende tot de luchtverdediging en de ikustartillerie, bedraagt dit aantal thans tegen de 10.000. komen, kan naar de plannen der regee ring, ingevoerd worden een proportio neel© belasting. Dit is volgens spr. een principieel© fout. Een dergelijke nieuwe heffing staat op gespannen voet met het systeem van 1929. Opnieuw geraken wij dan weer in de moeilijkheden van het forensenprobleem. Beter zou zijn een al geheel© heffing in het geheele rijk. Nu wordt het voorgestelde nieuwe belasting systeem nog doorkruist dooT de natio nale inkomsten- en winstbelasting, en verder door de principiëele wijziging van de personeel© belasting. Tegen deze plannen van de regeering had spr. bezwaren. De schattingen zijn nog globaal. De totaal-bedragen van ver lies en winst wegen wel is waar tegen elkaar op, maar zijn toch voor de ge meenten individueel verschillend. Mr Oud concludeerde, dat de gemeen ten de regeeringsmaatregelen van alle kanten moeten bezien en onderzoeken, welke .gevolgen deze individueel voor de gemeenten hebben. Wij zullen blijven staan voor groote moeilijkheden; wij moe ten oog hebben voor elkanders moeilijk heden en het probleem probeeren op te lossen in gemeenschappelijk overleg. Sa menwerking is noodig: de redding kan niet alleen uit Den Haag komen en niet alleen uit de gemeenten. het karakter en in het geheele leven op neemt, is eigenlijk niet veel beter dan een leugen, Ghrystie. Maar daar komt Ha- gar terug!" Het was een oogenblik van angstige spanning; ik kon nauwelijks ademhalen. Ik was zelfs niet in staat om de kamenier te vragen, hoo zij geslaagd was. „Welnu, Hagar?" vroeg haar meeste res. „Ik deed, zooals u mij bevolen had, mevrouw; ik heb gewacht, totdat ik mr Perren kon zien om hem zeiven den brief over te geven. Hij zit vandaag in zijn kleedkamer, maar is blijkbaar nog zeer zwak. Ik dacht, dat het beste was om te wachten op antwoord, wellicht was er iets te zeggen. Nadat hij den brief twee maal had overgelezen, verzocht bij mij miss Judith te roepen. Toen zij gekomen was, toonde hij haar den brief; zij las dien eveneens geheel door, en toen zeide miss Judith: Matthias, ik geloof dat bet kind meent wat zij zegt; wat zult gij baar antwoorden? Hierop spraken zij te samen zachtjes met elkaar en eindelijk zeide mr Perren tot mij: Ga en wees zoo goed om miss Chrystabel hier te bren gen, ik wensch haar te spreken." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5