Wijziging Dienstplichtwet. Kerknieuws Onderwijs examen middenstandsdiploma algemeene handelskennis. Wetsontwerp tot belasting herziening voor 1939. Land- en Tuinbouw Reeft U aan stechte Telegrammen. Nagekomen Advertentiën AANBESTEDING. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Volgende week in de Tweede Kamer aan de orde. De eerstvolgende bijeenkomst van de Tweede Kamer is thans bepaald op Dins dag 13 Juni, des middags te één uur. Aan de orde is 'behandeling van het ver zoek van dhr Woudenberg (N. S. B.) om verlof tot het stellen van vragen aan den minister van Sociale Zaken, naar aan leiding. van de stakingen bij de werkver schaffing in Drenthe ten gevolge van de daar heersohende toestanden ten opzichte van behuizing, belooning en regeling van de werkzaamheden, mede in verband met de reeds plaats gehad hebbende stakingen en conflicten bij de tewerkgestelden elders o.a. in de Peel. De voorzitter zal o.m. aan de Kamer voorstellen in deize vergadering een aan vang te maken met de beraadslagingen over het wetsontwerp wijziging Dienst plichtwet en het wetsontwerp wet telijke regelen inzake kinderbij - slagverzekering. De voorzitter zal mededeeling doen van het besluit der centrale afdeeiing om op Vrijdag 16 Juni te elf uur, in de afdeelin- gen te doen onderzoeken o.a. het wetsont werp vaststelling van regelen betreffende het accountantswezen, wetsontwerp vast stelling van nieuwe bepalingen betreffen de de inenting tegen pokken, benevens nog andere ontwerpen van eenvoudigen of van spoedeisohenden aard. 'vernield. De m'otorrijder bekommerde zich 'hier echter niet om en reed door. Bestaat er geen mogelijkheid om op Za terdagavond het motorrijden te verbieden in de Lange Kerkstraat? Waarom weert men wel fietsen en niet de veel gevaar lijker motorfietsen? THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. St. Maartensdijk. Vrijdagavond j.l. werd de vijfde jaarvergadering gehouden van de veilings, ereeniging „St. Maartensdijk E.O.", onder voorzitterschap van dhr I. Hage. Geveild werden 602458 tkg aardappelen voor f20.336,29 915.943 kg uien voor f31.203,18; 18 978 kg breekpeen voor f277,13.; 30.865 kg bewaarkool voor f 1037,36; 480 kg koolrapen voor f 5,02; buiten de veiling was door de leden 220.100 'kg uien verkocht voor f 7767. De totale ontvangsten hadden bedragen f 69.203. De balans sluit in activa en pas siva met een eindcijfer van f 3771,21. Uit het jaarverslag bleek, dat de ver- eeniging thans 83 leden telt. Op voorstel van het bestuur werd over gegaan tot het terugbetalen van de door de leden gestorte f 25 als inlegggeld. In- plaats daarvan zal elk jaar f 1 contributie geheven worden. Het veilen van aardap pelen zal tot 1 Sept. a.s. voor de leden verplicht zijn. De kisthuur werd bepaald op 1 cent per kist (v.j. 2 ct.), terwijl de veilingskosten voor leden werden vastge steld op 3 pet. en voor niet-leden op 5 pet. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Oostburg, F. 'Oort (Voorg. Vrijz. Herv.) te Amersfoort. Naar Geertruidenberg, Mr J. Visser, cand. te Zalt-Bommel. Naar Hoorn, E. Was te Vledder. Naar Oude Pekela, G. W. B. A. Thoden van Velzen te Rauwerd. Naar Oosthem, W. G. v. d. Ree, hulppred. te Nijjhaske. Bedankt voor Hilversum, Joh. Brons geest te Velsen. Voor Noordeloos, A. P. Plomp, cand. te Ede. Voor Huizum, P. Smit te Havelte. Voor Hoogezand, F. Oort (Voorg. Vrijz. 'Herv.) te Amers foort. Ghr. Geref. Kerk. Drietal te Haarlem (Gentrum), J. G. v. Minnen te Huizen, W. F. Laman te Mid- delharnis en G. Smits te Sliedreclu. Beroepen te Harderwijk, W. F. Laman te Middelharnis. Geref. Gemeenten. Beroepen te AagtekerkeOostkapelle, A. van Stuivenberg te Benthuizen. Bedankt voor Yerseke en Genemuiden, A. van Stuivenberg te Benthuizen. Voor Terneuzen, J. v. d. Berg te Krabbendijke. —'Emeritaat. D s L. Nug- teren, Ned. Herv. pred. te Giessen- Nieuwkerk, beeft wegens voortdurende ongesteldheid tegen 1 October emeritaat aangevraagd. Door het Provinciaal Kerkbestuur van Overijssel is tegen 1 September a.s. eervol emeritaat verleend aan d s A. J.Wer- n e r, Ned. Herv. predikant te Deven ter. Ds F. 'H. van Loon f. Na langdurige ongesteldheid is gisteren op 55-jarigen leeftijd overleden, Ds F. H. van Loon, pred. bij de Geref. Kerk te Wolf- heze. De overledene diende de kerken te Ter Apel, Burum, Bergum, Smilde, Bad hoevedorp en sinds 12 April 1931, Wolf- heze. N. van Dongen en H. A. van der Maas te Noordweile, L. Evertse te Renesse, D. Hanse te Sirjansland, C. van der Maas te Oosterland, A. Mol, J. Tani's, J. L. en L. Tieleman te Nieuwerkerk, M. I. Geluk en J. L. Smits te Zonnemaire, A. C. Verjaal te Scharendijke, L. J. J. Verton te Burgh, P. Verton te Haam stede, A. J. Duijzer, A. J. Hage, G. Heij- boer en L. Slager te St.-Annaland, L. M. Hage, P. M. Polderman te Sint-Maartens dijk, W. J. van Houdt, A. P. Slager en J. Slager te Scherpenisse, M. Moerland, L. W. Roozemond en A. J. van der Slikke te Stavenisse, R. Ornée, J. A. Pieters, J. Quant, T. Schell en A. Timmerman Fz. te Zierikzee. Totaal namen 141 candidaten aan de examens deel en wel aan het speciaal examen 86 en aan het normaal examen 55 van wie er resp. 80 en 41 slaagden. (Z. Nsb.) Geslaagd aan de universiteit te Utrecht voor het doctoraal examen ge neeskunde eerste gedeelte de heer M. L. van der Moer te Middelburg. Te 's Gravenhage slaagden voor het diploma Hulp der Moeder, uitgereikt door de Algemeene Nederlandsche Vrouwen vereniging „Tesselschade" de dames H. W. Dorleijn, 't Zand, N. M. de Smit, Kou- dekerke, J. Wdttel, Middelburg, leerlingen van de Industrie- en Huishoudschool to Middelburg. ZIERIKZEE, 2 Juni. Voor het normaal examen zijn geëxamineerd 46 candidaten, afgewezen 11. Geslaagd de dames: J. M. Verhuist te Zonnemaire en P. C. Verwijs te Bruinisse en de heeren M. L. van Donge en J. van. Dijke te Brouwershaven, Adres van 't Verbond van Nederlandsche WerkjLwers aan de Tweed® Kamer. In een tot de Tweede Kamer gericht adres heeft het Verbond van Nederland sche Werkgevers bezwaren kenbaar ge maakt omtrent het wetsontwerp tot hef fing van een nationale inkomsten- en winstbelasting en wijziging van enkele belastingen. Het bestuur koestert de opvatting, dat, vóór dat wordt overgegaan tot het opleg gen van nieuwe lasten aan ons volk, de regeering eerst zal duidelijk moeten ma ken waarom die middelen niet op 'andere wijze gevonden kunnen worden. Wij be doelen aldus het adres door bezui niging op staatsuitgaven, hetgeen nader wordt toegelicht. De zorgwekkende toestand der schat kist wordt erkend, doch 't Verbond merkt op, dat het reeds jaren heeft gewezen op de bezwaren van het systeem om stijgen de tekorten op' straatsbegrootingen te ca- moufleeren, door uilgavenverphchtingen na te laten en het nageslacht te laten op komen voor geaccumuleerde schulden. De onlangs afgetreden minister van Financiën heeft in de Millioenen Nota den ongunstigen budgetairen toestand bloot gelegd, doch wij zijn, aldus het Verbond, in de middelen tot het keeren van het kwaad, althans daar een begin mee te maken, opnieuw teleurgesteld. Van ern- stigen wil van inperking der overheids uitgaven, teneinde deze in evenwicht met de terugloopende inkomsten te houden, blijkt evenwel niets. De tekorten blijven aangroeien. Wat betreft de voorgestelde Ven nootschapsbelasting is het Verbond van oordeel, dat de opbrengst van deze belasting voor de schatkist eens deels niet noodig is, omdat daarin door bezuiniging -had kunnen worden voorzien, anderdeels zou kunnen worden gevonden door niet-noodzakëlijlkie belasting-verla gingen achterwege te laten of bestaande belastingen te verhoogen. Zoo kent het dus het motief, dat voorziening in het tekort op de Staatsbegrooting de indiening van deze belastingplannen met daaraan ver bonden een voorstel tot heffing van een belasting op winsten van vennootschap pen zou rechtvaardigen, niet. Al zou aannemehjk gemaakt kunnen worden, d'at de rechtvaardigheid mede brengt, dat de aandeelhouders van N. V.'s nog wat extra offeren, dan is daarmee een winstbelast i u g nog niei gemoti veerd; een extra offer zou van non even zeer op andere en meer bevreiigende wij ze te verkrijgen zijn, door nog een zekere verzwaring van de dividend- en tantieine- belasting. Hoewel principieel het belasten van winsten, die gereserveerd moeten worden, afwijzend, vraagt het Verbond zich af, wanneer gemeend wordt, dat het onder havige wetsontwerp toch aanvaard zou moeten worden, of dan niet een tussch en- weg gevonden zou kunnen worden, die ten minste eenigszins 'aan onze wenschen te gemoet komt. Voorts is ook de afschrij ving in de Inkomsten'belastingwet niet be vredigend geregeld. Het dringt er op aan, dat artikel 48 als nog zoodanig zal worden uitgebreid, dat ook reserveeringen, die bedrijfs economisch verantwoord zijn, builen de belastingheffing zullen worden gelaten. Oostkapelle. Vrijdagavond had alhier de jaarlijksche geitenkeuring plaats. Aan gevoerd waren 43 dieren, waaronder 14 lammeren. De belangstelling van het pu bliek was groot. De prijzen werden toege kend als volgt: Groep I; 'Stamboekgeiten: le pr. H. Janse; 2é pr. P. Adriaanse, 3e pr. J. Wattel; Groep II: volbloed lamjmieren, geboren 1939: le pr. Adr. Jobse; 2e pr. H. Janse; Groep III: Geiten 1 maal gelammerd: le pr. Jan Louws Ghrz.; 2e pr. B. Cor- bijn; 3e pr. L. Riemens; 4e pr. L. Lou- werse; zxjJmn 't tamcLÏ fyJjxote VJJJ annonce m clam kea/nf Groep IV: Geiten 2 maal gelammerd: le pr. B. Corbijn, 2e pr. J. Hoeflkens, 3e pr. J. Wattel. Groep V: Geiten 3 maal gelammerd: le pr. J. Jobse, 2e pr. L. Sturm, 3e pr. J. Louws Ghrz., 4e pr. Joh. Wondergem Jz., 5e pr. G in 't Anker. Groep VI: Lammeren: le pr. W. Lou- werse Wz.; 2e pr. J. Melse Gz.; 3e pr. G. Louwerse; 4e pr. J. Jobse. LANDBOUWSCHOOL TE SCHOONDIJKE. J.l. Vrijdagnamiddag hadden te Schoon- dijke de openbare eindlessen plaats aan de Landbouwschool aldaar, die behalve door het bestuur en den ir Droogendijk (Directeur der Winterlandbouwschool te Goes), werd bijgewoond door een groot aantal belangstellenden. De voorzitter, de heer A. H. de Milliano, dacht even bsrug aan het jaar 1924 om te constateeren, dat dit jaar het 8e lustrum der school her dacht wordt; het bestuur kan met ge noegen op het verloopen tijdperk terug- zien, immers de school is tot grooten bloei gekomen. Moesten in den beginne allerlei dingen toegepast worden om een behoorlijk aantal leerlingen te krijgen, thans is dat gelukkig geheel anders. De Directeur der school, de heer van Dijk dankte den heer de Milliano voor zijn hartelijke woorden en wenschte den voorzitter toe nog lang als leider dezer i school werkzaam te mogen zijln (ap plaus). Hierna had de bevordering plaats. Van de le naar de 2e klasse gingen M. Ch. A. Cauwels en A. C. Mabesoone te Aar denburg, A. Th. Buysse te Biervliet, A. Ph. M. van den Hemel en J. A. de Lignij te Groede, J. A. Kools en P. W. Leen- houts te Cadzand, D. van Gorsel en I. D. de Hullu te Oostburg, P. Vercouteren te Retranchement, M. C. en R. P. Dierikx te Schoondijke, A. Lako, P. J. Quaalc en E. Aernaudts te Sluis, K. Dees, F. J. van Hal en A. C. Paridaen te St.-Kruis, G. C. Tas, I. A. Verplanke en G. P. E. van de Vijver te Waterlandkerkje, D. Dees en L. A. Salome te Zuidzande. Niet be vorderd 2. Van de 2e naar de 3e: G. J. de Bruijc- kere, J. I. Buteijn, A. Riemens en H. A. de Rijcke te Aardenburg, G. A. Ceule- naere te Biervliet, V. A. M. van den Hemel en A. P. Salome te Gróede, D. H. Dekker te Hoofdplaat, W. L. Basting te Retranchement, A. H. Dierickx en R. C. Dierikx te Schoondijke, B. Remijn te Sluis, W. R. Dekkers te Waterlandkerkje, J. J. Dhont, J. A. Dhont, H. C. Haemers, J. A. Leenhouts, I. A. Luteijn en M. J. Quaak te IJzendijke. Van de 3e naar de 4e klasse, na monde linge ondervraging: P. Aarnoutse en A. Riemens te Aardenburg, A. J. Scheel® te Biervliet, E. E. E. van den Hemel te Groe de, L. Basting te Retranchement, A. de Hulster en Jac. Vermue te Schoondijke, A. L. Termote te St Kruis, G. J. Almekin- ders, A. L. Luteijn, G. M. Quaak en A. Sa lome te Zuidzande, C. Haak te J. 'G. Ha mers te IJzendijke en P. de Milliano te Waterlandkerkj e. Tenslotte werden de leerlingen der 4e klasse aan den tand gevoeld, met als ge volg, dat het einddiploma werd uitgereikt aan: A. de Bruijckere te Aardenburg, A. Haverbeke, J.' Haverbeke en E. Mullaert te Biervliet, B. de Hullu en D. Schieman te Groede, J. van Hal en P. Dees te St Kruis, J. Haartsen, A. de Hamer, B. van der Slikke en L. Vermue te Schoondijke, J. Heule te Nieuwvliet, A. Aernaudts en M. de Bruijckere te Sluis, J. de Bruijne, K. de Bruijne en E. Buck te Waterland kerkje, W. Bruijnzeel, J. P. Dhont en U. Doens te IJzendijke. Een leerling werd niet gediplomeerd. Nieuwe leerlingen werden er 24 tot de le klasse toegelaten. De heer de Milliano wenschte de leer lingen van harte gelulk met het behaalde succes. De diploma's werden uitgereikt door den beer Droogendijk. Deze wees eT daarbij op, dat de leerlingen thans een mijlpaal in hun leven hebben bereikt, maar dat alles, wat zij hier leerden, toch maar oppervlakkig was. Wat er geleerd is kan van groot nut zijn, maar moet be houden worden en uitgebreid. Na noig gewezen te hebben op de nieuwe pachtwet, het verhuren van Rijksland- bouwbedrijven, waar wel degelijk op di ploma's gelet worden en op het nul van het in stand houden van den baud met het hoofd der school, reikte spr. met een gelukwensoh, ook aan de ouders, Je di ploma'© uit. Ook dhr Van Dij'k rnoent gt>- lukwenschen van dhr Droogendijk in ont vangst nemen. Dhr Joh. le Glercq wenschte een enkel woord te zeggen in verband met bet ge schenk in het afgeloopen jaar aan de in richting gegeven, en d'at bestond in een skelet van een paard, tot in 'de kleinste deeltje© keurig in elkaar gezet. Dit is een geschenk van de gezamenlijke organisaties hier in de streek, waaraan allen spontaan hadden meegedaan. Nadat een der leerlingen met eenige vriendelijke woorden den heer Van Dijk namens alle gediplomeerden dank had gezegd voor zijn lessen, n'am deze nog het woord om te danken voor alle waar- deerende woorden tot hem gericht; hij wijdde een bijzonder woord van lof aan den leerling Maljaars, die 4 jaren lang de reis van Oosl'kiapelle naar Schoondijke had afgelegd zonder als het ware ooit over te slaan. DE DENATURATIE VOOR CONSUMPTIE-AARDAPPELEN. D'EN HAAG. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de minister van Economische Zaken besloten de denatu- ratio van consumptie-aardappelen van den oogst 1938 half Juni te doen beëindi gen. Aanvragen voor denaturatie op een tijd stip later dan 2'4 Juni kunnen niet wor den ingewilligd, ook al zijn zij tijdig inge diend. Bekend schrijver overleden. LAREN (N.-H.). Vanmorgen is in zijn woning alhier in den ouderdom van 80 jaar overleden de bekende literator en schrijver Frank van der Goes. Door t/roir* overreden en gedood. UITGEEST'. Vanmorgen is de 48-jarige machinist P. van Diest uit Amsterdam, die op het station te Uitgeest de rails over. stak zonder voldoende uit te kijken, door een sneltrein overreden en op slag ge dood. RUST BIJ DE MANDSJOEKWOSCHE GRENS. TOKIO. 'Het is t'hans rustig aan de grers tusschen Mandsj'oekwo en Buiten- Mongolië, ofschoon te Sambeiz en te Tamsk, in de nabijheid van de grens on geveer 400 Sovjet-vliegtuigen zijn samen getrokken. Japansche en Russische troepenafdee- lingen liggen tegenover elkaar aan weers zijden van de grens. WEER 24.000 POOLSCHE JODEN VERDREVEN UIT DUITSCHLAND? ,Het Joodsche Hulp-Comité te War schau heeft bericht ontvangen, dat 24.000 Poolsche Joden uit Duitschland zouden worden verdreven of in concentratie- kamb'en zouden worden ondergebracht. Het comité 'heeft onmiddellijk een spoed zitting belegd om te trachten noodmaat regelen te nemen teneinde de getroffenen Zooveel mogelijk bij te staan. Ook een Havas-bericht uit Warschau maakt mel ding van geruchten, dat opnieuw vele Poolsche Joden uit Duitschland zouden worden gezet. Vierduizend Poolsche Joden, aldus de „News Chronicle", hebben reeds uitwij- zingsbevelen van de Gestapo ontvangen, eohuwingen gekregen, dat zij zich moe- iDe andere twintigduizend hebben waar ten gereed maken, voor het eind van de maand te vertrekken. Anders zullen zij worden gevangen gezet of gedeporteerd. Alle Poolsche Joden, die in de omgeving van Kassei wonen, kregen gisteren op dracht naar Polen te gaan. Zij mochten niets meenemen. .Al 'hun bezittingen moes ten zij achterlaten. (Ongecorrigeerd.) gedroeg ziob daiarbij erg luidruohtig. De agent van politie Blom, die in de Vla mingstraat surveilleerde, maande het groepje aan "wat kalmer te zijn. Dit had evenwel een averreohtsche uitwerking, want met vereenigde krachten wierp men zich op den agent en Sloeg en trapte hem zoodanig, dat hij ernstig gewond werd. De aangevallen politieman heeft nog zijn revolver getrokken, doch tijdens de worsteling met zijn aanvallers verloor hij dit wapen en stond toen machteloos. Omstanders verwittigden onmiddellijk het politiebureau, waarop de overval-auto uitrukte. Een aantal van de aanvallers werd toen naar het bureau overgebracht. Een hunner verzette zich zoo hevig, dat hem de boeien moesten worden omgelegd. Een van de mannen heeft kans gezien te ontvluchten, doch naar hem worden nasporingen gedaan. Het slachtoffer is in zorgwekkenden toestand naar het gast huis overgebracht. (Ongecorrigeerd.) ONVERDIEND VERWIJT. D'r de Boer, de redacteur van „Het Ge zin", een ïoomsch-katholiek blad met een dikwijls sympathieken inhoud, schrijft over „de ergernis wekkende gemoede lijkheid, waarmede Hoogen Raad van Ar beid en Afdeelingen van de Tweede Ka mer, bet wetsontwerp-Romme, inzake kindertoeslag, ontvangen, bestudeeren, bepraten, becritiseeren." „Weldra zijn er twee kostbare jaren voorbij, twee jaren, dat minister Rornme èn de groote gezinnen zich hebben zitten verbijten van ongeduld." En die Minister heeft het vraagstuk „beter dóór dan welk Kamerlid ook". Vele adviseurs zijn nu pas met de studie begonnen, maar „de Minister had het reeds lang grondig bestudeerd". Wij willen, zegt „Patrimoniu m", dat laatste gaarne gelooven. In de Room- sche pers moge men zoo nu en dan ge neigd zijn, om de geestverwante Ministers iets te overschatten, aan de uitnemende ualiteiten van den heer R o m m e doen wij niets af. Maar dat deze bewindsman reden heeft om zich over de Kamer van ongeduld te verbijten, nemen wij niet aan. Dat is fantasie van den heer de Boer, die mot zulke beschouwingen den Minister ook geen dienst bewijst. Het ontwerp is een paar dagen voor Kerstmis '1938 bij de 'iweede Kamer in gekomen. De Kamer heeft het dadelijk na het reces in de afdeelingen onder zocht en 30 Maart was het breede Voor- loopig Verslag in handen van den Mi nister. De Kamer wacht nu sedert eind Maart op de Memorie van Antwoord, die terwijl wiji dit schrijven, nog niet is inge komen. 'Wij maken daarvan den Minister geen grief. Wij' weten zeer wel, dat op de De partementen door deskundige ambtena ren veel werk verzet moet worden. Het gereedmaken van een omvangrijke Memo rie van Antwoord, en vermoedelijk ook van een gewijzigd wetsontwerp eischt overleg en zorgvuldige voorbereiding. Zelfs voor een Minister, die van de 'ma terie méér weet, dan „,welk Kamerlid ook". Maar men make de Kamer geen ver wijt. Dat is in casu geheel onverdiend. De werkwijze van den Hoogen Raad van Arbeid is inderdaad wat omslachtig. Maar de Tweede Kamer toont telkens weer, dat zij- met spoed weet te werlken. En de Departementen zuilen niet kunnen ontkennen, dat d Voorloopige Ver slagen dikwijls inhoudrijk zij'n en ook meermalen op technische fouten wijzen. (Ongecorrigeerd.) Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 ceni bi) vooruitbetaling. Politie-agent te Delft mishandeld. Zondagavond laat verliet een aantal personen afkomstig uit Den Haag en Delft een café te Delft en BURGEMEESTER EN WETHOU DERS van Goes, zullen, behoudens nadere goedkeuring, op MAANDAG 19 JUNI 1939, des namiddags 2% uur, ten Stad- huize aanbesteden: „Het bouwen van een school met 9 lokalen, spreekkamer, enz. voor U.L.O. op een terrein in de Voorstad te Goes." Bestek met 4 teekeningen zijn ter Secretarie van Goes verkrijg baar ad ƒ10,per stel. Restitutie f7- Nadere inlichtingen volgens be stek. Goes, 6 Juni 1939. De Directeur van Gemeentewerken, F. G. C. ROTHUIZEN. GOES. Huw. afk.: Jan Adriaan Kant, 24 j. jm. te Den Haag en Maatje de Schipper, 23 j. jd. te Kapelle, 'laatst te Goes; Jacob 'Goedbloed, 28 j. jm. en Adri- ana Sara Snoep, 31 j. jd. te Vlissingen. Geboren: Maria Magdalena Johanna, d. van Franciscus Janssen en Johanna de Waard; Jacobus J'osep'hus 'Gharl, z. van Jacobus Petrus Wa'lrave en Jozina Helena Barends; Jannetje Geertruid, d. van 'Dirk Kesselaar en Jacoba Geertruida Gelok. Overleden: Apolonia Brands tatter, 28 j.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 3