Kooken of vuuK Gemengd Nieuws Radioprogramma. De zwerftochten van Kees. ><enbare Verkoopinpen en Veroaclitinoen ring var. aardappelen te verhoogen tot f 15 per ha. en het plombegeld dienover eenkomstig te verlagen. Dit voorstel kon geen goedkeuring van alle Keuringsdiensten verkrijgen, zoodat hieraan geen gevolg is gegeven. Landbouwonderwijs. Het Dagelijksch Bestuur acht het ge- wenscht, dat bij benoeming van onder wijzers aan de lagere scholen op de dor pen aan bezitters van land- of tuinbouw- acte de voorkeur wordt gegeven. Bij be noemingen wordt hierop veelal te wei nig gelet. Uit een kortgeleden door den Inspec teur van het Landbouwonderwijs te 's Gravenhage ingesteld onderzoek is ge bleken, dat eigenlijk alleen in de provin cie Zeeland een te gering aantal land- bouwonderwijzers zijn om in de behoefte aan dit onderwijs geheel te voorzien. Versperring wegen. Het Dagelijksch Bestuur heeft den Mi litairen Commandant in Zeeland verzocht zooveel mogelijk rekening te willen hou den met de bezwaren, welke de land bouw ondervindt van de versperringen, welke voor militaire doeleinden in Z. Vlaanderen zijn aangebracht. Bericht werd ontvangen, dat aan deze bezwaren zooveel mogelijk zal worden tegemoet gekomen. Denaturatie aardappelen. Het Dagelijksch Bestuur heeft zijn be vreemding uitgesproken over de stopzet ting der denaturatie van consumptie aardappelen behoorende tot de A-rubriek. Inmiddels is deze stopzetting opgeheven, behalve voor de soorten Zeeuwsche Blau we en Zeeuwsche Bonte. Het Dagelijksch Bestuur acht deze rege ling onbillijk, daar de verbouwers van deze aardappelen dezelfde teeltheffing hebben betaald als de telers van andere aardappelrassen. Opening en sluiting der jacht. In verband met de schade, welke blij kens de ondervinding door eenden wordt aangericht aan de gewassen, heeft het Dag. Bestuur het Landbouw-Comité ver zocht stappen te doen, opdat de jacht op eendon voor het seizoen 1939/40 wordt opengesteld op 1 Juli 1939. De koffiemaaltijd. Nadat de algemeene vergadering der Z.L.M. te Hulst gisterenmorgen was afge- loopen, had in het hotel de Graanbeurs een gemeenschappelijke koffietafel plaats. Ofschoon het niet de gewoonte is, daar bij' tafelredevoeringen te houden, meende de heer H. A. A. Collot d'Escury, kring voorzitter, zich toch tot den algemeenen voorzitter, dhr Mr P. Dieleman te moe ten wenden, aangezien deze uit voorzich tigheid ten opzichte van zijin gezondheid niet aan souper en diner deel nam. Spr. uitte zijn beste wenschen voor diens ver dere beterschap en hoopte dat de Z.L.M. hem nog jaren zal mogen behouden ais voorzitter. De rijtoer. Op het mooie Marktplein van Hulst stonden tientallen auto's en autobussen gereed, onder de groote kastanjeboomen, met de basiliek aan de eene en net stad huis aan de andere zijde, en te ruim twee uur ging het vandaar door de Bagijne- poort en door de Polders Nieuw-Kiel- drecht, Louisa en Koningin Emma naai den 3V2 K.M. dam, die verleden jaar ge legd is door het Verdronken land van Saeftinge. Het is te hopen, dat spoedig het gevolg zal zijn inpoldering van deze gronden Door den polder van Alstein reed men naar den polder Melo, waar de °ere-voor- zitter van den kring Hulst, de heer G Vo gelvanger op zijn hofstede onder de ge meente Graauw, bewoond door den heer Gyr. Steyaart, als gastheer optrad De aangeboden verfrisschingen deden zien hier uitstekend smaken. Na deze rust, ging de tocht naar de veel besproken, bijna voltooide inloopha ven van den Perkpolder. Hier werd uit gestapt en met groote belangstelling ken nis genomen van dit belangrijke werk. Het verblijf aan het water der Wester- schelde bracht een welkome afwisseling op dezen bijlzonder warmen zomerdag. Daarna werd naar Hulst teruggereden. Des avonds had onder aangenamen kout en onder het aanhooren van rede voeringen van verschillende personen, een goed verzorgde maaltijd plaats. Fokveedag. Op de terreinen van den kringvoorzit ter, de heer H. A. A. Collot d'Escury te Kloosterzande, had heden (Donderdag) een fokveedag plaats, waarop de paarden een zeer voorname plaats innamen, maar waarop ook het rundvee, evenmin als het kleinvee ontbraken. De opening had plaats door den alge- ineenen voorzitter der Z.L.M., mr P. Die leman. Spr. acht het een gelukkig teeken van verdraagzame en elkander waardeerende samenwerking, op dit zoo geheel in de neutrale zone liggende gebied, dat de Paardenfokvereeniging „Door Eendracht sterk" en die der „Zeeuwsche fokkers" en de vereeniging tot verbetering van het rundvee in Zeeland, afd. O.Z.-Vlaande ren, met den kring Hulst der Z.L.M. heb ben willen samenwerken tot dezen zoo veel belovenden fokveedag. Beide deelen van het tegenwoordig Oostelijk Z.-Vlaanderen, het land van Hulst en dat van Axel, bleven hoofdza kelijk een landbouwland, met hetzelfde karakter, hoofdzakelijk akkerbouw en een in 't algemeen gelijken bodem. Beide be hielden een trouwe, arbeidzame bevol king, waarop Nederland trotsch mag we zen. Om te toonen wat men praesteert, is hei houden van een fokveedag, nu nie ex ju.ai een grouiore leuiuouöieiuu j öe- uu en an orden u.inemend, jL,en us. enxmwstree., met irij Oroute bedrijven ais hier, biedt niet altijd vol doende uitbreiding van werkgelegenheid. Ook hier is het werkloozenvraagstuk een probleem. Gelukkig is er echter op het gebied der suatie en de verbetering van gronden, zeer veel te doen en kan, als dit verstandig wordt aangevat, niet het minst het land van Hulst, maar toch ook overig Oostelijk Z.-Viaanderen, gebracht worden tot betere en intensiever cultuur, terwijl velen geruimen tijd daarmede blijvend prouuctieven arbeid kunnen vinden. Een gelukkige omstandigheid is ook dat in Oostelijk Z.-Vlaanderen, ook in den Hulsterkring, eenige industrie van be- teekenis wordt gevonden, die belooft uit gebreid te worden en verdiept te worden door de stichting o.a. van een Vlasbe- werkingsschool te Koewacht. De vraag rijst, of niet ook voor de vorming van kleinere bedrijven, die ech ter zoo groot zijn dat zij zich kunneu be druipen, moet worden gezorgd. De loonen voor landarbeiders waren volgens een officieel cijfer in 1937 voor den kring Hulst als minimum dagloon het geheele jaar door f 2, als uurloon bij zwaarder werk f 0.25, terwijl dal van vrouwen 2/3 van het loon der mannen was. Een gelijk cijfer vond Spr. voor Axel, Hulst, Terneuzen en Zaamslag In derdaad zijn dat, gelet op den zwaren en verantwoordelijken arbeid vergeleken bij loonen in beschutte bedrijven, zeker geen .hooge, maar zelfs zeer lage cijfers. En wanneer de toestand in het landbouwbe drijf geen hoogere belooning toelaat, dan moet de strijd volgehouden worden tot verbetering dier toestanden en tot het mo gelijk maken dat de landbouwer voor kos- tenden prijs zijn producten kan afleve ren, Kostenden prijs behoort te omvat ten een behoorlijk loon voor den arbeid, zoo van werknemor als van werkgever. Dat de landbouwers verstandig doen pachten te betalen, of bij aankoop prijzen te betalen, die in overeenstemming zijn met de bedrijfsuitkomsten, spreekt van zelf. Het is mogelijk dat de onlangs inge stelde pachtkamers hier remmend of re gelend zullen vermogen op te treden. Vele pacht- en koopprijzen zijn nu te hoog. Indien deze tengevolge van het con currentie vreezend zoeken naar een be drijf zoo omhoog gaan, dan is dit een zeer bedenkelijk verschijnsel. Neemt dit toe, dan zal de beste wijze van fokken van paarden en vee daar'egen niet opwegen. Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen heeft pl.m. 30.000 hectaren bouwland en pl.m. 4000 hectaren weiland en een 1000 hectaren tuingrond. Zoo is Oostelijk Z.-Vlaanderen voor de provincie Zeeland, en daardoor weder voor Nederland, van het grootste belang. 29.823 heet. bouwland tegen in Zeeland 108.125 en dan nog gerekend, wat men van geheel Nederland niet kan zeggen, pl.m. 30.000 heet. van het beste bouw land; bijna alles van het beste, dat is van beteekenis. Oostelijk Z.-Vlaanderen staat, wat de paardenfokkerij betreft, op een zeer voor name plaats, niet alleen in Nederland, maar zelfs in Zeeland. Deze fokdag zal U doen zien, wat Hulst en Axelerambacht op dit gebied praesteeren en gij zult ver wonderd staan. Hulde aan onze fokkers! Voorspoed wordt hen toegewenscht. Ook het andere vee blijft niet achter. Bijzonder groot is de varkenshouderij in Zeeland en in Oostelijk Z.-Vlaanderen niet. Toch vindt men hier zeker uitne mende exemplaren. Schapen teelt men hier niet veel, een enkele kudde. Vraag is, of dijken en schorren niet grootere kudden zouden doen verwachten. De belangstelling voor rationeele fokkerij moge ook in Uw kring meer toenemen. De geitenfokkerij vertoont ook nier een zeer opgewekt vereenigingsleven! De geiten brengen in onze arbeiders- en kleinburgers gezinnen ongemeen veel vreugde en voordeel. Hartelijk hoopt Spr., dat ook het groote, moreele en sociale werk van de geitenhouderij moge worden erkend door U allen en door al de land bouwers en plattelanders in deze streek, die door financieelen steun de vereeni- gingen en afdeelingen meer en beter dan tot heden mogen steunen. Zij zijn het door en door waard. Van toenemend belang is de rundvee fokkerij in deze streek. Men zal er zich van kunnen overtuigen, welk een uitnemende exemplaren stieren en runderen zullen worden tentoongesteld. De tijd ontbreekt Spr., om in cijfers na te gaan de beteekenis der rundveefokkerij, ovenals van de zuivelbewerking en den omvang van de boterbereiding, bijzon derlijk in de roomboterfabriek alhier. Met de beste wenschen voor het slagen van den fokveedag verklaarde Spr. hem voor geopend. Nog steeds bosch- branden Gisteravond om negen uur is de Nijmeegsche brandweer gealarmeerd voor een bosch- en heidebrand langs de spoorlijn NijmegenGroesbeek. Doordat onmiddellijk werd ingegrepen, kon de brand tot één h.a. bosch en heide beperkt worden. De brand is vermoedelijk ont staan door vonken uit een locomotief. Te Zeist woedae gistermiddag om streeks half vijf een boschbrand op het landgoed Wallenburg, waarbij een h.a. dennebosch, eigendom van de Nederland- DREIGEND TEKORT AAN HOLLANDSCHE NIEUWE. Volgens de berichten der haringschepen uit zee wordt den laatsten tijd weinig ha ring gevangen. De hoogste vanger van gisterochtend was de Kw. 151 met 10 kantjes. Van Vlaardingen en Scheve- ningen zijn twee jagers onder weg met tezamen 220 kantjes haring aan boord, zijnde de vangsten van 17 schepen. Hieruit blijkt dus, dat de schepen weinig haring aan boord hadden en de visscherij schaarsch is. Ten gevolge van den geringen aanvoer zijn de prijzen sterk opgeloopen en komt er gebrek aan de Hol- landsche Nieuwe. Wanneer de geringe vangsten blijven voortduren, is het niet on mogelijk, dat er een tijdelijk tekort aan nieuwe haring zal komen. 209. Op zekeren dag bemerkten ze, dat er in de geleidelijke gang van het schip veran dering was gekomen. Het stampte en slin gerde, en meer dan eens werden ze tegen elkaar gesmakt. Ze moesten zich waar schijnlijk in een storm bevinden. 210. Steeds heviger werd het stampen van de boot en aan allerlei ge luiden aan boord konden ze bemerken, dat het schip in nood verkeerde. Plotseling voelden ze een hevigen schok. E'en groot gat gaapte eensklaps in de wand van hun ge vangenis en meteen kwam er een golf die beiden opnam. VESTIGING VAN KANTOREN EN LABORATORIUM VAN DEN N.Q.- POLDER TE KAMPEN. Het A.N.P. meldt, dat van de vier af deelingen van den dienst van den N.O.- polder twee te Kampen gevestigd worden, namelijk de afdeeling onderzoek en de cultuur-technische afdeeling. De sociaal- economische en de waterbouwikundige af deeling alsmede de directie zullen te Zwolle worden ondergebracht, waar het gebouw van de voormalige ambachts school voor deze diensten zal worden in gericht. In de eerstvolgende raadsvergadering zullen B. en W. van Kampen voorstellen over te gaan tot hot bouwen van negen middenstandswoningen aan de Colijn de j .Nolestraat en de Van Hasseltstraat, ten einde daar te kunnen verhuren aan den dienst van den N.O.-polder, die er de kantoren en het laboratorium onder zal kunnen brengen. Zes van die woningen zouden tegen 1 November a.s. gereed moeten zijn. Voor deze beide afdeelingen zullen zich te Kampen elf ingenieurs ves tigen met hun analysten en verder per soneel. Juni. 10 Middelburg, vendutie, Willeboordse en van Maanen. 16 Wemeldinge, Bouwland, Kram. 19 Wemeldinge, Woonhuis en Erf, Kram. 21 O.- en W -Souburg, Huizen, Paap. 21 Wolf aartsdijk, Bouwl. en Bouwter rein, Jonkers. 21 O.-Souburg, Woonhuis, Bouw- en Weil., Hertogs. Juli. Wolfaartsdijk, Landhuis enz., v. Dissel. 5 Kats, Inspan, Heijboer sche Heide-Maatschappij, in vlammen is opgegaan. In een complex dennebosch in de buurtschap Slabroek, tusschen Nistelrode en Uden, brandde het gistermiddag even eens. Eenige hectaren dennenhout zijn door het vuur vernield. De brand is ver moedelijk ontstaan door het achteloos om gaan met vuur. Fabrieksbrand te 'Til burg. Gisteravond is in de twernerij en ververij „Broekhoven" te Tilburg een z.g. carboniseermachine in brand geraakt. Ofschoon spoedig de strijd tegen het vuur werd aangebonden kon niet voorkomen worden, dat de zeer kostbare machine, die een waarde van twintigduizend gul den, vertegenwoordigt, verloren ging. Ook een andere carboniseermachine kreeg zooveel schade, dat zij vermoedelijk eveneens onbruikbaar zal zijn geworden. Bovendien werd een groote hoeveelheid goederen, die ter bewerking gereed lagen, een prooi der vlammen. De totaal aangerichte schade wordt op ruim vijftig duizend gulden geraamd, welke door verzekering wordt gedekt. De oorzaak van den brand is niet bekend. Motorrijder redt een kind. Gistermiddag waren te Voorscho ten eenige jongens in het Galgenwater aan het baden. Ter plaatse wordt zand gelost, waardoor de oeverafscheiding op een strand is gaan gelijken, met dit ver schil, dat het water ter plaatse niet ge leidelijk, maar op sommige plaatsen plot seling veel dieper wordt. Dit werd een van de jongens, den 5-jarigen J. van der H. uit Leiden noodlottig, want onver wacht verdween hij in de diepte. Toevallig passeerde een motorrijder, de heer B., uit Den Haag. Deze, het ge vaar ziende, stopte en zonder zich ia be denken sprong hij gekleed in motorpak te water. Het gelukte hem, met behulp van een kanovaarder het knaapje op het droge te brengen. Wielrijder aangereden en gedood. Gistermiddag is in Ter Haar. de 41-jarige wielrijder M. C., wo nende te ter Apel, door een auto aange reden en gedood. De voorruit van de auto werd vernield. Twee militairen, die zich in dezen wagen bevonden, liepen snijwonden aan hoofd en handen op. 2ij werden door een ge neesheer uit ter Apel verbonden. DE WIND HELPT BIJ DE BESTRIJDING VAN DEN COLORADO KEVER. De kever is thans uit te roeien! Zeer gunstig voor volledige opruiming van den coloradokever zijn op het oogen- blik de omstandigheden, aldus meldt ons met nadruk de Plantenziektenkundige dienst te Wageningen. Want doordat de wind voortdurend uit het Noorden en Oos ten waait, kunnen geen kevers uit België of Frankrijk ons land binnenvliegen, zoo dat op deze wijze geen nieuwe haarden ontstaan. Laat men er nu alles op zetten, de weinige kevers, die nu in het Zuiden optreden, te vangen en te dooden, terwijl een zeer nauwgezette uitvoering dor voor geschreven bespuiting met loodarsenaat in het daarvoor aangewezen deel van ons land alle verdere mogelijkheid van het tot ontwikkeling komen van larven geheol kan uitsluiten. Als dat gelukt, zou de toestand voor ons land veel gunstiger worden, daar wij voorloopig dan weer alleen met besmet ting uit het Zuiden rekening zouden be hoeven te houden en deze zal elk jaar niet zulk een omvang hebben als verledefi jaar het geval was. Tevens is uit een uit Frankrijk ontvangen bericht gebleken, dat aldaar op dit oogenblik de Coloradokever nog slechts in betrekkelijk geringe mate voorkomt en de ontwikkeling langzaam gaat. De weersomstandigheden schijnen dus in het algemeen niet gunstig te zijn voor het insect. Er moet dus zeer ijverig in alle aard appelvelden naar den kever en of de lar ven gezocht werden en alle vondsten moe ten gemeld worden, opdat voor algeheele opruiming gezorgd kan worden. Laat men ook letten op het aardappelopslag, dat ondanks den strengen winter, dit jaar tamelijk veel aanwezig is in allerlei ge wassen en waarin de C0I01 adekever ook meermalen gevonden is. Als ieder zijn plicht doet, kan men met bestrijding zeer veel bereiken en kan veel nadeel opgehe ven worden. Controleur bij desteun- verleening mishandeld. Gis teren is de heer I. de Gast, administra teur en controleur bij de steunverleening te IJsselmonde aangevallen en mishan deld door den werklooze A. L. v. H. Dé heer de Gast werd zoodanig gewond, dat hij zich onder geneeskundige benandeling moest stellen. Slapende oude heer be stolen. Ben 79-jarige man, die aan den overkant van het Y een huisje be woont, had zijn slaapkamerraam bij deze hitte open gezet en was rustig gaan sla pen. Zoo rustig en zoo vast, sliep de oude heer, dat hij' niet bemerkte, hoe in het nachtelijk uur zich iemand door de ven steropening wrong en geruischloos de dingen in het slaapkamertje begon te in- specteeren. Uit de pantalon haalde hij een porte- mioinnaie, waarin zich echter niet meer dan drie gulden bevond. Daarna snuffel de de insluiper ook in laadjes en kasten, waar hij nog eenig klein geld vond en verdween hij weer zooals hij gekomen was. Pas des morgens ontdekte de oude heer, dat er iemand bij1 hem op bezoek moest zijin, geweest. Jongetje verdronken. Gisteravond is het tienjarig zoontje van de familie P. te Yriezenveen bij het baden verdronken. Wegdek door de hitte met een knal gebarsten. Tengevolge van de groote hitte is gister middag het betonnen, 18 cm. dikke weg dek van den rijksstraatweg 's Hertogen boschGrave onder de gemeente Heek met een geweldigen knal, die aan een ontploffing deed denken, uiteengespron- gen, waardoor een breuk over de goheele breedte is ontstaan. Onmiddellijk hebben ambtenaren van den rijkswaterstaat dit gedeelte afgesloten en het verkeer over het breede fietspad en een deel van den berm van den weg geleid. Twee vakken van 5 meter lengte en 6 meter breedte zullen moeten worden vernieuwd. ook in böscb aanzien van en^pnwven aanzien van Vrijdag 9 Juni 1939. HILVERSUM I. 1875 en 415,5 M. Alg. Progr., verz. door de KRO. 8,00—9,15 Gram. Om 8,15 Ber. 10,00 Gram. 11,30 Bijb. causerie. 12,00 Ber. 12,15 KRO-orkest 1,001,20 Gram. 2,00 Orgel. 3,00 KRO-orkest, 3,45 Gram. 4,00 Piano. 4,30 Gram. 6,00 Land- en tuin- bouwcauserie. 6,20 KRO-Melod. en solis ten Ca. 6,30 Ber. 7,00 Ber. 7,15 Causerie „Het KRO-Luchtnet". 7,35 Gram. 7,50 Causerie „N.-Brab. Schilderkunst". 8,00 Ber. ANP. 8,15 Gram. 9,30 D'eclam. 9,45 Gram. 10,30 Ber. ANP. 10,40 KRO-Boys en solist 10,5511,05 Gram. 11,2012,00 Gram. HILVERSUM II. 301,5 M. 8,00 VARA. 10,00 VPRO. 10,20 AVRO. 4,00 VARA. 7,30 VPRO'. 9,00 VARA. 10,40 VPRO. 11,0012,00 VARA. 8,00 Gram. Ca. 8,16 Ber. 10,00 Morgen wijding. 10,20 Viool en piano. 10,50 D'eclam. 11,10 Gram. 11,30 Esmeralda. 12,00 AVRO-Amusementsorkest. Ca. 12,15 Ber. 12,45 Gram. 1,00 Orgel. 1,20 Gram. 1,30 Omroeporkest. 2,10 Voor de vrouw. 2,30 Omroeporkest en soliste. 3,30 AVRO- Band en soliste. Om 3,45 Ber. 4,00 Gram. 5,00 Voor de kinderen. 5,30 Orgel, zang en gram. 6,30 Lettork. overz. 6,50 Gram. 7,00 VARA-Kalender. 7,05 Cyclus „Rei zen en trekken". 7,23 Ber. ANP. 7,30 Ber. 7,35 Cyclus „De beginselverklaring van de Centr. Comm. voor het Vrijz. Protes tantisme". 8,00 Viool en piano. 8,30 Causerie „Vrijz. Protestanten in Bohe- men". 9,00 Gram. 9,30 Radiotooneel. 9,45 VARA-orkest en soliste. 10,30 Ber. ANP. 10,40 Avondwijding. 11,00 Fantasia. 11,30 Jazzmuziek (gram). 11,5512,00 Gram. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. D'e weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur te Vlissingen: weer; helder; wind: matig N.O.; temperatuur 17; mini mum hedennacht 14; neerslag afgeloopen etmaal 0. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: iets koeler, ge deeltelijk bewolkt, droog weer, matige tij delijk krachtige N.O1. tot N.W. wind. Stand van hedenmiddag 3 u.: Stand van gistermiddag 3 uur: 763. Licht op voor fietsers: Vrijdag 9 u. 43 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 6