Uit de Provincie MIDDELBURG. VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND Krabbendijke. Gemeenteraad. Vrijdagavond vergaderde de Raad. In gekomen is een mededeeling van den In specteur der Werkverschaffing te Mid delburg, dat de werkverschaffing en steunverleening voor deze gemeente die nen te worden stopgezet van 18 Juni tot 12 November 1939. .UJt25-M37» aan, dat zij deze groep middenstanders ter Wille zouden zijn. Een belangrijk voorstel was dat tot saim|envoeging van den dienst van ge meentewerken met dien van reiniging en ontsmetting. Het bleek, dat dit onderwerp reeds was door- en doodgepraat in een geheime ver gadering van de Raadsleden, die van half 9 's avonds tot half 2 's nachts had ge duurd. Het verzet was dus al gebroken. Boven dien waren de bestrijders ook weinig ge lukkig in* hun aanval. ODe heer Jerondmus die meestal niet sterk staat in zijn methode van bestrij ding wilde dit punt overdoen aan den nieuwen Raad onder den nieuwen burge meester, waartegenover weth. Onderdijk terecht opmerkte, dat het voor nieuwelin gen wel heel moeilijk zal zijn, zich hierin spoedig in. de werken, terwijl de oude garde de zaak tot in de finesses kent. Ook de andere kwestie, op zichzelf belangrijk genoeg, n.l. die van eigen be heer of zooveel mogelijk aanbesteding, had met deze samenvoeging toch al heel weinig te maken. Die kan later rustig worden bekeken. Reeds nu merkte de wethouder op, dat de heer Jeronimus er naast was, als hij dacht, dat de direc teur van gemeentewerken voorstander door dik en dun was vau eigen beheer. De heer Van der Feltz was, als wij hem goed hebben begrepen, wel voor de samen voeging, maar dan moest er een direc teur komen, die zoowel deskundig was op het gebied van de gemeentewerken als van den reinigingsdienst, liefst ook nog op dat van sport, marktwezen en brandweer. Daartoe zou het noodig zijn, dat de heer Jansen op wachtgeld werd gesteld. De heer Paul berekende ruw-weg wat dat zou kosten. Bovendien zoo zei de voorzitter moet men niet overdrijven. De dagelijksche leiding bij den reinigings dienst komt in handen van een baas, dio daarvoor een kleine salarisverhoo- ging ontvangt, terwijl deskundig advies zal worden gevraagd, als er werkelijk ingrijpende onderwerpen aan de orde komen, zooals het vraagstuk van motor- tractie, van vuil verwij dering, enz. Een ander feit was nog de functie van architect der Godshuizen. Het scheen wel of sommige leden die aan den heer Jansen wilde ontnemen of althans, dat zij een deel van zijn gemeentelijken arbeid zou uitmaken. Maar het bleek, dat de heer Jansen door het Bestuur der Godshuizen (met goed vinden van den Raad) is benoemd, toen de Godshuizen financieel nog zelfstandig waren. Ontslag of intrekking der bewilli ging zou beteekenen: wachtgeld. B. en W. vinden het beter, dat zij eens gaan praten met het Bestuur der Godshuizen en den heer Jansen om voor deze betrekking een vast salaris, zoowel voor onderhoud als voor nieuwbouw uit te trekken. Komt er eens een vacature, dan kan het geval weer opnieuw worden bekeken. Het eind van 't lied was een eclatante overwinning van B. en W. Dertien van de zestien leden schaarden zich aan hun zijde. Eindelijk,, eindelijk, krijgt de Zeeuwsche hoofdstad een uitbreidingsplan voor de geheele gemeente. Tal van kleinere ge meenten zijn ze hierin voor geweest. En intusschen is heel wat verknoeid, dat niet meer goed te maken is. Over IV2 jaar zal de Raad het plan vermoedelijk kant en klaar voor zich in kaart zien. D'ie termijn heeft een teekenaar noodig om alles uit te werken. De vroede vaderen deden op bouwge- bied nog meer. In afwachting van het ge reedkomen van het groote uitbreidings plan stelden zij partieele plannen van uit breiding vast voor den ouden Vlissing- schen weg en den Veerschen weg teneinde ook hier regelend op te treden. En nog waren we er niet De Raad ver leende zijn goedkeuring aan het plan van B. en W. om het voormalige militaire oefeningsterrein in den Nadorst voorloo- pig bouwrijp te laten maken voor 30 mid denstandswoningen. Het type woningen zal ongeveer gelijk zijn aan die aan don Nadorstweg. Alleen zal de gemeentelijke bouwgrond veel duurder en dus de animo naar verhou ding allicht geringer zijn. In dit verband werd de ontvolking van de binnenstad besproken. Ja, dat feit is er nu eenmaal. Maar wie gaat er nu in 1939 nog in ongezellige, ongeriefelijke huizen kruipen als er in de omgeving (daaronder ook buitengemeenten te ver staan) moderne woningen met meer com fort te huur of te koop zijn? De raad besloot bij de Kroon in be roep te gaan tegen de beslissing van Gedep Staten, waarbij het bestuur van de vereeniging voor Geref. onderwijs in het gelijk werd gesteld inzake zijn bezwaren tegen de door den gemeenteraad vastge stelde vergoeding, bedoeld in ex art. 101 der l.o.-wet 1920. De bedoeling is in hoogste instantie te doen uitmaken of onderwijs in het vak kennis der natuur onder vakonderwijs valt. De heer Kögeler merkte daarbij op, dat B. en W. zich daarbij wel van hoogst merkwaardige gronden bedienen. Ze be strijden een uitspraak, waarin ze zelf hebben berust I COLLECTE „JONG HOLLAND SNAKT NAAR WERK". Dezer dagen vergaderde te Goes het ooimlité voor de collecte „Jong Holland snakt naar werk" met de collectanten. Het bleek, dat in verschillende gemeenten meer was ingezameld dan vorig jaar. De opbrengst bedroeg te: Goes f436,30 (v.j. f421,77). K1 o e t i n g e (voorloopig) f 94,96 (v.j. f 115,40). Wolfaartsdij'kf74,15 (v.j. f73,65) Katpelle f 160,50 (v.j. f 135). Nisse f 13 (v.j. f 13,45). Heinkenszand f43,26 (v.j. Biezelinge f62,15 (v.j. f36,75). Wemeldimge f 104,10 (v.j. f102,50) Lewedorp f 214,85 (v.j. Door jeuigdvereenigingen te Goes is nog f 25,17 en te Kloetinge f 8,ingezameld. Van 'sHeer Arendskerke en 'sHeer Abtskerke is nog geen opgaaf ontvangen. Reeds ara is een grooter bedrag bijeen gebracht dan vorig jaar. H. M. de Koningin keerde Vrijdagmiddag van Haar bezoek aan België te 's Gravenhage terug. De aankomst aan het station. NED. MIDDERNACHTZENDING VEREENINGING. Prov. afd. Zeeland. Donderdag werd te Middelburg een vergadering gehouden van de Prov. Afd. Zeeland van de Ned. Middernacht zending Vereeniging. In deze vergadering nam Ds G. B. Ba- vinck, van O. (en W. Souburg, als secre taris, afscheid van de afdeeling, wegens zijn vertrek naar Kampen. De yoorzitter der afdeeling, Ds J. W. Dippel, van Middelburg, roemde den ijver van den aftredenden secretaris en sprak zijn beste wenschen uit bij zijn vertrek. De 'hoofdschotel der vergadering was de installatie van Mr G. Kousemaker te Kloetinge, tot leider van 'd'en arbeid in Zeeland. Bij verhindering van dien voorzitter, Dr J. Lammerts van Bueren, geschiedde deze door den beer J. N. van Munster, alg. secretaris der vereeniging te Arnhem. Deze memoreerde de geschiedenis van d'e Middernachtzending in 'het algemeen en die van de afdeeling Zeeland in 'het bijzonder, en stond uitvoerig stil bij den arbeid der laatste jaren. Hij achtte zich gelukkig het woord te mogen voeren tot eten man, van wien het Hoofdbestuur goede verwachtingen heeft en van wien een goede roep in Zeeland uitgaat. Hij hoopte, dat in Mr Kousemaker de rechte man op de rechte plaats gevon den werd en wenschte hem God onmis- baren zegen in zijn arbeid toe. De voorzitter, Ds Dippel, dankte den heer van Munster voor zijn gevoelvolle woorden en wenschte wederkeerig den heer Kousemaker geluk, in het vertrou wen op een aangename 'samenwerking. Na d'eze installatie werden, namiens het hoofdbestuur en de afdeeling, woorden van dank gesproken tot de heeren E. C. Brusse van 's-Gravenhage en P. A. van Lint te Rotterdam, die, in groote trouw, gedurende de laatste jaren, 'het werk van de Vereeniging in 'd'e afdeeling Zeeland, behartigd hebben. Tot secretaris der afdeeling werd, in plaats van Ds Bavinck, Mr C. Kouse maker benoemd, terwijl als bestuurslid werd gekozen: Dö G. Smeenk, 'Geref. pred. te Vlisisingen. Verkeersexamens. Gisterenmiddag hadden de jaarlijksche verkeersexamens plaats voor de leerlin gen van verschillende scholen, uitgaande van de Vereeniging voor Veilig- Verkeer voor Middelburg en omstreken. Het bestuur dier vereeniging had mede werking verkregen van de gemeentepoli tie, de rijksveldwacht, de maréchaussée en de verkeersinspectie. De kinderen kwamen schoolsgewijze bij het beginpunt op het Molenwater en gingen dan per rijwiel of te voet van daar langs de Koepoort, de Koepoortsbrug, den Singel en dan het park van Nieuwen- hove in. In het midden van de Laan van Nieuwenhove stond een verkeersagent, die stop- en oprijteekens gaf, doch verder waren het de verschillende borden, die aanwijzingen gaven. Een 170 jongens en meisjes hebben zich ditmaal aan het exa men onderworpen. Vooral de fietsers maakten nog wel eens een foutje. De examens staan terecht in de belang stelling van de autoriteiten. Dit bleek o.a. uit het bezoek van den Commissaris der Koningin, van het college van B. en W., de commandanten van de Rijksveld wacht en de maréchaussée, den commis saris van politie, den ambtenaar van het O. M. en den waarnemenden ambtenaar, den oud-voorzitter der Vereeniging, Jhr F. Beelaerts van Blokland en anderen. In den loop van Juni zal worden be kend gemaakt wie der kinderen een diploma met speldje kunnen krijgen. Luchtbeschermingstentoonstelling. De luchtbeschermingstentoonstelling in de Bogardzaal, gehouden van Woensdag tot en met Vrijdag, heeft zich in een zeer groote belangstelling mogen verheugen zoowel uit de plattelandsgemeenten van Walcheren als uit Middelburg zelve. Ook de Commissaris der Koningin en mevrouw Quarles van Ufford hebben van hun be langstelling blijk gegeven. Gemeenteraad. 'Gistermiddag vergaderde de Raad. Het adres van den Nieuwen Nederlandschen bond van koffiehuishouders en slijters, houdende verzoek op kermisdagen en op Nieuwjaarsdag het tap verbod alleen te doen gelden van 8 uur n.m. tot sluitings uur, werd voor kennisgeving aangeno men. Bij (het voorstel om aan d'e woning- bouwvereeniging flint Willebrord grond te verlkoopen voor den bouw van 130 wo ningen, en om rente en aflossing van een leening, groot f 462.000, te garandeeren, gaf de heer Van Oorschot (s.d.) uiting aan zijn vrees, dat straks de bestaande woningen verlaten zullen worden. De lijst van gegadigden voor de te bouwen hui zen, voor een groot gedeelte gevormd door leden van andere woningbouwvereenigin- gen wijst daarop. Spr. verzocht 'het voor stel aan te houden. Hij keurde af, dat naast de bestaande, algem. woningbouw verenigingen, een r.k. woningbouwver eeniging in het leven is geroepen, temeer omdat blijkens de statuten de r.k. voor het bezetten der huizen voorkeur zouden genieten. 'Ook 'dhr Paap (lib.) achtte de oprich ting van een r.k. woningbouwvereniging overbodig. De heer Marijs (a.r.) meende dat de lijst van gegadigden voor de nieuwe wo ningen van Sint Willebrord geflatteerd is. Ook dhr de Ruiter (c.'h.) had bezwaren. Dhr Andriessen (r.k.) vond' het merk waardig, dat de raad wel altijd mede werking heeft verleend voor de aanvra gen van de ander woningbouwvereni ging, en dat de eerste aanvrage van een r.k. vereeniging op tegenwerking stuit. Spr. stelde voor het voorstel van de agenda af te voeren. Aldus werd besloten. De raad verleende toestemming voor het uitvoeren van het rioleeringsplan voor het gedeelte Vlissingen, gelegen ten Westen van het Kanaal door Walcheren en aansluitende aan de reeds van een rioolnet voorziene wijken. Besloten werd daartoe bij het Werkfonds een leening aan te gaan van f 155.500. Ook het voorstel tot verbetering van den Ouden Vlissingsc'hen weg werd aan genomen. Uitvoerig werd van gedachten gewis seld over het voorstel van B. en W. om 315 vierk. meter grond te verkoopen op den hoek Koudekerkischeweg—-Hoogeweg en aan dien kooper de zekerheid te geven, dat het perceel grond, begrensd door het terrein van het ziekenhuis Bethesd'a, den Hoogeweg en den Koudekerksche weg niet zal worden bebouwd. Verschillende leden verzetten zich teglen zulk een toezegging, daar het ziekenhuis den grond noodig kan hebben voor uit breiding of voor den bouw van een dok terswoning. De voorzitter zei, dat hij zich met hand en tand zou verzetten tegen elk voornemen dit mooie gedeelte van de stad door be bouwing te schenden. Tenslotte vereenig- de de raad zich met een voorstel om den kooper van den grond d'e gevraagde ze kerheid ten deele te geven. By de rondvraag vroeg de heer van Oorschot of B. en W. 'kondien meedeelen of de electrische tram VlissingenMid delburg vervangen zal worden door een autobus'dienst. De voorzitter antwoordde dat hierom trent nog niets ils beslist. Schore. Gemeenteraad. Vrijdag avond vergaderde de gemeenteraad. Af wezig met kennisgeving de heer C. de •Vrieze. Medegedeeld wordt, dat de steun- verleening en werkverschaffing ingevolge opdracht van den Minister van Sociale Zaken in deze gemeente moet worden stopgezet van 28 Mei tot 29 'October '39. De heer Mieras is van meening, dat vorig jaar de stopzetting later heeft plaats gevonden. De voorzitter deelt mede, dat oorspronkelijk ook vorig jaar de stopzetting was bepaald op einde Mei; toen is echter op verzoek van het ge meentebestuur de datum verlaat aange zien zulks noodig was. Ook dit jaar zal om verkorting van den termijn worden gevraagd indien zulks noodig mocht zijn. Op een verzoek van d'en heer A. de Kunder om vaststelling van een bijzon dere voorgevelrooilijn wordt op voorstel van burgemeester en wethouders afwij zend beschikt. Een verzoekschrift van den caféhouder F. de Jonge om het sluitingsuur voor de café's te verlaten van 10 op 11 uur, wordt voor kennisgeving aangenomen. De gemeenschappelijke regeling inzake centralisatie van het bouw- en woning toezicht op Zuid-Beveland' wordt zonder hoofdeCjijke stemming vastgesteld. Bij de rondvraag bespreekt de heer Polderman de mogelijkheid van een af doende afsluiting van d'e vuilnisbak over de brug. De voorzitter zegt toe, dat hij deze aangelegenheid ter sprake zal bren gen in een vergadering van B. en W. 's Heer Arendskerke. De verkiezing van de leden voor den raad dezer gemeente zal plaats hebben op Woensdag 14 Juni a.s. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten om als lid toe te treden tot de Ned. Heide-Mij, afdeeling Zeeland. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat plannen bestaan tot opheffing van de Woningbouwvereeniging. Hiertoe is door de Woningbouwvereeniging een ver gadering belegd, welke wegens onvol doende opkomst niet kon doorgaan. Bin nen eenigen tijd zal een nieuwe vergade ring belegd worden. Vervolgens wordt besloten tot verkoop van een perceeltje grond aan dhr A. Tollenaar in den Noordweg, naast de woning van het hoofd der O.L. school, voor den bouw van een woning. Besloten wordt tot het verleenen van extra-hulp aan werkloozen. 55,hiervan komt ten laste van de gemeente en f 103,95 ten laste van het rijk. Hiema wordt aan de orde gesteld de regeling van het gemeenschappelijk bouw en woningtoezicht. De heer Vogelaar vraagt of de gemeente door deze regeling niet min of meer on der protectoraat komt van de gemeente Goes, waarop de voorzitter antwoordt, dat bij geschillen tusschen Goes en de gemeenten, de commissie optreedt en in dien dan nog geen overeenstemming wordt bereikt, dan treden Ged. Staten op. De kosten zullen ongeveer f240,be dragen. De heer van Houdt merkt nog op, dat dit voor de gemeente weer een strop is. De heer van Velzen vraagt of het nu geheel onmogelijk is om niet aan deze regeling mede te doen, waarop de voorzitter antwoordt er geen nut in te zien om af te stemmen, omdat dan Z.K.H. Prins Bernhard nam deel aan den vierden Tweedaagschen Militairen Prestatietocht, welke onder auspiciën van de Alg. Vereen, van Ned. Reserve-officieren werd gehouden. Een snapshot te Zeist

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2