Binnenland. BELGIË EN NEDERLAND. Kerknieuws te komen. Zij gingen de uitlaatkamer in en weg waren zij. "Wij wijten, dat ze de boot hadden verlaten, want we konden het dag licht door het water van de uitlaatkamer zien schijnen. Toen Arnold zoo ver met zijn verhaal gekomen was, kon hij eenige minuten lang niet verder spreken. Toen hij zijn verhaal kon vervolgen, zeide hij: Shaw en ik be sloten vervolgens een kans te wagen. "We kwam boven en zooal's u ziet, zijn we ont snapt Wij waren er zeker van, dat alle anderen ons zouden volgen. Ik kan u niet vertellen, hoe ik me voelde, toen ik ver nam, dat dit niet meer mogelijk was. Op de vraag, hoe het met de lucht was gesteld, toen hij uit de „Thetis" wegging op Vrijdagmorgen, antwoordde Arnold: „Onbeschrijfelijk". Gp de vraag, of deze toestand van de lucht de anderen gehinderd zou kunnen hebben hem te volgen, zeide de stoker: „Dat zal niemand ooit weten". NOG 350.000 SPAANSCHE VLUCHTELINGEN IN FRANKRIJK. In officieele kringen wordt meegedeeld dat het aantal Spaansche vluchtelingen in Frankrijk 1 Maart 450.000 bedroeg, thans bedraagt dit aantal 350.000. Sedert 1 februari geschiedt de repa- trieering met een snelheid van gemid deld 400 personen per dag. (In dit tem po zou de repatrieering nog 2 jaar en 5 maanden duren.) De kosten van het onderhoud van deze vluchtelingen komen den Franschen staat op 15 fr. per dag per persoon. Eenigen tijd hebben deze kosten 7 mil- lioen franc per dag bedragen, thans nog ongeveer 6 millioen franc per dag. In de Fransche ziekenhuizen bevinden zich ongeveer 13000 zieke en gewonde Spaan sche vluchtelingen. EXPRESSTREIN BIJ WARSCHAU ONTSPOORD. Zea doodero en dertig, gewonden. De Expresstrein Ronte-Weenen-Praag- Warschau is gistermiddag nabij' het sta tion Pruskow op 10 km ten Z.-W. van Warschau ontspoord. Volgens de eerste berichten zouden de vier eerste rijtuigen omgeslagen zijn. liet aantal dooden zou zes bedragen. Er zouden dertig ernstig gewonden zijn. Het ongeluk heeft zich voorgedaan bij een wissel. Op dialt1 oogeriblik reed de trein met een snelheid van 80 km en het is hieraan, dat de oorzaak van het on geluk al'gemielen wcjdt toegeschreven. Nog een treinontsporing. Nabij Goesohwitz zijn gisteren vier rijr tuigen van een personentrein bij' het rij den over de groote brug over de Saaie ontspoord en tegen de ijzeren brugpijlers geslingerd. Vier passagiers werden ge dood en zeven zwaar gewond. Men vermoedt, dat de groote hitte de sporen ontzet heeft, hetgeen tot de ramp zou hebben geleid. Korte Berichten. Een Duitsch vliegtuig is gistermid dag tijdens een oefenvlucht boven Geln- hausen neergestort. Het kwam neer op het dak van een huis en vloog in, brand. De vlammen sloegen op de aangrenzende huizen over. De drie inzittenden kwamen om het leven. LICHTE AANVARING TUSSCHEN DE „0 10" EN HR. MS. „SUMATRA". Geen persoonlijke ongelukken. Gistermiddag is tijdens oefeningen de onderzeeboot „O 10" in lichte aanvaring geweest met Hr. Ms. „Sumatra". Van de onderzeeboot werd de bovenbouw lich telijk beschadigd. De boot is op eigen kracht in Nieuwediep teruggekeerd. De „Sumatra" had geen beschadiging. Op geen der beide schei en kwam persoon lijk letsel voor. DE UITVOER VAN EIEREN. In de week van 30 Mei tot 6 Juni zijn hier te lande voor den uitvoer toegelaten 31.154.535 eieren, waarvan 29.868.135 kippen- en 1.268.400 eendeneieren. Hier van gingen naar Duitsohland 3.786.960 kippen- en 733.080 eendeneieren, naar Engeland 19.394.160 kippen- en 553.020 eendeneieren. Naar andere landen gingen 916.365 kippeneieren, terwijl in het koelhuis-en trepot zijn opgeslagen 5.773.650 kippen eieren. HET STAATSBEDRIJF DER ARTILLERIE-INRICHTINGEN. Na het votum van de Tweede Kamer. In een nota naar aanleiding van het eindverslag van de commissie van rap porteur© uit de Eerste Kamer, over het ontwerp van wet tot verhooging van de begrootin'g van hët staatsbedrijf der ar- tilleriedririchtingen voer het dienstjaar 1938, deelt de minister van defensie mee dat het thans nog niet mogelijk is op te geven, hoeveel de kosten zullen bedragen welke een gevolg zijn van het votum der Tweede Kamer. Nadat als gevolg van dit votum het werk stop was; gezet, heeft de minister aanstonds nagegaan, op welke wijze in het bijzonder rekening houdende met 's Rijks finanoieele belangen een aan nemelijke oplossing van het onderwer- pelijke vraagstuk zou kunen worden ge vonden. Daar de hieromtrent loopende bespre kingen nog niet zijn geëindigd, is thans nog niet vast te stellen, welke de gun stigste oplossing zal zijn en kunnen der halve de finanoieele gevolgen nog niet worden bepaald. Wel kan worden mede gedeeld, da/t het waarschijnlijk mogelijk zal blijken, de kosten voor het Rijk meer te beperken. BOERDERIJEN OP NIEUW ONTGONNEN GROND. Evenals in vorige jaren zal binnenkort van staatswege een aantal nieuw te bou wen boerderijen in. paoht worden uitgege ven op de onder het beheer van den rent meester der staatsdomeinen te Zwolle ressorteerende gronden in de vier Noor delijke provinciën. In dezen zomer zullen worden verpacht 24 boerderijen met een gezamenlijke op pervlakte van ca. 440 H.A. en wel 5 in de provincie Friesland, n.l. 2 nabij' Rohel, 1 in het complex „Het jongenshuis" nabij Appelscha, 1 nabij Hoornsterzwaag en 1 nabij' Kooten; 12 in de provincie Gronin gen, waarvan twee in de gemeente Groo- tegast, 8 nabij Tolbert en 2 in de ge meente Bellingwolde, terwijl 7 stuks zul len zijn gelegen in het Land van Vollen- hove nabij Giethoorn (provincie Over ijssel). De bij de boerderijen behoorende gron den zijn van overheidswege in werkver schaffing ontgonnen, waarna ze geduren de 'korteren of langeren tijd zijn geëxploi teerd, zoodat de culfuurtoestand thans zoodanig is, dat ze in pacht kunnen wor den uitgegeven. De aanbesteding van den bouw der boerderijen zal zoo spoedig mogelijk ge schieden, opdat de gebouwen op 1 Mei 1940 in gebruik kunnen worden genomen. Bij de selectie der gegadigden zal even als in vorige jaren worden gelet op vak bekwaamheid, ontwikkeling, financieele draagkracht, enz. *it ProMR^cre WERKEN IN DUITSCHLAND. De Districts-Arbeidsheurs te Middel burg schrijft ons: \an verschillende personen komen de laatste dagen vragen binnen omtrent het werk voor ongehuwde en ongeschoolde arbeiders in Brunswijk (Duitschland). Bij de Hermamn-Goering Werke aldaar kunnen geplaatst worden plm. 1000 onge huwde arbeiders, die zich tevreden stel len met R.M. 30,per kwartaal naar Nederland over te maken. Zij ontvangen echter het volle loon, hetwelk voor grond werkers, hulparbeiders in de bouwvakken enz. 58 tot 60 Rpf. per uur bedraagt. Voor overwerk wordt 20 pet., extra betaald. Huisvesting in goede barakken, terwijl voor kost en huisvesting R.M. 1,moet worden betaald (per dag). Indien verschillende fabrieken weer in bedrijf zijn gekomen kan aanstelling als fabrieksarbeider volgen. Na een dienstverband van 3 maanden wordt een verlof verleend en een terug reisbiljet verstrekt tot aan de woon plaats. Het is geoorloofd bijl de terugreis R.M. 10,mede over de grens te nemen. Op bovengenoemde werken zijn reeds geruimen tijd groote groepen Nederland- sche arbeidskrachten geplaatst en hebben het daar zeer goed naar hun zin. De ongehuwde arbeiders gelieven zich zoo spoedig mogelijk te melden bij de plaatselijke agenten der arbeidsbemidde ling. DE PROEFVLUCHT VAN DE „PRINSES BEATRIX." De „Vliss. Grt." meldt, dat het be richt, als zou Z. K. H. Prins Bernhard deelnemen aan den officieelen proeftocht van het motor-mailschip „Prinses Bea trix" op 24 dezer, niet juist is. De Prins heeft meegedeeld, dat hij tot zijn spijt verhinderd is. D'e naaste omgeving van den Prins acht het niet geheel onmoge lijk, dat op dit besluit zal worden terug gekomen. ZEEUWSCH ZENDELING REDT SCHIPBREUKELINGEN. D'oor felle rukwinden is op het Toba- meer (Sumatra) een prauw met vier in zittenden omgeslagen 'bij Ambarita, waar de 'bewoners door de hooge golven geen hulp durfden bieden. De zendelingleeraar Karelse (afkomstig uit 'Goes) en het ne gerhoofd slaagden er echter in om met een gehuurde motorboot de drenkelingen in 'veiligheid te brengen. MIDDELBURG. DE MIDZA-BGRDEN. Naar wij vernemen, hebben Burg. en Weth. thans aan de Midza-combinatie meegedeeld, niet op hun aanvankelijk ge nomen besluit, dat Midza-borden niet als uithangborden mogen worden gebezigd, terug te zullen komen. De reeds geplaat ste uithangborden zullen moeten worden verwijderd. Zooals bekend, heeft de Raad onlangs meer dan een uur over deze borden kwestie volgepraat. UITVOERING VAN DE ZANGSCHOOL DER VEREENIGING „UIT HET VOLK VOOR HET VOLK". Onder leiding van dhr A. Bosdijk werd gisterenavonrd een uitvoering van de zangschool gegeven. We kunnen wel 'be ginnen met een: hoe warm het was en hoe vol. Warm, dat zijn we de laatste dagen we'l gewoon geraakt, maar vol, dat is voor een zanguitvoering zeker iets bij zonders. Het aantal kinderen dat zingen m'oest bedraagt 240; dat heeft reeds tot gevolg, dat een groot aantaJl ouders, de prestaties van hun kinderen wil hooren, maar bovendien wekt het werk van dhr Bosdijk steeds een groote belangstelling. Om de warmte vervielen enkele num mer» van het programma. Allereerst 'hoorden we de vier klassen der school afzonderlijk. Wat een echte, vroolijke leuke kinderliedjes werden er gezongen. Dhr Bosdijk houdt van groote afwisse ling en daarbij van een Vlotte uitvoering. Hierbij wordt dan heel veel aandacht besteed aan de voordracht in verband met den tekst. Maar enkele liederen wer den in het tekstboekje afgedrukt en toch was bijna alles te verstaan. Dat is zeker een mooie prestatie. Al dadelijk bekoorde vooral de eerste klas door groote frisch- heid. Deze jonge kinderen zingen zoo na tuurlijk en ec'ht, ongekunsteld. Wat sloeg b.v.: „In de 'klokkenwinkel" in en aller aardigst was ook „De toverfluit". Aan den zang werd hier de handeling ver bonden. De 2e klasse begon dadelijk met twee stemmige muziek, 't Was vooral de 3e groep, die ons het minst bekoren kon. Het mooie „Engelenwacht" van Cath. v. Rennes werd al heel onzuiver gezongen. Zeer juist gezien is het van dhr Bos dijk, dat hij zooveel mogelijk alle zangers eens op den voorgrond laat komen. Zoo gaf het veel voldoening ook de weinige jongens, die er waren, te hooren in „Mijn xylop'hoon". Wat de vierde klas leverde stond weer op eel h'ooger plan. Alleen het al te veel den nadruk leggen op den inhoud der lie deren, leidde wel eens tot een hinderlijk onderbreken van het rhythme, niet alleen in deze liederen, maar ook in de cantate, die na de pauze werd gegeven. Deze can tate: Donderdag Marktdag is zoo vel gedicht als getoonzet door dhr Bos dijk en op edra en aan het bestuur van Uit het V'olkVoor 'het Volk. Men be eeft daarin al' es wat Donderdags zooal op de Markt gebeurt. De zang werd voortdurend afgewisseld door declamatie en vooral het tweede deel, waarin de aandacht werd geschonken aan de Zecuwsche kleeder- dracht, en een beroep werd gedaan op al len om de dragers daarvan in waarde te .houden, werd iederen keer door applaus onderbroken. Het is juist, doordat dhr Bosdijk zich zoo geheel wijdt aan zijn werk en aan zijn uitvoeringen een eigen cachet weet te geven, dat de belangstel ling steeds zoo groot is. D'hr de 'Graaf, de voorzitter der ver- eeniging, getuigde later dan ook van de groote liefde voor en kennis van zijn werk. Geen wonder dat herhaaldelijk een hartelijk applaus weerklonk. Aan mevrouw Bosdijk, die op een uit nemende wijze, de pianopartij verzorgde, werd een bloemenmand aangeboden. Ten slótte werd overgegaan tot het uit reiken der diploma's aan de leerlingen, die de zangschool verlieten. Het was er warm; het was er vol; en toch met plezier was ieder nog wat lan ger gebleven. Dat is zeker voor dhr Bos dijk met zijn zangschool een groot suc ces. GOES. Rare manieren. De politie alhier heeft een inwoner van Kloetinge, zekere G. M. geknipt, die hier twee fietsen bij verschillende rijwielhan delaren had gehuurd, en aan derden ver kocht. Dinsdagmiddag wist hij bij' een schoenenzaak vier paar schoenen op zicht te bekomen, yyelke hij terstond aan den man trachtte te brengen. Zoo ver scheen hij ook in een café om zaken te doen, doch een bezoeker, die het niet ver trouwde, gaf de politie een seintje, waar na spoedig aan de rare practijken een einde werd gemaakt. Rijwielen en schoe nen zijn in beslag genomen. De Koninklijke Handboogs'ociëteit „Jacoba van Beieren" 'hield gisteren het jaarlijksch koningschieten op de steng. Hierom werd met veel animo gestreden. Als overwinnaar trad dhr E. Vervaat uit het strijdperk. Door den voorzitter, Mr Hugenholtz, werd hij. gecomplimenteerd. Hem werd een zeer mooi cadeau overhandigd. Bevolking. Ingekomen; P. J. Anemaet en gezin, administrateur, van Rotterdam, Middel- burgschestr. 30; M. Olivier, zonder be roep van Rotterdam, M. Smalleg. buurt 31; J. Dagevos geb. Marcusse, zonder be roep, vain- Kats, Schengestr. 58; H. Veenis geb. Meijaard, zonder beroep, van 's H. Arendskerke, Leliestr. 53; R. M. Lievaart, surn. Reg. en Dom., van Groenlo, West- wal 26; J. M. Westdij'k, zonder her., van Roosendaal, L. P. v. d. Spiegelstr. 23; J. P. Harinck geb. Tholenaar, zonder be roep, van Kapelle, Stoofstr. 10; W. G. Zweedijik, zonder beroep, van Vlissimgen, Pr. Julianastr. 2; G. A. Steketee, verkoop ster, van Borssele, Kloetingscheweg 8; J. Dijksman, electricien, van Heerenveen, Zaagmolenstr. 59; E. Boogaard en echtg. typograaf, van Kloeiinge, Westerstr. 2a, A. H. Pieroen geb. Schaepkens en kind, van Maastricht, Leliestr. 1 B; A. v. Her- tum, kleermakersknecht, van Gorinchem, Westsingel 133. Vertrokken; M. de Keijzer en gezin, koopman, van 's H. H. ikinderenstr. 26 naar Kloetinge; G. Haisma, huishoudster, van Wilhelminastr. 30, naar Opsterland; J, A. Nederhand, sergt.-schrijver, van Oostsingel 82 naar Wassenaar; E. Tilroe en gezin, opticien, van L. Vorststr. 47 n. Middelburg; Z. Delzenne, dienstbode, van Leliestr. 47 naar Wemeldinge; D. G. T. v. Zweeden, hulp huish., van Magdalena- str. 6 naar D'en Haag; J. A. Slot, kleer maker, van Zaagmolenstr. 59 naar Am sterdam; O. van Sabben, verpleegster, van Gouwervestr. 44 naar Rotterdam!; Wed. P. I. Somer, zonder beroep', van Paral lelweg 28 naar Middelburg; C. Buthfer, verpleegster, van Zonnebloemstr. 36 naar Zandvoort; J. J. Melse, verpleegster, van Wilhelminastr. S/2 naar Zandvoort; J. G. DE OMSTANDIGHEDEN THANS GUNSTIG VOOR HERZIENING DER VERDRAGEN VAN 18397 Uit Brussel wordt aan het „Vaderland" gemeld: In de Belgische Kamer wordt een begin gemaaklü met de behandeling van de be grooting van buitenlandsche zaken. Gis teravond beöft de Kamer-president Van Cauwelaert als rapporteur van de com missie van buitenlandsche zaken rapport uitgebracht. In dat rapport constateert hij, dat de acooorden van Miinchen geen tijdperk van waren vrede hebben ingeluid. De ontspan ning, die er op volgde, was zelfs van kor teren duur dan algemeen werd verwacht. In de huidige Europeesche conjunctuur is België geen belangloos toeschouwer Niet allleen hangen zijin economische mo gelijkheden af van het internationaal ver trouwen, doch hefti weet 'bij ervaring welke gevaren verbonden zijn aan zijn aardrijks kundige positie. Zijn veiligheid en zijn be staan vormen een strenge waakzaamheid ■en volledige trouw aan de onafhankelijk heid en de e v e n w i c h t s politiek, wél ke zoo degelijk werd omschreven in de op 14 October 1936 door Koning Leopold uit gesproken rede. Nochtans, zoo zegt de rapporteur, zijn enkele nuances aan bef licht gekomen be treffende de beteekenis, die aan deze on afhankelijkheid en evenwichtspolitiek ge hecht moef worden. Zoo is o.m. de vraag gesteld: Zijn wij weer vrijwillig een on zijdige' staat 'geworden of hebben wij een vrijheid van handelen behouden, diu in sommige omstandigheden ons er toe zou kunnen leiden, partij; te kiezen? In antwoord op deze vraag verwijst Mr Van Gauwelaert naar de verklaring van Koning Leopold, waarin gezegd wordt da.t België een uitsluitend en absoluut Belgische politiek moe't volgen, die er op gericht moet zijn buiten de conflicten van zijn huren te blijven. Ook moet het Belgische militaire statuut dienen om het land te vrijwaren tegen een oorlog, va.n waar deze ook moge komen. W. Buthfer, opzichter, van Zonnebloem str. 36 naar Tenneuzen; A. de Jongh, tim mermansknecht, van Heernisseweg 15 n. Wieringermeer; M. Schuitmaker geb. Prins, zonder beroep, van Vosmaerstr. 8 naar Andijik; A. P. Sturm, dienstbode, vanD. D. v. d. Boutstr. 14, naar Souburg; M. A. M. van Acker, huishoudster, van Singelstr. 19 naar Tilburg; P. M. de C.o- .ninck, dienstbode, van 's II. H. kinderen- str. 47 naar Den Haag; Wed. K. Th. de Jongh, zonder beroep, van Oude Visch- markt 12 maar Zaandam. ZUID-BEVELAND Schcre. De gehouden bazaar heeft een winst opgeleverd van f 550. Ellewoutsdijk. Dezer dagen had de eindles plaats van den cursus E.H.B.O., die uitging van de plaatselijke afdeeling voor 'luchtbescherming en Het Groene Kruis, afd. E'llewoutsdijk. De cursisten boden dr Folmer, onder wiens leiding de cursus stond, twee boekwerken aan als blijk van waardeering voor de aangename lessen. 's Gravenpolder. Gevonden een vulpen houder en een potlood. Inlichtingen te bekomen ter Gemeentesecretarie. WALCHEREN Grljpskerke. Loop der bevolking over de maanden April en Mei 1939. Ingekomen: Pbilippus Vijfhuize, schil dersknecht, A 58, uit Middelharnis; Maatje Hoefkens, verpleegster, A 113, uit Deventer; Jacobus de Visser, landbou wer, B 46, uit Aagtekerke; Johanna Francke, dienstbode, B 5a. uit Oostka- pelle; Andries Boogaard, landb.knecht, B 54, uit Midd lburg; Pieternella Goedbloed, dienstbode, B 61, uit Serooskerke; Leuntje Wisse, zonder beroep, B 85, uit Melis- kerke; Simon Janse, landb.knecht, B 22, uit Middelburg; Magdalena Simonse, zon der beroep, B 63a, uit Biggekerke; Heertjen Ubbo Bouwman, en gezin, bur gemeester, A 21, uit Ambt-Hardenberg. Vertrokken: Jacob Pouwelse en gezin, koopman, B 63a, naar Middelburg; Jaco bus Jozias de Keijzer en gezin, zonder beroep, A 2, naar Oost en West Souburg; Jasper de Voogd, marinier 3e kl., B 75, naar Den Helder; Willem Aarnoutse, landb.kn. B 51, naar Koudekerke; Maatje Hoefkens, verpleegster, A 113, naar Alk maar; Kornelis Dingemanse, landb.kn., A 103, naar Biggekerke; Adriana Marijs, dienstbode, A 63, naar Meliskerke; Wil lem Willemse, landb.kn., B 22, naar Mid delburg; Catharina Lena Willemse, dienstbode, B 22, naar Aagtekerke: Maria Groenenberg, zonder beroep, B 76, r-aar Ritthem. Meliskerke. Loop der bevolking over de maanden April en Mei 1939. Ingekomen: Tannetje Louws, dienstbode, uit Bigge kerke; Maatje Jalkobsen, dienstb., uit Koudekerke; Leunis Dingemanse, landb. kn., uit Zoutelande; Adriana Marij's, dienstbode, uit Grijpskerke; Lourens Job- se en gezin, landb. uit Koudekerke; Pie ternella vam Eijlzeren, zonder beroep, uit Koudekerke; David Louws, landb Ikn., uit Zoutelande; Stefanus van Keulen, land- arb. uit Aagtekerke; Pieternella de Voogd, zonder beroep, uit Westkapelle. Vertrokken: Maatje Komejan, zonder ber., naar Ulrum; Jan Haaij! en gezin, kleermaker, naar Hellevoetsluis; Jacob Komejan, l.l.vl.t.m. K. M., naar Zuilen; Johanna Krijger, dienstb., naar Bigge kerke; Kornelis Sturm, zonder ber., naar BELGIE EN NEDERLAND. In verband met de betrekkingen met Nederland herinnert de rap porteur aan de toespraken van Koning Leopold en Koningin Wilhelmina in No vember j.I. te Amsterdam en een paar we ken geleden te Brussel betreffende de ban den, die beide landen vereenigen. Mogen deze woorden, aldus Van Cauwe laert, werden beschouwd als een aanwij zing, dat de omstandigheden thans gun stig zouden zijn gewerden voor een her vatting van de onderhandelingen in ver band met de herziening van de traciiaten van 1839? Niets zou meer bijdragen tot do toenadering tusschen de beide landen en de verwezenlijking van deze zedelijke en politieke lotsverbondenheid, waarvan wij allen het belang aanvoelen. Van Belgische zijde is men ongetwijfeld bereid om besprekingen opnieuw te voeren in een geest van de oprechtste vriend schap en bereidwilligheid, maar het zou voorbarig zijn zich thans reeds aan opti mistische voorspellingen te willen wagen. Omtrent de geruchten betreffende het tot stand komen van een m i 1 i t a i re afspraak tusschen Nederland en Bel gië zegt de rapporteur; Wij meenen te mogen veronderstellen, dat ihet belang van deze kwestie niet ont snapt is aan de aandacht van de verant woordelijke regeeringen. De vraag blijft echter voorloopig open, of de beide landen verder moeten gaan dan het vriendschap pelijk en waakzaam diplomatiek conflict. De Nedorlandsche regeering daarover ondervraagd in de Eerste Kamer heeft ont kennend geantwoord. Het is gewenscht, zoo verklaarde minister Patijn, dat België en Nederland in de beste verstandhouding leven. Zulks behoeft volstrekt geen uit drukking te vinden in militaire afspraken welke dan ook, waarvan geen sprake is. Dit blijkt, aldus Mr van Cauwelaert, in de gegeven omstandigheden ook 't stand punt te zijn van de Belgische regeering. Zutphen; Jakobus Stunn, landb kn., naar Biggekerke; Elizabeth Vreke, dienstb., naar St. Laurens; Simon Wondergem, landb.kn., naar Oostkapelle; Elizabeth Janse, dienstb., naar Biggekerke; Pieter Geertse, landb.kn., naar Wieringermeer: Pieter Koppejan, landb.kn. naar Oostka pelle; Leuntje Wisse, zonder beroep, naar Grijpskerke; Jakobus Riemens, landb.kn., naar Zoutelande; Maatje Jacobse, dienst bode, naar Oostkapelle; Martinus Louws, landb.nkn. naar Aagtekerke. Biggekerke. Man aangereden. Dinsdagavond werd de landbouwer K. Zachariasse, toen hij van den veldarbeid per rijwiel huiswaarts keerde, in de kom van het dorp bij het oversteken van den weg, waarbij hij, naar het schijnt, niet voldoende richting aangaf, aangereden door een motorrijder, zekere Cijisouw van Westkapelle. Z. werd tegen den grond ge smakt en bleef liggen. Einkele E.H.B.O.- ers verbonden een hoofdwonde en droe gen hem per brancard naar zijn woning. Hier werd medische hulp verleend door Dr van Kooten van Koudekerke en dr Vaandrager van Zoutelande. Geconsta teerd werden inwendige kneuzingen en een hersenschudding. Het rijwiel was ernstig, de motor licht beschadigd. THOLEN EN SINT PHILIPSLAND Siavenisse. Woensdag j.I. werd onder voorzitterschap van dhr J. G. Droogen- dijk een ingelanden-vergadering gehou den van Oud-Kempenshofstedepolder en Moggershil. De rekening over het dienstjaar '1938 '39 werd in ontvangsten vastgesteld op f 9160,66 en in uitgaven op f 9093,62; batig slot alzoo f 67,04. Na breedvoerige bespreking werd be sloten tot het doen opmaken van een plan door de Ned. Heide Mij', voor het bedelven en verbreeding van waterleidin gen enz. in onderhoud bij particulieren. Het ligt in het voornemen om het werk, wanneer dit althans uitgevoerd wordt, in werkverschaffing te doen geschieden. NOORD-BEVELAND. Kolijnsplaat. De voetbalwedstrijd tus schen Kolijnsplaat en Kortgene (jeugd voetbal) is door Kolijnsplaat met 73 ge wonnen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Huizum, P. Smits te Havelte. Bedankt voor Beesd, P. A. van Stemp- voort te Haskerhorne. Ghr. Geref. Kerk. Bedankt voor Aalsmeer, W. F. Laman te Middelharnis. Afscheid. Zondag heeft Ds J H. Mulder afscheid genomen van de Geref. Kerk te Haamstede, spreken de over Deutern. 30 19 c. Toespraken werden gehouden door de heeren H. v. d. Hen als scriba, Ds J. P. Unger, na mens de classis en burgemeester Röell. De Mulder bedankte de sprekers en gemeente voor de liefde hier ondervonden. Zijn laatste woord was een woord van opwek king tot de jeugd der kerk. Generale Synode Geref. Kerken. Door de Part. Synode der Geref. Ker ken in Zeeland, die gisteren onder leiding

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2