Vergaderingen van de Zeeuwsche LandbouW'Maatschappij. DE ZEEUW Wolken met zilveren randen. TWEEDE BLAD Lichte verbetering in ons bedrijfsleven. FEUILLETON Uit de Provincie MIDDELBURG. VAN DONDERDAG 8 JUNI 1939, Nr 210. ZOOWEL VOOR VERBRUIKSARTIKELEN ALS VOOR DE PRODUCTIEMIDDELEN-INDUSTRIE. Defenisiicimaatregielen en openbare werken vormen gunstig» factoren. Blijkens mededeelin'g van het Centraal Bureau voor de Statistiek Meef de bedrij vigheid in oiize industrie in het eerste kwartaal een lichte verbetering vertoonen. Langzamerhand breidde deze zich tot meer bedrijfstakken uit hoewel er nog ver schillende branches waren die er niet in deelden of waar nog achteruitgang viel te constateeren. Be toeneming ran hei bedrijf betrof zoo wel een aantal industrieën van verbruiks- arldikelen als van productiemiddelen. De laatste bleven veelal profijt trekken van de uitbreiding der defensie-maatregelen en van de vermeerdering der openbare werken. Ook werd de vastere grondstof- fenmarkt als gunstige factor genoemd. Van de zware industrieën gaven alleen de oonstrudtiewerkplaatsen gedeeltelijken achteruitgang te zien. In 'den scheepsbouw werd vermindering, van orders voor de handelsvloot grootendeela gecompenseerd door het toegenomen defensie-werk, zoo- diat de bedrijvigheid zich, over het geheel genomen, op het hooge peil handhaafde. Bultenlandsche concurrentie verminderd. Van de industrieën van verbruiksartike- len waren eveneens verschillende gebaat bijl de uitbreiding 'der defensie-maatrege len, vooral was dit het geval met sommige branches der kleeding- en textiell-groepen en enkele der voedingsmiddelen-industrie- en. Voorts 'dreef het oorlogsgevaar tof voorraadvorming; in sommige gevallen speelden hierbij ook prijsstijging van de grondstoffen en verwachte prijsverhoo- ging der artikelen in verband met het nieuwe tarief van invoerrechten een rol. Dan nog verminderde voor enkele bedrijfs takken, deels in verband met de interna tionale politieke gebeurtenissen, de druk der buitenl:andsche concurrentie. Dit gold in sterke mate voor de confeotie-industrie, die den Duitschen import zeer 'belangrijk zag dalen. Vermindering der werkloosheid. Van onze exportbedrijven gaven vele te genover het vorige jaar nog achteruitgang te zien. Toch was deze lang niet zoo alge meen als eenige kwartalen geleden. Zoo steeg de uitvoer van boter, spijsolie, bacon superfosfaat, kunstzijden garens, leer, ra dio-artikelen, geslepen diamant en niet te vergeten confectie- en tricotgoederen, in welke branches men belangrijke afzetge bieden veroverde in verband met de inter nationale verschuivingen. Daarentegen liep de export o.a. teru'g van gecondenseerde melk en kaas, aardap pelmeel, rijst, lijnolie, zwavelzure ammo niak, katoenen manufacturen, vaartuigen, machines e.d. en stroo-oarton. In totaal genomen daalde de uitvoer van fabrioaten en half-fabrioaten vergeleken met 1938 van 1.669 tot 1.628 millioen kg en van 181 tot 172 millioen gulden. Prijzen) weinig gunstig. Met de prijzen wasi hét 'dikwijls, in weer wil van toegenomen bedrijvigheid, in ver scheidene bedrijfstakken nog weinig gun stig gesteld. Vooral 'geldt dit voor verschil lende industrieën van verbruiksartikelen, waar overcapaciteit en scherpe concur rentie gezonde bedrijfstoesitanden nog vaak in den weg stonden. Meermalen werd de prijsverhouding nog ongunstiger, o.a. doordat de prijzen der producten die der grondstoffen niet voldoende volgden. Er waren echter, deels wegens ordenings- en saneeringsmaatregelen, ook verschillende gevallen van prijsverbetering. Naar het Engelsch van EMMA JANE WO'RBOISE 33) _o_ „Wij zijn steeds de dienaren van dege nen, die wij gehoorzamen, maar indien iemand bemerkt, dat hij zich verbonden heeft aan een harden meester, wiens dienst zwaar is en wiens loon slechts schande en ellende vooitbrengt, wat doet hij dan?" „Dan verlaat hij hem zeker." „Juist zoo, en dat is wat gij ook doen moet, mijn kind. Nu, op dit oogcnblik moet gij uw slechten meester vaarwel peggen, en overgaan in den dienst van gander, u nimmer beschamen of s echt behandelen zal, of aan uw eigen verkeerd, dwaas hart zal overlaten. Het oon, dat Hij u geeft, is rust en vrede rvik' yreu&de en onuitsprekelijke heer- U heid in de toekomende eeuwen. Zijn tni 18 5?wdlt' en Zijn last is licht. Hij zegt frw Tyndale: „Mijn kind, kom j heb u lief; schenk Mij uw we- r ïefde, dien Mij, volg Mij, wees gij. de one, en Ik zal de uwe zijn, en niets dat TEHUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN TE GOES? Vanwege de Commissie voor de Diaco nale Armenzorg in de Ned. Herv. Kerk en de Federatie van Diaconieën in die kerk wordt te Goes op 22 Juni een ver gadering gehouden van kerkeraden en diaconieën in de classes Goes en Middel burg. Aldaar zullen spreken ds A. B. te "Win kel van Den Haag, lid der commissie-Ar menzorg over het onderwerp: „Ambte naar of Ambtsdrager" en de heer W. J. Hemmes, secr. der Federatie over: „De Verhouding Diaconie-Overheid ten op zichte der Hulpverleening". Ds A. W. M. Odé van Goes zal het slotwoord spreken. Na afloop dezer vergadering vindt, naar de „Neder 1." meldt, een samen komst plaats met de afgevaardigden uit do classis Goes ter bespreking van de wenscbelijkheid en de mogelijkheid om te komen tot de stichting van een Tehuis voor Ouden van Dagen, ook voor beter gesitueerden. Middelburgsch Ziekenfonds. In de gisterenavond gehouden alge- meene vergadering van 't Middelburgsch Ziekenfonds, is het jaarverslag over 1938 uitgebracht, waaruit blijkt, dat de nieuwe regeling van geheele betaling van foto's eto. zeer juist maar telkens voor één jaar van kracht wordt verklaard, want voor 1938 althans heeft elke berekening ge faald. De kosten zijn plotseling verdub beld, en dat de rekening toch nog met een flink batig saldo sluit, is te danfksn aan de mindere uitgaaf ten opzichte van an dere posten, althans voor een deel. Zeker is 1938 een druk jaar geweest van zie kenhuisopnamen, maar het bestuur doet toch een beroep op alle aan het fonds verbonden artsen en specialisten om dit onderzoek en de behandelingen, in dezen post vervat, tot het allernoodzakelijkste te beperken. Trots alle belangrijke voorzieningen, die in de laatste paar jaar zonder contri- butieverhooging zijn tot stand gekomen, bleef bet fonds in staat de finanoieele ge volgen daarvan te kunnen blijven dragen. Het aantal leden op 7 Deo. 1937 be droeg 6048 en 2144 kinderen, op 31 Deo. 1938 waren de aantallen 6461 en 2162. Hlet aantal niet betalende kinderen was 37, zoodat het volledige zielental van het fonds op 31 Deo. 1938 8660 bedroeg. Er werden ingeschreven 248 leden en 59 kin deren, afgeschreven wegens overlijden 54 leden en 7 kinderen, tegen 70 en 5 in 1937. Er werden 155 kinderen geboren, te gen 136 in 1937. Et werden '123 der 155 kinderen door de kraamverpleegster van het fonds geholpen. De heilgymnastische hulp kon, evenals vorige jaren, worden verleend op alle aanvragen. Met achterstand werden geroyeerd 14 gezinnen, omvattende 28 leden en 23 kin deren met een bedrag aan achterstand van f 27,65. Met achterstand bedankten 12 gezinnen omvattende 27 leden en 13 kinderen en een bedrag van f 20,26. 'Het verslag van het crisisfonds ver meldt, dat er begin 1938 bij betrokken waren 863 leden en 499 kinderen uit 384 gezinnen en eind 1938 resp. 897, 553 en 410. Dit fonds heeft een rekening met een eindcijfer van f3999,06 en een saldo van f 18,39. Het bezit van bet crisisfonds be droeg op 1 Jan. f 245,91. De exploitatierekening van het zieken fonds geeft een ontvang en uitgaaf aan van f 91.165,82 met een exploitatieover- schot van f 2001,90. De jaarverslagen werden met dank aan •den secretaris-penningmeester, den heer L. 'Onderdijk, op voorstel van den voor zitter, den heer 'Mr A. J. van der Weel, goedgekeurd. De heer B. A. K. Crucq werd bij ac clamatie als bestuurslid, herkozen. Als lid der financieele commissie werd geko zen de 'heer P. I. Roth in plaats van den heer A. J. Barto, die niet herkiesbaar was. is, of wezen zal, kan u nooit van Mijn liefde scheiden. Gedurende uw aardsche leven zal Ik u door Mijnen raad geleiden, en daarna zal Ik u in heerlijkheid opne men, want waar Ik ben, daar zal ook Mijn dienaar zijn. Wilt gij niet komen, nu Hij u zoo roept? Wilt gij! uw leven niet aan Hem wijden, en Hem vragen met u te hande len, zooals Hij het beste oordeelt?" „Ik zou het heel gaarne willen, maar ik geloof niet, dat ik het kan doen. Ik ben zoo héél slecht." „Is het uw oprechte wensch en ernstig verlangen, om anders te worden, Chrys- tie?" „Ja, tante Rachel. Ik heb mij zoo bit ter ongelukkig 'gevoeld. Dat ik het ver diende, wist ik, maar ik zou zeker een weinig beter zijn geworden, indien zij mij soms een enkel vriendelijk woordje had den toegevoegd. Indien ,gijl mij gevraagd had, om mr Perren's vergiffenis af te smeeken, zou ik het zeker gedaan hebben. Ik zou' voor u alles kunnen doen, tante Rachel, omdat gij zoo vriendelijk en zacht spreekt, en omdat ilk u zoo lief heb. In dien vreeselijtken macht, toen ik zooveel kwaad deed, heb ik nog aan u gedacht, wat gijl er wel van zeggen zou." „Wat is de oorzaak dat gij Matthias zoo haat?" MEDEDEELINGEN VAN DEN VOORZITTER. Uitvoering van de Pachtwet. In de Hoofdbestuursvergadering deed de voorzitter de heer Mr P. D'ieleman, de volgende mededeelingen: Op verzoek van Gedep. Staten werd tezamen met de andere landbouworgani saties in Zeeland en de Vereeniging „Het Grondbezit" een aanbeveling opgemaakt voor de leden en plaatsvervangende leden van de Pachtkamer bij de Kantongerech ten in de provincie Zeeland en kantonge recht te Bergen op Zoom. Het Dagel. Bestuur sprak verder de wenschelijkheid uit, dat de 3 C.L.O. zich in verbinding zouden stellen met den Mi nister van Economische Zaken om te be vorderen dat ook in de toekomst bij de voorziening in voorkomende vacatures bij de Pachtkamers, het advies van den ge- organiseerden landbouw zou) worden ge vraagd. Arbitrage In loongsschillen. Het Dagel, Bestuur heeft de aandacht van het Landbouw-Comité gevestigd op den gang van zaken bij1 de arbitrage in loongeschillen, zooals deze door de Over heid op grond van de Landbouw crisis- wet aan de landbouwers kan worden op gelegd. De Regeeringsarbiters houden bij hun uitspraak geen of onvoldoende rekening met het vrijwel constante prijsniveau der landbouwproducten. Als gevolg van de verplichte arbitrage stijgen de landarbeidersloouen. Wanneer de Minister van oordeel is dat de loonen te laag zijn en dat deze moeten worden verhoogd, dan dienen, volgens de mee ning van het Dagel. Bestuur, de produc tieprijzen eveneens verhoogd te worden. Levenspeil der stedelijke en platte landsbevolking. Het Dagel. Bestuur heeft uitvoerig be sproken het rapport van een door de Gel- dersch-Overijsselsche Mijl van Landbouw ingestelde Commissie tot bestudeering van de vraag, welke maatregelen er te treffen zouden zijn om het levenspeil der stedelijke en plattelandsbevolking nader tot elkaar te brengen. Tevens heeft het Dagel. Bestuur bij het Landbouw-Gomdté aangedrongen op het samenstellen van een werkprogram, waarin de groote lijnen van de te vol gen landbouwpolitiek zijin aangegeven. Dit progTam zal van jaar tot jaar dienen te worden herzien. Prijzen der varkens. Het Dagel. Bestuur hteft het Land bouw-Comité er op gewezen, dat zoo spoedig mogelijk tot het uit de markt ne men van varkens zal moeten worden overgegaan, wil mien de prijzen op een voor den boer loonend peil houden, daar de teeltregeling alleen niet in staat is ge bleken een loonende prijis te handhaven. Postbestelling ten plattelande. De postbestelling ten plattelande heeft herhaaldelijk een punt van bespreking uitgemaakt in de vergaderingen van het Dagel. Bestuur der Maatschappij. Naar aanleiding van een verzoek van de 3 C.L.O. heeft de Minister van Binnen- landsohe Zaken een onderzoek doen in stellen naar de postbestelling ten platte lande. In verband met den uitslag van dit on derzoek is aanleiding gevonden de normen voor het invoeren van een tweede buiten- bestelling en van de buslichtingen in de buitenwijken te herzien in een voor het publiek gunstigen zin. Vaststelling richtprijzen. Het Dagel. Béstuur heeft bij het Land bouw-Comité opnieuw aangedrongen al les in het werk te stellen om de richtprij zen verhoogd te krijgen. Steun schapenhouderij. Het Dagel. Bestuur heeft met het oog op de uiterst slechte financieele uitkom sten der schapenhouderij het Landbouw- Comité verzocht bijl de Regeering aan te dringen op het uit de markt nemen van „Zijne dwaasheid. Hij is zoo ontzettend dwaas en opgeblazen, en vol inbeelding. Hij houdt zich zelf voor vreeselijk knap en is zoo voldaan over zijn eigen persoon en ik houd niet van hem. Wanneer ik dicht bij' hem sta, verlang ik om ver weg te gaan; zijn blikken doen mij reeds on aangenaam aan. Hoe het precies is, weet ik niet, tante Rachel, maar ik gevoel, dat het zoo is. Ofschoon, ik zou nu wel een klein beetje van hem kunnen houden, om dat hij zoo ziek is geweest, en dat door mijn schuld." „Bat is een gevoel van antipathie, want Matthias toch, is nooit heel verstandig geweest, en de leeftijd brengt niet altijd vermeerdering van verstand mede. Ik stem u toe, dat hij bijzonder ijdel is en zich laat voorstaan op talenten, die hij niet bezit. Doch dat is alles nog geen re den, waarom gij' hem zoudt haten, Ghrys- tie; uw haat is bijna even dwaas, als zijn ingebeeldheid, het is meer dan dwaas; in de oogen van God is dat gevoel zondig en verkeerd. Gij moet dat overwinnen. Wij zullen die kwestie van liefhebben voorloopig laten rusten; maar ik verlang, dat gij vriendelijk over hem denken zult en voor hem bidden wilt, en, indien u zulks wordt toegestaan, hem oppassen en verzorgen, alsof gij' zijn eigen dochtertje waart." schapen of lammeren en deze in te blik ken. Eventueel ware een toeslag te geven per schaap, zooals ook vroeger wel heeft plaats gehad; een dergelijk stelsel mist echter het voordeel dat de markt wordt gesaneerd. Aankoop groote complexen grond door buitenlanders. Het Dagelijksch Bestuur heeft de aan dacht van het Landbouw-Comité geves tigd op het feit, dat de aankoop van grond door vreemdelingen (o.a. in Zeeuwsch- Vlaanderen) en groote lichamen in de laatste jaren beduidend toeneemt. Aankoop op groote schaal van grond of hofsteden door buitenlanders kan op den duiyr de belangen van ons land in den weg staan. Aangedrongen is van re- geerdngswege hieraan paal en perk te stellen. Door het Landbouw-Comité is een Comjmissie van Beraad ingesteld, waarbij ook de aankoop van gronden als hier boven bedoeld, nader zal worden onder zocht. Door het Dagel. Bestuur is den heeft A. I. Leenhouts te Retranchement verzocht in de oommissie zitting te ne men. Invoer van varkens uit Llthauen. Het Dagelijksch Bestuur heeft kennis genomen van den invoer van buitenland- sche varkens, die in entrepot worden ver werkt tot vleesohwaren in de Unoxfabrie- ken te Steenwijk en te Oss, waarna zij als Nederlandsch product worden geëxpor teerd, waardoor de indruk wordt geves tigd, dat de inhoud ervan afkomstig is van Nederlandsohe varkens. Het Dagelijksch Bestuur acht het on juist, nu de export van varkensvleesch en -conserven met groote moeite en kosten gaande wordt gehouden, met een product dat uit het buitenland afkomstig is, de ex port van het Nederlandsche product moei lijkheden in den weg te leggen. Overschrijving suikerbietengarantie. Het Dagelijksch Bestuur heeft het Landbouw-Comité verzocht pogingen in het werk te stellen dat de suikerbieten garantie, welke in 1938 en eventueel vol gende jaren onbenut zou blijven op een volgende oogst wordt overgeschreven. Op 25 April j.l. werd een afwijzend ant- wcord van 't College van Regeeringscom- missarissen ontvangen, omdat o.m. het primaire doel der steunregeling voor de suikerbieten niet is het voortbrengen van een bepaalde vooruit vastgestelde hoe veelheid bietsuiker, doch dat een zekere oppervlakte met suikerbieten zal worden beteeld. Het Dag. Bestuur heeft dit antwoord zeer teleurgesteld, waarbij er bij het K. N. L. G. uitdrukkelijk op is gewezen, dat het primaire doel van den bietensteun niet is het in stand houden van een bepaalde oppervlakte met suikerbieten, doch van de suikerproductie in haar geheel zoowel van de suikerbietenteelt als van de sui kerindustrie in Nederland. Aardappelteeltregeling. Met betrekking tot bet verkrijgen van een loonende teelt van aardappelen heeft het Dagel. Bestuur zijn standpunt aan het Landbouw-Comité als volgt bekend ge maakt: Indien de aardappelteelt zichzelf moet bedruipen, zooals de Minister wenscht en slechts een vergoeding uit het Landbouw crisisfonds wordt toegekend gelijk aan de teeltheffing van de hiervan vrijgestelde oppervlakte zal moeten worden overge gaan tot: 1. een beperking van het met aardappe len beteelde areaal; 2. de denaturatie toeslagen zullen uit sluitend prijsregelend moeten worden be schouwd, dus aardappelen die ongeschikt zijn voor consumptie of export zullen niet voor denaturatietoeslag in aanmerking moeten komen; 3. de denaturatietoeslagen voor klei- en zandaardappelen zullen verschillend moe ten worden gesteld, terwijl met het op brengend vermogen der verschillende ras sen speciaal op de kleigronden rekening „Ik denk niet, dat ik bij' hem zal mogen komen, nu hij' zich alles weder kan her inneren en mij' herkennen. Sedert hij' zijn bewustzijn terugkreeg, ben ik niet in zijn kamer geweest. Maar wat het bidden be treft, dat heb ik wel gedaan ik heb zoo lang gebeden, totdat ik begon te schreien, en dan bad ik altijd, dat hij' toch mocht herstellen, en mijn boosheid hem geen blijvend leed zou berokkenen." „Waren die gebeden voor u zelve of voor hem, Chrystie?" „Voor hem, waren zij' dat dan niet?" „Dat hangt er van af, waarom gij gebe den hebt. Indien gij slechts smeekte om verlost te worden van een vreeselijken angst en levenslange kwelling, dan bad gij voor u zelve, maar indien gij om zijn leven gevraagd hebt, dat hij' gespaard mocht worden voor zijn betrekkingen, en opdat hij nog eens weder zou kunnen ge nieten van alles wat de vreugde zijns le vens is, dan, Chrystie, hebt gij werkelijk voor hem gebeden." „In dat geval, heb ik slechts voor mij zelve gebeden", was mijn openhartig ant woord, „want ik geloof dat ik er niet aan gedacht zou hebben, om voor hem te bid den, indien zijn ziekte een natuurlijke oorzaak bad gehad." „Maar Chrystie, gij moet trachten voor Matthias te bidden, zoowel voor zijn moet worden gehouden; 4. zoo noodig zal een hoogere teelthef fing voor klei-aardappelen dan voor zandaardappelen moeten worden inge- steld. Teeltplan 1939. Het Dagelijksch Bestuur heeft aange drongen op tijdige bekendmaking van het teeltplan 1939. Thoolsche brug. Besprekingen zijn gevoerd door een daartoe ingestelde commissie van den Kring Tholen en St. Philipsland met het College van Gedep. Staten inzake hel ver krijgen van tolvrijdom voor de Thoolsche brug, De plannen van deze commissie zijn door Gedep. Staten niet ongunstig ont vangen. Uitvoer van land- en tuinbouw producten naar België. Het Dag. Bestuur heeft onder de aan dacht van de Directie van den Landbouw gebracht, dat de invoer van land- en tuin bouwproducten in België per vrachtauto uit Oost Zeeuwsch-Vlaanderen uitsluitend kan plaats vinden via Kapellebrug, Zoo mogen b.v. de tuinbouwproducten, die de veiling van Terneuzen verkoopt naar Gent niet worden uitgevoerd over Sas van Gent, doch uitsluitend over Ka pellebrug. Verzocht is met de Belgische instanties overleg te plegen, opdat langs meer douanekantoren deze invoer kan plaats vinden. Bestrijding van den Coloradokever, Het D'ag. Bestuur heeft via het Land bouw-Comité verzocht ook dit jaar van Regeeringswoge loodarsenaat gratis be schikbaar te stellen voor het bespuiten der aardappelperceelen. Tevens werd verzocht in de kosten der bespuiting van Overheidswege tegemoet te komen, daar het bestrijden van den Coloradokever niet een specifiek belang voor het Zuiden des lands is, doch voor het geheele land. Uit het antwoord van den Minister op de vragen van het Kamerlid D'roesen is l gebleken, dat de Regeering deze kosten wel voor een belangrijk deel voor baar rekening neemt, doch dat daarnaast ook door de belanghebbenden in de kosten der bestrijding moet worden bijgedragen. Tarwerichtprijs. In verband met het uitwinteren van vrijwel alle tarwe in Zeeland en de hoo gere productiekosten voor den verbouw van zomertarwe, heeft het Dagel. Bestuur tot het Landbouw-Comité het verzoek ge richt het verhoogen van den richtprijs voor tarwe bij de Regeering te bepleiten. Dit verzoek is inmiddels door de Re geering afgewezen. De drie C.L.O. hebben aanleiding gevonden om zich op grond van het abnormaal groot risico van het uitwinteren der tarwe, opnieuw tot den Minister te wenden met het verzoek den richtprijs met f 1 per 100 kg. te verhoo gen. Plan-Westhoff. Het Dagelijksch Bestuur heeft zich ver- eenigd met de voorstellen welke in het plan-Westhof zijn uitgewerkt, tot bestrij ding van de werkloosheid. Tevens werd onder de aandacht van de Regeering ge bracht, dat bij invoering van genoemd plan een bestemming van de producten, welke op de ontgonnen gronden zullen worden verbouwd, zal worden gewaar borgd. Pootaardappelenteelt. De Friesche Maatschappij van Land bouw heeft een uitvoerig schrijven ge zonden aan het Landbouw-Comité, waar in wordt aangedrongen stappen te doen ten gunste van: 1. het handhaven van den maatregel, volgens welke de verbouwers van export soorten reeds met ingang van 1 October potersteun kunnen ontvangen; 2. het tijdig bekend maken van het steunbedrag voor oogst 1939; 3. het uitsluitend ten goede doen ko men van den potersteun aan degenen, die poters verbouwen met de bedoeling deze voor den verkoop als goedgekeurd pootgoed te bestemmen, m.a.w. die in 1938 of eventueel in 1937 of 1938 reeds aan de aardappelkeuring hebben deel genomen. Het Dag. Bestuur heeft de voorstellen van Friesland gesteund. De Keuringsdienst Zeeland heeft voor- 1 gesteld om het aangiftegeld voor de keu eigen, als om onzentwil. En wilt gij daar na u voor hem vernederen, en hem om vergiffenis vragen?" „Dat wil ik doen ja zeker, zoodra ik bij' hem mag komen." „Veronderstel dat gij hem eens een brief schreef?" „Daar heb ik nog volstrekt niet aan ge dacht ik ga dadelijk aan hem schrij ven. Maar indien hij weigerdé om dien brief te lezen?" „Ik denk, dat hij niet zal weigeren; maar wat hij ook doen moge, uwe taak blijft dezelfde. Wanneer gij' eens over tuigd zijt, wat gij te doen hebt, moet gij dat doen zonder over de gevolgen na te denken. Plicht is en blijft altijd plicht, daar is geen ontkomen aan, de uitkom sten moeten overgelaten worden. „Maar aan wien kan ik dien brief ge ven. Ik ben overtuigd, dat Dobbs hera niet zal willen aannemen, en miss Mona even min; miss Judith durf ik het niet vra gen." „Breng hem morgenochtend om twaalf uur hier; ik zal wel zorgen, dat mr Per- ren hem in handen krijgt. Ik zou zeker vroeger reeds om u gezonden hebben, Chrystie, indien ik de rechte-toedracht der zaken geweten had. Doch ik heb alles pas Donderdag gehoord. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5