MIDDENSTANDSBELANGEN W. DE GLAS A. DE IAGERT0LH0EK - GOES fabriek voor Houtbewerking Voor Vlug Veilig van der endt - goes Middenstanders Fa. GEBR. MULDER - GOES Cai'Iiolineum en Teerproducten J DE JONGE VEEVERVOER Triplex Fijnhout en Boards Electrische Lampekappen, Leeslampen, enz. S. W. GABRIËLSE Leestafel. Het Vrouwenhoekje Burgerlijke Stand Radioprogramma. Wettelijke bescherming voor het kleinbedrijf in den detailhandel? Oorzaken van verzwakking. Strijd naar binnen en naar buiten. De zwerftochten van Kees. Denkt aan Uw Handelskennis. pakjes Shampoon en vloeibare Shampoon Korte Kerkstraat 17. Tel. 415. ACCOUNTANT - LEER. BOEKH. M.O. Opleiding voor de diverse Bockhoudexamens, Repetitielessen voor afgewezen candidaten. KLOETINGE GOES FONGERS- EN GAZELLE RIJWIELEN gebruikt KOENA'S PAPSOORTEN, Fabriek v. Melkproducten „KOENA" Nieuwstraat 25. Tel. 456. GOES. TEL. 9. Voor Groote sorteering in Voorstad 11, Goes. VORSTSCHADE BLOEMISTERIJ EN BOOM- KWEEKERIJ. In ons nummer van 29 April j.l. hebben wij een en ander meegedeeld uit een bro chure van Dr E. J. To'bi over „Groot- en Kleinbedrijf in den detailhandel, waarin hij de memoranda van Prof. Verrijn Stu art en Prof. Gerbrandy over dit vraag stuk, aan een critische bespreking onder werpt. Wij hebben toen toegezegd op dit ge schrift nader terug te zullen komen en wij willen thans deze belofte inlossen. En wij hebben dan speciaal op het oog dat gedeelte van de brochure, waarin de vraag behandeld wordt of voor het Kleinbedrijf in den detail handel wettelijke bescher ming noodig is. Billijke en vlugge opleiding voor het Middenstandsdiploma bij I. O. M. Korte Kerkstraat 5, Goes, en voor privé-lessen bij H. M. SCHIPPERS, Leeraar Boekh. M.O., Kamperfoeliestraat 45, Goes. Bij de bespreking van deze zaak behan delt de schrijver eerst een andere vraag, n.i.: hoe het gekomen is da i een deel van den handel- drijvenden middenstand zoo is verzwakt. In verband hiermede wordt gewezen op de wijzigingen die zich in de productie hebben voltrokken en die een ingrijpen den invloed op den middenstand hebben uitgeoefend. De opkomst en vooral de ge weldige ontwikkeling van het merk artikel (koffie en thee b.v.) is wel de voornaamste van de hier bedoelde wijzi gingen. EEN GROOTE SORTEERING HEEFT Vroeger was een winkelier een vakman die zijn eigen thee mêleerde en zijn eigen koffie 'brandde en die op die wijze voor zijn artikelen een eigen stam van tevre den klanten wist te verwerven en te be houden. Door de invoering van de merkartikelen is dit veranderd. Een deel van zijn taak werd den winkelier uit handen genomen: zijn vakkennis was minder waard. En de positie van den winkelier werd opnieuw verzwakt, doordat de fabrikanten door da toepassing van allerlei reclame- en pro- paganda-methoden, het publiek recht streeks over 't hoofd van den detaillist heen gingen beïnvloeden. GOES - WIJNGAARDSTRAAT 21. D'oor een en ander beeft zoo langza merhand de economische functie van don winkelier aan beteekenis ingeboet. Verder wordt gewezen op de te ver uitgestrekte credietver- 1 e e n i n g aan bet publiek, die de fi- nancieele weerstandskracht van den mid denstand heeft ondermijnd, evenals de onoordeelkundige toepas sing van het afbetalings stelsel. Voorts is er 't gemakkelijk ver kenen van crediet aan middenstanders door grossiers en het vergemakkelijken bericht hiermede aan zijn afnemers dat zijn voorraad in van de Firma TOUWEN Co. te Amsterdam is aangevuld. van de levering van winkelinstallaties, waardoor velen in afhankelijkheid zijn ge raakt en waardoor tegelijkertijd het mid- denstandsbedrijf gemakkelijker toeganke lijk is geworden. Mede onder den invloed van de crisis werd daardoor het middenstands'bedrijf een toevluchtsoord voor velen, die elders waren mislukt of die elders geen werk kring konden vinden en die nu meenden, dat winkelier spelen zoo eenvoudig was, dat men het zonder vakkennis' en bijkans zonder kapitaal best kon wagen. „Als gevolg daarvan had een voortdu rende instrooming plaats van nieuwko mers, die veel en veel beter verre hadden kunnen blijven èn voor zichzelf èn voor het middenstandsbedrijf als geheel". GARAGE PATIJNWEG Vertegenwoordiger van: Op deze wijze is er gekomen de over bezetting van wat de schrijver noemt: de kleinhandelsgeleding in de distributie. En hieruit is ook te verklaren de groote sterfte in den detailhandel, waarop de laatste jaren meermalen de aandacht is gevestigd. Maar een kwaad komt zelden alleen. En zoo ging het ook hier. Dr Tofoi wijst er op, hoe het gevolg van deze voortdurende instrooming van finan cieel zwakken en ondeskundigen is ge weest een moordende prijsconcurrentie. HUISMOEDERS, de beste. 12 cent per Literflesch. RIJSTPAP, H. O.-PAP, BLOEMPAP GORTPAP, GORTMOUTPAP (geplette gort). Depot GOES, Tel. 271. „Het waren deze nieuwkomers, die een ontstellend gebrek aan capaciteiten had den voor hun taak in de distributie; die niet calculeerden, doch zich hun prijzen lieten dicteeren door vrees voor den con current om den hoek; die geen begrip had den van boekhouden en die rustig „uit de lade leefden", enz. Het resultaat van dit alles noemt Dr Tobi een op het oogenblik door en door verziekt middenstandsbedrijf, waarin ook degenen, die behoorlijk calculeeren kun nen, de allergrootste moeite hebben om zich staande te houden. En daarbij komt dan nog de invloed van het grootbedrijf. Naast den strijd in eigen rangen tegen onkunde en prijsbederf, moet nu de mid denstand een steeds feller wordenden strijd voeren tegen het grootbedrijf, dat hem meer en meer van zijn plaats in de distributie dreigt weg te dringen en dat met den innerlijk verzwakten en financi eel ondermijnden middenstand, gemakke lijk spel heeft. Dr Tobi erkent volmondig, dat er een gedeelte van den middenstand is, dat nau welijks dien naam verdient en dat zijn taak in de distributie niet behoorlijk, al thans niet zoo goed als het grootbedrijf vervult. Maar daarnaast stelt hij ook, dat e r is een goede kern van degelijke wel onderlegde midden standers, die in dezen ho pe 1 o oz en s t r iji d op twee fronten, naar binnen en naar buiten dreigt te be zwijken, "Wij hebben eenigszins breedvoerig dit gedeelte van het betoog van Dr Tobi weer gegeven, omdat hier, naar het ons voor komt, de zaak 'duidelijk en zuiver wordt gesteld. De volgende week nog nader over de conclusies waartoe Dr Tobi komt. In totaal 3% milUoen, waar van een zevende wordt vergoed. Uit Aalsmeersche vakkrin gen vernemen wij, dat in de jongste vergadering van re- geeringscommissarissen is be sloten, om f500.000 van rijks wege beschikbaar te stellen voor de vorstschade in de bloemisterij en boomkweeke- rij. Sedert geruimen tijd wordt over het geheele land de geleden schade door com missies ad hoe getaxeerd. Naar ruwe schatting bedraagt de schade in de bloemisterij en boomkweekerij over het geheele land 3y% millioen en alleen in Aalsmeer 1 y2 mil lioen gulden. 205. Daar zaten ze nu, opgesloten in een donker hok. Wat zou hun lot zijn. Inmiddels werd door een paar hooggeplaatste zwart- hemden aan boord over bet lot der ge vangenen beslist, doch daar wisten ze ge lukkig niets van. 206. Inmiddels voer de boot steeds ver der. Waar ze naar toe gingen, daar had den Ralph en Kees geen begrip van. Ze waren nog steeds niet verboord en had den ook nog niemand gezien, behalve den matroos die eten en drinken bracht. De souvereiniteitl van het Woord Gods en de beslissing dos jjeloofs, door Dr Karl Barth. Uitg. Mij. Holland, Amsterdam. 1939. Wie vertrouwd is met da souvereiniteits- gedachte van Barth, zal deze brochure met belangstelling volgen. Wat nog geen instemming beteekent. Wij lezen er o.a.: „Wij moeten God en Zijn Woord nog strenger, met nog meer blijdschap, nog oonsekwenter als eenheid belijden; wij moeten Christus nog vanzelfsprekender als eenige Middelaar tussohen God en mensch laten gelden als de Reformatoren dat hebben gedaan". Wie de Schriftbeschouwing van Barth en van de Reformatoren kent, zet bier wel een paar vraagteekens. Merkwaardig zijn uit zijn mond uit spraken als: „Het terrein van het poli tieke leven behoort Hem toe, aan Wien alle macht is gegeven in den hemel en op aarde". Wij zijn benieuwd of dit een ken tering beteekent. Wij streepten nog aan; Wij gelooven 1 als wij' geloovendoordat wij' onze neu traliteit opgeven. Deze rede werd door Karl Barth ge houden bij zijn laatste bezoek hier aan Nederland en veronderstelt kennis van zijn geheele theologie, wil men haar in haar strekking verstaan. De Mensich als Beeld Gods, door D'r L. van der Zanden. J. H. Kok, N. V., Kampen. Z. j. De beteekenis van het beeld Gods wordt den laatsten tijd in hreede kringen be sproken. Vooral de z.g. dialectische theolo1- gie heeft zich er mee bezig gehouden, ter wijl ook ons standpunt tegepover ideol- logiën als de rastoeschouwing van het nationaal socialisme een nieuwe bespre king van dit onderwerp noodzakelijk maakte. De behandeling van dit onderwerp blijkt biji D'r v. d. Zanden in vertrouwde han den. Op wetenschappelijke wijze geeft hij het standpunt van zijn tegenstanders dui delijk en zoo volledig mogelijk weer en geeft vervolgens rekenschap van eigen standpunt, waarbij; hij' enkel met Schrift- gegevens werkt. Zijn conclusie is; alleen de mensch en gehéél de mensch is beeld Gods. Nooit wordt in de Schrift een ander schepsel dan de mensch beeld Gods ge noemd. Nooit wordt gezegd, dat het beeld Gods geheel of gedeeltelijk verloren is, ook de gevallen mensch wordt beeld Gods ge noemd. Wat de oonsekwentie van dit standpunt is in den strijd der geesten van deze da gen, wordt op allerlei wijze nader aange toond. Daardoor is het een actueel en sti- muleerend werk geworden, dat de belang stelling verdient van allen, die naar de Schrift het beeld Gods erkennen in de roeping om alle terreinen der schepping te brengen en te bewaren onder Zijn heer schappij'. Sla.ook bij de boterham. Ons verlangen gaat in den zomer uit naar iets frisch. De buisvrouw, die aan dat verlangen wil voldoen, heeft geen moeilijke taak: verleidelijk malsche kropsla, sappige komkommers, geurige tomaten zijn dan niet duur, en de bewerking, die ze hebben te ondergaan vóór ze op tafel komen, is uiterst eenvoudig. Wat natuurlijk niet wil zeggen, dat we er heelemaal geen zorg voor behoeven te hebben: het ééne slaatje verschilt van het andere als dag en nacht, en het zijn dan juist van die kleine kneepjes, waardoor de huisvrouw van de eenvoudigste ingre diënten een meesterstukje maakt! Voor een slaatje bij de boterham ligt het zwaartepunt in de saus èn in goed droog zijn van de sla zelf. De saus, ook al bestaat die eenvoudig uit wat olie en azijn, behoort verzorgd te worden: we schenken niet zoo maar wat olie en wat azijn over de sla, maar we kloppen beide even door elkaar, en wel in de verhouding van per lepel azijn (of citroensap) twee lepels slaolie. Kloppen we die met een tikje zout en eenige druppels Maggi's Aroma door elkaar, dan ontstaat een gebonden mengsel met een geurigen, frisschen smaak, dat betzij over goed droog uitgeslagen kropsla, hetzij over in plakjes gesneden tomaten of komkommers de voorwaarde vormt voor een smake lijk zomerhapje bij de boterham. Geldt het de tomaten of de komkom mers, dan moet er aan gedacht worden, dat die op bet laatste oogenblik gesneden en met de saus vermengd moeten worden: door langer te staan, geven ze een gedeel te van hun vocht af en daardoor wordt niet alleen de sla te nat, maar ook de smaak van het sausje verliest aan pit tigheid door de verdunning. Willen we onze koffietafel verrijken met iets bijzonder fleurigs, (jan combinee ren we de groene kropsla met de roode to maat en de witte komkommer op één schotel; trouwens ook een restje gekookte groente (worteltjes, doperwten, slaboonen), en zelfs eenige koude in plakken gesne den aardappelen kunnen met het daar even beschreven sausje heerlijke slaatjes vormen. Tot slot een paar voorbeelden. Aardappelsla (4 personen). 500 G. (1 pond) koude gekookte aardappelen. 3 eetlepels slaolie, l'/a eetlepel azijn of ci troensap, 1 theelepel Maggi's Aroma, 1 theelepel fijngeschrapte ui (of een gesnip perd preitje) wat gehakte peterselie. Klop de olie met den azijn (of bet ci troensap), de Maggi's Aroma en de ui (of de gesnipperde prei) door elkaar. Meng dit sausje door de in plakjes gesneden aardappelen en bestrooi dan de aardap pelsla met de gebakte peterselie. Sla van tomaten en krop sla (4 personen). 1 krop sla, 4 middel matig groote tomaten, 4 eetlepels slaolie, 2 eetlepels azijn, snuifje zout en peper, 1 theelepel Maggi's Aroma, wat gehakte pe terselie of bieslook. Klop de slaolie met den azijn, de Mag gi's Aroma, het zout en de peper tot een gebonden sausje. Gebruik daarvan de helft om door de schoongemaakte, groed droog uitgeslagen sla te mengen, en besprenkel met de rest de in plakken gesneden tomaten. Schik vaksgewijs de beide slaatjes op een scho tel of in een slabak en bestrooi de vakjes tomaat met de peterselie of de bieslook. Garneer, voor een feestelijke gelegen heid, de vakjes groene sla met een in plakjes of partjes verdeeld hardgekookt ei. Sla van gevulde tomaten (4 personen). 4 middelmatig groote to maten, 1 niet te groote komkommer, eenige bladen kropsla, 3 eetlepels slaolie, 134 eetlepel azijn, snuifje peper en zout, 1 theelepel Maggi's Aroma. Snijd de tomaten doormidden en hol ze wat uit. Snijd de geschilde komkommer in de lengte in vieren, verwijder het zaad en schaaf de stukken in fijne snippers; meng ze aan met de door elkaar geklopte olie, azijn en Maggi's Aroma met het zout en de peper. Vul de tomatenhelften met de komkom- mersia en schik ze op een schotel, waar op eerst eenige slabladeren zijn gespreid. Uit de mode-bladen. Een indruk van zomer, zon en zee krij gen we, wanneer we de Juni-aflevering van „Beyer's Mode für Alle" bekijken. De titelplaat verplaatst ons meteen al naar bet zonnige strand, waar vacantiegang- sters, in fleurige kleedij, genieten van lucht en zon. Aan vlotte sport- en strandkleeding is een belangrijke plaats in dit nummer in geruimd. Het gekleurde middenblad toont een beele collectie van die aardige sjrand- pakjes, die zoo eenvoudig te maken zijn van lapjes of coupons linnen, cretonne, toile, enz. enz. Wij vertrouwen, dat onze lezeressen bij deze kleeding de normen der zedelijkheid niet uit het oog zullen verliezen. Naast de strandkleeding zijn echter ook de andere modellen niet vergeten. We vinden tallooze aardige, eenvoudige ja ponnetjes, die zoowel buiten als in de stad een goed figuur zullen slaan. Aandacht is er voorts besteed aan de modellen voor kinderen en oudere dames. Wie nog geen gelegenheid had zich te oriënteeren omtrent de nieuwe hoeden- mode, vindt in dit modeblad een viertal strooien hoedjes volgens de allerlaatste ontwerpen. Van 25 Mei1 Juni. VLISSINGEN. Ondertrouwd: W. Scher- penisse 54 j. en J. Moens 45 j.; P. A. Kampwart 21 j. en M. Ghristiaanse 21 j. Getrouwd: P. G. Weeber 26 j. en N. A. van de Velde 24 j.; A. Goedhart 39 j. en J. H. van Wijck 37 j.; A. Rosier 28 j. en J. M. Risaeeuw 28 j.; A Poerstamper 23 j. en J. Nonnekes 22 j.; K. Lommers 23 j. en A. Labruijère 24 j.; J. A. Jobse 52 j. en G. van Riel 44 j.; A. J. J. van Deutekom 27 j. en A. Bouwens 24 j.; H. W. Eekman 27 j. en A. Kole 23 j.; L. de Vries 30 j. en A. G. Kloet 26 j. Bevallen: E. G. Kok geb Vriens z.; B. S. Hermans geb Hahlen d., A. G. Gijzeis geb. Cammenga z.; F. A. M van de Lin de geb. Möller d.; H. I. J. van Halteren geb. Angenent z.; M. N. Macaré geb. Onderdijk d. Overleden: A. de Bree 76 j., wedn. van J. de Rijcke; D. J. Labruijère 72 j., man van M. Jonasse. (V. G.) Van 20—27 Mei. OOSTKAPELLE. Getrouwd: P. Patte- nier 29 j. jm. en B. den Engelsman 22 j. jd. Bevallen: J. G. de Visser geb Louwerse d.; J. M. Riemens geb. Minderhoud d. (M. G.) Over de maand Mei 1939. KATTENDIJKE. Geboren: 7, Eliza beth Adriana d. v. Pieter labeur en Cor nelia Jacomina Sonke; 13, Pieternella He lena d. v. Marinus Abraham Geense en Maatje Cornelia Glas; 19, Florus Nico- laas z. v. Florus Johannes Feleus en Jan netje Meijer; 27, Pieternella Anna d. v. Sjoerd Wartena en Titia Margaretha Koning. OVEZAND'E. Geboren: 4, Jozina d. v. Johannes Goense en Tannetje Simonse; 11, Johanna d. v. Anthonius Martens en Klazina de Baar; 11, Cornelia Antonia d. v. Gornelis P. de Baar en Maria de Winter; 23, Cornelia d. v. Adriaan Priem en Adriana Martens. Overleden: 29, Adriaan de Meij, 78 j. Gehuwd: 5, Gornelis Koens 29 j. te Heinkenszand en Johanna Koens 24 j,; 12, Petrus de Vos 28 j. te 'sHeerenhoek en Stephania Maria Nagelkerke 24 j. DRIEWEGEN. Geboren: 6, Jan Adri aan z. v. Willem Korstanje en D'irkje van de Velde. THOLEN. Geboren; 3, Lena Pieter nella, d. v. L. P, Deurloo en T. Duine; 4, Gornelis z. v. J. Moeiliker en J. Goede- gebuure; 7, Willemina d. v. M. v. Zetten en Dl Baay; 10, Elisabeth d. v. A. J. Quist en T. Manneke; 25, Dirk Johannes z. v. C. de Korte en H. A. Hout Overleden: 3, N. v. Duinkerke 54 j., vrouw van P. C. Kegge; 4, K. M. de Backer, 78 j., wed.van F. Janssens. Gehuwd: 11, J. D'eurloo 26 j. en J. K. v. d. Sande 23 j.; 12, J. Pleune 32 j. en I. A. Beeke 29 j.; 17, J. Boone 29 j. en N, J. v. d. Weole 24 j.: 25, N. v. Steyn 31 j. en J. M. Hage 32 j.; 26, J. M. Goderie 32 j. en D. H. H. Tuytjes 31 j. Ondertrouwd: 19, J. A. Suurland 27 j. en H. K. Nelisse 21 j.; 27, M. J. A. de Bruyn 23 j. en M. C. v. Vossen 26 j.; 27, M. Soomers 31 j. en R. Nys 31 j. Maandagi 5 Juni. HILVERSUM I. 1875 en 4,15,5 M. NCRV-Uitz. 8,00 Schriftl., medit. 8,15 Ber., gram. 9,300,45 Gelukw. 10,30 Morgend. 11,00 Ghr. lectuur. 11,30 Gram. 12,00 Ber. 12,15 Gram. 12,30 Ber., hierna. Het Marcando- ensemble en gram. 2,00 Gram. 2,15 Fluit en piano. In de pauze: Gram. 3,00 Cause rie over kamerplanten. 3,40 Gram. 3,45 Bijbell. 4,45 Gram. 5,15 Voor de kinderen. 6,15 Gram. 6,30 Ber., vragenuurtje. 7,00 7,15 Ber. 7,457,55 Gram. 8,00 Ber. ANP. Herh. SOS-Ber. 8,15 Ovenveensch D|ameskoor en solisten. In de pauze's: Gram. 9,00 Toespraak. 9,30 NCRV-orkest. 10,00 Ber. ANP., act. halfuur. 10,30 Verv. conc. 10,45 Gymnastiekles. 11,00 Verv. concert. 11,25 Gram. Ga 11,5012,00 Schriftl. HILVERSUM II. 301,5 M. Algem. Progr., verz. door de VARA. 10,00—10,20 v.m. VPRO'. 8,00 Gram. Ca. 8,16 Ber. 10,00 Morgen wijding. 10,20 Declam. en gram. 11,30 Zang en piano. 12,00 Gram. 12,15 Ber. 12,17 VARA-orkest. 12,45 Gram. 1,00 1,45 Orgel. 2,00 Gram. 2,20 Esmeralda en het VARA-orkest. 3,00 Vroolijke voordr. 3,30 Viool en piano. 4,05 Gram. 4,30 Voor de kinderen. 5,00 Gram. 6,00 De Mont- martre Minstreels. 6,18 Ber. 6,20 Am- sterd. Joodsch koor en solisten. 6,45 Gram. 7,00 Voetbalpr. 7,258,00 Utr. Strijkkwartet. 8,05 Herh. SOS-Ber. 8,07 Ber. ANP. 8,15 Esmeralda. 8,45 VARA- orkest. 9,30 Declamatie. 10,00 Ber. ANP. 10,10 Ned. Harptrio. 10,40 en 11,30 12,00 Gram.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 6