Stukken voor den Gemeenteraad van Goes. Uit de Provincie MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN AAAAAAAAAAAAAA SCHOUWEN-DUIVELAND. HET WETSONTWERP INZAKE DE PERSVRIJHEID. „De Nederlandsche Dagbladpers" vraag) uitstel van behandeling. Het bestuur der vereeniging van uitge vers van dagbladen „De Nederlandsche Dagbladpers" heeft tot den Minister van Justitie het verzoek gericht de verdere be handeling van het wetsontwerp betreffen de de nadere voorzieningen ter bescher ming van de openbare orde, uit te stellen tot na het zomerrecès, opdat het onder zoek, dat thans door de vereeniging met betrekking tot voor de dagbladpers zoo uitermate belangrijk ontwerp wordt inge steld, niet overhaast behoeft te geschie den en waar noodig en wenschelijk ook nog overleg zal kunnen worden gepleegd. Het bestuur van „De Nederlandsche Dagbladpers", dat, evenals de minister, de pers-excessen, waarbij te kwader trouw misbruik wordt gemaakt van de vrijheid van openbare meeningsuiting, scherp af keurt, acht een grondig onderzoek niette min noodig, omdat het in het voorgestelde wetsontwerp gevaren ziet voor de pers vrijheid in het algemeen, afgezien nog van de vele andere bezwaren, welke aan hot ontwerp kleven. OOK ENGELAND SLUIT DE GRENS VOOR VELE GROENTEN. Invoerverbod van 1 Juni tot 30 Sept. Evenals Duitschland heeft ook Enge land maatregelen genomen inzake invoer beperking van groenten, in verband met het voorkomen van de colorado-kever in ons land. Deze maatregelen zullen op 1 Juni a.s. van kracht worden en tot 30 September voortduren. Aardappelen en groenten, planten met kluit, geteeld binnen een straal van 50 km rond den besmettingshaard, zullen in ge noemde periode niet mogen worden inge voerd. Globaal omvat het verbod de geheele provincie Zeeland, een groot deel van Brabant, een deel van Zuid-Holland, een deel van de Vijf Heerenlanden, ten zuiden van de Lek, en een enkele plek in Gelder land. Het noordelijke gedeelte van ons land valt er dus niet onder. De Gemeenteraad van Goes zal Woens dag 31 Mei 1939, de© namiddags 2 uur, vergaderen. Punten van behandeling zijn: Rekening van het Gasthuis over het dienstjaar 1938. Voorstel tot intrekking der verordening, regelende het presentiegeld, te genieten door de leden van stembureaux. Voorstel tot het treffen van een rege ling met de vereeniging „De Ambachts school", in verband met het aanbrengen van centrale verwarming in het gebouw der vakschool voor meisjes. Voorstel tot het nemen van een nieuw besluit tot bet doen toetreden der gemeen te tot een gemeenschappelijke regeling in zake centralisatie van het bouw- en wo ningtoezicht. Verzoek van dhr Ch. L. Vermeulen om vergoeding van verhuiskosten. (B, en W. stellen voor hierop afwijzend te beschik ken.) Verteringen leden der stembureaux. Gevolg gevende aan den wensoh van den Raad, hebben B. en W. zich gewend tot Gedep. Staten met de vraag, alsnog goedkeuring te hechten aan het doen van uitgaven terzake van door de leden der stembureaux te maken ver teringen. Ziji hebben daarbij nog weer eens erop gewezen, dat genoemde leden, die van half acht des voormiddags tot onge veer acht uur des namiddags genoodzaakt zijn om in het stembureu aanwezig te zijn, naast een vergoeding voor tijdverlies, als hoedanig een presentiegeld is aan te mer ken, recht hebben op twee maaltijden, koffie, thee en sigaren, zooals vroeger al tijd van gemeentewege werd verstrekt. Onder dagteekening van 5 Mei j.l. ant woordden Gedep. Staten hierop, dat zij geen termen aanwezig achten om te be vorderen, dat wijziging wordt gebracht in den voor de vergoeding aan stembureau leden, inclusief verteringen, algemeenen norm van f 4 per lid per verkiezing. Er blijven thans twee wegen open, n.l. óf het presentiegeld handhaven en het verstrekken van verteringen afschaffen, óf het presentiegeld doen vervallen en we derom, gelijk vroeger steeds gebruikelijk is geweest, van gemeentewege zorgen voor de noodige ververschingen. B. en W. stel len het laatste voor. Centrale verwarming in de vakschool voor meisjes. Door het bestuur der vereeniging „De Ambachtsschool" is de wensoh te kennen gegeven, het gebouw der vakschool voor meisjes te voorzien van centrale verwar ming, waartoe alle aanleiding bestaat. D'e Minister van Onderwijs heeft hiertoe be reids machtiging gegeven. De kosten van dezen aanleg zullen, be dragen rond f 6100, waarvoor door de ge meente een geldleening zal dienen te wor den aangegaan. B. en W. hebben aan het bestuur te kennen gegeven, dat zij in het onderhavige geval een huurverhooging als in het con tract aangegaan, te gering achten om de afschrijvingskosten der installatie daar mede te dekken. Hierbij moet n.l. in het oog worden gehouden, in de eerste plaats, dat deze installatie in 20 jaar dient te worden afgeschreven en in de tweede plaats, dat de loopenae huurovereenkomst eindigt op 15 November 1950. Mocht na dien datum de huur niet vernieuwd wor den, dan zou de gemeente nog gedurende ongeveer 10 jaren de kosten van afschrij ving op de installatie te haren laste heb ben, zonder dat daar eenige inkomst te genover zou staan, waarbij nog zou komen dat alsdan het gebouw geen huur meer zou opbrengen. B. en W. hebben zich daarom tot het bestuur der vereeniging gewend met de vraag, te willen bevorderen, dat het per centage van 2 wordt verhoogd tot 4. Blij kens mededeeling van het Bestuur heeft de Minister bovengenoemd zich hiermede vereenigd, evenwel onder voorwaarde, dat indien do huurovereenkomst in het jaar 1950 wordt verlengd, het percentage dient te worden herzien of e.v. geheel tot 2 pet te worden teruggebracht. Het teveel be taalde dient dan op de huur over de ko mende dienstjaren in mindering te wor den gebracht. Verder heeft het bestuur den wensch te kennen gegeven, dat de kosten van ver nieuwing en onderhoud dezer centrale verwarming, behalve de dagelijksche en kleine herstellingen, die ten laste der ver eeniging, als huurster komen, ten laste worden gebracht van de gemeente als ver huurster. Met beide voorwaarden kunnen B. en W. zich vereenigen. Gemeenschappelijke re geling van het bouw- en woningtoezicht. Bij besluit van 28 December 1938 werd besloten om de gemeente te doen toetreden tot een door Gedep. Staten ontworpen gemeenschappe lijke regeling tot centralisatie van het bouw- en woningtoezicht op Zuid-Beve land. Tegen gemeld ontwerp zijn evenwel van de zijde van verscheidene der „overige gemeenten" op Zuid-Beveland bezwaren naar voren gebracht, hetgeen tot gevolg gehad heeft, dat Ged. Staten deze zaak opnieuw onder de oogen hebben gezien, waarbij de Vereeniging van Burgemees ters en Secretarissen in Zuid- en Noord- Beveland liaar medewerking heeft ver leend. De uitslag dezer bemoeiingen is ge weest, dat Gedep. Staten een nieuwe ont- werp-regeling hebben samengesteld. In het kort samengevat komen de aan gebrachte wijzigingen neer op het vol gende: a. de omschrijving van hetgeen 't bouw en woningtoezicht omvat is eenigszins verduidelijkt; b. nader is omschreven wat onder „bouwvergunning" wordt verstaan; c. de kostenverdeeling is eenigszins an ders geregeld. Aanvankelijk was n.l. be paald, dat alle „overige gemeenten" aan Goes zouden betalen een vergoeding van 10 cent per inwoner. Hiertegen werd be zwaar gemaakt van de zijde der gemeen ten, waar zeer weinig gebouwd wordt. De bepaling is daarom veranderd in dien zin dat een totaal bedrag van f 0,10 per in woner van Zuid-Beveland uitgenomen Goes blijft gehandhaafd, doch dat hier van f 0,05 per inwoner wordt betaald als vast bedrag, terwijl het restant wordt om geslagen over de verschillende gemeenten naar verhouding van de over het afge- loopen jaar verleende bouwvergunningen. d. De commissie van advies, die aan vankelijk als facultatief gedacht was, wordt thans imperatief voorgeschreven. Ook is een betere regeling getroffen voor de verdeeling der zetels in die commissie over de verschillende gemeenten. INSTALLATIE BURGEMEESTER VAN WALRE DE BORDES. Volgens mededeeling van Burgemeester en Wethouders van Middelburg zullen Burgemeester en Mevrouw van Walré de '.Bordes op Vrijdag 2 Juni 1939 gaarne gelegenheid geven in de Burgemeesters- ikamler ten >Stadhuize om persoonlijk ken nis met hen te maken en zulks: a. te omstreeks 5.30 uur n.m. aan auto riteiten en personen in kwaliteit; b. te 8.30 uur n.m. aan Colleges en Be sturen van instellingen en vereehigingen. Zij, die van de onder a. en b. vermelde gelegenheid willen gebruik maken, zullen zulks vóór Dinsdag 30 Mei 1939 s c h r i f- t e 1 ij k behooren mede te deelen aan de afdeeling Algemeene Zaken der Gemeente- Secretarie, met vermelding van hun kwa liteit. Nieuwe commandant van de S.D.O.A. Luit.-kolonel G. Berghuys, comman dant van de S.D.O.A. te Middelburg, die met ingang van 1 Juni benoemd is tot inspecteur van de militaire administra tie, heeft gistermorgen 't commando over de school aan zijn opvolger, majoor P. F. Kammi overgedragen. Het personeel en de leerlingen stonden daartoe opgesteld op het Molenwater. Nadat voorlezing was gedaan van het K.B., waarbijl de bevorde ring is geschied, siprak overste Berghuys de officieren, onderofficieren en leerlin gen toe. Spreker zeide, dat het afscheid van de school, waarover hij 15 jaar het commando heeft gevoerd, hem zwaar'valt. Hij prees zich echter gelukkig, dat door zijn nieuwe functie het contact met de inrichting niet geheel verloren behoeft te gaan. Spr. bracht dank aan de officie ren en onderofficieren, die hem steeds ter •zijde hebben gestaan; hiji beval zijn opvol ger in hun medewerking aan. Na de leer lingen te hebben toegesproken, droeg hij het commando over. Majoor Kamm was er van doordrongen dat thans op zijn schouders een verant woordelijke functie rust, maar hij hoopte met medewerking van alle betrokkenen in zijn taak te slagen. De plechtigheid werd bijgewoond door de dames der officieren en door het co mité tot behoud van het garnizoen. De heer en mevrouw Berghuijs vertrokken Gisterenavond hebben de heer en me vrouw Berghuijs in het gebouw van de school der S.D.O.A. aan het Molenwater gelegenheid gegeven afscheid van hen te nemen. Hiervan hebben verschillende autori teiten en andere personen, die met de vertrekkenden in aanraking kwamen, gebruik gemaakt. Hedenmorgen met den trein van 7.58 verliet de tot kolonel bevorderde en tot inspecteur der militaire administratie benoemde met zijn echtgenoote Middel burg, uitgeleide gedaan door officieren en onderofficieren van de school. Kolonel Berghuijs is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Spoorweg-ingenieurs bezoeken Walcheren Hedenmorgen te elf uur kwam alhier een extra-trein aan, waarin een aantal deelnemers aan het internationaal con gres van spoorwegingenieurs, dat in Den Haag bijeen is, die met hun dames een tocht naar Walcheren maakten. Onder leiding van gidsen van de Ver eeniging voor Vreemdelingen heeft het uit 85 personen bestaande gezelschap o.a. het Stadhuis bezichtigd. Daarna werd de lunch gebruikt, waarna een autotocht door Walcheren werd gemaakt met een tea te Domburg en als slot een diner te Vlissingen. Hedenavond om 9 uur vertrekt het ge zelschap weer per extra-trein naar Den Haag. Schore. Zaterdag a.s. en op 2en Pink sterdag wordt hier in de kersenboom gaard „De Vetzak" een bazar gehouden ten bate van een Algemeen Verenigings gebouw. Deze bazar biedt vele attracties. Er is een groote theetent met muziek enz. enz. Men zie verder de advertentie in dit blad. Oudelande. In de Woensdag alhier ge houden jaarvergadering van Ingelanden van het Waterschap Baarland c.a., on der voorzitterschap van den dijkgraaf P. van Wingen Mz., waren vertegenwoor digd 41 Ingelanden door 34 personen. Een voorstel van het Bestuur om toe te treden als lid van de Ned. Heide-Mij. werd met 19 tegen 22 st. verworpen. 0!p een verzoek van den oud-dijkweilker J. den Herder te Baarland om een jaarlijk- sche toeslag op zijn pensioen werd gun stig beschikt. Deze werd gesteld op f 75, welke toeslag ook toegekend zal woiden aan den oud-wegwerker D. de Leeuw al hier. Na het uitbrengen van het jaarverslag werd de rekening van den dienst 1938 1939 goedgekeurd, welke sloot met een batig saldo van f 4351,27. De begrooting van den dienst 1939>1940 werd vastge steld met een post voor onvoorziene uit gaven van f 967,91 en bedroeg in ontvang en uitgaaf f 30.421,46. Het begrinden van het Zuidwegje ter lengte van 611 M. ge legen onder de gemeente Baarland is in de begrooting opgenomen. Het dijfcge- schot blijft bepaald op f 17 per H.A., dat der vronen op f 13, gebouwde eigendom men 4 pet. Het bestuur werd wederom machtiging verleend tot het in werkverschaffing ega- liseeren van enkele iperceelen weiland, evenals in het afgeloopen dienstjaar is geschied. Nisse. Woensdagmorgen werd gemeen teraad gehouden. Afwezig waren de leden Mol en Almekinders. De rekening over 1938 van het burgerlijk armbestuur werd goedgekeurd op f 4701.71 in ontvang en f 3258.57V2 in uitgaaf, alzoo een goed slot van f 1443.13V2. Een verlaagd tarief van de N.V. P. Z. E. M. inzake straatverlichting werd aan genomen. Hansweert. De firma Polak te Middel burg is gisteren begonnen met sloopen van het wrak van de voor Kerstmis ge zonken Italiaansc'he zeeboot Atlantides. Men zal trachten hiervan zooveel moge lijk te 'bergen en ook van de lading. Aan gezien de boot reeds diep is gezonken, kan men slechts 'enkele uren per dag met laag water werken. Baarland. 'Gemeenteraad. Dins dagavond vergaderde de raad. Met ken nisgeving afwezig mevr. Hoogvliet. Inge komen een schrijven van Ged. Stalen, dat de goedkeuring begrooting voor de vleeschkeuringsdienst is verdaagd. Een voorstel van B. en W. tot het verstrek ken van extra 'hulp aan werkloozen B- steun, wordt aangenomen. 'Hiervoor wordt een bedrag beschikbaar gesteld van f 135.83, waarvan het rijk f 88.44 en de gemeente f 4-7.39. De raad keurt goed over te gaan tot een gemeenschappelijke regeling voor het bouw en woningtoezicht op Zuid-Beve land. Hierbij merkt de heer de Rijk op, dat de raad voorbarig is geweest, daar het bedrag per inwoner, dat betaald moet worden is teruggebracht van 10 ct. per inwoner tot 5 ct. Tevens wil spr. geacht worden te heb ben tegengestemd. Aan de orde is thans 'herziening salaris gemeentearts. B. en W. stellen voor het salaris thans groot f 240 te verhoogen en te brengen op f 300. Dr KooCe zal nu 3 maal per week spreek uur te Baarland 'houden. D'hr de Rijk vraagt of dit met D'r Koole is besproken. De voorzitter zegt dat dit in de instructie wordt vastgelegd. Dhr Traas zegt, dat hij gezien den financieelen toestand der ge meente wel eenigszins huiverig is voor het hoogere bedrag, maar anderzijds zijn er ook voordeelen aan verbonden. Dhr Zeevaart vraagt hoe het zal gaan met de behandeling van de behoeftige gezinnen, en tevens of Dr Koole gratiis den cursus houdt voor E.H.B.O. De voor zitter zegt dat in het eerste geval -dit zal geschieden als voorheen. Het laatste ge schiedt kosteloos. Het voorstel wordt aan genomen. Voorstel van B. en W. tot reserveering winst der opbrengst van de haven. 'De voorzitter zegt, dat in de toe komst vernieuwing aan de haven moet ge schieden, waarom de Minister van Bin- nenlandsche Zaken voorstelt de winst op de haven te storten in het fonds voor ver betering. Dhr de Rijk juicht dit voorstel toe, daar 'hij verbetering hoogst noodig acht. Bij -de rondvraag zegt dhr de Rijk, dat het leggen van een kabel van de P. T. T. ook in Baarland zal geschieden en vraagt of het niet mogelijk is dat daarbij, arbei ders uit deze gemeente te werk kunn'en worden gesteld. D'e voorzitter zal over deze zaak schrijven aan het bureau der P. T. T. Dhr de Rijk bespreekt de vergiftiging van de visch in de dorpsvate. Ook dhr Traas maalkt hier aanmerking op. Spr. denkt dat dit geschied i® d'oor koper vitriool daar het vat, waarmede de fruit- boomen waren bespoten in de nabijheid was schoongemaakt. De voorzitter zal zorg dragen dat zooiets niet meer voor komt. Anders zullen strenge maatregelen worden genomen. Dhr Traas vraagt 'of er geen aanmerkingen zijn 'bij den bouw van het raadhuis. Dhr Zeevaart vraagt of er geen dagelijksch opzicht is. De voor zitter zegt, dat alles tot nog toe naar wensch gaat. En dagetijksch opzicht is om de hoogere kosten vermeden. Koudekerks. Gemeenteraad. Gisteren vergaderde de gemeenteraad voltallig. De burgemeester feliciteert de heeren De Rijke en Lorier die resp. hun 50- en 25-jarig huwelijksfeest mioohten vieren, waarvoor beiden dank zeggen. Ingekomen stukken: Dhr Kameraad spreekt de wensohelijlkheid uit om nog meer brievenbussen ter plaatsing aan te vragen op 't Zand. Ook dhr Lorier is van meening dat dit gewenscht is, doch wil met het oog op den drukken nieuwbouw nog even aanzien, teneinde deze bussen zoo practisch mogelijk te plaatsen. Dhr Sanderse is van oordeel dat de be staande bus aan de Nieuwe Vliss. weg verplaatst zou kunnen worden naar Lom merrijk. Het kauwen van WRIGLEY'S P.K. Is goed voor Uw gezondheid; het kalmeert en voorkomt overspannen zenuwen. Behalve dat de verkwikkende P.K. na eiken maaltijd de zenuwen sterkt, bevordert het de spijsvertering en houdt het de tanden schoon, gaaf en sterk. P.K. kauwen is een goede gewoonte voor jong en oud. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bij de hand. h.t.s. Veel genot voor weinig geld: 5 cent* Do voorzitter zegt dat B. en W. de zaak nog eens onder de oogen zullen zien. Bij het voorstel van B. en W. tot wijzi ging der algemeene politieverordening wil dhr De Kroo onder behoorlijk toezicht gelegenheid geven om een dierenpark in te richten en daarom B. en W. bevoegd heid geven om ontheffing te kunnen ver- leenen. Dhr Moens meent dat de bevoegdheid bij den Raad moet blijven en niet bij' B. en W. Dhr Sanderse bestrijdt dit laatste. Het amendement-De Kroo wordt aan genomen en daarna het voorstel van B. en W. AI de overige, reeds gemelde voorstel len worden z.h.s. aangenomen. Alleen over de benoeming van een agent voor de arbeidsbemiddeling wordt op verzoek van dhr de Rijke een geheime vergadering ge houden. Na heropening wordt benoemd in deze functie dhr G. Luteijn met 9 stemmen, terwijl op dhrn Wielemiaker en Klaasse ieder één stem werd uitgebracht. Rondvraag: Dhr Moens zegt dat op de buitenplaats Ter Hooge de kraaiennesten zijn weggenomen. Deze vo'gels bouwen nu op den Nieuwen Vliss. weg hun nesten De landbouw heeft veel schade van deze vogels. Spr. verzoekt B. en W. om hier maatregelen tegen te nemen. Dhr Sanderse wenscht verbetering van de sloot aan -den Lageweg, die een ondra gelijke stank verspreidt. Mede verzoekt hij de Nieuwe Vliss. weg, evenals te Souburg, volgenden winter electrisch te verlichten. De voorzitter zegt overweging van het verzoek van Moens toe. De klachten over bedoelde sloot zijn vele, doch er bestaat goede hoop, dat bin nen afzienbaren tijd hier de noodige ver betering zal worden aangebracht. Hierna sluiting. BURGEMEESTERSINSTALLATIE TE BRUINISSE. Vandaag was het voor Bruinisse een blijde feestdag. De burgerij vlagt, zoowel van huizen ais schepen. Eerepoorten met „welkom/' en „leve de Burgemeester" prijken aan het begin van het versierde dorp en op de hoeken van de straten. Vanmorgen om 8.45 uur is de stoet opgesteld voor het vertrelk naar Zijpe, om den Burgemeester af te halen. 'Om ongeveer 10 uur is het daar zwart van de menschen. Een gejubel breekt los als de BRU 40, omgeven en gevolgd door bijna de ge heele visschersvloot, aanlegt aan den Provincialen steiger te Zijpe, want aan boord bevindt zich de burgemeester en familie. Feestcomité en eere-comitó staan gereed om hen te ontvangen. De voorzitter van het eere-comité, dhr F. D. van Vessem, verwelkomt den burge meester op hartelijke wijze, waarna door een dochtertje van dhr Jac. Wesdorp aan mevrouw bloemen worden aangeboden. Per auto begeeft men zich nu naar het ^gemeentehuis, waar om 10.30 u. in een openbare Raadsvergadering de installatie plaats vindt. Wet'h. Van Vessem opent de vergade ring en richt ,zich met een persoonlijk woord tot den heer v. d. Berg. „Op mij, aldus Spr., rust thans als eer ste wethouder de taak U als burgemeester onzer gemeente te installeeren, een taalk waaraan ik gaarne voldoe. Maar allereerst wil ik de gemeente, den Raad dezer gemeente, mijlzelf en niet in 't minst U feliciteeren met deze ,voor U en ons 'allen zoo heugelijken dag. Toen op 12 Mei de mededeeling kwam, dat dhr W. v. d. Berg Dizn., inwoner en wethouder van deze gemeente, benoemd was tot burgemeester onzer gemeente, was ieder tevreden niet alleen, doch ver heugde men zich er over, dat Bruinisse weer een inwoner had als magistraat. U heeft zich doen kennen als iemand, die zich niet vermoeit in kleine politiek, maar zich uitspreekt op een wijize, waaT ieder respect voor heeft. Ook op politiek gebied heeft U zich zeer loyaal getoond tegenover de leden, die er een andere politieke overtuiging op na houden. Wat betreft de groote vraagstulkken, die hier wel overheerschend genoemd mogen worden, n.l. het mossel- en oester- vraagstuk, en de werkloosheid, weet _u uit ervaring, welk een moeilijke materie dit is. Ik wensch u hiervoor toe de noodige wijsheid en kracht om te trachten dit tot een goed einde te brengen. Het Engelsche koningspaar in Canada. Een snapshot van het bezoek van Koning George en Koningin Elizabeth aan het Parlement van Ottawa,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2