De betrekkingen tusschen Nederland en België. K.V. Hendrikse C21 Bank Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland Groote sympathie tusschen beide volken. Geen militair bondgenootschap. Buitenland. Britsch Koningspaar in Washington aangekomen. De spanning in Tsjechië. Duitsch agent in voormalig ïsiecho- Slowakije vermoord. Het rapport over Oss. EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. Geref. Kerk, Rotterdam-C. 3 OBLIGATIE LEENING VRIJDAG 9 JUNI 1939 53e JAARGANG No. 211 Uitbreiding van het Britsch-Fransch* Russische pact tot het Verre Oosten? Lord Halifax over het overleg met Polen, Turkije en Rusland. UITGIFTE EENER Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 4445S Telefoon 11 JJkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J.J.FANOY, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f240 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Viissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen (SO sent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Tijdens de behandeling van de begroo ting van Buiten! andsoh© Zaken in de Bel. gische Kamer heeft de minister-president Pierlot een beschouwing gewijd aan de politieke betrekkingen tusschen Nederland en België. „Ik wensch iets te zeggen", aldus de premier, „over de zorgen, die, naar mij gebleken is, sinds eenigen tijd in het bij zonder de aandacht van de openbare mee ning trekken: n.l. de mogelijkheid van eeu invasie in Neder land. Gedachtig het feit, dat er tusschen bei de landen een gelijkheid van risico's en belangen bestaat, zouden sommigen onzer medeburgers wensohen, dat wij met onzen Noordelijken nabuurstaat een militair bondgenootschap sluiten en wel van die strekking, -dat, indien een der beide lan den het voorwerp van een agressie wordt, hot andere land ter hulp moet snellen. Evenzeer zou men willen hooren, dat de Belgische regeering verklaart, dat zij bij een dergelijke eventualiteit aan buiten- landsche troepen, die er om verzoeken, doortocht over Belgisch gebied zou toe staan, opdat zij Nederland hulp kunnen bieden. Deze voorstellen worden niet alleen In- PEjeven door de zorg voor het belang van België. De gieeslelijke vaders ervan worden ook üieleid door de groote sympathie, die be staat tuschen de beide volken, welke ge schapen zijn om elkaar te begrijpen en die door een groote gemeenschap van aspi raties, zoowel als door de vriendschap, die hun dynastieën verbindt, steeds meer tot samenwerking neigen. Ik ken de kracht dezer gevoelens. De regeering deelt ze. Hun levendigheid is eenige dagen geleden op indrukwekkende wijze gebleken 'ter gelegenheid van het be zoek van H. M. de Koningin der Neder landen. Wij wenschen, dat inde zoo gunstige omstandig heden, welke aldus zijn ge schapen, steeds naar een gelegenheid tot toenade ring tusschen Nederland en België gezocht wordt en dat de beide zusternaties steeds meer bijdragen tot de werken van den vrede: op economisch gebied, op dat der cultu reels betrekkingen, bij de verdediging van de juridische en moreele beginselen, waar aan zij ten zeerste verknocht zijn en in eliminatie waarvan uit de internationale betrekkingen, zij niet zouden kunnen be rusten. Wat eeni militair verbond aangaat, ant woord ik in de eerste plaats, dat er, om het te sluiten, twee partijen noodlg zijn en bij deze gelegenheid herinner Ik aan1 de verklaringen, die de heer Patijn In Fe bruari JJ. heeft afgelegd. De houding van de regeerlng van Ne derland is verstandig en zij wordt Ingege ven door dezelfde zorgen als die welke ons bezig houden. Laten wij ons ook hier er van weerhouden vooruit te loopen op de toekomst en, wellicht onnoodlgi, de kansen om in een conflict te worden betrokken, te vergrooten. En wat betreft de doortocht van hulp legers dloor België, laten wij ons ervoor wachten, onze verlangens voor werkelijk heden te 'houden, en ons door willekeurige veronderstellingen 'te laten meesleepen op een we(g, waarvan wij slechts gevaren kun nen verwachten, zonder eenig nuttig te genwicht, noch voor ons, noch voor onz» buren. Na nog verklaard -te hebben, dat België met al zijn buren oonorete en vreedzame betrekkingen wil onderhouden, besloot Pierlot met erop te wijzen van hoe groot belang een goede voorbereiding van het leger voor de onafhankelijkheidspolitiek is. Bij de discussies' over de 'begrooting beeft de afgevaardigde de Kerckhove d'Exaerde een pleidooi gehouden voor een definitief accoord' met Neder land over den afvoer van de wateren in het Noorden des lands. Roosevelt begroet zijn hooge gasten. Tegen het middaguur is het Britsche koningspaar per extra-trein gisteren te Washington aangekomen. De beide sou- vereinen werden verwelkomd door d'en president en mevrouw Roosevelt. Het station was rijk met bloemen ver sierd, terwijl voor het station soldaten en mariniers stonden opgesteld. De begroeting was uiterst vriendschap- pelq'k, doch geen der Amerikanen boog of maakte een révérence. Roosevelt begToette den koning en ko ningin met een hartelijk: „How are you, I am so glad to see you". Na deze begroeting zonder stijve for maliteiten, inspecteerde de koning eerst de eerewacht, die voor het station stond opgesteld. De koning was gekleed in admiraals uniform, de koningin in. het grijs. Mevrouw Roosevelt droeg een blauw toilet, terwijl de president gekleed was in jacquet met hoogen hoed. Ondanks het zeer warme de ther mometer wees 90 graden Fahrenheit cicin doch prachtige weer, hadden zich ruim 600.000 menschen langs de twee mijlen lange route, welke de koninklijke stoet van het station naar het Witte Huis zou volgen, opgesteld in straten, welke nog kort vóór de aankomst van «en koninklijken trein door personeel van den reinigingsdienst, dat voor d'eze gelegenheid in nieuwe hagelwitte uni formen was gestoken, van het laatste stofje en vuiltje waren gezuiverd. De zon wierp uit een wolkenloozen mei haar heete stralen op de man- schenzee. Boven den stoet kruisten tien reus- acntige bommenwerpers, de zoogenaam- e vliegende forten van de Amerikaan- tiEge Smacht, benevens 42 jachtvlieg- Het zakenleven in de stad stond tijd'ens 6 aankomst van het Britsche konings- Paaj gebeel stil, en tal van inrichtingen aaden zelfs haar deuren voor dien ge- heelen dag gesloten. HOE BERLIJN VOOR DE MINDER HEDEN ZORGT. D'e „Daily Telegraph and Morning Post" meldt uit Berlijn, dat de laatste da gen op het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn bespiekingen zijn gehou den tusschen den Tsjechischen vertegen woordiger te Berlijn, Chvalskovski, en vooraanstaande Duitsche ambtenaren met betrekking tot den toestand te Praag. De betrekkingen tus schen de Tsjechen en de Duitsche autoriteiten wor den dagelijks meer gespan nen. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat Chvalkovski binnenkort naar Praag zal vertrekken, om den toestand te bespreken met baron von Neuratb, den rijksprotec tor voor Bohemen en Moravië. In politieke kringen te Berlijn verluidt dat Chvalkovski gedreigd heeft af te tre den. Ook de „Times"-correspondent te Praag maakt melding van opwinding in Bohemen en Moravië. Politieke waarne mers te Praag, aldus genoemde corres pondent, vergelijken de huidige spanning met die, welke heerschte enkele weken vóór de bezetting van Praag. „Het „Tsjechische volk", aldus de con servatieve „Narodni Noviny", „hoort veel spreken over autonomie, maar wordt er anderzijds voortdurend aan herinnerd, dat het volkomen moet opgaan in den Duitschen „Lebensraum". Er dient eens vooral duidelijk te wor den gemaakt, welke rechten de Tsjechen nog hebben en welke plichten. Een van de grootste grieven vau de Tsjechen is, dat alle Tsjechische steden met een duidelijke Duitsche minderheid toch door Duitsche commissarissen wor den beheerd. In den nacht van 7 op 8 Juni is in do stad Kladno een Duitsche politie-agent door onbekende(n) vermoord. Naar aanleiding daarvan heeft de rijks protector voor het politiedistrict Kladno een soort uitzonderingstoestand afgekon digd. Alle vergaderingen in de open lucht zijn voor onbepaalden tijd verboden, üok alle theaters, bioscopen alsmede de scho len blijven voor onbepaalden tijd gesloten. Voorts is gelast, dat de deuren en ven sters van alle buizen van des avonds 8 uur tot des morgens 5 uur gesloten moe ten blijven. Op een venster kan zonder waarschuwing geschoten worden. De burgemeester en andere autoriteiten van Kladno zijn van bun respectievelijke ambten ontheven en er is een regeerings- commissie aangesteld, die het bestuur van de stad en het district Kladno op zich zal nemen. De Tsjechische politie is ontwapend en het politiecorps ontbonden. In geval de moordenaar, of de moorde naars, niet vóór 9 Juni om 8 uur des avonds gearresteerd zijn, zal de rijkspro tector nieuwe, verscherpte maatregelen verordenen. ALS JAPAN ZICH BIJ DE AS AANSLUIT. Het zou niet onmogelijk zijn, dat het hangende EngelschFranschRussische pact, dat strikt tot Europa beperkt is, tei slotte zoodanig zou worden uitgebreid, dat bet tevens gericht zou worden tegen agressie in het Verre Oosten, indien Ja* pan tot de D'uitsch-Italiaansche militaire alliantie zou tootreden. Deze mogelijkheid werd door een Britsch woordvoerder tegenover de United Press geuit, in verband met de berichten, dat de Japansche rogeering onder den ster ken druk van het leger, zoodanig zou re- ageeren op het sluiten van de Engelsch- Fransche alliantie met Rusland, dat Ja* pan verstrekkende militaire verplichtin gen tegenover Duitschland en Italië op zich zou nemen. Heit debat over de buitenlandsche poli tiek in het Engelsche Hoogerhuis werd gisteren geopend door lord Snell, d i e o. m. ten aanzien van het overleg met Rusland! zei, dat het verloop der onder handelingen op zijn minst verontrustend was. Ook gewaagde hij van den toestand in het Verre O o s- ten, die naar zijn meening hoogst onbevredigend was. Halifax zeide, d'at de toestand aldaar de regeering ernstige zorg baarde. Daar zich verscheidene incidenten hadden voor gedaan, deed de regeering haar uiterste best ervoor te zorgen, dat de belangen der Britsche onderdanen geëerbiedigd werden en dat de verdragsbepalingen, die door het optreden der Japanners in meer dan één opzicht in het geding waren gebracht, nagekomen werden voorzoover de regee ring hiervoor kon Zorgen. Wiji zullen, aldus Halifax, in samen werking met andere mogendheden, al het mogelijke doen, om deze politiek voort te zetten. Halifax verklaarde met betrekking tot Polen te hopen, dat binnenkort een permanent accoord zou worden gesloten. Wat Roemenië en Grieken land betreft, zeide Halifax, dat de Britsche verzekeringen naar den vorm eenzijdig waren en op het oogenblik geen nadere omschrijving behoefden. Deze ver zekeringen zouden, evenals in het geval van Polen, in werking treden, indien er sprake mocht zijn van een duidelijke be dreiging van de onafhankelijkheid van Roemenië of Griekenland, van dien aard, dat de onderscheidene regeeringen het een levensbelang zouden achten, zich met hun nationale strijdkrachten ertegen te ver zetten. Ten aanzien van T u r k ij e zeide Ha lifax, dat het eerste Stadium der onder handelingen, op 12 Mei met succes werd afgesloten, en dat het verdere overleg, waarin de regeeringsver'klarmg van toen voorzag, thans actief vervolgd wordt. Halifax hoopte binnen zeer korten tijd te kunnen mededeelen, dat de onder handelingen met sucoes waren voltooid. Halifax besprak vervolgens de onder handelingen met de S o v j e t - u n i e. Er zijn nog één of twee moeilijkheden op te lossen, waarvan de voornaamste is, de positie van de Oostzee-staten. Wij hebben, zoo vervolgde Halifax, er nooit voor gevoeld en zouden het ook niet juist vinden, verzekeringen op te dringen aan landen, die ze niet wenschen, of stap pen te ondernemen, die anderzijds de be trekkingen zouden kunnen schaden van die landen, welke slechts bun eigen neu traliteit ongeschonden wenschen te hou den. De verschijning dOzer dagen te verwachten Het rapport door een commissie uit de Tweede Kamer naar aanleiding van de nota van minister Geseling over de Ossohe kwestie uit te brengen, zal, zooals reeds verwacht werd, uiterlijk a.s. Dinsdag, en wellicht reeds eerder, in druk verschijnen. Men kan dus in ieder geval verwachten dat het debat over het beleid van minster Goseling in zake Oss vóór bet zomerreces zal worden gehouden. Van 's ministers houding tegenover de Kamer zal het af hangen, of de Kamer ten slotte zal oor- deelen, dat alsnog een nader onderzoek, al dan niet in den vorm van een parle mentaire enquête, noodig zal zijn. Tegelijkertijd moet worden erkend, daJt de sovjet-regeering, uit een oogpunt van haar eigen veiligheid, niet onverschillig kan blijven tegenover de onafhankelijk heid harer buren, en ik hoop, dat wij de middelen zullen vinden, om deze moei lijkheden en do andere, die zich kunnen voordoen bij de aanpassing van de alge- meene beginselen, waaromtrent naar ik meen, geen verschil van meening tusschen de drie regeeringen bestaat, op te lossen. Het Britsche volk heeft voortdurend er naar gestreefd', en zou nog steeds gaarne wenschen, als het mogelijk is, tot een over eenstemming met D u i t s c h 1 a n d te geraken. Een dergelijk accoord zou echter niet slechts zekere 'bijzondere kwesties moeten regelen, doch tevens de betrekkin gen tusschen de beide landen op een hech te basis van wederzijdsch vertrouwen moeten 'brengen. Het was, aldus vervolgde Halifax, vol komen onvermijdelijk, dat de gebeurtenis sen sedert 1933 de ontwikkeling van de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Engeland en Duitschland ernstig gestoord hebben. Spreker herinnerde in dit verband aan de bezetting van Tsjecho-Slowakije. De weg is open voor nieuwe kansen, waarvan allen 'kunnen profiteeren en de naties kunnen snel de atmosfeer van twijh fel, onzekerheid en vrees, waarin zij de laatste maanden hebben moeten leven, te boven komen. Ik put moet uit de rede, die Mussolini op 14 Mei te Turijn heeft gehou- dlen, en waarin hij zeide, dat miHioenen de vraag stelden, of wij op weg waren naar oorlog of naar vrede, en verklaarde, dat er geen vraagstukken waren, die een oorlog rechtvaardigden. DoCh, aldus besloot Halifax, als deze problemen door onderhandeling moeten worden opgelost, moeteraan beide zijden goede wiil'zijn en bereidheid', rekening te houden met het standpunt van dien ander en te geven zoowel als te nemen. Er moet van beide kanten de overtuiging heerscben, dat het woord van den ander zal worden nagekomen. HET VLIEGONGEVAL TE GELN- HAUSEN. Zes dooden. Naar omtrent het vliegongeluk, dat zich gisteren te Gelnhausen heeft voorgedaan, nog nader gemeld wordt, is het vuur van de brandende machine naar twaalf bui zen overgeslagen. Behalve de om het leven gekomen drie leden der bemanning, zijn nog drie be woners van de in brand geraakte huizen gedood. Twee bewoners werden zwaar en zestig licht gewond. ERNSTIG BEDRIJFSONGEVAL IN DEN HARZ. Reeds acht dooden. In een fabriek te Harzgerode (Harz) heeft zich een ernstig bedrijfsongeluk voorgedaan, waarbij negentien arbeiders gewond werden, o.m. tien zeer ernstig. Van de zwaargewonden zijn er acht overleden en het is te vreezen, dat nog meer gewonden aan hun kwetsuren zullen bezwijken. ZES PERSONEN OMGEKOMEN BIJ BRAND IN EEN DRUKKERIJ. Bij een brand in een drukkerij te Chate- laudren in Noord-Frankrijk, zijn de di recteur en vijf brandweerlieden omgeko men door het inademen van zuurgassen, die zich in het gebouw ontwikkelden. Vijf personen, die eveneens de gassen ingeademd hadden, bevinden zich in ern- stigen toestand. HET BEVOLKINGSPROBLEEM IN FRANKRIJK. Tijdens de dagen van internationale hoogspanning is het meer en meer tot de publieke opinie in Frankrijk doorgedron gen, dat in de toekomst de oorlog niet Dit nummer bestaat uit 2 bladen. jWMaMMBMMaWMMWM—w—aw———KI Binnenland. Vervanging van grenswachters. Het 100-jarig bestaan der spoorwegen. Buitenland. De Belgische minister-president over de betrekkingen met Nederland. Spanning in het vroegere Tsjecho-Slowa kije. Moord op een Duitschen agent. Het Britsche Koningspaar te Washington aangekomen. In stukkon van StOOO.—[BOO,*- en f 100.ad IOO °/o> Inschrijvingen worden gaarne aangenomen door op het slagveld wordt uitgevochten, maar dat de Duitsche vrouw met haar groot kindertal den strijd zal beslissen. Thans heeft het bevolkingsvraagstuk de volle aandacht der Fransche autoriteiten. De bevolking van Duitschland telt 89 mil- lioen zielen; Italië 44 millioen en Frank rijk 42 millioen. De bevolkingsdichtheid bedraagt in Duitschland 135 per vierkan ten kilometer, in Italië 142 en in Frank rijk 76. Het aantal geboorten bedroeg over bet afgeloopen jaar 1938 in Duitsch land 1.495.000, in Italië 1.031.000 en in Frankrijk 612.000. Het geboorten-overschot bedroeg in Duitschland 545.000, in Italië 424.000, terwijl in Frankrijk een geboorten-tekort is. Er sterven in Frankrijk j a a r 1 ij k s 35.000 menschen meer dan er geboren wor den. De nationale liga tegen de ontvolking van Frankrijk geeft drie groote middelen aan: vooreerst een moreele herbewape ning; vervolgens steun aan groote gezin nen, huwelijkspremies enz. en tenslotte verscherpte maatregelen tegen vruchtaf drijving, waardoor het aantal geboorten alleen reeds met meer dan 100.000 per jaar zou stijgen. SPANJE'S MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN TE ROME OP BEZOEK. Mussolini heeft Woensdagavond een diner aangeboden ter eere van Suner, dien Spaanschen minister van 'binnenland- sohe zaken en de Spaansche militaire- en vlootmissies, aan het einde waarvan bij een tafelrede uitsprak, waarin hij mel'ding maakte van de gevoelens van broederlijke solidariteit tussaken hei) Italiaansche en .het Spaansche volk. „Van den aanvang der herovering van het nationale Spanje af voelde Italië, dat detze een beslissende beproeving vormde voor de toekomst van de grootheid van Spanje, evenals voor het lot van Europa en zijn beschaving. Daarom aar zelde Italië niet om open lijk van bet begin af aan Spanje heel zijn steun te geven. Spanje zal steeds kunnen rekenen op de concrete, handelende vriendschap van Italië. D'e Spaansche minister Suner ant woordde hierop met een rede, waarin hij de heldhaftigheid der Italiaansche legio- narissen prees en zeide, dat) Spanje nooit vergeten zal, dat Italië het te hulp is ge sneld, toen mannen van alle tassen en al'le landen, voorzien van alle soorten wape nen, de Pyreneeën overstaken om zijn goederen, zijn geestelijk erfdeel, te bedrei gen. Naties, die zich humanitair achtten en die toch zonder aarzelen hadden bij gedragen tot de ruineering van en de slachtingen in Spanje, schreeuwden luid en klaagdlen den Italiaanschen inval in Spanje aan, welke ten doen bad een Ita liaansche overheersching te vestigen in verscheidene Spaansche streken. Thans, na de Spaansche overwinning, hebben zij het recht en den plicht om te gen al deze laaghartige Heden te zeggen, dat zij slechts vulgaris lasteraars zijn. De vriendschap van Spanje voor Italië zal eeuwig zijn, want zij is gebaseerd op de broederschap der loopgraven. De Spaansche minister Suner is door Mussolini ontvangen. Het onderhoud duurde bijna twee uur. Het onderhoud werd bijgewoond door Ciano.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1