ROKEN DDE EN- ODE N WAS Inenting tegen Pokken. 1st zonder tdere hulp ORG DE ZEEUW van Vrijdag 2 Juni 1939 Tweede Blad. Geen Vaccine-dwang, maar Vaccine-drang. Eerbiediging van principiöele en medische bezwaren. |R RUST EN ONT- Stand. chten Uit den Goeschen Raad. Uit de Provincie |elle kookmethode be wasdag. U heeft uren laaiwerk. U voelt zich om's avonds uitte gaan. R 75-0106 Ispoedig mogelijk een JSTBODE voor d. en jende koken en van voorzien. Brieven SIX, Parklaan 38, Olthof, Nadorstweg (rr. v. direct MEISJE (83 u.). Aanm.: |89 u., Zaterd. niet. Seeuwsche kleeder- loorkeur.) jring van Australië jaan dat vliegtuigen stralië vliegen wan- In door de K. N. I. Ivan de Ned. regee- |es temming te geven van een directen |nog geen beslissing rzoek wordt in be- jmogelijfcheid voor L L. M.-vliegtuigen |dienst op Australië ontploft erschillende deelen xgen vier 'bommen Inleidingen werden ke ongelukken de- rtje, d. v. Thomas Otte te Kapelle: Ie ij er en Jannetje Mei. tvallen: Z. Houwes Timp 85 j., wed- |dra. Kaland 77 j-, (M. C.) Ind Mei. L M. Verton geb- joo geb. De Slegte geb. Van Hulle, (M. G.) Bij de Tweede Kamer is thans een wets ontwerp ingediend, dat beoogt de vaccina tiekwestie tot een oplossing te brengen De oplossing is gezocht in een regeling, waarbij vanwege de Overheid aan alle ouders wordt aangeraden hun kind, voor zoover daartegen uit gezondheidsoogpunt geen bezwaren bestaan, op den daarvoor geschikten leeftijd te doen inenten. Deze raad wordt aan ouders of perso nen, die over een kind de ouderlijke macht of voogdiji uitoefenen, schriftelijk gegeven door den burgemeester der woongemeente van het kind, in de maand, waarin het kind den 'leeftijd van vier maanden be reikt.' Laten de ouders hun kind vaccineeren vóór het den leeftijd van één jaar bereikt heeft, dan behoeven zij geen enkele for maliteit te vervullen dan het overleggen van het bewijs, dat de vaccinatie beeft plaats gehad. Indien de vaccinatie op dat tijdstip ech ter niet is geschied, volgt een tweetal ad ministratieve maatregelen. De plicht, die in het geval, dat het kind niiiiï tijdig wordt gevaccineerd, op alle ouders rust, is deze, dat zij aan den bur gemeester een onderteekenide verklaring hebbent over te leggent, waarom de inen ting achterwege wordt gelaten. Dit achterwege laten kan om verschil lende redenen geschieden. Het kan lijde lijk of definitief geschied zijn op grond van gezondheidsoverwe gingen. De inenting kan voorts achterwege zijn gebleven op grond van bezwaren van zui ver principieelen aard, terwijl het ook mogelijk is, en dit zal in vele gevallen voorkomen, dat de bezwaren deels van principieelen, deels van geneeskundigen aard zijn- Met het oog op de mogelijkheid dat er bezwaren van geneeskundigen aard kun nen bestaan, is het, tenzij' een absoluut bezwaar tegen de vaccinatie op zuiver principdeele gronden aanwezig is, ge- wenscht, dat de ouders over het al of niet vaocdneeren van hun kind met een ge neeskundige overleg plegen. Heeft een dergelijk overleg geleid tot toet niet vacci neeren, dan is het gewenscht, dat de ge neeskundige mede een verklaring aflegt. De tweede administratieve maatregel bestaat hierin, dat de burgemeester al de genen, die een verklaring hebben afgelegd oproept om voor hem of een door hem aan to wijzen ambtenaar, alsmede eert door hem aangewezen geneeskundige te ver schijnen. Hij kan echter deze oproeping achter wege laten, indien de in de verklaring vermelde redenen geheel of gedeeltelijk van geneeskundigen aard zijn en tevens is overgelegd een verklaring van een ge neeskundige met wien over de vraag van de inenting overleg is gepleegd, waarbij deze 'dit overleg bevestigt. De burgemeester is dus tot oproeping verplicht in de gevallen, waarin uit sluitend redenen van prin cipieelen aard in het ge ding z ij n, ofwaarbij het gaat om redenen van ge neeskundigen aard, zonder dat een verklaring van een geneeskundige is overge legd. De bedoeling van deze verschijning voor den burgemeester is, in de eerste plaats om degenen, die opgeven zuiver principi- eele bezwaren te hebben, blijk te laten ge ven, dat het hun inderdaad met deze be zwaren ernst is, en voorts om voor hen, zoomede voor degenen, die meenen be zwaren van geneeskundigen aard te heb ben, zonder dat zij daarover met een ge neeskundige overleg hebben gepleegd, een uiteenzetting te doen geven van de ge neeskundige beteekenis van de vaccinatie van den aard en den omvang der gevaren, welke aan het niet-vaccineeren en aan het vaccineeren verbonden zijn. Met de eventueele verschijning voor den burgemeester of den door hem aangewezen ambtenaar is de procedure definitief ge ëindigd. De bevoegdheid van den burgemeester om ook in die gevallen, waarin mede een geneeskundige verklaring is afgelegd, tot oproeping over te gaan, is gegeven om den burgemeester in de gelegenheid te stel len, te waken tegen lichtvaardige afgifte van geneeskundige verklaringen. Ten slotte is de burgemeester ook tot oproeping verplicht van hen, die niet aan de verplichting een bewijs of verklaring over te leggen, hebben voldaan. Het voorgestelde stelsel kent dus twee verplichtingen; een v e r k 1 a- r i n g s p 1 i c h t en eventueel een ver schoningsplicht. Tegen over treding van beide verplichtingen wordt straf bedreigd; (hechtenis van ten hoog ste zes dagen of geldboete van ten hoogste f 100. Het ingediende wetsontwerp is vrucht van den arbeid van de bij1 Kon. Besluit van 26 Januari 1938 ingestelde staatscom missie, welke tot opdracht ontving te on derzoeken: le. Of het wenschelijk is de bestaande bepalingen betreffende de vaccinatieplicht waarvan de werking is opgeschort, hetzij terstond, hetzij geleidelijk, weer in wer king te doen treden en zoo deze vraag ont kennend wordt beantwoord; 2e. of het wenschelijk is deze bepalingen te doen vervallen, zonder dat tot eenige nieuwe regeling van de vaccinatie wordt overgegaan, dan wel 3e. of het wenschelijk is ten aanzien van de vaccinatie een nieuwe regeling te tref fen, en zoo ja, hoe zij' behoort te luiden. Deze staatscommissie heeft onder dag- teekening van 16 Mei j.l. een eerste ver slag uitgebracht, waaruit blijkt, dat zij de eerste twee vragen ontkennend, de derde bevestigend beantwoordt. Zij is daartoe gekomen, na voorlichting eener door naar uit haar midden aangewezen medische sub-commissie. Met het ontwerpen van een aantal door haar wenschelijk geachte wettelijke voor schriften, 'houdt de staatscommissie zicto nog bezig. Zij heeft echter gemeend, dat, waar haar definitief rapport niet zoo tij>- dig kon worden uitgebracht, dat de tot standkoming van alle bedoelde wettelijke voorschriften vóór 1 Januari 1940 den datum tot welken de vaccinatiedwang is opgeschort mogelijk zou zijn, althans ten aanzien van één punt, waarop vóór dien datum een wettelijke regeling noodig is, bereids verslag behoorde te worden ge daan. Dit punt betreft de opvoering van de immuniteit van de Nederlandsche be volking, welke opvoering alleen kan ge schieden door te bevorderen, dat onze be volking op veel grooter schaal wordt ge vaccineerd dan thans toet geval is. THEE DOETJE piling van 1 Juni. gld per 100 kg- Iring. Roomboter er pond. Eieren De Raad kwam Woensdag weer bijeen, langer dan een uur duurde de zitting echter niet. Nadat eerst de Gasthuis-rekening over 1938 was vastgesteld met een batig saldo van f 11.333 (vorig jaar f4JH6) kwam weer de bekende kwestie van de vergoe ding aan le.en van stembureaux ter tafel. De goede, oude tijd, dat deze leden niet alleen een presentiegeld kregen, maar ook nog van gemeentewege van eten en drin ken werden voorzien, is voorbij, althans zoolang Goes financieel zichzelf niet red den kan. Een der leden zocht de schuld hiervan bij Gedep. Staten, maar de voor zitter verwees dit lid geestig naar „een etage hooger". De Raad bad nu keuze tusschen pre sentiegeld óf op den stemdag gratis kost ganger van de gemeente zijn. B. en W. stelden toet laatste voor, maar alle Raads leden hadden toch maar liever de f 4 pre sentiegeld. Misschien waren er leden, die wel kans zagen met minder dan f 4 toe te kunnen, dus over te houden. Wie weet of er straks, op 21 Juni, geen heeren naar het stembureau trekken met „brood en kof fie". D'e heer Visscher gaf om een prinei- Pieele reden do voorkeur aan presentie geld. Het moet en daarin zullen zeker velen hem bijvallen feitelijk zóó zijn, dat niemand om financieele redenen moet bedanken voor een dergelijke functie, die nu eenmaal in het algemeen belang ver vuld moet worden. Nadat aan de vakschool voor meisjes centrale verwarming was toegezegd waarbij geprobeerd zal worden voor cokes van de Goesehe gasfabriek een nieuwe klant te winnen kwamen we aan het centraal bouw- en woningtoezicht op itaid-Beveland, de brandende kwestie op net oo'genblik in alle gemeenteraden op dit eiland. Men weet, dat het Gedep. Staten zijn die tot deze centralisatie willen geraken. 0 Sens den Goeschen burgemeester raakt et hier het algemeen belang, waarin wel- verscheidene leden van dorpsge- vp6 am!''*611 'lem £een ®eHik zullen ge- n' Althans verscheidene hebben de voor- es e de regeling onder protest aanvaard niat 6en^eenten hebben, indien we ons vergissen, ze reeds afgestemd. Men j aar van meening, dat centralisatie nin,Ü er-1f ^an ^et ei^en bouw- en wo- vonr 'n®?1*" terwijl men er bevreesd is oq aanleggen van steedsche normen n de bouwerij ten plattelande. De Goesehe burgervader uitte den wenscb dat hij in staat was in de verga deringen van de dorpsgemeenteraden al lerlei onjuistheden recht te zetten. Maar of allen naar hem luisteren zouden en hem hun vertrouwen schenken, is een open vraag. Zooals wij reeds meldden, zijn in het oorspronkelijk voorstel eenige wijzigingen aangebracht, waarbij met de billijke wen- schen der buitengemeenten rekening werd gehouden. Zoo zullen de gemeenten nu niet 10 cent per inwoner zonder meer hebben te betalen, maar slechts 5 cent, De resteerende 5 cent wordt over de gemeen ten omgeslagen naar het aantal verleende bouwvergunningen. Ook de commissie van advies is nu imperatief voorgeschre ven en zal op billijke wijze worden sa mengesteld. Voor Goes heeft, zooals wij reeds eer der opmerkten, de nieuwe regeling dit voordeel, dat er een eind komt aan de combinatie directeur van gemeentewer ken—particulier architect, waarbij na tuurlijk mag worden aangenomen dat ook aan het personeel van dezen dienst zal worden verboden bouwkundige werkzaam heden voor particulieren te verrichten. Blijkens het Kon. Besluit van 25 Mei 1935 (Stbld. 313) acht de Kroon combina tie van de functie van ambtenaar, belast met het bouw- en woningtoezicht onver- eenigbaar met die van particulier archi tect. Vandaar dat Gedep. Staten bij schrij ven van 9 Dec. 1938 pogingen aanwend den tot toet in 't leven roepen van een gemeenschappelijke regeling voor geheel Zuid-Beveland. Wel mag in dit verband er op worden gewezen dat B. en W. destijds schreven, „dat dank zij1 de superieure karakter eigenschappen van den tegenwoordigen functionaris de bestaande regeling nim mer aanleiding gaf tot moeilijkheden". De financiëele commissie was van oordeel, dat de persoon van den tegenwoordigen functionaris „het ongewenschte van den tegenwoordigen toestand op voorbeeldige wijze tot vrijwel nihil toeeft weten te re- duceeren". Maar toch was men algemeen van meening, dat die toestand „ongezond" en „ongewensoht" is en „dat het feitelijk voor een gemeente niet past om een amb tenaar te plaatsen in een positie, die steeds aanleiding kan geven tol conflicten tus schen het uitoefenen van zijn plicht als ambtenaar eenerzijds en de behartiging van zijn persoonlijk belang anderzijds" De rondvraag leverde weinig belang rijks op. Alleen kwamen we te weten, dat B. en W. niet bereid zijn op Dinsdagen en Zaterdagen de drukste dagen nog wel ontheffing van het verbod van de stoep-etalages te verleenen en dat, als de Kerkplein-puzzle is opgelost, B. en W. zullen trachten een commissie van des kundigen samen te stellen die hen zal ad- viseeren over de verkeersaangelegenheden. Veel wijsheid zal voor dit laatste noo dig zijn. Eenige regeling voor het verkeer is zeker gewenscht, vooral in bepaalde stadsgedeelten en op sommige uiterst ge vaarlijke punten, maar anderzijds mag ook wel worden gewaarschuwd tegen onnoo- dige groot-steedsche allures, waarvan we in een naburige stad het minder aan lokkelijk voorbeeld hebben. „DRAAGT ELKANDERS LASTEN", Het suppletiefon'ds „Draagt Elkanders Lasten", ten doel hebbende de financieele zorgen voor verpleegde krankzinnigen op de stichting „Vrederust" te verlichten, hield Donderdagmiddag in het Militaire Tehuis te Middelburg zijn jaarver gadering. In zijn openingswoord herdacht de waarnemende voorzitter in gevoelvolle woorden het overlijden van den secretaris E. Bakker te Ellewoutsdijk en van den voorzitter J. A. Dominicus te Wemeldin- ge. Beiden hebben met hart en ziel al hun krachten voor de vereeniging gegeven. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek o.a., dat aan een 15-tal personen bijna f 2500 onder steuning was gegeven. Dhrn J. Coumou te Zierikzee, B. J. de Meij' te Ritthem en I. Gappon te Breskens, werden als be stuurslid herkozen. In de vacature wijlen E. Bakker werd gekozen dhr P. Kestelo te Serooskerke (W.), die ook bet secreta riaat op zich neemt. De voorzitter wekte alle leden op om propaganda te maken voor de vereeniging opdat deze nog meer aan haar schoon e doel moge beantwoorden. D'hr B. J. de Meij hield tenslotte eei: lezing over: „De vroegere verzorging van krankzinnigen in Zeeland". ZUID-BEVELAND Yerseke. Gemeenteraad. Donder dagavond vergaderde de raad. Afwezig wegens ziekte de 'heer G. Daane. Mede gedeeld wordt dat 'het raadslid de heer J. 'C. Cornelisse, 6 Mei 1.1. aan burge meester en wethouders vragen heeft ge richt omtrent het trottoir bij den heer A. van der Jagt en heeft geïnformeerd naar de nieuwe verordening 'op de be graafplaatsen, waarop 12 Mei 1.1. is ge antwoord, dat tot verbetering 'van het trottoir is besloten en de uitvoering hier van spoedig zou plaats hebben en dat ALS U DOODMOE NAAR BED GAAT.. EN DOODMOE OPSTAAT.. 's Avonds uitgeput naar bed met een hoofd zoo zwaar als lood., 'smorgens geradbraakt met bonzende hoofdpijn, gruwend van 't werk dat wacht. Dat alles wijst op oververmoeidheid door onzuiver bloed.D'oe wat tienduizenden mannen en vrouwen deden, die zich eens even ellendig voelden als U. Neem Kruschen Salts. Het zal ook U helpen. Kruscken Salts spoort lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking. Rein, gezond bloed zal weer door Uw aderen stroomeö. Voor het heerlijke gevoel van terug- keerende gezondheid en energie zult ge Krusohen Uw leven lang dankbaar blij ven. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en dro gisten A ƒ0.40, ƒ0.75 en ƒ1.60 (extra groot pak). Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. (Adv.) door 'drukke werkzaamheden ter gemeen tesecretarie het maken van genoemde verordening is vertraagd, doc'h dat deze, zoo spoedig mogelijk den raad zal worden aangeboden. Ingekomen is een klacht van enkele bewoners aan den Molenpolderdijk, dat zij bij N.'O. wind veel last hebben van stof van de schelpenmalerij van den heer F. van der Jagt. Ze vragen daarin voor ziening. B. en W. stellen voor om deze qua es tie weder in 'handen te stellen van B. en W. De 'heer Hirdes merkt op dat van der Jagt zeer gaarne wil medewerken tot 'op ruiming der moeilijkheden. B. en W. stelen voor om aan de kroon te verzoeken de drank vergunningen te brengen van 8 op 7. Met algemeene stem men aangenomen. Uit de gemeentekas wordt voor dit jaar beschikbaar gesteld voor B-steun f 193. B. en W. stellen voor om 'de nieuwe straat aan de Paardemarkt te noemen Beatrixstraat en de nieuwe straat in toet verlengde van de Meulemeesterstraat de Van Tïentoovenstraat (Van Tienhoven ia een der grondvesters der oestercuituur in de 19 de eeuw). B. en W. (en gascommissie) stellen voor voor nieuwe gasleiding en gaslan taarns uit te trekken een bedrag van f 1000; nieuwe lantaarns zullen geplaatst worden aan de Van Tienhovensfcraat. Aangenomen. De voorzitter stelt voor een nieuwe regeling presentiegelden te heffen. B. en W. willen in totaal f 175 daarvoor uit trekken en dit verdeelen over het aantal raadsleden. De heer Verboom is daar tegen, hij vindt f 2 per vergadering niets te veel. D'e heer Bom zou liever het ge- heele presentiegeld afschaffen. De 'heer Gornelisse is toet geheel met den heer Verboom eens, f 2 is wel de uiterste grens van bekroning. De heer Mol merkt op, dat als voorgesteld wordt om de salaris sen van burgemeester en secretaris iets te verlagen, Ged. Staten daar geen reden voor zien. Maar op de raadsleden, die zoo'n f 15 'of f 20 per jaar ontvan gen, moet beknibbeld worden. Na deze discussie trekken B. en W. hun voorstel in. B. en "W. stellen voor de salarieering van den len ambtenaar ter 'secretarie te brengen van f 1500 op f 1400 met 6 jaarl. verhoogingen van f 50. De burgemeester zegt, dat in soortgelijke gemeenten zulke ambtenaren f2000 heb ben. Enkele raadsleden meenen dat het salaris voldoende is. Andere raadsleden juichen toet voorstel toe. Weer een ander wil, als er f300 disponibel is, liever die f 300 verdeelen onder de volontairs, die verdienen niets. "Weth. 'Sctoeele verdedigt het voorstel van B. en W. Over het'voorstel van B. en W. staken de stemmen: 5 voor en 5 tegen. Voor: Cornelisse, Bom, de Koeyer, Scheele en Schouwenburg; tegen: Mol, 'Hirdes, de Jager, Kooman en Verboom. B. en W. stellen voor om een gratificatie van f 250 te geven aan den gemeente-opzichter. De heer Verboom is er tegen, de groote trae tementen moeten altijd naar boven. Aan de kleintjes doet men niets. Voorstel aan genomen met 7 voor en 3 tegen. Tegen: Mol, Hirdes en Verboom. De werkers aan de luchtbescherming zullen verzekerd worden tegen eventueele ongelukken. Aan mej. de Koster wordt op 'haar verzoek tegen 24 Augustus a.s. op de meest eervolle wijze ontslag verleend als onderwijzeres aan de openbare school. B. en W. stellen verder voor om te ge raken tot centralisatie bouw- en woning toezicht en stellen den raad voor in te trekken de gemeenschappelijke regeling Oost-Zuid-'Beveland en vast te stellen een gemeenschappelijke regeling bouw- en woningtoezicht voor geheel Zuid-Beve land. D'e 'heer 'Hirdes is tegen dit voo.r- stel. Als dit moet, laat het dan maar opgelegd worden van bovenaf. De toeer Mol wil bet spreekwoord huldigen: baas in eigen huis. Weth. Scheele verdedigt het voorstel. D'e voorzitter kan de nieuwe regeling (geheel Zuid-Beveland) geruist aanbevelen. In hoogste instantie zou onze gemeente-opzichter toch niet gehand haafd kunnen worden, daar de huidige functionaris niet aleen gemeente-opzich ter is, maar :ook zelfstandig bouwer. In stemming gebracht, wordt 'het voorstel aangenomen, 6 voor en 4 tegen. Tegen: de heer Mol, Hirdes, de Jager en Gor nelisse. Gemeenschappelijke regeling luchtbe scherming zal kosten f 0.10 per inwoner per jaar. De heer Cornelisse zal maar voor stemmen, maar hij vraagt zich af wat er over blijft van de gemeentelijke 1 autonomie. Met algem. st. aangenomen. B. en W. stellen voor om tot oprich ting over te gaan van een winter-avond- school voor het vi&scherijbedrijf. Dit is van groot belang voor Ierseke. Leerkrachten zijn voldoende te krijgen en er hebben zich reeds 43 leeilingen op gegeven. De subsidie van het rijk be draagt 70 a 80 pet. Met alg. st. aange nomen. Wethouder de Koeyer brengt verslag uit van de jaarvergadering der Water leidingmaatschappij. Het water zal iets goedkooper worden. In de Ierseksche Moer zal nog geen waterleiding worden aangebracht, daar hoogstwaarschijnlijk nog ruilverkaveling zal plaats hebben. Daarop dient gewacht. Bij de rondvraag vraagt de heer Cor nelisse of het gemeentebestuur coulant wil optreden tegenover de panneboeren, die pannen moeten taden in de Haven. In een slechte tijd a'ls deze mag wel een oogje worden toegedaan als het op het innen van havengelden aankomt. De voor zitter zal de zaak eens ernstig bezien. De heer Mol vraagt inlichtingen over de pannen, die op 'het haventerrein in den weg staan en klaagt over werkschuwe personen. De heer Scheele geeft op dit laatste punt nadere en bevredigende in lichting. De heer Kooman informeert hoever B. en W. gekomen zijn met de nieuwe havenplannen. De voorzitter ant woordt, dat deze spoedig zullen komen. De ingenieur zal spoedig de teekeningen inzenden. Als laatste punt 'brengt de voorzitter in behandeling om voor eventueele aan koop van kleine pannenoesters broed 1938, waarmede de kleine pannenboeren zijn blijven zitten van de Visschersleen- bank 'n bedrag van f '6000 toe te staan. Doel is om de menschen 'die moeten ver- koopen te helpen. Dit kan bereikt worden door na aankoop dit kleine goed uit te zaaien op een geschikt perceel, dat daar voor disponibel wordt gesteld. Ze zul len dan 1 of 2 jaar met rust gelaten wor den en dan opgevischt en verkocht. Des kundigen meenen, dat de kans op een winstje nog zoo slecht niet is. Het Vis- scherijbestuur 'zaJli geen moeilijkheden veroorzaken. Natuurlijk is er ook risico, maar B. en W. kunnen den raad advisee- ren de gelden toe te staan. Verschillen de leden vragen inlichtingen en kunnen wel voor !het voorstel stemmen. Alleen de heer Bom durft de zaak niet aan. Hij zou liever tot aankoop en distributie van oesterzeven overgaan. Weth. Scheele acht het voorstel van Bom nog 'veel riskanter. Het voorstel wordt met 9 stemmen voor aangenomen, alleen de heer Bom wiüt ge acht worden tegen te hebben gestemd. Hierna geheime zitting. 's Heer Aerndskerke. Gemeente raad. 'Gisteren vergaderde de raad de zer gemeente. Wegens ziekte, afwezig dhr G. P'hilipse. Van dhr J. v. d. Weele is bericht ont vangen dat hij zijn benoeming tot lid van het Burg. Armbestuur aammeemt. Vervolgens zegt de voorz. dat van de Rijksinspectie voor de werkverschaffing in Zeeland bericht is ontvangen dat de werkverschaffing van 2 Juli tot 5 Noy. '39 en de steunregeling van 4 Juni tot 26 Nov. 1939 moet worden stopgezet. Er zijn momenteel nog een achttal werkloozen, welke allen zijn tewerkge steld aan een werkverschaffingsobject te Middelburg. Daar in deze gemeente alle werkobjec- ten zijn uitgevoerd, hebben B. en W. ge tracht een nieuw werkobject te vinden. Hierbij is de aandacht gevallen op het in dijken van het Sloe benoorden den Sloe- darnt. De voorzitter zegt, dat wanneer dit werkobject gereed zal zijn, dit weer werkgelegenheid zal scheppen. Volledige medewerking is tot op heden nog niet. verkregen. Br is reeds overleg gepleegd met Hoofdopzichter, Heide Mij. e.a. Ook dient overleg gepleegd te worden met de eigenaren. Hierbij' doen zich moeilijkhe den voor daar een gedeelte in handen is van een N.V. in België. Getracht zal wor den een begrooting te laten opmaken van kosten. De landaanwinning voigens op- metingen op kaart zal ongeveer 600 H.A. bedragen, waarbij dan ongeveer 80 H.A. in de gemeente 's Heer Arendskerke zal vallen. Als eerste punt komt aan de orde, het voorstel van B. en W. tot beschikbaarstel ling uit de gemeentekas van een bedrag van f 98 (f2 per werklooze) voor extra hulp aan werkloozen in 1939. Hierbij zegt de voorzitter, dat gerekend is op een gemiddeld aantal werkloozen van 49. Het rijk zal hierin een bijdrage verleenen van f 3,78 per werklooze. M.a.s. wordt hiertoe besloten. Vervolgens wordt met alg. st. de ge meentelijke vergoeding ingevolge art. 101 der L.O.-wet over 1937 voor bijzondere lagere scholen in deze gemeente vastge steld, en wel voor de Herv. Chr. school te 's H. Hendrikskinderen op f 486,08; R.K. Bijte. Lagere School te Lewedorp op f 809,64; bijlz. lagere school te Lewedorp op f740,88; bijz. lagere school te Nieuw- dorp f 1101,52. Het gemiddeld bedrag per leerling bedraagt f 7,84. Hierna wordt m.a.s. de afrekening der gemeentelijke vergoeding ingevolge art. 101 der L.O.-wet 1920 voor de Bijz. lagere school te Nieuwdorp over de jaren 1934 tot en met 1937, vastgesteld op f 4178,92, voor de R.K. Bij'z. lagere school te Lewe dorp over de jaren 1936 en 1937, op f 1657,26; voor de bijlzondere lagere school te Lewedorp, over 1936 en '37 op f 1477,12 en voor de Herv. Chr. school te 's H. H.- kinderen over 1936 en '37 op f 913,28. Vervolgens stelt de voorz. aan de orde het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een gemeenschappelijke regeling tot centralisatie van 'tbouw-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5