ITER s van! GemeenteraadsverkiezinBen. per half ons Kerknieuws Onderwijs Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen Gemengd Nieuws. Brand in Staatsmijn „Hendrik". Een reeks van verkeersongelukken. Burgerlijke Stand. een rooker ïakelijk pijpje De geurigste, R'S CHT IN DE PUP! [llende bestuurs- Toen ook in een |Le penningmees- icb geen spaar- fliddelen van het |it bevond, werd van een spaar- van het Groene ppaarbank reoda en waarop het gestort. Toen ok gaf hij daar- |p der jaren ge- f 107 door hem vend. Bovendien le gelden bij de lm in December Iraagd. Rok niet anders kg kiezen en de |met zich mede, aandrang der bedankte. Je penningmees- en van L. over- [loopen der boe- onregelmatig- uitbetaling van |oene Kruis aan Diaconessenin- !t-Joosland. Vol- l penningmeester leling der diaco- In 1929, 1930 en pt Groene Kruis de boeken van Idat in 1930 wèl fiesseninrichting De penning- ke afd. der dia- I ontkennen ooit I f 100 van L. te deze op zijn |i00 wel betaald raagd werd de Larde hij', dat hij |n 1930 de reke- neester door de tne Kruis werd ritantie zijn ge- blijft echter de «eenige malen in len en ander in te bekennen of voldoen, maar bwone vergade- kngs justitieelen (Midd.. Grt.) n t e r a a d. laad dezer ge- g Jn het werk zoo art. 6). Er was |n (ar. 7), stel- gewevene goed Ieder moest escheidenheid" ge gehoorzaam- Vechtpartijen Iten rechter ko- |e het weefloon, van 3 stukken niet meer dan veren, moest de jfloon varieerde |tuk van 22 Vs el calicots moes- ïuari 1839 door Zij beschrijven ken en het aan- ite. De stukken aagazijn te Am- ;-d en daar ge leurde stukken mindere qua- Igere, 2e klasse 'ordt vervolgd.) De Gemeenteraadsverkiezingen worden niet in alle gemeenten op één dag gchou- den. Het gevolg is dat allicht landelijke en provinciale 'bijeenkomsten worden georga niseerd, op dagen dat in tal van gemeen ten de kiezers hun stemplicht zullen heb ben uit te oefenen. En de mogelijkheid om in een andere gemeente dan waar men op de kiezerslijst staat ingeschreven te stemmen, bestaat bij de Raadsverkiezingen niet. Daarom past de waarschuwing: houdt den verkiezingsdag vr ij. Tracht zooveel dat mogelijk is, op den verkiezingsdag t h u i s te zijn! Speciale gasmaskers voor paarden zijn op last van den Engelschen veterinairen dienst geconstrueerd. Een der apparaten wordt gedemonstreerd. meente voltallig. Besloten werd een over eenkomst aan te gaan met de Mij. „Fa tum", ten behoeve ongevallenverzekering personeel luchtbeschermingsdienst, zulks voorloopig voor den tijd van één jaar. Vervolgens werd op voorstel van B. en W, besloten het aantal ambtenaren van den burgerlijken stand uit te breiden tot drie, aangezien het noodzakelijk wordt geacht, naast den secretaris, die thans alleen ambt. van den burgel. stand is, over nog twee ambtenaren te kunnen be schikken. Uit de volgende dubbeltallen: H. U. Bouwman, burgemeester, en C. Louwerse, wethouder; L. Jakobsen, ambt, ter secre tarie, en J. C. Cevaal, raadslid, werden met algemeen stemmen gekozen de heeren H. U. Bouwman en L. Jacobsen. Door B. en W. werd het noodzakelijk geacht, een meer uniforme regeling te doen gelden ten aanzien van de uren, waarop de secretarie voor het publiek ge opend zal zijn. De voorz. wees er op, dat het publiek in het vervolg er reke ning mede dient te houden, dat na den middag de secretarie gesloten zal zijn, en dat het evenmin aanbeveling verdient buiten de secretarie-uren, b.v. des avonds de betrokken ambtenaren onnoodig lastig te vallen. De secretarie zal nu' eiken werkdag van des voormiddags 9,30 tot 12 uur ge opend zijn (in afwijking van de vorige regeling duis óók op Donderdag- en Za terdagvoormiddag). Met de door den Raad van bestuur der N.V. P.Z.E.M. voorgestelde verlaging van tarieven voor straatverlichting, werd ac- coord gegaan, evenals met enkele voorge stelde wijzigingen, aan te brengen in het bestaande contract. Goedkeuring werd verleend aan het uit te Ikeeren bedrag ad 3 ct. per inwoner voor kosten hulp ziekenhuis op "Walcheren in verband met uitvoering luchtbeschermingsdienst. Verder werd besloten de werkverschaf fing, loontoeslagregeling en steunregeling met ingang van 5 Juni a.s. stop te zetten. De beer Cevaal bad dit reeds eerder verwacht, daar voldoende werkzaamhe den in den landbouw te verrichten zijn. Weth. Geschiere antwoordde, dat er balf Mei nog al wat werkloozen wa ren, en juist daarom moeilijk vroeger de werkverschaffing kon worden stopgezet. Thans zijn de omstandigheden gewijzigd. Hij is er voor nu de werkverschaffing e.a. te doen eindigen, onder opmerking, dat ook de werkgevers mogen bedenken, dat ook zij hier een taak hebben. Nadat enkele straatverbeteringen wa ren besproken, kwam in behandeling de herstelling en verbetering van de burge- meesterswoning, benevens bet aanbren gen vam enkele verbeteringen ter secre tarie. Na geheime zitting werd besloten de door B. en W. voorgestelde veranderin gen te laten uitvoeren voor wat de bur- gemeesterswoning betreft. Ook werd goedgevonden, enkele verbeteringen ter secretarie te doen aanbrengen, waaron der een tweetal loketten voor bediening publiek, daar de tegenwoordige toestand dringend verandering vereischt. Aange zien de aan te brengen veranderingen een vry groote uitgaaf zullen vorderen, en bo vendien het werk binnen zeer korten tijd moet jzajlni uitgevoerd, werd besloten elk der timmerlieden in de gemeente een ze ker gedeelte te laten uitvoeren, miet dien verstande, (dat de timimierman, die dit jaar het gemeentewerk toekomt, niet het minste mioet hebben. Deze verdeeling zal ook worden toegepast onder de schilders. De heer A. Louwerse was tegen deze wijze van verdeeling. Arnemuiden. Onder leiding van den deer J. Langebeeke vergaderde de Coöp. Kolenvereeniging „Eendracht maakt macht". Uit het jaarverslag 19381939 bleek, dat er dit seizoen 423.000 kg. of 5620 H.L. kolen geleverd waren. Het ledental bedroeg op 1 Mei j.l. 376 leden. De inleg der leden bedroeg f 7406,96, terwijl voor kolenaankoop een bedrag van f 7286,44 werd uitbetaald, Het bestuursvoorstel werd aangenomen om aan de leden een uitkeering te geven van 13 pet. van het gekweekte winstbe drag. Deze winstuitkeering kan naar keuze der leden in geld ontvangen wor den of op bun boekje worden bijgeschre ven. Herkozen werd als bestuurslid de heer L. K. J. de Pree, terwijl in de plaats van J. J. Wijkhuijs de heer Jac. Baaijens en voor J. van Sluijs de heer M. Geense ge kozen werd. Herkozen werd als commissaris de heer P. Janse Pzn. Besloten werd nog een bedrag van f 20 .steun te verleenen, zulks alleen voor dit jaar, aan het vereenigingsgebouw. ZUID-BEVELAND Kattendijke. Gemeenteraad. He denmorgen vergaderde de raad onder voorzitterschap van wethouder Linden- bergh. Vastgesteld wordt een gemeenschappe lijke regeling met de overige gemeenten op Zuid- en N'oord-Beveland voor onder linge hulpverleening bij luchtaanvallen. De gemeente moet vijf cent per inwoner bijdragen. Besloten wordt lid te worden van de afdee'ling Zeeland der Nederlandsche Heidemaatschappij. Op een verzodk van het borgsteWings- fonds voor de Zeeuwsöhe eilanden om aansluiting wordt afwijzend beschikt. De overeenkomst met de P.Z.E.M. voor de straatverlichting wordt gewijzigd. De tarieven worden eenigszins verlaagd. Besloten wordt niet in te gaan op het voorstel inzake 'het gemeenschappe lijk bouw- en woningtoezicht op Zuid- Beveland. Over een schrijven van G. van Huis stede over hondenbelasting enz., zal zoo mogelijk in de volgende vergadering he slist worden. De heer van Kleunen vestigt de aan dacht op den slechten toestand van den Grintweg. De voorzitter zegt, dat de teer reeds besteld is. De heer Wisse vraagt naar de verzeke ring tegen ongevallen bij liuchtbescher- mingsoefeningen. B. en W. hopen in de volgende vergadering met een voorstel te komen. De heer Dagevos acht het gewenscht, dat het teren van den weg door deskun digen gebeurt. De heer Wisse merkt op, dat het uurwerk in den toren te Katten dijke nog steeds niet in orde is. PRIJSVRAAG K.V. K.TETERNEUZEN De uitslag van do door de Kamer van Koophandel te Terneuzen uitgeschreven prijsvraag voor het ontwerpen van een nieuw gebouw luidt als volgt: 1 J. Hen- nink, Sas van Gent; 2 J. J. M. v. d. Avoird, Hulst; 3 A J. van Zantbeek, Sas van Gent Er waren 17 deelnemers. Korfbal. Kortgene. De korfbalvereniging RODA uit Kortgene speelde Zaterdagavond te gen VZOD uit Wissekerke. RODA won met 61. Directe belastingen. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de ontvanger der directe belastingen enz. S. J. Visser ver plaatst van het kantoor der directe be lastingen en accijnzen te O o s t b u r g, naar de inspectie der directe belastingen te Leeuwarden. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Warffum, G. C. Post- ma te Oudenbosch. Naar Nijmegen, J. van Dijk D. Jzn t© Oldenzaal, Bedankt voor Lienden, W. Biesbaar Jr t© Benthuizen. Geref. Kerken. Bedankt voor Rotterdam (Gentr.), M. B. van 'tVeer te Groningen. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Harderwijk, M. Baan te 1 Bussum en W. F. Laman te Middelhar- nis. Beroepen te Middelburg, H. Visser Mz. te Bunschoten. Bedankt voor Papendrecht, J. G. van Minnen te Huizen. Evang. Luth. Gemeente. Aangenomen naar Utrecht, G. J. Duy- vendak te Haarlem. FRAUDE ONTDEKT TE SAS VAN GENT. Een onderzoek heeft uitgewezen, aldus het „D. v. Z.", dat de heer V., douane agent bij de spoorwegmaatschappij MechelenTerneuzen zich geruimen tijd heeft schuldig gemaakt aan fraude bij aangifte. Het bedrag, dat hij zich hierdoor heeft toegeëigend, of op welke wijze de fraude werd gepleegd, kon nog niet worden vast gesteld, daar dit over verschillende ja ren kan loopen. De heer V. werd Donderdag j.l. ge schorst. Vlieringen. Zondagavond nam de heer G. Fafié afscheid als hulpprediker van de Evang. Luth. Gemeente alhier. Na een predikatie over Hand. 2:1618, dankte dhr Fafié de gemeente voor de groote hartelijkheid en vriendschap ondervon den. Hij dankte voor het van de gemeente ontvangen fraaie geschenk en bracht in het bijzonder Ds C. F. Nolte dank voor het in hem gestelde vertrouwen en voorts den kerkeraad, die hem het werk had licht gemaakt. Ds Nolte sprak namens de gemeente MiddelburgVlissingen den scheidenden hulpprediker in hartelijke bewoordingen toe en wenschte hem als predikant van Stadskanaal Gods rijken zegen op zijn ar beid. 'Ds A. W. F. Wa ardenburg. Ds A. W. F. Waardenburg, predikant der Vrije Evangelische Gemeente, te Utrecht, voorheen te Wemeldinge, heeft, om persoonlijke redenen, dit ambt neergelegd. Hij wil nu als reizend evangelist de Ma- ranatha-boodschap uitdragen. Tholen, Zooals wij reeds meldden, was aan het hoofd der school met den Bijbel, alhier, eenige imiaanden ziekteverlof ver leend. Thans wordt ons medegedeeld, dat de heer v. d. Berg, voor goed het onder wijs gaat verlaten, daar hiji door den keu- dit verzacht onmiddellijk en geneest spoedig. Tube 45, doos 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Schietoefeningen aan boord van H.M.S. „Repulse" als onderdeel der oefeningen van de Engelsche Home Fleet, welke thans gehouden worden. ringsraad ongeschikt is verklaard, zoodat hem met ingang van 1 Juli a.s. pensioen wordt verleend. De heer v. d. Berg is ruim 20 jaar als hoofd der school alhier werkzaam geweest. Door het stichten van een school der Geref. Gemeente is zijn eertijds bloeiende school in leerlingen- j aantal teruggeloopen van 130 tot 40. Ook op kerkelijk en politiek terrein is de beer v. d. Berg werkzaam geweest, daar bij eenige jaren heeft gefungeerd als ouder- ling en voorz. der Anti-Rev. kiesvereen. Naar wij vernemen gaat de familie v. d. Berg zich eerstdaags metterwoon elders vestigen. j GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN. Gisteravond omstreeks half 6 is brand ontdekt in een schacht van de Staats mijn „Hendrik". Het vuur werd ontdekt in een sdhacht van de 536 M. verdieping, vanwaar het zich heeft uitgebreid- tot in de laadplaats van de 636 M. verdieping Een reddingsploeg is onmiddellijk aan het werk gegaan om den brand te blus- soben, maar 'vanochtend was het vuur nog niet gedoofd. De oohtendploeg is veiligheidshalve niet afgedaald. Er hebben zich, voorzoover bekend, geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. In den nacht van eersten op tweeden Pinksterdag omstreeks half vier is een uit de richting Moerdijk komende te Breda thuisbehoorende huurauto even vóór het dorp Terheijden met 80 K.M. 'vaart tegen een boom gebotst en aan de linkerzijde totaal vernield. In de auto zaten 6 jongemannen, allen uit Breda, van wie er twee zeer zwaar gewond werden, terwijl de bestuurder en de overige drie inzittenden slechts lichte verwondingen kregen. Van een der zwaargewonden, n.l. de 20-jarige M.., was de toestand vrijwel hopeloos. De tweede zwaargewonde, de 20-jarige van K. uit Breda, verkeerde Maandag avond niet meer in levensgevaar. Beide zwaargewonden zijn in het zie kenhuis te Breda opgenomen. De jongelui hadden de auto, weöike be stuurd werd door één hunner, Zondag avond gehuurd. Zij' reden er mede naar Rotterdam om vandaar eerst diep in d'en nacht en na 'verschillende café's bezocht te hebben, huiswaarts te rijden. Gistermiddag is op. den nieuwen verkeersweg Den BoschUtrecht, onder Kerkdriel, een ongeluk gebeurd, waarhij twee personen ernstig werden gewond. De motorrijder H. te Amsterdam wilde naar links den weg oversteken, juist op het moment, dat de motorrijder de J. te Haarlem hem met een vaart van tachtig km. achterop kwam. De heer de J. zag niet, dat de heer H. van richting wilde veranderen. Het gevolg was, dat de heer de J. met een 'hevigen slag op de andere motorfiets reed. De echtgenoote van den heer H., die op de duo was gezeten, sloeg tegen den grond en bleef ernstig gewond liggen. Ook de heer de J. viel op den straatweg en liep ernstige verwondingen op. De heer H. bleef ongedeerd. De beide slachtoffers zijn naar het gasthuis te 'Zaltfoommel overgebracht. Een motorrijder, G. E. uit Lunteren, die zonder rijbewijs op de motor 'van zijn broer reed, kwam in aanrijding met den melkhandelaar van E., eveneens uit Lun teren, die de straat overstak om zich naar zijn melkwagen te begeven. Ongeveer 20 meter na do aanrijding sloeg de motorrijder tegen het plaveisel. Hij liep ernstige verwondingen op. In bewusteloozen toestand is de jongeman naar het Diaconessenhuis in Arnhem ver voerd. Zijn toestand was hoogst zorgwek kend. De voetganger was minder ernstig gewond. In de Dorpsstraat te Hees, bij Nij megen, is de electricien de S., die daar per motorrijwiel reed, vermoedelijk door dat hij de macht over 't stuur 'verloor, in aanrijding gekomen met twee passee- rende wiélrijdsters. Zoowel de heer de Smit als de twee jonge dames werden tegen den grond geslingerd. De heide wielrijdsters kwamen er met ontvellingen af. De heer de S. was er erger aan toe. In bewusteloozen toestand is 'hij naar het Wilhelmina Ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. Op den nieuwen verkeersweg van Amsterdam naar Den Haag, ter hoogte van het viaduct hij Schiphol stak gister middag een vijftig-jarige wielrijder uit Amsterdam onvoorzichtig den grooten verkeersweg over. 'Op hetzelfde oogenblik naderde een motorrijder uit Den Haag, die de plotselinge manoeuvre van den wielrijder niet had verwacht en die een botsing niet meer kon voorkomen. Beiden werden tegen den grond gesmakt en ern stig aan het hoofd gewond. In het Wil- helminagasthuis te Amsterdam, zijn bei den met een schedelbasisfractuur opge nomen. Maandagavond heeft tusschen Uitermeer en Weesp een verkeersongeluk plaats gehad, waarbij de bestuurder van den wagen, de beer T. le Amsterdam, levensgevaarlijke verwondingen bekwam. Op het oogenblik, dat een andere auto gepasseerd moest worden, sprong do lin kerachterband van den wagen van den heer T., waardoor deze op het wandel pad terechtkwam en daar omsloeg. De bestuurder bekwam daarbij zeer ernstige verwondingen. Diens zoon bekwam een lichte hoofdwonde en een lichte hersen schudding. Conducteur uit een rij de au den trein gevallen. Zon dagmorgen is de hoofdconducteur R., in de gemeente Zoetermeer, bij het sluiten van een geopende deur, uit den trein ge vallen. Zijn vermissing werd te Gouda opgemerkt. Door personeel van een ande ren trein werd het slachtoffer aan den onderkant van de spoorbaan gevonden. Hoewel ernstig gewond, was hij nog bij kennis. Het slachtoffer is overgebracht naar het ziekenhuis in Den Haag. Het drama te Haarlem. De 30-jarige werklooze electricien G. G., die eenige dagen geleden in een vlaag van waanzin in zijn woning te Haarlem-N. met een heitel zijn vrouw en tweejarig dochtertje heeft gedood en daarna ge poogd heeft de hand aan zichzelf te slaan, is thans in zooverre van zijn ver wondingen hersteld, dat hij het St. Eli sabeth Gasthuis, waar hij opgenomen werd, kon verlaten. Op last van den offi cier van justitie te Haarlem werd hij overgebracht naar het Prov. Ziekenhuis te Medemblilk waar hij verder zal worden verpleegd en voorloopig onder toezicht gehouden. Faaniliedranta te Utrecht. De Utrechtsche politie heeft een 29-jari- gen man gearresteerd, die gepoogd heeft zijin vrouw van het leven te berooven. Het echtpaar leefde sinds eenigen tijd ge scheiden, zonder dat echter een wettelijke scheiding was uitgesproken. Toen de man met zijn vader een wandeling maakte, kwam hij op de Hagelbrug zijn vrouw tegen. Er ontstond een woordenwisseling als gevolg waarvan de man de vrouw beetpakte en trachtte haar over de leu ning van de brug kn het water van den Leidschen Rijin te werpen. De vader wist zijn schoondochter evenwel te ontzetten. De vrouw heeft later aangifte bij de po litie gedaan, die den man daarop in ver zekerde bewaring heeft gesteld. Een 73- jarige man om het leven gekomen. Op den rijksweg tusschen Nijkerk en Amersfoort onder de gemeente Hoevelaken, is een auto door tot nu toe niet bekende 'oorzaak aan de rechterzijde van den weg tegen een boom gereden. In d'en auto zat de familie Boe- zenkool uit Rotterdam. De 'heer Boezenkool, die den auto be stuurde, liep slechts eenige lichte verwon dingen op, doch zijn 73-jarige vader werd zoo zwaar gewond, dat 'hij terwijl hem de eerste hulp werd geboden door een juist passeerenden dokter uit Groningen, is overleden. Beide inzittende dames kregen verschil lende hoofdwonden. Twee kinderen ble ven ongedeerd. Op het voetbalveld' plot seling overleden. Een voetbalwed strijd, welke gisteren te Haarlem werd gespeeld, moest tien minuten voor bet einde door een zeer tragisch gebeuren worden afgebroken. D'e linksbinnen van een der clubs, de 18-j. Bas Timmermans, zeeg, toen de bal zich op een geheel an der gedeelte van het terrein bevond', plot seling ineen, een hartverlamming had hem getroffen. Dood aqhterbestuurs- tafel. Onder leiding van den heer Ro mein vergaderde de boerenleenbank te Leidschendam (Z.-H.). Toen de heer Ro mein, voorzitter van den raad van toezicht de vergadering 'had geopend, werd hij plotseling onwel en zakte ineen. Genees- heeren konden slechts den dood vaststel len. GOES. Geboren: Cornells Daniel, zv. Laurens Duvekot en Jacoba Glerum. Jan, zv. Joseph Jacobus le Conté en Maria Rejack. Van 1023 Mei. SOUBURG. Ondertrouwd: W. M. Ma rijs 24 j. jm. en G. G. Roose 22 j. jd.; J. Gastel 32 j. jm. en G. v. Leeuwen 25 j.jd.; J. B Karelse 32 j. jjm. en G E. van Boe len 25 j. jd. Getrouwd: M. B. Dommisse 26 j. jm. en M. Kooger 25 j. jd.; J. Klap 30 j. jm. en M. A. Houtman 21 j. jd. Bevallen: J. Brandsma geb. Verseveldt z.; C. I. de Smit geb. "Wolf d (Nwsbld.) Van 2027 Mei. YE'RSEKE. Ondertrouwd: Jacobus van den Boomgaard, 25 j. jm. te Wemeldinge en Pieternella van Kruiningen, 22 j. jd. Geboren: Stoffelina Geertruida A'dri- ana, d. v. David Oornelils NHjssen en Geertruida Paauwe; 'Gornelis, z. van Cor nells Jozias de Jonge en Egberdina E'ding; Elizabeth Jakoba, d. van Elbert Willem Johannis van Iwaarden en Ca- t'harina Castel; Johanna Gillina, d. van Dingenus Jan van Stee en Jannetje Mol. Overleden: Anthonie Pieter Gebraad, 72 j. echtgenoot van Maatje de Leeuw. (I. C.) Van 17—25 Mei. KRUINTN'GEN. Geboren: Geertrui, d'. van Gerrit van Belle en Adriana van der Hoeven; 'Ohristiaan 'Hendrik, z. v. Chris- tiaan Hendrik Heijboer en D'ina Cornelia Breas; Hubreeht Gornelis, z. van Jan Poleij en 'Geertruid Sinke. Overleden: Hendrika Adriana van der Zegen de Beer, 16 j. wonende te Terneu zen; Jacomina van Eijkeren, 73 j. wed. v.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 3