Met de Wilde Bussen is het gedaan. Uit de Provincie. Kerknieuws Onderwijs Gemengd Nieuws 0e volgorde der voor de a.s Ras Finantiëele gemeenteraad HET R.A.P. VERBINDEND VERKLAARD. De wilde bussen zijn ten doode opge schreven en zelfs haar kampioen, mr J. do Grooth uit Rotterdam, heeft reeds twee zijner cliënten moeten adviseeren hun diensten te staken. De Hooge Raad heeft zich namelijk over het al dan niet verbin dend zijn van het nieuwe R.A.P. uitge sproken en artikel 39 wèl verbindend ver klaard. De uitspraak van ons hoogste rechts college is vrij onverwacht gevallen in Raadkamer, doch dit doet niets af aan het feit, dat het standpunt van den cassatie rechter thans bekend is en dat alle lagere rechterlijk© organen het artikel 39 R.A.P. als verbindend hebben te beschouwen. Immers het is niet te verwachten, dat de Hooge Raad, welke vrijwel dezelfde sa menstelling heeft als de Raadkamer van dit college, een ander arrest zal vellen. Hierdoor is dan tevens het lot van de wilde bussen bezegeld. Verschillende ondernemingen hebben in verband hiermede reeds besloten de dien sten te staken. NED. CHR. GRAFISCHE BOND. De Ned. Ghr. Grafische Bond heeft gisteren en vandaag te Lage Vuursche zijn algemeene vergadering gehouden on der leiding van den heer J. Hofman die in zijn openingswoord wees op den voort- durenden groei van den bond. Het leden tal is boven 3150 gestegen. Nadat verschillende huishoudelijke za ken waren afgedaan refereerde de voor zitter over „De beteekenis der verbindend verklaring voor het georganiseerd be drijf". Na gewezen te hebben op de groote moreele beteekenis, betoogde Spr., dat het waarschijnlijk bij voortdurende verbin dend-verklaring niet zal mogelijk zijn om het verplicht lidmaatschap in zijn be- staanden vorm te handhaven. Gelegen heid zal geboden moeten worden aan on georganiseerde arbeiders om als volwaar dig lid tot de vekvereeniging toe te treden, hoewel het recht om bij georganiseerde werkgevers in dienst te treden hun voor- loopig niet kan worden toegekend. KAMP VOOR PRINCIPIEELE DIENSTWEIGERAARS. Waarom nog uitstel? De heer Vaa Sleen heeft de volgen de vragen gericht tot den minister van Defensie: Is het waar, dat met den bouw van het kamp voor de principieels dienstweige raars nog steeds geen aanvang is ge maakt? Wanneer deze vraag in bevestigenden zin miooht worden beantwoord, wil de Mi nister dan mededeelen, waaraan dit uit stel te wijiten is? Is het verder waar, dat tengevolge van de vertraging in de voorbereiding van den bouw en de inrichting van bedoeld kamp een zestigtal principieel© dienst- weigc/aars reeds 12 jaar op den op roep tot vervulling van hun bijzonderen burgerdienstplicht wachten, en dezen nog niet weten, wanneer zijl in staat gesteld zullen worden zich van dezen plicht te kwijten? Is de minister niet van meening, dat bedoelde jongelui hiervan ernstige moei lijkheden zullen of kunnen ondervinden bij het zoeken naar een betrekking en bijl gevolg in hun belangen worden geschaad? Is de Minister bereid te bevorderen, dat maatregelen getroffen worden, die aan dezen voor de betrokkenen ongewensohten en schadelijken toestand zoo spoedig mogelijk een einde maken? KINDEREN TREKKEN NAAR WALCHEREN. 9000 klelno bezoekers In Zeelands tuin. Eon der aanwijzingen van den nieuwen koers der Nederlandsche Spoorwegen zul len we binnenkort op Walcheren, en in Middelburg meer in het bijzonder, kun nen waarnemen in een ware kinderkruis tocht naar ons eiland. De Nederlandsche Spoorwegen organiseerden namelijk, op verzoek van de comité's voor schoolrei zen in 'Holland en Limburg, het zenden van 11 extra-kinder trein en naar Walche ren, die, in de dagen tusschen 12 en 28 Juni aanstaande, in totsal een 9000 kin deren zullen aanbrengen. Doze kinderen, uit de hoogere klassen der lagere scholen, zullen, naar de „Vliss. Grt." meldt onder jrfeide van hun on derwijzers en onderwijzeressen het eiland Walcheren „doen". De opzet daarbij is aardig en op de jeugd ingesteld. Zoo zal men bijvoorbeeld in Veere den beroemden kostbaren beker van keizer Maximiliaan buiten te kijk stellen 800 kinderen in de oudheidkamer is te veel van het goede! en op de stoep van het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen te Middelburg zal „het houten wiel van Michiel, waar aan hij draaide in zijn biauwgeruiien kiel" staan uitgestald. Ook de stad Vlissingen en haar beziens waardigheden, Domburg en de zeedijk van Westkapelle, staan op het programma van die dagen der kinderen In totaal zullen er per dag een 800-tal kinderen komen en te 'verzorgen zijn, het welk uit den aard der zaak geen geringe taak zal wezen; gelukkig gaan ze des avonds allemaal weer huis-toe. De organisatie ligt, naar wij vernemen, en voorzoover dit Middelburg betreft, hoofdzakelijk in handen van het bureau van V.V.V. MIDDELBURG. Bevordering van de belangen van den dienstbaren stand. In een bijeenkomst van de Vereeni- ging tot bevordering van de belangen van den dienstbaren stand, zijn evenals andere jaren aan enkele dienstboden onderscheidingen uitgereikt wegens een bepaald aantal jaren vertoeven in den zelfden dienst. Voor 20 jaar kregen onderscheidingen Johanna Adriana Valkhoff, in dienst bij mevrouw A. H. J. J. Delzenne—Rivière; en Jacomina Volkers, in dienst bij me vrouw F. J. LouwerseWisse. Voor 15 jaar werden onderscheidingen uitgereikt aan Adriana Elisabeth Becks, in dienst bij mr H. Pleijte; en Cornelia Petronella Compter, in dienst bij den heer J. H. Meijboom. Tenslotte waren de volgende 10 jaar in dienst: Pieternella Dommisse bij me vrouw M. A. JulianusSegers; Dina de Groot bij mevrouw J. C. van de Garde Hammacher; Leintje van Flierenburg bij mevrouw J. C. T. H. Dieleman Magendans; Johanna Catharina Flipse bij mevrouw A. H. Brevet—Telders en Marina Meerman bij de familie C. J. M. Hackenberg. Ook deze kregen allen een onderschei ding. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Volgens het jaarverslag 1938 van de vereeniging Openbare Leeszaal en Biblio theek traden 182 nieuwe leden toe, ter wijl er 163 bedankten, het totaal aantal bedraagt 1386. Het aantal bezoekers bedroeg 19671 tegen 17250 in 1937. Er werden 48668 banden uitgeleend tegen 41314 in 1937, namelijk resp. 41290 en 34184 romans en 7378 en 7130 studie werken. De rekening over 1938 wijst een eind cijfer aan van f7730,42% en een batig saldo van f 191,20 tegen fS4,39y2 over 1937. GOES. De brandklok luidde. Gistermiddag te ongeveer half zes be gon de klok te luiden. Zooals eenige da gen geleden is gepubliceerd, is de alar- meeringsinrichting voor de brandweer tijdelijk buiten werking gesteld, zoodat nu het brandalarm weer door middel van klokgelui gemaakt moet worden. Het gevolg was natuurlijk, dat er in een minimum van tijd een massa men- schen op de been was, om zich naar den brand te begeven. Deze had echter weinig te beteekenen. Door het spelen van enkele kinderen met vuur was brand ontstaan in de schuur van den landbou wer De Feyter, in de 's-Heer Hendriks- kinderenstraat, die echter door de brand weer spoedig was gebluscht. De schade was, vooral ook, omdat de schuur zoo goed als leeg was, niet groot. Bloedtransfusiedienst. Ongeveer 1% jaar geleden werd door de afd. Westelijk Zuid-Beveland van het Ned. Roode Kruis te Goes, opgericht een bloedtransfusiedienst, waarvoor zich toen spontaan meerdere personen hebben aan gemeld, die genegen waren zich in voor komende gevallen beschikbaar te stellen als donor (bloedgever of bloedgeefster). Bij een verdeeling in de daarvoor be staande 4 bloedgroepen is 't echter ge bleken, dat het voor een goede en spoe dige behandeling dringend noodig is als nog tot een belangrijke uitbreiding te geraken van het aantal beschikbare do nors. Daartoe is dezer dagen een bestuurs vergadering gehouden van genoemde af- deeling met de pers, waarin de heer Dr Snoek een uiteenzetting gaf van het doel en de wijze van werken van den bloedtransfusiedienst. Onnoodig is het natuurlijk te wijzen op het nut van dezen dienst, die geheel gratis ter beschikking is van een ieder, die daaraan behoefte heeft. Zonder eeni ge kosten wordt ieder steeds direct ge holpen, doch wanneer men daarna be hoefte mocht gevoelen iets te schenken voor het behoud van zijn leven of ge nezing, dan wordt dit natuurlijk op prijs gesteld, daar ook deze dienst niet zon der kosten kan werken. De donor stelt zich geheel belangeloos beschikbaar. Zoodra men zich heeft aan gemeld als donor, vindt een keuring plaats voor het vaststellen van den bloedgroep. Men ontvangt daarna een z.g. groepskaart, die steeds direct be schikbaar moet zijn teneinde in voor komende gevallen zonder oponthoud aan den betrokken arts de noodige inlichtin- g6n te verschaffen, opdat men den donor ter beschikking heeft, die het juiste bloed bezit om op den natiën! over te brengen. JLekke*.; Zéég-aestuzieH V.Z.Koffü K 55 0a «Kraaien te bevorderen stalt 0.L een (reals wandkofflemolen beschikbaar voor 450 punten, verpakt bij D.E. koffie en thee. U kunt ook f 1.50 en 150 punten Inzenden Elke donor moet zich zoo nu en dan aan een hercontróle onderwerpen, doch dit is dan ook, wanneer men het zoo zou noemen, de eenige verplichting. Eeniger- lei last of schade ondervindt men niet. Alles vindt plaats in onderling overleg. Een bloedtransfusie heeft ook nadien geenerlei schadelijke gevolgen; het vraagt hoegenaamd geen tijd en de hoeveelheid bloed, die men afstaat, is zoo gering, dat het nauwelijks of niet merkbaar is. Lit- teekens laat het evenmin na, zoodat een ieder, man of vrouw, gehuwd of onge huwd, die iets gevoelt voor de idee het lijden van zijn medemenschen te ver zachten, zich gerust onverwijld als donor kan opgeven, mits men niet ouder is dan 60 jaar. Minderjarigen hebben de toestemming van de ouders noodig. Het onderzoek of men al dan niet geschikt is als donor en zoo ja, voor welke bloed groep, vindt gratis plaats door een der artsen van de afdeeling en kan ook na overleg geschieden door den huisarts. De geheimhouding is bij elke bloed transfusie zoodanig geregeld, dat zelfs een gever niet weet aan wien hij zijn bloed heeft gegeven, terwijl de ontvan ger ook nimmer te weten komt wiens bloed hij heeft ontvangen. Dat deze dienst aller medewerking in het geheele land heeft, blijkt ook uit het feit, dat H. K. H. Prins Juliana Zich bij het Nederlandsche Roode Kruis als donor heeft beschikbaar gesteld. Wij wekken een ieder in Goes en om geving gaarne op, zich onverwijld op te geven bij een der artsen, de heeren Nieuwenhuijze te Kruiningen, Planteijdt of Snoek te Goes, alwaar steeds, gelijk in de in dit blad voorkomende adver tentie staat vermeld, nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. ZUID-BEVELAND Kloetinga. De heer F. N. H. G u r c k, voorheen secretaris van deze gemeente, thans te Eibergen, is benoemd tot burge meester van Everdingen en Hagestein. WALCHEREN. Veere Een reuzenkreeft. Vorige week is de „Ve 24", schipper F. Minneboo, te Veere, binnengevallen met een zeldzame vangst. Ter hoogte van het Noordland, dwars voor Oostkapelle, heeft men namelijk een reuzenkreeft in de net ten verschalkt. Het dier woog niet min der dan vier kilogram, hetgeen ruim tweemaal het gewicht is van een grooten kreeft, dien men doorgaans vangt, terwijl het dier bijna 90 c.M. mat van het puntje van zijn schaar tot aan den staart, meldt de ..T. C." iHet spreekt vanzelf, dat het dier veel bekijks had. Het dier is aan gekocht door een Middelburgschen hotel- lier. Ned. Kerv. Kerk. Beroepen te Exmorra, P. A. Lefeber, cand. te Leiden. Ghr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Den Haag, M. W. Nieuwenhuyse te Franeker. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Rijssen (Eschkexk), J. Fraanje te Barneveld. R. H. B. S. te Vlissingen. Bij Kon. besluit van 22 Mei 1939 is, met ingang van 1 September 1939 benoemd tot leeraar in vasten dienst aan de Rijks- Hoogere Burgerschool te Vlissingen; D. H. Gobius du Sart, onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Punnerend. Schoolmuseum Middelburg. Heden (Woensdag) morgen vergaderde de vereeniging Schoolmuseum in het ge bouw St Joris te Middelburg. De voorzitter, dhr G. Wit, heette de aanwezigen, die uit verschillende deelen van Zeeland waren opgekomen, welkom. Spr. wees er op, dat bet de 12e ver gadering is, en richtte zich tot de gasten, en dit speciaal tot de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van Middelburg, n.l. de loco-burgemeester en de gemeente secretaris. Daarna richtte spr, zich tot dhr Doo- renbos en wenschte hem, op wiens tafel een bloemenhulde was geplaatst, geluk met zijn jubileum. De voorzitter heette nog welkom den beer A. Avink, den spreker van dezen morgen. Naar aanleiding van de notulen van de vorige vergadering, wees de voorzitter er otP', dat er nog geen aanvragen zijn geko men voor een tentoonstelling in een der deelen van de provincie, dus dat daaraan blijkbaar geen behoefte bestaat. Inzake den wensch naar een paedago- gische bibliotheek, wees spr. op de gele genheid, die ter zalke bestaat aan de Prov. Bibliotheek. Spr. deelde nu mede, dat bericht van verhindering zonden de beschermheer, Jhr. mr J. W. Quarles von Ufford, de boofdinspecteur van het L.O., het oud bestuurslid de beer Stoopman, de be stuursleden de heeren de Bree en Abele ven, wethouder Boasson en de voorzitter der Ver. voor Veilig Verkeer, Mr Besier. De voorzitter bracht den heer Roelands dank voor alles wat hij ook nu weer voor de vereeniging heeft gedaan; en betrok daarin ook den administrateur den heer Reisinger. Tot leden van bet bestuur werden bij acclamatie herkozen de heeren J. A. H. Abeleven en B. H. Ligteringen, en geko zen de heer J. M. de Nooyer, hoofd der O. L. school te Renesse, zulks in de plaats van den heer P. de Bree, die zich niet meer beschikbaar stelde. De voorzitter bracht dank voor alles wat de heer De Bree voor het Museum heeft gedaan. Onder applaus der vergadering deelde de voorzitter mede, dat het bestuur den heer de Bree tot eerelid heeft benoemd. De heer Onderdijk bracht nu dank voor het welkom aan het adres van het gemeentebestuur, waarmede wel geen zilveren koorden bestaan, doch die toch samenwerken. Spr. is het er mede eens, dat de heer Roelands de groote kracht der vereeniging is, doch ook de voorzit ter is een zeer goed leider der bestuurs- en algemeene vergaderingen. Dat spr. en de secretaris reeds spoedig weer de ver gadering moeten verlaten, is niet door gebrek aan belangstelling. (Applaus.) De voorzitter bracht den heer Onder- dijk ook dank vooral wat hij als vice- voorzitter voor de vereeniging doet; te vens als de verbinding tusschen het ge meentebestuur en de vereeniging. Aan de orde was het jaarverslag van den secretaris, dhr G. Roelands, waarvan het voornaamste reeds is gepubliceerd. Hierna bracht dhr Roelands als pen ningmeester een financieel verslag over 1937-1938 met een eindcijfer van f611,41 en een batig saldo van f 122,89 of samen met vorige saldi f 536,23. De rekening werd goedgekeurd en te vens de begrooting 19391940, die een eindcijfer beeft van f 604, met een post onvoorzien van f 62,05. Hierna sprak de beer R. A. Avink, se cretaris van de Vereen, voor Veilig Ver keer en inspecteur van politie le klasse, over: „Het nut van Verkeersonderwijs". Als men de vraag, of verkeersonder wijs noodzakelijk is, bevestigend beant woordt, dan komt de niet minder belang rijke vraag hoe dat onderwijs moet ge geven worden. Het doel van het verkeers onderwijs moet tweeledig zijn: een mate rieel en een ideëel doel. Het eerste omvat het voorkomen van verkeersongevallen, het tweede de algemeene levenshouding tegenover den medemensch, verkeersbe- schaving. Het is een belangrijke vraag of het ver keersonderwijs in een bepaald lesuur zal moeten worden gegeven of ondergebracht moet worden bij andere leervakken. Spr. noemt alleen voorbeelden, die op het laat ste wijzen. Als men nu vraagt waarom alle pogin gen om bet verkeersonderwijs in ons lanl algemeen ingang te doen vinden, hebben gefaald, dan stelt spr. daartegenover of men van iederen onderwijzer mag ver wachten dat hij verkeersonderwijs geeft. En spr. meent, dat dit onder de gegeven omstandigheden feitelijk niet mag. Het verkeersonderwijs is een geheel nieuwe materie, waarin de onderwijzer in zijn jeugd en in zijn studietijd niet is onder richt. Omdat het noodige materiaal ont breekt voor eigen studie, onthouden vele onderwijskrachten zich er maar liever van om dit onderwijs te geven. Daarom is het goed gezien, dat het Verbond van Vereen voor V. V., dat thans 14.000 leden telt een methodiek voor het verkeersonderwijs en een commissie voor de samenstelling daarvan in het leven riep. Reeds zijn 5000 exemplaren van deze leiddraad verkocht. Er verschijnt een nieuwen druk en een herziening is in voorbereiding in verband met de a.s. inwerking treding van de we genverkeerswet. Nu er een goede leidraad is, zal met weinig moeite veel zijn te be reiken. Maar men stelle als eisch, dat ver keersonderwijs noodzakelijk is, niet alleen in de steden, maar ook op het platteland. Spr. kwam dan tot ervaringen, die zijn opgedaan met het verkeersonderricht op de scholen te Middelburg en omgeving. Bij de proefnemingen in de eerste jaren, wer den reeds resultaten van vermindering van verkeersongevallen bereikt. Een groot voordeel van het verkeerson derwijs is, dat bet in het belangstellings- gebied en binnen bet bevattingsvermogen der leerlingen ligt. Het is natuurlijk ook voor Zeeland noo dig, dat het onderwijzend personeel zijn medewerking voor dit vraagstuk verleent. Middelburg, waar verkeersonderwijs wordt gegeven, vormt in de statistiek der verkeersongevallen geen slecht figuur. Spr. heeft de overtuiging gekregen, dat het geven van onderricht het best in han den is van den onderwijzer. Inzake de vraag of het Verkeersonderwijs stelselma tig of occasioneel moet worden gegeven, meent spr. dat veel aan het persoonlijk beleid van het hoofd der school moet wor den overgelaten. Het aantal gelegenheden tot het invlechten van verkeersonderwijs biji de verschillende leervakken is volgens spr. vrij1 groot. Dan wijst spr. er op, dat behalve door het geven van Verkeers-on- derwijs de onderwijzers nog op andere wijze kunnen meewerken om de verkeers veiligheid der schooljeugd te 'bevorderen door geregeld toezicht voor de school, het juist in acht laten nemen van de verkeers regels bij schoolwandelingen en -reisjes, en het houden van speciale schoolwande lingen ten dienste van het verkeers-onder- wijs en ten slotte door het bezoek aan ver- keerslokalen. Zoo kwam spr. tot de verkeers-examens met als resultaat de uitreiking van het be kende insigne als tastbaar bewijs voor de kinderen, dat zij: aan bepaalde eisehen hebben voldaan. In 65 gemeenten worden reeds de be doelde examens gehouden. In 1938 zijn in ons land 10.000 kinderen geëxamineerd Sedert de oprichting van de V. V. V. te Middelburg zijn daar 1000 kinderen op deze wijze ondervraagd. Het onderwijs te Middelburg is mogelijk door samenwer king tusschen onderwijs-autoriteiten, rijks en gemeente-politie. De voorzitter bracht den heer Avink dank voor de wijze waarop hij het onder werp heeft behandeld en zeide, dat in hem een goede schoolmeester verloren is gegaan. In verband met deze interessante inlei ding was in de aangrenzend© zaal een tentoonstelling op het gebied van het ver keer en het verkeersonderwijs ingericht, die op aanschouwelijke wijze het geheele verkeersvraagstuk toelichtte. Hierna werd gepauzeerd tot 2 uur. In de middagvergadering hield dr G. C. Cannegieter, hoofddirecteur van het K.N.M.I. te de Bilt, een inleiding over dat Instituut Wij komen er morgen op terug. Man geraakte ia brand. Gistermorgen wilde de slager V. te Put ten (Gold.) een petroleumtoestel, dat hij juist had gevuld, aansteken, toen het ont plofte en. in brand geraakte. De slager wilde het brandende toestel naar buiten h Geboren: PIETER JA( zoon van J. A. KAL M. KALLE VA Colijnsplaat, 24 Mei De Heer en Mevrou STRATEN—DE GEI blijdschap kennis ve van hun Dochtertje CELESTINE MAI 's-Gravenpolder, Her 24 Mei 1939. Verloofd: COR VAN DE en W. CHR. LOi Papegaaistraat 8. Westwal 44. Goes, 24 Mei 1939. Heden overleed zekerheid des ge lieve Moeder, Behi en Overgrootmoed ELISABETH JJ VAN HAL Wed. van P. d in den ouderdom Namens p. m. de: Wissekerke, 24 M Heden overleed kalm onze gelie Behuwd-, Groot- ei vader, de heer PIETER BC in den ouderdom en 6 maanden. Ii giftigd met de daille van Oranje Namens 's-H. Arendskerke, Voor de vele bli, neming, ons betoond lijden van onze ge Moeder, Behuwd- en CATHARINA VI betuigen wij onzen ha Fam. d. KL 's-H. H. kinderen, 24 werpen, doch geraak brand. Luide om hi den weg op, waar zijn kleeren met zan had intusschen er>. opgeloopen. Per ziek het ziekenhuis overg werd opgenomen. leven. O ip slag g dorpje Liesveld is i jarige B., caféhoudi motorrijwiel tegen botst en op slag ged was gehuwd en vade Bij het ba ken. Gistermiddag van de familie W. te den verdronken. Weer een van D u i t s c h termiddag heeft ee| vliegtuig te Dalem maakt. De bestuurdi ger van de vliegschoc de den koers te zij vliegtuig werd onder Biugekerke. 1 Chi 3 Vrije lijst; 4 Stk. G N.- en St. Jooslar Alg Belang; 3 C.-iH.; Bond. 's Heer Abtskerke lijst Q. v. d. Vrie; lijst Tolhoek; 5 lijst j Yerseke. 1 Anti-Rc 2 S.D.A.P; M. Scheel Koeijer; 4 V.-D. G. d< J- v. d. Endt; 6 Wilt 7 S. G. P. Mol. Colijnsplaat. 1 lijst P. Janse; 3 lijst J. 4 lijst Anth. Ver bur leijn. Domburg, l Gemee bineerde lijst van 4 S.D.A.P. A.F In de heden geho ™g is ongeveer een de Midza-borden B. en W. stelden zi| dat de Midza-borden mogen zijn, maar da moeten worden aang< Hiertegen verzette Anderen deelden het en W.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2