„De as zal antwoorden". Dalende werkloosheid. Alle COUPOHS en LOSSINGEN IIHENDRIKSE Co/s H.M. de Koningin op de Luiksche tentoonstelling. Dagblad voor de Provincie Zeeland Buitenland. Gaat Japan China's kust blokkeeren? Binnenland. B.M.W. - D.K.W. C. DE LEEUW, Middelburg, Uit de Provincie EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. VRIJDAG 26 MEI 1939 53e JAARGANG No. 200 Een geestdriftige ontvangst Groote belangstelling voor het Nederlandsche paviljoen* EIFELRENNEN: 250 c.c. Klasse Ie, 2e, en 3e, D.K.W. 350 c.c. Klasse Ie en 2e, D.K.W. 500 c.c. Klasse Ie en 2e, B.M.W. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. VLISSINGEN. GOES. ZUID-BEVELAND. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.00 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Viissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeeiingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Omtrent het bezoek gisteren door onze Vorstin aan Luik gebracht, waarbij zij door Koning Leopold werd vergezeld, ge ven wij: hier nog enkele bijzonderheden. Sinds den vroegen morgen was de oude stad Luik in koortsachtige opgewonden heid. Overal hingen de Nederlandsche, Belgische en Luiksche vlaggen uit, welke aan de stad een feestelijk aanzien ver leenden. Reeds vroeg in den morgen ver drongen zich de menschen langs den in- toclhtsweg der beide Vorsten om hen bij hun aankomst hartelijk toe te juichten. Het was prachtig weer en de warme zonnestralen gaven bijzonderen glans aan het feestelijk voorkomen der stad. De koninklijke trein arriveerde tegen 12 uur in het station van Luik. De loco motief was in de kleuren der beide landen gepavoiseerd. Op het perron waren vier detachementen aanwezig van het twaalfde linieregiment met vaandels, klaroenen cn stafmuziek. Na de inspectie der eerewacht door schreed de Koningin de rijk versierde hal van (het station en verscheen op de Place des Guillemins, waar haar verschijnen enthousiaste toejuichingen uitlokte. Door de Rue Raiken bereikten de Koning en de Koningin in een open auto de rivier de Maas, langs heel den weg door een dichte menigte toegejuicht. Terwijl het Wilhelmus werd gespeeld door een militaire kapel gingen de Ko ning en de Koningin aan boord van het jacht „Aloha". Het programma, dat voor het Konink lijk bezoek aan Luik was vastgesteld, speelde zich voor een groot deel op het water af. De prachtige oude bruggen over de s, waren met oranjedundoeken behan gen, de huizen waren opgesierd met vlag gen en guirlandes en overal langs don oever stonden d© menschen om te trach ten iets van de Souvereinen te zien Verreweg het belangrijkste punt van het programma van het bezoek aan de Wa tertentoonstelling was het bezoek aan het Nederlandsche paviljoen. Met bijzondere belangstelling gingen zoowel Koningin Wilhelmina als Koning Leopold langs de verschillende inzendin gen. Langen tijd stonden de vorsten stil bij de groote maquette, voorstellende de voor naamste Nederlandsche waterwegen. Zoo wel de Koning als de Koningin uitten hun bewondering voor de overzichtelijke voor stelling van de Nederlandsche inpolderin gen, welke op de groote ramen aan den wand van het paviljoen zijn uitgevoerd. Geen inzending werd overgeslagen. Allo stands werden bezocht. De leiders der in zendingen werden telkens aan de vorsten voorgesteld, waarna zij zelf de bijzonder heden naar voren konden bTengen. Na het bezoek aan het Nederlandsche paviljoen hebben Koningin Wilhelmina en Koning Leopold hun bezoek aan de 'tentoonstelling voortgezet. lm snelle vaart reden daarna de wagens over de tentoonstellingsterreinen. Eert pop voor Prinses Beatrix. In het „Oude Maasdorp" met zijn kron kelende straatjes, waar de wagens slechts langzaam konden paseeren, kwam geen einde aan de hulde van de Belgische kin deren in gymnastiekpakjes. Het aanbieden van een geschenk voor Prinses Beatrix een pop, welke een Luiksche „hotteresse" voorstelde, was slechts een klein, fijnge- voeld onderdeel van deze hulde. De lach oip de jonge gezichten was eigen lijk het beste teeken van blijdschap over dit Koninklijk bezoek. Dfe dag werd besloten met een gala-di ner in het Nederlandsche gezantschap te Brussel, door H. M. de Koningin aan Koning Leopold aangeboden. 'Om tien mlinuten voor half acht reed H. M. de Koningin per hofauto voor, verge zeld door Mevr. Maskens, Mevr. Van Tuyll van Seroos'kerken, grootmeesteres1 van H M. en generaal-majoor De Jonge van El- lemeet. Onmiddellijk daarna begaf H. M. zich naar hoven om haar gasten te begroeten, die in een cirkel waren opgesteld. Even later echter daalde de Koningin de breede trap weer af om Koning Leopold te ont vangen. Na de begroeting stelden de beide vor sten zioh met hun gevolg en de eeredien sten in de groote benedenzaal op en lieten de genoodigden, die door onzien gezant- sdhapsraad en Mevr. Snouck Hurgronje werden geleid, voorbij defileeren. De hee- ren waren in ambtscostuum, de dames in groot avondtoilet. Nadat alle gasten in de eetzaal plaats hadden genomen achter hun stoelen, tra den Koningin Wilhelmina en Koning Le opold, voorafgegaan door graaf Du Mon- ceau, grootmeester en opperceremonie- meester van H. M. en door H. M.'s gezant baron Van Harinxma thoe Slooten, als laatsten de zaal binnen. Voor de plaatsen van H.H.M.M. stond een prachtig bloemstuk van gele Aarons- kelkep, een specialiteit en tevens een novi teit van Aalsmeer, terwijl de tafel verder kwistig met polianthia-rozen, gloria mun- di, imlet een nieuwe door Aalsmeer ge kweekte roos Oranje-Nassau en mei. klei ne groepen orohidieën was versierd. ALS ER EEN BRITSCH-FRANSCH ACCOORD MET RUSLAND KOMT. In een aan de buitenlandsche pers ver strekte geïnspireerde Duitsche verklaring omtrent de Britsch-Frarische pogingen, een accoord met de sovjet-unie tot stand te brengen wordt gezegd, dat de totalitaire mogendheden niet zullen nalaten, deze nieuwe omsingelingspo ging o p de juiste wijze te beantwoorden. D'e West-Europeesche mogendheden hebben blijkbaar de laatste uitnoodiging van de as-mogendheden aan de demo cratieën tot het gemeenschappelijk oplos sen van de Europeesche vraagstukken van de hand gewezen. In Britsche officieele kringen begrijpt men niet wat met dit laatste bedoeld wordt. D'e Britsche regeering heeft er voort durend op gewezen, dat de hangende problemen door onderhandeling behooren te worden geregeld en zij blijft te allen tijde bereid, tot dit doel haar mede werking te verleenen. Hoewel men in officieele kringen uiterst gereserveerd is ten aanzien van den aard en den vorm der nieuwe Eritsche voor stellen aan de sovjet-regeering, verneemt ae diplomatieke correspondent van Reu- er, dat men in welingelichte kringen ge- moit, dat zij betrekking zullen hebben op cle volgende drie punten: Een pact van wederzijdschen bij stand, dat in werking zou treden in geval van een directe agressie op het grondge bied in Europa van een der drie verdrag sluitende partijen. 2. Overleg en zoo noodig optreden in geval van een directe agressie op het ge bied van een der staten, welke door de drie verdragsluitende partijen worden ge garandeerd. De vraag, welke staten onder dezen waarborg zullen vallen, is een der bijzonderheden waarover nog niet gespro ken is. Ook wordt vernomen, dat een staat, welke het slachtoffer zou worden van een agressie verzet moet bieden, aleer de garantie zou in werking treden. 3. Overleg tusschen de generale staven der drie partijen ter verzekering van een zoo efficient mogelijke samenwerking van de strijdkrachten. TEGENMAATREGELEN VAN ENGELAND? Naar aanleiding van 'het aanïiouden van het Britsche s.s. „Ranpura" en het Fran- sche s.s. „Aramis" door Japansoh© oor logsschepen heeft de woordvoerder der Japansche marine verklaard, dat de scheepvaart aan de Chineesche kust prac- tiseh als geblokkeerd dient te worden be schouwd. De Japansche autoritei ten eischen voor zich het recht op, elk schip aan de kust aan te houden, om het te inspecteeren, te registreeren en uit te maken of de vaartuigen worden gebruikt „voor militaire doeleinden ten gunste van het regime van T'sjang Kai Sjek", hetgeen het geval is, wanneer zij een lading ver voeren, bestemd voor Chineesch militair gebruik, ook voedsel en medicamenten voor het Chineesche leger. In Japansche vlootkringen verklaart men, dat de blokkade langs de geheele Chineesche kust tot tweehonderd mijlen in zee zou gelden en dat weldra sensationeele bijzonderheden aan den dag zouden ko men omtrent de wijze, waarop, de buiten landsche schepen hulp verleenden aan het regime van Tsjan Kai Sjek. Op de vraag, welke houding de Japan ners zouden aannemen, indien derde zee mogendheden haar schepen gewapende escortes meegeven, weigerde men in Ja pansche vlootkringen antwoord te geven. De bevelhebber van de Britsche vloot in de Chineesche wateren, admiraal No ble, heeft intussohen bij de Japansche vlootautoritei'ten te Amoy en te Sjanghai krachtig geprotesteerd tegen de aanhou ding van het Britsche s.s. Ranpura buiten den Zuid-Oostelijken haveningang van Hongkong. Britsche deskundigen z ijr n van meening dat Engeland indien Japan een blokka de aan de Chineesche kust forceert, economische te genmaatregelen zal moe ten nemen. Ook werd de meening uitgesproken, dat de Vereen. Staten tenslotte 'de neutrali- teitswet op China en Japan zullen gaan toepassen, vooral daar de uitwerking van een dergel ijken maatregel nu zeer nadee- lig zou zijn voor Japan, dat volgens som mige schattingen circa 50 pet. van zijn oorlogsmateriaal uit de Vereen. Staten betrekt. DE JODEN TE BERLIJN. Uit sommige buurten verbannen. De Duitsche overheid heeft tot nu toe steeds gezegd, niet het voornemen te hebben, een ghetto in te stellen. Toch is nu te Berlijn een decreet onderteekend, op grond waarvan het Joden voortaan formeel verboden is, in de woonwijken der beter-gesitueerden te wonen, met name in de buurt van de Tiergarten, waar de diplomatieke vertegenwoordi gingen zijn gevestigd, het Hansa-kwar- tier in de onmiddellijke nabijheid van de kazernes van Moabit, en de groote lanen in het Westen der stad. Joden, die in deze buurten wonen, heb ben de uitnoodiging ontvangen, zich el ders te vestigen in huizen van Joodsche eigenaars DE DUITSCHE MAATREGELEN TEGEN DEN COLORADOKEVER. Beducht voor het zeer groote gevaar, dat het contingent voor den invoer van Bloembollen in Duitschland voor het 3de kwartaal 1939 in vergelijking tot dat van het 3de kwartaal 1938, verminderd zal worden, heeft het Bestuur van de Vereeni- ging tot Behoud van het Bloembollenvak in Nederland een blief aan Zijne Excel lentie, den Minister van Economische Zaken gericht, met een gemotiveerd ver zoek om wèl te willen bevorderen, dat het contingent liefst gróóter dan voor heen, althans niet minder dan het be schikbaar gestelde contingent voor het 3de kwartaal 1938 worde. De Vereeniging richtte eveneens een verzoekschrift van soortgelijken inhoud tot de Hauptvereinigung für den Deut- schen Gartenbauwirtschaft te Berlijn. Dit verzoekschrift werd door niet minder dan 90 vooraanstaande bloembollenex porteurs op Duitschland, ondersteund. Overwogen wordt om tevens een com missie naar Berlijn te zenden om het ver zoekschrift nader toe te lichten. MINISTERS UIT KEULEN TERUG. De Nederlandsche delegatie op Schiphol geland. Met het toestel van de D'eutsche Luft Hansa is gistermiddag om half vijf op Schiphol teruggekeerd de Nederlandsche delegatie die dezer dagen de gast was van het gemeentebestuur van Keulen. D'eze bestond uit den minister van econo mische zaken, mr M. P. L. Steenberghe, den minister van Waterstaat, mr dr ir J. A. M. van Buuren, den burgemeester van Amsterdam, dr W. de Vlugt, den di recteur der handelsinrichtingen te Am sterdam, den heer L. Boogerd en eenige hoofdambtenaren van departementen. Op Schiphol werden zij verwelkomd door den stationschef der K.L.M., den heer Thomson, den vertegenwoordiger van de Deutsche Luft Hansa Frank en diens assistent Fisscher. BIJZONDER TARIEF DER SPOOR WEGEN VOOR PADVINDERS. Tusschen de Nederlandsche Spoorwe gen en het nationaal hoofdkwartier van „D'e Nederlandsche Padvinders" is een overeenkomst gesloten,-waarbij een spe ciaal tarief is vastgesteld voor de pad vinders. Deze zullen voortaan ook in kleine groepen van tenminste 6 leden Voor hei eerst sedert December 1931 percentage beneden 20. In de week van 8 tot en met 13 Mei "wa ren bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas aangesloten 585.185 per sonen, waaronder 77.143 landarbeiders. Van de 508.042 verzekerden buiten de landarbeiders was 'het werkloosheidsper centage 19,5 (in de vorige verslagweek van 24 tot en met 29 April 1939. was dit percentage 20,1). Voor 'het eerst sinds December 1931 is liet percentage tot beneden 20 gedaald. In de overeenkomstige verslagweek van Mei was bet werkloosheidspercentage in de laatste jaren als volgt (in het tijdvak Mei tot en met November worden bij de berekeningen van de percentages de land arbeiders buiten beschouwing gelaten): 1932. 24,2; 1933: 25,9; 1934; 25,1; 1935: 30; 1936: 31,6; 1937: 25,5; 1938 24,2; 1930: 19,5. Arbeidsbemiddeling. O'p '13 Mei 1939 waren bijl de organen der open bare arbeidsbemiddeling ingeschreven 312,388 werkzoekenden (296.188 mannen en 16.200 vrouwen). Hiervan waren 230.623 (219.295 man nen en 11.328 vrourwen) werkloos en wa ren 65.602 personen door overheidshulp tewerk gesteld bij cultuur-technische en administratief daarmede gelijkgestelde werken. Ze beginnen weer, de groote wed strijden. Vraagt onze schitterende Prijscouranten. Vlissingschestr. 39-41 - Tel. 669 kunnen reizen voor het tarief voor kin dergezelschappen. Ook de padvindsters zijn in de getroffen regeling opgeno men. Vanwege de padvindersbeweging is aan de spoorwegen een minimum aan tal km.'s gegarandeerd, door de pad vinders in den loop van een jaar te rei zen. AARDAPPELEN NAAR SPANJE. D'e laatste weken zijn verschillende scheepsladingen aardappelen uit ons land naar Spanje vervoerd. Het seizoen is ech te tekort dan dat er veel van dezen ex port kan worden verwacht, al is in een week misschien wel eens de 10.000 ton bereikt, want deze of de volgende week eindigt deze uitvoer van oude aardappe len vermoedelijk reeds. Nu de zomer aanbreekt zijn de aard appelen niet meer houdbaar. DE HEFFING OP BOTER. Het bedrag van de heffing en steunuit- keering op boter is, behoudens tusschen- tijsche wijziging, voor de week van 25 Mei tot 1 Juni vastgesteld op 60 cent per kg, (onveranderd). DENATURATIE VAN KLEI- AARDAPPELEN. Gelegenheid opengesteld van 30 Mei af. Naar wij van bevoegde zijde vernemen heeft de minister van economische za ken besloten, dat met ingang van Dinsdag 30 Mei wederom gelegenheid kan worden gegeven tot donaturatie van de aan de eischen van de rubriek A voldoende con sumptieaardappelen van de rassen Zeeuwsche bonte, Zeeuwsche blauwe en Roode Star, zoomede van de aan die eischen voldoende goedgekeurde poot- aardappelen van de rassen Zeeuwsche bonte en Zeeuwsche blauwe. De denaturatievergoeding voor deze aardappelen zal f 1,75 per 100 kg. bedra gen. DE SAMENSTELLING VAN HET COLLEGE VAN GEDEP. STATEN Op initiatief van de liberale Statenfrac tie had gisterenmiddag een vergadering plaats van afgevaardigden van de ver schillende Statenfracties om te spreken over de toekomstige samenstelling van het ooilege van Ged. Staten. De bijeen komst had een zuiver informatief karak ter en besluiten werden niet genomen. D'e diverse fracties' zullen in de e.v. weken haar houding bepalen. Binnenland. H. M. de Koningin uit België vertrokken en in Den Haag aangekomen. Buitenland. Duitsch dreigement aan Engeland en Frankrijk. Blokkade van de Chineesche kust door Japan? De redding van de opvarenden van de Squalus, wolke per 1 Juni 1939 vervallen worden aangenomen door GOES, Rijks waterstaat. Benoemd tot maehineschrijver in vas ten dienst te Middelburg, dhr J. S. Löwen- steyn aldaar. Overgeplaatst van Middel burg naar Sas van Gent dhr G. Catsman, brugkneoht in vasten dienst hij bet ka naal van Terneuzen. Dammen. Uitslag van den gespeelden massakamp te Viissingen tusschen ViissingenKou- dotöïikö C. KaanJ. de Vroom O2; W. van Blokp'oelJ. Noordermeer 02, A. de BruijmeJ. Poppe 20, P. GeelhoedG. v. d. Voorde 1<1, Chr. KatsC. Franke 11, J. KoppejanJ. de Priester 20, F. PluijmersE. Schuitema 11, F. de Jongemej. de Vroom 20, J. v. d. Bulk P. Maas 2O, J. UiterschoutJ. Lijnse 0—2, C. Wolf—A. de Lange 2—0, J. Goed- bloedA. Aarnoutse 2O, H. G. Kopmels G. Klap 02, J. GeljonW. de Putter 2O, J. RoelseA. Joosse 02, J. Neijeri- bürK. Wielemaker 02; C. MeijerA. Slagboom 2O. Uitslag 1915. Deze massakamp is dus door Viissin gen met 19'15 gewonnen. Op eenige bor den van Koudekerke werd goed spel te zien gegeven, zoodat de uitslag wel eenigs- zins geflatteerd is. Vereenigiingi voor Bijzonder Lager Onder wijs op Gereformeerden grondslag. Gisteravond hield bovengenoemde ver eeniging haar jaarvergadering. Voorzitter de heer F. D. G. Prins. D'e secretaris, de heer P. C. Nonnekes, braoht bet jaarverslag uit. Het aantal leer lingen der beide scholen bedroeg in 1938 gemiddeld 296. Aan de soholen zijn 8 leer krachten verbonden. iHet bestuur is bij de Kroon in beroep gegaan betreffende de aanschaffing van een snelbluschapparaat, hetgeen door den gemeenteraad en Ged. Staten geweigerd is. D'e penningmeester, de heer J. Suur- mond, kon in zijn finanoiëel verslag een opgewekter toon doen hooren dan in vo rige jaren. D'e vergoeding krachtens art. 101 der L.0.-wet wordt thans anders gere geld, waardoor aan de voortdurende moei lijkheden voor de schoolbesturen een ein de is gekomen. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren W. Jobs© en Ph. J. Woltering en in twee vacaturen, door het bodanken van de heeren J. Poppe en J. Suurmond, wer den gekozen de heeren J. de Bruijne en H, van Kampen. De voorzitter bracht in het bijzonder den afgetreden penningmeester dank voor zijn veelomvattenden arbeid. J. P„ Reymders Schill t Naar wij! vernemen is gisteravond te Zevenaar, waar hij voor herstel van ge zondheid vertoefde, plotseling overleden de heer J. P. Reynders Schilt, leeraar aan de R. H. B. S. alhier. Kloetinge. Gemeenteraad. In de gisteravond gehouden Raadsverga dering kwacnl, nadat besloten was tot het aangaan van een leening groot f 55.000 bij de Goöp. Raffeisenbank, in behande ling de Tegeling inzake gemeenschappe lijk bouw- en woningtoezicht. De voorz. zegt dat deze regeling veel goeds bevat, maar er zijn ook bezwaren. Slpr. vreest dat wie bouwen willen er last van kunnen hebben. Wethouder van Liere vreest, dat aan deze regeling toch niet te ontkomen is. Dhr Hoogstrate is er tegen. Het brengt weer meer kosten met zich.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1