GIDS Vergaderingen van de Zeeuwsche Landouw-Maatschappij. De laatste uren in de Thetis. N.V. Hendrikse C= Bank Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland E-RIJSTÜ EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. 4 OBLIGATIE-LEENING voor in pondspak pondspak pondspak 1 pondspak er!! WOENSDAG 7 JUNI 1939 53e JAARGANG - No. 209 Woordbreuk. T.FABERY DE JONGE m >or het sproeien van „VERMOREL" zen, Uit voorraad nbevelend, t 31, Middelburg. strijken ze neer, IJSTMACHINE lan de rijst door es loopen. tre personen- in de lucht in Zeeuw on- nze abonné's, tegen afgifte post, na in- irag in post- „De Zeeuw". sn Bijkantoor rangen 1 ex. per post k 8 is bijgesloten, herh. SOS-ber. 9,00 Causerie 1,30 Verv. concert, iet. halfuur. 10,45 }ram. Ca. 11,50 L,5 M. VARA-Uitz. O. 6,30—7,00 RVU. Ber. 9,30 Causerie Morgenw. 10,20 ibedr. 12,00 Gram. VARA-orkest. 1,00 de vrouwen. 3,00 Orgel. 6,00 E'sme- ,even en dood van- iunt belicht", cau- ïder. 7,05 Felicita- streven en strijd 35 Toespraak voor 7,55—8,00 Toe- 8,05 Herh. S0S- ARA-Varia. 8,20 ladiotooneel. 9,30 10,10 Causerie lig". 10,15 VARA- am. WEERBERICHT. hedenmorgei weer: licht be- temperatuur 19, ieerslag af ge- van t: 15; ne ran hedenavond tol 19 uur: droog warm weer t, meest zwakke 0 droog, zeer warm iwolkt, zwakke tot L. middag 3 u.: Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange V orststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j, J.FANOY, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs fJUW per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vllssingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De vorige week was in betrekking tot den internationalen toestand wel zeer donker. Wat toen gebeurde, geeft aan leiding tot de meest pessimistische ver wachtingen. Wij denken hierbij niet aan de moeilijk heden die zich voordeden bij het sluiten van een verdrag tussohen Engeland en Rusland. En ook niet aan de gebeurtenis sen in en om Danzig, en de daaruit voort vloeiende spanning. Er schijnt toch wel zeer veel kans te zijn dat Engeland en Rusland tenslotte tot overeenstemming zullen komen en de moeilijkheden met betrekking tot Danzig schijnen volstrekt niet onoverkomelijk. Trouwens van verschillende kanten is min of meer officieel verklaard, dat de toestand veel minder gevaarlijk is dan in 1914 en dat er althans -de eerste maanden op het uitbreken van een conflict al zeer weinig kans bestaat. Als wij dan toch van een donkere toe komst meenen te mogen spreken, dan is dat om wat gebeurde bij. den terugkeer van de Düitsche troepen uit Spanje. Men kent de geschiedenis. Aanvankelijk is van Duitsche zijde de aanwezigheid van Duitsche troepen in Spanje op de meest besliste wijze ont kend. Men beeft niet nagelaten het Duit sche volk in de meaning te brengen, dat Duitschland zij'n beloften inzake de niet- inmenging strikt nakwam. De berichten omtrent de deelname van Duitsche troepen, zoo heette het, waren afkomstig van de Jodenpers, die er be lang bijl had, de volken tot oorlog op te hitsen. Maar mul is de oorlog in Spanje dan eindelijk afgeloopen. En nu' werden plotseling de Duitsche legioenen,die uit Spanje terugkeeren, met groot eerbetoon, als helden, aan wie de overwinning van Franco voor een groot deel te danken is, ontvangen en be groet. Wij' zien bier dus het dToeve feit, dat een groote mogendheid openlijk erkent, haar woord te hebben gebroken. Van Duitsche zijde kan hierbij en niet zonder reden worden aangevoerd, dat andere mogendheden precies hetzelf de deden. Toch is er verschil. Duitschland erkent niet alleen dat het woordbreuk heeft gepleegd, maar door de wijze waarop de repatrieerende troepen werden ontvangen wordt die trouwe- looze politiek ook nog tot op het hoogst verheerlijkt. Dat is een zeeT ernstig feit. Steeds duidelijker blijkt: er is geen trouw en waarheid meer. Dat is het vorig jaar in verband met de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakijie gebleken. En dat is nu weer opnieuw door de feiten bevestigd. Dit zijn droeve dingen. Het ziet er donker uit, nationaal en in ternationaal, als het recht struikelt op de straten. Als ontrouw en woordbreuk worden verheerlijkt. Gerechtigheid verhoogt een volk. Maar de zonde is een schandvlek der natiën. Idag 3 uur: 770. fietsers: n. DE MONTEUR SHAW DOET HET VERHAAL VAN ZIJN REDDING. „Ik denk s'Jeeds maar aan d® mannen, die ik het laatst heb giezieni". Een speciale oorrespondent van de „Daily Express" heeft den monteur Shaw opgezocht, den laatste van de vier man- met behulp, van het D'avistoestel Thetis" hebben kunnen verlaten. a haws zenuwgestel is hevig geschokt, ij1 ligt te bed .en kan niét verdragen, dat ei m zijrn kamer deuren of ramen worden gesloten. Hij spreekt nog moeilijk, maar tl herinnert zich alle bijzonderheden van c e ontzettende uren die hij heeft doorge maakt. „Toen de duikboot was vastgeraakt en onder een hoek van 45 gr. in den bodem an de zee was blijven Steken werd het P otsehng. doodstil. Ik keek de mannen om mJ ou aan en '^ken mij. aan", ver- T? ,.w' »We begrepen dat het mis as. Ek hielp de waterdichte deuren slui- n, m de ondergeloopen compartimenten even geen mannen acihter. De officieren Pielden een conferentie. 0p d)at oogenblik daoh't n-og niemand er «•an het Davistoestel te gebruiken. We malakten zelfs gTapjes. Er was geen pa niek. Later werd de 'lucht 'benauwd en we hoorden dat kapitein ter zee Oram en lui tenant ter zee Woods het zouden wagen op te stijgen om te zien of er hulp te ver wachten was. Zij verdwenen. Wij1 konden niets .anders doen dan wachten. Het werd koud. Ik begon me onwel te voelen. Ik herinner mij niet veel van wat er gebeur de tot we hoorden kloppen. Oram liet we ten, dat wij moesten 'beginnen de boot te verlaten met behulp van het Davistoestel. Er werd niet gekozen wie het eerst zou gaan. Twee burgers namen plaats in de cel. Zij wislten precies wiat zij te doen hadden, ma,ar zjji verloren hun zelfbeheersc'hing toen het water tot hun mond was geko men. Zij poogden .het deksel op te lichten voor dat de druk' binnen gelijk was aan het gewicht van het zeewater, maar zij waren er niet sterk genoog voor. Door een kijkglaasje za.g de eerste ma chinist Glenn hun doodstrijd. De cel liep vol, het deksel bleef dicht. Het eenige wat gedaan kon worden was .de cel weer leeg- pompen en helti lui'k openen. De twee man nen waren verdronken. Zij hadden in hun verbijstering de luchtslangen van hun mond losgetrokken. We wisten niet of het bovenluik niet kiem zat. Nu gingen 2 zeelieden de cel' binnen. Weer zag Glenn door het ruitje het water stijgen, en weer slaagden de mannen er niet in het luik te openen. Ze moesten weer worden bevrijd. De een was dood. De ander kon nog spreken. Hiji fluisterde dat het luik dicht zaJt. Men besloot nog een laatste poging te wagen. De stoker Arnold werd aangewezen. Iemand gaf me een por en zei: „Jij gaat". Wiji gingen de cel in en het water begon snel te stijgen. U kunlti u niet voorstellen hoe ik mij voelde. Ik had die anderen al zilen sterven. Toen het water tot aan mijn kin was gekomen deed ik de luohtslang voor mijn mond. Ik kon niet goed meer kijken. Ik docht aan het luik dat mis schien klem zal De stoker pakte mij 'bij mijn arm en gaf me een teeken. Ik begreep wat hij bedoelde. We openden het luik met gemak. Be echoot omhoog als een vuur pijl. Wat was ik 'blij' het licht te zien. Ik kwlaim laan de oppervlakte vlak naast een stoep van de „Brazen". Ek denk maar steeds aan de mannen die ik helti laatst heb gezien. Ik zie hen staan, met hun luchtzakken om. Ik begrijp niet waarom er niet meer zijn bovengekomen. Zeg aan bun familieleden dat zij de flinkste kerels waron, die men had kun nen uitkiezen om mee in zee te gaan". NIEUWE RUSSISCHE INVAL IN MANDSJOEKWO. Twöe der aanvallers gedood. Japamscihe berichten uit Hoen Tsjoen meld'en, dat 200 Russen ten Zuid-Westen van Tsjian Liang Tse in Mandsjoekwo zijn binnengedrongen. Zij werden terug gedre ven. Twee van hen zouden gedood zijn. Het Japansche blad „Asahi" weet nog te melden, dat er in 'deze streek een op merkelijke bedrijvigheid van artillerie en luchtmacht heerscht. Het blad voegt er aan toe, dat de Russen op het oogenblik bezig zijn versterkingen 'aan te leggen JAPAN EN DE TOESTAND IN EUROPA. De' nieiuwei instructie® verzonden. De nieuwe instructies die de regeering te Tokio aan haar ambassadeurs te Rome en Berlijn heeft gezonden me't betrekking tot de Japansche politiek ten aanzien van den toestand in Europa, zijn gisteravond te Rome ontvangen. In Japansche kringen te Rome gelooft men, dat het Japiansche antwoord in be ginsel instemt met versterking van het anti-Rominternpact en zelfs met het slui ten van een defensief militair verbond tusschen Rome, Berlijn en Tokio, doch onder bepaalde voorwaarden, die in we zen betrekking hebben op de eventueel© houding der Sovjet-Unie. ER KOMT GEEN OORLOG VOLGENS SCHACHT. Bij zijn aankomst te Colombo op Ceylon heefb Dr Schacht, de vroegere president van de Reichsbank, aan den correspon dent van de „Daily Mail" verklaard, dal er geen oorlog zon komen. Ik ken, aldus Schacht verder, Hitiers gedachten beter dan de meeste andere meuschen en ik kan u verzekeren, dat zijn groote wensch vriendschap met Brittan- nië is. 't Beste wat in 'Europa zou kunnen gebeuren zou zijn de stichting van een werkelijken Volkenbond, waarin iedere mogendheid zou worden 'opgeno men, niet slechte één groep. TABAKSRANTSOENEERING DUITSCHLAND. IN Sigaren-industrie mag kleinere producten leveren. Men weet, dat de invoer van sigaren tabak per April beperkt is geworden. Om nu te voorkomen, dat door den vermin derden toevoer van grondstoffen nadeel voor de verbruikers zou ontstaan, heeft de prijecommissaris zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel van de sigaren-industrie. Deze mag thans in sterkere mate dan voorheen licht wegende siga ren vervaardigen. Bovendien mag zij sigaren en cigarillos tot 10 pet. kleiner maken. In deze vergunning schuilt na tuurlijk een zekere winst voor de indu strie, welke zij echter niet voor zichzelf mag behouden, maar aan een nog nadar te bepalen instantie zal moeten afdragen. OPMERKELIJKE BENOEMINGEN IN HET FRANSCHE LEGER. Gamelim, generalissimo. Krachtens een Franschen door den mi nisterraad uitgevaardigd decreet, zal ge neraal Gamelin voortaan den titel van opperbevelhebber van 'het leger dragen. Daarnaast houdt hij den titel van chef van den generalen staf van landsverdedi ging. Admiraal Dorl'an zal den titel dra gen van opperbevelhebber der marine en generaal Vuillemiin krijgt den titel van opperbevelhebber van de luohitmaloht. Het is voor de eerste maai dat in vre destijd dergelijke benoemingien geschieden. DE SIEGFRIEDLINIE. Natuurschoon! vernield. Wat over de Duiteche Siegfriedlinie kon worden gepubliceerd uit het gebied van onze Z.-O. grens, gewaagt van sterkte en uitgebreidheid dezer verdedigingswerken. Zij, die van natuurschoon houden en wie doet dat niet? 1 beschouwen het ook nog van een andere zijde, al legt dat hee- lemaal geen gewicht in de schaal. Heele uitgestrektheden natuurschoon zijn totaal verdwenen. Dit geldt vooral voor de ver sterkingen langs de Belgische grens. De uittoopers van het Aachener Wald zijn be roemd om het ongerepte natuurschoon, dat daar geboden wordt. De militaire wer ken hebben over kilometers lengte en diep te hierin radicaal verandering gebracht. Stukken bosch werden uitgeroeid en el ders werden geweldige zandhoopen opge worpen. Ook met de vrije wandelingen is het daar gedaan. Tal van boschpaden zijn taboe geworden en wie, ter plaatse niet voldoende op de hoogte, er maar vrij op tos wil wandelen, loopt de kans onver wacht te worden aangehouden en op zijn minst terug gestuurd of gedoemd te wor den een verren omweg te maken om uit het gesperde gebied te komen. Ook klinkt dan de waarschuwing of men graag plot seling in een tankval wil verdwijtnen'! Over de Nederlandsche grens mag reeds sinds lang niet meer overal worden ge- loopen. Langs de Belgische grens is hei zoo mogelijk nog erger. Het doet trouwens zonderling aan als men in een heuvelkam ergens diep weg in den grond, een zware massieve deur ziet, die een loopgang of vestingkamer afsluit, om dan eenigen tijd lalber op een andere plaats iets soortgelijks te ontdekken, dat dan vermoedelijk uit gang of weer toegang tevens is. En hier en daar ziet men ineens groote „pollen" van 1.5 m doorsnee met uitkijkgaten er in, die van binnen stevig door 'tralies zijn afgesloten. JUWELIER - HORLO0ER LANGE KERKSTRAAT 30 GOES DE PRINSES BEATRIX VAN DE ZEELAND. Prins Bernhard zal aan den officieelen proeftocht deelnemen. Men meldt, dat Prins Bernhard zal deelnemen aan den officieelen proeftocht van het motormailschip Prinses Beatrix van de Stoomvaart Mij'. Zeeland, welke 24 dezer zal worden gehouden. Zooals men zich zal herinneren werd ook de te water- lating van dit tweede nieuwe schip van de Zeeland door den Prins verricht. DE OPLEIDING VAN SURNUMERAIRS DER BELASTINGEN. Zal ingrijpend worden gewijzigd. Een belastingacademie te Rotterdam. De regeeringspersdienst meldt: Bij Kon. besluit van 30 Mei 1939 is een wijziging van het Ambtenarenbesluit be lastingdienst tot stand gekomen, op grond waarvan de tegenwoordige opleiding van surnumerairs bij den dienst der belastin gen zal worden gewijzigd. In plaats van het tegenwoordige systeem zal in de toe komst de administratie de opleiding ge heel zelf ter hand nemen en wel zoodanig dat jongelieden, die het eindexamen H.B.S. of gymnasium behaald hebben on middellijk daarna zullen kunnen worden aangewezen als candidaat-surnumerair. De opleiding van deze candidate» zal geschieden aan de daartoe te Rotterdam te stichten belastingacademie. Dezer dagen zal in de Staatscourant een oproeping verschijnen voor het onder zoek ter aanwijzing van de candidaten die aan bedoelde belastingaoademie zullen worden opgeleid. DIRECTIE N00RDDOST-POLDER. Voor de toekomst wordt de mogelijkheid overwogen de huidige directie van de Wïeringenneeir die dan waarschijnlijk wel van naam zial veranderen het in cultuur brengen van alle Zuiderzeepol ders op te dragen. De organisatie van deze taak bevindt zich thans echter nog in een staalt van voorbereidende studie. HET MARINEPERSONEEL IN INDIE. Het thuisvaren wordt geleidelijk hervat De commandant der zeemacht heeft be sloten het thuisvaren van marine-perso neel, hetgeen met het oog op den kritie ken toestand, tijdelijk was stopgezet, weer geleidelijk te laten voortgaan, en wel te beginnen met de Baloeran, die 21 Juni uit Tandjong-Priok vertrekt. ORDENING IN DE STAALDRAAD- MATRASSEN INDUSTRIE. De minister van oeconomische zaken maakt bekend, dat hij terzake van een bij hem ingediend verzoek tot algemeen verbindendverklaring van een onderne- mersovereenkomst in de staaldraadma trassen-industrie, inhoudende een afzet- quoteregeling en een regeling van unifor me leverings- en betalingsvoorwaarden, het advies heeft gevraagd van de vaste commissie uit den oecenomisohen raad, bedoeld in artikel 8 van de wet op het al gemeen verbindend en onverbindendver- Binnenland. Bindende bedrijfsregelingen in den land bouw. Warme zomer verwacht. Prins Bernhard neemt deel aan den proeftocht van de „Prinses Beatrix". Vergaderingen van de Z.L.M. Initiatief-wetsontwerp tot wij!ziging der leerlingensehaal. Buitenland. Schacht zegt: „Er komit geen oorlog". De laatste uren in de Thetis. In stukken van flOOO.—fSOO,— en f 100.ad 100 Inschrijvingen worden gaarne aangenomen door klaren van ondernemorsoveresakomstea 1935. DE 0 16 TE TANDJONG PRIOK AANGEKOMEN, De O 16 lag gisteren, naar Aneta uit Batavia meldt, om 7 uur aan de boeien en te Tandjong Priok gemeerd. De com mandant der zeemacht, vice-admiraal Ferwerda, begaf zich aan boord en hield een korte toespraak tot den commandant, de officieren en de andere 'leden van de bemanning, en heette hen namens de ma rine in Indië welkom. De jaarlijksche vergaderingen der Z. L. M. worden dit jaar in den kring Hulst gehouden. Gisteravond had te K1 o o s - t e r z a n d e, in het Raadhuis, de Hoofd bestuursvergadering plaats, nadat daar aan een officieele ontvangst door het Ge meentebestuur was voorafgegaan. Van daag wordt de algemeene vergadering te Hulst gehouden, terwijl morgen een fok- dag zal plaats hebben. Officieele ontvangst. Te ongeveer half vijf werd het Hoofd bestuur door het Gemeentebestuur van Hontenisse in de Raadzaal te Klooster- zande officieel ontvangen. De burgemeester, de heer Mr L a m - b o o y, acht het een goede gewoonte dat de Z.L.M. jaarlijks ter gelegenheid van haar alg. vergadering officieel wordt ont vangen. Spr. zal de verschillende landbouw- en sociale vraagstukken nu niet aanroeren. Dit zou ook niet op den weg van Spr. maar van de landbouworganisaties lig gen. Wel wijst Spr. met waardeering op de adviezen en de steun, die de regeering van de zijde der landbouworganisaties ontvangt. In de toekomst ziet Spr. in deze organisaties de kernen van de orde nende maatschappij. Dan wordt haar taak nog veel belangrijker en mooier. Daarnaast wijst Spr. op het practische werk der organisatie (onderwijs, verzeke ring, techniek, enz.). Ook schetste Spr. den nauwen band tusschen den landbouw en de plattelands gemeenten. Beide zijn ep elkander aange wezen. Gaat het de een goed, dan ook de ander. Spr. heet ten slotte de aanwezigen van harte welkom en prijst de toegewijde ar beid en de taaie doorzettingskracht van de Z.L.M. en haar voorzitter, dien Spr. met zijn herstel gelukwenscht. Spr. hoopt, dat de vergaderingen en de fokdag naar wensch zullen slagen. D'e voorz., de heer Mr Dieleman, dankt den Burgemeester en het Gemeentebe stuur van Hontenisse voor de betoonde gulle gastvrijheid. De Zeeuwsche Landbouwdagen geven telken jare een groot genoegen aan zeer velen, die uit alle oorden der provincie haar bezoeken. Wij herinneren ons nog levendig do vo rige maal Uw groote sympathieke gulheid en daarom trokken wij met goede ver wachting naar hier, om èn in Klooster- zande èn in Hulst te vergaderen en te Kloosterzande tevens deel te nemen aan den te houden fokveedag. Het land van Hulst is zoo'n heerlijk, vruchtbaar land. Het getuigt van der va deren opofferenden, noesten arbeid. Eerst de werkzame monniken van verschillende orden, later de ingezetenen zelve, her schiepen schor en slik in vruchtbare ak kers en grasrijke weilanden. Wat een rijke historie heeft ook op den bodem Uwer gemeente zich afgespeeld. Hoe blijde was Nederland toen Hulst met Hulster Ambacht in 1645 de sluitsteen vormde in het hecht gebouw der vereenigde provin ciën. Hoe heeft sedertdien echte vader landsliefde, liefde voor den Nederdiet- schen stam, liefde voor het Huis van Oranje en zijn vele vorsten en vorstinnen, het hart in de kloeke borst der opeen volgende bewoners dezer streek sneller doen kloppen. En hoe woont hier nog een noeste bevolking, wars van revolutionair gedrijf. Eén rustig volk, dat door liefde tot zijn bodem en zijn volk uitmunt. Lang zaam aan wordt ook bet oude land van Hulst vergroot door zeer veel nieuwe polders, met de beste kleigronden, zelfs voor den stedeling bewoonbaar. Het we gennet is verbeterd en maakt het gemak kelijk te komen in andere deelen van Z. Vlaanderen. 'Het tertiair wegennet eischt in dit district nog zeer grondige verbete ring wat van het grootste belang is voor den land- en tuinbouw. De dikwijls zoo noodlottige verdeeld heid in een streek in tal van min of meer zelfstandige gemeenschapjes, te klein om de oeconomische taak die er op rust, in dezen modernen, veeleischenden tijd te vervullen, vindt men hier niet in zoo'n sterke mate meer, als elders. Een grootere eenheid op het gebied der suatie van gronden heeft hier reeds veel goeds tot stand gebracht. Dit werk ware te voltooien en uit te breiden, ook door nog meer aan de bestaande eenheid toe te voegen, terwijl overwogen moge worden of de welvaartsbelangen, waaronder dus de land- en tuinbouw- en handelsbelangen niet heter zouden worden gediend en be vorderd, door ook de eenheid op suatie- gebied te doen zorgen voor de wegen, waarbij eenheid in administratie niet kan uitblijven. Daartoe is noodig, dat de vele polders en waterschappen de handen ineen slaan en tot één worden. Wij vormen hier een kleinen kring, onze kleinsten kring, maar wij ver zekeren U, niet de minst krachtige. Wij gaan voort om op algemeenen grondslag al die zaken te behartigen, die als liggen de in de neutrale zone, op den steun en de sympathieke medewerking van ieder mogen rekenen. Wij vragen daarbij niet naar iemands politieke of godsdienstige richting, maar schrijven toch le Christ avant tout, in ons vaandel. Het ga de gemeente, het ga haar energiek bestuur, het ga haren voortva renden burgervader in alle opzichten goed. Hierna wordt de eerewijn aangeboden. H. B.-vergadering. De voorzitter opent de druk bezochte vergadering en verwelkomt spe ciaal de heeren Ir Stevens (vertegen woordiger van den Minister van Econo mische Zaken), het D'ag, Bestuur der ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1