Het bezoek van Koningin Wilhelmina aan België. Het Gala-diner ten paleize. Alle COUPONS en LOSSINGEN NI HENDRIKSE Co.'s BANK Dagblad voor de Provincie Zeeland Hare Majesteit met groote staatsie en spontaneïteit ontvangen. T.FABERY DE JONGE Buitenland. EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. WOENSDAG 24 MEI 1939 53e JAARGANG - No. 198 Hartelijke begroeting tusscheri beide staatshoofden. De Siegfrledllnle. GOES. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes 'ostrekening 44455 Telefoon 11 ijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen AO cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Koningin Wilhelmina is gistermiddag te half vijf voor Haar bezoek aan België te Brussel aangelkomien. Reeds bij: de aankomst op Belgisch grondgebied, aan het station te Esschen, werd op spontane wijize uiting gegeven aan de groote vreugde van onze Zuider buren over dit Koninklijk bezoek. Bij de aankomst op het station te Brus sel echter bereikten de vreugde en blijd schap een machtig hoogtepunt. Na de hartelijke verwelkoming tussohen de bei de Staatshoofden en na de ontvangst, welke met gróót ceremonieel geschiedde, laaide, zoodra de Vorstelijke personen de groote hal van het station betraden en zioh aan den uitgang vertoonden, de geestdrift o>p in spontane en machtige toejuichingen, en een ontroering doortril de de aanwezige vele Nederlanders, toen zij zagen, miet hoeveel liefde en geestdrift hun Koningin werd ontvangen. Te E'ssohen werd H. M. de Koningin namens den Koning, door Prins Karei, in tegenwoordigheid van tal van autoritei ten» en onder 'hartelijke toejuichingen van het publiek begroet. Daarna steeg H, M. in het salonrijtuig van den nieuwen Belgischen Koninklij ken trein, die getrokken werd door een locomotief van 24 meter lang, van het zwaarste type in gebruik bij de Belgische spoorwegen. Precies te 16.30 uur reed de koninklijke trein met de versierde locomotief het Noord-Station van Brussel binnen. De bevolking werd hiervan kond ge daan door 51 saluutschoten, die met tus- schenpoozen van 30 seconden werden ge lost door een batterij 75 millimeterstuk ken, die in het Jubelipark was opgesteld. Het eerste schot viel op het oogenblik dat de Kon. trein het station binnenreed. 'Over de geheele 'lengte van het midden perron waar de trein aankwam, lagen luxueuse tapijten en ook vlak voor den Koninklijken wagen waren tapijten uit gespreid. Statig en indrukwekkend weerklonk het Wilhelmus toen de trein binnenreed. Aan een der vensters van het Konink lijk rijtuig bevond zich Hare Majesteit die, toen z.ij Koning Leopold en diens ge volg op het perron zag, den Koning op de meest vriendelijke wijize toewuifde Toen het iportier van den Koninklijken salonwagen openging, trad Koninig Leo pold tot bij de treeplank en reikte Hare Majesteit de hand, om Haar bij het uit stappen behulpzaam te zijn. Hierop had de begroeting plaats. De Koning kuste eerbiedig de hand van Hare Majesteit en er was een uitdrukking van. groote vreugde op beider gelaat, toen de Vorstelijke personen ellkaar begroetten. ,,Ik ben gel'ikkig hier in Brussel te zijn" waren de eerste woorden van de Konin gin. H. M. droeg een bijlzonder smaakvol toilet. Het bestond uit een crême-kleu- rige lange robe, goudlederen schoenen, helblauwe satijnen mantel en een hoed met aigrette van dezelfde kleur. In de hand hield zij! een bouquet .magnifieke or chideeën. Over haar robe droeg H. M. het 'Grootlint van de Orde van Leopold I. Koning Leopold, die in groot gene- raals-uniform was, en Prins Karei, had den over hun tuniek het Grootlint van den Nederlandsohen Leeuw. Oorverdoovend was het gejuich, toen de vorstelijke personen en hun gevolg zich langzaam naar den uitgang begaven Er werd met Nederlandsche en Belgisohe vlaggetjes gezwaaid. Mpn riep „Vive la Reine" en „Leve de Koningin". Hier stond namelijk ook een flink contingent Nederlanders, die de eersten wilden zijn, om hun liefde en trouw te uiten. in menig oog blonken tranen en de aanwezige Hollanders konden een gevoel i an innige ontroering niet bedwingen, als zit hoorden en zagen, op welk een harte- lirk-spontane wijize de Koningin der Ne derlanden door de Belgische bevolking werd begroet. Pn dit was nog maar het begin! VI alk voor het Noord-Station stonden het koninklijk escorte in groot tenue met standaard en de gala-rijtuigen gereed. Op het geheel vrijgehouden .midden plein bevond zich een triomfboog met in oranjebloemen een groot en hartelijk „welkom". Het was een prachtig schouw spel van ontelbare duizenden, die niet alleen oip alle trottoirs in dichte menigte stonden samengedrongen, maar die ook geen enkele plaats onbezet lieten aan de vele vensters van de groote en hooge ho tels en warenhuizen, die deze plaats langs drie kanten omringen. Tot op de daken hadden velen postgevat. Als een lawine van toejuichingen en jubelkreten smiolten die vele duizenden stemmen samen en rolden donderend over het groote plein. Zij verdubbelde nog, als Hunne Majesteiten met hun gevolg in de galarijltuigen plaats namen en het eere- esoorte zich links en rechts van het Ko ninklijke rijtuig opstelde, terwijl trompet ten het „Geeft acht" deden schallen en de militaire kapel het „"Wilhelmus speelde, Overal langs den te volgen weg werd miet handen gezwaaid, met zakdoeken ge wuifd en de mannen, die eerbiedig het hoofd hadden ontbloot, gebruikten hun hoeden om er mee te zwaaien. E'r zat een geweldige dynamiek in de toejuichingen en in de ovaties die zich als een electrisohe schok door de onaf zienbare rijen belangstellenden voortbe woog. Toen de stoet in de Koninklijke straat kwam, brak een nieuw enthousiasme uit het ipubliek los. Bijl dien welkomstjubel zat de Koning miet een blijden glimlach zijn volk gade te slaan en hij liet alle eer aan zij'n Hooge Gast om de ovaties in ontvangst te ne men, die 'hiervoor minzaam met handge- wuif en vriendelijke buigingen bedankte Bij het Graf van den Onbekenden Sol daat, werd iets langzamer gereden, maar geen halt gehouden. Hunne Majesteiten bogen het hoofd in de richting van 'het mionument. Nog lang nadat onder de daverende toejuichingen de Koninklijke staatsie koetsen in de groote eerepoort van het Paleis waren verdwenen, hield dat ge juich aan en het publiek juichte zoo lang, dat de Souvereinen op het balcon ver schenen. Het weer is den geheelen dag schitte rend gebleven, warm, zonnig en met wat wind, die de ontelbare vlaggen deed wap peren. Om half zes heeft de Nederland sche gezant te Brussel, in opdracht van H. M. de Koningin een krans gelegd op het graf van den Onbekenden Soldaat. REDE VAN H. M. DE KONINGIN. Aan het gala^diner, dat Z.M. Koning Leopold gisteravond ten paleize aan H.M. de Koningin heeft aangeboden, heeft Zij de volgende rede uitgesproken als ant woord op de begroetingstoespraak van Koning Leopold. D'iep getroffen door de woorden van Uwe Majesteit, breng ik Haar daarvoor mijn hartgrondigen dank. Het Nederlandsche volk heeft zich ge lukkig geacht den Koning tegen wiens persoon het zoo hoog opziet te begroeten en een uit het hart komend welkom toe te roepen en daarbij tevens uiting te geven aan zijn gevoelens van diepgemeende vriendschap voor het 'broedervolk. Te meer prijs ik mij gelukkig dat bezoek thans te kunnen 'beantwoorden en de geestdriftvolle wijze waarop het Belgische volk mij heeft verwelkomd heeft een on- vergetelijken indruk op mij gemaakt. Wij Nederlanders weten, hoezeer Uw vol'k U op de handen draagt en terecht in alles op U vertrouwt, ook voor de handha ving dier eigen vrijheden, welke in den loop der eeuwen niet zonder moeite en strijd werden verkregen, vrijheden waarop ons beider volken gelijkelijk naijverig blij ven. wier streven naar buiten is waar mo gelijk bij te dragen tot 'bevordering van hetgeen ons allen gelijkelijk en bovenal ter harte gaat: de vrede. Gedenkend dat Luik het begin heeft ge- ,zien van een steeds hechter wordende vriendschap tusschen onze huizen en on ze volken, verheugt het mij oprecht met uwe Majesteit naar die roemruchte stad aan de Maas te gaan, bij ons welbekend en geëerd om de groote werkkracht en nim mer falende energie barer burgers, die hen tot groote dingen in staat stellen, waarvan de door Uwe Majesteit zoo juist geopende tentoonstelling een treffend be- wijs is. De sympathieke woorden door Uwe Ma- jetröoit gewijd aan do gedachte der moreele en öffleistelijke herbewapening zullen war men weerklank vinden In het hart van mijn volk. De gedachte, neergelegd in dat persoon lijke, tot Mijn landgenooten gerichte woord behoeft niet aan staatkundige grenzen ge bonden te zijn en Ik zal er Miji oprecht over verheugen, wanneer het mogelijk zou blijken haar in ruimeren kring een con- creten vorm te geven. Evenals Uwe Majesteit acht ik dit geens zins uitgesloten. In het huidigi ernstig tijdsgewricht mag tusschen natiën als waar onze beide vol ken toe behoorenv niets worden verzuimd', wat, langs den weg van wederzijds elkan der begrijpen» zou kunnen leiden tot een duurzame eensgezindheid, op zedelijk en op economisch gebied. Eene ernstige poging om tot dien op bouw te geraken kan bij voorbaat van Ne- derland's medewerking verzekerd zijn. Ik vraag mij' af, of bier niet zoowel voor Ne derland als voor België een belangrijke taak gelegen kan zijn in verband met eten sooiaal-economisohen nood waarin de we reld steeds dieper dreigt te verzinken. Ik besluit dit woord van innigen dank voor het grootsohe onthaal dat Uwe Ma jesteit My heeft bereid met te drinken op de gezondheid en het welzijn van Uwe Ma jesteit, van Uw Huis en van gansoh het Belgisohe land en volk hier en overzee vóór wier duurzaam geluk ik mijn beste en hartelijkste wensohen uitspreek. JUWELIER HORLOQER LANGE KERKSTRAAT 30 - GOES OVER EEN MAAND VOLTOOID. Biji het bezoek, dat Hitier op 14 en 15 Mei j.l. aam de verdedigingswerken langs de Westelijke grens van Duitschland in de omgeving van Aken en Vaalser Kwar tier bracht, heeft deze zich er over uit gelaten, toen 'hij persoonlijk van den stand der werkzaamheden had kennis ge nomen, dat mien dus over een m a a m d ongeveer z o ,u kun nen beginnen., In boeverre deze woorden verband houden met een nieuwen zet in het poli tieke en agressieve Europeesche en kolo niale vraagstuk, met directe oorlogsmo- gelijkheid en met de as-bedoelingen, is moeilijk uit te maken. Het betee- kent echter wél, dat de Siegfried Linie ongeveer over een maand 'geheel vol tooid z a i z ij; n, omdat dan het voornaamste knoop punt bij Aken en de Neder- lanifLsche grens bij Vaals, zal zijn gereed gekomen. Na het bezoek van .Hitler zijn onmid dellijk langs de Vaalser Strasse, halver wege den weg VaalsAken nieuwe graaf- en betonwerken begonnen. Di't zal het slot aijtu van deze verwoede werkperiode. Aan de afwerking van de andere hunkers, vestingverblijven en omdergrondsche com plexen wordt dntusschen dag en nacht- nog steeds met man en macht voortge- werkt Le pndergrondsche gangen, die de vestingen onderling verbinden, leiden alle naar één gang, die naar het achterland voert, zoodat de bezettingen, indien noo- dig, daar doorbeen zullen kunnen ontko men. leze uitgang, of ..als men wil toe voergang, dient natuurlijk ook voor troe- penverwisseling, aanvoer van munitie, materialen en levensmiddelen, transpor ten van allerlei aard, enz. enz. Met .alle mogelijkheden is rekening ge houden. Wanneer deze vestinglinie ooit practisch in werking zou treden, moet alles wat er vóór ligt, worden ontruimd. Het wegdeel Grens-riobtiuig Aken wordt aanstonds vernield. Hiervooï zijn sinds lang dwarsehe geulen gemaakt, waardoor men de geheele bestrating kan laten springen. 'D'eze geulen zijn thans met ijze ren platen bedekt. Z-oo wordt de strook vóór de vestingen aanstonds in een Nie mandsland veranderd. Men is zelfs bedacht op ontruiming van A k -e n. In het achterland zijin hiervoor ondergrondsche verblijven aan gelegd. De bedoeling van dit alles is, een af doende verdediging te hebben. Bommen werpers en tanks zij'n de moderne oor logsmiddelen, die tegen deze onneembare vestingen zullen worden gebruikt. De ber gen van gewapend beton met muren van zeven meter dikte zijn waarborgen voor de eerste en voor de tanks heeft men be halve de paalkoppen-, Spaansche ruiters en tankvallen in den bodem, ook nog zoo genaamde rupsgrijpers, die deze oorlogs monsters, wanneer zij toch door draad versperringen en andere beletselen moch ten heenkomen, gevangen houden en voortgaan beletten, zoodat de bemannin gen van de vestingen gemakkelijk hun werk zullen kunnen doen. Een minimum van manschappen zal al-dus een groote legermacht kunnen vast leggen. Iedere bunkervesting beeft als normale wacht een bezetting van een kleine negentig man, waardoor nogeens duidelijk wordt, dat de Siegfried-linie er op berekend is 'groote troetpenmassa's voor elders vTij te maken en te reservee ren. D'e linie Aken-Montjoie is reeds be zet met troepen. Over een maand zal nu oolk het knoop punt aan den anderen kant van Aken zijn bezet. Volgens den Fuehrer zou ,dan kun nen worden begonnen. Waarmee? Wat zal 'dat zijn? Een der „gewaagde dingen" waar minister Goeb- bels het te Keulen over had? BONNET VERWACHT SPOEDIG ANTWOORD VAN RUSLAND „Paria Soir" publiceert een verklaring, die Georges Bonnet te Genève tegenover Jules Sauerwein heeft afgelegd. De Fran- sche minister zeide: „Na langdurige besprekingen, die ik gisteren met Mais'ki en Lord Halifax heb gehad, heb ik thans de stel lige overtuiging, dat de onderhandelingen tusschen Groot -Brit ti annië, Sovjet- Rusland en Frankrijk snel tot een goed einde zullen komen. Voor Frankrijk, dat reeds door het Fransch-Russische verdrag gebonden is, zal deze overeenkomst consolidatie be- teekenen van zijn stelsel van veiligheid en een kostbare troef voor de handhaving van den vrede". Sauerwein schrijft in dit verband: Voor wie de groote voorzichtigheid kent van Bonnet, kondigt deze verklaring duidelijk het welslagen der onderhandelingen aan. KONINGIN MARY GEKWETST BIJ AUTOBOTSING, Auto aangereden en over den- kop Koningin Mary van Engeland heeft een auto-ongeluk gehad in de Londensche voorstad Putney. Haar auto sloeg over den kop, doch de Koningin werd niet ern stig gekwest. Volgens het officieel 'bulletin heeft Ko ningin Mary kneuzingen en een zenuw schok opgeloopen. Ofschoon de kneuzin gen enkele dagen volledige rust noodza kelijk zullen maken, werd de toestand der Koningin des avonds bevredigend geacht. De auto, waarin Koningin Mary geze ten was, kwam op een kruispunt in bot sing met een vrachtauto, tengevolge waar van de wagen volkomen ondersteboven kwam te liggen. De Koningin en de haar begeleidende dames werden door een schilder, die toevallig getuige was van het ongeluk, uit de auto geholpen. Koningin Mary was op haar rit ver gezeld door Lord Claud, haar thesaurier, die snijwonden aan de hand opliep, en door een hofdame, wier arm ontveld was Beiden waren, evenals de chauffer, door den schrik zeer ontdaan. AMERIKAANSCHE DUIKBOOT IN NOOD ONDER WATER, Twee en zestig man aan boord. De Amerikaansche duikboot „Squalus", is met een 'bemanning van 62 personen aan 'boord ter hoogte van White-Island op ongeveer honderd km ten noorden van Boston na een oefenduik niet weer boven water gekomen. De „Squalus", die duikoefeningen hield was na een uur, den gewonen maximum tijdsduur van een duik onder zulke om standigheden, nog niet boven gekomen. Ter plaatse staat 72 meter water. De duikboot „Sculpin", die naar de plaats van het gebeurde is gezonden, heeft zich telefonisch met de „Squalus" in ver binding kunnen stellen en vernomen, dat tijdens een diepen duik een inlaatklep niet was gesloten, zoodat het water de man- schapsverblijven binnendrong. Een sleepboot van de marine en een bergingsvaartuig voor duikboo-ten zijin op weg om hulp' te bieden. Ook de kruiser „Brooklyn" is op volle 'kracht uit New- York vertrokken om zoo mogelijk hulp te verleenen. De marine-autoriteiten hebben ver klaard, dat een duiker zou trachten de in laatklep te sluiten. Mocht dit lukken, dan zal het mogelijk zijn de „Squales" te lich ten. Een later bericht meldt, dat het wa ter thans ook is binnengedrongen in de achterste machinekamer. Volgens de marine-autoriteiten kan de Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. H. M. de Koningin bezoekt België. D'e wilde bussen kunnen niet meer rijden. Buitenland. De 'Siegfriedlinie voltooid. Koningin Mary van Engeland bij auto ongeluk gewond. Het antwoord varn Rusland. welke per 1 Juni 1939 vervallen worden aangenomen door „Squales" 24 uur onder .water blijven daar zij uitgerust is met 'de nieuwste vei- ligheidsinriohtingen. HDOGER- EN LAGERHUIS KEUREN PALEST IN A-POLITIEK GOED. Het Lagerhuis heeft de motie der re geering, waarin haar politiek inzake Pa lestina wordt goedgekourd, met 268 togen 179 stemmen aangenomen. Men rekent, dat ongeveer 40 aanwezi ge aanhangers der regeering ofwel zich van stemming hebbtn onthouden, ofwel met de oppositie mee hebben gestemd. Ook het Hoogerhuis heeft de regeo- ringspolitiek in dezen goedgekeurd. POLEN EN RGEMENIë VERBREEDEN DE BASIS VAN HUN BIJSTANDSPACT Naar Reuter verneemt, zijn Polen en Roemenië overeengekomen, het sedert ja ren tusschen hen bestaande pact van we- derzijdschen bijstond, dat oorspronkelijk tegen de Sowjet-unio gericht was, uit te breiden, zoodat het ook van toepassing is op aanvallen van andere zijde. Korte Berichten. Uit Danzig wordt gemeld, dat de autoriteiten alle bladen met het verslag van de jongste incidenten te Kalthof in beslag hebben genomen. Voorts zijn twee Poolsche bladen gedurende vijf maanden in Danzig verboden. Gisteren is het vertrek van de Duit- sche troepen uit Spanje begonnen. Met tusschenpoozen van twee uur vertrekken de speciale treinen naar Viogo, waar zij zich aan boord van de schepen begeven, waarmede zij naar hun vaderland terug- keeren. BURGEMEESTER DE VLUGT. Bij Kon. besluit van 22 Mei 1939 is op nieuw benoemd, met ingang van 20 Juni, tot burgemeester van Amsterdam dr W. de Vlugt. Zooals bekend heeft de heer de Vlugt er in bewilligd, .nog een korten tijd, als burgemeester van de hoofdstad aan te blijven. HET ONTSLAG VAN JHR VON BöNNINGHAUSEN. Het beroep op het ambtenarengerecht, ingesteld door jhr E. L. M. Th. J. von Bönnimghausen, wien bij Kon. besluit met ingang van ll; Maart ontslag is verleend als burgemeester der gemeente Ootmar- sum," zal in een openbare zitting in het gebouw van de rechtbank te Almelo be handeld worden op 16 Juni a.s. CHR. METAALBEWERKERSBOND. Vandaag is te Apeldoorn de algemeene vergadering van den Ghr. Metaalbewer- kersbond aangevangen. In zijn openingswoord deelde de voor zitter, de heer G. H o r d ij k mede, dat het ledental met ruim 12000 een ongekende hoogte heeft bereikt. De jaarverslagen werden goedgekeurd evenals het bestuursbeleid. ALGEM. NED. CHR. AMBTENAARS- BOND. Te Arnhem is vandaag de algemeene vergadering van bovengenoemden bond gehouden. Ook hier kon de voorzitter de heer A. van Driel van een gezonden groei gewagen. Het jaar 1937 bracht een winst van 207 leden, waardoor het ledental steeg tot 4068. De jaarverslagen werden goedgekeurd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1