»e mr ui I. als Burgemeester van Walré de Bordes T^bügatiëIeening N.V. Hendrikse C= Bank Goes eerste blad. b Dagblad voor de Provincie Zeeland Juist voltooide Britsche duikboot gezonken. voor Diaconessoarboid in Dordrecht, VRIJDAG 2 JUNI 1939 Buitenland. ruim 70 man aan boord. de thetis gevonden. de opvarenden zijn veilig. ernstig spoorwegongeluk in norfolk. duitschland bood aan rusland een crediet van 200 millioen mark aan. Wij herhalen het hier in deze raads vergadering, waarin gij het ambt aan het welk gij U op middelbaren leeftijd gaat geven, aanvaardt, dat dit moge zijn in het besef van het volle gewicht van het ver antwoordelijke, doch hoogst eervolle ambt van eersten burger onzer goede stad. Belangrijkste Nieuws. 53e JAARGANG No. 205 Uitgave: N. V. Uitgever» - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 bijkantoor Middelburg: Fa, Boekhandel j, J, F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2,60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vllsslngen f 0.20' Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De nieuwe Britsche duikboot „Thetis", die ter hoogte wan Birkenhead overne- mingproeven hield, wordt vermist. De duikboot heeft men, nadat zij ondergedo ken was, niet meer gezien. Officieel wordt medegedeeld, dat zich aan boord van de „Tthetis" 5 officieren en 48 minderen bevonden, behalve de vertegenwoordigers van Gammell Laird. De werf van 'Cammel Laird and Com pany, Birkenhead, waar de Thetis ge bouwd is, heeft een verklaring gepubli ceerd waarin gezegd wordt: Wij, vorkeeren volkomen in het duister ten aanzien van hetgeen gebeurd is. De duikboot is gisterochtend om ongeveer tien uur met twintig leden van ons per soneel en een aantal deskundigen van de admiraliteit, van onze werf vertrokken. Zij1 werd begeleid door een sleepboot en van het personeel van deze sleepboot hebben wij' vernomen, dat de admiraliteit een bericht heeft ontvangen, dat er iets niet in orde was. Het gebeurde, zoo wordt nog in de verklaring gezegd, is op het oogenblik nog een raadsel voor ons. Nader wordt nog gemeld, dat de „The tis" om 13.30 uur op vijftien mijl afstand van Birkenhead is ondergedoken. Zij werd om 16.30 weder aan de opper vlakte verwacht, doch men zag hiervan geen enkel teeken. Alle in de buurt zijn de oorlogsschepen hebben order gekregen aan het zoeken dee1! te nemen. In bevoegde kringen vreest men, dat de Thetis in aanvaring gekomen is met een zich onder water bevindend voor werp, tengevolge waarvan de electrische installatie buiten werking is gesteld. Naar gemeld wordt, bevinden zich ver scheidene wrakken op de plaats, waar de Thetis is ondergedoken. De admiraliteit deelt mede, dat men de Thetis heeft gevonden. De duikboot ligt 14 mijl van Greatownes-Head, nabij' Llandudno in Wales, met het achter schip 18 voet uit het water stekende. Op het 'oogenblik duidt niets er op dat de opvarenden zich in levensgevaar zou den bevinden. 'Gamell Laird deelt mede: AMen aan boord zijn veilig. Twee officieren zijn uit de duikboot ontsnapt en 'bevinden zich in den torpe dojager Brazen, welke de Thetis heeft gevonden. De plek, waar de Thetis ligt bevindt zich ten N.W. van Greattownes- Head. Er zijn 79 menschen aan boord. nog twee opvarenden gered. D'e admiraliteit deelt mede, dat 2: op varenden van de „Thetis" zijn gered, zoo- dat tezamen met ide 2 officieren, die wis- ten te ontsnappen, er thans 4 personen gered zijn. Alle 4 zijn aan de oppervlakte gekomen door middel van het „Davis"-toestel. Een lid der admiraliteit heeft medegedeeld, ■dat alle overige leden der bemanning in le en zijn. Er bestaat goede hoop, dat men er in zal slagen hen allen te bevrij den. Drie personen gedood. Gistermiddag is een passagierstrein op weg naar Londen oip een overweg nabij Downham Market in Norfolk tegen een met stroo geladen vrachtauto gebotst. Hierbij zijn zes passagiers 'om het leven gekomen en twaalf gewond. De trein is voor een deel ontspoord en botste tegen eenige goederenwagons. Volgens een latere opgave, verstrekt <toor i(je 'spoorwegmaatschappij, zijn er slechts drie personen, alle vrouwen, om 'het leven gekomen en acht gewond. In den officieelen volledigen tekst van de rede, welke Molotov in de hoogste Sovjets heeft gehouden, komen deze pas sages voor. Sprekende over de houding tot Duitseh land, speciaal over de 'handelsbesprekin gen, deelde Molotov mede, dat in den aanvang van 'het vorig jaar, op initiatief •van de Duitsc'he regeering, onderhande lingen werden begonnen over een han delsovereenkomst en nieuwe credieten. Duitsehland bood toen den Russen aan hun een nieuw crediet te verleenen van 200 millioen mark. Men kon toen echter niet tot een accoord komen over de be palingen van deze nieuwe economische overeenkomst. De zaak werd losgelaten. Tegen 'het einde van 1938 'bracht de Duitsc'he regeering opnieuw de kwestie van de economische onderhandelingen ter sprake, alsmede de credietverleening van de 200 millioen. Van Duitsche zijde verklaarde men zich bereid een aantal concessies te doen. NOODWEER RICHT ZWARE SCHADE AAN IN ITALIË. Het noodweer van de laatste dagen heeft 'overal in Italië ernstige schade aangericht. Te Sala Gonsilina, in het ge bied van Napels, zijn twee personen door den bliksem gedood. Te Reggio Calabria ■werden een vrouw en een kind gedood door een ijzeren plaat, welke door den wind was afgerukt. In de Romagna breiden de overstroo mingen zich uit, in de omgeving van Ra venna zijn meer dan 14.000 ha. bebouw de grond overstroomd, talrijke huizen werden weggespoeld, honderden gezin nen zijn dakloos en geheele dorpen zijn geïsoleerd. Vreeselijke onweersbuien en gewéldige regenval, hagel, stormwinden en in het gebergte zelfs sneeuw, hebben in Italië groote schade aangericht. Uit alle provin cies komen berichten binnen over rivie ren, die buiten de oevers zijn getreden, over landerijen die onder water staan, vee, dat verdronken is, en men'schen die slechts met groote moeite uit hun weg spoelende huizen kunnen worden gered. Nog erger dan in de vlakte en in de dalen is de toestand in het bergland, waar de zoo gevreesde ramp der aard verschuivingen op verschillende plaatsen optreedt. Uitgestrekte graanvelden staan in de provincie onder water, terwijl de gezwol len rivieren enkele bruggen hebben ver nield. De waterleiding van de stad Ra venna is vernield. JOODSCHE VLUCHTELINGEN UIT PALESTINA GEWEERD. Het 'Grieksc'he schip „Liesel", dat on der Panameesche vlag vaart, is gister avond voor de Palestijnsohe kust aange houden en opgebracht naar Haifa. Aan boord bevinden zich 900 Joodsche vluchtelingen, die 'blijkbaar op onwettige wijze Palestina wilden binnendringen. In de afgeloopen zes weken zijn om streeks tweeduizend illegale immigran ten aangehouden. 484 Joodsche vluchtelingen uit Danzig hebben een toevlucht moeten zoeken op Kreta, aangezien het hun niet mogelijk was de Palestijnsche kustwacht te ver schalken en Palestina op onwettige wijze binnen te dringen. Deze vluchtelingen hebben thans den Joodschen autoriteiten dringend om kleeding en voedsel ge vraagd. Bovendien hebben zij verschei dene ziektegevallen gemeld. JAPANS EISCHEN INZAKE KOE LANG SOE. Conferentie tusschen de consuls van Nederland, Engeland, Frankrijk, Amerika en Japan. 'Onverwacht heeft een conferentie p'laats gehad tusschen den Neder- landschen, Engelsehen, Amerikaan- sc'hen en FransChen consul ©enerzijds en den Japanschen consul anderzijds, ten huize van laatstgenoemde in Koe Lang Soe. Deze 'bespreking heeft twee uren ge duurd en had direct betrekking op de eischen, die Japan inzake de concessies stelt. De conferentie is nog slechts een inleiding tot verdere uitwisselingen van gedachten en reeds is een reeks bespre kingen, eveneens van informeelen aard, gearrangeerd. NA DE REDE VAN MOLOTOV. Parijs nog niet pessimistisch. In Franfche diplomatieke kringen wacht men eerst het officieele antwoord van de regeering van Moskou af, alvo rens de houding te bepalen ten aanzien van de door Molotov geformuleerde re serves. Men verwacht niet, dat de Sovjet-Unie door een onverzoenbare houding de over eenkomst, welke in beginsel reeds tot stand is gekomen, zal doen mislukken. Ook merkt men op, dat de te berde ge brachte reserves van de Sovjet-Unie, niet de kern van de reeds tot stand gekomen overeenkomst raken, zoodat het vermoe delijk gemakkelijk zal zijn tot overeen stemming te komen. Het moeilijkst te verwe zenlijken zal zijn, een ga rantie te verleenen aan de Oostzeestaten, aangezien niet alleen deze mogendheden dan in de onderhandelingen betiokken moeten wor den, doch ook landen, die indirecte be langen in deze gebieden hebben, zooals Polen. DE DANZIG-KWESTIE Bemiddelende functie van Burckhardt? Men meent te weten, dat Bürckhardt, de Hooge Commissaris van den Volken bond voor Danzig, in alle stilte te Berlijn is aangekomen, hoewel dit in Duitsche politieke kringen wordt ontkend. Vermoedelijk houdt zijn bezoek verband met de jongste Duitsch-Poolsche inciden ten te Danzig. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat het resultaat van het bezoek zal zijn, da een gunstiger atmosfeer wordt geschapen voor eventueel te voeren Duitsch-Poolsche besprekingen. GEEN MILITAIR VERBOND NEDERLAND-BELGIë. Verklaring van minister Pierlot. De Belgische minister-president Pier lot heeft gisteren in een bijeenkomst van de Belgische Kamercommissie van Bui- tenlandsche Aangelegenheden tal van vra gen beantwoord over de Belgische buiten- landsche politiek. Tijdens deze bijeenkomst is men ook dieper ingegaan op den stand van de be trekkingen tusschen Nederland en België. De premier heeft daarbij met nadruk ge wezen op het feit, dat do betrekkingen tusschen beide staten uitstekend zijn. Op een desbetreffende vraag antwoordde hij, dat er met Nederland geen onderhande lingen zijn aangeknoopt voor het sluiten van een militair verbond. Hedenmiddag te 3 uur had in de raad zaal te Middelburg de plechtige installa tie plaats van mr dr J. van Walré de Bordes als burgemeester van Middel burg. Behalve de raadsleden en de secretaris waren aanwezig mevrouw Van Walré da Bordes, haar moeder en de beide oud ste dochters van het burgemeesterlijk echtpaar, verder verschillende familiele den en bekenden, o.a. mevrouw Quarles van Uffordbaronesse Mulert tot de Leemcule. De verdere plaatsen in de zaal waren voor den garnizoenscommandant, majoor Ka mm, den indeelingscommandant, o ver ste van Woerden; afgevaardigden van hel bestuur van de afdeeling Zeeland van de Vereeniging van Nederlandsche gemeen ten, voor de burgemeesters van de an dere gemeenten op Walcheren, den oud burgemeester van Middelburg, de heer Fernhout, thans burgemeester van Bus- sum; voor den kantonrechter, voor de hoofdambtenaren der gemeente enz. De loco-burgemeester,' de heer J. On der d ij k, opende de vergadering en liet voorlezing doen van de stukken betrek king hebbend op de benoeming en de beëediging van mr dr van Walré de Bor des als burgemeester, waarna deze werd binnengeleid. Rede wethouder Onderdijk. Hierna richtte de heer Onderdijk zicb met de volgende woorden tot den burge meester: Het oogenblik is thans aangebroken, waarop U de plaats zult gaan innemen van Uwen voorganger burgemeester Fern hout, wegens diens eervolle benoeming te Bussum. Terecht of ten onrechte zijn sedert diens vertrek, verschillende meer of minder be kende namen in onze omgeving genoemd, voor wie het eerste burgerschap dezer ge meente een eervolle belooning zou zijn ge weest, wegens de wijze waarop zij hun ambt in hun respectieve gemeenten heb ben vervuld. Toen dan ook ten slotte het bericht vaö Uw benoeming tot ons kwam kostte het eenige moeite, ik zou haast zeggen eenige zelfoverwinning, daarmee vertrouwd te geraken. De Pers heeft U daarop verder bij ons geïntroduceerd. Daarbij mochten wij' ver nemen, dat U reeds op 43-jarigen leeftijd een langdurige eervolle loopbaan achter den rug hadt, een werkkring van inter nationalen aard, meestal op financieel ge bied, die voor de toekomst onzer gemeen te veel doet verwachten van Uw groote kennis en gaven op dit terrein. Zulks was voor het college van Burgemeester en Wethouders een geruststelling tegenover het feit, dat U Uwe ambtelijke kennis nimmer op gemeentelijk terrein hadt kun nen ontplooien en ook het burgemeesters ambt U volkomen vreemd was. Immers dit was zoo heel anders bij den heer Fernhout, die zijn benoeming te Middel burg aanvaardend, welhaast zijn zilveren Burgemeestersjubileum zou vieren. Uit een gemeente komend van ongeveer gelijken omvang als deze, was het geen vraag of bij' het gemeentelijk beleid ken de. Hoogstens was het de vraag hoe bur gemeester Fernhout, krachtens zijn gods dienstige en politieke overtuiging, de zich aan ons voordoende vraagstukken zou be zien. Onder bovenstaande overwegingen was het, dat wij' niettemin U onze medewer king gaarne aanboden, daarbij te kennen gevend alleszins prijs te stellen op een hartelijke samenwerking, gegrond op we- derzijdsche waardeering van elkanders overtuiging. Wij reiken U daarbij van ganscher harte de hand en bieden U onze hulp aan, omdat wij beseffen, dat Uwe groote gaven en kennis op financieel gebied, zich kunnen paren aan onze practische erva ring en kennis der plaatselijke toestan den. Gelijk ik ook reeds bij de installatie van den heer Fernhout heb gezegd is de eco nomische toestand der gemeente ongun stig. De financieele toestand is de nood lijdendheid nabij. Al moge dan sinds dien tijd de werkloosheid afgenomen zijn, de financieele positie is steeds moeilijker ge worden. Men zou bijna zeggen: bet water is tot aan de lippen gestegen. Een goed financieel beheer is het fundament eener oiganisatie, het is dit ook van Staat en gemeente. De laatste kan echter als zoo danig niet veel tot stand brengen in een tijd, waarin de autonomie juist door de ontreddering, veroorzaakt door de econo mische omstandigheden, werd aangetast. Dit neemt niet weg, dat wij allen heb ben te werken aan den wederopbouw van datgene wat onder deze crisisom standigheden heeft geleden of teloor is ge gaan. De uitvoering van belangrijke zaken wachten U, het zou teveel tijd vergen ze afzonderlijk te noemen. Wij zullen deze hopelijk in goede samenwerking onder de oogen zien en daarbij is een burgemees ter wiens belangstelling ligt op financieel gebied zeker welkom. In een interview wat U dezer dagen één onzer journalisten toestond, ver klaarde U: „Ik ben een bepaald tegen stander van wat ons volk verdeelt en wil alles doen om te bevorderen wat het ver eent. Niet echter door de oprichting van een partij, die alle andere partijen wil op heffen". Als wij deze gedachte ook mogen toe passelijk verklaren op gemeentelijk ter rein, dan zal Middelburg zich gelukkig kunnen prijzen zulk een burgemeester ce bezitten en al zijt gij dan geen Zeeuw van geboorte, zoo zult gij ongetwijfeld de harten der Zeeuwen en in het bijzonder die der ingezetenen dezer stad voor U winnen. In dit vertrouwen geloof ik, zon der eenig voorbehoud, namens den gehee- len Raad, het College van B. en W. en den Secretaris te spreken, wanneer ik U onzen vollen steun en krachtige mede werking toezeg bij het vervullen van Uw moeilijke taak. Tijdens bet aangenaam onderhoud, wat ons College kort na Uwe benoeming, met U mocht voeren, vernamen we tot onze vreugde, dat ook Mevrouw van Walré de Bordes zich aangetrokken gevoelt tot maatschappelijk werk. Dit stemde ons daarom tot verheuging, wijl onze gemeen te tal van Vereenigingen telt, welke op dit gebied werkzaam zijn en daadwerke lijke hulp en steun hoogelijk zullen waar- deeren. Zoo moge het werk-op maatschappelijk terrein in een gemeente van kleinen om vang, het vertrouwen waarmee men U daar ontvangt en de waardeering van de zijde der burgerij voor het zich geven aan die taak, U een vergoeding zijn voor het gemis van het wonen in een zooveel grootere stad in het centrum van het land. In de hoop, dat het U gegeven moge Binnenland. Installatie burgemeester Middelburg. Nieuwe vaccinatie-regeling Rapport inzake Oss spoedig te wachten. Overmaken loonen uit Duitsehland. Buitenland. Britsche duikboot gezonken Noodweer in Italië. In stukken van flOOO.—f500,— en flOO.ad 100 Inschrijvingen worden gaarne aangenomen door zijn vele jaren Uw taak als burgemees ter onzer gemeente te vervullen in een drachtige samenwerking met allen, die hoewel verschillend van overtuiging, tooh ieder naar boste weten arbeiden aan het welzijn onzer goede stad en haar inwo ners, verklaar ik U, Mr D'r Jan van Wal ré de Bordes geïnstalleerd als burge meester dezer gemeente en verzoek ik U wel den voor U bestemden zetel te willen innemen. Rede van den Burgemeester. Mevrouw en Heeren, leden van den Raad, Bij het aanvaarden van het ambt van Burgemeester van Middelburg, danlk ik voor alles 'God dat Hijl mijl op deze plaats heeft gebracht. Ik ben mij bewust, dat slechts indien Hij mij kracht geeft en ik voortdurend Zijn leiding zoek en volg, ik dit ambt op de juiste wijze zal kunnen vervullen. Ik zeg deze woorden mede na mens irnfljn vrouw. Wij aanvaarden samen met Gods hulp onze nieuwe taak. Vervolgens spreek ik mijn groote dank baarheid uit aan H. M. onze geliefde en diep geëerbiedigde Koningin aan Wie het behaagd heeft mij tot Burgemeester van Middelburg te benoemen. En evenzeer gaat mijn dank uit tot Hare Ministers en Haren Commissaris in de Provincie Zee land, die 'mijn benoeming hebben voorge dragen en bevorderd. Ik zal al mijn krachten inspannen om het vertrouwen waardig te blijken, dat zij in mij hebben gesteld. U, Wethouder Onderdijk, die mij zoo juist in Uw kwaliteit van waarnemend Burgemeester hebt geïnstalleerd, dank ik voor de vriendelijke woorden, welke gij tot mijm vrouw en mij: hebt gesproken. Gij hebt uw sporen verdiend op het gebied der gemeente-adimlinistratie en ik hoop als vierde Burgemeester met wien gij sa menwerkt, van uw rijke ervaring ten volle te profiteeren. Moge het u gegeven zijin nog vele jaren uw bijzondere krachten aan onze gemeente te kunnen wijden. Onze arbeid in bet college van Burge meester en Wethouders begint onder gunstige auspiciën en bet verheugt mij, met u en met Wethouder Boasson te mo gen samenwerken. Doordat de werkkring, die voor mijl ligt, voor mij geheel nieuw is, zal ik nog meer dan anders het geval mocht zijn, een beroep moeten doen op de medewerking van u, mijlne heeren Wet houders, evenals op die van den Secre taris onzer stad, Mr van der Veur, en die van de overige gemeente-amJbtenaren. Ik hoop, dat gij allen te allen tijde mij met •raad en daad zult willen bijstaan. Mij nerzijds zal ik altijd voor u open staan en u allen dankbaar zijn voor alles, wat gij zult willen doen om mij te helpen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1