Het bezoek van Koningin Wilhelmina aan België. Alle COUPONS en LOSSINGEN N.V. HENHSE Co.'s BANK Dagblad voor de Provincie Zeeland Schitterende Garden party in de paleistuinen van Laeken. Buitenland. Volledig accoord tusschen Engeland en Rusland verwacht. Senaat van Danzig verwerpt eischen van Warschau. Duikerklok redt vijftien man van de „Squalus". EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. DONDERDAG 25 MEI 1939 53e JAARGANG - No. 199 EXTRA-STEUNREGELING VOOR KOSTWINNERS PLAATSVERVANGERS. GOES. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J.FANOY, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vllssingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Gistermiddag heeft Koning Leopold ter gelegenheid van het bezoek van de Konin gin der Nederlanden aan België, een gar den-party aangeboden in de tuinen bij het paleis te Laeken. Door niet minder dan 2000 genoodigden uit de eerste kringen werd dit schitteren de tuinfeest bijgewoond. Er waren burger lijke en militaire autoriteiten, leden van het diplomatieke corps enz. In de lanen die naar het kasteel voeien stonden in den loop van den middag ver over de duizend auto's geparkeerd, waar bij dan nog kwamen enkele honderden auto's van hooggeplaatste personen, die tot aan het paleis konden doorrijden. Het feest werd begunstigd door heer lijk zomerweer. Een stralende zon zette alles in een vroolijk licht. Een niet te beschrijven bloemenweelde is in de serres en tuinen uitgestald. Een verslaggever van het „Vaderland" vertelt er van: Op een serre vol bloeiende azalea's, alle in gelijke kleur, de fijne nuanceeringen zorgvuldig bijeen gezocht, volgt een kas met brutaalroode geraniums; een marme ren trap voert naar een lager gelegen bloemenhuis, dat binnen zijn zacbt-groenö glazen wanden een schat van varens 'bergt. Op kassen met teere orchideeën volgen serres met bloeiende brem en mag nolia's; een zijtak biedt uitzicht op een serre, waarin fel-roode lelies in den bloei staan; over een bordes vol violette viool tjes komt men weer in andere serres. En als men een andere marmeren trap op loopt, en denkt nu toch wel het eind van dezen fantastiscben sprookjestuin te heb ben bereikt, dan maakt bet pad een hoek, en voor 't verbaasde oog strekt een nieuw complex van rijk gevulde kassen en ser res zich uit en men ontdekt tevens, dat aan de overzijde van het gazon, dat deze serres begrenst, een gelijk aantal bloemen kassen ineenvloeit. Tenslote ervaart men ook, dat de kronkelende weg, die door deze feeënrie voert, tenslotte leidt naar een groep grootere serres, waarvan de mid delste een hoogen koepel heeft. Onder dien koepel staan ontzaglijke palmen te droo- mn in een zacht-rooden glans. Langs de binnenzijde van den koepel zijn gordijnen van doorzichtige roode stof gespannen, die den zonnestralen hun felheid ontne men, die het lioht temperen en die het inwendige van het boogvormige gébouw een atmosfeer van wonderlijke rust schen ken. 'In bet midden van de grootste serre waren d.e zetels; voor de Koningin en den Koning geplaatst. Bij de aankomst van de Vorstelijke per sonen zette de muziek het Wilhelmus in. Ziji waren vergezeld van Prins Boudewijn, Prinses Marie José en Prins Albert. D'e Koningin droeg een gewaad van witte, tulen stof, waarop groote violette bloemmotieven waren geborduurd. Van haar ceintuur in dezelfde kleur hingen breede linten neer. Voorts droeg zij een witten stroohoed, welke was gegarneerd met een toufe bloemen in dezelfde tint als die welke op haar japon voorkwamen. Zoodra de vorstelijke personen in het middengedeelte van de serre waren aan gekomen, nam de ceremonie van 't voor stellen een aanvang. De Koningin onder hield zich afwisselend in hot Fransoh en in het Nederlandsch met hen, die aan haar werden voorgesteld. Omstreeks kwart voor vijf keerden de Vorstelijke personen, onder de toejuichin gen van het publiek naai het paleis te Brussel terug. Om kwart voor zes had op het Neder- landsche gezantschap een receptie plaats van voorname leden van de Nederland- sche kolonie in België. De dag werd besloten met een schitte rende gala-voorstelling in den Konink lijken Munt-sohouwburg. De aankomst van H. M. de Koningin met Z. M. Koning Leopold in het gala-rijtuig voor bet stadhuis te Brussel voor de officieele ontvangst, welke Woensdag plaats vond. (Telegrafisch overgebrachte foto.) VERKLARING VAN CHAMBERLAIN IN HET LAGERHUIS. Chamberlain heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat na de besprekingen van Halifax te Parijs en Genève alles thans duidelijk is geworden. Spr. heeft alle reden te kopen, dat het mogelijk zal zijn, spoedig een volledige overeenstemming te ver- k r ij g e n. Er moeten nog steeds eenige punten worden opgeklaard, doch spreker gelooft niet, dat deze aanleiding zullen geven tot ernstige moeilijkheden. Chamberlain hoopt, dat het na het Pinkster-reces mogelijk zal zijn, een vol ledig verslag te geven van de overeen komst, welke, naar hij vertrouwt, dan be reikt zal zijn. In overeenstemming met deze door Chamberlain gedane aankondiging ver neemt de diplomatieke correspondent van Reuter, dat door bemiddeling van den Britschen ambassadeur te Moskou 'bin nenkort aan de sovjet-regeering een me- dedeeling zal worden overhandigd, w e 1- ke neerkomt op aanvaar ding van het principieele Russische voorstel tot het sluiten van een Brits c h- Pr a nsc.h - Russisch verbond van weder zijdschen b ij' stand NIEUWE PROTESTNOTA AAN POLEN. De regeering van Danzig heeft den di- plomatieken vertegenwoordiger van Polen in de Vrije Stad twee nota's overhandigd. In de nota's worden de eischen van de Poolsche regeering inzake genoegdoening en schadeloosstelling, volledig verworpen. Op grond van de resultaten van het op last der Danziger regeering te Kalthof ingestelde politie-onderzoek, een onder zoek, waaruit gebleken is, dat de lezing, door de Poolsche autoriteiten van het ge beurde te Kalthof gegeven, niet met de waarheid overeenstemt. In de nota's van de regeering der Vrije 'Stad wordt voorts de verwachting uitge sproken, dat legatieraad Perkowski en de twee Poolsche douane-beambten, die hij den moord op den Duitsoher Grübner be trokken zijn geweest en daardoor in Duit- scbe oogen gecompromitteerd zijn, van bun post zullen worden ontheven Voorts heeft de president van den Se naat van Danzig opnieuw in een scherpe nota geprotesteerd tégen de schending van de souvereiniteit van D'anzig en hier bij! zes gevallen genoemd. Tien. slotte wordt in de nota uiting ge geven aan bet verlangen, dat de Poolsche regeering er zorg voor zal dragen, dat eindelijk orde en rust aan de Poolsche grens worden hersteld en dat de Poolsche regeering het middel zal vinden om aan het schier aan hysterie grenzende gevaar lijke optreden van haar ambtenaren paal en perk te stellen, alvorens onafzienbare schade wordt aangericht. GROOTE BRAND IN ESTLAND. Een) halve stad in vlammen opgegaan. De stad Petschur, in het Zuid-Oosten van Estland, is door een geweldigen brand voor de helft verwoest. Onder andere wer den het stadhuis, twee banken, de stede lijke apotheek, twee hotels, de bioscoop en talrijke pakhuizen een prooi der vlammen. Door den feilen wind werden de vonken ongeveer IV2 km meegevoerd', waardoor in twee dorpen onder den rook der stad eveneens groote branden ontstonden. Men vreest, dat van deze dorpen niet veel meer te redden is. NIEUWE CHINEESCHE SUCCESSEN. Het Japans'che offensief in bet dal van de Han, ten Noord-Oosten van Hankau, is volgens berichten van het 'Ghineesche front uitgeloopen op een vlucht van de Japanners. De Ghineesche strijdkrachten verklaren de reelks van successen der vorige week te hebben voortgezet en gisteren, na gevech ten, die den geheelen naoht voortduurden, de ommuurde stad Soei Sjen te zijn bin nengedrongen. KONING GEORGE TOT HET BRITSCHE RIJK. Koning George heeft te "Winnipeg in Canada zijin aangekondigde radiorede ge houden tot het Britsche rijk. „D'e reis, welke de koningin en ik in Canada maken aldus ving de koning zijin rede aan is een diep ontroerend evenement voor ons. Gedurende langen tijd in de geschiede nis was het de geest van Europa, die lei ding gaf en de doeleinden van den voor uitgang in de wereld vaststelde, doch dit getij van inspiratie loopt niet meer zoo- als in voorbije dagen. De christelijke beschaving van Europa wordt thans rnstig aangetast en van bin nen uit belaagd! Ook Azië verandert snel en zijn geest is diep geschokt. Is dit niet het oogenblik, waarop de oude wereld op haar beurt voor hoop en leiding moet op zien naar hetgeen de nieuwe wereld heeft tot stand gebracht? Canada en de Yereenigde Staten hebben in de afgeloopen honderd jaren diepgaan de verschillen van doelstelling en belang moeten overbruggen, doch nooit is een van die geschillen door geweld of door bedreiging opgelost. Niet in macht en rijkdom alleen, noch in heerschappij over andere volkeren ligt de ware grootheid van een rijk. Deze za ken zijn slechts het werktuig, niet het ein de of het ideaal. Het einde is vrijheid, rechtvaardigheid en vrede in gelijke mate voor allen, veiligheid tegen een aanval van buiten of van binnen". De koning 'besloot met een specialen eroet aan de jongeren onder zijn toehoor ders. ZWIJGENDE TSJECHEN EN BOOZE DUITSCHERS. De Tsjechische benzinereserves, die in groote ondergrondsohe tanks zijn opge slagen, kunnen nog steeds niet in Duit- sche handen komen, bericht de „D'aily Telegraph". De tanks kunnen niet ge opend worden met gewone sloten doch slechts door middel van ingewikkelde cij- De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden betreffende de steunvevleening aan als kostwinners in de steunregeling opgenomen plaatsvervangers van onder de wapens geroepen dienstplichtigen.. Hieraan- is het volgende ontleend: De steunuitkeering aan het gezin van den kostwinner-plaatsvervanger zal op denzelfden grondslag berekend biijven, alsof de kostwinner als geheel werkloo- ze in het gezin aanwezig ware: er vindt dus geen aftrek plaats welke dan ook als gevolg van zijn afwezigheid uu het gezin. Dit impliceert, dat de verstrekking van goedkoope levensmiddelen, b-steun, en deelnemling aan de spaarregeling op dezelfde wijze blijven doorloop en als voor dat de kostwinner als plaatsvervanger optrad. Mocht een gedeeltelijk werk]coze als plaatsvervanger worden aangewezen, dan kan aan diens gezin, boven wat het zoui hebben ontvangen, als het een geheel werklooze betrof, een bijslag worden uit betaald, gelijk aan dat deel van het loon, dat in de week van zijn indiensttreding bij de bepaling van zijn steunbedrag zou zijn vrijgelaten. Niet als inkomsten van het gezin zal worden beschouwd de normale soldij1, die de kostwinner-plaatsvervanger ont vangt. Deze zal bij de berekening van de Steunuitkeering geheel buiten beschou wing worden gelaten. Wel als inkomsten van het gezin zul len worden beschouwd: a. een derde deel van de militaire jaar wedde van den kostwinner -plaatsvervan ger, zoo deze een onderofficiers- of hoo- geren rang bekleedt; b. zijin militaire extra-inkomsten, zoo hij een onderofficiers- of hoogeren rang bekleedt, na aftrek van 25 ceuis per dag, welke hij geniet boven zijn jaarwedde; c. de vergoeding voor inkwartiering, indien hij bij zijn eigen gezin i3 inge kwartierd. Deze inkomsten moeten geheel op het steunbedrag in mindering worden ge bracht. fercombinaties, die de deskundigen van het Derde Rijk tot. dusver voor een raad sel hebben geplaatst. Het onaangename voor de Duitschers is, dat zij de 42 arbeiders hebben ge arresteerd, die bij de tanks werkzaam waren en. die hen nu uitlachen, omdat zij de tanks niet kunnen openen. Deze man nen worden thans vastgehouden in de hoop, dat een hunner de combinatie van het cijferslot kent. Tot dusver heeft nie mand zijn mond opengedaan. 27 VAN DE 50 OPVARENDEN WAAR SCHIJNLIJK OMGEKOMEN. Het reddingschip „Falcon", dat om half zes gistermorgen op de plaats waar de duikboot „Squalus" gezonken was, is aangekomen, is er in geslaagd, zeven kop pen vain de bemanning van het veronge lukte vaartuig te redden. Het is voor het eerst in de geschiede nis der Amerikaansche marine, dat op zulk een diepte ongeveer 73 meter door middel van een duikerklok men- schen uit een gezonken onderzeeër wer den gered. Zoodra de (Falcon" op de plaats des onheils was aangekomen, maakten zes tien diepzeeduikers zich terstond gereed, om in de diepte af te dalen. Eén hummer slaagde er vrijl spoedig in, de „Squalus" te vinden, waarna hiji met zijn hamer morse-klopteekens gaf op den romp van de gezonken duikboot en aldus een ge sprek met de bemanning daarbinnen aan knoopte. 'De mannen in het schip deélden hem mede, dat zij het tamelijk warm hadden en over voldoende voedsel en kleeding be schikten, maar dat de licht- en kracht bronnen buiten werking waren gesteld. Op deze wij'ze stelde de duiker zich ach tereenvolgens in verbinding met elk com partiment van de duikboot. Uit de tor pedokamer echter kreeg hij geen ant woord. Hierop keerde hij aan boord van de „Falcon" terug en gaf als zijin meening ite kennen, dat de torpedokamer onder water was igeloopen .en dat de leden der bemanning, die ;zich daar bevonden, zijn verdronken. Terstond na den terugkeer van den duiker nam de „Falcon" ligplaats recht boven de „Squalus" en liet een duiker klok meer, met behulp waarvan zeven le den der bemanning gered werden. De redding van de zeven mannen heeft ongeveer twee uur in beslag genomen. Al- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Het bezoek van Koningin Wilhelmina aan België. Extra-steunregeling voor kostwinners- plaatsvervangers. De Hooge Raad van Arbeid over de werk loosheidsverzekering. Buitenland. Danzig verwerpt Poolsche eischen. Na Pinksteren overeenkomst tusschen Engeland en Rusland? De redding van opvarenden van de ge zonken duikboot. Weer Chineesche successen. welke per 1 Juni 1939 vervallen worden aangenomen door len waren in goede conditie en bleken in staat, zonder hulp de duikerklok te ver laten. De klok werd onmiddellijk in gereed heid gebracht om opnieuw te duiken. Later zijn nog acht mian van de be manning van de gezonken duikboot „Squalus" levend aan de oppervlakte ge bracht. Een hooge marin e-a mbte- naar heeft verklaard, dat de autoriteitem' met zeker heid wisten, dat van d e 59 opvarenden van de ^Squa lus" slechts 32 b e s 1 i s t nog in leven waren. De eerste zeven overlevenden, die naar boven waren gebracht, deelden mede, dat 25 hunner collega's zich nog levend in de duikboot bevonden, doch dat er een klei ne kans bestond, dat de overigen in an dere deelen van het schip eveneens nog in leven waren. GIFT VAN H. M. DE KONINGIN. Voor de armen van Brussel. Bij gelegenheid van IHaar officieel be zoek aan België heeft H. M. Koningin Wilhelmina den burgemeester van Brus sel een gift van 30.000 francs doen toe komen voor de armen van de stad. STEUNVERLEENING AAN KLEINE BOEREN. Het is niet mogelijk; de bed rijf smogelijk- heid voor de kleine boeren te verruimen. Op de vragen van den heer Wijnkoop betreffende de steunverleening aan en uitbreiding van bedrijfsmogelijkheden voor kleine boeren hebben de ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken geantwoord, dat het hun bekend is dat de maatregelen, waarbij de steun voor de kleine boeren respectievelijk voor 20, 50 en '80 'pet. in natura wordt uit gekeerd, tengevolge hebben, dat de uit- keering in geld met een gelijk bedrag ver mindert. D'e ministers zijn echter, in ver^ band met het doel der regeling, te weten de verbetering der kleine boerenbedrijven, niet bereid het geheele steunbedrag voor taan in geld te deen uitkeeren. De minister van Economische Zaken is niet bereid, de bedrijfsmogéliijkheden voor •de kleine boeren te verruimen. Met het oog op de weinig gun'stige vooruitzichten van den afzet der landbouwproducten, zoowel voor den uitvoer als voor het binnenlandsc'h gebruik, acht hij een zoo danige verruiming niet verantwoord. Aan de kleine boeren is echter van de onder de huidige omstandigheden mogelijke pro ductie reeds een zoo groot mogelijk aan deel gegeven, in verhouding grooter dan aan andere 'bedrijven. Het is den minis ter niet mogelijk in dit opzicht verder te gaan. CHRISTELIJK NATIONAAL VAK VERBOND. Belangrijke vermeerdering ledental. Blijkens een in „De Gids" opgenomen kwartaalstaat, is het ledental van de bij het 'C. N. V. aangesloten organisaties in het eerste kwartaal 1937 flink omhoog gegaan. Van 115.120 is het geklommen tot 117.4-08. Een vermeerdering dus van 2288 leden of 19 pet. Het topcijfer dat op 1 April 1933 werd bereikt, toen het verbond 118.817 leden telde, is echter nog niet gehaald.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1